Καμιά σειρά που αξίζει να δει κανείς ;

Κινηματογράφος (κριτικές και προτάσεις), θέατρο, ερμηνεία, χορός, τραγούδι, τηλεόραση, ραδιόφωνο κ.ά.
Άβαταρ μέλους
Space_Passenger
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 18 Μαρ 2021, 13:41

Re: Καμιά σειρά που αξίζει να δει κανείς ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Space_Passenger » 05 Μάιος 2024, 20:52

το Sugar εξελισσεται πολυ ωραια (6 επεισοδια μεχρι τωρα)

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23755
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: Καμιά σειρά που αξίζει να δει κανείς ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 09 Μάιος 2024, 01:38

ναι

η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Άβαταρ μέλους
masterridley
Δημοσιεύσεις: 834
Εγγραφή: 11 Οκτ 2020, 23:56
Phorum.gr user: masterridley

Re: Καμιά σειρά που αξίζει να δει κανείς ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από masterridley » 15 Μάιος 2024, 03:12

Είδα Fallout series (watchseries.mx)

Εικόνα

Αν δεν είσαστε ευαίσθητοι στο woke (που εγώ είμαι) θα είσαστε fine. Τα πρώτα επεισόδια είναι brutal απ'αυτή την άποψη γι'αυτό και μου πήρε κάτι εβδομάδες.. να ξεμπερδέψω με τα 1-3.

Aπό episode 4 και μετά έκανα binge ως το τέλος, ψιλο-γαμάει ngl κυρίως λόγω του ghoul. Αφού σκέφτηκα να του βάλω 7 ή 8, αλλά στα τελευταία επεισόδια το γαμάει ξανά με καταλάληξη που αν μου έλεγες ότι την έγραψαν παιδιά, θα σε πίστευα!

Και απ'την άποψη λογικής υποφέρει τρελά, οπότε αν δεν κλείνεις το μυαλό σου όταν βλέπεις ταινία, θα έχεις πρόβλημα.

Για όσους το έχουν δει
SpoilerShow
- Όλοι οι ήρωες πέφτουν συνεχώς ο ένας πάνω στον άλλον, λες και ανάμεσα στα διάφορα locations το μονοπάτι είναι μόνο 100 μέτρα.
- Το γκουλ που σκοτώνει όλους τους knights σε ένα δωμάτιο φάση Max Payne ή Neo επειδή ξέρει που είναι τρωτή η πανοπλία (με μία μόνο πιστολιά!), για κάποιον λόγο το έχει ξεχάσει στην πρώτη μάχη με τον μαύρο ήρωα που του παίρνει μία ώρα και αποτυγχάνει να τον σκοτώσει!
- Τις βόμβες τελικά δεν τις έριξαν οι Κινέζοι ή οι Αμερικάνοι, αλλά... οι κακοί καπιταλιστές για να εεε.. αναγκάσουν τους ανθρώπους να μπουν στα shelters??? Και καλά η VaultTec αλλά οι άλλοι που πουλάνε άλλα προϊόντα, πως θα βγάζαν κέρδος μετά απ'αυτό? Braindead "capitalism-bad-maan" γράψιμο εδώ.
- Το παραπάνω δε, γαμάει το canon όλων των παιχνιδιών που προηγήθηκαν, αλλά whatever, nobody cares about canon.
- Ο μεγάλος κακός (κλασικά αυτός που περιμένεις, βάσει woke λογικής), έριξε την βόμβα σκοτώνοντας εκατομμύρια(?) για να μην μάθουν οι άλλοι άνθρωποι την ύπαρξη πολιτισμού πέρα απ'τα vaults. Σκοτώνοντας και την μάνα της κόρης του (σχεδόν...). Mιλάμε για τέρμα αδίστακτο κάθαρμα, το οποίο στο τέλος για κάποιον unfathomable λόγο δίνει τον κωδικό επειδή η κόρη του λέει "please dad give the code *cries" ???
- Η πραγματική ηρωίδα της σειράς (προφανώς η!) έχει ανακαλύψει το cold-fusion και στο τέλος της σειράς πατάει το κουμπί και φωταγωγούνται χιλιάδες ερείπια στην ανωτέρω κατεστραμμένη (από πυρηνικά, mind you) πόλη. wat?
Τελική βαθμολογία 6/10

Άβαταρ μέλους
Στύξ
Δημοσιεύσεις: 907
Εγγραφή: 27 Μαρ 2024, 16:59
Phorum.gr user: Πάλαι ποτέ Στύγιος
Τοποθεσία: Ζαχαρίας

Re: Καμιά σειρά που αξίζει να δει κανείς ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύξ » 15 Μάιος 2024, 03:35

masterridley έγραψε:
15 Μάιος 2024, 03:12
Είδα Fallout series (watchseries.mx)

Εικόνα

Αν δεν είσαστε ευαίσθητοι στο woke (που εγώ είμαι) θα είσαστε fine. Τα πρώτα επεισόδια είναι brutal απ'αυτή την άποψη γι'αυτό και μου πήρε κάτι εβδομάδες.. να ξεμπερδέψω με τα 1-3.

Aπό episode 4 και μετά έκανα binge ως το τέλος, ψιλο-γαμάει ngl κυρίως λόγω του ghoul. Αφού σκέφτηκα να του βάλω 7 ή 8, αλλά στα τελευταία επεισόδια το γαμάει ξανά με καταλάληξη που αν μου έλεγες ότι την έγραψαν παιδιά, θα σε πίστευα!

Και απ'την άποψη λογικής υποφέρει τρελά, οπότε αν δεν κλείνεις το μυαλό σου όταν βλέπεις ταινία, θα έχεις πρόβλημα.

Για όσους το έχουν δει
SpoilerShow
- Όλοι οι ήρωες πέφτουν συνεχώς ο ένας πάνω στον άλλον, λες και ανάμεσα στα διάφορα locations το μονοπάτι είναι μόνο 100 μέτρα.
- Το γκουλ που σκοτώνει όλους τους knights σε ένα δωμάτιο φάση Max Payne ή Neo επειδή ξέρει που είναι τρωτή η πανοπλία (με μία μόνο πιστολιά!), για κάποιον λόγο το έχει ξεχάσει στην πρώτη μάχη με τον μαύρο ήρωα που του παίρνει μία ώρα και αποτυγχάνει να τον σκοτώσει!
- Τις βόμβες τελικά δεν τις έριξαν οι Κινέζοι ή οι Αμερικάνοι, αλλά... οι κακοί καπιταλιστές για να εεε.. αναγκάσουν τους ανθρώπους να μπουν στα shelters??? Και καλά η VaultTec αλλά οι άλλοι που πουλάνε άλλα προϊόντα, πως θα βγάζαν κέρδος μετά απ'αυτό? Braindead "capitalism-bad-maan" γράψιμο εδώ.
- Το παραπάνω δε, γαμάει το canon όλων των παιχνιδιών που προηγήθηκαν, αλλά whatever, nobody cares about canon.
- Ο μεγάλος κακός (κλασικά αυτός που περιμένεις, βάσει woke λογικής), έριξε την βόμβα σκοτώνοντας εκατομμύρια(?) για να μην μάθουν οι άλλοι άνθρωποι την ύπαρξη πολιτισμού πέρα απ'τα vaults. Σκοτώνοντας και την μάνα της κόρης του (σχεδόν...). Mιλάμε για τέρμα αδίστακτο κάθαρμα, το οποίο στο τέλος για κάποιον unfathomable λόγο δίνει τον κωδικό επειδή η κόρη του λέει "please dad give the code *cries" ???
- Η πραγματική ηρωίδα της σειράς (προφανώς η!) έχει ανακαλύψει το cold-fusion και στο τέλος της σειράς πατάει το κουμπί και φωταγωγούνται χιλιάδες ερείπια στην ανωτέρω κατεστραμμένη (από πυρηνικά, mind you) πόλη. wat?
Τελική βαθμολογία 6/10
Έχεις μια χρονοκαθυστέρηση και υπεργαμάς στην ανάλυση και τη σειρά και τα παιχνίδια.
Ρε μη το ξαναδείς ,άμα σε χαλάει .
Ποινικό αδίκημα οι προπηλακισμοί σε βάρος εκπαιδευτικών.

Άβαταρ μέλους
Στύξ
Δημοσιεύσεις: 907
Εγγραφή: 27 Μαρ 2024, 16:59
Phorum.gr user: Πάλαι ποτέ Στύγιος
Τοποθεσία: Ζαχαρίας

Re: Καμιά σειρά που αξίζει να δει κανείς ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύξ » 15 Μάιος 2024, 03:39

Και του αλλουνού δεν του άρεσε το Expanse.
Εις τον μπούτζον μας.
Ποινικό αδίκημα οι προπηλακισμοί σε βάρος εκπαιδευτικών.

Άβαταρ μέλους
masterridley
Δημοσιεύσεις: 834
Εγγραφή: 11 Οκτ 2020, 23:56
Phorum.gr user: masterridley

Re: Καμιά σειρά που αξίζει να δει κανείς ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από masterridley » 15 Μάιος 2024, 04:05

Στύξ έγραψε:
15 Μάιος 2024, 03:35
Έχεις μια χρονοκαθυστέρηση και υπεργαμάς στην ανάλυση και τη σειρά και τα παιχνίδια.
Ρε μη το ξαναδείς ,άμα σε χαλάει .
Είμαι σίγουρος ότι ακόμα πολλοί δεν το χουν δει, οπότε η καθυστέρηση δεν παίζει ρόλο.

Όντως είμαι αναλυτικός τύπος :wink, αλλά ακόμα και ο πιο χαζός μπορεί να αδράξει την ηλιθιότητα του κύριου πλοτ (ποιοι έριξαν τις βόμβες και γιατί). Ήταν απίστευτο cringe η στιγμή της αποκάλυψης.

...

Lolz για το bold. Πρόσεξε το όνομα του νήματος, για μένα το 6/10 είναι still worth a watch (αν και ναι, δεν θα το ξαναδώ)

Το όλο νόημα του ποστ συνοψίζεται στό ότι αν ΔΕΝ είσαι αναλυτικός με αλλεργία στο modern writing, θα περάσεις καλά, πιθανά και 8/9 στα 10.

Άβαταρ μέλους
Στύξ
Δημοσιεύσεις: 907
Εγγραφή: 27 Μαρ 2024, 16:59
Phorum.gr user: Πάλαι ποτέ Στύγιος
Τοποθεσία: Ζαχαρίας

Re: Καμιά σειρά που αξίζει να δει κανείς ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύξ » 15 Μάιος 2024, 04:21

masterridley έγραψε:
15 Μάιος 2024, 04:05
Στύξ έγραψε:
15 Μάιος 2024, 03:35
Έχεις μια χρονοκαθυστέρηση και υπεργαμάς στην ανάλυση και τη σειρά και τα παιχνίδια.
Ρε μη το ξαναδείς ,άμα σε χαλάει .
Είμαι σίγουρος ότι ακόμα πολλοί δεν το χουν δει, οπότε η καθυστέρηση δεν παίζει ρόλο.

Όντως είμαι αναλυτικός τύπος :wink, αλλά ακόμα και ο πιο χαζός μπορεί να αδράξει την ηλιθιότητα του κύριου πλοτ (ποιοι έριξαν τις βόμβες και γιατί). Ήταν απίστευτο cringe η στιγμή της αποκάλυψης.

...

Lolz για το bold. Πρόσεξε το όνομα του νήματος, για μένα το 6/10 είναι still worth a watch (αν και ναι, δεν θα το ξαναδώ)

Το όλο νόημα του ποστ συνοψίζεται στό ότι αν ΔΕΝ είσαι αναλυτικός με αλλεργία στο modern writing, θα περάσεις καλά, πιθανά και 8/9 στα 10.
Koίταξε φίλε, επειδή έχω παίξει κι όλα τα παιχνίδια ,συναισθηματικά ήταν ένα "γερό" 7,5-8.
Και μόνο που έγινε σειρά,άξιζε. :g030:
Ποινικό αδίκημα οι προπηλακισμοί σε βάρος εκπαιδευτικών.

Άβαταρ μέλους
masterridley
Δημοσιεύσεις: 834
Εγγραφή: 11 Οκτ 2020, 23:56
Phorum.gr user: masterridley

Re: Καμιά σειρά που αξίζει να δει κανείς ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από masterridley » 15 Μάιος 2024, 04:39

Στύξ έγραψε:
15 Μάιος 2024, 04:21
Koίταξε φίλε, επειδή έχω παίξει κι όλα τα παιχνίδια ,συναισθηματικά ήταν ένα "γερό" 7,5-8.
Και μόνο που έγινε σειρά,άξιζε. :g030:
Ναι είχε πολλά καλά στοχεία. brotherhood of steel, vault experiments (δεν είμαι κατά, έχοντας ξεκινήσει από fallout 2, όσοι παίξαν πρώτα το 1 το θεωρούν ιεροσυλία!). Επίσης, μου άρεσε η αφέλεια των vault-dwellers, μειδίασα αρκετές φορές.

Και η πρωταγωνίστρια μου άρεσε, δεν ήταν mary-sue, πολύ συμπαθητικιά. Το ghoul απλά απίστευτο και οι "γουέστερν" ατάκες ήταν μμμουά (είπα ψέματα παραπάνω, παίζει να ξαναδώ κάποια επεισόδια πχ 4-5)

Μακάρι η σεζόν 2 να είναι καλύτερη και σ'αυτά που είπα όμως!

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9478
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Καμιά σειρά που αξίζει να δει κανείς ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 15 Μάιος 2024, 13:43

Στύξ έγραψε:
15 Μάιος 2024, 03:39
Και του αλλουνού δεν του άρεσε το Expanse.
Εις τον μπούτζον μας.
Το οποίο είναι από τις πιο σοβαρές (κατά την γνώμη μου) προσπάθειες σάι-φάι/σπέις όπερα των τελευταίων ετών.

Αλλά εδώ θα μού υπάρχουν τρέκιδες που τρελαίνονται μέχρι και με το Star Trek Discovery. Μέχρι και ο τελευταίος κύκλος, που είναι ξεκάθαρα video game/κυνήγι θησαυρού.
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 18805
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: Καμιά σειρά που αξίζει να δει κανείς ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 15 Μάιος 2024, 13:50

a gentleman in moscow McGrecor

Άβαταρ μέλους
Space_Passenger
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 18 Μαρ 2021, 13:41

Re: Καμιά σειρά που αξίζει να δει κανείς ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Space_Passenger » 16 Μάιος 2024, 16:04

Εχω δει τα πρωτα 2 επεισοδια "Famagusta". Αν και σπανια βλεπω Ελληνικες σειρες. Το βλεπει καποιος αλλος??? Υπαρχουν ονλαιν για οποιον θελει.


Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 10233
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Καμιά σειρά που αξίζει να δει κανείς ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 17 Μάιος 2024, 05:43

Μας έχει πιάσει λίγο μαλάκες ο σογκούνης
Όλοι θέλουν να δουν ξιφομαχίες, σαμουράι, ναυμαχίες, παρτούζες και σεπούκου, αλλά ο σκηνοθέτης έχει καταφέρει να μας τραβήξει το ενδιαφέρον με μια σειρά που 95% της είναι το πιό φτηνό πράγμα που μπορείς να κάνεις σε μια παραγωγή: θεατρικό διάλογο ένας με έναν. Πολύ διάλογος ρε φίλε.

95% ψωμί 5% μουρταδέλα το Σογκούν. Αλλά απ'την άλλη πιό ρεαλιστικό έτσι, η πραγματική ιστορία δεν είναι ούτε 0,5% δράση.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5663
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Καμιά σειρά που αξίζει να δει κανείς ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 17 Μάιος 2024, 09:37

Δεν νομίζω ότι είναι πρόβλημα η έλλειψη δράσης, έχει πολλή ένταση σαν σειρά. Ότι προσπαθούν να σου πασάρουν τις απίστευτες κωλοφαρδίες του τορανάγκα σαν 5d chess είναι πιο μεμπτό :lol:

Επίσης θα προτιμούσα να τον παρατούσαν κομπάρσο για τα 2/3 της σειράς τον άντζιν αντί να τον μπλέκουν σε ερωτικά τρίγωνα για να δικαιολογεί το screen time του.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 15304
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Καμιά σειρά που αξίζει να δει κανείς ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 17 Μάιος 2024, 09:41

δεν το τελείωσα ακόμα αλλά υποτίθεται είναι μινι σειρά και η ιστορία είναι ένας τόμος μόνο, στα 10 επεισόδια τον εξάντλησαν. Τι διάολο θα πουν στη 2η και την 2η σεζόν? Φοβάμαι μην καταλήξει σαν το got ή ακόμα χειρότερα :-?
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “7η τέχνη και Ηλ. ΜΜΕ”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών