Eurovision 2024

Νέες κυκλοφορίες, προτάσεις για νέα ακούσματα, κριτικές
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Στα νήματα της ενότητας που βάζετε μουσικά βίντεο, παρακαλούμε να περιοριστείτε σε 1 ή το πολύ 2 βίντεο ανά ποστ, για να μην υπερφορτώνονται οι browsers.
Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43527
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Eurovision 2024

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 11 Μάιος 2024, 17:37

βοθρατζης έγραψε:
11 Μάιος 2024, 17:33
Frappezitis έγραψε:
11 Μάιος 2024, 17:06
Ένα μεγάλο μπράβο στην Μαρίνα Σάττι που εκπροσωπεί επαξίως τον λαό μας γεμίζοντας το Instagram με εικόνες από καρπούζια, που λόγω του χρώματος τους - όμοιο με την παλαιστινιακή σημαία- έχουν γίνει παγκοσμίως σύμβολο αλληλεγγύης υπέρ της Παλαιστίνης και καταδίκης του κράτους δολοφόνου του Ισραήλ .
Εντάξει τώρα
Άμα φοράς παντελόνια εγώ ξέρω ότι τη βγαίνεις φόρα παρτίδα στα ίσα όπως έκανε ο Ολλανδός και μετά επωμίζεσαι τις συνέπειες.

Το να αρχίζεις τις μαλακιούλες λες και είσαι δεκαπεντάχρονο δείχνει ότι μάλλον τελικά η κυρία γιατί είναι γύρω στα 40 είναι μπάζο...!!!!
όχι κάνω σαχλαμαρίτσες και προσβάλλω μια συνάδελφο τραγουδίστρια του Ισραήλ που πήγε εκεί καλώς ή κακώς , αλλά πήγε να τραγουδήσει.
Το αν την ενοχλούσε η κατάσταση στη γάζα ας έβγαινε και να έκανε μια καθαρή δήλωση , αλλά να έτρωγε και την αποβολή, αυτά τα κάνω και δεν κάνω είναι γελοιότητες
Είναι απλά guerilla warfare. Μια πέτρα στο τανκ του κατακτητή.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Frappezitis
Δημοσιεύσεις: 8504
Εγγραφή: 19 Απρ 2021, 12:11

Re: Eurovision 2024

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Frappezitis » 11 Μάιος 2024, 17:41

K μονο οτι εχουν λυσσαξει ολα τα δεξια απολειφαδια υποστηρικτες του κρατους-δολοφονου Ισραηλ, που τελει γενοκτονια επι μηνες με την αντιδραση της Σαττι να κανει οτι κοιμαται οταν εκανε δηλωσεις η εκπροσωπος του Ισραηλ , εμεις λεμε μπραβο.
Εν τω μεταξυ πιο φανατισμενη υπερ της δολοφονιας 30 χιλ παιδιων ειναι η ελληνικη δεξια και ζαιοαριστερα τυπου vatono κ τα λοβοτομημενα της παρα οι κατοικοι του Ισραηλ. :102:
Αξιοι διάδοχοι των ναζί οι :078: ισραηλινοι.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24451
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Eurovision 2024

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 11 Μάιος 2024, 17:42

enaon έγραψε:
11 Μάιος 2024, 17:27
περιμενε να δουμε, εβαλε σποιλερ απο τελεβοτινγκ ο Γραφων στο αλλο νημα, φαντασου τι θα γινει με τις εκλογες. :lol:
Γράφων έγραψε:
10 Μάιος 2024, 20:44
Δεν ξέρω αν έχει σχολιαστεί αυτό:
Δεν ξέρω σε τι αναφέρεσαι. Είναι στημένο το αποτέλεσμα ή έστω προαποφασισμένη η ψήφος κάποιων χωρών; Δεν θα μου έκανε καμία εντύπωση.
Δεν με ενδιαφέρει και τόσο ποιος κερδίζει. Υπάρχουν πολλοί εξωκαλλιτεχνικοί λόγοι που κρίνουν το αποτέλεσμα. Το ίδιο τραγούδι υπό άλλη σημαία θα κρινόταν διαφορετικά. Μια ματιά ρίχνω κάθε χρόνο για να βλέπω που πάει το πράγμα από μουσικής απόψεως αλλά μέχρι εκεί. Ποιος θα βγει και γιατί μου είναι δευτερεύον.

Αυτό που παρατηρώ να επανέρχεται ξανά και ξανά κάθε 2-3 χρόνια, είναι η αδυναμία της Ελληνικής αποστολής να πετύχει σωστή ηχητική ισορροπία στην τελική παρουσίαση. Δηλαδή το τραγούδι στο live πολλές φορές ακούγεται αρκετά χειρότερα σε σχέση με το διαφημιστικό video. Δεν ξέρω σε τι οφείλεται αυτό αλλά δεν έχουμε έλλειψη σχετικών επαγγελματιών. Και δεν είναι όλοι οι τραγουδιστές άπειροι όπως ο Βερνίκος να το ρίξουμε εκεί. Πιθανόν να πρέπει να δοθεί μεγαλύτερη προσοχή κατά την επιλογή της σύνθεσης και της χορογραφίας ώστε να μπορεί να βγει σωστό αποτέλεσμα. Ή απλά να έχεις μπάρμπα στην κονσόλα να έχει όρεξη να στο φτιάξει σωστά. Πάντως συχνά πυκνά το αποτέλεσμα είναι φτωχό. Και προφανώς κοστίζει και αυτό.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 23685
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Eurovision 2024

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 11 Μάιος 2024, 17:47

ST48410 έγραψε:
11 Μάιος 2024, 17:42

Δεν ξέρω σε τι αναφέρεσαι.
πλάκα κανω στ λιγο, ειπες για δυσαρέσκεια, το τελεβοτινγ της Ιταλίας διαφωνει. Τεσπα, εγω οπως και ολοι ειμαστε για την μουσική εδω, τα γνωστα. Αν σχολιαζει το κουλουρι, μπορει και να την δω. :lol:

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20334
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Eurovision 2024

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 11 Μάιος 2024, 17:52

Sid Vicious έγραψε:
11 Μάιος 2024, 17:11
Και αν το καρπούζι είναι χωρίς κουκούτσια συμβολίζει την Ιταλία;
:smt005:
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9574
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: Eurovision 2024

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 11 Μάιος 2024, 17:52

Τοποθετηθηκε ο vantono για το γεγονος οτι το σιωνιστικο πουλεν ειναι ΚΑΙ ρωσιδα, πουτλερικη εκτος απο κομμουνιστρια με νετανιαχικα χαρακτηριστικα;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Bazoomba την 11 Μάιος 2024, 17:55, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20334
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Eurovision 2024

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 11 Μάιος 2024, 17:53

ST48410 έγραψε:
11 Μάιος 2024, 17:42
enaon έγραψε:
11 Μάιος 2024, 17:27
περιμενε να δουμε, εβαλε σποιλερ απο τελεβοτινγκ ο Γραφων στο αλλο νημα, φαντασου τι θα γινει με τις εκλογες. :lol:
Γράφων έγραψε:
10 Μάιος 2024, 20:44
Δεν ξέρω αν έχει σχολιαστεί αυτό:
Δεν ξέρω σε τι αναφέρεσαι. Είναι στημένο το αποτέλεσμα ή έστω προαποφασισμένη η ψήφος κάποιων χωρών; Δεν θα μου έκανε καμία εντύπωση.
Δεν με ενδιαφέρει και τόσο ποιος κερδίζει. Υπάρχουν πολλοί εξωκαλλιτεχνικοί λόγοι που κρίνουν το αποτέλεσμα. Το ίδιο τραγούδι υπό άλλη σημαία θα κρινόταν διαφορετικά. Μια ματιά ρίχνω κάθε χρόνο για να βλέπω που πάει το πράγμα από μουσικής απόψεως αλλά μέχρι εκεί. Ποιος θα βγει και γιατί μου είναι δευτερεύον.

Αυτό που παρατηρώ να επανέρχεται ξανά και ξανά κάθε 2-3 χρόνια, είναι η αδυναμία της Ελληνικής αποστολής να πετύχει σωστή ηχητική ισορροπία στην τελική παρουσίαση. Δηλαδή το τραγούδι στο live πολλές φορές ακούγεται αρκετά χειρότερα σε σχέση με το διαφημιστικό video. Δεν ξέρω σε τι οφείλεται αυτό αλλά δεν έχουμε έλλειψη σχετικών επαγγελματιών. Και δεν είναι όλοι οι τραγουδιστές άπειροι όπως ο Βερνίκος να το ρίξουμε εκεί. Πιθανόν να πρέπει να δοθεί μεγαλύτερη προσοχή κατά την επιλογή της σύνθεσης και της χορογραφίας ώστε να μπορεί να βγει σωστό αποτέλεσμα. Ή απλά να έχεις μπάρμπα στην κονσόλα να έχει όρεξη να στο φτιάξει σωστά. Πάντως συχνά πυκνά το αποτέλεσμα είναι φτωχό. Και προφανώς κοστίζει και αυτό.
Η απλά αν κατά τύχη βρεις κάποιον με φωνή, να μην τον βάλεις να κάνει τον επαγγελματία χορευτή σώνει και ντε για να δικαιολογήσεις τα λεφτά κάνα δυο που έχουν κατσικωθεί και δε λένε να παν για σύνταξη.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9574
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: Eurovision 2024

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 11 Μάιος 2024, 17:54

Εικόνα

2 στα 2 ο ισοθεος στο νημα, ο ομιτζης της γιουροβιζιο κατεληξε χαχχαχαχα
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43527
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Eurovision 2024

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 11 Μάιος 2024, 17:56

Bazoomba έγραψε:
11 Μάιος 2024, 17:54
Εικόνα

2 στα 2 ο ισοθεος στο νημα, ο ομιτζης της γιουροβιζιο κατεληξε χαχχαχαχα
Δε χασμουριέται όμως. Κυρία!
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 29586
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Eurovision 2024

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 11 Μάιος 2024, 17:56

ST48410 έγραψε:
11 Μάιος 2024, 17:20
Golden Age έγραψε:
11 Μάιος 2024, 17:01
Και δεν υπάρχει γενοκτονία, αυτά τα λένε υποστηρικτές της Χαμάς για να βάλουν πλάτη στην Χαμάς. Υπάρχει πόλεμος εναντίον κάποιων που τους έκαναν μια άγρια επίθεση.
Το πως θα χαρακτηριστούν κάποιες επιχειρήσεις μπορεί να έχει ιδιαίτερη σημασία σε πολιτικό, νομικό ή συμβολικό επίπεδο και στη συνέχεια ουσιαστικά σε επίπεδο διεκδικήσεων. Η ουσία είναι ότι με πρόσχημα την εξάρθρωση του πολιτικού-στρατιωτικού βραχίονα των Παλαιστινίων, ξεριζώνονται εκατοντάδες χιλιάδων από τα σπίτια τους και πόλεις και υποδομές ισοπεδώνονται.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί για εμάς πρέπει και αυτό το θέμα να αντιμετωπίζεται με τον φανατισμό οπαδών Ολυμπιακού- Παναθηναϊκού. Όσο αισχρή, βάρβαρη και καταδικαστέα ήταν η σφαγή των αμάχων κατά την επίθεση της Χαμάς, άλλο τόσο αισχρό και καταδικαστέο είναι κι αυτό που γίνεται τώρα. Δεν χτυπιόνται αποκλειστικά στρατιωτικοί στόχοι. Γίνεται μεθοδευμένη μετακίνηση πληθυσμού και βομβαρδισμοί με θανάτους αμάχων.

Δεν μπορεί να θεωρείτε ότι οι Παλαιστίνιοι είχαν τόσους υποστηρικτές στην Ευρώπη. Ή ότι έχουν τόσο χρήμα για εξαγορά της κοινής γνώμης. Όπως στην αρχική επίθεση και σφαγή των συμμετεχόντων στην συναυλία, μεγάλο μέρος της κοινής γνώμης τάχθηκε με το Ισραήλ, έτσι και τώρα μεγάλο μέρος τάσσεται εναντίον τους. Και φυσικά παίζονται πολιτικά παιχνίδια και επιχειρούνται διάφορα στην πλάτη όλων αυτών αλλά είναι υπερβολικό να θεωρείται πως όλοι αυτοί είναι υποστηρικτές της Χαμάς ή της όποιας Χαμάς.

ΥΓ1. Για τα όσα συμβαίνουν στο διαγωνισμό, δε θα έπρεπε να υπάρχει καμία έκπληξη. Στον ίδιο διαγωνισμό πριν αρκετά χρόνια πάτωνε η Βρετανία ενώ το τραγούδι κατά γενική ομολογία δεν ήταν κακό, λόγω της συμμετοχής στον πόλεμο του Ιράκ. Αυτά τα έχουμε ξαναδεί αρκετές φορές.

ΥΓ2. Δεν παρακολουθώ τη Σάττι και δεν έχω ιδέα για τις πολιτικές της πεποιθήσεις και μπορεί να την αδικεί αυτό που θα πω. Δεν θα μου έκανε όμως εντύπωση το όλο σόου με το χασμουρητό να είναι στημένο για να καβαλήσει το κύμα γενικής δυσαρέσκειας εναντίον του Ισραήλ και να πάρει έτσι μερικές ψήφους ακόμα. Το όλο πανηγυράκι έχει κι άλλους ενδιαφερόμενους εκτός από τις κρατικές ραδιοφωνίες που είναι δημόσια χρηματοδοτούμενες. Βλέπε εταιρείες παραγωγής, δισκογραφικές κλπ.
Δεν είναι πρόσχημα. Ισοπεδώνεται ότι χρησιμοποιεί η Χαμάς είτε ως προπύργιο, είτε υπογείως κάτω από αυτό. Υπάρχει μια στρεβλή εικόνα στην Δύση για τα όσα συμβαίνουν στην Γάζα. Η Χαμάς χρησιμοποιεί αμάχους ως ανθρώπινες ασπίδες και να τους παρουσιάζει ως θύματα του Ισραήλ που είναι "κακό" και "διαπράττει γενοκτονία". Έχει χρησιμοποιήσει μέχρι και νοσοκομεία με ασθενείς και προσωπικό ως στρατιωτικές εγκαταστάσεις από τις οποίες βάλλει κατά των Ισραηλινών. Οι Ισραηλινοί εν τω μεταξύ ειδοποιούν τους αμάχους να εγκαταλείπουν για να επιχειρήσουν κατά της Χαμάς.

Όλη αυτή την εικόνα την παίρνουν οι αριστεροί της Δύσεως που υποστηρίζουν την Χαμάς για ιδεολογικούς λόγους και το παρουσιάζουν σαν "το κακό Ισραήλ που διαπράττει γενοκτονία". Το πολιτικό σύστημα στις ΗΠΑ που επιρρεάζεται από αυτούς τους παρανοϊκούς, τα υιοθετεί όλα αυτά και δίνει γραμμή και στα ΜΜΕ του να παρουσιάζουν μια τέτοια εικόνα, όπως πέφτει και γραμμή σε όλη την Δύση να γίνεται το ίδιο.

Κάποτε έτρωγα κι εγώ τον παπά για το "κακό Ισραήλ". Η παρακολούθηση των τεκταινομένων στον συριακό εμφύλιο και ο τρόπος που λειτουργούσαν οι ισλαμιστές εκεί κάτω, μου άνοιξε τα μάτια για πολλά. Τα ίδια ακριβώς κάνει η Χαμάς. Σημειωτέον ότι σε κάποιες περιπτώσεις, η Χαμάς βάζει ακόμη και ηθοποιούς να παριστάνουν τα θύματα και αυτά τα βίντεο παίζουν στα δυτικά ΜΜΕ!

Η πραγματικότητα είναι πολύ διαφορετική από την εικόνα που παρουσιάζεται στην Δύση.

Επίσης, οι Παλαιστίνιοι μπορεί να μην έχουν χρήματα, έχουν όμως χρήμα Αραβοπετρελαιάδες που υποστηρίζουν την Χαμάς. Έχουν γραφτεί ακόμη και άρθρα για πανεπιστημιακούς των ΗΠΑ που υποστηρίζουν δήθεν την Παλαιστίνη (στην πραγματικότητα την Χαμάς) και οι οποίοι χρηματοδοτούνται από το Κατάρ.

Στόχος των φιλοχαμασικών της Δύσεως είναι να πιέσουν τις κυβερνήσεις τους να άρουν την στήριξή τους στο Ισραήλ κι εν τέλει να πιεστεί η Ισραηλινή κυβέρνηση να σταματήσει την προσπάθεια διαλύσεως του στρατιωτικού βραχίονα της Χαμάς και να επιβιώσει η Χαμάς. Γι'αυτό γίνονται όλα.

Δεν υπάρχει τίποτα το αγνό σε όλα αυτά τα "φιλοπαλαιστινιακά" που βλέπεις στην Δύση. Υπάρχουν μόνο απατεώνες που υποστηρίζουν την Χαμάς και αφελείς που τους πιστεύουν και παρασύρονται.

Πλέον τα δυτικά ΜΜΕ έχουν καταντήσει την κάθε ολιγάριθμη ακροαριστερή περιθωριακή ομάδα που κάνει μια συγκέντρωση σε κάποιο δυτικό πανεπιστήμιο υπέρ της Χαμάς, να την προβάλλουν σαν (σπουδαία) "διαμαρτυρία φοιτητών.

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 23056
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Eurovision 2024

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 11 Μάιος 2024, 17:59

Bazoomba έγραψε:
11 Μάιος 2024, 17:54
Εικόνα

2 στα 2 ο ισοθεος στο νημα, ο ομιτζης της γιουροβιζιο κατεληξε χαχχαχαχα
Και είχε μια φαγούρα το Ισραήλ για την Ουκρανία ξέρεις...

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 23685
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Eurovision 2024

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 11 Μάιος 2024, 18:01

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
11 Μάιος 2024, 17:59
Και είχε μια φαγούρα το Ισραήλ για την Ουκρανία ξέρεις...
ε ναι, καμενοι στο φορουμ ειναι οι ισραηλινοι; Θα μας τρελανει και ο μπαζουμπα.

Πολεμος να ειναι και οτι ναναι, τα γνωστα.

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9574
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: Eurovision 2024

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 11 Μάιος 2024, 18:04

Συγκεντρωθειτε παιδια, το θεμα του νηματος ειναι ο βαντονο.
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 23685
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Eurovision 2024

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 11 Μάιος 2024, 18:07

:011:


θα γραφαμε 110 σελιδες για τον βαντονο; Μονο 110 σελιδες; Η μουσικη ειναι το θεμα, προφανως.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23671
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Eurovision 2024

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 11 Μάιος 2024, 18:08

sys3x έγραψε:
11 Μάιος 2024, 15:09
AlienWay έγραψε:
11 Μάιος 2024, 15:03
Beria έγραψε:
11 Μάιος 2024, 13:48
Η βελγική τηλεόραση έριξε μαύρο την ώρα που μεταδιδόταν το Ισραηλινό τραγούδι :o

https://www.google.com/amp/s/www.irishm ... 776248.amp
Αυτό ήταν πταίσμα. Εδώ η δικιά μας χασμουρήθηκε.

Εντωμεταξύ:

Ψήφισμα - στήριξη του ΟΗΕ στην κρατική οντότητα της Παλαιστίνης

https://www.efsyn.gr/kosmos/432328_psif ... alaistinis

Αυτό δεν είναι τίποτα. Nothing to see here

ΗΠΑ: Το Ισραήλ ίσως έχει παραβιάσει το διεθνές δίκαιο στη Γάζα.\

https://www.kathimerini.gr/world/563020 ... -sti-gaza/

Αντισημιτιστές. Αντισημιτιστές παντού.
Εσύ Έλι, τρως καρπουζάκι; το προτιμάς;
Οχι, εγώ τρώω κοσέρ. Απλώς αποφεύγω το κουτόχορτο.
Frappezitis έγραψε:
11 Μάιος 2024, 17:06
Ένα μεγάλο μπράβο στην Μαρίνα Σάττι που εκπροσωπεί επαξίως τον λαό μας γεμίζοντας το Instagram με εικόνες από καρπούζια

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μουσική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών