Μαγεία και Δαίμονες.

Παραφυσική, μεταφυσικά, ανεξήγητα φαινόμενα
Σπανοβαγγελοδημήτρης
Δημοσιεύσεις: 1246
Εγγραφή: 21 Μαρ 2020, 20:38

Re: Μαγεία και Δαίμονες.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπανοβαγγελοδημήτρης » 21 Σεπ 2020, 15:24

nowhere έγραψε:
21 Σεπ 2020, 13:40
Σπανοβαγγελοδημήτρης έγραψε:
20 Σεπ 2020, 11:59
Για την μαγεία υπάρχει μόνο το γήινο επίπεδο που περιορίζεται σε βότανα με σωστή χρήση μπορείς να πάρεις τον έλεγχο ενός ανθρώπου.

Οι δαίμονες, τελώνια πες τα όπως θες ανήκουν σε άλλη διάσταση που δεν έχουμε την ικανότητα να αντιληφθούμε... όπως το μυρμήγκι δεν αντιλαμβάνεται τον άνθρωπο και όταν βάλεις το δάχτυλο σκαρφαλώνει πάνω του.
:lol: και πως εξηγείς την ικανότητα των ανθρώπινων μυρμηγκιών να αντιλαμβάνονται την ύπαρξη ανώτερων όντων από άλλη διάσταση και ότι μπορούν να ερμηνεύουν τις διαθέσεις τους με κριτήρια από τον δικό τους μικρόκοσμο?
Υπάρχει αλληλεπίδραση, συνήθως πνευματική, εκεί βρίσκεις μερικές ρωγμές για να επιβεβαιώσεις αυτό που σκέφτεσαι όταν συμβαίνει.

nowhere
Δημοσιεύσεις: 15059
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Μαγεία και Δαίμονες.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 21 Σεπ 2020, 15:41

αυτό βάζοντας στην άκρη την λογική εξηγεί μόνο το πρώτο μέρος της ερώτησης

Άβαταρ μέλους
Alphabet
Δημοσιεύσεις: 1639
Εγγραφή: 18 Οκτ 2018, 11:13
Phorum.gr user: Alphabet

Re: Μαγεία και Δαίμονες.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alphabet » 01 Οκτ 2020, 12:33

Mansko έγραψε:
20 Σεπ 2020, 12:32
Εχω ακούσει για υπεραθάνατους με τρομερές δυνάμεις. Μπορούν να πάρουν τον έλεγχο του νου. Αλλά σε μαζικό επίπεδο. Σου μιλάω για δυνάμεις εφάμιλλες των The Great old ones. Και ατομικές βόμβες; Χα! Δεν τους πιάνουν. Αλλά αυτοί οι Epic Spellcasters είναι καταδικασμένοι στη μοναξιά. Τι να το κάνεις; Και ζήτημα είναι αν μπορούν να κάνουν ένα μπρέξι. Αλλά δε ξέρω μπορεί αυτά να είναι απλά αστικοί μύθοι. Οπως και οτι τους κυνηγούν πολλές μαιμούδες.
:smt005:
Εσυ να δεις τι κυνηγημα θα φας απο τον πατερα σου. Λυσε γρηγορα τα προβληματα της αριθμητικης σου!
Θα πας Γυμνασιο του χρονου!
Δυο πραγματα ειναι αχωριστα απο το ψεμα, οι πολλες υποσχεσεις και οι πολλες δικαιολογιες.

Άβαταρ μέλους
Τρελός_του_Χωριού
Δημοσιεύσεις: 626
Εγγραφή: 22 Μάιος 2018, 14:54
Phorum.gr user: Τρελός_του_Χωριού
Τοποθεσία: Libertopia

Re: Μαγεία και Δαίμονες.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τρελός_του_Χωριού » 03 Οκτ 2020, 15:56

Είναι μία από τις ελάχιστες φορές που θα εκφραστώ δημόσια για τέτοιου είδους θέματα
και ειδικότερα για μία προσέγγιση, η οποία δεν είναι τόσο άγνωστη σε όσους και όσες
ασχολούνται με τέτοια ζητήματα.

Μπορεί να υπάρξουν γενικότερα ενδιαφέρουσες προσεγγίσεις που ξεφεύγουν από τα τετριμμένα
και τον αποκρυφισμό, όσον αφορά τη μαγεία, όπως για παράδειγμα στο Μαγεία, επιστήμη και θρησκεία.
Ο μύθος στην πρωτόγονη ψυχολογία
του Bronislaw Malinowski (Πλέθρον, 2019). Γενικότερα, όμως, το ζήτημα
είναι ότι όταν εξετάζονται θέματα όπως μαγεία και δαίμονες, ακόμη και σε πιο «εναλλακτικές» περιπτώσεις,
σε αυτά μπορεί να συνυπάρχουν εντελώς διαφορετικές αναγνώσεις, προσεγγίσεις και έννοιες. Και σε ορισμένες
περιπτώσεις, αυτές δεν αλληλοαναιρούνται αλλά αλληλοσυμπληρώνονται ή δίνουν περισσότερη έμφαση
σε συγκεκριμένες πτυχές ενός θέματος.

Όσον αφορά το θέμα που συζητείται στο παρόν νήμα, μία ενδιαφέρουσα αναφορά πραγματοποιείται από τον
Aleister Crowley στο βιβλίο The Goetia: The Lesser Key of Solomon the King: Lemegeton, Book I -
Clavicula Salomonis Regis
, 2nd Ed. (Weiser, 1997). Πιο συγκεκριμένα στη σελ. 17:
The spirits of the Goetia are portions of the human brain.
Their seals therefore represent […] methods of stimulating or regulating those particular spots […].
Βεβαίως, δεν είναι η μοναδική ερμηνεία ή προσέγγιση.

Αυτά. :)

Καλό Σαββατοκύριακο! :wave:

ΥΓ1. Το ίδιο ισχύει και για τις σκεπτομορφές. Μπορεί να συνδέονται με άλλες αντιλήψεις ή να αναφέρονται
και σε άλλα είδη μορφών –άλλοτε να εφάπτονται με την έννοια της σκεπτομορφής, άλλοτε να αποτελούν
σύνολο ή μέρος αυτής, συν κάτι άλλο, και άλλοτε να είναι κάτι εντελώς διαφορετικό.

ΥΓ2. Απλά να επαναλάβω ότι δεν χρησιμοποιούνται τόσο πολύ πλέον οι όροι «λευκή» και «μαύρη» μαγεία.
Θεωρείται πιο πολύχρωμη. Αλλά όποτε αναφέρονται, αυτοί συνήθως έχουν σχέση με τους τρόπους και
περισσότερο με τον σκοπό που ασκείται κάποια μορφή μαγείας.
Non est ad astra mollis e terris via

Άβαταρ μέλους
Obi Wan Iakobi
Δημοσιεύσεις: 15683
Εγγραφή: 19 Ιαν 2020, 22:20

Re: Μαγεία και Δαίμονες.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Obi Wan Iakobi » 10 Οκτ 2020, 14:20

Mansko έγραψε:
21 Σεπ 2020, 13:27


Ηταν μια φορά ένας άνθρωπος που την είχε 50 εκατοστά. Αλλά δεν ήταν ικανοποιημένος με το μέγεθος του. Εψαξε μάγισσες, χαρτορίχτρες αλλά τζίφος. Μια φορά ακούει για μια λίμνη στην Αυστραλία όπου υπάρχει ένας μαγικός βάτραχος για αυτή τη δουλειά. Σύμφωνα με το μύθο έπρεπε να ζητήσεις απ το βάτραχο να σε παντρευτεί. Αν σου έλεγε "οχι" αμέσως σου μίκραινε 10 εκατοστά! Πάει λοιπόν βρίσκει τη μαγική λίμνη και βλέπει ένα βάτραχο να κάθεται πάνω σε ένα βράχο. Οπότε πλησιάσει και του λέει "Βάτραχε θα με παντρευτείς;" "Οχι" λέει ο βάτραχος. Πάει να φύγει ο άνδρας και τσαφ! Κοιτάζει το παντελόνι του. Του είχε μικρύνει 10 εκατοστά. Δε το πιστεύω! Επιτέλους! Αχ τη ωραία! Αλλά σκέφτεται "ρε γαμώτο 40 εκατοστά πολλά είναι." Ας πάω άλλη μια. Ξαναπάει "βάτραχε θα με παντρευτείς;" "Οχι" Τσάφ! Του μικραίνει άλλα 10 εκατοστά. Δε το πιστεύω! Χα χα! Το ιδανικό μέγεθος! Η μήπως να πάω μια τελευταία να μου γίνει 20; Κομμάτια να γίνει. ξαναπάει. "Βάτραχε θα με παντρευτείς;" "Σου είπα ρε φίλε Οχι, Οχι, Οχι."
:lol:

Επρεπε να δοκιμασει βυζομαγεια.

Η αλήθεια είναι μια μικροαστική εμμονή.

Βλαδίμηρος Ίλιτς Λένιν

Rayndeer13
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 04 Φεβ 2021, 22:29
Phorum.gr user: Rayndeer

Re: Μαγεία και Δαίμονες.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Rayndeer13 » 05 Φεβ 2021, 18:38

Alphabet έγραψε:
01 Οκτ 2020, 12:33
Mansko έγραψε:
20 Σεπ 2020, 12:32
Εχω ακούσει για υπεραθάνατους με τρομερές δυνάμεις. Μπορούν να πάρουν τον έλεγχο του νου. Αλλά σε μαζικό επίπεδο. Σου μιλάω για δυνάμεις εφάμιλλες των The Great old ones. Και ατομικές βόμβες; Χα! Δεν τους πιάνουν. Αλλά αυτοί οι Epic Spellcasters είναι καταδικασμένοι στη μοναξιά. Τι να το κάνεις; Και ζήτημα είναι αν μπορούν να κάνουν ένα μπρέξι. Αλλά δε ξέρω μπορεί αυτά να είναι απλά αστικοί μύθοι. Οπως και οτι τους κυνηγούν πολλές μαιμούδες.
:smt005:
Εσυ να δεις τι κυνηγημα θα φας απο τον πατερα σου. Λυσε γρηγορα τα προβληματα της αριθμητικης σου!
Θα πας Γυμνασιο του χρονου!
Για φαντάσου να ήταν όμως έτσι. Δηλαδή να υπήρχαν πολλοί άνθρωποι με τρομακτικές ικανότητες να προκαλέσουν βλάβη στους άλλους. Δηλαδή να είναι σε θέση πολλοί άνθρωποι να σου ρίξουν καρκίνο του φάρυγγα μέχρι να πεις: Ντου!

Αυτό θα άλλαζε πολλά πιστεύω.
wooded glade έγραψε:
12 Φεβ 2021, 14:30

Γιατί τα κόμματα του κατεστημένουν δεν ρίχνουν αυτά γκόμενες να τελειώνει ;

k129745
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 20 Ιαν 2022, 17:21
Phorum.gr user: k129745

Re: Μαγεία και Δαίμονες.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από k129745 » 20 Ιαν 2022, 22:49

Ναι υπάρχουν και μη χειρότερα! και μένα ξαφνικά με βρήκαν χωρίς να το περιμένω και τα μάγια και οι δαίμονες! Κάποια στιγμή βρέθηκα να ακούω φωνές να με παρακολουθούν και να μου μιλάνε, να βλέπουν τα πάντα σαν να υπήρχε κάμερα σε κάθε σημείο του σπιτιού μου και εκτός σπιτιού, να με ρωτάνε, να μου λένε τι να κάνω και τι να μην κάνω, να με χτυπάνε στο σώμα αόρατα και εξ αποστάσεως φωνάζοντας μία συγκεκριμένη λέξη, να με κυνηγάνε παντού. Με έχαναν μόνο όταν έκλεινα τα μάτια. Μόλις τα άνοιγα με εντόπιζαν και με χτύπαγαν, βομβάρδιζαν όπως θέλετε πέστε το. Με σχολίαζαν σαν να έκαναν κάποιο πείραμα πάνω μου. Συνήθως ήταν δύο μαζί- άντρική και γυναικεία φωνή. Άλλοτε όμως μία ή περισσότεροι παρόντες στο πείραμα του βομβαρδισμού μου. Μέχρι απειλή γιά τη ζωή μου με φόβησαν. Είχα να κοιμηθώ τρείς νύχτες. Πίστευα πως θα πέθαινα. Γιά μάγια ούτε που είχε περάσει κάτι απο το μυαλό μου. Τελικά τελείως συμπτωματικά έπεσα πάνω σε ιερέα του είπα τι μου συμβαίνει, με διάβασε κι έφυγε το κακό. Και εγώ ακόμα ψάχνω να βρώ τι ήτανε.... Προφανώς κάποιοι θέλησαν να μου κάνουν κακό με κάποιο τρόπο που αυτοί γνώριζαν και που εγώ ακόμα δεν ξέρω το πως, τι είδους μάγεια δηλαδή μελέτησαν και πως κατόρθωσαν να μου κάνουν τέτοιο απίστευτο πράγμα...

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6897
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Μαγεία και Δαίμονες.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 21 Ιαν 2022, 09:00

Πω πω...τσουτσούριασα... :003:

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9839
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Μαγεία και Δαίμονες.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 21 Ιαν 2022, 09:41

...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Πορφύριος Εξαρχίδης την 21 Ιαν 2022, 10:00, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29765
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Μαγεία και Δαίμονες.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 21 Ιαν 2022, 09:44

Και μετά;
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9839
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Μαγεία και Δαίμονες.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 21 Ιαν 2022, 09:58

Το μετά δεν περιέχει τίποτα το μεταφυσικό. Τα αποτελέσματα είναι απτά και υπάγονται όλα στη φυσική όσο και τυχαία πορεία των πραγμάτων. Στην πράξη η ζωή μου ήταν εύκολη. Έχω την πολυτέλεια του χρόνου να ασχοληθώ με ότι με καυλώσει. Έχω πλήρη ελευθερία και όσο περνούν τα χρόνια δέχομαι όλο και περισσότερες ευχαριστίες. Όσο περνούν τα χρόνια απελευθερώνομαι όλο και περισσότερο. Δεν κάνω συμβιβασμούς. Λέω αυτό που έχω στο μυαλό μου. Η αλλαγή φυσικά δεν μπορεί να αποδοθεί στην επιρροή οποιουδήποτε δαίμονα άμεσα. Κι αυτό είναι όλο που και οι φίλοι με τάση προς το απόκρυφο πρέπει να εννοήσουν. Καμία ειδική εξουσία δε δίνεται παρά μια καλή τύχη.

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10619
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Μαγεία και Δαίμονες.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 22 Ιαν 2022, 16:01

Λοξίας έγραψε:
21 Ιαν 2022, 09:00
Πω πω...τσουτσούριασα... :003:
:smt023
Παρατηρητής...

Fixer66
Δημοσιεύσεις: 697
Εγγραφή: 08 Οκτ 2021, 09:48

Re: Μαγεία και Δαίμονες.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fixer66 » 02 Φεβ 2022, 09:08

k129745 έγραψε:
20 Ιαν 2022, 22:49
Ναι υπάρχουν και μη χειρότερα! και μένα ξαφνικά με βρήκαν χωρίς να το περιμένω και τα μάγια και οι δαίμονες! Κάποια στιγμή βρέθηκα να ακούω φωνές να με παρακολουθούν και να μου μιλάνε, να βλέπουν τα πάντα σαν να υπήρχε κάμερα σε κάθε σημείο του σπιτιού μου και εκτός σπιτιού, να με ρωτάνε, να μου λένε τι να κάνω και τι να μην κάνω, να με χτυπάνε στο σώμα αόρατα και εξ αποστάσεως φωνάζοντας μία συγκεκριμένη λέξη, να με κυνηγάνε παντού. Με έχαναν μόνο όταν έκλεινα τα μάτια. Μόλις τα άνοιγα με εντόπιζαν και με χτύπαγαν, βομβάρδιζαν όπως θέλετε πέστε το. Με σχολίαζαν σαν να έκαναν κάποιο πείραμα πάνω μου. Συνήθως ήταν δύο μαζί- άντρική και γυναικεία φωνή. Άλλοτε όμως μία ή περισσότεροι παρόντες στο πείραμα του βομβαρδισμού μου. Μέχρι απειλή γιά τη ζωή μου με φόβησαν. Είχα να κοιμηθώ τρείς νύχτες. Πίστευα πως θα πέθαινα. Γιά μάγια ούτε που είχε περάσει κάτι απο το μυαλό μου. Τελικά τελείως συμπτωματικά έπεσα πάνω σε ιερέα του είπα τι μου συμβαίνει, με διάβασε κι έφυγε το κακό. Και εγώ ακόμα ψάχνω να βρώ τι ήτανε.... Προφανώς κάποιοι θέλησαν να μου κάνουν κακό με κάποιο τρόπο που αυτοί γνώριζαν και που εγώ ακόμα δεν ξέρω το πως, τι είδους μάγεια δηλαδή μελέτησαν και πως κατόρθωσαν να μου κάνουν τέτοιο απίστευτο πράγμα...
Η ύπαρξη σου δεν είναι σε αρμονία με το σύμπαν. Προσπάθησε να ισορροπήσεις. Μόλις τα καταφέρεις με την ισορροπία οι δαίμονες θα φύγουν.

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 17023
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Μαγεία και Δαίμονες.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 04 Φεβ 2022, 19:36

τα δαιμονια φευγουν με λαιμονια
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
John Brown Gun Club
Δημοσιεύσεις: 9178
Εγγραφή: 28 Ιουν 2020, 15:15

Re: Μαγεία και Δαίμονες.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Brown Gun Club » 04 Φεβ 2022, 19:45

Τρελός_του_Χωριού έγραψε:
03 Οκτ 2020, 15:56
The spirits of the Goetia are portions of the human brain.
Their seals therefore represent […] methods of stimulating or regulating those particular spots […].
το ιδιο που λεει και το Μπαρντο Τοντολ δηλαδη, με τη διαφορα πως το τελευταιο λεει και απο ποια ακριβως μερη του κρανιου αναδυονται οι ημερες και αγριες θεοτητες.
wooded glade έγραψε: Είπαμε ότι είμαστε υπέρ του πολυφυλετικού καθεστώτος - εσύ μας έβαλες και επί Ντάτσουν να πουλάμε καρπούζια.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εναλλακτικές επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών