vegan το νέο επαναστατικό κίνημα

Φιλοζωικό αίσθημα, συζητήσεις, προβληματισμοί. Εκπαίδευση, φροντίδα & συμβουλές.
Άβαταρ μέλους
vag_el
Δημοσιεύσεις: 3184
Εγγραφή: 12 Ιαν 2021, 01:00
Phorum.gr user: vag_el

Re: vegan το νέο επαναστατικό κίνημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vag_el » 17 Δεκ 2023, 23:22

O I έγραψε:
17 Δεκ 2023, 23:14
vag_el έγραψε:
17 Δεκ 2023, 23:07
O I έγραψε:
17 Δεκ 2023, 22:58

Δεν απαντάς στις ερωτήσεις μου Βαγγέλη. Δεν πειράζει.
Κι εγώ έχω 25 χρόνια να φάω κρέας χερσαίων ζώων αλλά δεν προσπαθώ να πείσω κανένα να με μιμηθεί ή να πω ότι αυτό είναι το σωστό για όλους ή ότι δολοφονούμε τα κακόμοιρα ζώα που δεν μας έφταιξαν σε κάτι κττ. Στη φύση μας είναι να τρώμε κρέας και λαχανικά και σχεδόν τα πάντα αν θες. Να νομίζεις όμως ότι εγκληματούμε επειδή σκοτώνουμε για να φάμε, αυτό το βλέπω ύποπτο για την ψυχική υγεία όποιου το εκφράζει. Να σκοτώνει κάποιος για "χόμπι" είναι διαφορετικό θέμα και καλό είναι να μη τα μπλέκουμε, νομίζω.

.,
Εγώ προσπαθώ,πάντοτε δια της λογικής μεθόδου και του διαλόγου ,δίχως βία και προσβολές.Αν θελήσει κάποιος μπορεί να το προσπαθήσει .
Η ψυχική μου υγεία Δόξα τω Θεό είναι πολύ καλή και εξετάζομαι κατα περιόδους.Αν εννοείς φυσιολογικό το να σκοτώνουμε θα πρέπει να πούμε ως συμπέρασμα ότι δεν έχουμε ανάγκη τον Νόμο για την αφαίρεση ζωής και ότι είναι κάτι φυσιολογικό.Δεν μπορεί απο τη μία να Δικαζόμαστε για την αφαίρεση ζωής και απο την άλλη να κλαιγόμαστε όταν αφαιρείται η ζωή μιας γυναίκας ή ενός άντρα ή και ενός παιδιού.

Απ' ότι καταλαβαίνεις Βαγγέλη δεν προσπαθώ να σε προσβάλω αλλά επισημαίνω τις διαφορές που παρατηρώ ότι δεν αντιλαμβάνεσαι και αυτό ενισχύεται όταν βλέπω να μπλέκεις την φυσική ανάγκη τού ανθρώπου για συγκεκριμένες τροφές με τις διαστροφικές του τάσεις ή την εχθρότητα για τους συνανθρώπους του.

τεσπα
χάρηκα που τα είπαμε

ΥΓ
vag_el έγραψε:
17 Δεκ 2023, 22:50
Οι μελιτζάνες θέλουν οπωσδήποτε βράσιμο .[/color]
Δεν γνωρίζεις από κυπραίικη κουζίνα γι' αυτό το λες. Τις τεμαχίζουν ωμές μέσα στη ντοματοσαλάτα :wink

:wave:

.,

Ναι ,το πρόσεξα ότι μπήκες πολύ ευγενικά στο νήμα μου,και σου ανταποδίδω με την μέγιστη ευγένεια την φιλοξενία.
Οσον αφορά το θέμα μας.Παρουσιάζεις ως φυσική ανάγκη του ανθρώπου το να σκοτώνει ζώα.Πράγμα που εμένα ,δυστυχώς ή ευτυχώς δεν με βρίσκει σύμφωνο.
Οπότε τραβάει ο καθένας την προσωπική του διαδρομή μέχρι το τέλος,και ό,τι μας φωτίσει ο Θεός απο κει και πέρα

Και εγώ χάρηκα ,καλό σου βράδυ
όλοι μαζί γινήκαμε συρφετός,
γυρεύοντας ομοιοκαταληξία
μια τόσο ευγενικιά φιλοδοξία
έγινε της ζωής μας ο σκοπός

Κ.Καρυωτάκης

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4318
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: vegan το νέο επαναστατικό κίνημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 17 Δεκ 2023, 23:24

:wave:
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8208
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: vegan το νέο επαναστατικό κίνημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 17 Δεκ 2023, 23:55

.

Γκέλη μου η Τελική Δικτατορία εεεεε η Επανάσταση του Βεγκαναριάτου θα γίνει με Οπλα ή μέσω Πλύσης Εγκεφάλου ;;;

Θα απαγορευτεί το κρέας απο τους Βεγκαναπασφαλίτες για το καλό μας ;;;

Θα μάς πείτε τι μας ετοιμάζετε άν πάρετε την Εξουσία ;;;

Σαν Επαναστατης και αυριανός Καθοδηγητής του Κινήματος κάτι παραπάνω θά ξέρεις.....

Στα λέω τούτα γιατί κάποτε πέτυχα κάτι φιλόζωους σε δίκη όπου ένας μεθυστακας Πολωνός είχε γαμήσει μία σκύλα . :roll:

και οι Φιλόζωοι φώναζαν ΚΡΕΜΑΣΤΕ ΤΟΝ.....καταλαβαίνεις τι θέλω να πώ.....αν καταλαβαίνεις δηλαδή.....

.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Imperium
Δημοσιεύσεις: 3537
Εγγραφή: 23 Απρ 2020, 12:47

Re: vegan το νέο επαναστατικό κίνημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 18 Δεκ 2023, 00:32

ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
17 Δεκ 2023, 23:55
.

Γκέλη μου η Τελική Δικτατορία εεεεε η Επανάσταση του Βεγκαναριάτου θα γίνει με Οπλα ή μέσω Πλύσης Εγκεφάλου ;;;

Θα απαγορευτεί το κρέας απο τους Βεγκαναπασφαλίτες για το καλό μας ;;;

Θα μάς πείτε τι μας ετοιμάζετε άν πάρετε την Εξουσία ;;;

Σαν Επαναστατης και αυριανός Καθοδηγητής του Κινήματος κάτι παραπάνω θά ξέρεις.....

Στα λέω τούτα γιατί κάποτε πέτυχα κάτι φιλόζωους σε δίκη όπου ένας μεθυστακας Πολωνός είχε γαμήσει μία σκύλα . :roll:

και οι Φιλόζωοι φώναζαν ΚΡΕΜΑΣΤΕ ΤΟΝ.....καταλαβαίνεις τι θέλω να πώ.....αν καταλαβαίνεις δηλαδή.....

.
Κακό πράγμα η ζήλια...
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι επιστήμονα που φοβάται να πετάξει με αεροπλάνο.

Imperium
Δημοσιεύσεις: 3537
Εγγραφή: 23 Απρ 2020, 12:47

Re: vegan το νέο επαναστατικό κίνημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 18 Δεκ 2023, 00:46

vag_el έγραψε:
17 Δεκ 2023, 23:07
Εγώ προσπαθώ,πάντοτε δια της λογικής μεθόδου και του διαλόγου ,δίχως βία και προσβολές.Αν θελήσει κάποιος μπορεί να το προσπαθήσει .
Η ψυχική μου υγεία Δόξα τω Θεό είναι πολύ καλή και εξετάζομαι κατα περιόδους.Αν εννοείς φυσιολογικό το να σκοτώνουμε θα πρέπει να πούμε ως συμπέρασμα ότι δεν έχουμε ανάγκη τον Νόμο για την αφαίρεση ζωής και ότι είναι κάτι φυσιολογικό.Δεν μπορεί απο τη μία να Δικαζόμαστε για την αφαίρεση ζωής και απο την άλλη να κλαιγόμαστε όταν αφαιρείται η ζωή μιας γυναίκας ή ενός άντρα ή και ενός παιδιού.

Με συγχωρείς νεαρέ μου, αλλά εδώ θαρρώ πως διαπρ́ατεις πουστιάν.

ΔΕΝ είναι το θέμα εδώ vegeteraianism, το οποίο θα μπορούσα, υπό συνθήκες, να αποδεχθώ.
Έχει κι αυτό παράδοση χιλιετηρίδων, θρησκευτικές βάσεις (αν σου είναι απαραίτητες), και όσο να 'ναι ένα επιτυχημένο track record αποτελεσματικότητας.

Εδώ όμως συζητάμε την παλαβομάρα του βήγκαν
* Μη τρώς γαλακτοκομικά γιατί υποφέρουν οι αγελάδες (εδώ θα έφριττε ο κάθε βετζετάριαν Ινδουιστής)
* Μην τρως αυγά γιατί υποφέρουν οι κοτούλες, κοκοκο, το κοκοράκι, κικιρικικί...
* Μην φορας μάλλινο γιατι παγώνουν τα αρνάκια.
* Μην φορας δερμάτινα παπούτσια, το νάυλο γιατί το εφεύραμε; κλπ, κλπ

Σε λίγο θα φοράτε και μάσκες για να μην εισπνέετε μικροοργανισμούς, όπως οι Jain.
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι επιστήμονα που φοβάται να πετάξει με αεροπλάνο.

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 9221
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: vegan το νέο επαναστατικό κίνημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 18 Δεκ 2023, 01:01

Να μην χέζετε γιατί φεύγουν στην τουαλέτα και ψωφάνε εκατομμύρια καλά μικροβιάκια που δεν φταίνε σε τίποτε .
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Κοινοβουλευτισμός είναι η εκπροσώπηση των φεουδαρχών απέναντι στον βασιλιά.
Azzurra Carnelos

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4318
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: vegan το νέο επαναστατικό κίνημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 18 Δεκ 2023, 01:04

Οι λεπτομέρειες είναι γνωστές και φυσικά έχουν πολλά ερείσματα παραλογισμού στο αφήγημα όπως: το "Παρουσιάζεις ως φυσική ανάγκη του ανθρώπου το να σκοτώνει ζώα" και όχι: το "Παρουσιάζεις ως φυσική ανάγκη του ανθρώπου το να σκοτώνει ζώα για να τραφεί"...αλλά το παρακάμπτω.

τεσπα
Imperium έγραψε:
18 Δεκ 2023, 00:32
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
17 Δεκ 2023, 23:55
.

Γκέλη μου η Τελική Δικτατορία εεεεε η Επανάσταση του Βεγκαναριάτου θα γίνει με Οπλα ή μέσω Πλύσης Εγκεφάλου ;;;

Θα απαγορευτεί το κρέας απο τους Βεγκαναπασφαλίτες για το καλό μας ;;;

Θα μάς πείτε τι μας ετοιμάζετε άν πάρετε την Εξουσία ;;;

Σαν Επαναστατης και αυριανός Καθοδηγητής του Κινήματος κάτι παραπάνω θά ξέρεις.....

Στα λέω τούτα γιατί κάποτε πέτυχα κάτι φιλόζωους σε δίκη όπου ένας μεθυστακας Πολωνός είχε γαμήσει μία σκύλα . :roll:

και οι Φιλόζωοι φώναζαν ΚΡΕΜΑΣΤΕ ΤΟΝ.....καταλαβαίνεις τι θέλω να πώ.....αν καταλαβαίνεις δηλαδή.....

.
Κακό πράγμα η ζήλια...
Καλά ρε παιδιά... είπαμε...την 50χρονη ίσως να την σκότωσαν για ζήλια τα αγαπούλια. Δε συμβαίνει πάντα :lol: χωρίς υπερβολές, υπάρχουν και άλλες ευαισθησίες που παρακινούν τους φίλους των ζώων να τα λυπούνται ή να τα υπερασπίζονται. Το στραβό κατ' εμέ για τη "ράτσα" μας είναι, όταν υπερασπίζονται (για συγκεκριμένους λόγους) κάποιοι ευαίσθητοι άνθρωποι, τα ζα σε κάθε περίπτωση, ακόμα και σε φόνο ανθρώπου. Εκεί παραπάει... :lol:

.,
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7783
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: vegan το νέο επαναστατικό κίνημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 18 Δεκ 2023, 01:20

Imperium έγραψε:
18 Δεκ 2023, 00:46
vag_el έγραψε:
17 Δεκ 2023, 23:07
Εγώ προσπαθώ,πάντοτε δια της λογικής μεθόδου και του διαλόγου ,δίχως βία και προσβολές.Αν θελήσει κάποιος μπορεί να το προσπαθήσει .
Η ψυχική μου υγεία Δόξα τω Θεό είναι πολύ καλή και εξετάζομαι κατα περιόδους.Αν εννοείς φυσιολογικό το να σκοτώνουμε θα πρέπει να πούμε ως συμπέρασμα ότι δεν έχουμε ανάγκη τον Νόμο για την αφαίρεση ζωής και ότι είναι κάτι φυσιολογικό.Δεν μπορεί απο τη μία να Δικαζόμαστε για την αφαίρεση ζωής και απο την άλλη να κλαιγόμαστε όταν αφαιρείται η ζωή μιας γυναίκας ή ενός άντρα ή και ενός παιδιού.

Με συγχωρείς νεαρέ μου, αλλά εδώ θαρρώ πως διαπρ́ατεις πουστιάν.

ΔΕΝ είναι το θέμα εδώ vegeteraianism, το οποίο θα μπορούσα, υπό συνθήκες, να αποδεχθώ.
Έχει κι αυτό παράδοση χιλιετηρίδων, θρησκευτικές βάσεις (αν σου είναι απαραίτητες), και όσο να 'ναι ένα επιτυχημένο track record αποτελεσματικότητας.

Εδώ όμως συζητάμε την παλαβομάρα του βήγκαν
* Μη τρώς γαλακτοκομικά γιατί υποφέρουν οι αγελάδες (εδώ θα έφριττε ο κάθε βετζετάριαν Ινδουιστής)
* Μην τρως αυγά γιατί υποφέρουν οι κοτούλες, κοκοκο, το κοκοράκι, κικιρικικί...
* Μην φορας μάλλινο γιατι παγώνουν τα αρνάκια.
* Μην φορας δερμάτινα παπούτσια, το νάυλο γιατί το εφεύραμε; κλπ, κλπ

Σε λίγο θα φοράτε και μάσκες για να μην εισπνέετε μικροοργανισμούς, όπως οι Jain.
Ε αν δεν έχεις πρόβλημα να γδαρθεί η αγελάδα, φατην κιόλας να χορτάσεις.

Imperium
Δημοσιεύσεις: 3537
Εγγραφή: 23 Απρ 2020, 12:47

Re: vegan το νέο επαναστατικό κίνημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 18 Δεκ 2023, 01:24

gassim έγραψε:
18 Δεκ 2023, 01:20
Imperium έγραψε:
18 Δεκ 2023, 00:46
vag_el έγραψε:
17 Δεκ 2023, 23:07
Εγώ προσπαθώ,πάντοτε δια της λογικής μεθόδου και του διαλόγου ,δίχως βία και προσβολές.Αν θελήσει κάποιος μπορεί να το προσπαθήσει .
Η ψυχική μου υγεία Δόξα τω Θεό είναι πολύ καλή και εξετάζομαι κατα περιόδους.Αν εννοείς φυσιολογικό το να σκοτώνουμε θα πρέπει να πούμε ως συμπέρασμα ότι δεν έχουμε ανάγκη τον Νόμο για την αφαίρεση ζωής και ότι είναι κάτι φυσιολογικό.Δεν μπορεί απο τη μία να Δικαζόμαστε για την αφαίρεση ζωής και απο την άλλη να κλαιγόμαστε όταν αφαιρείται η ζωή μιας γυναίκας ή ενός άντρα ή και ενός παιδιού.

Με συγχωρείς νεαρέ μου, αλλά εδώ θαρρώ πως διαπρ́ατεις πουστιάν.

ΔΕΝ είναι το θέμα εδώ vegeteraianism, το οποίο θα μπορούσα, υπό συνθήκες, να αποδεχθώ.
Έχει κι αυτό παράδοση χιλιετηρίδων, θρησκευτικές βάσεις (αν σου είναι απαραίτητες), και όσο να 'ναι ένα επιτυχημένο track record αποτελεσματικότητας.

Εδώ όμως συζητάμε την παλαβομάρα του βήγκαν
* Μη τρώς γαλακτοκομικά γιατί υποφέρουν οι αγελάδες (εδώ θα έφριττε ο κάθε βετζετάριαν Ινδουιστής)
* Μην τρως αυγά γιατί υποφέρουν οι κοτούλες, κοκοκο, το κοκοράκι, κικιρικικί...
* Μην φορας μάλλινο γιατι παγώνουν τα αρνάκια.
* Μην φορας δερμάτινα παπούτσια, το νάυλο γιατί το εφεύραμε; κλπ, κλπ

Σε λίγο θα φοράτε και μάσκες για να μην εισπνέετε μικροοργανισμούς, όπως οι Jain.
Ε αν δεν έχεις πρόβλημα να γδαρθεί η αγελάδα, φατην κιόλας να χορτάσεις.
Ναι, πρώτα μου αρέσει να τις γδέρνω ζωντανές, και μέτα μόνο να τις κάνω μπιφτέκια.

Η ιδέα του γδέρνω ένα ψώφιο ζώο μου είναι αποκρουστική.
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι επιστήμονα που φοβάται να πετάξει με αεροπλάνο.

Pollaplasiastis
Δημοσιεύσεις: 973
Εγγραφή: 09 Οκτ 2023, 18:16
Phorum.gr user: Pollaplasiastis
Τοποθεσία: Αθηνα (δυστυχως)

Re: vegan το νέο επαναστατικό κίνημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Pollaplasiastis » 18 Δεκ 2023, 01:25

Αν κ κρεατοφαγος ο ιδιος, οφειλω να ομολογησω οτι εχω δει κτηνη γομαρια αθλητες χορτοφαγους. Οχι εναν κ δυο. Πολλους.

Το "οι μυες θελουν κρεας" ειναι τελικα μυθος.

Δεν θα προχωρησω στον Βιγκανισμο, γιατι εχει ολοκληρη αρρωστη ατζεντα απο πισω, οπου δεν εχω κατσει να αφαιρεσω την ιδεολογια απ την πρακτικη κ να ξερω τι παιζει.
Η χορτοφαγια ομως (που δεν αποκλειει καποια προιοντα παραγωγα ζωων/εντομων) εχει αποδειχτει περαν καθε αμφιβολιας, σε εμενα, ως ικανη να συντηρησει στην ζωη τον οποιονδηποτε ενηλικα. Αντρα, η γυναικα (δεν μπαινω σε ηλικιες υπο αναπτυξη γιατι δεν εχω τις απαραιτητες γνωσεις).

Ο Σβατζενεγκερ πεθερος που στα 70 δεν εχει καμια παθηση κ τα δοντια του τα ζηλευω, ειναι χορτοφαγος, με την γυναικα του (εχει κ μελισσια). Κραταει το χωραφι του, αυτη τον κηπο κ μπορουν να παραγουν κ να τρωνε την ιδια τους την τροφη !!!
Το οποιο το θεωρω κατι αρκετα αξιοθαυμαστο, ξεχασμενο απο ολους εμας που ζουμε στις πολεις σημερα.
Κ αυτο θα μπορουσαμε να πουμε οτι ειναι ενα προτερημα της χορτοφαγικης διαιτας/ τροπου ζωης. Τα συζηταμε καμια φορα κ μας λεει να παρατησουμε τα κρεατα κ να φυτεψουμε τι θελουμε να τρωμε κ να απαλλαχτουμε απ το προβλημα του να αγοραζουμε την τροφη μας.

Γελαω μερικες φορες, αλλα για σκεφτειτε ποσο πολυτιμες ειναι αυτες οι γνωσεις σε περιπτωσεις αναγκης, κρισης, πολεμου, φτωχιας κλπ.
Να γνωριζει καποιος απο αποξυρανση, κομποστοποιηση, κονσερβοποιηση κλπ, ωστε να εχει τα καταλληλα φυτα τις εποχες που κανονικα δεν βγαινουν, η κ σε μεγαλο βαθος χρονου. Να γνωριζεις που να ψαξει να τα βρει (αν δεν τα καλλιεργει) κ ποια να ανταλλαξει κ για ποσο.

Γιατι ολοι μιλαμε σκετα για χορτοφαγια ως μεθοδο καταναλωσης. Δλδ. μιλαμε σκετα ως Αθηναιοι.
Για σκεφτειτε ομως το βαθος αυτης της διαφορετικης διατροφικης συνηθειας αν εισαι καλιεργητης/ κατασκευαστης/ μεταπρατης.

Δεν χρειαζεται καποιος να γινει 100% χορτοφαγος. Μονο να επιστρεψει σε λιγο πιο παλια διαιτα, οπου το κρεας ηταν μια φορα την εβδομαδα, κ μιλαμε για εναν αλλο τροπο ζωης.
Απο μια αποψη, ας αναλογιστουμε ποσο μακρυα ειμαστε απο το πως ζουσαν ολοι οι προγονοι μας εως μολις 50 χρονια πιο πισω !! Γιατι μεχρι τα χρονια της 21ης Απριλιου, οι ανθρωποι στην πατριδα μας τρωγαν 95% φυτα κ με το ζορι 5% ζωα.
Μηπως τελικα η τρομαχτικη καταναλωση κρεατος δεν ειναι καν κατι το ελληνικο??
Ρωταω.
Μηπως πρεπει να αρχισουμε να υποπτευομαστε οτι δεν ειναι μονο οι σημερινες διατροφικες τασεις που εχουν ατζεντες απο πισω, αλλα οι διαφορες αλλαγες στην ελληνικη διατροφη να γιναν απο "μοδες" που κ αυτες ηρθαν απο καπου??
Ρωταω.
Truth sounds like hate to those who hate truth-- Proverbs 9:7-8
Bacteria is life on Mars but a heartbeat is not life on Earth...

Άβαταρ μέλους
sharp
Δημοσιεύσεις: 21710
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: vegan το νέο επαναστατικό κίνημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 18 Δεκ 2023, 01:40

vag_el έγραψε:
17 Δεκ 2023, 22:32
O I έγραψε:
17 Δεκ 2023, 22:21
vag_el έγραψε:
17 Δεκ 2023, 16:39

Οχι ''κάποιου είδους'',συγκεκριμένα έμφυτη τάση εχει ο άνθρωπος
Αυτό που ονομάζεις "έμφυτη τάση" του ανθρώπου έχει να κάνει με κινούμενα σχέδια που επηρεάζουν τον παιδικό ψυχισμό με φιγούρες ζώων που μιλούν σαν άνθρωποι και ταυτίζονται. Πριν τα κινούμενα σχέδια όταν παίζαμε παιδιά στις γειτονιές, ανενόχλητα "βασανίζαμε" ζώα, κάποιοι που δεν είχαμε τέτοιες εικόνες. Ίσως το συνδέσεις με ψυχικά τραύματα (δεν αντιλέγω) αλλά είναι στη φύση τού ανθρώπου να τρώει ζώα και το καταλαβαίνεις αυτό από την επιθυμητή γεύση του κρέατος προς τον άνθρωπο ή από την μίμιση βίγκαν τροφών προς αυτή τη γεύση. αν πιστεύεις δε στην εξέλιξη των ειδών, δεν μπορείς να διαφωνήσεις μ' αυτό βλέποντας τη φύση των προτευόντων.

.,
Βάλε μια μπανάνα ή ένα μήλο μπροστά σε ένα παιδί και μια μπριζόλα.Μάντεψε τι θα διαλέξει για να φάει και τι για να παίξει.
Αν μπορείς φάε ωμό κρέας και έπειτα έλα να μου πείς ότι σου άρεσε.
Εγώ ήθελα μικρός να φάω ωμό το κρέας και με κυνήγαγε η μάνα μου. Για ωμό κιμά δεν το συζητάω, τον είχα ξεσκίσει, ακόμη όποτε το σκέφτομαι μού τρέχουνε τα σάλια.
“Hard times create strong men, strong men create good times, good times create weak men, and weak men create hard times.”

Imperium
Δημοσιεύσεις: 3537
Εγγραφή: 23 Απρ 2020, 12:47

Re: vegan το νέο επαναστατικό κίνημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 18 Δεκ 2023, 01:48

sharp έγραψε:
18 Δεκ 2023, 01:40
vag_el έγραψε:
17 Δεκ 2023, 22:32
Βάλε μια μπανάνα ή ένα μήλο μπροστά σε ένα παιδί και μια μπριζόλα.Μάντεψε τι θα διαλέξει για να φάει και τι για να παίξει.
Αν μπορείς φάε ωμό κρέας και έπειτα έλα να μου πείς ότι σου άρεσε.
Εγώ ήθελα μικρός να φάω ωμό το κρέας και με κυνήγαγε η μάνα μου. Για ωμό κιμά δεν το συζητάω, τον είχα ξεσκίσει, ακόμη όποτε το σκέφτομαι μού τρέχουνε τα σάλια.
Εσκιμώος;
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι επιστήμονα που φοβάται να πετάξει με αεροπλάνο.

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4318
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: vegan το νέο επαναστατικό κίνημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 18 Δεκ 2023, 01:50

Έχω φάει ωμό κιμά αλόγου με αλάτι και πιπέρι στη Γαλλία. Το συνηθίζουν :102:
Pollaplasiastis έγραψε:
18 Δεκ 2023, 01:25
Αν κ κρεατοφαγος ο ιδιος, οφειλω να ομολογησω οτι εχω δει κτηνη γομαρια αθλητες χορτοφαγους. Οχι εναν κ δυο. Πολλους.

Το "οι μυες θελουν κρεας" ειναι τελικα μυθος.

Δεν θα προχωρησω στον Βιγκανισμο, γιατι εχει ολοκληρη αρρωστη ατζεντα απο πισω, οπου δεν εχω κατσει να αφαιρεσω την ιδεολογια απ την πρακτικη κ να ξερω τι παιζει.
Η χορτοφαγια ομως (που δεν αποκλειει καποια προιοντα παραγωγα ζωων/εντομων) εχει αποδειχτει περαν καθε αμφιβολιας, σε εμενα, ως ικανη να συντηρησει στην ζωη τον οποιονδηποτε ενηλικα. Αντρα, η γυναικα (δεν μπαινω σε ηλικιες υπο αναπτυξη γιατι δεν εχω τις απαραιτητες γνωσεις).

Ο Σβατζενεγκερ πεθερος που στα 70 δεν εχει καμια παθηση κ τα δοντια του τα ζηλευω, ειναι χορτοφαγος, με την γυναικα του (εχει κ μελισσια). Κραταει το χωραφι του, αυτη τον κηπο κ μπορουν να παραγουν κ να τρωνε την ιδια τους την τροφη !!!
Το οποιο το θεωρω κατι αρκετα αξιοθαυμαστο, ξεχασμενο απο ολους εμας που ζουμε στις πολεις σημερα.
Κ αυτο θα μπορουσαμε να πουμε οτι ειναι ενα προτερημα της χορτοφαγικης διαιτας/ τροπου ζωης. Τα συζηταμε καμια φορα κ μας λεει να παρατησουμε τα κρεατα κ να φυτεψουμε τι θελουμε να τρωμε κ να απαλλαχτουμε απ το προβλημα του να αγοραζουμε την τροφη μας.

Γελαω μερικες φορες, αλλα για σκεφτειτε ποσο πολυτιμες ειναι αυτες οι γνωσεις σε περιπτωσεις αναγκης, κρισης, πολεμου, φτωχιας κλπ.
Να γνωριζει καποιος απο αποξυρανση, κομποστοποιηση, κονσερβοποιηση κλπ, ωστε να εχει τα καταλληλα φυτα τις εποχες που κανονικα δεν βγαινουν, η κ σε μεγαλο βαθος χρονου. Να γνωριζεις που να ψαξει να τα βρει (αν δεν τα καλλιεργει) κ ποια να ανταλλαξει κ για ποσο.

Γιατι ολοι μιλαμε σκετα για χορτοφαγια ως μεθοδο καταναλωσης. Δλδ. μιλαμε σκετα ως Αθηναιοι.
Για σκεφτειτε ομως το βαθος αυτης της διαφορετικης διατροφικης συνηθειας αν εισαι καλιεργητης/ κατασκευαστης/ μεταπρατης.

Δεν χρειαζεται καποιος να γινει 100% χορτοφαγος. Μονο να επιστρεψει σε λιγο πιο παλια διαιτα, οπου το κρεας ηταν μια φορα την εβδομαδα, κ μιλαμε για εναν αλλο τροπο ζωης.
Απο μια αποψη, ας αναλογιστουμε ποσο μακρυα ειμαστε απο το πως ζουσαν ολοι οι προγονοι μας εως μολις 50 χρονια πιο πισω !! Γιατι μεχρι τα χρονια της 21ης Απριλιου, οι ανθρωποι στην πατριδα μας τρωγαν 95% φυτα κ με το ζορι 5% ζωα.
Μηπως τελικα η τρομαχτικη καταναλωση κρεατος δεν ειναι καν κατι το ελληνικο??
Ρωταω.
Μηπως πρεπει να αρχισουμε να υποπτευομαστε οτι δεν ειναι μονο οι σημερινες διατροφικες τασεις που εχουν ατζεντες απο πισω, αλλα οι διαφορες αλλαγες στην ελληνικη διατροφη να γιναν απο "μοδες" που κ αυτες ηρθαν απο καπου??
Ρωταω.
Προσωπικά, κυρίως τρέφομαι από το άμεσο περιβάλλον μου, στο 1,5-2 στρέμματα της εξουσίας μου και την παραθαλάσσιας γης που ζω, με τις 20 ελιές, τα λίγα "ξινά" και άλλα καρποφόρα όπως και 2 αβοκάντο δέντρα στην περιοχή μου, ακόμα και την αλιεία (είτε από μένα είτε από φίλους) κατά καιρούς. Τα ζυμαρικά, το ψωμί και κάποια όσπρια τα προμηθεύομαι απ' την αγορά.
Είναι άλλη φάση αλλά δεν υιοθετείται από αστούς των μεγάλων κέντρων, ακόμα και από αυτούς που προσπαθούν να "βιγκάρουν" στις πόλεις. Ακόμα και η ΔΕΗ απουσιάζει λόγω φωτοβολταϊκών, ηλιακού θερμοσίφωνα, ξυλόσομπας και φιάλες υγραερίου.
Έχω προτείνει τη φυσική ζωή σε άλλο νήμα ως εκ πείρας και όχι θεωρητικά

:wave:

.,
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 12150
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: vegan το νέο επαναστατικό κίνημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 18 Δεκ 2023, 01:50

Στην Σουηδία μικροί στον παιδικό σταθμό και στο νηπιαγωγείο τρώγαμε λουκάνικα αίματος και πουτίγκες αίματος με βραστές πατάτες και μαρμελάδα από μύρτιλο
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
έργο_μακέτο
Δημοσιεύσεις: 4411
Εγγραφή: 22 Σεπ 2021, 23:19
Phorum.gr user: έργο μακέτο

Re: vegan το νέο επαναστατικό κίνημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από έργο_μακέτο » 18 Δεκ 2023, 02:01

Σέλευκας έγραψε:
18 Δεκ 2023, 01:01
Να μην χέζετε γιατί φεύγουν στην τουαλέτα και ψωφάνε εκατομμύρια καλά μικροβιάκια που δεν φταίνε σε τίποτε .
Επίσης, αν έχετε ταινία στο κωλάντερο μη τυγχόν και κάνετε εξαγωγή το σκουλίκι. Έχει κι αυτό δικαίωμα στην ύπαρξη, μέσα στο έντερο σας, τρώγοντας τα θρεπτικά συστατικά σας.
- Have you been to Samos ?
- Yes, I was one of the first.
- No, you have not been to Samos!
- Yes I have!
- Look, you are not here today to insult me.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ζώα & άνθρωπος”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών