τι να κάνω με το pc

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 13015
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: τι να κάνω με το pc

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 27 Δεκ 2023, 01:02

foscilis έγραψε:
27 Δεκ 2023, 00:59
nyxtovios έγραψε:
27 Δεκ 2023, 00:53
foscilis έγραψε:
27 Δεκ 2023, 00:39


Δεν πέθανε, από αυτό σου γράφω αυτή τη στιγμή.

Απλώς άμα κλείσει αιφιδιαστικά και όχι κανονικό shut down (όπως σήμερα το πρωί που έπεσε μια ασφάλεια) μετά θέλει μισή ώρα πάτα και ξαναπάτα και βάλε και βγάλε και πάτα παρατεταμένα μέχρι που στο τέλος παίρνει επιτέλους μπροστά. Τρέχα γύρευε.

Τέλος είμαι σίγουρος ότι μία φορά πριν λίγες εβδομάδες έσβησε εντελώς από μόνο του χωρίς να υπάρχει λόγος, ούτε πτώση τάσης, ούτε κάποιο software update να εγκαταστήθηκε ούτε τίποτα. Απλώς η μαλακία έσβησε. Και μετά δεν άνοιγε.

Το άλλο που κάνει είναι ότι σκαλώνει πολύ συχνά ο card reader. Δηλαδή εκεί που μεταφέρω φωτογραφίες ξαφνικά αρχίζει και γκρινιάζει για read failures και παγώνει τελείως το process της αντιγραφής χωρίς καμία δυνατότητα να το σκοτώσεις, ή άμα βάλεις και βάλεις την SD card πολλές φορές ξαφνικά χωρίς λόγο την 6η ας πούμε φορά δεν τη βλέπει καθόλου και θέλει reboot για να τη δει.

Γενικά όλα αυτά μου δείχνουν κάποιου είδους ηλεκτρονικό πρόβλημα που χειροτερεύει με τον καιρό.

Αντίθετα το καλώδιο FFC είναι
1) εντελώς του κώλου, πανεύκολο να χαλάσει με λίγο τράβηγμα/κούνημα
2) εντελώς μοναδικό για NUC και μη διαθέσιμο στο εμπόριο

Κανονικά βέβαια δεν το κουνάς όλη την ώρα αλλά πρέπει να το κουνήσεις κάθε φορά που ανοίγεις τον υπολογιστή, π.χ. όταν έκανα upgrade τη RAM, ή τις προάλλες που του κάρφωσα τον NVMe από ένα χαλασμένο λάπτοπ για να τον διαβάσω, η σήμερα που τον άνοιξα για να βεβαιωθώ ότι παίρνει ρεύμα από ένα λαμπάκι που έχει μια και πάλι δεν άνοιγε. Τα παλιά NUC είχαν στάνταρ SATA αλλά από τη γενιά 10 και μετά έβαλε η Intel αυτό το τιποτένιο καλώδιο και καλά για να εξοικονομήσει μερικά χιλιοστά στο motherboard.
Τότε απλά αν σου περισσεύουν 1500 ευρώ κανεις ένα καλό tower και δεν ψάχνεσαι ξανά για τα επόμενα 8 χρονια
Μου περισσεύουν 1500 ευρώ αλλά δεν ξέρω για tower, είχα και τον αντικατέστησα με το NUC γιατί μου την έσπαγε σαν μέγεθος, θόρυβος και πλήθος καλωδίων. Συνειδητά θυσίασα την κάρτα γραφικών (είδα βέβαια βελτίωση στην αστροφωτογράφηση που έχει τoυς μαμουθένιους όγκους δεδομένων που προανέφερα, λόγω ότι στο NUC δεν υπάρχει HDD αλλά αυτό εντάξει θα μπορούσα να το είχα κάνει και στο tower).

Παρεμπιπτόντως είναι όντως 8 χρονών, τον χρησιμοποιεί ο γιος μου για να παίζει παιχνιδάρες και βλέπω να κρατάει άλλα 3-4.

Απλώς ρε παιδί μου θα ήθελα κάτι που να είναι ταυτόχρονα μικρό και επεκτάσιμο και απ' ό,τι βλέπω το NUC μ' όλα τα μειονεκτήματά του παίζει μονότερμα σε αυτήν την κατηγορία.
Μπορείς να κάνεις τότε κάτι σε μινι ΑΤΧ ή μικροΑΤΧ αν θές κάτι μικρό.
Μεγαλύτερο από το νουκ θα ναι αλλά πιο δυνατό και θα διαλέξεις και τι θα μπει πάνω.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 23598
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: τι να κάνω με το pc

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 27 Δεκ 2023, 01:03

foscilis έγραψε:
27 Δεκ 2023, 00:59
nyxtovios έγραψε:
27 Δεκ 2023, 00:53


κανεις ένα καλό tower και δεν ψάχνεσαι ξανά για τα επόμενα 8 χρονια
Παρεμπιπτόντως είναι όντως 8 χρονών,
ναι ναι, κράτησε 8 χρονια γιατι τοσα τον παίζει η ιντελ, 10 βασικα. Αν κρατήσει αλλα 10 το επόμενο χ86, καλα κρασια.

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24889
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: τι να κάνω με το pc

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 27 Δεκ 2023, 01:12

Γιατί δεν αγοράζεις απλώς εναν κανονικο desctop;

Το Mac mini δεν είναι ακριβό. Βασικά είναι σ επίλυση καλή τιμή αυτό ππυ πουλάει

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24627
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: τι να κάνω με το pc

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 27 Δεκ 2023, 01:26

Δημοκράτης έγραψε:
27 Δεκ 2023, 01:12
Γιατί δεν αγοράζεις απλώς εναν κανονικο desctop;
Γιατι θα ειναι ολοκληρη γκουμουτσα

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
omg kai 3 lol
Δημοσιεύσεις: 5380
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 14:03

Re: τι να κάνω με το pc

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από omg kai 3 lol » 27 Δεκ 2023, 04:51

foscilis έγραψε:
27 Δεκ 2023, 00:13
έχω ένα NUC 10 2.5 χρόνια και ήμουν πολύ ικανοποιημένος αλλά άρχισε να κάνει μαλακίες (έτσι και πέσει το ρεύμα θέλει μισή ώρα προσπάθεια να ξαναπάρει μπρος) και τώρα χάλασε το καλώδιο SATA FFC με αποτέλεσμα ο εσωτερικός SATA (4ΤΒ) να γίνει εξωτερικός με έναν μετατροπέα του κώλου που κανιβάλισα από παλιό εξωτερικό SATA.

Αναγκαστικά πάω για νέο PC λοιπόν.

Με το NUC αυτό που με πόνεσε λιγάκι ήταν που δεν είχε σοβαρή κάρτα γραφικών αλλά μου άρεσε πολύ που μπόρεσα να του αλλάξω/προσθέσω δίσκους και ακόμα περισσότερο που ήταν τόσο μικρό και αθόρυβο.

Θα ήθελα και κάτι εξίσου διακριτικό και επεκτάσιμο, κυρίως για να επαναχρησιμοποιήσω τους δίσκους (M2 NVMe 1TB, SATA x 4TB) και τη μνήμη (16GB μονοκόμματο τσιπάκι). Που αν το σκεφτείτε δεν είναι αμελητέα λεφτά.

Η προφανής επιλογή είναι ένα λίγο πιο καινούριο NUC, απ' ό,τι βλέπω από Core i3 με 6 πυρήνες και 8 threads μπορώ να πάω σε Core i5 με 8 πηρήνες και 16 threads. Δεν έχει SSD card reader αλλά εντάξει δεν είναι και προς θάνατο αυτό, παίρνω έναν εξωτερικό για μια φορά το μήνα που περνάω φωτογραφίες.

Αλλά αναρωτιέμαι αν υπάρχει τίποτα που να μου επιτρέπει να μειώσω ακόμα περισσότερο τα καλώδια στο γραφείο μου, συγκεκριμένα να ξεφορτωθώ την οθόνη. Επίσης δεν είμαι ξετρελαμένος από την υποτιθέμενη ποιότητα άμα στα 2 χρόνια σου βγάζει τέτοιες μαλακίες, το δε καλώδιο FFC είναι μιλάμε η ντροπή των καλωδίων, βάλε ρε γύφτο Ιντελ ένα κανονικό SATA τι θα πάθεις.

Ερωτώ: Δεν υπάρχει κανένα γαμημένο λάπτοπ τώρα πια που να παίρνει έξτρα δίσκο και μνήμη όπως συνέβαινε παλιότερα; Ή κάποιο mini PC σε παρόμοιες διαστάσεις με το NUC ή έστω λίγο μεγαλύτερο να παίρνει και καμια καρτούλα;

Τα Apple (mini και desktop) είναι σοβαρά; Το βάρος τους σε χρυσάφι και επεκτάσεις μόνο με USB; Για ποιο λόγο;

Κάτι all-in-one είναι σαν τα MacbookiMac (=δεν μπορείς να αλλάξεις απολύτως τίποτα) απλώς πιο φτηνά;

Βοήθεια

στο cable fail και ολα αυτα τα κολπα που σου κανει ησουν μαλλον ατυχος, εχουν περασει απο τα χερια μου αρκετα Nuc και εξακολουθω να εχω ενα απο αυτα για σχεδον 5 χρονια, ειναι απιστευτα μηχανακια, εκτος απο την μεγαλη ισχυ σε σχεση με τον μικρο ογκο τους ενα μεγαλο πλεονεκτημα ειναι το λιτο bios και κατ' επεκταση το απεριττο hardware που φορτωνει στο λειτουργικο,
θα μπορουσες να παρεις νεο SATA FFC cable αλλα μαλλον αποτι καταλαβα ειναι εκτος συζητησης,
πολλα NUC πλεον εχουν υποδοχες για 2 M.2 ή 1 + 1 Sata με κανονικο καλωδιο οχι mini

παντως Sata vs M2 (ακομα και με συνδεση Pci3/Gen3) εχει τεραστια διαφορα σε ταχυτητα μεταφορας δεδομενων και αξιζει την αναβαθμιση ειδικα αυτη την εποχη που ειναι χωμα οι τιμες τους, κι αν τυχον σωθεις απο space ειναι καλυτερα να παρεις εναν εξωτερικο ssd τυπου Nvme και οχι SATA για να παραμεινεις σε καλυτερες ταχυτητες πχ: https://www.skroutz.gr/s/25725237/Sandi ... ored=shelf

ή παιρνεις ενα external Ssd case και βαζεις μεσα τον extra Nvme ssd που τυχον δεν κουμπωνει μεσα στο Νuc

(με την προυποθεση οτι εχει θυρα USB3.2)


μια πολυ καλη σελιδα για Nuc ειναι αυτη: https://minixpc.com/collections/game-mini-pc
ευρωπαικο site και ειναι παραμετροποιησιμα,

επισης στο ebay εχει αρκετες ευκαιριες σε καλυτερες τιμες αλλα τα περισσοτερα απο Κινα με μονο μειονεκτημα ο λιγο μεγαλυτερος χρονος παραδοσης

πχ: https://www.ebay.com/itm/404341326284?_ ... %7Ciid%3A1

πιο συγκεκριμενα βαζεις στη γραμμη του search: mini pc + μοντελο επεξεργαστη που σενδιαφερει πχ: i7-1260P, i5-1240P κοκ.
στα αποτελεσματα εννοειται βγαζει και λαπτοπ οποτε εχεις long scroll

για την οθονη θα μπορουσες να τη συμμαζεψεις με ενα βραχιονα γραφειου ή να την αντικαταστησεις με ενα πιο compact "portable monitor" εχει σε πολλες διαστασεις και για ολα τα γουστα, μερικα απο αυτα δε χρειαζονται καν εξωτερικη τροφοδοσια, συνδεονται μεσω Usb-C καλωδιου

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12567
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: τι να κάνω με το pc

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 27 Δεκ 2023, 23:13

Το stacking θέλει CPU ή βοηθάει και η GPU ;

Πάρε ένα με τούμπανο CPU .

Καλύτερα όμως ένα μικρό κουτί με microatx μητρική, και nvme και ram που έχεις μπαίνουν

Τι να κλάσει το nuc σε θερμοαπαγωγη .
People blow their minds ,They choose to resign
This deformed society is part of a design
It'll never go away , It's in the cards that way
The masses of humanity have always had to suffer

Άβαταρ μέλους
omg kai 3 lol
Δημοσιεύσεις: 5380
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 14:03

Re: τι να κάνω με το pc

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από omg kai 3 lol » 27 Δεκ 2023, 23:53

enterprise-psi έγραψε:
27 Δεκ 2023, 23:13
Το stacking θέλει CPU ή βοηθάει και η GPU ;

Πάρε ένα με τούμπανο CPU .

Καλύτερα όμως ένα μικρό κουτί με microatx μητρική, και nvme και ram που έχεις μπαίνουν

Τι να κλάσει το nuc σε θερμοαπαγωγη .

εφοσον εχει Nuc10, οπου κανει μια χαρα τη δουλεια του, τοτε στην καλυτερη περιπτωση εχει μεσα εναν i7-10710U με 6/12 πυρηνες οι οποιοι βγαζουν 25W max TDP συμφωνα με τα επισημα specs, και 40W max power να βγαζει αν το εχει πισω απτην οθονη παλι τιποτα δεν θα ακουγεται,
εξαλλου το image stacking εφοσον μιλαει για 800GB απαιτει χρονο, θα το αφηνει μονο του ανοιχτο να κανει τη δουλεια του.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24627
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: τι να κάνω με το pc

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 28 Δεκ 2023, 00:54

enterprise-psi έγραψε:
27 Δεκ 2023, 23:13
Το stacking θέλει CPU ή βοηθάει και η GPU ;
Θεωρητικά θα μπορούσε να βοηθήσει η GPU στο τελικό στάδιο που ο αλγόριθμος βάζει τα πίξελ το ένα πάνω στο άλλο και υπολογίζει μέσους όρους, μάξιμουμ και τέτοια.

Αλλά δεν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που να το υποστηρίζει αυτό. Χρησιμοποιείτα η GPU αργότερα για εφαρμογή διαφόρων φίλτρων αλλά αυτό είναι κλάιν, τι να κάνει πέντε λεπτά τι δύο.

Γενικά θα έλεγα το σημαντικότερο είναι I/O και μνήμη.

Για παράδειγμα έστω ότι κάνεις stack 500 φωτογραφίες των 3000x3000 πίξελ x 16 bit/χρώμα. Ο αλγόριθμος θα δουλέψει με συνολικά δεδομένα 500x9Mx2 = 9G ανά κανάλι ή 27G συνολικά. Αυτά τα 27G πρέπει να τα διαβάσει και να τα γράψει (μετασχηματισμένα) σε 10-12 περάσματα πριν το τελικό που είναι το stacking. Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι το χοντρό καβλί είναι η μεταφορά σχεδόν μισού ΤΒ από τη μνήμη προς τον δίσκο και πίσω πάλι και όχι ο υπολογισμός 27 εκατομμυρίων μέσων όρων από 500 πράγματα που ακόμα και για μια CPU του 2010 είναι καμιά δεκαπενταριά λεπτά υπόθεση max[*] Αν πρέπει αυτό το μισό TB να διαβαστεί/γραφτεί όλο στο δίσκο και μάλιστα μέσω καλωδίου USB, φέξε μου και γλίστρησα.

(ξεστρατίζω)
Γι' αυτό τα πήρα λίγο με την Apple κι όλα αυτά που τάζει με τα 8GB που προφανώς έχει αποφασίσει ότι "should be enough for everybody" και "κοιτάξτε τι θαύματα κάνει το ενοποιημένο μοντέλο μνήμης". Όχι, δεν είναι όλα τα φορτία μνήμης του τύπου15 εφαρμογές του 1 GB κάθονται και 1 δουλεύει άρα κοιτάχτε πώς σας αβγατίζω εγώ τα 8GB και τα κάνω 48. Υπάρχουν φορτία που πραγματικά θες 16GB ενεργά χρησιμοποιούμενης μνήμης. Αντίστοιχα και για τον αποθηκευτικό χώρο. Άλλο έχω 300GB φωτογραφίες που αντιστοιχούν σε 30.000 βυζοσέλφι από τη χωρίς νόημα ζωή μου τα τελευταία 5 χρόνια ως ναρκισσιστικό χαζόμουνο, άλλο έχω 300GB φωτογραφίες που πρέπει να συνδυαστούν σε ένα μωσαϊκό. Το πρώτο σηκώνει εξωτερικό σκληρό για να μη χαλάει η απαράμιλλη αισθητική του γκάτζετ σου με χώρο για έναν εσωτερικό γαμωδίσκο της προκοπής, το δεύτερο όχι.

[*] για του λόγου το αληθές

Κώδικας: Επιλογή όλων

import random
import time

def generate_and_average():
    numbers = [random.random() for _ in range(500)]
    return sum(numbers) / len(numbers)

def main():
    iterations = 27_000_000
    start_time = time.time()

    for _ in range(iterations):
        generate_and_average()

    end_time = time.time()
    print(f"Total time for {iterations} iterations: {end_time - start_time} seconds")

if __name__ == "__main__":
    main()
κάνει 1100 δευτερόλεπτα δλδ 18 λεπτά, παρά την κοριτσίστικη γλώσσα με το θλιβερό overhead που χρησιμοποιεί μόνο 1 thread.

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25458
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: τι να κάνω με το pc

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 28 Δεκ 2023, 01:25

Το mac mini 2 Pro εχει 16/512 GB

Και παει 32 GB / 2TB αν θες

Άβαταρ μέλους
omg kai 3 lol
Δημοσιεύσεις: 5380
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 14:03

Re: τι να κάνω με το pc

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από omg kai 3 lol » 28 Δεκ 2023, 01:33

αρα οπως προειπα θες μια θυρα usb3.2 ή ακομα καλυτερα Type-C Thunderbolt 4 με μεγιστο bandwidth 40 Gbps

και τουλαχιστον 2ΤΒ εσωτερικο Nvme ssd για να μη ζοριζεται οταν γεμιζει πανω απο το 80% της ονομαστικης χωρητικοτητας
ενας τυπικος Gen3 ssd εχει ταχυτητες ~3000 MB/s R/W με κατω απο 100 ευρω

απο κει και περα υπαρχουν και εξωτερικοι δισκοι USB 3.2 Gen 2 με ταχυτητες ~1000 MB/s R/W

o sata πιανει ~450 MB/s R/W αλλα αν τα αρχεια ειναι πολλα και μεγαλα τα φτυνει

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 23598
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: τι να κάνω με το pc

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 28 Δεκ 2023, 01:34

foscilis έγραψε:
28 Δεκ 2023, 00:54
Το πρώτο σηκώνει εξωτερικό σκληρό για να μη χαλάει η απαράμιλλη αισθητική του γκάτζετ σου με χώρο για έναν εσωτερικό γαμωδίσκο της προκοπής, το δεύτερο όχι.

ένας εξωτερικός usbc είναι πιο γρήγορος από τον σατα σου, βυζοσεφλι κρατας εκει; :lol:

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 23598
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: τι να κάνω με το pc

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 28 Δεκ 2023, 01:36

ακομα δεν έχω καταλάβει γιατί το προβλημα ειναι η μνήμη, αφού εμπλέκεται δίσκος, εκεί δεν αργεις;

Άβαταρ μέλους
omg kai 3 lol
Δημοσιεύσεις: 5380
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 14:03

Re: τι να κάνω με το pc

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από omg kai 3 lol » 28 Δεκ 2023, 01:37

enaon έγραψε:
28 Δεκ 2023, 01:36
ακομα δεν έχω καταλάβει γιατί το προβλημα ειναι η μνήμη, αφού εμπλέκεται δίσκος, εκεί δεν αργεις;

:e045: φαινεται δεν εχεις διαχειριστει ποτε αρχεια του 1tb

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 23598
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: τι να κάνω με το pc

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 28 Δεκ 2023, 01:40

όχι δεν έχω, αλλα αληθεια εχει δοκιμασει καποιος με ένα Μακ με 8gb και ήταν πρόβλημα;

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24627
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: τι να κάνω με το pc

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 28 Δεκ 2023, 11:53

enaon έγραψε:
28 Δεκ 2023, 01:34
foscilis έγραψε:
28 Δεκ 2023, 00:54
Το πρώτο σηκώνει εξωτερικό σκληρό για να μη χαλάει η απαράμιλλη αισθητική του γκάτζετ σου με χώρο για έναν εσωτερικό γαμωδίσκο της προκοπής, το δεύτερο όχι.

ένας εξωτερικός usbc είναι πιο γρήγορος από τον σατα σου, βυζοσεφλι κρατας εκει; :lol:
Εχει μεγαλυτερο throughput αλλα τραγικα μικροτερο time to first byte. Επισης o USB controller ειναι κοινοχρηστος ενω ο SATA αποκλειστικος. 3 δισκοι USB 3.2 σε RAID0 αποδιδουν σε ταχυτητα μεταδοσης οσο ο ενας ενω 3 δισκοι SATA αποδιδουν 3Χ. Γι' αυτο δεν εχει καταργηθει τελειως η εσωτερικη αποθήκευση ουτε χρησιμοποιειται για προσπελαση σε (μεγαλα) κρισιμα δεδομενα, βασεις ξερωγω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών