Σχεδιασμος σελιδας στο web

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
fagano3

Σχεδιασμος σελιδας στο web

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fagano3 » 17 Μάιος 2018, 12:41

Mε web design δεν εχω σχεση αλλα θα ηθελα να ασχοληθω ερασιτεχνικα.

Ποιες γλωσσες προγραμματισμου προτεινετε;

Python,Ruby

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12596
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: Σχεδιασμος σελιδας στο web

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 17 Μάιος 2018, 12:44

WYSIWYG
The business man whose master plan controls the world each day,
Is blind to indications of his species slow decay.

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5677
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Σχεδιασμος σελιδας στο web

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 17 Μάιος 2018, 12:50

Εννοείς ιστοσελίδα με στατικό περιεχόμενο ή web εφαρμογή; Αν το πρώτο μην σε απασχολεί η γλώσσα, βρες ένα σύστημα CMS που να σε βολεύει και από κει και πέρα μαθαίνεις και τη γλώσσα πάνω στην οποία τρέχει ανάλογα με το τι περαιτέρω customization χρειάζεσαι.

Γενικά πάντως δεν είναι τόσο ποια γλώσσα προγραμματισμού το ζήτημα όσο πιο συνονθύλευμα από πρόσκαιρα frameworks θα χρειαστεί να χρησιμοποιήσεις και σε τι είδους stack θα πατάνε, δεν υπάρχει one size fits all απάντηση.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

parafrwn
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 2590
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 07:52

Re: Σχεδιασμος σελιδας στο web

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από parafrwn » 17 Μάιος 2018, 12:52

Γενικά για προγραμματισμό web εφαρμογών: javascript (παράδειγμα)

Για σχεδιασμό ιστοσελίδων: HTML, CSS

Το πιο γρήγορο (?) είναι να κατεβάσεις κάποιο template και να το τροποποιήσεις προσθέτοντας περιεχόμενο, πχ: http://www.free-css.com/free-css-templates . Για αυτό θα χρειαστείς κάποιες γνώσεις HTML, CSS.
Σας σιχάθηκε η ψυχή μου.

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5677
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Σχεδιασμος σελιδας στο web

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 17 Μάιος 2018, 13:17

parafrwn έγραψε:
17 Μάιος 2018, 12:52
Γενικά για προγραμματισμό web εφαρμογών: javascript (παράδειγμα)

Για σχεδιασμό ιστοσελίδων: HTML, CSS

Το πιο γρήγορο είναι να κατεβάσεις κάποιο template και να το τροποποιήσεις προσθέτοντας περιεχόμενο, πχ: https://www.freewebtemplates.com . Για αυτό θα χρειαστείς κάποιες γνώσεις HTML, CSS.
Πάντως πλέον είναι μάλλον παρωχημένη σύσταση να λες σε κάποιον που ενδιαφέρεται για web development να μάθει javascript/html5/css3, είναι εντελώς αυτονόητο, σαν να ξέρεις να κρατάς την αναπνοή σου πριν αρχίσεις πρωταθλητισμό κολύμβηση. Το δίλημμα είναι ανάμεσα σε πράγματα όπως Angular2 ή ReactJs ή RoR ή kendo, ότι θα πρέπει να ξέρεις js/html/css (και jquery/bootstrap/fontawesome/typescript) είναι μάλλον τα ελάχιστα προαπαιτούμενα για σχετικά σοβαρό development.

Αλλά γενικά πρέπει να συγκεκριμενοποιήσει ο φαγανός την απάντησή του, που μπορεί να καταλήξει να κάνει τη δουλειά του με jupyter notebooks ξερωγώ.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
omg kai 3 lol
Δημοσιεύσεις: 5753
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 14:03

Re: Σχεδιασμος σελιδας στο web

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από omg kai 3 lol » 17 Μάιος 2018, 13:20

fagano3 έγραψε:
17 Μάιος 2018, 12:41
Mε web design δεν εχω σχεση αλλα θα ηθελα να ασχοληθω ερασιτεχνικα.

Ποιες γλωσσες προγραμματισμου προτεινετε;

Python,Ruby
wix.com

fagano3

Re: Σχεδιασμος σελιδας στο web

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fagano3 » 17 Μάιος 2018, 13:25

Eνα παραδειγμα απλης σελιδας με ιντερακτιβ ασκησεις

http://www.ver-taal.com/vocpr_dentista1.htm

Θα ηθελα να κανω κατι τετοιο.

Ιδανικα αν μου αρεσει αυτο που κανω, παντα ως χομπι και οχι για να ασχοληθω επαγγελματικα , θα ηθελα να φτασω να κανω κατι που μοιαζει με

http://etimologias.dechile.net/?trillo

που να περιλαμβανει και φορουμ και μια σχετικα μεγαλη βαση δεδομενων.

Με προγραμματισμο δεν ειμαι ασχετος απλα σε πολυ διαφορετικο τομεα (erp,abap)

Άβαταρ μέλους
Daje
Δημοσιεύσεις: 14751
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:30

Re: Σχεδιασμος σελιδας στο web

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Daje » 17 Μάιος 2018, 13:35

fagano3 έγραψε:
17 Μάιος 2018, 12:41
Ποιες γλωσσες προγραμματισμου προτεινετε;
Ruby
:blm::blm::blm:
Εικόνα
https://i.imgur.com/p7krvsa.jpg
Πρόεδρος του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο
Ωραίο πρωτάθλημα ρε κατσικοειδή φυστικοβουτηρομένα λοβοτομημένα καγκουροειδή κατσίκια!

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5677
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Σχεδιασμος σελιδας στο web

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 17 Μάιος 2018, 15:13

Φαίνεται αρκετά βατό να το στήσεις πάνω σε κάποιο cms αυτό, αφού εκ πρώτης όψεως για front-end βάσης δεδομένων πάνω σε στατικά templates με στοιχειώδη business logic φαίνεται. Οπότε θα σου έλεγα να κάνεις μια γύρα να δεις ποιο cms σε βολεύει και στη συνέχεια πορεύεσαι ανάλογα.

Γενικά πάντως είναι πολύ πλατύ το θέμα που ανοίγεις, ερωτήσεις σε φορά γενικά θα σε βοηθήσουν όταν θα έχεις κατασταλάξει σε πιο συγκεκριμένες απορίες.

Μπορείς να βουτήξεις το δάχτυλό σου στο νερό στήνοντας το xampp + wordpress ή joomla για να πάρεις μια ιδέα πως λειτουργεί ένα τυπικό στακ ιστοσελίδας.

Αν προτιμάς .net και windows το να στήσεις μια πρώτη εκδοχή σελίδας είναι τόσο απλό όσο το να κατεβάσεις visual studio community, να δημιουργήσεις ένα project τύπου web κάτι και να το τρέξεις όπως είσαι, αλλά από κει και πέρα ανάπτυξη σημαίνει ότι στρώνεις κώλο να μάθεις C# και asp.net.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

fagano3

Re: Σχεδιασμος σελιδας στο web

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fagano3 » 17 Μάιος 2018, 15:36

Stalker έγραψε:
17 Μάιος 2018, 15:13
Φαίνεται αρκετά βατό να το στήσεις πάνω σε κάποιο cms αυτό, αφού εκ πρώτης όψεως για front-end βάσης δεδομένων πάνω σε στατικά templates με στοιχειώδη business logic φαίνεται. Οπότε θα σου έλεγα να κάνεις μια γύρα να δεις ποιο cms σε βολεύει και στη συνέχεια πορεύεσαι ανάλογα.

Γενικά πάντως είναι πολύ πλατύ το θέμα που ανοίγεις, ερωτήσεις σε φορά γενικά θα σε βοηθήσουν όταν θα έχεις κατασταλάξει σε πιο συγκεκριμένες απορίες.

Μπορείς να βουτήξεις το δάχτυλό σου στο νερό στήνοντας το xampp + wordpress ή joomla για να πάρεις μια ιδέα πως λειτουργεί ένα τυπικό στακ ιστοσελίδας.

Αν προτιμάς .net και windows το να στήσεις μια πρώτη εκδοχή σελίδας είναι τόσο απλό όσο το να κατεβάσεις visual studio community, να δημιουργήσεις ένα project τύπου web κάτι και να το τρέξεις όπως είσαι, αλλά από κει και πέρα ανάπτυξη σημαίνει ότι στρώνεις κώλο να μάθεις C# και asp.net.
Eυχαριστω σε ολους για τις απαντησεις και ιδιως εσενα.Μαλλον θα ξεκινησω απο ενα απο αυτα που εχει το wordpress ή joomla και θα προσπαθησω να προσθεσω χαρακτηριστικα με html,csss,php .Ηδη και αυτο απαιτει αρκετη δουλεια μιας και ειμαι ασχετος με αυτα.Βεβαια το θελω καθαρα ως χομπι και οχι να γινω ντιβελοπερ για γουεμπ.Δεν εχει και νοημα να αλλαξω κατευθυνση σε αυτην την ηλικια.

Άβαταρ μέλους
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 17016
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:44

Re: Σχεδιασμος σελιδας στο web

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ » 20 Μάιος 2018, 13:26

Eγω κατα καιρους ανεθεσα σε καποιες εταιρειες να μου κανουν επαγγελματικη σελιδα αλλα αυτα που μου εφερναν δεν ειχαν καμια σχεση με αυτα που ζητουσα.
Την ειχαν δει καλλιτεχνες και αυτοσχεδιαζαν με το στανιο

Οποτε εχω κανει γαματα την δουλεια μου(με βαση αυτα που θελω εγω και οχι με βαση ταστανταρ που μετρανε αυτοι) μονος μου χρησιμοποιοντας πλατφορμες τυπου weebly- wix κτλ

Αυτοι που στηνουν σελιδες και αυτοι που προγραμματιζουν plc φτιαχνουν scada και στηνουν προγραμματα βιομηχανικου αυτοματισμου ειναι περιεργη φαρα στην Ελλαδα την εχουν δει καπως περιεργα,με κουραζουν απιστευτα οι τυποι.

Για οσους απο αυτους μας διαβαζουν τωρα και ειδικα για τις δυο τελευταιες κατηγοριες εχω να τους πω:

"Εγω εκλεισα το project εγω το υλοποιω εγω εχω το ρισκο εγω σχεδιαζω-εγω δημιουργω εσυ απλα εκτελεις.Χαλαρωσεμην την βλεπεις,κοψε φορα, προσγειωσου και πατα τα κουμπακια σου για να κανεις αυτο που εγω σε προσελαβα να κανεις"
Αρίστος for Tsirpas
Eχουμε ΔΙΠΛΗ πολιτειακη εκτροπη
Μια γιατι ο πρωθυπουργος επραξε αντιθετα στο ΟΧΙ του δημοψηφισματος...
Και δευτερη γιατι μεσω του Ταμειου Ξεπουληματος Χωρας παρεδωσε την εθνικη κυριαρχια και τον εθνικο πλουτο στους δανειστες

[42]

Re: Σχεδιασμος σελιδας στο web

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από [42] » 20 Μάιος 2018, 13:40

το web έχει χαωθεί. πολλές τεχνολογίες. μπορείς να φτιάξεις το ίδιο πράγμα με ένα σωρό διαφορετικούς τρόπους.

Άβαταρ μέλους
Esperos
Δημοσιεύσεις: 2480
Εγγραφή: 22 Μάιος 2018, 14:55
Phorum.gr user: Esperos
Τοποθεσία: Ικαρια Πέραμα

Re: Σχεδιασμος σελιδας στο web

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Esperos » 22 Μάιος 2018, 15:36

θα ηθελα να δω αν μπορω να παρακολουθησω στα ελληνικα για εξελ ακσεσ vba και sql server, ξερετε;
Ένας δεν είμαι, μα χιλιάδες! Όχι μονάχα οι ζωντανοί — κι οι πεθαμένοι μ’ ακλουθάνε ,σε μιαν αράδα σκοτεινή.

Ορέστης 35

Re: Σχεδιασμος σελιδας στο web

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 22 Μάιος 2018, 15:52

fagano3 έγραψε:
17 Μάιος 2018, 12:41
Mε web design δεν εχω σχεση αλλα θα ηθελα να ασχοληθω ερασιτεχνικα.

Ποιες γλωσσες προγραμματισμου προτεινετε;

Python,Ruby
Php

Άβαταρ μέλους
akirav
Δημοσιεύσεις: 2642
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 05:47
Phorum.gr user: akirav

Re: Σχεδιασμος σελιδας στο web

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από akirav » 22 Μάιος 2018, 16:06

οποιος μπορει να στησει σελιδα για ενοικιασεις σκαφων,
ας στειλει πμ
με πληρωμη, εννοειται
Merlinus Sum, Qui Me Tangit Turbat Mundum

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών