Αστροναύτες του προγράμματος Απόλλων

Φυσική, Χημεία, Βιολογία, Μαθηματικά, Αστρονομία, Κοσμολογία κ.ά.
nowhere
Δημοσιεύσεις: 14723
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Αστροναύτες του προγράμματος Απόλλων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 22 Ιαν 2023, 00:30

κάτσε να σε παίξει κανένας που δεν βαριέται

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40845
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Αστροναύτες του προγράμματος Απόλλων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 22 Ιαν 2023, 01:02

stavmanr έγραψε:
21 Ιαν 2023, 23:53
hellegennes έγραψε:
21 Ιαν 2023, 22:32
stavmanr έγραψε:
21 Ιαν 2023, 21:37


Συνηθίζεις να γκουγκλάρεις μέχρι και το τι έφαγες το μεσημέρι.
Εδώ κόλλησες, κι έφτιαξες ολόκληρο νήμα αντί να γκουγκλάρεις;
Πρώτα απ' όλα δεν με ξέρεις για να κάνεις ισχυρισμούς σχετικά με το τι συνηθίζω.
Μόλις πριν λίγα λεπτά έγραψες το εξής σε παράλληλο νήμα:
"Αχαχαχαχαχα! Ο stavmanr που άκουσε πρώτη φορά τον όρο πρόπερσι, ρωτάει εμένα, που διαβάζω τις μελέτες του ΚΕΕΛΠΝΟ από το 2011, αν ξέρω τι είναι η υπερβάλλουσα θνησιμότητα. :smt005::smt005::smt005::smt005::smt005:"
hellegennes @ Ο πρώτος νεκρός

Αλλά διαμαρτύρεσαι ότι γράφουν για εσένα ενώ δεν σε ξέρουν;
Τι μουφατζής είσαι αδελφέ μου;
Δεύτερον, εδώ είναι φόρουμ συζητήσεων. Σκέφτηκα ότι αυτή είναι καλή αφορμή για να το συζητήσω με την διαδικτυακή μου παρέα. Δεν ενδιαφέρομαι μόνο να βρω μια πληροφορία ούτε ανοίγω νήμα για κάθε τι που αναζητώ. Αυτό ήταν ένα θέμα που θεώρησα ενδιαφέρον να το μοιραστώ.
Δηλαδή άνοιξες ένα θέμα για μία πληροφορία που ονομάζεται "ΜΟ ηλικίας θανάτου στις ΗΠΑ" και μπορείς να βρεις με ένα γκουγκλάρισμα...

Εμένα πάλι μου φαίνεται ότι απλά προσπαθείς να πλασάρεις διαρκώς τον εαυτό σου ως επιστημομαθή δίνοντας ανούσια "παρών" στα αντίστοιχα νήματα.
Αν δεν σ' αρέσει το νήμα και δεν το βρίσκεις ενδιαφέρον, μπορείς να το προσπεράσεις. Αυτό που κάνεις λέγεται ενόχληση και είσαι εκτός συζήτησης. Διακατέχεσαι από σύνδρομο stalking.

Σταμάτα να ενοχλείς όποιον ενδιαφέρεται για το νήμα με τις εκτός τόπικ ανοησίες σου.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40845
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Αστροναύτες του προγράμματος Απόλλων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 22 Ιαν 2023, 01:07

Αν δεν θεωρείς ότι δεν υπάρχει θέμα συζήτησης, πάρε το πληκτρολόγιό σου και σε άλλη παραλία.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14723
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Αστροναύτες του προγράμματος Απόλλων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 22 Ιαν 2023, 01:28

stavmanr έγραψε:
22 Ιαν 2023, 00:59
Είναι τόσο ενδιαφέρον το θέμα για εσένα που μέχρι πριν καταπιαστείς προσωπικά μαζί μου είχες κάνει τις εξής παρεμβάσεις:
θα το παω όπως τα δέντρα.συμφωνα με τις ρυτίδες στο κούτελο 35
κοίτα που η κουτελομέτρηση δουλεύει τελικά.δεν το περίμενα
The end.

Ποιον δουλεύεις βρε Πουθενάκια; Σοβαρά τώρα.
Κάποιοι ψάχνετε μόνιμα τρόπο να βγάλετε τα απωθημένα σας.
είσαι τόσο κολλημένος που έψαξες και έκανες παράθεση ότι άσχετη παπαρίτσα έχω γράψει,κάτι που δεν έχει καμία σχέση με το αν το νήμα έχει ενδιαφέρον και τόσο πουστάκος για να παραλείψεις το μοναδικό που είχε σχέση με το θέμα.ότι κάνεις πάντα δλδ.νούμερο

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14723
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Αστροναύτες του προγράμματος Απόλλων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 22 Ιαν 2023, 01:43

ναι γελοίε αυτό το φανταστικό έγραψα και είναι φανταστικό γιατί δείχνει την φανταστική μαλακία σου που γράφεις τόση ώρα για μεσες ηλικίες και ύψη ενώ το θέμα μας είναι η παράδοξη μακροζωία των αστροναυτών

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40845
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Αστροναύτες του προγράμματος Απόλλων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 22 Ιαν 2023, 01:45

nowhere έγραψε:
22 Ιαν 2023, 01:43
ναι γελοίε αυτό το φανταστικό έγραψα και είναι φανταστικό γιατί δείχνει την φανταστική μαλακία σου που γράφεις τόση ώρα για μεσες ηλικίες και ύψη ενώ το θέμα μας είναι η παράδοξη μακροζωία των αστροναυτών
Έχω ζητήσει να διαγραφούν οι εκτός θέματος ανούσιες δημοσιεύσεις του. Μην του απαντάς. Έτσι κι αλλιώς δεν θα το πάρει χαμπάρι ότι διαγράφτηκαν, όπως εκατοντάδες άλλες δημοσιεύσεις του.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40845
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Αστροναύτες του προγράμματος Απόλλων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 22 Ιαν 2023, 02:15

Japetus έγραψε:
21 Ιαν 2023, 21:12
Στους αστροναύτες γίνονται εξονυχιστικες ιατρικές εξετάσεις που συνεχίζονται ακόμα και μετά τη συνταξιοδοτηση τους. Χαρακτηριστικά σαν ένα απλό παράδειγμα τους γίνεται υποχρεωτική αφαίρεση σκωληκοειδητιδας για προληπτικούς λόγους.
Θυμάμαι πιτσιρικάς στο σχολείο και πορωμενος, είχα στείλει γράμμα (δεν υπήρχαν ακόμα εμαιλς) ζητώντας να μου στείλουν την αίτηση για εισδοχη στη ΝΑΣΑ απλά πληροφοριακά. Πράγματι μου την έστειλαν και είχε μαζί ένα πολυσελιδο ενδελεχές ιατρικό ερωτηματολόγιο - τετράδιο που δεν άφηνε τίποτα απέξω.
Ακόμη κι αν η φυσική τους κατάσταση είναι άψογη, συνεχίζει να αποτελεί κατά κάποιον τρόπο μυστήριο πως τόσο μεγάλο ποσοστό των αστροναυτών του προγράμματος Απόλλων είχαν -και συνεχίζουν να έχουν- τόσο εκτός στατιστικών ορίων μακρούς βίους.

Και αυτό δεν μπορεί να οφείλεται μόνο στην φυσική τους κατάσταση, γιατί -get this- οι αστροναύτες της NASA την περίοδο 1970-1979 είχαν μικρότερη θνησιμότητα όχι απλώς από τον γενικό πληθυσμό, αλλά και από κάθε επόμενη δεκαετία:


Εικόνα
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Αστροναύτες του προγράμματος Απόλλων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 22 Ιαν 2023, 10:41

hellegennes έγραψε:
29 Σεπ 2022, 16:23
Κουίζ. Μαντέψτε τι ηλικία είχε αυτός όταν έβγαλε αυτήν την φωτογραφία:


Εικόνα
Είναι ξανθός και έχει μείνει πολύ στον ήλιο. Όλες οι ρυτίδες του είναι ρυτίδες έκφρασης. Δλδ στο μέτωπο ειδικά σχηματίζονται γιατί σηκώνει τα φρύδια προς τα πάνω.

Δεν έχει κάτι το περίεργο η συγκεκριμένη φωτογραφία. Και το σόι της μίας μου γιαγιάς έτσι είναι. Όλοι ανοιχτόχρωμοι με πολλές ρυτίδες έκφρασης από πολύ νωρίς γιατί η ζωή ήταν δύσκολη.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14723
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Αστροναύτες του προγράμματος Απόλλων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 22 Ιαν 2023, 18:44

όχι.είναι αυτό εδώ:
:vp7: ---> Αστροναύτες του προγράμματος Απόλλων <----- :vp7:
,ηλίθιε

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Αστροναύτες του προγράμματος Απόλλων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 22 Ιαν 2023, 18:54

Είχα διαβάσει ,αν δεν κάνω λάθος , ότι στο διάστημα ,ειδικά σε μακροχρόνια περίοδο και ψηλώνουν και γερνούν πιο αργά σε σχέση με τη βαρύτητα της Γης.


Άβαταρ μέλους
John Dear
Δημοσιεύσεις: 1225
Εγγραφή: 03 Δεκ 2018, 01:21

Re: Αστροναύτες του προγράμματος Απόλλων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Dear » 22 Ιαν 2023, 20:16

hellegennes έγραψε:
29 Σεπ 2022, 16:03
Με μια μικρή αναζήτηση που έκανα, θέλοντας να μάθω ποιοι από τους αστροναύτες του προγράμματος ζουν ακόμη, βρήκα προς έκπληξή μου 15 άτομα από σύνολο 34 ατόμων. Δηλαδή περίπου οι μισοί ζούνε ακόμα, με ηλικίες από 85 (Έντουαρτ Γκίμπσον) ως 95 (Φρανκ Μπόρμαν).

Αναρωτιέμαι αν στατιστικά αυτό παρουσιάζει κάποια διαφορά με τον γενικό πληθυσμό στις ΗΠΑ.
Τώρα σοβαρά μιλάς; Αποτελούν δείγμα που ξεφεύγει από την τυχαιότητα τα 35 άτομα; Δηλαδή αξίζει να το κάνουμε και για το σώμα ορκωτών λογιστών;

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40845
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Αστροναύτες του προγράμματος Απόλλων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 23 Ιαν 2023, 00:37

stavmanr έγραψε:
22 Ιαν 2023, 17:17
nowhere έγραψε:
22 Ιαν 2023, 01:43
ναι γελοίε αυτό το φανταστικό έγραψα και είναι φανταστικό γιατί δείχνει την φανταστική μαλακία σου που γράφεις τόση ώρα για μεσες ηλικίες και ύψη ενώ το θέμα μας είναι η παράδοξη μακροζωία των αστροναυτών
Χαλάρωσε τους χαρακτηρισμούς (2η φορά σε δύο συνεχόμενα ποστς).

Το θέμα συζήτησης ήταν
"Αναρωτιέμαι αν στατιστικά αυτό παρουσιάζει κάποια διαφορά με τον γενικό πληθυσμό στις ΗΠΑ."
Δεν πιστεύεις ότι καλύφθηκε η ερώτηση του νηματοθέτη κι ότι το νήμα έχει εξαντληθεί;
Όχι, δεν είναι αυτό το θέμα, το θέμα είναι στον τίτλο, δεν σου ζήτησε κανείς να απαντήσεις σε καμμιά ερώτηση, δεν καλύφθηκε το νήμα από την μαλακία που έγραψες και επιτέλους πάρε χαμπάρι ότι η συμπεριφορά σου είναι παρενοχλητική. Τόσα ποστ σου σβήστηκαν σ' αυτό το νήμα, δεν χόρτασες; Θέλεις ντε και καλά ban;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40845
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Αστροναύτες του προγράμματος Απόλλων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 23 Ιαν 2023, 00:50

John Dear έγραψε:
22 Ιαν 2023, 20:16
hellegennes έγραψε:
29 Σεπ 2022, 16:03
Με μια μικρή αναζήτηση που έκανα, θέλοντας να μάθω ποιοι από τους αστροναύτες του προγράμματος ζουν ακόμη, βρήκα προς έκπληξή μου 15 άτομα από σύνολο 34 ατόμων. Δηλαδή περίπου οι μισοί ζούνε ακόμα, με ηλικίες από 85 (Έντουαρτ Γκίμπσον) ως 95 (Φρανκ Μπόρμαν).

Αναρωτιέμαι αν στατιστικά αυτό παρουσιάζει κάποια διαφορά με τον γενικό πληθυσμό στις ΗΠΑ.
Τώρα σοβαρά μιλάς; Αποτελούν δείγμα που ξεφεύγει από την τυχαιότητα τα 35 άτομα; Δηλαδή αξίζει να το κάνουμε και για το σώμα ορκωτών λογιστών;
Ακόμη κι αν το έκανες, δεν θα έβρισκες απόκλιση ή αν έβρισκες απόκλιση θα ήταν ελάχιστη. Εδώ μιλάμε για κραυγαλέα μεγάλη απόκλιση και δεν είναι μια τυχαία συσχέτιση χωρίς νόημα, είναι ενδιαφέρον ερώτημα αν παρουσιάζουν απόκλιση από την γενική θνησιμότητα οι αστροναύτες γιατί στην καριέρα τους υπάρχουν πράγματα που μπορεί να έχουν σημαντική επίδραση στην σωματική και ψυχική τους υγεία.

Δεν είναι τυχαίο άλλωστε που σε προηγούμενο ποστ παράθεσα γράφημα με την θνησιμότητα των αστροναυτών ανά δεκαετία. Είναι δηλαδή αντικείμενο μελέτης, εκτός αν νομίζεις ότι το γράφημα είναι δικό μου.

Επίσης δεν είναι τυχαίο όπως και να 'χει, γιατί η θνησιμότητα σε μια εργασιακή ομάδα δεν έχει τυχαία κατανομή αλλά εξαρτάται από την σχετική της βαθμίδα ως προς την επικινδυνότητα, το στρες, την σωματική κόπωση, ειδικές συνθήκες καθώς και τις απολαβές και το στάτους. Ακόμη δηλαδή και η πιο πεζή απάντηση "επιλέχθηκαν ακριβώς γιατί είχαν άριστη φυσική κατάσταση και είχαν συστηματική παρακολούθηση πριν και μετά" δεν είναι κενή ενδιαφέροντος, ειδικά αν εστιάσεις στο τι είδους ιατρική μέριμνα είχαν.

Με λίγα λόγια, σε κάθε περίπτωση δεν είχαν/έχουν μακροζωία κατά τύχη, όπως αφήνεις να εννοηθεί ότι είναι πιθανό. Υπάρχει οπωσδήποτε συγκεκριμένος λόγος, ακόμη κι αν είναι ο προφανής.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 18831
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: Αστροναύτες του προγράμματος Απόλλων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 23 Ιαν 2023, 01:01

ωραίο νήμα!και κάποια πολύ ενδιαφέροντα μηνύματα

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θετικές Επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών