Κουγκλ (ντούπλεξ) έη άη

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38136
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Κουγκλ (ντούπλεξ) έη άη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 28 Φεβ 2023, 16:26

Dante Alighieri έγραψε:
28 Φεβ 2023, 15:55
sys3x έγραψε:
28 Φεβ 2023, 15:21
Η chatgpt καταλαβαίνει από τα προηγούμενα σχόλια το κόντεξτ, του πούστη δλδ.
:003:

https://github.com/TheR1D/shell_gpt

SpoilerShow

Κώδικας: Επιλογή όλων

#!/bin/bash

# Ζητάμε το κείμενο της ερώτησης από τον χρήστη με το zenity και το αποθηκεύουμε στη μεταβλητή question_text
question_text=$(zenity --entry --title="Ερώτηση" --text="Πληκτρολογήστε την ερώτηση:")

# Καλούμε το sgpt με την παράμετρο question_text που περιέχει το κείμενο της ερώτησης και αποθηκεύουμε την απάντησή του στη μεταβλητή answer_text
answer_text=$(sgpt "$question_text")

# Εμφανίζουμε την απάντηση στο zenity με ένα μήνυμα παραθύρου
zenity --info --title="Απάντηση" --text="$answer_text"
Ανοίγει παραθυράκι να δεχτεί την ερώτηση και δίνει απάντηση σε popup notification.
Αν σε ενδιαφέρει τσέκαρε κι εδώ:
https://gradio.app
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Dante Alighieri
Δημοσιεύσεις: 848
Εγγραφή: 24 Απρ 2019, 00:13

Re: Κουγκλ (ντούπλεξ) έη άη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dante Alighieri » 28 Φεβ 2023, 16:37

hellegennes έγραψε:
28 Φεβ 2023, 16:20
Εντούτοις, όπως έχω πει βαρετά πολλές φορές, όταν μια λέξη καταλήγει να σημαίνει το οτιδήποτε, τότε παύει να σημαίνει τα πάντα και είναι πλέον μια άχρηστη λέξη χωρίς νόημα που δεν περιγράφει τίποτα συγκεκριμένο.
Το οτιδήποτε δεν είναι δύο τρία πράγματα που έχουν εμφανή συνάφεια. Το ότι θα διαχειριστείς πέντε δεδομένα με πέντε κανόνες "καλύτερα" από κάποιον άλλον ή από κάτι άλλο, σου προσδίδει μία διαφορά από αυτό το κάτι ή κάποιον. Αυτή η διαφορά μάλιστα μπορεί να είναι και μετρήσιμη. Τι καλύτερο θα έβαζες από την λέξη νοημοσύνη;
Διαφωνώ με την οπτική σου, αν την έχω καταλάβει, σχετικά με τις έννοιες και τις λέξεις τους. Αν αντιστοιχούν σε αποκλειστικά συγκεκριμένες οντότητες και τα συναφή.
Hec est vipera versa in viscera genitricis

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41008
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Κουγκλ (ντούπλεξ) έη άη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 28 Φεβ 2023, 16:39

Οι λέξεις φτιάχνονται για να περιγράψουν συγκεκριμένα πράγματα. Αν μπορείς να περιγράψεις εξόχως διαφορετικά πράγματα με την ίδια λέξη, η γλώσσα παύει να έχει σαφήνεια και χρησιμότητα. Όλα είναι ρατσισμός, όλα είναι τέχνη, όλα είναι νοημοσύνη, όλα είναι επιστήμη, άρα τι έχουμε διαφορετικές λέξεις για όλα αυτά; Όλα είναι όλα και ας έχουμε μια λέξη για τα πάντα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 23894
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Κουγκλ (ντούπλεξ) έη άη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 28 Φεβ 2023, 16:43

η εννοια της νοημοσύνης δεν ειναι καθαρή, αν οχι κάτι αλλο το στάδιο που ειναι τώρα η "τεχνητή νοημοσύνη" νομίζω βοηθάει να ξεκαθαρίσουμε κάπως τι ειναι η βιολογική.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38136
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Κουγκλ (ντούπλεξ) έη άη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 28 Φεβ 2023, 16:44

Θα μαλλιοτραβηχτούνε όμως.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 23894
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Κουγκλ (ντούπλεξ) έη άη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 28 Φεβ 2023, 16:47

δεν εχει ελπίδα η τεχνητή νοημοσύνη στα αλήθεια, αν τα πραγματα πανε στα ακρα μπορουμε παντα να την ρωτήσουμε πόσο τον εχει και να το λήξουμε.

Άβαταρ μέλους
Dante Alighieri
Δημοσιεύσεις: 848
Εγγραφή: 24 Απρ 2019, 00:13

Re: Κουγκλ (ντούπλεξ) έη άη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dante Alighieri » 28 Φεβ 2023, 16:51

hellegennes έγραψε:
28 Φεβ 2023, 16:39
Οι λέξεις φτιάχνονται για να περιγράψουν συγκεκριμένα πράγματα. Αν μπορείς να περιγράψεις εξόχως διαφορετικά πράγματα με την ίδια λέξη, η γλώσσα παύει να έχει σαφήνεια και χρησιμότητα. Όλα είναι ρατσισμός, όλα είναι τέχνη, όλα είναι νοημοσύνη, όλα είναι επιστήμη, άρα τι έχουμε διαφορετικές λέξεις για όλα αυτά; Όλα είναι όλα και ας έχουμε μια λέξη για τα πάντα.
.
Σου μίλησα για οντότητες. Ποιες ξέρεις που να παραμένουν σταθερές και να ζητάς αποκλειστικότητα; Δεν είναι κάτι που μόνο σε πλαίσια πρέπει να εξετάζεις; Τα πλαίσια δεν έχουν διαφορετικούς κανόνες ανάλογα τη φύση τους και λόγο που στήθηκαν; Θα βγάλεις άλλην λέξη για πράγματα που έχουν μικρή διαφορά; Μιλάμε για πράγματα σε έναν τομέα. Όχι για τα πάντα. Εκει θα δανειστείς μια λέξη. Αφού ασταθείς είναι οι ίδιες οι οντότητες, δεν θα είναι οι έννοιες τους; Πάντα κατά προσέγγιση πιάνουμε τα νοήματα και κατά προσέγγιση αναφερόμαστε. Δεν γίνεται αλλιώς, είναι η γνώμη μου.
Hec est vipera versa in viscera genitricis

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41008
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Κουγκλ (ντούπλεξ) έη άη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 28 Φεβ 2023, 17:43

Το ότι έχουμε αφηρημένες έννοιες δεν σημαίνει ότι δεν είναι συγκεκριμένες. Φυσικά έχουμε άλλες λέξεις για πράγματα που έχουν λεπτές διαφορές, όπως πονηριά και εξυπνάδα, συνεργός και βοηθός και ούτω καθεξής.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 23894
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Κουγκλ (ντούπλεξ) έη άη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 28 Φεβ 2023, 17:56

hellegennes έγραψε:
28 Φεβ 2023, 17:43
όπως πονηριά
αυτο δεν εχει βαση τον πόνο και το πόνημα; Πως έγινε να φορτιστεί αρνητικά;

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9478
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Κουγκλ (ντούπλεξ) έη άη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 28 Φεβ 2023, 18:04

hellegennes έγραψε:
28 Φεβ 2023, 15:55
Bic έγραψε:
28 Φεβ 2023, 10:35
sys3x έγραψε:
27 Φεβ 2023, 12:55
Το γεγονός είναι ότι ως αποτέλεσμα έχει κάποια χαρακτηριστικά αυτού που ονομάζουμε νοημοσύνη και αυτό ακριβώς συζητάμε δω χάμου.
Νοημοσύνη οκ, έτσι όπως το αντιλαμβανόμαστε εμείς δεν μπορείς να το πεις ακριβώς, πρέπει να το τραβήξεις λίγο από τα μαλλιά :), αλλά και τι πάει να πει νοημοσύνη στο κάτω κάτω.. :)
Κι εγώ αυτό σκεφτόμουν, μπάρμπα. Κι η δική μας "νοημοσύνη", άλλωστε, πάνω στην επεξεργασία την ήδη υπαρχουσών πληροφοριών δεν βασίζεται; Το μόνο που αλλάζει είναι ο τρόπος που εγκαταστάθηκαν οι αλγόριθμοι και τα data...
Και το πώς αναδιπλώνεται η πρωτεΐνη στην επεξεργασία ήδη υπαρχουσών πληροφοριών βασίζεται αλλά κανείς δεν έχει ονομάσει ακόμα "νοημοσύνη" τις πρωτεΐνες.

Άλλωστε δεν ανέφερα τυχαία τον Ήλιο. Η πυρηνική σύντηξη στον πυρήνα του Ήλιου στην στατιστική βασίζεται, είναι υπολογισμός πιθανοτήτων. Χωρίς αυτό θα έπρεπε η θερμοκρασία στον πυρήνα να είναι 3 δισεκατομμύρια Κέλβιν, ενώ είναι μόλις 15 εκατομμύρια Κέλβιν.
Με μια διαφορά όμως. Εγώ είπα -έτσι πιστεύω δηλαδή- ότι η νοημοσύνη βασίζεται στην επεξεργασία πληροφοριών. Αυτό δεν σημαίνει ότι θεωρώ ότι η νοημοσύνη είναι αποκλειστικά και μόνο αυτή η επεξεργασία, σαφώς και υπάρχουν κι άλλες παράμετροι που την ορίζουν. Επίσης, η λέξη επεξεργασία σ' αυτό που είπα έχει πολύ πιο ευρεία έννοια από την απλή χρήση, όπως γίνεται στην περίπτωση που αναφέρεις με τις πρωτεΐνες: αξιολόγηση, επιλογή, κρίση, όλα αυτά και άλλα πόσα, παίζουν τον ρόλο τους αν μιλάμε για νοημοσύνη. Γνώμη μου, πάντα.
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41008
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Κουγκλ (ντούπλεξ) έη άη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 28 Φεβ 2023, 18:25

Bic έγραψε:
28 Φεβ 2023, 18:04
Επίσης, η λέξη επεξεργασία σ' αυτό που είπα έχει πολύ πιο ευρεία έννοια από την απλή χρήση, όπως γίνεται στην περίπτωση που αναφέρεις με τις πρωτεΐνες: αξιολόγηση, επιλογή, κρίση, όλα αυτά και άλλα πόσα, παίζουν τον ρόλο τους αν μιλάμε για νοημοσύνη. Γνώμη μου, πάντα.
Ε, τότε δεν κάνουν επεξεργασία με την έννοια που λες οι σύγχρονες μηχανές ΑΙ γιατί πρόκειται για στατιστική επίλυση, δεν εμπεριέχεται κρίση. Κυρίως όμως δεν υπάρχουν ενσυνείδητες επιλογές. Δες ας πούμε αυτήν την απάντηση:

DM: Can you describe in simple terms what a fusion reaction is?

Chatgtp: Sure, I'd be happy to help!

A fusion reaction is a type of nuclear reaction where two smaller atomic nuclei join together to form a larger nucleus. This process releases a huge amount of energy.

In more technical terms, fusion occurs when two atomic nuclei come close enough together that the strong nuclear force overcomes their natural repulsion due to their positive charges. When this happens, the nuclei can merge into a single, heavier nucleus, releasing energy in the process.

Fusion reactions are what power the sun and other stars, and scientists are working on developing fusion as a potential source of clean energy here on Earth. The challenge is that fusion reactions require incredibly high temperatures and pressures to occur, so scientists are working on ways to create these conditions in a controlled way.


Αμέσως μετά ρώτησα:

DM: Can you describe in simple terms what a fusion reaction is?

Chatgtp: Sure, I'd be happy to help!

A fusion reaction is a type of nuclear reaction where two smaller atomic nuclei join together to form a larger nucleus. This process releases a huge amount of energy.

In more technical terms, fusion occurs when two atomic nuclei come close enough together that the strong nuclear force overcomes their natural repulsion due to their positive charges. When this happens, the nuclei can merge into a single, heavier nucleus, releasing energy in the process.

Fusion reactions are what power the sun and other stars, and scientists are working on developing fusion as a potential source of clean energy here on Earth. The challenge is that fusion reactions require incredibly high temperatures and pressures to occur, so scientists are working on ways to create these conditions in a controlled way.



Παρατηρείς κάτι;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9478
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Κουγκλ (ντούπλεξ) έη άη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 28 Φεβ 2023, 18:26

enaon έγραψε:
28 Φεβ 2023, 17:56
hellegennes έγραψε:
28 Φεβ 2023, 17:43
όπως πονηριά
αυτο δεν εχει βαση τον πόνο και το πόνημα; Πως έγινε να φορτιστεί αρνητικά;
Λόγω Χριστιανών ή είχε ήδη πάρει πιο πριν την σημερινή έννοια; :102:
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 23894
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Κουγκλ (ντούπλεξ) έη άη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 28 Φεβ 2023, 18:28

hellegennes έγραψε:
28 Φεβ 2023, 18:25
Παρατηρείς κάτι;
επαναλαμβάνεται βαρετά;



μην βαζεις μπλε γραμματα ειπαμε, ακομα και το ΑΙ θα το θυμόταν.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος enaon την 28 Φεβ 2023, 18:29, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41008
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Κουγκλ (ντούπλεξ) έη άη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 28 Φεβ 2023, 18:29

Bic έγραψε:
28 Φεβ 2023, 18:26
enaon έγραψε:
28 Φεβ 2023, 17:56
hellegennes έγραψε:
28 Φεβ 2023, 17:43
όπως πονηριά
αυτο δεν εχει βαση τον πόνο και το πόνημα; Πως έγινε να φορτιστεί αρνητικά;
Λόγω Χριστιανών ή είχε ήδη πάρει πιο πριν την σημερινή έννοια; :102:
Όχι, η σημερινή έννοια είναι σχεδόν σύγχρονη (από την μεσαιωνική ελληνική). Η αρχική έννοια ήταν κυριολεκτική, κάποιος που έχει υποστεί μεγάλη ζημιά.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 23894
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Κουγκλ (ντούπλεξ) έη άη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 28 Φεβ 2023, 18:32

χελη δες πως βγανει το κείμενό σου , ειναι πιο σπαστικό και απο εσένα.

Εικόνα
ί

Απάντηση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών