το σύμπαν είναι λογικά αδύνατο να είναι άπειρο

Φυσική, Χημεία, Βιολογία, Μαθηματικά, Αστρονομία, Κοσμολογία κ.ά.
Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23877
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: το σύμπαν είναι λογικά αδύνατο να είναι άπειρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 15 Οκτ 2021, 15:14

hellegennes έγραψε:
15 Οκτ 2021, 15:06
Chainis έγραψε:
15 Οκτ 2021, 09:44
Χαοτικός έγραψε:
17 Αύγ 2021, 15:33


Ποϊντάρα. :smt023
Μπερδεύουν το γνωστό σε εμάς σύμπαν που μπορούμε να παρατηρήσουμε επιστημονικά με το άπειρο.

Ας μας πει κάποιος τι υπάρχει σε 500 δισ έτη φωτός από τον ήλιο μας ή και μακρύτερα, σε 100 φορές μεγαλύτερη απόσταση.
Η απάντηση "τίποτα" δεν είναι αποδεκτή.
Τίποτα. Για την ακρίβεια, τίποτα που να έχει σημασία, τουλάχιστον ως προς την σημερινή θεώρηση της φυσικής. Δεν είναι απλώς ότι δεν μπορείς να δεις τι υπάρχει εκεί, είναι πως ό,τι κι αν υπάρχει δεν γίνεται να αλληλεπιδράσει μαζί σου. Δεν υπάρχει πια αιτιακή σύνδεση, ακόμη κι αν κάποτε υπήρξε.

Ακόμη κι αν τρέξεις με την ταχύτητα της αιτιότητας, την μέγιστη δυνατή ταχύτητα στο σύμπαν, δεν μπορείς να φτάσεις ποτέ εκεί. Άρα είναι σαν να μην υπάρχει για εμάς.
Ακόμη και έξω από το πραγματικό σύμπαν μπορεί να μην υπάρχει τίποτα (όχι μόνο έξω από το παρατηρήσιμο). Σύμφωνα με τον Χώκινγκ και όχι μόνο, ο χρόνος δημιουργήθηκε μαζί με το μπινγκ μπανγκ και την έναρξη της διαστολής. Πριν από αυτό, χρόνος δεν υπήρξε.

Το ίδιο και χώρος.

Μας είναι αδύνατο να διανοηθούμε την έλλειψη χώρου και χρόνου, γιατί κρίνουμε με βάση το τι μπορούμε να αντιληφθούμε. Το "τίποτα" είναι για εμάς αναντίληπτο.

βέβαια, δεν αποκλείεται να υπάρχουν άλλα σύμπαντα έξω από το δικό μας (η θεωρία του πολυσύμπαντος).
Ζούμε σε μία οικονομία.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41205
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: το σύμπαν είναι λογικά αδύνατο να είναι άπειρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 15 Οκτ 2021, 15:19

AlienWay έγραψε:
15 Οκτ 2021, 15:14
Ακόμη και έξω από το πραγματικό σύμπαν μπορεί να μην υπάρχει τίποτα (όχι μόνο έξω από το παρατηρήσιμο). Σύμφωνα με τον Χώκινγκ και όχι μόνο, ο χρόνος δημιουργήθηκε μαζί με το μπινγκ μπανγκ και την έναρξη της διαστολής. Πριν από αυτό, χρόνος δεν υπήρξε.

Το ίδιο και χώρος.

Μας είναι αδύνατο να διανοηθούμε την έλλειψη χώρου και χρόνου, γιατί κρίνουμε με βάση το τι μπορούμε να αντιληφθούμε. Το "τίποτα" είναι για εμάς αναντίληπτο.

βέβαια, δεν αποκλείεται να υπάρχουν άλλα σύμπαντα έξω από το δικό μας (η θεωρία του πολυσύμπαντος).
Αν ισχύει η παραδοσιακή εικόνα του πεπερασμένου σύμπαντος, δεν υπάρχει «έξω από το σύμπαν». Αν το σύμπαν είναι άπειρο, πάλι δεν υπάρχει «έξω». Γενικά δεν υπάρχει «έξω».

Το μόνο «έξω» που μπορεί να υπάρχει, έχει να κάνει με υποθέσεις για την φύση του υπερσύμπαντος, αν υπάρχει τέτοιο πράγμα, όπου μιλάμε για άλλου είδους χώρο ανάμεσα σε σύμπαντα. Αλλά εκτός από fringe, αυτή η ιδέα δεν είναι με κάποιον γνωστό τρόπο επαληθεύσιμη, άρα είναι περισσότερο επιστημονική φαντασία παρά επιστήμη.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: το σύμπαν είναι λογικά αδύνατο να είναι άπειρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 15 Οκτ 2021, 15:20

AlienWay έγραψε:
15 Οκτ 2021, 15:14
hellegennes έγραψε:
15 Οκτ 2021, 15:06
Chainis έγραψε:
15 Οκτ 2021, 09:44


Μπερδεύουν το γνωστό σε εμάς σύμπαν που μπορούμε να παρατηρήσουμε επιστημονικά με το άπειρο.

Ας μας πει κάποιος τι υπάρχει σε 500 δισ έτη φωτός από τον ήλιο μας ή και μακρύτερα, σε 100 φορές μεγαλύτερη απόσταση.
Η απάντηση "τίποτα" δεν είναι αποδεκτή.
Τίποτα. Για την ακρίβεια, τίποτα που να έχει σημασία, τουλάχιστον ως προς την σημερινή θεώρηση της φυσικής. Δεν είναι απλώς ότι δεν μπορείς να δεις τι υπάρχει εκεί, είναι πως ό,τι κι αν υπάρχει δεν γίνεται να αλληλεπιδράσει μαζί σου. Δεν υπάρχει πια αιτιακή σύνδεση, ακόμη κι αν κάποτε υπήρξε.

Ακόμη κι αν τρέξεις με την ταχύτητα της αιτιότητας, την μέγιστη δυνατή ταχύτητα στο σύμπαν, δεν μπορείς να φτάσεις ποτέ εκεί. Άρα είναι σαν να μην υπάρχει για εμάς.
Ακόμη και έξω από το πραγματικό σύμπαν μπορεί να μην υπάρχει τίποτα (όχι μόνο έξω από το παρατηρήσιμο).
Αν η λέξη "έξω" χρησιμοποιείται χωρικά ή χρονικά, η παραπάνω πρόταση δεν έχει νόημα.
Το σύμπαν είναι ο χώρος και ο χρόνος. Δεν υπάρχει "έξω από το χώρο".

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23877
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: το σύμπαν είναι λογικά αδύνατο να είναι άπειρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 15 Οκτ 2021, 15:21

hellegennes έγραψε:
15 Οκτ 2021, 15:19
AlienWay έγραψε:
15 Οκτ 2021, 15:14
Ακόμη και έξω από το πραγματικό σύμπαν μπορεί να μην υπάρχει τίποτα (όχι μόνο έξω από το παρατηρήσιμο). Σύμφωνα με τον Χώκινγκ και όχι μόνο, ο χρόνος δημιουργήθηκε μαζί με το μπινγκ μπανγκ και την έναρξη της διαστολής. Πριν από αυτό, χρόνος δεν υπήρξε.

Το ίδιο και χώρος.

Μας είναι αδύνατο να διανοηθούμε την έλλειψη χώρου και χρόνου, γιατί κρίνουμε με βάση το τι μπορούμε να αντιληφθούμε. Το "τίποτα" είναι για εμάς αναντίληπτο.

βέβαια, δεν αποκλείεται να υπάρχουν άλλα σύμπαντα έξω από το δικό μας (η θεωρία του πολυσύμπαντος).
Αν ισχύει η παραδοσιακή εικόνα του πεπερασμένου σύμπαντος, δεν υπάρχει «έξω από το σύμπαν». Αν το σύμπαν είναι άπειρο, πάλι δεν υπάρχει «έξω». Γενικά δεν υπάρχει «έξω».

Το μόνο «έξω» που μπορεί να υπάρχει, έχει να κάνει με υποθέσεις για την φύση του υπερσύμπαντος, αν υπάρχει τέτοιο πράγμα, όπου μιλάμε για άλλου είδους χώρο ανάμεσα σε σύμπαντα. Αλλά εκτός από fringe, αυτή η ιδέα δεν είναι με κάποιον γνωστό τρόπο επαληθεύσιμη, άρα είναι περισσότερο επιστημονική φαντασία παρά επιστήμη.
Το "έξω" δεν μπορεί να υπάρξει γιατί "έξω" από το σύμπαν δεν υφίσταται η έννοια του χώρου.
Ζούμε σε μία οικονομία.

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10623
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: το σύμπαν είναι λογικά αδύνατο να είναι άπειρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 15 Οκτ 2021, 15:28

Χαοτικός έγραψε:
15 Οκτ 2021, 01:02
stavmanr έγραψε:
14 Οκτ 2021, 08:35
Χαοτικός έγραψε:
26 Σεπ 2021, 02:23


Μπορεί να βλέπουμε τον δικό μας αλλού. Σε άλλο μέρος χωρικά, εκεί που βρίσκονταν στο πολύ μακρινό παρελθόν.
Ή το φως του να περνάει από σκουληκομυρμηγκότρυπα και να μας σκάει ξανά στη δική μας μάπα.
Γράφεις ενδιαφέρουσες απόψεις, Χάο.
Έμπνευση :102: Καλλιτεχνική φύση ρε συ :102: Κανονικά για το μυαλό μου θα μου ταίριαζε να είμαι γκέι ζωγράφος με λεπτά ευγενικά και αρχοντικά χαρακτηριστικά. Αλλά ο Θεός από κόμπεξκαι για να μου τη σπάσει με έριξε μέσα σε έναν μπρουτάλ επιστήμονα και φιλόσοφο. Γάμησέ τα μιλάμε.


Άλλωστε και αποδειχθεί η θεωρία μου... σημαίνει αυτό ότι θα ισχύει; :smt047

Το πιο διασκεδαστικό ρε μαλάκα είναι που βλέπω την αξίωση και πεποίθηση ότι που θα πάει η γαμιόλα η αλήθεια; :xena: Κάπου εδώ γύρω θα κρύβεται, θα την τσακώσουμε όπου να 'ναι. :p6:

Οπότε η άποψη μου φίλε είναι η εξής.

Περίληψη.
Δεν πρόκειται εξοριαμού να βρει αυτό δίποδο την αλήθεια Γιατί αυτή δεν έχει αποδειχθεί ότι υπάρχει αλλά κι αν υπάρχει, αγνοούμε το κατά πόσο η ίδια έχει επίγνωση της ύπαρξής της; Αφού εμείς την βγάλαμε και την είδαμε ότι την ψάχνουμε.
Θα μου πεις βέβαια ότι μπορεί κάλλιστα η αλήθεια να μας περιβάλει αλλά και να μας περιλαμβάνει. Οπότε και σε αυτήν την περίπτωση , πάλι δεν θα μπορέσουμε να την τσακώσουμε γιατί αν μεγαλώσουμε τόσο ώστε να μην μας περιλαμβάνει αλλά να την περιλαμβάνουμε εμείς, θα πάψει και να μας περιβάλει αλλά θα την περιβάλουμε εμείς. Τότε όμως δεν είναι αλήθεια αυτό το πράγμα το μικρότερο από μας. Εμείς θα είμαστε η αλήθεια για την οπτική του.

Άρα γιατί δεν δεχόμαστε κατευθείαν εμάς και κωλοχτυπιόμαστε στις θεωρητικές μαλακίες;

Εσείς με τα μαθηματικά σας ρε καθίστε και βγάλτε το. Εδώ δεν νιώθω ότι τα χρειάζομαι για να ξέρω κάτι. Απλά το ξέρω. Και στο λέω. Δεν θα βρούμε ποτέ την αλήθεια κι ούτε θα φτάσουμε σε απαντήσεις που θα έχουν κάποιο αληθινό νόημα.

Κάτι τυπάδες άκουσα ότι φέρνουν θεωρία περί Άπειρου χρόνου :sal13::blm:

Τέλος, είμαστε σίγουροι για την αξίωση ότι η αλήθεια είναι πιο χρήσιμη, πιο δυνατή, πιο καλή, πιο ουσιώδης, πιο σημαντική,
από το παραμύθι; :102:
1) Ωραίοι συλλογισμοί.
2) Ο χρόνος ειναι άπειρος
3)Ο ανθρώπινος νους αρέσκεται στην παραμυθια...
Υ.Γ Η αλήθεια προσαρμόζεται παντα μεσα σε ανθρώπινα όρια, ως εκ τούτου ειναι αδύνατη η εύρεση της.
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41205
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: το σύμπαν είναι λογικά αδύνατο να είναι άπειρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 15 Οκτ 2021, 15:28

AlienWay έγραψε:
15 Οκτ 2021, 15:21
hellegennes έγραψε:
15 Οκτ 2021, 15:19
AlienWay έγραψε:
15 Οκτ 2021, 15:14
Ακόμη και έξω από το πραγματικό σύμπαν μπορεί να μην υπάρχει τίποτα (όχι μόνο έξω από το παρατηρήσιμο). Σύμφωνα με τον Χώκινγκ και όχι μόνο, ο χρόνος δημιουργήθηκε μαζί με το μπινγκ μπανγκ και την έναρξη της διαστολής. Πριν από αυτό, χρόνος δεν υπήρξε.

Το ίδιο και χώρος.

Μας είναι αδύνατο να διανοηθούμε την έλλειψη χώρου και χρόνου, γιατί κρίνουμε με βάση το τι μπορούμε να αντιληφθούμε. Το "τίποτα" είναι για εμάς αναντίληπτο.

βέβαια, δεν αποκλείεται να υπάρχουν άλλα σύμπαντα έξω από το δικό μας (η θεωρία του πολυσύμπαντος).
Αν ισχύει η παραδοσιακή εικόνα του πεπερασμένου σύμπαντος, δεν υπάρχει «έξω από το σύμπαν». Αν το σύμπαν είναι άπειρο, πάλι δεν υπάρχει «έξω». Γενικά δεν υπάρχει «έξω».

Το μόνο «έξω» που μπορεί να υπάρχει, έχει να κάνει με υποθέσεις για την φύση του υπερσύμπαντος, αν υπάρχει τέτοιο πράγμα, όπου μιλάμε για άλλου είδους χώρο ανάμεσα σε σύμπαντα. Αλλά εκτός από fringe, αυτή η ιδέα δεν είναι με κάποιον γνωστό τρόπο επαληθεύσιμη, άρα είναι περισσότερο επιστημονική φαντασία παρά επιστήμη.
Το "έξω" δεν μπορεί να υπάρξει γιατί "έξω" από το σύμπαν δεν υφίσταται η έννοια του χώρου.
Αυτό λέω παραπάνω.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23877
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: το σύμπαν είναι λογικά αδύνατο να είναι άπειρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 15 Οκτ 2021, 15:29

hellegennes έγραψε:
15 Οκτ 2021, 15:28
AlienWay έγραψε:
15 Οκτ 2021, 15:21
hellegennes έγραψε:
15 Οκτ 2021, 15:19


Αν ισχύει η παραδοσιακή εικόνα του πεπερασμένου σύμπαντος, δεν υπάρχει «έξω από το σύμπαν». Αν το σύμπαν είναι άπειρο, πάλι δεν υπάρχει «έξω». Γενικά δεν υπάρχει «έξω».

Το μόνο «έξω» που μπορεί να υπάρχει, έχει να κάνει με υποθέσεις για την φύση του υπερσύμπαντος, αν υπάρχει τέτοιο πράγμα, όπου μιλάμε για άλλου είδους χώρο ανάμεσα σε σύμπαντα. Αλλά εκτός από fringe, αυτή η ιδέα δεν είναι με κάποιον γνωστό τρόπο επαληθεύσιμη, άρα είναι περισσότερο επιστημονική φαντασία παρά επιστήμη.
Το "έξω" δεν μπορεί να υπάρξει γιατί "έξω" από το σύμπαν δεν υφίσταται η έννοια του χώρου.
Αυτό λέω παραπάνω.
:+1:
Ζούμε σε μία οικονομία.

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10623
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: το σύμπαν είναι λογικά αδύνατο να είναι άπειρου κ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 15 Οκτ 2021, 15:31

taxalata xalasa έγραψε:
15 Οκτ 2021, 02:25
Χαοτικός έγραψε:
15 Οκτ 2021, 01:02
stavmanr έγραψε:
14 Οκτ 2021, 08:35

Γράφεις ενδιαφέρουσες απόψεις, Χάο.
Έμπνευση :102: Καλλιτεχνική φύση ρε συ :102: Κανονικά για το μυαλό μου θα μου ταίριαζε να είμαι γκέι ζωγράφος με λεπτά ευγενικά και αρχοντικά χαρακτηριστικά. Αλλά ο Θεός από κόμπεξκαι για να μου τη σπάσει με έριξε μέσα σε έναν μπρουτάλ επιστήμονα και φιλόσοφο. Γάμησέ τα μιλάμε.


Άλλωστε και αποδειχθεί η θεωρία μου... σημαίνει αυτό ότι θα ισχύει; :smt047

Το πιο διασκεδαστικό ρε μαλάκα είναι που βλέπω την αξίωση και πεποίθηση ότι που θα πάει η γαμιόλα η αλήθεια; :xena: Κάπου εδώ γύρω θα κρύβεται, θα την τσακώσουμε όπου να 'ναι. :p6:

Οπότε η άποψη μου φίλε είναι η εξής.

Περίληψη.
Δεν πρόκειται εξοριαμού να βρει αυτό δίποδο την αλήθεια Γιατί αυτή δεν έχει αποδειχθεί ότι υπάρχει αλλά κι αν υπάρχει, αγνοούμε το κατά πόσο η ίδια έχει επίγνωση της ύπαρξής της; Αφού εμείς την βγάλαμε και την είδαμε ότι την ψάχνουμε.
Θα μου πεις βέβαια ότι μπορεί κάλλιστα η αλήθεια να μας περιβάλει αλλά και να μας περιλαμβάνει. Οπότε και σε αυτήν την περίπτωση , πάλι δεν θα μπορέσουμε να την τσακώσουμε γιατί αν μεγαλώσουμε τόσο ώστε να μην μας περιλαμβάνει αλλά να την περιλαμβάνουμε εμείς, θα πάψει και να μας περιβάλει αλλά θα την περιβάλουμε εμείς. Τότε όμως δεν είναι αλήθεια αυτό το πράγμα το μικρότερο από μας. Εμείς θα είμαστε η αλήθεια για την οπτική του.

Άρα γιατί δεν δεχόμαστε κατευθείαν εμάς και κωλοχτυπιόμαστε στις θεωρητικές μαλακίες;

Εσείς με τα μαθηματικά σας ρε καθίστε και βγάλτε το. Εδώ δεν νιώθω ότι τα χρειάζομαι για να ξέρω κάτι. Απλά το ξέρω. Και στο λέω. Δεν θα βρούμε ποτέ την αλήθεια κι ούτε θα φτάσουμε σε απαντήσεις που θα έχουν κάποιο αληθινό νόημα.

Κάτι τυπάδες άκουσα ότι φέρνουν θεωρία περί Άπειρου χρόνου :sal13::blm:

Τέλος, είμαστε σίγουροι για την αξίωση ότι η αλήθεια είναι πιο χρήσιμη, πιο δυνατή, πιο καλή, πιο ουσιώδης, πιο σημαντική,
από το παραμύθι; :102:
ένας μαθηματικός του φορούμ να λύσει απορίες;

0 > ∞ < 1 ;
0 > σύπμαν < 1;
∞ = σύμπαν;
Το 2...όσον αφορά τον ανθρώπινο νου στο πως αναφέρεται στο σύμπαν... :102:
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12326
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: το σύμπαν είναι λογικά αδύνατο να είναι άπειρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 15 Οκτ 2021, 15:48

AlienWay έγραψε:
15 Οκτ 2021, 15:21
hellegennes έγραψε:
15 Οκτ 2021, 15:19
AlienWay έγραψε:
15 Οκτ 2021, 15:14
Ακόμη και έξω από το πραγματικό σύμπαν μπορεί να μην υπάρχει τίποτα (όχι μόνο έξω από το παρατηρήσιμο). Σύμφωνα με τον Χώκινγκ και όχι μόνο, ο χρόνος δημιουργήθηκε μαζί με το μπινγκ μπανγκ και την έναρξη της διαστολής. Πριν από αυτό, χρόνος δεν υπήρξε.

Το ίδιο και χώρος.

Μας είναι αδύνατο να διανοηθούμε την έλλειψη χώρου και χρόνου, γιατί κρίνουμε με βάση το τι μπορούμε να αντιληφθούμε. Το "τίποτα" είναι για εμάς αναντίληπτο.

βέβαια, δεν αποκλείεται να υπάρχουν άλλα σύμπαντα έξω από το δικό μας (η θεωρία του πολυσύμπαντος).
Αν ισχύει η παραδοσιακή εικόνα του πεπερασμένου σύμπαντος, δεν υπάρχει «έξω από το σύμπαν». Αν το σύμπαν είναι άπειρο, πάλι δεν υπάρχει «έξω». Γενικά δεν υπάρχει «έξω».

Το μόνο «έξω» που μπορεί να υπάρχει, έχει να κάνει με υποθέσεις για την φύση του υπερσύμπαντος, αν υπάρχει τέτοιο πράγμα, όπου μιλάμε για άλλου είδους χώρο ανάμεσα σε σύμπαντα. Αλλά εκτός από fringe, αυτή η ιδέα δεν είναι με κάποιον γνωστό τρόπο επαληθεύσιμη, άρα είναι περισσότερο επιστημονική φαντασία παρά επιστήμη.
Το "έξω" δεν μπορεί να υπάρξει γιατί "έξω" από το σύμπαν δεν υφίσταται η έννοια του χώρου.
Μια χαρα μπορει να υπαρξει η εννοια του χωρου και του χρονου εξω απ΄το συμπαν.
Αν ειμαστε μια κλειστη φυσαλιδα με δικο μας χωρο και χρονο που ξεκινησε με το Μιγκ Μπανγκ,αλλο τοσο μπορει να υπαρχουν κι αλλες φυσαλιδες με το δικο τους χωροχρονο.
Ετσι παλι μπορει να υπαρχει κι ενας χωροχρονος που ''φιλοξενει'' ολες αυτες τις φυσαλιδες-συμπαντα.
Ακομα και να μην υπαρχουν αλλες φυσαλιδες παρα μονο η δικη μας,παλι θα μπορουσε να υπαρχει ενας ξεχωριστος χωροχρονος εξω απ'το δικο μας.
Θα μπορουσε να εχει διαφορετικες ιδιοτητες αυτος ο χωροχρονος απ'τον δικο μας.
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: το σύμπαν είναι λογικά αδύνατο να είναι άπειρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 15 Οκτ 2021, 16:00

Το σύμπαν για τον πρωτόγονο ήταν η περιοχή κυνηγίου του, για τον αρχαίο τα άστρα οι πορειες τους και ένα νεφέλωμα, για τον αστρονόμο που είχε τηλεσκόπιο τον μεσαίωνα ο γαλαξίας μας και μερικοί ακόμα γαλαξίες, για τον σημερινό ότι ανιχνεύεται με κάθε τρόπο μέχρι τα 13,5 δισ έτη φωτός.
Είμαι βέβαιος ότι σε 100 η 200 χρόνια θα είναι κάτι μεγαλύτερο και ότι όσο και να περνάνε οι αιώνες και θα επεκτείνεται η γνώση τα όρια θα αλλάζουν αλλά πάντα θα είναι το πεπερασμένο κομμάτι που μπορούμε "να δούμε" και πάντα αυτό που θα βλέπουμε δεν θα είναι το άπειρο.
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41205
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: το σύμπαν είναι λογικά αδύνατο να είναι άπειρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 15 Οκτ 2021, 16:05

Thor έγραψε:
15 Οκτ 2021, 15:48
AlienWay έγραψε:
15 Οκτ 2021, 15:21
hellegennes έγραψε:
15 Οκτ 2021, 15:19


Αν ισχύει η παραδοσιακή εικόνα του πεπερασμένου σύμπαντος, δεν υπάρχει «έξω από το σύμπαν». Αν το σύμπαν είναι άπειρο, πάλι δεν υπάρχει «έξω». Γενικά δεν υπάρχει «έξω».

Το μόνο «έξω» που μπορεί να υπάρχει, έχει να κάνει με υποθέσεις για την φύση του υπερσύμπαντος, αν υπάρχει τέτοιο πράγμα, όπου μιλάμε για άλλου είδους χώρο ανάμεσα σε σύμπαντα. Αλλά εκτός από fringe, αυτή η ιδέα δεν είναι με κάποιον γνωστό τρόπο επαληθεύσιμη, άρα είναι περισσότερο επιστημονική φαντασία παρά επιστήμη.
Το "έξω" δεν μπορεί να υπάρξει γιατί "έξω" από το σύμπαν δεν υφίσταται η έννοια του χώρου.
Μια χαρα μπορει να υπαρξει η εννοια του χωρου και του χρονου εξω απ΄το συμπαν.
Αν ειμαστε μια κλειστη φυσαλιδα με δικο μας χωρο και χρονο που ξεκινησε με το Μιγκ Μπανγκ,αλλο τοσο μπορει να υπαρχουν κι αλλες φυσαλιδες με το δικο τους χωροχρονο.
Ετσι παλι μπορει να υπαρχει κι ενας χωροχρονος που ''φιλοξενει'' ολες αυτες τις φυσαλιδες-συμπαντα.
Ακομα και να μην υπαρχουν αλλες φυσαλιδες παρα μονο η δικη μας,παλι θα μπορουσε να υπαρχει ενας ξεχωριστος χωροχρονος εξω απ'το δικο μας.
Θα μπορουσε να εχει διαφορετικες ιδιοτητες αυτος ο χωροχρονος απ'τον δικο μας.
Αν διαβάσεις το ποστ μου που παρατίθεται, αναφέρομαι σ' αυτό όσο και στο γεγονός ότι προς το παρόν αποτελεί επιστημονική φαντασία, γιατί δεν είναι μια υπόθεση που μπορεί να ελεγχθεί επιστημονικά.

Αν ξεκινήσουμε τα «μπορεί», μπορεί και έξω από το σύμπαν να υπάρχουν 3 ελέφαντες που κουβαλάνε το σύμπαν στην πλάτη τους.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23877
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: το σύμπαν είναι λογικά αδύνατο να είναι άπειρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 15 Οκτ 2021, 16:07

Thor έγραψε:
15 Οκτ 2021, 15:48
AlienWay έγραψε:
15 Οκτ 2021, 15:21
hellegennes έγραψε:
15 Οκτ 2021, 15:19


Αν ισχύει η παραδοσιακή εικόνα του πεπερασμένου σύμπαντος, δεν υπάρχει «έξω από το σύμπαν». Αν το σύμπαν είναι άπειρο, πάλι δεν υπάρχει «έξω». Γενικά δεν υπάρχει «έξω».

Το μόνο «έξω» που μπορεί να υπάρχει, έχει να κάνει με υποθέσεις για την φύση του υπερσύμπαντος, αν υπάρχει τέτοιο πράγμα, όπου μιλάμε για άλλου είδους χώρο ανάμεσα σε σύμπαντα. Αλλά εκτός από fringe, αυτή η ιδέα δεν είναι με κάποιον γνωστό τρόπο επαληθεύσιμη, άρα είναι περισσότερο επιστημονική φαντασία παρά επιστήμη.
Το "έξω" δεν μπορεί να υπάρξει γιατί "έξω" από το σύμπαν δεν υφίσταται η έννοια του χώρου.
Μια χαρα μπορει να υπαρξει η εννοια του χωρου και του χρονου εξω απ΄το συμπαν.
Αν ειμαστε μια κλειστη φυσαλιδα με δικο μας χωρο και χρονο που ξεκινησε με το Μιγκ Μπανγκ,αλλο τοσο μπορει να υπαρχουν κι αλλες φυσαλιδες με το δικο τους χωροχρονο.
Ετσι παλι μπορει να υπαρχει κι ενας χωροχρονος που ''φιλοξενει'' ολες αυτες τις φυσαλιδες-συμπαντα.
Ακομα και να μην υπαρχουν αλλες φυσαλιδες παρα μονο η δικη μας,παλι θα μπορουσε να υπαρχει ενας ξεχωριστος χωροχρονος εξω απ'το δικο μας.
Θα μπορουσε να εχει διαφορετικες ιδιοτητες αυτος ο χωροχρονος απ'τον δικο μας.
Αυτή την πιθανότητα δεν την απέκλεισα, εφόσον δεν απέκλεισα την υπαρξη πολυσύμπαντος.

Το "έξω" δεν μπορεί σε αυτή την περίπτωση να έχει χωρική έννοια. Δεν γνωρίζουμε αν "έξω" ισχύουν τα ίδια μεγέθη (χώρος, χρόνος) με "μέσα". Αρα υπάρχει σοβαρή πιθανότητα η έννοια του "έξω" να μην είναι χωρική πέρα από τα όρια του σύμπαντος.

Να αναφέρω ένα αντίστοιχο παράδειγμα. Παρατηρούμε ότι το σύμπαν είναι μαύρο, δηλαδή σκοτεινό, εκτός από το φώς των αστεριών, των γαλαξιών και τους χρωματισμούς των νεφελωμάτων. "Εξω" δεν είναι απαραίτητα σκοτεινό. Μπορεί να έχει χρώμα που δεν μπορούμε να αντιληφθούμε καν με την πεπερασμένη μας λογική.

Το ίδιο ισχύει για τα μεγέθη του χώρου και του χρόνου, εφόσον είναι παράγωγα της διαστολής.
Ζούμε σε μία οικονομία.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: το σύμπαν είναι λογικά αδύνατο να είναι άπειρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 15 Οκτ 2021, 16:17

Θα πρέπει με κάποιον τρόπο να μπορείς να επαληθευσεις την υπόθεση. Το βασικό πρόβλημα εδώ είναι το αν μπορεί να επαληθευτεί ΚΑΤ ΑΡΧΗΝ, όχι ότι δεν μπορεί να επαληθευτεί τώρα ή σε 100 χρόνια.

Ένας πιθανός τρόπος είναι με έμμεση παρατήρηση κατά κάποιον τρόπο, πχ ισως κάποιες παρατηρήσεις στο δικό μας σύμπαν να υπονοησουν ότι είναι εξαιρετικά πιθανό να υπάρχει multiverse. Πχ να βρεθούν ενδείξεις σύγκρουσης με καποιο άλλο σύμπαν ή περίεργες επιδράσεις της βαρύτητας σε ορισμένα σημεία που να κάνουν λογική την άποψη ότι υπάρχει τουλάχιστον άλλο ένα σύμπαν σαν το δικό μας. Απ όσο θυμάμαι, είχε γίνει μια τέτοια προσπάθεια πριν μερικά χρόνια η οποία απέτυχε να δώσει αποτελέσματα. Οπότε μένουμε λιγάκι στην ενδιαφέρουσα υπόθεση, αλλά πιο πολύ προς ώρας σαν ένα ενδιαφέρον Sci fi ζήτημα

Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12326
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: το σύμπαν είναι λογικά αδύνατο να είναι άπειρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 15 Οκτ 2021, 16:19

hellegennes έγραψε:
15 Οκτ 2021, 16:05
Thor έγραψε:
15 Οκτ 2021, 15:48
AlienWay έγραψε:
15 Οκτ 2021, 15:21


Το "έξω" δεν μπορεί να υπάρξει γιατί "έξω" από το σύμπαν δεν υφίσταται η έννοια του χώρου.
Μια χαρα μπορει να υπαρξει η εννοια του χωρου και του χρονου εξω απ΄το συμπαν.
Αν ειμαστε μια κλειστη φυσαλιδα με δικο μας χωρο και χρονο που ξεκινησε με το Μιγκ Μπανγκ,αλλο τοσο μπορει να υπαρχουν κι αλλες φυσαλιδες με το δικο τους χωροχρονο.
Ετσι παλι μπορει να υπαρχει κι ενας χωροχρονος που ''φιλοξενει'' ολες αυτες τις φυσαλιδες-συμπαντα.
Ακομα και να μην υπαρχουν αλλες φυσαλιδες παρα μονο η δικη μας,παλι θα μπορουσε να υπαρχει ενας ξεχωριστος χωροχρονος εξω απ'το δικο μας.
Θα μπορουσε να εχει διαφορετικες ιδιοτητες αυτος ο χωροχρονος απ'τον δικο μας.
Αν διαβάσεις το ποστ μου που παρατίθεται, αναφέρομαι σ' αυτό όσο και στο γεγονός ότι προς το παρόν αποτελεί επιστημονική φαντασία, γιατί δεν είναι μια υπόθεση που μπορεί να ελεγχθεί επιστημονικά.

Αν ξεκινήσουμε τα «μπορεί», μπορεί και έξω από το σύμπαν να υπάρχουν 3 ελέφαντες που κουβαλάνε το σύμπαν στην πλάτη τους.
Λες παπαριες,για να μη πω τιποτ'αλλο.
Αν σκεφτομασταν μ'αυτο το τροπο,θα ημασταν ακομα στις σπηλιες.
Πρωτα ερχονται οι θεωριες και μετα επαληθευονται.
Το πως μπορει να γινει κατι τετοιο σ'αυτη τη περιπτωση,μενει να μας το απαντησει ο επιστημονας του μελλοντος.
Αλλωστε ειμαστε υποχρεωμενοι να σκεφτουμε ολες τις πιθανες εκδοχες χωρις να απορριπτουμε καμμια,μεχρι να τις απορριψει η επιστημη με τα πειραματα,τις παρατηρησεις και τις νεες θεωριες.
Αραξε στα κυβικα σου και ασε τις ''εξυπναδες'' σε'μενα.
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12326
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: το σύμπαν είναι λογικά αδύνατο να είναι άπειρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 15 Οκτ 2021, 16:32

AlienWay έγραψε:
15 Οκτ 2021, 16:07
Thor έγραψε:
15 Οκτ 2021, 15:48
AlienWay έγραψε:
15 Οκτ 2021, 15:21


Το "έξω" δεν μπορεί να υπάρξει γιατί "έξω" από το σύμπαν δεν υφίσταται η έννοια του χώρου.
Μια χαρα μπορει να υπαρξει η εννοια του χωρου και του χρονου εξω απ΄το συμπαν.
Αν ειμαστε μια κλειστη φυσαλιδα με δικο μας χωρο και χρονο που ξεκινησε με το Μιγκ Μπανγκ,αλλο τοσο μπορει να υπαρχουν κι αλλες φυσαλιδες με το δικο τους χωροχρονο.
Ετσι παλι μπορει να υπαρχει κι ενας χωροχρονος που ''φιλοξενει'' ολες αυτες τις φυσαλιδες-συμπαντα.
Ακομα και να μην υπαρχουν αλλες φυσαλιδες παρα μονο η δικη μας,παλι θα μπορουσε να υπαρχει ενας ξεχωριστος χωροχρονος εξω απ'το δικο μας.
Θα μπορουσε να εχει διαφορετικες ιδιοτητες αυτος ο χωροχρονος απ'τον δικο μας.
Αυτή την πιθανότητα δεν την απέκλεισα, εφόσον δεν απέκλεισα την υπαρξη πολυσύμπαντος.

Το "έξω" δεν μπορεί σε αυτή την περίπτωση να έχει χωρική έννοια. Δεν γνωρίζουμε αν "έξω" ισχύουν τα ίδια μεγέθη (χώρος, χρόνος) με "μέσα". Αρα υπάρχει σοβαρή πιθανότητα η έννοια του "έξω" να μην είναι χωρική πέρα από τα όρια του σύμπαντος.

Να αναφέρω ένα αντίστοιχο παράδειγμα. Παρατηρούμε ότι το σύμπαν είναι μαύρο, δηλαδή σκοτεινό, εκτός από το φώς των αστεριών, των γαλαξιών και τους χρωματισμούς των νεφελωμάτων. "Εξω" δεν είναι απαραίτητα σκοτεινό. Μπορεί να έχει χρώμα που δεν μπορούμε να αντιληφθούμε καν με την πεπερασμένη μας λογική.

Το ίδιο ισχύει για τα μεγέθη του χώρου και του χρόνου, εφόσον είναι παράγωγα της διαστολής.
Το ''προβλημα'' στη συγκεκριμενη περιπτωση ειναι οτι,σκεφτεσαι ανθρωποκεντρικα.
Οπως ακριβως γινεται με την υποθεση των εξωγηινων.
Οτι δηλαδη φανταζομαστε πως,αν υπαρχουν,θα πρεπει να ειναι κατα ανθρωπινη προσεγγιση η εμφανιση τους ή τελος παντων με κατι που να ταιριαζει με τα βιωματα μας.
Στη περιπτωση που υπαρχει κατι εξω απ'το συμπαν μας,θα μπορουσε να ειναι ενας ξεχωριστος χωροχρονος ο οποιος διεπεται απο διαφορετικες ιδιοτητες απ'οτι στο δικο μας συμπαν.
Θα μπορουσε να ειναι ''προιον'' ενος μεγαλυτερου μπιγκ μπανγκ οπου,δημιουργηθηκαν χωροχρονος και συσσωματωματα ενεργειας που στη συνεχεια με τη σειρα τους κατεληξαν σε ''τοπικα'' μπιγκ μπανγκ.
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θετικές Επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών