Γάτες.... μιάου!

Φιλοζωικό αίσθημα, συζητήσεις, προβληματισμοί. Εκπαίδευση, φροντίδα & συμβουλές.
Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37988
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Γάτες.... μιάου!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 25 Ιουν 2021, 13:55

Λοξίας έγραψε:
25 Ιουν 2021, 13:43
ΓΑΛΗ έγραψε:
25 Ιουν 2021, 10:10
Ότι είναι κούκλος είναι αλλά αν δεν ακούει τη μανούλα, μπαίνει στο κλουβί για τιμωρία. :P
Να σε "ακούσει"; ποιος; ο γάτος;
:lol:
Ε ναι ρε πούστη, ήμαρτον.
:lol:
Αν είναι ποτέ δυναμόν.
:D
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6749
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Γάτες.... μιάου!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 25 Ιουν 2021, 14:19

Αλητάκι88 έγραψε:
25 Ιουν 2021, 13:50
Λοξίας έγραψε:
25 Ιουν 2021, 13:45
Αλητάκι88

Περσαστικά στο γατάκι σου.
Και να χαίρεσαι το κοκόνι σου. Πραγματικά ζηλευτή ράτσα. :smt023
Σ ευχαριστω Λοξια! Προσπαθησα να βαλω μια φωτογραφία αλλα δεν την δεχεται, πρεπει να την μικρυνω. Μπορεις να με βοηθησεις μηπως;
Α, για τέτοια βοήθεια ο sys3x
Βέβαια θα σου πει να βάλεις linux...εσύ πες του ναι και κάνε ό,τι σου πει για το ανέβασμα φωτό.
Για το linux, μην δίνεις σημασία...είναι βαρεμένο πουλί... :lol:

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70420
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Γάτες.... μιάου!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 25 Ιουν 2021, 14:44

Λοξίας έγραψε:
25 Ιουν 2021, 13:43
ΓΑΛΗ έγραψε:
25 Ιουν 2021, 10:10
Ότι είναι κούκλος είναι αλλά αν δεν ακούει τη μανούλα, μπαίνει στο κλουβί για τιμωρία. :P
Να σε "ακούσει"; ποιος; ο γάτος; Σιγά μην σε "ακούσει"... :003:
Και τον λες και Μίσα (αρκούδα)... :lol:

Μια φορά κι έναν καιρό, οι γάτες λατρεύονταν ως θεότητες...δεν το έχουν ξεχάσει... :g030:
Α, εγώ τις γάτες μου τις αντιμετωπίζω στα ίσα. Όπως αυτές όποτε θέλουν έρχονται για χάδια ή μου στρώνονται πάνω στο πληκτρολόγιο κλπ έτσι κι εγώ όποτε θέλω να τις γουτσουγουτσιάσω τις βουτάω, τις παρενοχλώ και ας διαμαρτύρονται. Βία στη βία της τρομοκρατίας.

Και ξέρεις πολύ καλά, ότι καταλαβαίνουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ, πότε κάνουν διαολιά και πότε όχι. Όποτε φεύγουν τρέχοντας και η ουρά κάνει καμπύλη, συμβαίνει ακριβώς αυτό. Ε, κάθε φορά που μου έκαναν τέτοια, τις έβαζα στο μπάνιο και έκλεινα την πόρτα. Εναλλακτικά, στο κλουβί του παπαγάλου. Με το κωλόγατο, έπαιξε φάση τύπου "μην το κάνεις αυτό", με κοίταζε και συνέχιζε, "μην το κάνεις αυτό", τα ίδια, άι κόντακτ κλπ, με το που με είδε να σηκώνομαι, έκανε έναν δύο ελιγμούς και όταν κατάλαβε ότι ήταν ρουα ματ η φάση, όρμησε μόνος του στο κλουβί και κάθησε κοιτώντας με με αυτό το παραπονεμένο ύφος το καλού γατιού. Προτίμησε το κλουβί από το μπάνιο. :lol:
Έκλεισα το πορτάκι και τον έβγαλα φωτογραφία.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΓΑΛΗ την 25 Ιουν 2021, 14:54, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία ή θυμηδία.

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10350
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Γάτες.... μιάου!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 25 Ιουν 2021, 14:52

Πασιφάη έγραψε:
24 Ιουν 2021, 23:29
ksk έγραψε:
24 Ιουν 2021, 22:08
Πασιφάη έγραψε:
24 Ιουν 2021, 15:13


Σ'ενα χαρτόκουτο πρωτίστως, να αισθάνονται σιγουριά. Σε σκιερό μέρος. Να αντιληφθούν πως εκεί είναι το σπίτι τους. Αν δεν έχεις υπομονή να ταίζεις τα μωρά με σύριγγα ή μπιμπερό για μερικές μέρες, βάλε κοντά το γαλατάκι και δειλά -δειλά, θα πάνε να πιούν.
Ειναι σε φάση που η μάνα τα αλλάζει μέρη πλην ομως τωρα τα έβαλε σε σκιά μεν αλλα εχει πολύ ζέστη...
Τα ταΐζει , το προβλημα μου ειναι να επιβιώσουν απο τον καύσωνα...
Πριν απο μέρες που έβρεχε τα είχε αφήσει μεσα στην βροχή έβαλα γάντια και τα μετέφερα σε κοντινό στεγνό μέρος...
Τωρα ειμαι σε δίλλημα.
Δεν μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα, εφ'όσον η μάνα τους τα μετακινεί. Ίσως θα πρέπει να της δείξεις με τον τρόπο σου, το μέρος που πρέπει να τα εναποθέτει. Θα το αντιληφθεί. Οι γάτες είναι πανέξυπνες.
Όσο για τον καύσωνα, μη φοβάσαι, θα επιβιώσουν.
Χάχαχα...άκου φάση: Βάζω γάντια,για να μην πάρουν τα γατάκια ανθρώπινη μυρωδιά, και μετακινώ το ενα σε άλλο μέρος πιο δροσερό. Επιστρέφω παίρνω το άλλο και στα μεσα της διαδρομής συναντιέμαι με την πανέξυπνη γάτα η οποία θέλησε να περάσει το δικό της, την συναντάω λοιπόν με το γατάκι να το εχει απο τον σβέρκο και να το ξαναεπιστρέφει. Κοιταζόμαστε και την ακολουθω... :smt005:
Μετά απο αυτο παράτησα καθε προσπάθεια. :P
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13479
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Γάτες.... μιάου!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 25 Ιουν 2021, 14:55

ksk έγραψε:
25 Ιουν 2021, 14:52
Πασιφάη έγραψε:
24 Ιουν 2021, 23:29
ksk έγραψε:
24 Ιουν 2021, 22:08

Ειναι σε φάση που η μάνα τα αλλάζει μέρη πλην ομως τωρα τα έβαλε σε σκιά μεν αλλα εχει πολύ ζέστη...
Τα ταΐζει , το προβλημα μου ειναι να επιβιώσουν απο τον καύσωνα...
Πριν απο μέρες που έβρεχε τα είχε αφήσει μεσα στην βροχή έβαλα γάντια και τα μετέφερα σε κοντινό στεγνό μέρος...
Τωρα ειμαι σε δίλλημα.
Δεν μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα, εφ'όσον η μάνα τους τα μετακινεί. Ίσως θα πρέπει να της δείξεις με τον τρόπο σου, το μέρος που πρέπει να τα εναποθέτει. Θα το αντιληφθεί. Οι γάτες είναι πανέξυπνες.
Όσο για τον καύσωνα, μη φοβάσαι, θα επιβιώσουν.
Χάχαχα...άκου φάση: Βάζω γάντια,για να μην πάρουν τα γατάκια ανθρώπινη μυρωδιά, και μετακινώ το ενα σε άλλο μέρος πιο δροσερό. Επιστρέφω παίρνω το άλλο και στα μεσα της διαδρομής συναντιέμαι με την πανέξυπνη γάτα η οποία θέλησε να περάσει το δικό της, την συναντάω λοιπόν με το γατάκι να το εχει απο τον σβέρκο και να το ξαναεπιστρέφει. Κοιταζόμαστε και την ακολουθω... :smt005:
Μετά απο αυτο παράτησα καθε προσπάθεια. :P
:lol:

Ε, άστην.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10350
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Γάτες.... μιάου!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 25 Ιουν 2021, 15:01

ΓΑΛΗ έγραψε:
25 Ιουν 2021, 14:44
Λοξίας έγραψε:
25 Ιουν 2021, 13:43
ΓΑΛΗ έγραψε:
25 Ιουν 2021, 10:10
Ότι είναι κούκλος είναι αλλά αν δεν ακούει τη μανούλα, μπαίνει στο κλουβί για τιμωρία. :P
Να σε "ακούσει"; ποιος; ο γάτος; Σιγά μην σε "ακούσει"... :003:
Και τον λες και Μίσα (αρκούδα)... :lol:

Μια φορά κι έναν καιρό, οι γάτες λατρεύονταν ως θεότητες...δεν το έχουν ξεχάσει... :g030:
Α, εγώ τις γάτες μου τις αντιμετωπίζω στα ίσα. Όπως αυτές όποτε θέλουν έρχονται για χάδια ή μου στρώνονται πάνω στο πληκτρολόγιο κλπ έτσι κι εγώ όποτε θέλω να τις γουτσουγουτσιάσω τις βουτάω, τις παρενοχλώ και ας διαμαρτύρονται. Βία στη βία της τρομοκρατίας.

Και ξέρεις πολύ καλά, ότι καταλαβαίνουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ, πότε κάνουν διαολιά και πότε όχι. Όποτε φεύγουν τρέχοντας και η ουρά κάνει καμπύλη, συμβαίνει ακριβώς αυτό. Ε, κάθε φορά που μου έκαναν τέτοια, τις έβαζα στο μπάνιο και έκλεινα την πόρτα. Εναλλακτικά, στο κλουβί του παπαγάλου. Με το κωλόγατο, έπαιξε φάση τύπου "μην το κάνεις αυτό", με κοίταζε και συνέχιζε, "μην το κάνεις αυτό", τα ίδια, άι κόντακτ κλπ, με το που με είδε να σηκώνομαι, έκανε έναν δύο ελιγμούς και όταν κατάλαβε ότι ήταν ρουα ματ η φάση, όρμησε μόνος του στο κλουβί και κάθησε κοιτώντας με με αυτό το παραπονεμένο ύφος το καλού γατιού που έχει και στη φωτογραφία. Προτίμησε το κλουβί από το μπάνιο. :lol:
Έκλεισα το πορτάκι και τον έβγαλα φωτογραφία.
Εμένα παντως η σκυλίτσα μου, τεράστια ειναι αλλα τέλος πάντων, δεν καταλαβαίνει απο τιμωρίες...Για να ειμαι ειλικρινής δεν υπήρξε ποτε τιμωρία μονο ύψωσα την φωνή μου...Με κοίταζε χωρίς να υπακούει. Άρχισα τα έλα κουκλίτσα μου κλπ και τσουπ να την η κατεργαρα. Με κοίταζε με τα θλιμμένα ματάκια της και λύγισα...Κόπηκε και το ύψωμα φωνής. :P
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10350
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Γάτες.... μιάου!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 25 Ιουν 2021, 15:03

Πασιφάη έγραψε:
25 Ιουν 2021, 14:55
ksk έγραψε:
25 Ιουν 2021, 14:52
Πασιφάη έγραψε:
24 Ιουν 2021, 23:29


Δεν μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα, εφ'όσον η μάνα τους τα μετακινεί. Ίσως θα πρέπει να της δείξεις με τον τρόπο σου, το μέρος που πρέπει να τα εναποθέτει. Θα το αντιληφθεί. Οι γάτες είναι πανέξυπνες.
Όσο για τον καύσωνα, μη φοβάσαι, θα επιβιώσουν.
Χάχαχα...άκου φάση: Βάζω γάντια,για να μην πάρουν τα γατάκια ανθρώπινη μυρωδιά, και μετακινώ το ενα σε άλλο μέρος πιο δροσερό. Επιστρέφω παίρνω το άλλο και στα μεσα της διαδρομής συναντιέμαι με την πανέξυπνη γάτα η οποία θέλησε να περάσει το δικό της, την συναντάω λοιπόν με το γατάκι να το εχει απο τον σβέρκο και να το ξαναεπιστρέφει. Κοιταζόμαστε και την ακολουθω... :smt005:
Μετά απο αυτο παράτησα καθε προσπάθεια. :P
:lol:

Ε, άστην.
Για βίντεο στο YouTube είμασταν...
Ναι τα άφησα εκεί ... :P
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70420
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Γάτες.... μιάου!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 25 Ιουν 2021, 15:38

ksk έγραψε:
25 Ιουν 2021, 15:01
Εμένα παντως η σκυλίτσα μου, τεράστια ειναι αλλα τέλος πάντων, δεν καταλαβαίνει απο τιμωρίες...Για να ειμαι ειλικρινής δεν υπήρξε ποτε τιμωρία μονο ύψωσα την φωνή μου...Με κοίταζε χωρίς να υπακούει. Άρχισα τα έλα κουκλίτσα μου κλπ και τσουπ να την η κατεργαρα. Με κοίταζε με τα θλιμμένα ματάκια της και λύγισα...Κόπηκε και το ύψωμα φωνής. :P
Με τα σκυλιά είναι αλλιώς. Τα περισσότερα είναι όντως δυστυχισμένα όταν τα μαλλώνεις. Αντιθέτως με τα γατιά, που συνήθως το παίζουν προσποίηση, ενώ στην ουσία αδιαφορούν παντελώς για το αν σε έχουν στενοχωρήσει. Αρχίζουν τα "τσαλίμια" μόνον όταν τις γράφεις. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία ή θυμηδία.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6749
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Γάτες.... μιάου!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 25 Ιουν 2021, 16:39

ΓΑΛΗ έγραψε:
25 Ιουν 2021, 14:44
(..)Βία στη βία της τρομοκρατίας. (...)
Τώρα θα γίνω σταβρομανόρος... :003:

Το σωστό είναι "βία στην βία της γαλής"...

Τώρα ποιας γαλής...άντε βρες το... :P:P

Άβαταρ μέλους
Αλητάκι88
Δημοσιεύσεις: 752
Εγγραφή: 24 Ιουν 2021, 19:41

Re: Γάτες.... μιάου!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αλητάκι88 » 26 Ιουν 2021, 00:00

Λοξίας έγραψε:
25 Ιουν 2021, 14:19
Αλητάκι88 έγραψε:
25 Ιουν 2021, 13:50
Λοξίας έγραψε:
25 Ιουν 2021, 13:45
Αλητάκι88

Περσαστικά στο γατάκι σου.
Και να χαίρεσαι το κοκόνι σου. Πραγματικά ζηλευτή ράτσα. :smt023
Σ ευχαριστω Λοξια! Προσπαθησα να βαλω μια φωτογραφία αλλα δεν την δεχεται, πρεπει να την μικρυνω. Μπορεις να με βοηθησεις μηπως;
Α, για τέτοια βοήθεια ο sys3x
Βέβαια θα σου πει να βάλεις linux...εσύ πες του ναι και κάνε ό,τι σου πει για το ανέβασμα φωτό.
Για το linux, μην δίνεις σημασία...είναι βαρεμένο πουλί... :lol:
Ειμαι σε καλο δρομο, πατησα την επεξεργασια της φωτογραφίας και την μικρυνα, αλλα μου μενει να την κανω επικολληση, δεν το ξερω ακομα.

Άβαταρ μέλους
Αλητάκι88
Δημοσιεύσεις: 752
Εγγραφή: 24 Ιουν 2021, 19:41

Re: Γάτες.... μιάου!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αλητάκι88 » 26 Ιουν 2021, 00:21

Το πηγα το γατακι μου το απογευμα στον γιατρο και τελικα ειχε χορταρακι μεσα στο ματι του, ελπιζω να φυγει το κοκκινισμα τωρα.

Άβαταρ μέλους
Αλητάκι88
Δημοσιεύσεις: 752
Εγγραφή: 24 Ιουν 2021, 19:41

Re: Γάτες.... μιάου!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αλητάκι88 » 26 Ιουν 2021, 13:58

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70420
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Γάτες.... μιάου!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 26 Ιουν 2021, 14:02

Περαστικά στο μικρό. :)
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία ή θυμηδία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70420
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Γάτες.... μιάου!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 26 Ιουν 2021, 14:06

Μια καλησπέρα και από μένα.

Εικόνα
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία ή θυμηδία.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37988
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Γάτες.... μιάου!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 26 Ιουν 2021, 14:14

Έχουμε μπλέξει τα γατάκια μας.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ζώα & άνθρωπος”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών