Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Παραφυσική, μεταφυσικά, ανεξήγητα φαινόμενα
Άβαταρ μέλους
nick
Δημοσιεύσεις: 5221
Εγγραφή: 25 Μάιος 2018, 22:21

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nick » 22 Δεκ 2019, 16:40

seismic έγραψε:
22 Δεκ 2019, 14:35
Άρχισα τα πειράματα των αγκυρώσεων πάνω σε μαλακό έδαφος με μεγάλη επιτυχία.
Η μικρή αγκύρωση της φωτογραφίας τοποθετήθηκε σε γεώτρηση βάθους 1 μέτρου και διαμέτρου 30 εκατοστών και αφού άνοιξε και πάκτωσε καλά μέσα στην γεώτρηση, δοκιμάστηκε σε έλξη 15 τόνων χωρίς να αστοχήσει το έδαφος και ο μηχανισμός. Το έδαφος όπου έγινε το πείραμα είναι μαλακό αμμώδες έδαφος. Αν ένα μέτρο μαλακού αμμώδους εδάφους αντέχει 15 τόνους στεφτείτε πόση έλξη θα αντέχει ο μεγάλος μηχανισμός σε 7 μέτρα βάθος.
Αυτήν την ένταση την άντεξε χωρίς να τοποθετήσω σκυρόδεμα ή κάτι άλλο μέσα στην οπή. Μόνο η οπή και ο μηχανισμός άντεξαν αυτές τις εντάσεις. :smt023:g030::smt038ΕικόναΕικόνα Δικαιώθηκα :bravo: ...
Φωτο απο το πειραμα εχουμε;

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 22 Δεκ 2019, 17:30

nick έγραψε:
22 Δεκ 2019, 16:40
seismic έγραψε:
22 Δεκ 2019, 14:35
Άρχισα τα πειράματα των αγκυρώσεων πάνω σε μαλακό έδαφος με μεγάλη επιτυχία.
Η μικρή αγκύρωση της φωτογραφίας τοποθετήθηκε σε γεώτρηση βάθους 1 μέτρου και διαμέτρου 30 εκατοστών και αφού άνοιξε και πάκτωσε καλά μέσα στην γεώτρηση, δοκιμάστηκε σε έλξη 15 τόνων χωρίς να αστοχήσει το έδαφος και ο μηχανισμός. Το έδαφος όπου έγινε το πείραμα είναι μαλακό αμμώδες έδαφος. Αν ένα μέτρο μαλακού αμμώδους εδάφους αντέχει 15 τόνους στεφτείτε πόση έλξη θα αντέχει ο μεγάλος μηχανισμός σε 7 μέτρα βάθος.
Αυτήν την ένταση την άντεξε χωρίς να τοποθετήσω σκυρόδεμα ή κάτι άλλο μέσα στην οπή. Μόνο η οπή και ο μηχανισμός άντεξαν αυτές τις εντάσεις. :smt023:g030::smt038ΕικόναΕικόνα Δικαιώθηκα :bravo: ...
Φωτο απο το πειραμα εχουμε;
Έβγαλα βίντεο και ενώ παίζει στην οθόνη της κάμερας δεν εμφανίζεται στο μενού του υπολογιστή για να το ανεβάσω στο youtube. Εμφανίζονται μόνο οι φωτογραφίες? Αύριο θα πάρω φωτογραφίες και θα τις ανεβάσω.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Covington88
Δημοσιεύσεις: 258
Εγγραφή: 26 Απρ 2019, 21:06

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Covington88 » 22 Δεκ 2019, 17:34

seismic έγραψε:
31 Μάιος 2019, 18:16
Για να δούμε γιατί η πατέντα αλλάζει τον αδόξαστο στα συμφέροντα.
1) Πρέπει να ξανά γραφτούν τα βιβλία της στατικής με ότι αυτό σημαίνει
2) Πάνε άχρηστα τα πεπερασμένα στοιχεία των Υ/Η και όλα τα προγράμματα των μηχανικών.
3) Χάνουν το κύρος τους όλα τα ιδρύματα.
4)Χάνουν τα κονδύλια για έρευνα.
5) Η κατασκευή γίνεται βιομηχανοποιημένη - άκαμπτη ( προκατασκευές ) φθηνή και γρήγορη οπότε αντίο στις μεμονωμένες μελέτες των πολιτικών μηχανικών.
6) Αντίο στις συμβατικές με το χέρι κατασκευές και τα επαγγέλματα που την συνοδεύουν.
Θέλετε και άλλα για να καταλάβετε γιατί οι πάντες ανθίσταται?
Είμαι ένας φτωχός και μόνος ερευνητής
Όλα αυτά είναι όμορφα, αλλά το ερώτημα είναι γιατί και σε άλλες σεισμογενείς χώρες δεν ακολουθούν τις προτάσεις σου. Χιλή, Ιαπωνία, Νέα Ζηλανδία, δυτική ακτή Βορείου Αμερικής, Ισλανδία, Τουρκία, Ιράν κλπ. Πιστεύεις δε θα το είχαν πάρει χαμπάρι;

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 22 Δεκ 2019, 17:42

Covington88 έγραψε:
22 Δεκ 2019, 17:34
seismic έγραψε:
31 Μάιος 2019, 18:16
Για να δούμε γιατί η πατέντα αλλάζει τον αδόξαστο στα συμφέροντα.
1) Πρέπει να ξανά γραφτούν τα βιβλία της στατικής με ότι αυτό σημαίνει
2) Πάνε άχρηστα τα πεπερασμένα στοιχεία των Υ/Η και όλα τα προγράμματα των μηχανικών.
3) Χάνουν το κύρος τους όλα τα ιδρύματα.
4)Χάνουν τα κονδύλια για έρευνα.
5) Η κατασκευή γίνεται βιομηχανοποιημένη - άκαμπτη ( προκατασκευές ) φθηνή και γρήγορη οπότε αντίο στις μεμονωμένες μελέτες των πολιτικών μηχανικών.
6) Αντίο στις συμβατικές με το χέρι κατασκευές και τα επαγγέλματα που την συνοδεύουν.
Θέλετε και άλλα για να καταλάβετε γιατί οι πάντες ανθίσταται?
Είμαι ένας φτωχός και μόνος ερευνητής
Όλα αυτά είναι όμορφα, αλλά το ερώτημα είναι γιατί και σε άλλες σεισμογενείς χώρες δεν ακολουθούν τις προτάσεις σου. Χιλή, Ιαπωνία, Νέα Ζηλανδία, δυτική ακτή Βορείου Αμερικής, Ισλανδία, Τουρκία, Ιράν κλπ. Πιστεύεις δε θα το είχαν πάρει χαμπάρι;
Έχω δει τουλάχιστον 4 περιπτώσεις που προσπαθούν να το παραποιήσουν λίγο και να το κλέψουν.
Κανίς δεν χρηματοδοτεί την έρευνά μου γιατί είμαι ιδιότης και έχω διεθνή πατέντα.
Δεν θέλουν να πάρω ούτε ενα ευρώ.. :a040:
http://patft.uspto.gov/netacgi/nph-Pars ... C540%2C783
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 23 Δεκ 2019, 17:45

Όσοι με ξέρουν σαν μάστορα ξέρουν πολύ καλά ότι ότι λέω το κάνω και το κάνω καλά. Δεν υπάρχει περίπτωση αυτό που αρχίζω να μην το τελειώσω.
Όταν πω ναι αυτό γίνετε,...θα γίνει.
Όσοι είσαστε μάστορες θα ξέρετε ότι πριν αρχίσετε μια εργασία το πρώτο που κάνετε είναι να σχεδιάσετε στο μυαλό σας τα στάδια κατασκευής του έργου, και μετά ξεκινάτε να κατασκευάζετε το έργο. Αυτό κάνω και εγώ σαν μάστορας σε κάθε μια εργασία που κάνω.
Μια από τις εργασίες μου είναι και το αντισεισμικό σύστημα που σας προτείνω.
Εδώ όμως μπαίνω σε ξένα χωράφια. Τι σχέση έχει ένας μάστορας με την δουλειά του πολιτικού μηχανικού?
Τελικά ο μάστορας έχει σχέση με την δουλειά του πολιτικού μηχανικού ναι ή όχι?
Και κάνω αυτή την ερώτηση διότι οι πολιτικοί μηχανικοί μου δίνουν την εντύπωση του ότι ενοχλούνται από την έρευνά μου πάνω στην αντισεισμική τεχνολογία των κατασκευών, ενώ εγώ την θεωρώ φυσική προέκταση της υπάρχουσας εργασίας μου δηλαδή της εργασίας του μάστορα.
Πιστεύω ότι η ενασχόλησή μου αυτή είναι προέκταση της εμπειρίας μου πάνω στις κατασκευές.
Έχω δουλέψει και με φοβερούς μάστορες που είχαν σπουδάσει πολιτικοί μηχανικοί.
Τελικά... γιατί οι πολιτικοί μηχανικοί δεν με βοηθάνε στην έρευνά μου?
Είναι θέμα ζήλιας?
Είναι θέμα ανωτερότητας και θεωρούν ότι δεν ξέρω?
Τελικά εγώ έχω δικαίωμα στην έρευνα ή αυτό είναι αποκλειστική αρμοδιότητα των σπουδαγμένων?
Η εμπειρία του μάστορα δεν μετράει επιστημονικά?
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8201
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 23 Δεκ 2019, 17:57

seismic έγραψε:
23 Δεκ 2019, 17:45
Όσοι με ξέρουν σαν μάστορα ξέρουν πολύ καλά ότι ότι λέω το κάνω και το κάνω καλά. Δεν υπάρχει περίπτωση αυτό που αρχίζω να μην το τελειώσω.
Όταν πω ναι αυτό γίνετε,...θα γίνει.
Όσοι είσαστε μάστορες θα ξέρετε ότι πριν αρχίσετε μια εργασία το πρώτο που κάνετε είναι να σχεδιάσετε στο μυαλό σας τα στάδια κατασκευής του έργου, και μετά ξεκινάτε να κατασκευάζετε το έργο. Αυτό κάνω και εγώ σαν μάστορας σε κάθε μια εργασία που κάνω.
Μια από τις εργασίες μου είναι και το αντισεισμικό σύστημα που σας προτείνω.
Εδώ όμως μπαίνω σε ξένα χωράφια. Τι σχέση έχει ένας μάστορας με την δουλειά του πολιτικού μηχανικού?
Τελικά ο μάστορας έχει σχέση με την δουλειά του πολιτικού μηχανικού ναι ή όχι?
Και κάνω αυτή την ερώτηση διότι οι πολιτικοί μηχανικοί μου δίνουν την εντύπωση του ότι ενοχλούνται από την έρευνά μου πάνω στην αντισεισμική τεχνολογία των κατασκευών, ενώ εγώ την θεωρώ φυσική προέκταση της υπάρχουσας εργασίας μου δηλαδή της εργασίας του μάστορα.
Πιστεύω ότι η ενασχόλησή μου αυτή είναι προέκταση της εμπειρίας μου πάνω στις κατασκευές.
Έχω δουλέψει και με φοβερούς μάστορες που είχαν σπουδάσει πολιτικοί μηχανικοί.

.

Ρε σεισμίκ γιά λύσε μου μιά απορία άν ξέρεις....

Οι κυκλικές κολώνες λένε.... συγκρατούν 3πλάσιο βάρος από τίς τετραγωνέ....

Γιατί δέν έφτιαχναν τίς κολώνες τών κτιρίων κυκλικές αν ισχύει αυτός ο κανόνας ;;;

:sal5:
.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 23 Δεκ 2019, 18:02

ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
23 Δεκ 2019, 17:57
seismic έγραψε:
23 Δεκ 2019, 17:45
Όσοι με ξέρουν σαν μάστορα ξέρουν πολύ καλά ότι ότι λέω το κάνω και το κάνω καλά. Δεν υπάρχει περίπτωση αυτό που αρχίζω να μην το τελειώσω.
Όταν πω ναι αυτό γίνετε,...θα γίνει.
Όσοι είσαστε μάστορες θα ξέρετε ότι πριν αρχίσετε μια εργασία το πρώτο που κάνετε είναι να σχεδιάσετε στο μυαλό σας τα στάδια κατασκευής του έργου, και μετά ξεκινάτε να κατασκευάζετε το έργο. Αυτό κάνω και εγώ σαν μάστορας σε κάθε μια εργασία που κάνω.
Μια από τις εργασίες μου είναι και το αντισεισμικό σύστημα που σας προτείνω.
Εδώ όμως μπαίνω σε ξένα χωράφια. Τι σχέση έχει ένας μάστορας με την δουλειά του πολιτικού μηχανικού?
Τελικά ο μάστορας έχει σχέση με την δουλειά του πολιτικού μηχανικού ναι ή όχι?
Και κάνω αυτή την ερώτηση διότι οι πολιτικοί μηχανικοί μου δίνουν την εντύπωση του ότι ενοχλούνται από την έρευνά μου πάνω στην αντισεισμική τεχνολογία των κατασκευών, ενώ εγώ την θεωρώ φυσική προέκταση της υπάρχουσας εργασίας μου δηλαδή της εργασίας του μάστορα.
Πιστεύω ότι η ενασχόλησή μου αυτή είναι προέκταση της εμπειρίας μου πάνω στις κατασκευές.
Έχω δουλέψει και με φοβερούς μάστορες που είχαν σπουδάσει πολιτικοί μηχανικοί.

.

Ρε σεισμίκ γιά λύσε μου μιά απορία άν ξέρεις....

Οι κυκλικές κολώνες λένε.... συγκρατούν 3πλάσιο βάρος από τίς τετραγωνέ....

Γιατί δέν έφτιαχναν τίς κολώνες τών κτιρίων κυκλικές αν ισχύει αυτός ο κανόνας ;;;

:sal5:
.
Αυτός που το λέει αυτό δεν ξέρει τι του γίνεται. Μέσα στο εμβαδόν της διατομής του κύκλου σχεδίασε μια τετράγωνη διατομή κολόνας.
Όση αντοχή έχει η σχεδιαζόμενη τετράγωνη διατομή, Άλλη τόση έχει και η κυκλική διατομή, αν και το εμβαδόν της είναι μεγαλύτερο. :g030:
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
nick
Δημοσιεύσεις: 5221
Εγγραφή: 25 Μάιος 2018, 22:21

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nick » 23 Δεκ 2019, 21:17

Εχω ακουσει οτι αν δεσεις σωστα δυο τριχες σε δυο αλογα εχουν τοσο μεγαλη αντοχη που μπορουν να τραβήξουν μια άμαξα.

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 23 Δεκ 2019, 22:08

nick έγραψε:
23 Δεκ 2019, 21:17
Εχω ακουσει οτι αν δεσεις σωστα δυο τριχες σε δυο αλογα εχουν τοσο μεγαλη αντοχη που μπορουν να τραβήξουν μια άμαξα.
Εγώ έχω ακούσει ότι ένα είδος τρίχας τραβάει και καράβι! :lol:
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
nick
Δημοσιεύσεις: 5221
Εγγραφή: 25 Μάιος 2018, 22:21

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nick » 23 Δεκ 2019, 22:58

seismic έγραψε:
23 Δεκ 2019, 22:08
nick έγραψε:
23 Δεκ 2019, 21:17
Εχω ακουσει οτι αν δεσεις σωστα δυο τριχες σε δυο αλογα εχουν τοσο μεγαλη αντοχη που μπορουν να τραβήξουν μια άμαξα.
Εγώ έχω ακούσει ότι ένα είδος τρίχας τραβάει και καράβι! :lol:
Νομίζω το νημα παει να εκτροχιαστει. :011:

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 23 Δεκ 2019, 23:45

nick έγραψε:
23 Δεκ 2019, 22:58
seismic έγραψε:
23 Δεκ 2019, 22:08
nick έγραψε:
23 Δεκ 2019, 21:17
Εχω ακουσει οτι αν δεσεις σωστα δυο τριχες σε δυο αλογα εχουν τοσο μεγαλη αντοχη που μπορουν να τραβήξουν μια άμαξα.
Εγώ έχω ακούσει ότι ένα είδος τρίχας τραβάει και καράβι! :lol:
Νομίζω το νημα παει να εκτροχιαστει. :011:
Ας αφήσουμε τις τρίχες και ας έρθουμε στο θέμα μας. Μήπως ξέρετε πόση εγκάρσια έλξη αντέχουν τα υφιστάμενα συστήματα αγκυρώσεων της αγοράς σε ένα μέτρο βάθος πάνω σε μαλακό έδαφος? Να σας πω εγώ. Αντέχουν 150 κιλά έλξη. Ο μηχανισμός της ευρεσιτεχνίας άντεξε 6 τόνους σε ένα μέτρο βάθος. Σας λέει κάτι αυτό?
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
nick
Δημοσιεύσεις: 5221
Εγγραφή: 25 Μάιος 2018, 22:21

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nick » 23 Δεκ 2019, 23:51

Οταν καταρεει ενα σπιτι απο σεισμο τα θεμελια συνήθως παραμενουν οκ.
Το ιδιο και το 'συστημα' σου: θα ειναι παραμεινει ορθιο ενω το κτηριο θα εχει καταρευσει.

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 23 Δεκ 2019, 23:57

nick έγραψε:
23 Δεκ 2019, 23:51
Οταν καταρεει ενα σπιτι απο σεισμο τα θεμελια συνήθως παραμενουν οκ.
Το ιδιο και το 'συστημα' σου: θα ειναι παραμεινει ορθιο ενω το κτηριο θα εχει καταρευσει.
Ξέρεις τους λόγους που ένα κτίριο καταρρέει? Για να το λες πρέπει να ξέρεις και από ανάλυση εντάσεων.
Έχεις καταλάβει γιατί η ευρεσιτεχνία αφαιρεί τις σεισμικές φορτίσεις από την κατασκευή και τις επιστρέφει στο έδαφος?
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
nick
Δημοσιεύσεις: 5221
Εγγραφή: 25 Μάιος 2018, 22:21

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nick » 24 Δεκ 2019, 00:37

Σε τι φυσικη μοναδα μετρας τις 'φορτισεις' και πως τις 'επιστρεφεις' στη γη;

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 24 Δεκ 2019, 07:25

nick έγραψε:
24 Δεκ 2019, 00:37
Σε τι φυσικη μοναδα μετρας τις 'φορτισεις' και πως τις 'επιστρεφεις' στη γη;
Όταν μιλάμε για σεισμική «ενέργεια», δεν είναι ένας δείκτης που μπορούμε να υπολογίσουμε, αλλά ένας όρος που περιγράψει την συμπεριφορά του φέροντα η οποία μπορεί να αναλυθεί με μαθηματικές εξισώσεις ισορροπίας. Η συμπεριφορά της δομής κατά τη διάρκεια ενός σεισμού είναι βασικά μια οριζόντια μετατόπιση (ας ξεχάσουμε για μια στιγμή οποιαδήποτε κατακόρυφη συνιστώσα) που επαναλαμβάνεται μερικές φορές.
Τις φορτίσεις τις μετράω σε kN
Ο δρόμος που οδηγώ τις εντάσεις του σεισμού
Όπως βλέπεται στο σχήμα όταν το τοίχωμα δέχεται την επιτάχυνση εδάφους ( Α ) δημιουργείτε η αντίθετης κατεύθυνσης δύναμη αδράνειας ( Β ) στο άνω άκρο, η οποία δημιουργεί την ροπή ανατροπής ( Γ ) η οποία στρέφει το τοίχωμα γύρω από την ( Άρθρωση )
Αναλυτικά.
Οι εντάσεις αδράνειας ( Β ) σε συνδυασμό με την αντίθετης κατεύθυνση επιτάχυνση του σεισμού ( Α ) δημιουργούν την στροφή του τοιχώματος ( Γ )
Όταν στρέφεται το τοίχωμα γύρω από την άρθρωση δημιουργούνται οι διαγώνιες καθοδικές εντάσεις ( 1 ) και οι ανοδικές εντάσεις ( 2 ) Αυτές οι εντάσεις είναι υπεύθυνες για την ροπή ανατροπής ( Γ ) Οι καθοδικές εντάσεις ( 1 ) αφού κατέβουν στην άρθρωση, της παραλαμβάνει ο μηχανισμός εδάφους και τις στέλνει στα βάθη της γεώτρησης. Τις ανοδικές εντάσεις ( 2 ) τις παραλαμβάνει ο άλλος μηχανισμός από το δώμα ( 3 ) και εκ τρέποντας την κατεύθυνσή τους τις στέλνει μέσα στο έδαφος μέσο του τένοντα.
Σας έδειξα εξισώσεις ισορροπίας των καθοδικών και των ανοδικών εντάσεων που δημιουργεί ο σχεδιασμός και ο μηχανισμός της ευρεσιτεχνίας, χωρίς να αναφέρω ουδεμία προένταση. Αν δεν έχουμε τοποθετήσει την πατέντα να σταματήσει την ανατροπή - ροπή του τοιχώματος δημιουργούνται αντίρροπες ροπές στις διατομές δοκού και τοιχώματος για να ισορροπήσουν την ροπή ανατροπής του τοιχώματος Αν οι διατομές δεν αντέξουν... θα σπάσουν Αν τις μεγαλώσουμε θα μεγαλώσουν και οι εντάσεις.
Σας αφαιρώ την ένταση του σεισμού από τον σκελετό της κατασκευής και τον θάβω στα έγκατα της Γης.
Το καταλάβατε ή να το ξανά πω. Εσείς τον πολλαπλασιάζεται και τον ανακυκλώνεται σε κάθε κύκλο σεισμικής φόρτισης.
Αν αυτό δεν είναι η επανάσταση στην αντισεισμική τεχνολογία τότε τι είναι?
Αν πιάσουμε μια στοίβα βιβλίων με δύο τα χέρια μας πάνω κάτω και της εφαρμόσουμε θλίψη πιέζοντας τα δύο άκρα της μπορούμε να την μεταφέρουμε σε οριζόντια θέση χωρίς η στοίβα των βιβλίων να διαλύσει. Αυτό σημαίνει ότι η θλίψη στα άκρα της στοίβας της αύξησε την αντοχή ως προς την διατμητική δύναμη που τείνει να την κόψει στα δύο. Αυτήν την δύναμη εφαρμόζω και εγώ στα τοιχώματα με τον μηχανισμό της ευρεσιτεχνίας για να τους αυξήσω την αντοχή προς την διάτμητική δύναμη η οποία προέρχεται από την επιτάχυνση εδάφους και την αδράνεια της κατασκευής στον σεισμό.

Μία άλλη δύναμη είναι η ροπή ανατροπής Κάθε τοίχωμα ή κολόνα της κατασκευής με την επιτάχυνση του εδάφους και την αντίθετης διεύθυνσης αδράνεια των πλακών περιστρέφεται γύρω από την άρθρωση του πέλματος βάσης. Τα οριζόντια δοκάρια που συνδέονται με τα τοιχώματα στους κόμβους αντιστέκονται σε αυτή την περιστροφή του τοιχώματος. Αν όμως η επιτάχυνση του εδάφους είναι πολύ μεγάλη και η μάζα του φορτίου των πλακών είναι πολύ μεγάλη, αυξάνουν οι εντάσεις της αδράνειας με αποτέλεσμα οι κορμοί των δοκών να μην αντέχουν αυτήν την ροπή ανατροπής των τοιχωμάτων, να λυγίζουν υπέρμετρα τον κορμό τους και να σπάνε. Αποτέλεσμα να πέφτει το ταβάνι στα κεφάλια μας. Για να σταματήσουμε την καταπόνηση των δοκών, πρέπει να σταματήσουμε την περιστροφή των τοιχωμάτων. Βίδωσα τα δύο άκρα των τοιχωμάτων στο έδαφος και σταμάτησε η περιστροφή τους, οπότε αφού δεν περιστρέφονται δεν σπάνε και τους δοκούς.

Μία άλλη παραμόρφωση που αλλάζει την καθετότητα των τοιχωμάτων και πρέπει να σταματήσει αν δεν θέλουμε να ταλαιπωρούμε τις διατομές του κορμού των δοκών, είναι η κάμψη προερχόμενη από την ελαστικότητα του κορμού των. Για να σταματήσω αυτή την ελαστικότητα έκανα δύο αλλαγές. Πρώτη αλλαγή.. σύνδεσα τα ανώτατα άκρα των τοιχωμάτων με το έδαφος και όχι το πέλμα της βάσης με το έδαφος. Δεύτερη αλλαγή.. διασφάλισα ότι ο τένοντας που διαπερνά τις παρειές των τοιχωμάτων τις διαπερνά άνευ συνάφειας. Γιατί έκανα αυτές τις δύο αλλαγές. Την πρώτη αλλαγή την έκανα γιατί η στροφή του υποστυλώματος σταματά ευκολότερα με μικρότερη δύναμη από τα ανώτατα άκρα παρά από την πάκτωση του πέλματος βάσης. Ο λόγος είναι ότι με αυτόν τον τρόπω καταργώ τον τεράστιο μοχλοβραχίονα του τοιχώματος ο οποίος κατεβάζει τεράστιες ροπές στην βάση. Την δεύτερη αλλαγή την έκανα για να σταματήσω την διατμητική αστοχία του σκυροδέματος λόγο της υπέρ αντοχής του χάλυβα, και κατά δεύτερο να καταργήσω τον εφελκυσμό στην μια παρειά του τοιχώματος. Ο τρίτος λόγος είναι ότι με αυτήν την μέθοδο το σκυρόδεμα του τοιχώματος δέχεται μόνο θλίψη στο ανώτατο άκρο του, και στο κατώτατο αντικριστό άκρο του, εντάσεις που μπορεί να παραλάβει.

Με αυτήν την μέθοδο παραλαμβάνουμε αποτελεσματικότερα τις τρις αυτές αιτίες εντάσεων που ταλαιπωρούν τον φέροντα. Και που τις στέλνουμε? Μέσα στο έδαφος αφαιρώντας αυτές από τις διατομές των στοιχείων.
ΕικόναΕικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος seismic την 24 Δεκ 2019, 07:42, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εναλλακτικές επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών