Η χειροτερη ταινια που εχετε δει

Κινηματογράφος (κριτικές και προτάσεις), θέατρο, ερμηνεία, χορός, τραγούδι, τηλεόραση, ραδιόφωνο κ.ά.
Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 24300
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Η χειροτερη ταινια που εχετε δει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 06 Ιούλ 2023, 13:11

aLiCat έγραψε:
05 Ιούλ 2023, 08:18
hellegennes έγραψε:
05 Ιούλ 2023, 08:14
aLiCat έγραψε:
05 Ιούλ 2023, 08:06
Inception (2010)
Νομίζω έχετε μπερδέψει το νήμα με τις χειρότερες με τις πιο υπερεκτιμημένες. Κι εγώ θεωρώ το Inception και το Interstellar μετριότητες αλλά έχουν κάποια καλά σημεία και βλέπονται. Σίγουρα πάντως δεν μπορεί να είναι στις χειρότερες.
:smt018

Έτερον εκάτερον.

Στην προκειμένη, πιστεύω ισχύουν και τα δυο.
Άλλωστε οι γνώμες είναι υποκειμενικές και για μένα ήταν η χειρότερη ever.
Αν ειναι δυνατον! Αυτο σηκωνει περμαμπαναρισμα!

εντιτ: Ακυρο, νομιζα οτι εννοουσες shutter island. :lol:
Συχνα τις μπερδευω αυτες τις δυο ταινιες.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος vantono την 06 Ιούλ 2023, 13:11, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41253
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Η χειροτερη ταινια που εχετε δει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 06 Ιούλ 2023, 13:11

AlienWay έγραψε:
06 Ιούλ 2023, 13:04
Ναι, βέβαια. Είδαμε εδώ στο νήμα παραδείγματα κακού κινηματογράφου. Λυντς, Κιούμπρικ, Κισλόφσκι, Ταρκόφσκι.

Ασε μας, ρε Χέλλι.
Πολλές απ' αυτές τις ταινίες ΕΙΝΑΙ κακές, με αντικειμενικά κριτήρια. Εγώ έδωσα και συγκεκριμένο παράδειγμα γιατί είναι κακή ταινία το 2001.

Εσύ το έχεις πάει στο επειδή μια ταινία έχει μεγαλύτερο προϋπολογισμό, καλύτερο εξοπλισμό και πιο έμπειρους τεχνικούς, η εικόνα της φαίνεται πιο άρτια. Στα παπάρια μας η αρτιότητα της εικόνας, το θέμα είναι αν σαν ταινία βλέπεται. Πολλές απ' αυτές που λες εσύ κακές βλέπονται κανονικότατα, κάποιες για τον σκοπό που φτιάχτηκαν και άλλες σαν μη ηθελημένες κωμωδίες.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 16522
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: Η χειροτερη ταινια που εχετε δει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 06 Ιούλ 2023, 13:16

vantono έγραψε:
06 Ιούλ 2023, 13:11
aLiCat έγραψε:
05 Ιούλ 2023, 08:18
hellegennes έγραψε:
05 Ιούλ 2023, 08:14


Νομίζω έχετε μπερδέψει το νήμα με τις χειρότερες με τις πιο υπερεκτιμημένες. Κι εγώ θεωρώ το Inception και το Interstellar μετριότητες αλλά έχουν κάποια καλά σημεία και βλέπονται. Σίγουρα πάντως δεν μπορεί να είναι στις χειρότερες.
:smt018

Έτερον εκάτερον.

Στην προκειμένη, πιστεύω ισχύουν και τα δυο.
Άλλωστε οι γνώμες είναι υποκειμενικές και για μένα ήταν η χειρότερη ever.
Αν ειναι δυνατον! Αυτο σηκωνει περμαμπαναρισμα!

εντιτ: Ακυρο, νομιζα οτι εννοουσες shutter island. :lol:
Συχνα τις μπερδευω αυτες τις δυο ταινιες.
:o Μα πώς μπορείς και τις μπερδεύεις; :lol:

Το Shutter Island είναι φοβερή ταινία, ενώ το Inception ο αντίποδας!
ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 24300
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Η χειροτερη ταινια που εχετε δει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 06 Ιούλ 2023, 13:22

aLiCat έγραψε:
06 Ιούλ 2023, 13:16
vantono έγραψε:
06 Ιούλ 2023, 13:11
aLiCat έγραψε:
05 Ιούλ 2023, 08:18


:smt018

Έτερον εκάτερον.

Στην προκειμένη, πιστεύω ισχύουν και τα δυο.
Άλλωστε οι γνώμες είναι υποκειμενικές και για μένα ήταν η χειρότερη ever.
Αν ειναι δυνατον! Αυτο σηκωνει περμαμπαναρισμα!

εντιτ: Ακυρο, νομιζα οτι εννοουσες shutter island. :lol:
Συχνα τις μπερδευω αυτες τις δυο ταινιες.
:o Μα πώς μπορείς και τις μπερδεύεις; :lol:

Το Shutter Island είναι φοβερή ταινία, ενώ το Inception ο αντίποδας!
Μαλλον λόγω του ηθοποιου και του mindfuck κονσεπτ γενικως.
Εμενα και οι δυο μ'αρεσαν (το σαττερ αιλαντ λεβελς ανωτερο φυσικα) με τη διαφορά οτι το ινσεπσιον κανει κοιλιά σε αρκετά σημεια και το κουράζει/παρατραβαει καπως γενικως. Εν αντιθεσει με το shutter island που ενω εχει μεγαλη διαρκεια κι αυτο, σου φαινεται να τελειωνει νερακι και να λες μακαρι να ειχε αλλες 2 ωρες συνεχεια αυτη η ταινια.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23961
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Η χειροτερη ταινια που εχετε δει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 06 Ιούλ 2023, 13:22

hellegennes έγραψε:
06 Ιούλ 2023, 13:11
AlienWay έγραψε:
06 Ιούλ 2023, 13:04
Ναι, βέβαια. Είδαμε εδώ στο νήμα παραδείγματα κακού κινηματογράφου. Λυντς, Κιούμπρικ, Κισλόφσκι, Ταρκόφσκι.

Ασε μας, ρε Χέλλι.
Πολλές απ' αυτές τις ταινίες ΕΙΝΑΙ κακές, με αντικειμενικά κριτήρια. Εγώ έδωσα και συγκεκριμένο παράδειγμα γιατί είναι κακή ταινία το 2001.

Εσύ το έχεις πάει στο επειδή μια ταινία έχει μεγαλύτερο προϋπολογισμό, καλύτερο εξοπλισμό και πιο έμπειρους τεχνικούς, η εικόνα της φαίνεται πιο άρτια. Στα παπάρια μας η αρτιότητα της εικόνας, το θέμα είναι αν σαν ταινία βλέπεται. Πολλές απ' αυτές που λες εσύ κακές βλέπονται κανονικότατα, κάποιες για τον σκοπό που φτιάχτηκαν και άλλες σαν μη ηθελημένες κωμωδίες.
Είναι επειδή όσοι αγαπάμε το αντικειμενικά κακό σινεμά, συνήθως το πλασάρουμε ως κάτι θετικό.

Εγώ σου λέω ότι αν κάποιος δεν γνωρίζει ότι π.χ. το manos, the hands of fate έχει καλτ φήμη ΑΚΡΙΒΩΣ γιατί είναι κάκιστο, δεν θα αντέξει να κάτσει να το δει.

Το έβαλα παραπάνω ολόκληρο, υπέβαλλε τον εαυτό σου στη διαδικασία να το δεις αν θες.

Ομως προσωπικά δεν πέφτω από τα σύννεφα που αναφέρονται καλές ταινίες σε ένα τέτοιο νήμα, γιατί το έχω ζήσει στη "λέσχη φίλων κακού σινεμά" στο φέησμπουκ.

Και θα πω κάτι που μπορεί να φανεί ελιτίστικο: Οσοι θεωρούν αντικειμενικά κακές ταινίες κάποιες που οι άλλοι θεωρούν από καλές και πάνω, δεν έχουν υποβάλλει τον εαυτό τους στη διαδικασία να δούνε αντικειμενικά κακές ταινίες και ούτε το θέλουν.

Κακή ταινία είναι αυτή που δεν μπορείς καν να τη δεις, το ίδιο και η συντριπτική πλειοψηφία του κοινού (θα υπάρχουν πάντα κάποιοι ανώμαλοι που θεωρούν καλλιτεχνικό ένα μόνιμο πλάνο ενός τοίχου για 40 λεπτά).

Αυτή που ΜΠΟΡΕΙΣ να δεις, ακόμη και αν βαρεθείς, ενώ οι κριτικοί την κατατάσσουν στα αριστουργήματα, είναι απλώς μια υποκειμενικά υπερεκτιμημένη ταινία.

Να πω κι εγώ τέτοιες; Οι περισσότερες του Λαρς Φον Τριερ. Δεν μου μίλησαν προσωπικά, δεν συντονίστηκα μαζί τους και εν τέλει, δεν μου αρέσανε (αν και η τελευταία με τον σιριαλ κίλλερ ήταν καλή). Θα πω δηλαδή ότι ο Τρίερ κάνει κακό σινεμά γιατί δεν αρέσει σε μένα;
Ζούμε σε μία οικονομία.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23961
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Η χειροτερη ταινια που εχετε δει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 06 Ιούλ 2023, 14:58

Αλλος που δεν συντονίστηκα με το έργο του: Ο Νόλαν (και ο αδερφός του).

Το prestige είναι αντικειμενικά καλό. Αντε, ας πούμε και το μεμέντο. Ολα τα άλλα είναι μπλοκμπαστεριές με πιστολίδια και εκρήξεις, στα οποία χώνει μέσα π.χ. κανα σοβαροφανές πλάνο, για να ψαρώσει ο πιτσιρικάς που τα βλέπει και να πει "Πω-πω νόημα! Πολύ νόημα". Φτάνει στο σημείο να εκβιάσει με το συναίσθημα ακόμη και τους νόμους της φυσικής. Μπήκε ο άλλος μέσα σε μια τρύπα και δεν έγινε πουρές; Μα δεν πειράζει, να, κοίτα εδώ, τη δύναμη της αγάπης.

Είναι ένας μονόφθαλμος σε μία εποχή τυφλών.

Κάπου πήρε το αφτί μου για μια σειρά που έκανε ο αδερφός του και αφορούσε έναν πρώην σκληρό εκτελεστή, ο οποίος όμως έπαθε μεταστροφή και πλέον πυροβολούσε τους κακούς στα πόδια. Ναι, το καταλάβαμε Νόλαν. Είναι κακό να σκοτώνει ο Μπάτμαν και οποιοσδήποτε άλλος βρίσκεται στη θέση του μπάτμαν. Δεν είναι ανάγκη να επαναλαμβάνεται σε κάθε ταινία. Κουστουμαρισμένε, γραβατάκια!
Ζούμε σε μία οικονομία.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41253
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Η χειροτερη ταινια που εχετε δει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 06 Ιούλ 2023, 16:34

AlienWay έγραψε:
06 Ιούλ 2023, 13:22
Και θα πω κάτι που μπορεί να φανεί ελιτίστικο: Οσοι θεωρούν αντικειμενικά κακές ταινίες κάποιες που οι άλλοι θεωρούν από καλές και πάνω, δεν έχουν υποβάλλει τον εαυτό τους στη διαδικασία να δούνε αντικειμενικά κακές ταινίες και ούτε το θέλουν.

Κακή ταινία είναι αυτή που δεν μπορείς καν να τη δεις, το ίδιο και η συντριπτική πλειοψηφία του κοινού (θα υπάρχουν πάντα κάποιοι ανώμαλοι που θεωρούν καλλιτεχνικό ένα μόνιμο πλάνο ενός τοίχου για 40 λεπτά).

Αυτή που ΜΠΟΡΕΙΣ να δεις, ακόμη και αν βαρεθείς, ενώ οι κριτικοί την κατατάσσουν στα αριστουργήματα, είναι απλώς μια υποκειμενικά υπερεκτιμημένη ταινία.

Να πω κι εγώ τέτοιες; Οι περισσότερες του Λαρς Φον Τριερ. Δεν μου μίλησαν προσωπικά, δεν συντονίστηκα μαζί τους και εν τέλει, δεν μου αρέσανε (αν και η τελευταία με τον σιριαλ κίλλερ ήταν καλή). Θα πω δηλαδή ότι ο Τρίερ κάνει κακό σινεμά γιατί δεν αρέσει σε μένα;
Δεν μιλάμε για γούστο. Δεν είναι θέμα αν σ' αρέσει, το αν είναι κακή είναι αντικειμενικό. Κι εμένα δεν μ' αρέσουν οι περισσότεροι ουρανοξύστες αλλά δεν είναι κακές κατασκευές. Αντιθέτως, υπάρχουν κάκιστες κατασκευές που φαίνονται καλές λόγω εικόνας και μόνο.

Η ποιότητα μιας ταινίας φαίνεται στην δομή και στους αντικειμενικούς στόχους της. Να πιάσουμε το Ιντερστέλαρ, που κριτικάρεις. Κι εμένα δεν μου άρεσε και το θεωρώ βλακεία. Κακή ταινία όμως δεν είναι, από την άποψη ότι έχει σενάριο, έχει μια σεναριακή συνοχή και οι ερμηνείες είναι οκ. Δεν ασχολούμαι με τα τεχνικά χαρακτηριστικά της, τεχνικά είναι πολύ καλή ταινία και είχε κι ένα τεράστιο μπάτζετ. Σε αντίθεση δε με το 2001, που είχε σαν πρότυπο ο Νόλαν και ήθελε να καθρεφτίσει, η εικόνα του θα εξακολουθεί να θεωρείται άρτια και εντυπωσιακή για δεκαετίες, ενώ το 2001 είναι για γέλια σήμερα. Στην πραγματικότητα του Ιντερστέλαρ είναι πολύ καλύτερη ταινία συγκριτικά και φαντάσου ότι στο παρελθόν έχω πει ότι εκτός από την ωραία εικόνα του είναι γενικά για τα πανηγύρια.

Εν ολίγοις, το Ιντερστέλαρ είναι μια μέτρια ταινία. Βλέπεται όμως. Το 2001 δεν βλέπεται, πραγματικά. Καταλαβαίνω τι είδαν όσοι την είδαν στην εποχή της ή όσοι την είδαν παιδιά, όμως δεν είναι παρά μια ποζεριά χωρίς σενάριο και χωρίς νόημα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43985
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Η χειροτερη ταινια που εχετε δει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 06 Ιούλ 2023, 16:38

hellegennes έγραψε:
06 Ιούλ 2023, 16:34
AlienWay έγραψε:
06 Ιούλ 2023, 13:22
Και θα πω κάτι που μπορεί να φανεί ελιτίστικο: Οσοι θεωρούν αντικειμενικά κακές ταινίες κάποιες που οι άλλοι θεωρούν από καλές και πάνω, δεν έχουν υποβάλλει τον εαυτό τους στη διαδικασία να δούνε αντικειμενικά κακές ταινίες και ούτε το θέλουν.

Κακή ταινία είναι αυτή που δεν μπορείς καν να τη δεις, το ίδιο και η συντριπτική πλειοψηφία του κοινού (θα υπάρχουν πάντα κάποιοι ανώμαλοι που θεωρούν καλλιτεχνικό ένα μόνιμο πλάνο ενός τοίχου για 40 λεπτά).

Αυτή που ΜΠΟΡΕΙΣ να δεις, ακόμη και αν βαρεθείς, ενώ οι κριτικοί την κατατάσσουν στα αριστουργήματα, είναι απλώς μια υποκειμενικά υπερεκτιμημένη ταινία.

Να πω κι εγώ τέτοιες; Οι περισσότερες του Λαρς Φον Τριερ. Δεν μου μίλησαν προσωπικά, δεν συντονίστηκα μαζί τους και εν τέλει, δεν μου αρέσανε (αν και η τελευταία με τον σιριαλ κίλλερ ήταν καλή). Θα πω δηλαδή ότι ο Τρίερ κάνει κακό σινεμά γιατί δεν αρέσει σε μένα;
Δεν μιλάμε για γούστο. Δεν είναι θέμα αν σ' αρέσει, το αν είναι κακή είναι αντικειμενικό. Κι εμένα δεν μ' αρέσουν οι περισσότεροι ουρανοξύστες αλλά δεν είναι κακές κατασκευές. Αντιθέτως, υπάρχουν κάκιστες κατασκευές που φαίνονται καλές λόγω εικόνας και μόνο.

Η ποιότητα μιας ταινίας φαίνεται στην δομή και στους αντικειμενικούς στόχους της. Να πιάσουμε το Ιντερστέλαρ, που κριτικάρεις. Κι εμένα δεν μου άρεσε και το θεωρώ βλακεία. Κακή ταινία όμως δεν είναι, από την άποψη ότι έχει σενάριο, έχει μια σεναριακή συνοχή και οι ερμηνείες είναι οκ. Δεν ασχολούμαι με τα τεχνικά χαρακτηριστικά της, τεχνικά είναι πολύ καλή ταινία και είχε κι ένα τεράστιο μπάτζετ. Σε αντίθεση δε με το 2001, που είχε σαν πρότυπο ο Νόλαν και ήθελε να καθρεφτίσει, η εικόνα του θα εξακολουθεί να θεωρείται άρτια και εντυπωσιακή για δεκαετίες, ενώ το 2001 είναι για γέλια σήμερα. Στην πραγματικότητα του Ιντερστέλαρ είναι πολύ καλύτερη ταινία συγκριτικά και φαντάσου ότι στο παρελθόν έχω πει ότι εκτός από την ωραία εικόνα του είναι γενικά για τα πανηγύρια.

Εν ολίγοις, το Ιντερστέλαρ είναι μια μέτρια ταινία. Βλέπεται όμως. Το 2001 δεν βλέπεται, πραγματικά. Καταλαβαίνω τι είδαν όσοι την είδαν στην εποχή της ή όσοι την είδαν παιδιά, όμως δεν είναι παρά μια ποζεριά χωρίς σενάριο και χωρίς νόημα.
Άφησε πολιτισμικό στίγμα όμως, ο μονόλιθος και το I can't do that Dave γίνονται ακόμα referenced δεκαετίες μετά.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Prince Imrahil
Δημοσιεύσεις: 491
Εγγραφή: 22 Μάιος 2023, 14:28

Re: Η χειροτερη ταινια που εχετε δει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Prince Imrahil » 06 Ιούλ 2023, 16:44

AlienWay έγραψε:
06 Ιούλ 2023, 14:58
Αλλος που δεν συντονίστηκα με το έργο του: Ο Νόλαν (και ο αδερφός του).

Το prestige είναι αντικειμενικά καλό. Αντε, ας πούμε και το μεμέντο. Ολα τα άλλα είναι μπλοκμπαστεριές με πιστολίδια και εκρήξεις, στα οποία χώνει μέσα π.χ. κανα σοβαροφανές πλάνο, για να ψαρώσει ο πιτσιρικάς που τα βλέπει και να πει "Πω-πω νόημα! Πολύ νόημα". Φτάνει στο σημείο να εκβιάσει με το συναίσθημα ακόμη και τους νόμους της φυσικής. Μπήκε ο άλλος μέσα σε μια τρύπα και δεν έγινε πουρές; Μα δεν πειράζει, να, κοίτα εδώ, τη δύναμη της αγάπης.

Είναι ένας μονόφθαλμος σε μία εποχή τυφλών.

Κάπου πήρε το αφτί μου για μια σειρά που έκανε ο αδερφός του και αφορούσε έναν πρώην σκληρό εκτελεστή, ο οποίος όμως έπαθε μεταστροφή και πλέον πυροβολούσε τους κακούς στα πόδια. Ναι, το καταλάβαμε Νόλαν. Είναι κακό να σκοτώνει ο Μπάτμαν και οποιοσδήποτε άλλος βρίσκεται στη θέση του μπάτμαν. Δεν είναι ανάγκη να επαναλαμβάνεται σε κάθε ταινία. Κουστουμαρισμένε, γραβατάκια!
Προσωπικά θεωρώ πιο αξιόλογο τον Βιλνέβ από τον Νόλαν. Αναφέρω τον συγκεκριμένο γιατί είναι παρόμοιο στυλ.

Για μένα πάντα, η τρανταχτή αδυναμία του Νόλαν είναι ο διάλογος, ο άνθρωπος δεν ξέρει να γράφει. Και το Inception (συμφωνώ απίστευτα υπερτιμημένο) είναι το τρανταχτό παράδειγμα. Κυριολεκτικά υπάρχει χαρακτήρας για να εξηγεί τι συμβαίνει στην ταινία.

Από κει και πέρα, αυτό που κάνει, το κάνει καλά. Υψηλού κόστους μπλόκμπαστερ με μία πινελιά βαθύτερης πλοκής. Και, τονίζω, πλοκής: Ο Νόλαν απλώς δυσκολεύει τη πλοκή για να περνάς καλά, δεν εμβαθύνει το έργο του νοηματικά.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38285
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Η χειροτερη ταινια που εχετε δει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 06 Ιούλ 2023, 16:50

Beria έγραψε:
03 Ιούλ 2023, 23:21
Tο Λιβάδι που Δακρυζει

Εικόνα

Το δεύτερο μέρος θα ντρεπόταν να το γυρίσει και ο Φώσκολος
Όταν τα έλεγα αυτά σε έναν φίλο Γερμανό δημοσιογράφο που ήρθε για να τον πάρει συνέντευξη με κοιτούσε σα χάνος και μου έλεγε "μα είναι δυνατό να απαξιώνεις έτσι εύκολα έναν τόσο σπουδαίο Έλλην δημιουργό; από τους σπουδαιότερους παγκοσμίως κτλ κτλ...", όταν τεγειώσαμε με την συνέντευξη ήρθε με ζήτησε συγγνώμη και με είπε "οκ, τώρα σε καταλαβαίνω", καπάκι του απάντησα κάνοντας του ταπ ταπ την πλατούλα "που να έβλεπες και ολόκληρο το φιλμ, άτε πάμε για μπύρες τώρα ".
100% τρου στόρυ.
(με αρέσει πολύ να το βάζω αυτό στο τέλος, είναι υπερβολή, τονίζει το μέγα έθος της α-λήθειας).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38285
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Η χειροτερη ταινια που εχετε δει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 06 Ιούλ 2023, 16:53

Το 2001 είναι φιλμάρα, όπως όλα ανεξαιρέτως του Στάνλεη.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Prince Imrahil
Δημοσιεύσεις: 491
Εγγραφή: 22 Μάιος 2023, 14:28

Re: Η χειροτερη ταινια που εχετε δει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Prince Imrahil » 06 Ιούλ 2023, 16:54

hellegennes έγραψε:
06 Ιούλ 2023, 16:34
AlienWay έγραψε:
06 Ιούλ 2023, 13:22
Και θα πω κάτι που μπορεί να φανεί ελιτίστικο: Οσοι θεωρούν αντικειμενικά κακές ταινίες κάποιες που οι άλλοι θεωρούν από καλές και πάνω, δεν έχουν υποβάλλει τον εαυτό τους στη διαδικασία να δούνε αντικειμενικά κακές ταινίες και ούτε το θέλουν.

Κακή ταινία είναι αυτή που δεν μπορείς καν να τη δεις, το ίδιο και η συντριπτική πλειοψηφία του κοινού (θα υπάρχουν πάντα κάποιοι ανώμαλοι που θεωρούν καλλιτεχνικό ένα μόνιμο πλάνο ενός τοίχου για 40 λεπτά).

Αυτή που ΜΠΟΡΕΙΣ να δεις, ακόμη και αν βαρεθείς, ενώ οι κριτικοί την κατατάσσουν στα αριστουργήματα, είναι απλώς μια υποκειμενικά υπερεκτιμημένη ταινία.

Να πω κι εγώ τέτοιες; Οι περισσότερες του Λαρς Φον Τριερ. Δεν μου μίλησαν προσωπικά, δεν συντονίστηκα μαζί τους και εν τέλει, δεν μου αρέσανε (αν και η τελευταία με τον σιριαλ κίλλερ ήταν καλή). Θα πω δηλαδή ότι ο Τρίερ κάνει κακό σινεμά γιατί δεν αρέσει σε μένα;
Δεν μιλάμε για γούστο. Δεν είναι θέμα αν σ' αρέσει, το αν είναι κακή είναι αντικειμενικό. Κι εμένα δεν μ' αρέσουν οι περισσότεροι ουρανοξύστες αλλά δεν είναι κακές κατασκευές. Αντιθέτως, υπάρχουν κάκιστες κατασκευές που φαίνονται καλές λόγω εικόνας και μόνο.

Η ποιότητα μιας ταινίας φαίνεται στην δομή και στους αντικειμενικούς στόχους της. Να πιάσουμε το Ιντερστέλαρ, που κριτικάρεις. Κι εμένα δεν μου άρεσε και το θεωρώ βλακεία. Κακή ταινία όμως δεν είναι, από την άποψη ότι έχει σενάριο, έχει μια σεναριακή συνοχή και οι ερμηνείες είναι οκ. Δεν ασχολούμαι με τα τεχνικά χαρακτηριστικά της, τεχνικά είναι πολύ καλή ταινία και είχε κι ένα τεράστιο μπάτζετ. Σε αντίθεση δε με το 2001, που είχε σαν πρότυπο ο Νόλαν και ήθελε να καθρεφτίσει, η εικόνα του θα εξακολουθεί να θεωρείται άρτια και εντυπωσιακή για δεκαετίες, ενώ το 2001 είναι για γέλια σήμερα. Στην πραγματικότητα του Ιντερστέλαρ είναι πολύ καλύτερη ταινία συγκριτικά και φαντάσου ότι στο παρελθόν έχω πει ότι εκτός από την ωραία εικόνα του είναι γενικά για τα πανηγύρια.

Εν ολίγοις, το Ιντερστέλαρ είναι μια μέτρια ταινία. Βλέπεται όμως. Το 2001 δεν βλέπεται, πραγματικά. Καταλαβαίνω τι είδαν όσοι την είδαν στην εποχή της ή όσοι την είδαν παιδιά, όμως δεν είναι παρά μια ποζεριά χωρίς σενάριο και χωρίς νόημα.
Προσωπικά, το 2001 μ' αρέσει αρκετά, ωστόσο από τις κριτικές που έχω ακούσει, αυτή που θεωρώ ότι στέκει (και μάλιστα 100%, μπορώ να το κατανοήσω ρε παιδί μου) είναι το πόσο απόμακρη και παγωμένη είναι από τον θεατή. Δεν υπάρχει συναισθηματικό βάθος και είναι δύσκολο να νοιαστείς.

Ίσως εδώ είχε δίκιο (εν μέρει) ο Ταρκόφσκυ, το 2001 είναι απλώς μία ποζεριά και επίδειξη των τεχνικών ικανοτήτων του Κιούμπρικ.

Ωστόσο, θα διαφωνήσω με τη διαφωνία σου. Το 2001 έχει μια χαρά σενάριο (και νόημα αν το αποδομήσεις), το ότι δεν επικεντρώνεται εκεί δεν το κάνει για τον πούτσο.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Prince Imrahil την 06 Ιούλ 2023, 17:11, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
masterridley
Δημοσιεύσεις: 924
Εγγραφή: 11 Οκτ 2020, 23:56
Phorum.gr user: masterridley

Re: Η χειροτερη ταινια που εχετε δει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από masterridley » 06 Ιούλ 2023, 16:59

AlienWay έγραψε:
06 Ιούλ 2023, 02:26
Naranjita έγραψε:
05 Ιούλ 2023, 16:45
τον Σύλλογο Φίλων Κακού Σινεμά, στο φεις το ξέρετε?

δεν έχετε ιδέα τι διαμάντια ανεβάζει.

Εικόνα
Εννοείται! Είμαι μέλος! Η πλάκα είναι ότι όταν ανεβάζει κάποιος "κακές" ταινίες τύπου "υπερεκτιμημένο μπλοκμπάστερ" τον μαλώνουν... και τον νουθετούν.

Πραγματικός κακός σινεμάς είναι κάτι έπη σαν το παρακάτω.

Ρε τι blast from the past είναι αυτό! Το είχα δει λύκειο; πανεπιστήμιο; και ήμουν συνεχώ σε φάση huh??

Ντάξει μην τρελαθούμε τώρα, καθόλου στην κουλτούρα δεν είναι, το ίδιο mindfuck ήταν και για τους Γιαπωνέζους, ιδίως την εποχή που βγήκε. Τώρα που είναι στην μόδα η ψυχεδέλεια και υπάρχουν 100 τέτοια άνιμε/μάνγκα, μπορεί...

Σχετικά με τα Ουγκάντα και τούρκικο Ράμπο, μου ήρθε στο μυαλό αυτό το διαμάντι:






Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38285
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Η χειροτερη ταινια που εχετε δει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 06 Ιούλ 2023, 17:03

Το 2001 είναι ένα από τα καλλίτερα φιλμ επιστημονικής πραγματικότητας έβα.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38285
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Η χειροτερη ταινια που εχετε δει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 06 Ιούλ 2023, 17:04

Έχε αυτό στο νου σου Χέλλη, ξαναδές την και έλα να με πεις.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “7η τέχνη και Ηλ. ΜΜΕ”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών