Anime/Manga

Κινηματογράφος (κριτικές και προτάσεις), θέατρο, ερμηνεία, χορός, τραγούδι, τηλεόραση, ραδιόφωνο κ.ά.
Άβαταρ μέλους
Namrail
Δημοσιεύσεις: 10609
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:29

Re: Anime/Manga

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Namrail » 20 Σεπ 2020, 10:37

Namrail έγραψε:
26 Ιαν 2020, 10:47
Πλέον, έχω ξεκινήσει το Classroom of the Elite και μάλιστα το έπιασα από την αρχη, από το volume 1 (Τα τρία πρώτα volumes του έργου υπάρχουν και στο άνιμε).

Αυτό το έκανα εν μέρει γιατί έχω ξεχάσει κάποια σημεία της πλοκής αλλά και επειδή ήθελα έτσι κι αλλιως να ξαναπερασω δεύτερο χέρι την ιστορία για λόγους ψυχαγωγίας.

Το σενάριο είναι εξαιρετικό όπως και οι θεματικές που ανοίγει. Πχ το chapter 1 όπου αποτελεί εισαγωγή, μας βάζει αμέσως ένα ωραίο διλημμα για το ρόλο των ηλικιωμένων σε μια άκρως ανταγωνιστική κοινωνία, με αφορμή την απότομη και θρασυτατη άρνηση ενός υπερταλαντουχου νέου να παραχωρήσει τη θέση του στο λεοφωρειο σε μια ανήμπορη ηλικιωμένη.

Στη συνέχεια και όσο εξελίσσεται το εργο, το σενάριο βαθαινει περιτεχνα, καθώς παρακολουθούμε το αρχέτυπο είδος του σχολικου άνιμε να παραχωρεί σιγά σιγά τη θέση του σε κάτι πιο σκοτεινό.

Τεσπά δεν θα σποιλαρω. Αξίζει να το δει κάποιος έστω το άνιμε.
Τώρα το ξαναέπιασα αυτό. Το είχα παρατήσει μετά το τέταρτο μέρος, που ήταν πολύ χειρότερο από το τρίτο. Και το είχα παρατήσει γιατί ο συγγραφέας (εκτός από την πτώση της ποιότητας), είχε για κάποιο λόγο βγάλει ένα παράρτημα 4.5,όπου δεν είχε ιδιαίτερη σχέση με την πλοκή αλλά ωστόσο παρέμενε έν<α μεγάλο βιβλίο 200+ σελίδων.

Τελικά διάβασα πρόχειρα το 4.5 και έχω μπει πλέον στο 5ο μέρος, για το οποίο έχω ακούσει καλά λόγια. Για ν<α δούμε.

Άβαταρ μέλους
Namrail
Δημοσιεύσεις: 10609
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:29

Re: Anime/Manga

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Namrail » 20 Σεπ 2020, 10:58

Βλέπω ότι ο μικρός θεός που γράφει το Classroom of the Elite, αποφάσισε να κάνει άνοιγμα της πλοκής εισάγοντας χαρακτήρες από ολόκληρο το σχολείο. Δεν του έφταναν οι 25 χαρακτήρες από την τάξη 1d και οι άλλοι τόσοι και παραπάνω από τις τάξεις 1a 1b 1c, Τώρα θα μας πετάξει στα μούτρα <νέα ονόματα από το 2ο και 3ο έτος.

Kαι< διαλέγει κα<ι δύσκολα ονόματα ο πούστης. Πχ ο πρωταγωνιστής ονομάζεται Kiyotaka Ayanokōji.

Άβαταρ μέλους
Namrail
Δημοσιεύσεις: 10609
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:29

Re: Anime/Manga

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Namrail » 21 Σεπ 2020, 01:21

Μ' αυτά και με εκείνα, δεν πρόλαβα να διαβάσω ούτε 20 σελίδες του LN σήμερα. Έφτασα μόνο μέχρι που περιγράφονται οι κανονισμοί του επόμενου μισιον, που έχει θέμα τους αθλητικούς αγώνες.

Εννοείται βέβαια πως οι κανονισμοί έχουν υποπαραρτήματα που θα παίξουν ρόλο στη συνέχεια και εννοείται πως κανείς δε μπορεί να συγκρατεί τόσες λεπτομέρειες. Είναι δυνατό το CotE αλλά θέλει αναγνώστες που θα επενδύσουν πάνω του, αλλιώς χάνεται η μπάλα. Το θέμα στην περίπτωση μας δεν είναι μόνο οι λεπτομέρειες αλλά και ο τρόπος αφήγησης. Επειδή η αφήγηση γίνεται σχεδόν αποκλειστικά από τη μεριά του πρωταγωνιστή, δεν περιγράφονται όλες οι κινήσεις του σε πραγματικό χρόνο, διότι αν συνέβαινε αυτό θα χάνοταν το στοιχείο της έκπληξης. Περιγράφεται μόνο τμήμα των ενεργειών του και το πλήρες σετ των κινήσεων δίνεται στο τέλος κάθε μισιον.

Πιάσ ταυγό και κούρευτο.

Άβαταρ μέλους
Namrail
Δημοσιεύσεις: 10609
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:29

Re: Anime/Manga

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Namrail » 29 Οκτ 2020, 08:45

Συνεχίζεται η πολιορκία του οχυρού στο Kingdom. Kαι δε βλέπω να τελειώνει σύντομα...

Άβαταρ μέλους
Namrail
Δημοσιεύσεις: 10609
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:29

Re: Anime/Manga

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Namrail » 31 Οκτ 2020, 11:35

Βγήκε και το νέο τσάπτερ. Ο στρατηγιστής του wei κατέλαβε το οχυρό και οι τρεις στρατηγοί του εχθρού διέταξαν οπισθοχώρηση.

Επιπρόσθετα, από το προηγούμενο τσάπτερ είχε υψωθεί death flag για τον διοικητή του chu και όλοι ελπίζαμε να τελειώσει αυτή η παρένθεση εδώ.


Εικόνα

Φυσικά και δεν τέλειωσε. Ο Του αντί να σφάξει το διοικητή, τον έπιασε αιχμάλωτο και εκείνος στο τέλος του παρόντος τσάπτερ ετοιμάζεται να φανερώσει μια μεγάλη αλήθεια=έχουμε ακόμα άλλα 4-5 τσάπτερ που θα αφορούν το συγκεκριμένο οχυρό.

Άβαταρ μέλους
Namrail
Δημοσιεύσεις: 10609
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:29

Re: Anime/Manga

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Namrail » 31 Οκτ 2020, 11:44

Απ' ότι διαβάζω, ολοκληρώθηκε το Demon Slayer το Μάιο. To έχω αφήσει κάπου στη μέση το μάνγκα, εκεί όπου έκανε μια μικρή κοιλιά. Μπράβο πάντως στον τίμιο μανγκάκα που το τέλειωσε και δεν κάθισε να το αρμέξει καμιά δεκαετία. Το Demon Slayer ηταν από τις πλέον ευπώλητες δουλειές και θα μπορούσε άκοπα να το τρέξει για πολύ ακόμα.

Άβαταρ μέλους
Namrail
Δημοσιεύσεις: 10609
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:29

Re: Anime/Manga

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Namrail » 31 Οκτ 2020, 23:12

Στο 2021 μεταφέρεται η συνέχεια της 3ης σεζόν του κινγδομ. Κρίμα.

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Anime/Manga

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 31 Οκτ 2020, 23:16

Namrail, όταν αναφέρεις manga και anime που έχουν να κάνουν με σαμουράι και δεν είναι ούτε το vagabond ούτε το rurouni kenshin, κάνε με ένα ταγκ να το βλέπω αν έχεις την καλοσύνη.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
Namrail
Δημοσιεύσεις: 10609
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:29

Re: Anime/Manga

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Namrail » 31 Οκτ 2020, 23:41

Βλήμα έγραψε:
31 Οκτ 2020, 23:16
Namrail, όταν αναφέρεις manga και anime που έχουν να κάνουν με σαμουράι και δεν είναι ούτε το vagabond ούτε το rurouni kenshin, κάνε με ένα ταγκ να το βλέπω αν έχεις την καλοσύνη.
Ok. Θες να είναι αποκλειστικά με σαμουράι και χωρίς υπερφυσικές δυνάμεις και άλλα τέτοια; Ή δεν σε πειράζει αν μαζί με τους σαμουράι συνυπάρχει και ένα πλήθος χαρακτήρων με δυνατότητες πέρα του φυσικού;

Σε κάθε περίπτωση, στην πρώτη κατηγορία ανήκουν ανιμε όπως το sword of the stranger, το Samurai Champloo αλλά και το Golden Kamuy, από τα πρώτα που μου έρχονται στο νου. Ίσως και το Shigurui, αν θυμάμαι καλά.

Στη δεύτερη κατηγορία ανήκουν αριστουργήματα όπως το Basilisk (το πρώτο μέρος, γιατί το δεύτερο δεν βλέπεται), το Akame ga kill (πρέπει να το δεις οπωσδήποτε, ο πρωταγωνιστής είναι στο άβαταρ μου) αλλά και το Katanagatari, που είναι απίστευτο. Το katanagari αντιμετωπίζει με τέτοια φυσικότητα το θάνατο του αδύνατου από τον δυνατό, που όταν το είχα δει, κάπου 7-8 χρόνια πίσω, με είχε σοκάρει.

Άβαταρ μέλους
Namrail
Δημοσιεύσεις: 10609
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:29

Re: Anime/Manga

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Namrail » 31 Οκτ 2020, 23:45

Μου θύμισες τώρα το sword of the stranger και την τελευταία μάχη. Εκπληκτική μουσική και συνολικά όμορφα δοσμένη σκηνή.
SpoilerShow

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Anime/Manga

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 01 Νοέμ 2020, 16:15

Namrail έγραψε:
31 Οκτ 2020, 23:41
Βλήμα έγραψε:
31 Οκτ 2020, 23:16
Namrail, όταν αναφέρεις manga και anime που έχουν να κάνουν με σαμουράι και δεν είναι ούτε το vagabond ούτε το rurouni kenshin, κάνε με ένα ταγκ να το βλέπω αν έχεις την καλοσύνη.
Ok. Θες να είναι αποκλειστικά με σαμουράι και χωρίς υπερφυσικές δυνάμεις και άλλα τέτοια; Ή δεν σε πειράζει αν μαζί με τους σαμουράι συνυπάρχει και ένα πλήθος χαρακτήρων με δυνατότητες πέρα του φυσικού;

Σε κάθε περίπτωση, στην πρώτη κατηγορία ανήκουν ανιμε όπως το sword of the stranger, το Samurai Champloo αλλά και το Golden Kamuy, από τα πρώτα που μου έρχονται στο νου. Ίσως και το Shigurui, αν θυμάμαι καλά.

Στη δεύτερη κατηγορία ανήκουν αριστουργήματα όπως το Basilisk (το πρώτο μέρος, γιατί το δεύτερο δεν βλέπεται), το Akame ga kill (πρέπει να το δεις οπωσδήποτε, ο πρωταγωνιστής είναι στο άβαταρ μου) αλλά και το Katanagatari, που είναι απίστευτο. Το katanagari αντιμετωπίζει με τέτοια φυσικότητα το θάνατο του αδύνατου από τον δυνατό, που όταν το είχα δει, κάπου 7-8 χρόνια πίσω, με είχε σοκάρει.
Το πρώτο εννοούσα, αλλά αφού λες το basislisk αριστούργημα και τ' άλλα δυο ότι πρέπει να το δω οπωσδήποτε θα τα τσεκάρω. Τουλάχιστον αυτή την τάση έχω, τώρα έχοντας σαν δεδομένο ότι ο χρόνος μας σ' αυτόν τον κόσμο είναι περιορισμένος δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
Namrail
Δημοσιεύσεις: 10609
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:29

Re: Anime/Manga

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Namrail » 08 Νοέμ 2020, 15:00

Πάλι σε διάλλειμα βρίσκεται ο Χάρα. Νέο chapter την επόμενη εβδομάδα.

Άβαταρ μέλους
Namrail
Δημοσιεύσεις: 10609
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:29

Re: Anime/Manga

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Namrail » 08 Νοέμ 2020, 15:18

Namrail έγραψε:
31 Οκτ 2020, 23:41
[το Golden Kamuy,
Γράψε λάθος για αυτό, καμία σχέση με αυτό που ζήτησες. Το μπέρδεψα με ένα άλλο, πουακόμα και τώρα δεν θυμάμαι.

Άβαταρ μέλους
Namrail
Δημοσιεύσεις: 10609
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:29

Re: Anime/Manga

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Namrail » 09 Νοέμ 2020, 00:14

Μέγιστο gosu!!!!!!!!!!


Εικόνα



Εικόνα



Εικόνα



Εικόνα



Εικόνα



Εικόνα



Εικόνα



Εικόνα


Εικόνα

Παλαιοελλαδίτης
Δημοσιεύσεις: 5450
Εγγραφή: 12 Σεπ 2018, 12:51

Re: Anime/Manga

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Παλαιοελλαδίτης » 09 Νοέμ 2020, 13:09

Δεν ξέρω αν πιάνεται για anime, πάντως είναι ένα από τα αγαπημένα μου καρτούν.



SpoilerShow
Colt


Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “7η τέχνη και Ηλ. ΜΜΕ”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών