Γιατι δε θελω να ασχοληθω με αυτο που σπουδασα

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Γιατι δε θελω να ασχοληθω με αυτο που σπουδασα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 02 Φεβ 2020, 14:19

ΓΑΛΗ έγραψε:
02 Φεβ 2020, 13:54
Χουργιατς έγραψε:
02 Φεβ 2020, 13:44
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
02 Φεβ 2020, 13:41
Κειμενογράφος είμαι.Άμα θες πίστεψε το.
ό,τι, πραγματικά ό,τι, πείς :102:
Εγώ το πιστεύω.

Δηλαδή τι ακριβώς θεωρείς ότι κάνουν οι περισσότεροι κειμενογράφοι, που δεν μπορεί να κάνει ο φιλελε-τρολερέ; :lol:

Η συγκεκριμένη ενασχόληση, αφορά σε μια μεγάλη γκάμα υπηρεσιών.
Όντως αφορά μία μεγάλη γκάμα υπηρεσιών που μπορούν να περιλαμβάνουν τη διαφήμιση ή τις SEO Techniques.
Η περιγραφή των προϊόντων/υπηρεσιών στα εταιρικά sites αποτελούν έργο των κειμενογράφων(copywriters),
επίσης. Γενικά, είναι μία δουλειά που έχει στοιχεία δημιουργικότητας από την άλλη βέβαια,το επαναλαμβάνω,
είναι δουλειά. Άλλο να γράφεις στο φόρουμ για να σκοτώσεις την ώρα σου και άλλο να γράφεις ένα κείμενο
για λογαριασμό πελάτη, κάτι που σημαίνει ότι δεν έχεις μεγάλη ελευθερία κινήσεων.Δε παραπονιέμαι για κάτι,
έτσι και αλλιώς δε σπάω πέτρες στα λατομεία, απλά λέω ότι δουλειά=κόπος. Πολύς, λίγος δεν έχει σημασία.

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8543
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Γιατι δε θελω να ασχοληθω με αυτο που σπουδασα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 02 Φεβ 2020, 14:20

ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
02 Φεβ 2020, 12:25
Οι προγραμματιστες ειναιοι οικοδομοι του μελλοντος
Χτιστες δηλαδη
Ειναι η νεα μορφη του πηλοφορι-μπετονιερα-σκεπαρνι


Πιστευω οτι αναμεσα τους θα ξεπηδησειτο ΠΑΜΕ στην νεα του εξελιγμενη μορφη
Πολύ σωστό σχόλιο, αφού όλα πλέον γίνονται ηλεκτρονικά, αλλά και με υψηλού επιπέδου προγραμματισμό...

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43797
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Γιατι δε θελω να ασχοληθω με αυτο που σπουδασα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 02 Φεβ 2020, 14:24

Ισχύει ο νόμος της προσφοράς και της ζήτησης, αυτή τη στιγμή η ζήτηση είναι πιο μεγάλη από την προσφορά σε αντίθεση με πολλά άλλα επαγγέλματα γι αυτό και υπάρχουν τα μπενεφιτς. Κάτι που δεν προβλέπεται να αλλάξει σύντομα όσα coding days και να κανουν στα σχολεία. Αλλά στην τελική όλοι στο έλεος της προσφοράς και της ζήτησης ζουν σε ένα μάρκετ εκονομι. Αν οι σοφτ ντεβς βρεθούν στη λάθος πλευρά της εξίσωσης θα πέσουν γρήγορα αφού δεν έχουν καλά γιουνιονς.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71096
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Γιατι δε θελω να ασχοληθω με αυτο που σπουδασα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 02 Φεβ 2020, 14:25

Χουργιατς έγραψε:
02 Φεβ 2020, 14:02
ΓΑΛΗ έγραψε:
02 Φεβ 2020, 13:54

Δηλαδή τι ακριβώς θεωρείς ότι κάνουν οι περισσότεροι κειμενογράφοι, που δεν μπορεί να κάνει ο φιλελε-τρολερέ; :lol:
να διακρίνουν τη διαφορά ανάμεσα στο ό,τι και το ότι

:102:
Εντάξει, αυτό μπορεί να γίνει και εκ παραδρομής. Το σίγουρο είναι ότι "κειμενογράφος" δεν συνεπάγεται πάντα κάτι δημιουργικό ή καλοπληρωμένο. Μπορεί να είναι απλή περιγραφή ενός προϊόντος, επιμέλεια/μετάφραση κειμένου ή σλόγκαν για ένα διεθνές μπραντ. Αυτό εξαρτάται από το μέγεθος της διαφημιστικής εταιρίας, από το αν είναι θυγατρική ή όχι και τη διαφορά μεταξύ δημιουργικού και εκτελεστικού. Στις περισσότερες ελληνικές διαφημιστικές η διαφορά των δύο τελευταίων απλώς δεν υφίσταται. Διαφημιστική είναι μία εταιρία που αναλαμβάνει φυλλάδια για ντελίβερυ, διαφημιστική και μία που λαμβάνει μέρος σε κάποιο σπεκ μεγάλου λογαριασμού. Και υπάρχει μια μεγάλη γκάμα μεταξύ αυτών.
Gavalas for President! :grfl:

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24987
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Γιατι δε θελω να ασχοληθω με αυτο που σπουδασα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 02 Φεβ 2020, 14:28

Dwarven Blacksmith έγραψε:
02 Φεβ 2020, 14:24
Ισχύει ο νόμος της προσφοράς και της ζήτησης, αυτή τη στιγμή η ζήτηση είναι πιο μεγάλη από την προσφορά σε αντίθεση με πολλά άλλα επαγγέλματα γι αυτό και υπάρχουν τα μπενεφιτς. Κάτι που δεν προβλέπεται να αλλάξει σύντομα όσα coding days και να κανουν στα σχολεία. Αλλά στην τελική όλοι στο έλεος της προσφοράς και της ζήτησης ζουν σε ένα μάρκετ εκονομι. Αν οι σοφτ ντεβς βρεθούν στη λάθος πλευρά της εξίσωσης θα πέσουν γρήγορα αφού δεν έχουν καλά γιουνιονς.
δεν υπάρχουν οργανώσεις γιατί πολύ απλά δεν χρειάζονται. Αν υπήρχε πρόβλημα στο επάγγελμα θα εμφανιζόταν και ο συνδικαλισμός και οι οργανώσεις και όλα τα κλασικά φαινόμενα της οικονομίας.
Σήμερα στους γραφίστες πχ υπάρχουν ταρίφες για όλες τις δουλειές για αυτό ακριβώς τον λόγο

Άβαταρ μέλους
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 17016
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:44

Re: Γιατι δε θελω να ασχοληθω με αυτο που σπουδασα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ » 02 Φεβ 2020, 14:29

Δημοκράτης έγραψε:
02 Φεβ 2020, 14:15

δηλαδή πληρώνουν κόσμο με 75κ+ χωρίς να τους έχουν ανάγκη, χωρίς να νοιάζονται αν θα παραιτηθούν και φυσικά σε μια 10ετία δεν θα έχουμε και δουλειά :smt005::smt005::smt005::smt005:
Προγανώς οι εταιρείες είναι φιλανθρωπικά ιδρύματα και είπαν να καλοπληρώσουν πληροφορικούς
Ανθρωπέ μου έχεις ιδέα πόσο θα κοστίσει σε μια εταιρία αν παραιτηθεί ένας software architect ή ένας sre;

Με ολους οσους εχω επαφη στο εξωτερικο και βρισκονται σε αυτη την περιβοητη κλιμακα 60.0000-75.000+ benefits αλλαζουν εργοδοτη στα 3 χρονια κατα μεσο ορο
Επισης εχω παγιωμενη πλεον αποψη πως οι συγκεκριμενες πολυεθνικεςκολοσσοι που απασχολουν τον κυριο ογκο τωνσυγκεκριμενων υπαλληλων δουμευουν με εναν ακρως μαλακισμενο και αντιεμπορικο τροπο,οτι η αναπτυξητους δεν ειναι ουτε κατα διανοια value forr money και πως αυτοπου τους κραταει σε ενα τοπ επιπεδο ειναι η συνεχης εξαγορα μικροτερων επιχειρησεων που εχουναναπτυξει κατι πολυ πιο γρηγορα
Απο την στιγμη της εξαγοραςκαι σε πολυ μικροχρονικο διαστημα η μικρη εταιρεια υιοθετει τα χαλια του κολοσου
Η αγορα γιγαντωνεται οι Ινδιες οι Ταυλανδεςκτλ βγαζουν αβερτα εκατομμυριανεου προσωπικου και ο ανταγωνισμος καποια στιγμη θα εξορθολογισει τον κλαδο ο οποιος τωρα ειναι στην ακμη του
Επισης αργα η γρηγορα οι πολυεθνικες θα μετακομισουν τον κυριο ογκο εργασιας τους σε χωρες με χαμηλους μισθους
Τιποτα δεν κραταει για παντα και οι αλλαγες θα ερθουν γρηγορα
Αρίστος for Tsirpas
Eχουμε ΔΙΠΛΗ πολιτειακη εκτροπη
Μια γιατι ο πρωθυπουργος επραξε αντιθετα στο ΟΧΙ του δημοψηφισματος...
Και δευτερη γιατι μεσω του Ταμειου Ξεπουληματος Χωρας παρεδωσε την εθνικη κυριαρχια και τον εθνικο πλουτο στους δανειστες

Άβαταρ μέλους
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 17016
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:44

Re: Γιατι δε θελω να ασχοληθω με αυτο που σπουδασα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ » 02 Φεβ 2020, 14:35

κανω τωρα μια απλη ερωτηση
Η Χ εταιρεια κολοσσος με εδρα το Ρεντιγκ πληρωνει 75.000+benefits στον Μητσο απο την Καλαματα
Η ιδια εταιρεια εχει γραφεια στην Πολωνια και στην Αθηνα οπου δουλευουν ο Jerzy και ο Κιτσος οι οποιοι εχουν τα ιδια προσοντα με τον Μητσο
Ποσο πληρωνονται;
Αρίστος for Tsirpas
Eχουμε ΔΙΠΛΗ πολιτειακη εκτροπη
Μια γιατι ο πρωθυπουργος επραξε αντιθετα στο ΟΧΙ του δημοψηφισματος...
Και δευτερη γιατι μεσω του Ταμειου Ξεπουληματος Χωρας παρεδωσε την εθνικη κυριαρχια και τον εθνικο πλουτο στους δανειστες

Άβαταρ μέλους
ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 2189
Εγγραφή: 24 Σεπ 2019, 15:07

Re: Γιατι δε θελω να ασχοληθω με αυτο που σπουδασα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ » 02 Φεβ 2020, 14:51

Antares έγραψε:
02 Φεβ 2020, 14:00
Πάντως διορθωτής κειμένων υπάρχει. Είχα πάει και σε έναν διαγωνισμό της ΕΕ για διορθωτές κειμένων. Όταν μας έδωσαν το κυρίως θέμα, να διορθώσουμε ένα κείμενο με διάφορα σύμβολα (σαν ιερογλυφικά), ζήτημα αν έμειναν 10 άτομα μέσα στην αίθουσα. Έφυγαν και αυτοί που είχαν εμπειρία στην συγκεκριμένη εργασία.
Άλλη δουλειά ο κειμενογράφος, άλλη δουλειά ο διορθωτής κειμένων.

Για το άλλο που μου έκανε εντύπωση και θέλω να σε ρωτήσω: πήγες σε διαγωνισμό για διορθωτές και μετά που σας δώσανε τα "ιερογλυφικά" τζάσανε σχεδόν όλοι;; Και οι ήδη έμπειροι επαγγελματίες διορθωτές;;
Κάτι δεν μου πάει καλά εδώ, διότι το πρώτο που μαθαίνει κανείς σε αυτή τη δουλειά, η αλφαβήτα δηλαδή, είναι τα σύμβολα ("ιερογλυφικά") της διόρθωσης...
Από την αποπλανητική έλξη στον σημειωτικό τυχοδιωκτισμό μια αμφίκρημνη παλινδρομία

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24987
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Γιατι δε θελω να ασχοληθω με αυτο που σπουδασα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 02 Φεβ 2020, 15:01

ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
02 Φεβ 2020, 14:29
Δημοκράτης έγραψε:
02 Φεβ 2020, 14:15

δηλαδή πληρώνουν κόσμο με 75κ+ χωρίς να τους έχουν ανάγκη, χωρίς να νοιάζονται αν θα παραιτηθούν και φυσικά σε μια 10ετία δεν θα έχουμε και δουλειά :smt005::smt005::smt005::smt005:
Προγανώς οι εταιρείες είναι φιλανθρωπικά ιδρύματα και είπαν να καλοπληρώσουν πληροφορικούς
Ανθρωπέ μου έχεις ιδέα πόσο θα κοστίσει σε μια εταιρία αν παραιτηθεί ένας software architect ή ένας sre;

Με ολους οσους εχω επαφη στο εξωτερικο και βρισκονται σε αυτη την περιβοητη κλιμακα 60.0000-75.000+ benefits αλλαζουν εργοδοτη στα 3 χρονια κατα μεσο ορο
Επισης εχω παγιωμενη πλεον αποψη πως οι συγκεκριμενες πολυεθνικεςκολοσσοι που απασχολουν τον κυριο ογκο τωνσυγκεκριμενων υπαλληλων δουμευουν με εναν ακρως μαλακισμενο και αντιεμπορικο τροπο,οτι η αναπτυξητους δεν ειναι ουτε κατα διανοια value forr money και πως αυτοπου τους κραταει σε ενα τοπ επιπεδο ειναι η συνεχης εξαγορα μικροτερων επιχειρησεων που εχουναναπτυξει κατι πολυ πιο γρηγορα
Απο την στιγμη της εξαγοραςκαι σε πολυ μικροχρονικο διαστημα η μικρη εταιρεια υιοθετει τα χαλια του κολοσου
Η αγορα γιγαντωνεται οι Ινδιες οι Ταυλανδεςκτλ βγαζουν αβερτα εκατομμυριανεου προσωπικου και ο ανταγωνισμος καποια στιγμη θα εξορθολογισει τον κλαδο ο οποιος τωρα ειναι στην ακμη του
Επισης αργα η γρηγορα οι πολυεθνικες θα μετακομισουν τον κυριο ογκο εργασιας τους σε χωρες με χαμηλους μισθους
Τιποτα δεν κραταει για παντα και οι αλλαγες θα ερθουν γρηγορα
Το ότι τίποτα δεν κρατάει για πάντα είναι γεγονός, το ότι οι Ινδοί, Κινέζοι βέβαια εναι πληροφορικός για τον πουτσο είναι επίσης γεγονός αλλά ποιος σε είπε ότι οι μισθοί των πληροφορικών στην Ινδία είναι χαμηλοί;
Ακόμα και κάτι εταριεις κατεργα σαν την σαμσουνγκ πληρώνουν στην Ινδία και το Μπαγκλαντές αρκετά λεφτά.
Ο μέσος πληροφορικός αλλάζει εταιρία κάθε 3 χρονια γιατί πολύ απλά στην 3ετια θα βρεις κάτι ακόμα καλύτερο, υπάρχουν πάρα πολλές ευκαιρίες.
Είσαι σε εποχή που όλα ψηφιοποιουνται, στις μεγάλες εταιρίες υπάρχει μεγάλο κεφάλαιο και στις στσρταπς μεχαλη χρηματοδότηση. Σαφέστατα και αντί να κάθεσαι να τσακωνεσαι με τον μάνατζερ για να σε δώσει κάτι παραπάνω πας αλλού. Έχεις ιδέα πόσα μηνύματα δέχεται στο λινκντιν του ένας πληροφορικός με καλό προφίλ; πριν 3 βδομάδες είχα πρόσκληση για συνέντευξη από αμαζον στην Μαδρίτη για μισθό 65κ. Αρκετά λιγότερα από ότι με δείχνουν εδώ αλλά με πολύ μικρότερο κόστος ζωής, αλλά με ήλιο και καλό φαΐ. Ενς λόγος που έχω μετανιώσει που αγόρασα σπίτι στο Άμστερνταμ είναι που τώρα πρέπει να κάτσω εδώ μια 2ετια ακομα ώστε να έχει νόημα η αγορά. Αν δεν το είχα κάνει πιθανότατα μέσα στο 20 θα σκεφτόμουν να πάω σε άλλη χώρα.
Επισης στην Ελλάδα αυτή τη στιγμή οι εταιρίες όπως η beat, σκρουτζ ή αν θες να δουλέψεις για τους κατιμαδες του στοιχημαν πληρώνουν πολύ καλά. Ένας. Μιντ θα πάρει κανενα 2000 και ένας σενιορ 2.5+

Δεν ξέρω τι κόμπλεξ έχεις με τους πληροφορικός και στα τέτοια μου βασικά, απλώς αν ίσχυαν οι πιπες που γράφεις τότε ο πληροφορικός δεν θα έβγαζε τα 70 80κ θα έβγαζε τον βασικό που βγάζει το κάστρο ερ σαπορτ ή κανένα 35αρι με 40αρι που βγάζουν οι ρικρουτερς
Τώρα το ότι κάνεις και κριτική στο πως λειτουργούν οι μεγάλες εταιρίες του εξωτερικού οκ, πήγαμε στις κατηγορία με τα ανεκδοτα

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24987
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Γιατι δε θελω να ασχοληθω με αυτο που σπουδασα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 02 Φεβ 2020, 15:08

ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
02 Φεβ 2020, 14:35
κανω τωρα μια απλη ερωτηση
Η Χ εταιρεια κολοσσος με εδρα το Ρεντιγκ πληρωνει 75.000+benefits στον Μητσο απο την Καλαματα
Η ιδια εταιρεια εχει γραφεια στην Πολωνια και στην Αθηνα οπου δουλευουν ο Jerzy και ο Κιτσος οι οποιοι εχουν τα ιδια προσοντα με τον Μητσο
Ποσο πληρωνονται;
Αυτή την απορία την είχα και εγώ. Για ποιο λόγο πάει η αμαζον η γκουγκλ η Facebook ή IBM, το νερφλιξ κτλ και ανοίγουν γραφεία στις πιο ακριβές πόλεις του κόσμου και όχι στα Γιάννενα, την καλαμβρια και τη φουερτεβςβτουρα. Μάλιστα είχα την συζήτηση με μεγάλο μανατζαρεο της εταιρίας που είμαι τώρα..
Η απάντηση είναι γιατί πολύ απλά δεν θα μαζέψει εκει τόσο καλό κόσμο όσο χρειάζεται. Δεν θα πείσεις κανένας να γίνει expat να πάει να ζησει 4 5 χρόνια από τη ζωή του στα Γιάννενα που δεν έχουν διεθνή σχολεία, υποδομές να φέρει την οικογενεια. Μετά πιάσαμε την συζήτηση για την μπανγκαλορ που είναι υποτίθεται το σιλικον βάλει της Ινδιας. Οι Ινδοί προγραμματιστεί ως επί 5ων πλείστων είναι για τον πουτσο και επίσης κανένας Ευρωπαίους δεν θέλει να πάει να μετακομίσει σε μια ινδική χαβουζα

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71096
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Γιατι δε θελω να ασχοληθω με αυτο που σπουδασα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 02 Φεβ 2020, 15:10

ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ έγραψε:
02 Φεβ 2020, 14:51
Antares έγραψε:
02 Φεβ 2020, 14:00
Πάντως διορθωτής κειμένων υπάρχει. Είχα πάει και σε έναν διαγωνισμό της ΕΕ για διορθωτές κειμένων. Όταν μας έδωσαν το κυρίως θέμα, να διορθώσουμε ένα κείμενο με διάφορα σύμβολα (σαν ιερογλυφικά), ζήτημα αν έμειναν 10 άτομα μέσα στην αίθουσα. Έφυγαν και αυτοί που είχαν εμπειρία στην συγκεκριμένη εργασία.
Άλλη δουλειά ο κειμενογράφος, άλλη δουλειά ο διορθωτής κειμένων.

Για το άλλο που μου έκανε εντύπωση και θέλω να σε ρωτήσω: πήγες σε διαγωνισμό για διορθωτές και μετά που σας δώσανε τα "ιερογλυφικά" τζάσανε σχεδόν όλοι;; Και οι ήδη έμπειροι επαγγελματίες διορθωτές;;
Κάτι δεν μου πάει καλά εδώ, διότι το πρώτο που μαθαίνει κανείς σε αυτή τη δουλειά, η αλφαβήτα δηλαδή, είναι τα σύμβολα ("ιερογλυφικά") της διόρθωσης...
Κι εγώ αυτό νομίζω. Μάλλον στις συντομογραφίες αναφέρεται, αυτές δηλαδή που έμπαιναν στην κενή περιοχή αριστερά και δεξιά του κειμένου στις έντυπες διορθώσεις. Πράγμα που έχει εκλείψει με τα pdf.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7974
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Γιατι δε θελω να ασχοληθω με αυτο που σπουδασα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 02 Φεβ 2020, 15:19

ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ έγραψε:
02 Φεβ 2020, 14:51

Άλλη δουλειά ο κειμενογράφος, άλλη δουλειά ο διορθωτής κειμένων.

Για το άλλο που μου έκανε εντύπωση και θέλω να σε ρωτήσω: πήγες σε διαγωνισμό για διορθωτές και μετά που σας δώσανε τα "ιερογλυφικά" τζάσανε σχεδόν όλοι;; Και οι ήδη έμπειροι επαγγελματίες διορθωτές;;
Κάτι δεν μου πάει καλά εδώ, διότι το πρώτο που μαθαίνει κανείς σε αυτή τη δουλειά, η αλφαβήτα δηλαδή, είναι τα σύμβολα ("ιερογλυφικά") της διόρθωσης...
Ήταν ένας από τους πρώτους διαγωνισμούς, το 2007 αν θυμάμαι καλά. Οι περισσότεροι πήγαν για την εμπειρία, όπως και εγώ.
Όταν βγήκα έξω και συγκεντρωθήκαμε αρκετοί, άκουσα μια κοπέλα να λέει ότι δεν κατάλαβε τίποτα και ας κάνει την συγκεκριμένη εργασία χρόνια.
Τώρα που έχουν στρώσει οι διαδικασίες, ο καθένας πηγαίνει στον διαγωνισμό που αναλογεί στα προσόντα του. Από καιρό σε καιρό βγαίνει και ο συγκεκριμένος. Proofreaders στα αγγλικά.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71096
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Γιατι δε θελω να ασχοληθω με αυτο που σπουδασα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 02 Φεβ 2020, 15:30

Antares έγραψε:
02 Φεβ 2020, 15:19
ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ έγραψε:
02 Φεβ 2020, 14:51

Άλλη δουλειά ο κειμενογράφος, άλλη δουλειά ο διορθωτής κειμένων.

Για το άλλο που μου έκανε εντύπωση και θέλω να σε ρωτήσω: πήγες σε διαγωνισμό για διορθωτές και μετά που σας δώσανε τα "ιερογλυφικά" τζάσανε σχεδόν όλοι;; Και οι ήδη έμπειροι επαγγελματίες διορθωτές;;
Κάτι δεν μου πάει καλά εδώ, διότι το πρώτο που μαθαίνει κανείς σε αυτή τη δουλειά, η αλφαβήτα δηλαδή, είναι τα σύμβολα ("ιερογλυφικά") της διόρθωσης...
Ήταν ένας από τους πρώτους διαγωνισμούς, το 2007 αν θυμάμαι καλά. Οι περισσότεροι πήγαν για την εμπειρία, όπως και εγώ.
Όταν βγήκα έξω και συγκεντρωθήκαμε αρκετοί, άκουσα μια κοπέλα να λέει ότι δεν κατάλαβε τίποτα και ας κάνει την συγκεκριμένη εργασία χρόνια.
Τώρα που έχουν στρώσει οι διαδικασίες, ο καθένας πηγαίνει στον διαγωνισμό που αναλογεί στα προσόντα του. Από καιρό σε καιρό βγαίνει και ο συγκεκριμένος. Proofreaders στα αγγλικά.
Antares, ειδικώς στον χώρο των εντύπων, υπήρξαν ειδικότητες που η όποια δυναμική τους (ανεξαρτήτως ικανότητας και εμπειρίας) εκμηδενίστηκε με την είσοδο των υπολογιστών. Εννοώ, ότι ακόμη και καλοί επιμελητές κειμένων, που είχαν μάθει να δουλεύουν με τον παραδοσιακό τρόπο (δηλαδή διορθώσεις πάνω στο χαρτί) έμειναν σταδιακά εκτός χώρου, αν δεν έμαθαν τη λειτουργία κάποιων προγραμμάτων, ώστε να κάνουν οι ίδιοι τις διορθώσεις στο αρχείο, χωρίς να παρεμβάλλεται αυτό το χαρτομάνι μεταξύ σελιδοποιητή και επιμελητή.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7974
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Γιατι δε θελω να ασχοληθω με αυτο που σπουδασα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 02 Φεβ 2020, 15:35

ΓΑΛΗ έγραψε:
02 Φεβ 2020, 15:30
Antares, ειδικώς στον χώρο των εντύπων, υπήρξαν ειδικότητες που η όποια δυναμική τους (ανεξαρτήτως ικανότητας και εμπειρίας) εκμηδενίστηκε με την είσοδο των υπολογιστών. Εννοώ, ότι ακόμη και καλοί επιμελητές κειμένων, που είχαν μάθει να δουλεύουν με τον παραδοσιακό τρόπο (δηλαδή διορθώσεις πάνω στο χαρτί) έμειναν σταδιακά εκτός χώρου, αν δεν έμαθαν τη λειτουργία κάποιων προγραμμάτων, ώστε να κάνουν οι ίδιοι τις διορθώσεις στο αρχείο, χωρίς να παρεμβάλλεται αυτό το χαρτομάνι μεταξύ σελιδοποιητή και επιμελητή.
Το 2007 όμως η ΕΕ ζητούσε την διόρθωση με τον παραδοσιακό τρόπο. Για σήμερα δεν γνωρίζω. Νομίζω υπήρχαν τα ανάλογα προγράμματα και τότε και γι' αυτό δεν καταλάβαινε τα σύμβολα η κοπέλα. Εγώ έχω πλήρη άγνοια. Πήγα για την εμπειρία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71096
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Γιατι δε θελω να ασχοληθω με αυτο που σπουδασα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 02 Φεβ 2020, 15:41

Να προσθέσω επίσης ότι ακόμη και ο όρος "επιμελητής κειμένων" έχει διαφορές στην εφαρμογή. Σε κάποιες περιπτώσεις αφορά μόνον στη διόρθωση ορθογραφικών λαθών και σε κάποιες άλλες σε επεμβάσεις στη ροή του κειμένου (σε συντακτικό, πλεονασμούς, αντικατάσταση λέξεων ή επιθέτων κλπ). Το δεύτερο φυσικά, ποτέ δεν γίνεται αυθαίρετα αλλά μόνον σε συνεννόηση με τον εκδότη ή των συγγραφέα.
Gavalas for President! :grfl:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών