Budget router

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
Άβαταρ μέλους
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 11090
Εγγραφή: 27 Αύγ 2018, 12:00

Re: Budget router

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ » 29 Αύγ 2020, 21:08

Το'ξερα οτι θα μπερδευτω περισσοτερο... :-?

Άβαταρ μέλους
Jack Shephard
Δημοσιεύσεις: 1837
Εγγραφή: 24 Απρ 2018, 20:06
Phorum.gr user: Jack Shephard

Re: Budget router

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jack Shephard » 30 Αύγ 2020, 08:46

ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
29 Αύγ 2020, 14:22
Jack Shephard έγραψε:
28 Αύγ 2020, 19:43
Ποια ανάγκη θες να καλύψεις; Μόνο καλύτερη κάλυψη WiFi ή και τίποτε άλλο;

Αν μιλάμε για WiFi, ποια είναι η διαρρύθμιση του χώρου; Ένας ή παραπάνω όροφοι; Σπίτι και κήπος; Πολλά μικρά δωμάτια ή λίγα μεγάλα;
Το σπιτι ειναι καινουργιο και εχει οπτικη ινα. Ειναι περιπου 90τ.μ με 3 υπνοδωματια και ενα μεγαλο σαλονι (οπου θα βρισκεται το ρουτερ). Επισης o πανω οροφος ειναι σοφιτα (παλι περιπου 90τ.μ) που ειναι ενας ενιαιος χωρος.

Κυριως με ενδιαφερει η καλη καλυψη wifi (περισσοτερο ανησυχω για τη σοφιτα/ πανω οροφο). Καλα θα ηταν να πιανει μεχρι τον κηπο αλλα δε καιγομαι κιολας.

Η συνδεση που διαλεξα ειναι 250Mbit/s (25Mbit/s upload). Υπαχρει και αλλη με 1Gbit αλλα δε τη χρειαζομαι.

Γενικα δε θα ειναι πανω απο 2-3 υπολογιστες συνδεδεμενοι ταυτοχρονα. Καθολου games, αντε κανενα netflix αραια και που.

Η εταιρια μου προτεινε το D-LINK DIR-825 για περιπου 45 ευρω αλλα νομιζω οτι ειναι ψιλοπατατα και με λιγο παραπανω μπορω να βρω κατι καλυτερο.

Οπως ειπα ομως δεν εχω ιδεα απο routers.... Αν εχεις να προτεινεις κατι με 60-70 ευρω max, θα με βοηθουσε πολυ.
Αν μιλάμε μόνο για WiFi coverage και με αυτό το budget δεν είναι ανάγκη να αγοράσεις router. Με το budget και τη διαρρύθμιση που μου περιγράφεις ίσως η καλύτερη λύση για εσένα είναι ένα access point.

Πρέπει να ξέρω δύο ακόμα πράγματα:

1) Στον κάτω όροφο η κάλυψη είναι εντάξει σε όλους τους χώρους; Και
2) Μιας και είναι καινούργιο το σπίτι, η καλωδίωση περιλαμβάνει και ethernet; Δηλαδή έχεις μπριζάκια δικτύου και σε άλλους χώρους του σπιτιού;

Γενικά να ξέρεις έχεις κάνει μία σοβαρή επένδυση στο σπίτι σου. Αυτό που θέλουμε να δημιουργήσουμε είναι αξιόπιστο ασύρματο δίκτυο διαθέσιμο ομοιόμορφα σε όλους τους χώρους του σπιτιού. Με τη διαρρύθμιση του σπιτιού σου ίσως αυτό δεν είναι εφικτό μόνο με ένα router. Εγώ προτείνω να αγοράσεις ένα σύστημα Mesh (θα σου κάνω συγκεκριμένες προτάσεις στο επόμενο μήνυμα).

Είναι σημαντικό να το πετύχεις αυτό αν αύριο ασχοληθείς και συσκευές έξυπνου σπιτιού (δε θα επεκταθώ εδώ γιατί θα ξεφύγουμε). Αν όμως το budget είναι αυστηρό και περιοριστικός παράγοντας, θα σου προτείνω κάποιο access point στο επόμενο μήνυμα για τον πάνω όροφο.

ΥΓ Αγορά router το 2020 απαιτεί να είναι AX router. Πιο απλά και αν μιλάμε για Xiaomi που αναφέρθηκε παραπάνω, αυτόν: https://www.banggood.com/Xiaomi-Router- ... 81813.html.

Είναι φτηνός αλλά ίσως δεν είναι η καλύτερη λύση για την περίπτωση σου.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3350
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Budget router

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 30 Αύγ 2020, 09:31

ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
29 Αύγ 2020, 19:44
klg έγραψε:
29 Αύγ 2020, 17:41
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
29 Αύγ 2020, 17:38


Δηλαδη πιστευεις οτι δε μπορω να βρω ενα αξιοπιστο και φθηνο ρουτερ που να καλυπτει τον συγκεκριμενο χωρο? Περιεργο μου ακουγεται.

FWIW, στο σπιτι δεν εχω σταθερο. Ουτε TV, μονο ιντερνετ.
https://www.hellasdigital.gr/networking ... ut-usb-l4/

Ορίστε.
Το εχεις? Κανει λιγο παραπανω απ'ο,τι θα ηθελα να διαθεσω αλλα αν ειναι να δωσω 60-70 για το ρουτερ και αλλα 30-40 για booster(ετσι λεγεται?) για να εχω σημα και πανω, καλυτερα να παρω κατι τετοιο.
Ναι το έχω και εγκαθιστώ σε συνεργάτες μου το συγκεκριμένο μοντέλο (και γενικά αυτόν τον κατασκευαστή) εδώ και χρόνια. Είναι ό,τι καλύτερο μπορείς να βάλεις, πριν πας σε πολύ πιο ακριβές λύσεις. Υπάρχουν πιο φτηνά μοντέλα του ίδιο κατασκευή, αλλά δεν ξέρω κατα πόσον με αυτά μπορείς να καλύψεις 2 ορόφους + όλους τους άλλους περιορισμούς που έχεις σε αστικές περιοχές.

Α και δεν είναι κινέζικα.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
Jack Shephard
Δημοσιεύσεις: 1837
Εγγραφή: 24 Απρ 2018, 20:06
Phorum.gr user: Jack Shephard

Re: Budget router

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jack Shephard » 30 Αύγ 2020, 11:43

klg έγραψε:
30 Αύγ 2020, 09:31
Ναι το έχω και εγκαθιστώ σε συνεργάτες μου το συγκεκριμένο μοντέλο (και γενικά αυτόν τον κατασκευαστή) εδώ και χρόνια. Είναι ό,τι καλύτερο μπορείς να βάλεις, πριν πας σε πολύ πιο ακριβές λύσεις. Υπάρχουν πιο φτηνά μοντέλα του ίδιο κατασκευή, αλλά δεν ξέρω κατα πόσον με αυτά μπορείς να καλύψεις 2 ορόφους + όλους τους άλλους περιορισμούς που έχεις σε αστικές περιοχές.

Α και δεν είναι κινέζικα.
Mikrotik σε αρχάριο που λέει ότι δεν έχει εμπειρία από routers; Εγώ λέω ότι μόλις κάνει login στο web interface θα τρομάξει και θα το βάλει αγγελία να το πουλήσει.

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25809
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Budget router

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 30 Αύγ 2020, 11:45

ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
28 Αύγ 2020, 11:02
Εχετε να προτεινετε καποιο φθηνο και αξιοπιστο ρουτερ με καλο coverage?

Δεν εχω ιδεα απο ρουτερς αλλα φανταζομαι οτι μιλαω για κατηγορια TP-Link Archer A7 ή κατι παρομοιο.

Το D-LINK DIR-825 λεει κατι?

βαλε το φθηνο ρουτερ που σου προτεινανε, δωσε ενα τριανταρι για ενα booster και για το χωρο που θες ειναι πολυ καλυτερη λυση

Άβαταρ μέλους
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 11090
Εγγραφή: 27 Αύγ 2018, 12:00

Re: Budget router

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ » 30 Αύγ 2020, 13:52

Ευχαριστω για τις προτασεις.

Σχετικα με το αστικο περιβαλλον που αναφερθηκε, να πω οτι δε μενω πλεον στο κεντρο αλλα λιγο πιο εξω. Ειμαι 100-150 μετρα διπλα απο ενα δασος. Φυσικα εχει σπιτια τριγυρω αλλα σε καμια περιπτωση δε συγκρινεται με "αστικο περιβαλλον".

Επισης να πω οτι στον πανω οροφο θα δουλευω οποτε οι αναγκες μου για ιντερνετ θα ειναι απλες. Web surfing, youtube και streaming για μουσικη. Θα εχω 2-3 υπολογιστες πανω αλλα κανενας δε θα ειναι συνδεδεμενος στο ιντερνετ. Μονο το laptop μου θα ειναι (macbook pro) συνδεδεμενο. Τουλαχιστον αυτο ειναι το πλανο. Με λιγα λογια, φανταζομαι οτι δε θα με ενδιαφερει και πολυ να εχω full σημα πανω. Ισως και 50Μbit (απ'τα 250) να εχω, θα ειμαι καλα. Μπορει να λεω και βλακειες βασικα, thinking out loud...

Jack Shephard έγραψε:
30 Αύγ 2020, 08:46

Αν μιλάμε μόνο για WiFi coverage και με αυτό το budget δεν είναι ανάγκη να αγοράσεις router. Με το budget και τη διαρρύθμιση που μου περιγράφεις ίσως η καλύτερη λύση για εσένα είναι ένα access point.

Πρέπει να ξέρω δύο ακόμα πράγματα:

1) Στον κάτω όροφο η κάλυψη είναι εντάξει σε όλους τους χώρους; Και
2) Μιας και είναι καινούργιο το σπίτι, η καλωδίωση περιλαμβάνει και ethernet; Δηλαδή έχεις μπριζάκια δικτύου και σε άλλους χώρους του σπιτιού;
1) Δε ξερω. Δεν εχω βαλει ακομα ιντερνετ. Προς το παρων, απλα κανω tethering απ'το τηλεφωνο μου για να εχω ιντερνετ στο λαπτοπ.

2) To σπιτι εχει ethernet μπριζα αλλα δυστυχως μονο μια που ειναι στο σαλονι. Δεν ηξερα και δεν σκεφτηκα να βαλω και μια γραμμη πανω. Τωρα ισως ειναι λιγο αργα. Θα ηθελα να αποφυγω να ανοιγω παλι τρυπες σε τοιχους κτλ.

Βασικα η συνδεσμολογια εχει ως εξης: Το fiber καλωδιο ερχεται (απο τον δρομο) στην κεντρικη εισοδο του σπιτιου. Εκει υπαρχει το καλωδιο ethrenet που καταληγει σε μια ethernet μπριζα στο σαλονι. Στην εισοδο του σπιτιου λοιπον θα μου βαλουν ενα ρουτερ (με απενεργοποιημενο το wifi) οπου θα συνδεουν το fiber καλωδιο που ερχεται απ'εξω με το ethernet καλωδιο που πηγαινει στο σαλονι. Στο σαλονι λοιπον θα εχω ενα 2ο ρουτερ το οποιο θα ειναι το wi-fi μου. Ελπιζω να βγαζει νοημα αυτο που γραφω? :D

talaipwros έγραψε:
30 Αύγ 2020, 11:45
βαλε το φθηνο ρουτερ που σου προτεινανε, δωσε ενα τριανταρι για ενα booster και για το χωρο που θες ειναι πολυ καλυτερη λυση
Αυτο που μου προτειναν ειναι πολυ παλιο νομιζω. Δεν υποστηριζει ουτε καν Wi-fi 5 (not to mention wi-fi 6). Σχετικα με το booster, το εχω σκεφτει και εγω οτι ισως ειναι καλη λυση αλλα... επειδη το αντικειμενο μου εχει σχεση με το audio, ετσι οπως το'χω στο μυαλο μου πιστευω οτι το booster απλα θα ενισχυσει ενα ηδη "βρωμικο" σημα οποτε δε ξερω κατα ποσο αυτο ειναι επιθυμητο. Αλλα οπως ειπα αρκετες φορες, μπορει να λεω και βλακειες.

Άβαταρ μέλους
Jack Shephard
Δημοσιεύσεις: 1837
Εγγραφή: 24 Απρ 2018, 20:06
Phorum.gr user: Jack Shephard

Re: Budget router

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jack Shephard » 30 Αύγ 2020, 15:05

Λοιπόν,

εσένα το θέμα σου είναι η σωστή κάλυψη του πάνω ορόφου. Κανείς δε μπορεί να σου εγγυηθεί απόλυτα ότι με μία συσκευή θα έχεις πλήρη και ομοιόμορφη κάλυψη του. Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.

Μιας και δεν έχεις υποδομές στον πάνω όροφο, ή θα τον καλύψεις ασύρματα ή θα τον καλύψεις με κάποιο powerline, που επίσης θα παρέχει και wifi.

Το δεύτερο πράγμα που πρέπει να κατανοήσεις είναι ότι αυτό που θα μπει στο σαλόνι δε πρέπει να είναι σώνει και καλά ένα router. Μάλιστα στην περίπτωση σου εγώ θεωρώ τη χρήση του μειονέκτημα γιατί δε χρειάζεσαι τις επιπλέον λειτουργίες του και δε θα χρειάζεται να μπλέξεις και με π.χ. port forward μεταξύ των δύο routers για να παίξουν κάποια πράγματα. Ενώ οι επιπλέον δικτυακές λειτουργίες που εσύ δε χρησιμοποιείς είναι δυνητικά κενά ασφαλείας.

Η πρώτη μου πρόταση είναι κάτι σαν κι αυτό: https://www.skroutz.gr/s/10886726/Grand ... N7610.html Υπάρχει και μια έκδοση που υποστηρίζει μικρότερο συνολικά throughput και είναι πιο φτηνή: https://www.skroutz.gr/s/12421651/Grand ... N7600.html

Και τα δύο είναι Gigabit. Ότι κι αν αγοράσεις θα πρέπει να διασφαλίσεις ότι θα υποστηρίζει τουλάχιστον Gigabit ταχύτητες αλλιώς θα λειτουργεί ως bottleneck με τη σύνδεση σου στο Internet. Και τα δύο επιτρέπουν να συνδεθούν εκατοντάδες συσκευές Wifi, είναι αρκετά ισχυρά αλλά ακόμα και αν διαπιστώσεις τυφλά σημεία, αγοράζεις ακόμα ένα τεμάχιο, τα συνδέεις μεταξύ τους (γίνονται pair ασύρματα) και επεκτείνεις το ίδιο δίκτυο Wifi. Δηλαδή εσύ θα μπορείς να μετακινείσαι μεταξύ ορόφων και δε θα διαπιστώνεις τη παραμικρή μη διαθεσιμότητα Wifi.

Και ένα θα σου είναι πιθανότατα αρκετό αλλά ειδικά με 2-3 μην αγχώνεσαι, θα δίνεις εσύ WiFi στην περιοχή. Αυτό που δεν έφτιαξε ο Σαμαράς θα το φτιάξεις εσύ.

Η Ubiquiti έχει επίσης αντίστοιχες δημοφιλείς λύσεις. Plus αυτά είναι enterprise grade και κάνουν παπάδες (αλλά εύκολα στη διαχείριση).

Η δεύτερη εναλλακτική σου, στην ίδια φιλοσοφία στην πραγματικότητα αλλά με πιο οικιακό προσανατολισμό, είναι ένα mesh σύστημα: https://www.plaisio.gr/anavathmisi-dikt ... 02_3421546 Υπάρχει και σε έκδοση με 3 τεμάχια από 145€ αλλά με το ένα στον κάτω και το άλλο στον πάνω όροφο πιστεύω θα είναι οκ. Το συγκεκριμένο μοντέλο είναι αρκετά αξιοπρεπές αλλά είναι στη χαμηλή κατηγορία κόστους και ταχύτητας που προσφέρει. Η πραγματική μου πρόταση εκτός όμως του budget που έχεις αναφέρει είναι αυτή: https://www.skroutz.gr/s/15461903/D-Lin ... om=catspan

* Σημείωση: το 1103 έχει αντικατασταθεί με το 1203 αλλά δε το έχω βρει Ελλάδα. Μπορείς όμως να το αγοράσεις από το Amazon:

Κανένα από τα παραπάνω δεν υποστηρίζει Wifi 6 γιατί τα mesh συστήματα με WiFi 6 ακόμα είναι αρκετά ακριβά. Και το κύριο πλεονέκτημα του WiFi 6 δεν είναι η ταχύτητα αλλά η διαχείριση του traffic από πολλές συσκευές, που πιστεύω δεν είναι τόσο μεγάλο ζήτημα σε σπίτια.

Άβαταρ μέλους
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 11090
Εγγραφή: 27 Αύγ 2018, 12:00

Re: Budget router

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ » 30 Αύγ 2020, 16:17

Jack Shephard έγραψε:
30 Αύγ 2020, 15:05
Λοιπόν,

εσένα το θέμα σου είναι η σωστή κάλυψη του πάνω ορόφου. Κανείς δε μπορεί να σου εγγυηθεί απόλυτα ότι με μία συσκευή θα έχεις πλήρη και ομοιόμορφη κάλυψη του. Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.

Μιας και δεν έχεις υποδομές στον πάνω όροφο, ή θα τον καλύψεις ασύρματα ή θα τον καλύψεις με κάποιο powerline, που επίσης θα παρέχει και wifi.

Το δεύτερο πράγμα που πρέπει να κατανοήσεις είναι ότι αυτό που θα μπει στο σαλόνι δε πρέπει να είναι σώνει και καλά ένα router. Μάλιστα στην περίπτωση σου εγώ θεωρώ τη χρήση του μειονέκτημα γιατί δε χρειάζεσαι τις επιπλέον λειτουργίες του και δε θα χρειάζεται να μπλέξεις και με π.χ. port forward μεταξύ των δύο routers για να παίξουν κάποια πράγματα. Ενώ οι επιπλέον δικτυακές λειτουργίες που εσύ δε χρησιμοποιείς είναι δυνητικά κενά ασφαλείας.

Η πρώτη μου πρόταση είναι κάτι σαν κι αυτό: https://www.skroutz.gr/s/10886726/Grand ... N7610.html Υπάρχει και μια έκδοση που υποστηρίζει μικρότερο συνολικά throughput και είναι πιο φτηνή: https://www.skroutz.gr/s/12421651/Grand ... N7600.html

Και τα δύο είναι Gigabit. Ότι κι αν αγοράσεις θα πρέπει να διασφαλίσεις ότι θα υποστηρίζει τουλάχιστον Gigabit ταχύτητες αλλιώς θα λειτουργεί ως bottleneck με τη σύνδεση σου στο Internet. Και τα δύο επιτρέπουν να συνδεθούν εκατοντάδες συσκευές Wifi, είναι αρκετά ισχυρά αλλά ακόμα και αν διαπιστώσεις τυφλά σημεία, αγοράζεις ακόμα ένα τεμάχιο, τα συνδέεις μεταξύ τους (γίνονται pair ασύρματα) και επεκτείνεις το ίδιο δίκτυο Wifi. Δηλαδή εσύ θα μπορείς να μετακινείσαι μεταξύ ορόφων και δε θα διαπιστώνεις τη παραμικρή μη διαθεσιμότητα Wifi.

Και ένα θα σου είναι πιθανότατα αρκετό αλλά ειδικά με 2-3 μην αγχώνεσαι, θα δίνεις εσύ WiFi στην περιοχή. Αυτό που δεν έφτιαξε ο Σαμαράς θα το φτιάξεις εσύ.

Η Ubiquiti έχει επίσης αντίστοιχες δημοφιλείς λύσεις. Plus αυτά είναι enterprise grade και κάνουν παπάδες (αλλά εύκολα στη διαχείριση).

Η δεύτερη εναλλακτική σου, στην ίδια φιλοσοφία στην πραγματικότητα αλλά με πιο οικιακό προσανατολισμό, είναι ένα mesh σύστημα: https://www.plaisio.gr/anavathmisi-dikt ... 02_3421546 Υπάρχει και σε έκδοση με 3 τεμάχια από 145€ αλλά με το ένα στον κάτω και το άλλο στον πάνω όροφο πιστεύω θα είναι οκ. Το συγκεκριμένο μοντέλο είναι αρκετά αξιοπρεπές αλλά είναι στη χαμηλή κατηγορία κόστους και ταχύτητας που προσφέρει. Η πραγματική μου πρόταση εκτός όμως του budget που έχεις αναφέρει είναι αυτή: https://www.skroutz.gr/s/15461903/D-Lin ... om=catspan

* Σημείωση: το 1103 έχει αντικατασταθεί με το 1203 αλλά δε το έχω βρει Ελλάδα. Μπορείς όμως να το αγοράσεις από το Amazon:

Κανένα από τα παραπάνω δεν υποστηρίζει Wifi 6 γιατί τα mesh συστήματα με WiFi 6 ακόμα είναι αρκετά ακριβά. Και το κύριο πλεονέκτημα του WiFi 6 δεν είναι η ταχύτητα αλλά η διαχείριση του traffic από πολλές συσκευές, που πιστεύω δεν είναι τόσο μεγάλο ζήτημα σε σπίτια.
Σ'ευχαριστω! Θα το κοιταξω και πιθανοτατα θα επανελθω με περισσοτερες ερωτησεις :lol:

Θα μπορουσες να ξαναβαλεις το τελευταιο λινκ γιατι το αμαζον λινκ δε δουλευει?

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Budget router

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 30 Αύγ 2020, 16:24

ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
28 Αύγ 2020, 11:02
Εχετε να προτεινετε καποιο φθηνο και αξιοπιστο ρουτερ με καλο coverage?

Δεν εχω ιδεα απο ρουτερς αλλα φανταζομαι οτι μιλαω για κατηγορια TP-Link Archer A7 ή κατι παρομοιο.

Το D-LINK DIR-825 λεει κατι?
Ένα TP-LINK Εικόνα

που έχω είναι "σκυλί" εδώ και 3 χρόνια, άψογο :g030: Οι μούφες που δίνει ο ΟΤΕ είναι του πεταματού.

Άβαταρ μέλους
Jack Shephard
Δημοσιεύσεις: 1837
Εγγραφή: 24 Απρ 2018, 20:06
Phorum.gr user: Jack Shephard

Re: Budget router

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jack Shephard » 30 Αύγ 2020, 16:29

ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
30 Αύγ 2020, 16:17
Θα μπορουσες να ξαναβαλεις το τελευταιο λινκ γιατι το αμαζον λινκ δε δουλευει?
Για κάποιο λόγο δε το εμφανίζει. Ψάξε για D-Link COVR-C1203 στο ισπανικό Amazon.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38212
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Budget router

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 30 Αύγ 2020, 16:50

https://www.tendacn.com/en/product/MW12.html


https://m.aliexpress.com/storesearch/li ... rds=Tenda-

Πάρε και ένα φτηνό ρούτερ για να εκπέμψεις το γουάη φάη σου αρχικά (να έχεις και μερικές γίγαμπιτ έθερνετ καβάτζα) , είτε το σαόμί που σου έβαλε ο ψι είτε πάλι κανένα τέντα (φτηνό πάλι και πολύ κομπλέ γενικά για το σπίτι) και είσαι κομπλέτο, κομθούθνι :P
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3350
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Budget router

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 30 Αύγ 2020, 17:30

Jack Shephard έγραψε:
30 Αύγ 2020, 11:43
klg έγραψε:
30 Αύγ 2020, 09:31
Ναι το έχω και εγκαθιστώ σε συνεργάτες μου το συγκεκριμένο μοντέλο (και γενικά αυτόν τον κατασκευαστή) εδώ και χρόνια. Είναι ό,τι καλύτερο μπορείς να βάλεις, πριν πας σε πολύ πιο ακριβές λύσεις. Υπάρχουν πιο φτηνά μοντέλα του ίδιο κατασκευή, αλλά δεν ξέρω κατα πόσον με αυτά μπορείς να καλύψεις 2 ορόφους + όλους τους άλλους περιορισμούς που έχεις σε αστικές περιοχές.

Α και δεν είναι κινέζικα.
Mikrotik σε αρχάριο που λέει ότι δεν έχει εμπειρία από routers; Εγώ λέω ότι μόλις κάνει login στο web interface θα τρομάξει και θα το βάλει αγγελία να το πουλήσει.
Δεν θα πάθει τίποτα, το quick setup view που έχει το web interface τα έχει όλα ωραία μαζεμένα:

Εικόνα

Πολύ πιο straightforward ακόμα και από τα σκατο-ρούτερ του ΟΤΕ πχ.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 24280
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Budget router

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 30 Αύγ 2020, 17:32

συμφωνώ για το μικροτικ με τον klg, είναι και ο μόνος δρομολογητής από όσα ανέβηκαν στο νήμα.

μπορείς να δεις και αυτό για πιο οικονομικά αλλά με ac πάλι.

https://www.aerial.net/shop/product_inf ... anguage=el

Άβαταρ μέλους
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 11090
Εγγραφή: 27 Αύγ 2018, 12:00

Re: Budget router

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ » 31 Αύγ 2020, 12:48

Jack Shephard έγραψε:
30 Αύγ 2020, 15:05
Λοιπόν,

εσένα το θέμα σου είναι η σωστή κάλυψη του πάνω ορόφου. Κανείς δε μπορεί να σου εγγυηθεί απόλυτα ότι με μία συσκευή θα έχεις πλήρη και ομοιόμορφη κάλυψη του. Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.

Μιας και δεν έχεις υποδομές στον πάνω όροφο, ή θα τον καλύψεις ασύρματα ή θα τον καλύψεις με κάποιο powerline, που επίσης θα παρέχει και wifi.

Το δεύτερο πράγμα που πρέπει να κατανοήσεις είναι ότι αυτό που θα μπει στο σαλόνι δε πρέπει να είναι σώνει και καλά ένα router. Μάλιστα στην περίπτωση σου εγώ θεωρώ τη χρήση του μειονέκτημα γιατί δε χρειάζεσαι τις επιπλέον λειτουργίες του και δε θα χρειάζεται να μπλέξεις και με π.χ. port forward μεταξύ των δύο routers για να παίξουν κάποια πράγματα. Ενώ οι επιπλέον δικτυακές λειτουργίες που εσύ δε χρησιμοποιείς είναι δυνητικά κενά ασφαλείας.

Η πρώτη μου πρόταση είναι κάτι σαν κι αυτό: https://www.skroutz.gr/s/10886726/Grand ... N7610.html Υπάρχει και μια έκδοση που υποστηρίζει μικρότερο συνολικά throughput και είναι πιο φτηνή: https://www.skroutz.gr/s/12421651/Grand ... N7600.html

Και τα δύο είναι Gigabit. Ότι κι αν αγοράσεις θα πρέπει να διασφαλίσεις ότι θα υποστηρίζει τουλάχιστον Gigabit ταχύτητες αλλιώς θα λειτουργεί ως bottleneck με τη σύνδεση σου στο Internet. Και τα δύο επιτρέπουν να συνδεθούν εκατοντάδες συσκευές Wifi, είναι αρκετά ισχυρά αλλά ακόμα και αν διαπιστώσεις τυφλά σημεία, αγοράζεις ακόμα ένα τεμάχιο, τα συνδέεις μεταξύ τους (γίνονται pair ασύρματα) και επεκτείνεις το ίδιο δίκτυο Wifi. Δηλαδή εσύ θα μπορείς να μετακινείσαι μεταξύ ορόφων και δε θα διαπιστώνεις τη παραμικρή μη διαθεσιμότητα Wifi.

Και ένα θα σου είναι πιθανότατα αρκετό αλλά ειδικά με 2-3 μην αγχώνεσαι, θα δίνεις εσύ WiFi στην περιοχή. Αυτό που δεν έφτιαξε ο Σαμαράς θα το φτιάξεις εσύ.

Η Ubiquiti έχει επίσης αντίστοιχες δημοφιλείς λύσεις. Plus αυτά είναι enterprise grade και κάνουν παπάδες (αλλά εύκολα στη διαχείριση).

Η δεύτερη εναλλακτική σου, στην ίδια φιλοσοφία στην πραγματικότητα αλλά με πιο οικιακό προσανατολισμό, είναι ένα mesh σύστημα: https://www.plaisio.gr/anavathmisi-dikt ... 02_3421546 Υπάρχει και σε έκδοση με 3 τεμάχια από 145€ αλλά με το ένα στον κάτω και το άλλο στον πάνω όροφο πιστεύω θα είναι οκ. Το συγκεκριμένο μοντέλο είναι αρκετά αξιοπρεπές αλλά είναι στη χαμηλή κατηγορία κόστους και ταχύτητας που προσφέρει. Η πραγματική μου πρόταση εκτός όμως του budget που έχεις αναφέρει είναι αυτή: https://www.skroutz.gr/s/15461903/D-Lin ... om=catspan

* Σημείωση: το 1103 έχει αντικατασταθεί με το 1203 αλλά δε το έχω βρει Ελλάδα. Μπορείς όμως να το αγοράσεις από το Amazon:

Κανένα από τα παραπάνω δεν υποστηρίζει Wifi 6 γιατί τα mesh συστήματα με WiFi 6 ακόμα είναι αρκετά ακριβά. Και το κύριο πλεονέκτημα του WiFi 6 δεν είναι η ταχύτητα αλλά η διαχείριση του traffic από πολλές συσκευές, που πιστεύω δεν είναι τόσο μεγάλο ζήτημα σε σπίτια.
ΟΚ, νομιζω τωρα αρχιζω και ψιλοπιανω τι λες. Νομιζω δηλαδη :D

Σχερικα με αυτο που εγραψα:
Βασικα η συνδεσμολογια εχει ως εξης: Το fiber καλωδιο ερχεται (απο τον δρομο) στην κεντρικη εισοδο του σπιτιου. Εκει υπαρχει το καλωδιο ethrenet που καταληγει σε μια ethernet μπριζα στο σαλονι. Στην εισοδο του σπιτιου λοιπον θα μου βαλουν ενα ρουτερ (με απενεργοποιημενο το wifi) οπου θα συνδεουν το fiber καλωδιο που ερχεται απ'εξω με το ethernet καλωδιο που πηγαινει στο σαλονι.
Να προσθεσω οτι το ρουτερ που θα ειναι στην εισοδο και θα συνδεει το fiber με τη ethernet μπριζα στο σαλονι, θα ειναι μεσα σε μια ντουλαπα. Για αυτο το λογο το wifi αυτου του ρουτερ θα ειναι απενεργοποιημενο και απλα θα χρησιμοποιηθει για τη συνδεση του fiber με το ethernet.*

Οποτε αν καταλαβα καλα, αν πχ παρω το 1202, θα συνδεσω το ενα στην ethernet μπριζα στο σαλονι και το αλλο απλα θα το συνδεσω στη μπριζα (ρευματος) στον πανω οροφο και θα κανουν wireless pairing μεταξυ τους. ΚΑλα τα λεω? :)

Τα περισσοτερα απο αυτα που εβαλες ειναι λιγο εξω απο το budget μου. Ισως το 1102 (ή 1202) ειναι μια καλη/ οικονομικη λυση. Απο Ubiquiti εχεις να προτεινεις κατι? Το ACB-AC πχ λεει τιποτα?

Σχετικα με το MikroTik, δε ξερω γιατι αλλα με ψηνει πολυ. Ισως γιατι γενικοτερα εχω ενα fetish με μικροτερες "ποιοτικες" εταιριες. Απλα δε ξερω κατα ποσο ειναι αυτο που χρειαζομαι στη περιπτωση μου και αν θα ειναι ικανο να εχει καλο σημα σε ολο το σπιτι (πανω και κατω)...

* Αυτος απο την εταιρεια μου ειπε οτι το ρουτερ θα ειναι δωρεαν και οτι δεν εχει σημασια τι ρουτερ ειναι. Ακομα και το πιο "απλο" θα κανει γιατι απλα θα χρησιμοποιηθει για τη fiber-ethernet συνδεση. :102:

-------------------------------------------------------
sys3x έγραψε:
30 Αύγ 2020, 16:50
https://www.tendacn.com/en/product/MW12.html


https://m.aliexpress.com/storesearch/li ... rds=Tenda-

Πάρε και ένα φτηνό ρούτερ για να εκπέμψεις το γουάη φάη σου αρχικά (να έχεις και μερικές γίγαμπιτ έθερνετ καβάτζα) , είτε το σαόμί που σου έβαλε ο ψι είτε πάλι κανένα τέντα (φτηνό πάλι και πολύ κομπλέ γενικά για το σπίτι) και είσαι κομπλέτο, κομθούθνι :P
Αυτα τα τεντα ειναι αρκετα δελεαστικα λογω τιμης αλλα για καποιον λογο δε τα εμπιστευομαι (παλι λογω τιμης φανταζομαι :) )

Jack Shephard ή κανεις αλλος, γνωριζουμε τιποτα για αυτα?

BTW, σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλες! Δεξιους κι αριστερους :003:

Άβαταρ μέλους
Jack Shephard
Δημοσιεύσεις: 1837
Εγγραφή: 24 Απρ 2018, 20:06
Phorum.gr user: Jack Shephard

Re: Budget router

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jack Shephard » 31 Αύγ 2020, 18:48

Θα σου γράψω παραπάνω το βράδυ. Προς το παρόν αν ψήνεσαι, τα D-Link Covr-2202 στα 131€. Η τιμή δεν υπάρχει: https://www.gamescom.gr/tech-products/d ... -pack.html

Απάντηση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών