Μαθαίνω τί τρώω

Χλωρίδα - πανίδα και άνθρωπος
Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 9181
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Μαθαίνω τί τρώω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 09 Μάιος 2024, 16:01

Μια και θα αποτελέσουν τη βασική μας πηγή πρωτεΐνης σε μια εικοσαετία, ας μάθουμε κάτι γι' αυτά.
Αφού πέρασαν πάνω από μια δεκαετία κρυμμένοι στο υπέδαφος, πίνοντας χυμούς από ρίζες δέντρων, δύο γόνοι – Brood XIII και Brood XIX – αναδύονται ταυτόχρονα το 2024. Είναι η πρώτη φορά που το κάνουν ταυτόχρονα από το 1803.

Μια τέτοια μαζική εμφάνιση των εντόμων θα διαταράξει τα οικολογικά συστήματα διατροφής, λένε οι επιστήμονες της εξελικτικής βιολογίας. Οι εμφανίσεις τζιτζικιών μπορούν να αναδιατάξουν πλήρως ένα τροφικό δίκτυο. Για τα πεινασμένα αρπακτικά, αυτές οι εμφανίσεις είναι σαν ένας μπουφές όπου μπορείς να φας όσο θέλεις.

Η εμφάνιση δεν θα είχε άμεσο αντίκτυπο στο ανθρώπινο σύστημα διατροφής ωστόσο οι ασυνήθιστα υψηλοί πληθυσμοί τζιτζικιών δεν είναι καλό νέο. Ετσι, οι επιστήμονες εκμεταλλεύονται τη διπλή εμφάνιση του 2024 για να μάθουν περισσότερα σχετικά με τις επιπτώσεις των εντόμων σε άλλα είδη, τόσο στο ζωικό βασίλειο όσο και στα φυτά.


Τα περιοδικά τζιτζίκια έχουν έναν απίστευτα μακρύ κύκλο ζωής, σε αντίθεση με τα αδέρφια τους που ωριμάζουν κάθε καλοκαίρι. Μετά την εκκόλαψη, τα ανώριμα περιοδικά τζιτζίκια, που ονομάζονται νύμφες, περνούν είτε 13 είτε 17 χρόνια κάτω από τη γη, τρέφονται με ρίζες, προτού ορμήξουν προς τα πάνω και μεταμορφωθούν σε ενήλικα.

Η 17χρονη γενιά XIII, που εκκολάφθηκε το 2007, πρόκειται να εμφανιστεί στο Βόρειο Ιλινόις, ενώ η 13χρονη γενιά XIX θα εμφανιστεί σε περιοχές των νοτιοανατολικών ΗΠΑ. Και τα δύο γεγονότα ξεκίνησαν, όπως είχε προβλεφθεί, στα τέλη Απριλίου 2024.

Τα έντομα θα προσφέρουν πλούσια τροφή για όλα τα είδη της άγριας ζωής. Πουλιά όλων των μορφών και μεγεθών – σπουργίτια, κοράκια, χελιδόνια – αλλάζουν ευκαιριακά τη διατροφή τους για να επωφεληθούν από αυτόν τον «μπουφέ» τζιτζικιών. Μια μελέτη, που δημοσιεύθηκε το 2023, διαπίστωσε ότι η εμφάνιση των περιοδικών τζιτζικιών αλλάζει τη διατροφή ολόκληρων κοινοτήτων πουλιών. Υπολογίζεται ότι οι μαζικές εμφανίσεις τζιτζικιών μπορούν να καλύψουν έως και 500.000 τετραγωνικά χιλιόμετρα. Ως αποτέλεσμα, αυτή η αλλαγή στη διατροφή προκαλεί ένα «κυματιστό» αποτέλεσμα στην τροφική αλυσίδα.

Οι επιστήμονες διαπίστωσαν ότι οι άγριες γαλοπούλες, για παράδειγμα, θα επωφεληθούν από τη γενναιοδωρία της φύσης, οδηγώντας σε έκρηξη του πληθυσμού τους. Οι σκίουροι τρώνε επίσης τζιτζίκια, όπως και οι νυχτερίδες, οι αράχνες, οι σφήκες, ακόμη και τα φίδια.

Ωστόσο, τα πτηνά είναι αυτά που επηρεάζονται περισσότερο από τις ανατρεπτικές συνέπειες. Έχει διαπιστωθεί ότι περισσότερα από 80 είδη πτηνών άλλαξαν τη διατροφή τους σε τζιτζίκια κατά τη διάρκεια της εμφάνισης του 2021. Οι κάμπιες, που συνήθως καταναλώνονται από τα πουλιά, έμειναν εκτός «μενού» και ο αριθμός τους υπερδιπλασιάστηκε. Αυτό με τη σειρά του οδήγησε σε ζημιές στα δέντρα που προκλήθηκαν από τους ανεξέλεγκτους πληθυσμούς των καμπιών..
https://www.kathimerini.gr/life/environ ... i-alysida/
Z

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 20545
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Μαθαίνω τί τρώω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 09 Μάιος 2024, 16:04

Ου να χαθείς βρωμύλω!

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 9181
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: Μαθαίνω τί τρώω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 09 Μάιος 2024, 16:07

Σκέψου ότι η γενιά βήτα θα λέει ότι οι παπούδες μας οι μιλλένιαλς έτρωγαν κρέας πάνω από δυο φορές το χρόνο κι ας μην ήταν εκατομμυριούχοι.

Εγώ πάντως δεν το ξέρα ότι υπάρχουν τζιτζίκια μεγάλης περιόδου. Σαν το παλαιωμένο κρασί θα θεωρούνται.
Z

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 12133
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Μαθαίνω τί τρώω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 09 Μάιος 2024, 16:12

Έλα Αρίστος να τσιμπήσεις μεζέ :lol:

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 12150
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Μαθαίνω τί τρώω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 09 Μάιος 2024, 16:18

Θα πρέπει να είναι εκτυφλωτικά όμορφη η Καραμελίτσα για να φάω τζιτζίκια, αν δεν είναι τότε μόνο τζατζίκια
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
GoBack
Δημοσιεύσεις: 28705
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:37

Re: Μαθαίνω τί τρώω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBack » 09 Μάιος 2024, 16:22

Και γιατι να μη φαμε τα πουλια που θα αβγατισουν;
Philip Mortimer έγραψε:
14 Μαρ 2023, 22:40
Όσον αφορά το 2019 προσωπικά ψήφισα τον Μητσοτάκη γιατί πίστεψα στο όραμα μη πολιτικά χρωματισμένου εκσυγχρονισμού που παρουσίασε.

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 9181
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: Μαθαίνω τί τρώω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 09 Μάιος 2024, 16:24

GoBack έγραψε:
09 Μάιος 2024, 16:22
Και γιατι να μη φαμε τα πουλια που θα αβγατισουν;
Εγώ λέω για καλλιέργειες. Ήδη έχεις τζιτζίκια ως ζωοτροφές. Αλλά αφού μπορείς να καταναλώσεις άμεσα την πρωτεΐνη τζιτζικιού, το ενδιάμεσο ζώο είναι άχρηστο, να μην πω τί αποτύπωμα διοξειδίου αφήνει.
Z

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71040
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Μαθαίνω τί τρώω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 09 Μάιος 2024, 16:25

Καραμελίτσα έγραψε:
09 Μάιος 2024, 16:07
Σκέψου ότι η γενιά βήτα θα λέει ότι οι παπούδες μας οι μιλλένιαλς έτρωγαν κρέας πάνω από δυο φορές το χρόνο κι ας μην ήταν εκατομμυριούχοι.

Εγώ πάντως δεν το ξέρα ότι υπάρχουν τζιτζίκια μεγάλης περιόδου. Σαν το παλαιωμένο κρασί θα θεωρούνται.
Δεν έχω ιδέα ποια είναι η γενιά βήτα αλλά είμαι απολύτως σίγουρη ότι οι τρέντυ συνομοταξίες, περισσότερο ενδιαφέρονται για το ινφλουερίστικου τύπου στάιλε πρότζεκτς, παρά για τα δικά τους γευστικά δεδομένα.

Οι περισσότεροι από δαύτους, έχουν πάρει εδώ και χρόνια διαζύγιο από τις αμιγώς προσωπικές γευστικές (και όχι μόνον) επιλογές τους.

Πρόκειται για ΑΙ πρότζεκτς, ακόμη και στο διατροφικό πεδίο, που θεωρούν βαρβατίλα τις αμιγώς ανθρώπινες επιθυμίες. :e045:
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 16371
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: Μαθαίνω τί τρώω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 09 Μάιος 2024, 16:25

Sid Vicious έγραψε:
09 Μάιος 2024, 16:18
Θα πρέπει να είναι εκτυφλωτικά όμορφη η Καραμελίτσα για να φάω τζιτζίκια, αν δεν είναι τότε μόνο τζατζίκια
:lol:
ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71040
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Μαθαίνω τί τρώω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 09 Μάιος 2024, 16:30

Sid Vicious έγραψε:
09 Μάιος 2024, 16:18
Θα πρέπει να είναι εκτυφλωτικά όμορφη η Καραμελίτσα για να φάω τζιτζίκια, αν δεν είναι τότε μόνο τζατζίκια
Σωστός.

Ή εκτυφλωτικά όμορφος Καραμελούτσος...

Ενιγουέι, δεν έχει πλάκα το ότι η αίσθηση της όρασης (ή έστω της φαντασίωσης) επηρεάζει σε μεγάλο βαθμό και την αίσθηση της γεύσης; :P
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71040
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Μαθαίνω τί τρώω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 09 Μάιος 2024, 16:33

Προσωπικώς πάντως, θεωρώ την όσφρηση ως κατευθυντήρια αίσθηση. :)
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20353
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Μαθαίνω τί τρώω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 09 Μάιος 2024, 16:37

ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Μάιος 2024, 16:33
Προσωπικώς πάντως, θεωρώ την όσφρηση ως κατευθυντήρια αίσθηση. :)
Πολύ παραπλανητική σε ο,τι αφορά το φαι. Για παράδειγμα πόσα θεϊκά τυριά μυρίζουν ποδαριλα :romance-hearteyes:
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
SpAcE_PaNtHeR
Δημοσιεύσεις: 1434
Εγγραφή: 18 Μάιος 2018, 21:12

Re: Μαθαίνω τί τρώω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SpAcE_PaNtHeR » 09 Μάιος 2024, 16:39

λολ

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71040
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Μαθαίνω τί τρώω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 09 Μάιος 2024, 16:45

Cecily Anne έγραψε:
09 Μάιος 2024, 16:37
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Μάιος 2024, 16:33
Προσωπικώς πάντως, θεωρώ την όσφρηση ως κατευθυντήρια αίσθηση. :)
Πολύ παραπλανητική σε ο,τι αφορά το φαι. Για παράδειγμα πόσα θεϊκά τυριά μυρίζουν ποδαριλα :romance-hearteyes:
Ρε συ, εγώ δεν είμαι ναξιώτισσα ούτε κρητικιά για να το παίξω ειδικός στα τυριά. Αλλά μια στοιχειώδη επαφή και σεβασμό στα παραδοσιακά ρίαλ πρότζεκτς (τυροκομικά, κτηνοτροφικά, λοιπά) την έχω. :P
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20353
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Μαθαίνω τί τρώω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 09 Μάιος 2024, 16:54

ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Μάιος 2024, 16:45
Cecily Anne έγραψε:
09 Μάιος 2024, 16:37
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Μάιος 2024, 16:33
Προσωπικώς πάντως, θεωρώ την όσφρηση ως κατευθυντήρια αίσθηση. :)
Πολύ παραπλανητική σε ο,τι αφορά το φαι. Για παράδειγμα πόσα θεϊκά τυριά μυρίζουν ποδαριλα :romance-hearteyes:
Ρε συ, εγώ δεν είμαι ναξιώτισσα ούτε κρητικιά για να το παίξω ειδικός στα τυριά. Αλλά μια στοιχειώδη επαφή και σεβασμό στα παραδοσιακά ρίαλ πρότζεκτς (τυροκομικά, κτηνοτροφικά, λοιπά) την έχω. :P
Κάτσε έχω κι άλλο παράδειγμα στο μυαλό!!!!! Τα ξινολαχανα, τα κιμτσι, κάτι τουρσιά που ανοίγεις πρώτη φορά και γενικά όπου έχει περάσει διεργασία ζύμωσης. Μποχα αφόρητη, γεύση φοβερή!
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικολογία & Φύση”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών