Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Παραφυσική, μεταφυσικά, ανεξήγητα φαινόμενα
seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 08 Ιούλ 2019, 15:55

Προσπαθώ να βρω τα πάρα κάτω σε pdf

Τα μοντέλα πρέπει να έχουν την κλίμακα εντός της δομής
τους (στο μέτρο ελαστικότητας), ώστε η υπο κλίμακα ένταση
του σεισμού να προκαλεί αντίστοιχες υπό κλίμακα μετακινήσεις που να συμφωνούν με την ελαστική θεωρία.
α) Γεωμετρική ομοιότητα. Το ομοίωμα να έχει όμοιο σχήμα συνήθως υπό κλίμακα, και την κλίμακα εντός της δομής του.
β) Η κινηματική ομοιότητα να είναι ανάλογη τόσο της γεωμετρικής ομοιότητας όσο και την ομοιότητας της επιτάχυνσης αντίστοιχων σημείων πρωτοτύπου και ομοιώματος.
γ)Η ομοιότητα μαζών και δυνάμεων που δημιουργούν την κίνηση ομόλογων σημείων πρωτοτύπου και ομοιώματος καλείται δυναμική ομοιότητα (οι λόγοι αντίστοιχων δυνάμεων βαρύτητας, αδράνειας, ελαστικότητας, είναι ίδιοι). Είναι προφανές ότι για να εξασφαλίζεται πλήρης ομοιότητα στην απόκριση πρωτοτύπου ομοιώματος πρέπει να ικανοποιούνται και τα τρία παραπάνω είδη ομοιότητας.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Archmage
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 01:41

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Archmage » 08 Ιούλ 2019, 16:05

seismic έγραψε:
08 Ιούλ 2019, 15:55
α) Γεωμετρική ομοιότητα. Το ομοίωμα να έχει όμοιο σχήμα συνήθως υπό κλίμακα, και την κλίμακα εντός της δομής του.
β) Η κινηματική ομοιότητα να είναι ανάλογη τόσο της γεωμετρικής ομοιότητας όσο και την ομοιότητας της επιτάχυνσης αντίστοιχων σημείων πρωτοτύπου και ομοιώματος.
γ)Η ομοιότητα μαζών και δυνάμεων που δημιουργούν την κίνηση ομόλογων σημείων πρωτοτύπου και ομοιώματος καλείται δυναμική ομοιότητα (οι λόγοι αντίστοιχων δυνάμεων βαρύτητας, αδράνειας, ελαστικότητας, είναι ίδιοι). Είναι προφανές ότι για να εξασφαλίζεται πλήρης ομοιότητα στην απόκριση πρωτοτύπου ομοιώματος πρέπει να ικανοποιούνται και τα τρία παραπάνω είδη ομοιότητας.
Ωραία τα παπαγάλισες για άλλη μια φορά, αλλά δεν ξέρεις να τα εφαρμόσεις.

Πουθενά δε λέει αυτό το κείμενο ότι η κλίμακα επιταχύνσεων είναι ίση με την κλίμακα μήκους. Εσύ λανθασμένα το κατάλαβες έτσι.

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 08 Ιούλ 2019, 16:10

Archmage έγραψε:
08 Ιούλ 2019, 16:05
seismic έγραψε:
08 Ιούλ 2019, 15:55
α) Γεωμετρική ομοιότητα. Το ομοίωμα να έχει όμοιο σχήμα συνήθως υπό κλίμακα, και την κλίμακα εντός της δομής του.
β) Η κινηματική ομοιότητα να είναι ανάλογη τόσο της γεωμετρικής ομοιότητας όσο και την ομοιότητας της επιτάχυνσης αντίστοιχων σημείων πρωτοτύπου και ομοιώματος.
γ)Η ομοιότητα μαζών και δυνάμεων που δημιουργούν την κίνηση ομόλογων σημείων πρωτοτύπου και ομοιώματος καλείται δυναμική ομοιότητα (οι λόγοι αντίστοιχων δυνάμεων βαρύτητας, αδράνειας, ελαστικότητας, είναι ίδιοι). Είναι προφανές ότι για να εξασφαλίζεται πλήρης ομοιότητα στην απόκριση πρωτοτύπου ομοιώματος πρέπει να ικανοποιούνται και τα τρία παραπάνω είδη ομοιότητας.
Ωραία τα παπαγάλισες για άλλη μια φορά, αλλά δεν ξέρεις να τα εφαρμόσεις.

Πουθενά δε λέει αυτό το κείμενο ότι η κλίμακα επιταχύνσεων είναι ίση με την κλίμακα μήκους. Εσύ λανθασμένα το κατάλαβες έτσι.
Δεν είπα αυτό που λες. Είπα δεν ξέρω Δες σελίδα 19
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος seismic την 08 Ιούλ 2019, 16:23, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Archmage
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 01:41

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Archmage » 08 Ιούλ 2019, 16:14

seismic έγραψε:
08 Ιούλ 2019, 16:10
Archmage έγραψε:
08 Ιούλ 2019, 16:05
Πουθενά δε λέει αυτό το κείμενο ότι η κλίμακα επιταχύνσεων είναι ίση με την κλίμακα μήκους. Εσύ λανθασμένα το κατάλαβες έτσι.
Δεν είπα αυτό που λες. Είπα δεν ξέρω
Πέταξες 200.000 ευρώ. Θα έπρεπε να ξέρεις.

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 08 Ιούλ 2019, 16:18

Archmage έγραψε:
08 Ιούλ 2019, 16:14
seismic έγραψε:
08 Ιούλ 2019, 16:10
Archmage έγραψε:
08 Ιούλ 2019, 16:05
Πουθενά δε λέει αυτό το κείμενο ότι η κλίμακα επιταχύνσεων είναι ίση με την κλίμακα μήκους. Εσύ λανθασμένα το κατάλαβες έτσι.
Δεν είπα αυτό που λες. Είπα δεν ξέρω
Πέταξες 200.000 ευρώ. Θα έπρεπε να ξέρεις.
Ότι ξέρω από δική μου έρευνα το λέω και το πιστεύω.
Αν πέταξα τα χρήματά μου ή όχι δεν έχει κριθεί ακόμα, και θεωρώ υπεύθυνη για αυτή την καθυστέρηση την επιστημονική κοινότητα.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Archmage
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 01:41

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Archmage » 08 Ιούλ 2019, 16:32

seismic έγραψε:
08 Ιούλ 2019, 16:18
Ότι ξέρω από δική μου έρευνα το λέω και το πιστεύω.
Η δική σου «έρευνα» είναι το μπετό που κούνησες στην αυλή σου. Τίποτα άλλο.

Από ομοιότητα δεν έχεις ιδέα, οπότε, για πολλοστή φορά, δεν ξέρεις πώς θα συμπεριφέρεται το πραγματικό σπίτι. Πχ δεν ξέρεις τι επιτάχυνση θα έχει.

seismic έγραψε:
08 Ιούλ 2019, 16:18
Αν πέταξα τα χρήματά μου ή όχι δεν έχει κριθεί ακόμα, και θεωρώ υπεύθυνη για αυτή την καθυστέρηση την επιστημονική κοινότητα.
Υποτίθεται έχεις κάτι καθηγητές, εταιρίες και ερευνητική ομάδα, πώς και δεν τους ρώτησες άραγε; Θα φταίει η επιστημονική κοινότητα ε;

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 08 Ιούλ 2019, 16:44

Archmage έγραψε:
08 Ιούλ 2019, 16:32
seismic έγραψε:
08 Ιούλ 2019, 16:18
Ότι ξέρω από δική μου έρευνα το λέω και το πιστεύω.
Η δική σου «έρευνα» είναι το μπετό που κούνησες στην αυλή σου. Τίποτα άλλο.

Από ομοιότητα δεν έχεις ιδέα, οπότε, για πολλοστή φορά, δεν ξέρεις πώς θα συμπεριφέρεται το πραγματικό σπίτι. Πχ δεν ξέρεις τι επιτάχυνση θα έχει.

seismic έγραψε:
08 Ιούλ 2019, 16:18
Αν πέταξα τα χρήματά μου ή όχι δεν έχει κριθεί ακόμα, και θεωρώ υπεύθυνη για αυτή την καθυστέρηση την επιστημονική κοινότητα.
Υποτίθεται έχεις κάτι καθηγητές, εταιρίες και ερευνητική ομάδα, πώς και δεν τους ρώτησες άραγε; Θα φταίει η επιστημονική κοινότητα ε;
Πλήρωσα προσομοίωση και μου έδωσαν καλά μεν αλλά λάθος αποτελέσματα.
Όταν παραδέχθηκαν το λάθος τους ούτε μου έκαναν την σωστή προσομοίωση ούτε τα χρήματα μου επέστρεψαν. Δες τον τίτλο τις σύμβασης και δες μέσα την προσομοίωση. Άλλος ο τίτλος του κτιρίου άλλο το δοκίμιο. Και πολλά άλλα. Δες ανάρτηση 117
http://www.emichanikos.gr/showthread.ph ... E%B1/page6
Αυτό έπρεπε να προσομοιώσουν Εικόνα
Εικόνα
Βλέπεις εσύ μέσα στην προσομοίωση προεντεταμένο με το έδαφος φρεάτιο?
Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος seismic την 08 Ιούλ 2019, 16:57, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Archmage
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 01:41

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Archmage » 08 Ιούλ 2019, 16:57

seismic έγραψε:
08 Ιούλ 2019, 16:44
Βλέπεις εσύ μέσα στην προσομοίωση προεντεταμένο με το έδαφος φρεάτιο?
Για την άσχετη με το θέμα μας ή/και ελλιπή μελέτη βρες τα με αυτούς που την έκαναν.

Εγώ σε ρώτησα κάτι πολύ συγκεκριμένο: πώς υπολογίζεις επιτάχυνση σε πραγματικό κτίριο. Την καταλαβαίνεις την ερώτηση; Ξέρεις να την απαντήσεις;

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 08 Ιούλ 2019, 17:00

Archmage έγραψε:
08 Ιούλ 2019, 16:57
seismic έγραψε:
08 Ιούλ 2019, 16:44
Βλέπεις εσύ μέσα στην προσομοίωση προεντεταμένο με το έδαφος φρεάτιο?
Για την άσχετη με το θέμα μας ή/και ελλιπή μελέτη βρες τα με αυτούς που την έκαναν.

Εγώ σε ρώτησα κάτι πολύ συγκεκριμένο: πώς υπολογίζεις επιτάχυνση σε πραγματικό κτίριο. Την καταλαβαίνεις την ερώτηση; Ξέρεις να την απαντήσεις;
Όταν έχω πλάτος ταλάντωσης και συχνότητα ναι ξέρω να την υπολογίσω.
Αυτή η επιτάχυνση του πειράματος που έβγαλα είναι επιτάχυνση φυσικού σεισμού Επιτάχυνση στην μικροκλίμακα δεν ξέρω να βγάζω.
Πείραμα Μέτρηση ανώτερης επιτάχυνσης .

Έκανα διάφορα πειράματα μικροκλίμακας με δοκίμιο κλίμακας 1 προς 7, μάζας 900kg με οπλισμό διπλό κάνναβο 5Χ5 cm Φ/1,5mm, με υλικό σκυροδέματος σε μικροκλίμακα . Χρησιμοποίησα Άμμο με τσιμέντο αναλογίας 1 μέρος τσιμέντου 6
μέροι άμμου. Πλάτος ταλάντωσης 0,15m Μετατόπιση 0,30m Πλήρη ταλάντωση 0,60m Συχνώτητα 2 Hz Επιτάχυνση σε ( g ) a=( -(2*π*2)^2 * 0,15 ) / 9.81
a=3,14χ2=6,28χ2=12,56X12,56=157,754X0,15=23,6631/9,81=2,41g φυσικού σεισμού. Δύναμη αδράνειας (F) ισόγειο F=m.α 450 Χ 23,663= 10648 Newton ή 10,65 kN.
πρώτος όροφος 450 Χ 23,663= 10648 Newton ή 10,65 kN.
Σύνολο δύναμης F ( Αδράνεια ) 10,65 + 10,65 = 21,3 kN
Ροπή Αδράνειας
Δύναμη Χ Ύψος ^2
Ισόγειο 10,65Χ0,67Χ0,67= 4,8 kN
Πρώτος όροφος 10,65Χ1,35Χ1,35 = 19,4 kN
Σύνολο Ροπή Αδράνειας 4,8+19,4 = 24,2 Kn
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος seismic την 08 Ιούλ 2019, 17:05, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Archmage
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 01:41

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Archmage » 08 Ιούλ 2019, 17:05

seismic έγραψε:
08 Ιούλ 2019, 17:00
Archmage έγραψε:
08 Ιούλ 2019, 16:57
Εγώ σε ρώτησα κάτι πολύ συγκεκριμένο: πώς υπολογίζεις επιτάχυνση σε πραγματικό κτίριο. Την καταλαβαίνεις την ερώτηση; Ξέρεις να την απαντήσεις;
Όταν έχω πλάτος ταλάντωσης και συχνότητα ναι ξέρω να την υπολογίσω.
Ε άντε υπολόγισέ τα.

Για πραγματικό κτίριο, όχι τον κύβο από μπετό.

Άβαταρ μέλους
ΓΕΣΑΡ
Δημοσιεύσεις: 1175
Εγγραφή: 09 Φεβ 2019, 11:30

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΕΣΑΡ » 08 Ιούλ 2019, 17:09

:smt005:
Εδώ τα καλά αντισεισμικά σκυλοσπιτα

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 08 Ιούλ 2019, 17:10

Archmage έγραψε:
08 Ιούλ 2019, 17:05
seismic έγραψε:
08 Ιούλ 2019, 17:00
Archmage έγραψε:
08 Ιούλ 2019, 16:57
Εγώ σε ρώτησα κάτι πολύ συγκεκριμένο: πώς υπολογίζεις επιτάχυνση σε πραγματικό κτίριο. Την καταλαβαίνεις την ερώτηση; Ξέρεις να την απαντήσεις;
Όταν έχω πλάτος ταλάντωσης και συχνότητα ναι ξέρω να την υπολογίσω.
Ε άντε υπολόγισέ τα.

Για πραγματικό κτίριο, όχι τον κύβο από μπετό.
Ναι αλλά τι πλάτος ταλάντωσης να υπολογίσω το πλάτος ταλάντωσης του δοκιμίου Χ την κλίμακα το 7?
Συχνότητα την ίδια 2 Hz?
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Archmage
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 01:41

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Archmage » 08 Ιούλ 2019, 17:17

seismic έγραψε:
08 Ιούλ 2019, 17:10
Archmage έγραψε:
08 Ιούλ 2019, 17:05
Ε άντε υπολόγισέ τα. Για πραγματικό κτίριο, όχι τον κύβο από μπετό.
Ναι αλλά τι πλάτος ταλάντωσης να υπολογίσω το πλάτος ταλάντωσης του δοκιμίου Χ την κλίμακα το 7? Συχνότητα την ίδια 2 Hz?
Τόσα χρόνια στο νετ γράφεις ότι το σύστημά σου κάνει ανθεκτικά τα πραγματικά σπίτια.

Τώρα (τι τώρα, πάντα προφανές ήταν...) μας λες ότι δεν ξέρεις πώς θα συμπεριφερθούν τα πραγματικά σπίτια.

Και μετά θες να σε πάρει κάποιος στα σοβαρά...

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 08 Ιούλ 2019, 17:29

Archmage έγραψε:
08 Ιούλ 2019, 17:17
seismic έγραψε:
08 Ιούλ 2019, 17:10
Archmage έγραψε:
08 Ιούλ 2019, 17:05
Ε άντε υπολόγισέ τα. Για πραγματικό κτίριο, όχι τον κύβο από μπετό.
Ναι αλλά τι πλάτος ταλάντωσης να υπολογίσω το πλάτος ταλάντωσης του δοκιμίου Χ την κλίμακα το 7? Συχνότητα την ίδια 2 Hz?
Τόσα χρόνια στο νετ γράφεις ότι το σύστημά σου κάνει ανθεκτικά τα πραγματικά σπίτια.

Τώρα (τι τώρα, πάντα προφανές ήταν...) μας λες ότι δεν ξέρεις πώς θα συμπεριφερθούν τα πραγματικά σπίτια.

Και μετά θες να σε πάρει κάποιος στα σοβαρά...
Θα σου βρω ότι θέλεις. Ένα θέλω να μου πεις Το πλάτος ταλάντωσης του δοκιμίου είναι 0,15 εκατοστά Το πλάτος ταλάντωσης μιας φυσικής κατασκευής πόσο να το βάλω? να το βάλω ότι είναι ανάλογο της κλίμακας του δοκιμίου? Το δοκίμιο έχει κλίμακα 1 προς 7 Το πλάτος ταλάντωσης της φυσικής κατασκευής θα είναι 7 φορές μεγαλύτερο? Δηλαδή 0,15 Χ 7 = 1,05 ΜΈΤΡΑ?.... ΜΕ ΣΥΧΝΌΤΗΤΑ ΑΥΤΗΣ ΤΟΥ ΔΟΚΙΜΙΟΥ 2 Hz ?
Μπορώ να σου βρω την ροπή ευστάθειας μιας φυσικής κατασκευής στα 2,41g που είναι η επιτάχυνση του πειράματος που έκανα.
Η επιτάχυνση του πειράματος που έκανα δεν είναι επιτάχυνση υπό κλίμακα αλλά είναι επιτάχυνση 2,41g φυσικού σεισμού.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Archmage
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 01:41

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Archmage » 08 Ιούλ 2019, 18:43

seismic έγραψε:
08 Ιούλ 2019, 17:29
Ένα θέλω να μου πεις Το πλάτος ταλάντωσης του δοκιμίου είναι 0,15 εκατοστά Το πλάτος ταλάντωσης μιας φυσικής κατασκευής πόσο να το βάλω? να το βάλω ότι είναι ανάλογο της κλίμακας του δοκιμίου? Το δοκίμιο έχει κλίμακα 1 προς 7 Το πλάτος ταλάντωσης της φυσικής κατασκευής θα είναι 7 φορές μεγαλύτερο? Δηλαδή 0,15 Χ 7 = 1,05 ΜΈΤΡΑ?
Οπότε φτάσαμε στην ουσία του θέματος, που αρνείσαι πεισματικά να καταλάβεις: Η μελέτη και κατασκευή μοντέλων και η εξαγωγή συμπερασμάτων από αυτά δεν είναι μπακαλίκι, τόσο-αυτό-πόσο-εκείνο. Απαιτεί εκτεταμένο γνωστικό υπόβαθρο και αρκετή δουλειά.

Πρώτα ορίζεις τι θες να ελέγξεις, πολύ συγκεκριμένα. Μετά πρέπει να ορίσεις ποια μεγέθη θεωρούνται «γνωστά» και ποιά «ζητούμενα» και ποιες παραδοχές δέχεσαι. Μετά θα κάνεις διαστατική ανάλυση που λαμβάνει υπόψη όλα αυτά τα μεγέθη: μήκος, χρόνος, ταχύτητα, επιτάχυνση, δύναμη, συχνότητα, τάση, ελαστικότητα, πυκνότητα, κλπ. Μετά θα κατασκευάσεις το μοντέλο, θα κάνεις το πείραμα και θα πάρεις κανονικές, λεπτομερείς μετρήσεις για τα πάντα - και προφανώς όχι με το μάτι. Και τέλος με βάση την ανάλυση που έκανες και τις μετρήσεις που πήρες θα υπολογίσεις τα «ζητούμενα» μεγέθη.

Δεν έχεις κάνει τίποτα από αυτά και ούτε μπορείς φυσικά, διότι σου λείπουν θεμελιώδεις γνώσεις. Μπορείς να διαβάσεις σχετική βιβλιογραφία, αλλά με δεδομένο ότι δε θες να μάθεις τίποτα δε νομίζω να σε ωφελήσει. Βρες κάποιον που ξέρει να στα κάνει.

Το πιο πιθανό, βέβαια, είναι ότι θα συνεχίσεις τα ίδια ανούσια κατεβατά, επειδή απλώς δεν καταλαβαίνεις τίποτα από όλα αυτά...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εναλλακτικές επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών