Μία γυναικοκτονία που πέρασε στα ψιλά.

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Μία γυναικοκτονία που πέρασε στα ψιλά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 19 Αύγ 2021, 14:34

Μπαντάς έγραψε:
19 Αύγ 2021, 14:23
Πασιφάη έγραψε:
19 Αύγ 2021, 14:15
Naida έγραψε:
19 Αύγ 2021, 14:04


Το έχω εξηγήσει πολλές φορές. Και σε σένα. Ξαναείχαμε αυτή τη συζήτηση. Από ότι φαίνεται δεν κατανόησες τότε τη διαφορά. Δεν έχω άλλο τρόπο να στο δώσω να το καταλάβεις.
Προφανώς ρε κορίτσι μου δεν κατανοείς πως χρησιμοποιείς έναν διαχωρισμό περί δικαιώματος στη ζήση, έστω και ασυνείδητα. Σου εξηγώ πως η ανθρώπινη ζωή λογιέται το ίδιο κι εσύ επιμένεις να απομονώνεις περιπτώσεις για να αιτιολογήσεις δολοφονίες γυναικών. Μπαίνεις στην παγίδα να αποφασίσεις εσύ, να δώσεις χαρακτηρισμό, εσύ, να προσδιορίσεις εσύ, κάτι που δεν κατέχεις, με τα εντατικά μαθήματα φεμινισμού, 6 μηνών.
Οπότε ξαναρωτώ:
Πες μου τα κριτήρια που χρησιμοποιούνται το λοιπόν γι'αυτόν τον ρατσιστικό διαχωρισμό.
Νομίζω πως αδίκως ασχολείσαι. Ζεί τόσα χρόνια μέσα εδώ που καλωδιωθηκε. Μετατράπηκε σε μποτ.

Για αυτόν τον λόγο ομιλώ για σύνταξη και φλιπαρει :lol:
Φίλε, ήσουν σίγουρος ότι είμαι ένας ηλικιωμένος καθηγητής που ζω κάπου εκτός Αττικής με κάποια επίσης ηλικιωμένη γυναίκα. Και ότι γνωριζόμαστε κιόλας. Τωρα το γυρνάς τσάμικο. Πάρε τα χάπια σου.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Μπαντάς
Δημοσιεύσεις: 1163
Εγγραφή: 11 Δεκ 2020, 10:34

Re: Μία γυναικοκτονία που πέρασε στα ψιλά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπαντάς » 19 Αύγ 2021, 14:37

Naida έγραψε:
19 Αύγ 2021, 14:34
Μπαντάς έγραψε:
19 Αύγ 2021, 14:23
Πασιφάη έγραψε:
19 Αύγ 2021, 14:15


Προφανώς ρε κορίτσι μου δεν κατανοείς πως χρησιμοποιείς έναν διαχωρισμό περί δικαιώματος στη ζήση, έστω και ασυνείδητα. Σου εξηγώ πως η ανθρώπινη ζωή λογιέται το ίδιο κι εσύ επιμένεις να απομονώνεις περιπτώσεις για να αιτιολογήσεις δολοφονίες γυναικών. Μπαίνεις στην παγίδα να αποφασίσεις εσύ, να δώσεις χαρακτηρισμό, εσύ, να προσδιορίσεις εσύ, κάτι που δεν κατέχεις, με τα εντατικά μαθήματα φεμινισμού, 6 μηνών.
Οπότε ξαναρωτώ:
Πες μου τα κριτήρια που χρησιμοποιούνται το λοιπόν γι'αυτόν τον ρατσιστικό διαχωρισμό.
Νομίζω πως αδίκως ασχολείσαι. Ζεί τόσα χρόνια μέσα εδώ που καλωδιωθηκε. Μετατράπηκε σε μποτ.

Για αυτόν τον λόγο ομιλώ για σύνταξη και φλιπαρει :lol:
Φίλε, ήσουν σίγουρος ότι είμαι ένας ηλικιωμένος καθηγητής που ζω κάπου εκτός Αττικής με κάποια επίσης ηλικιωμένη γυναίκα. Και ότι γνωριζόμαστε κιόλας. Τωρα το γυρνάς τσάμικο. Πάρε τα χάπια σου.

Κουλαρε ντάνα μου
μακρυά απο κουκυά

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Μία γυναικοκτονία που πέρασε στα ψιλά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 19 Αύγ 2021, 14:39

Prepon έγραψε:
19 Αύγ 2021, 14:28
Naida έγραψε:
19 Αύγ 2021, 14:19
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
19 Αύγ 2021, 14:15


αυτό δεν είναι ο ορισμός της γυναικοκτονίας, ναι ή όχι;
Σωστά. Τι σημαίνει όμως εξαιτίας του φύλου τους; για πες μου λίγο.
Ότι πρέπει να γνωρίζεις και τα κίνητρα του δράστη, πράγμα αδύνατο. Εκτός αν στο εκμυστηρευτεί.

Εσύ βλέπεις πράξεις και ΥΠΟΘΕΤΕΙΣ την αιτια
Δηλαδή εάν κάποιος ταλιμπαν σκοτώσει μια γυναίκα που δεν φόραγε μπουργκα, θα πρέπει να μας εκμυστηριευτει τον λόγο για το κίνητρο του. Σωστά;
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 10112
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Μία γυναικοκτονία που πέρασε στα ψιλά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 19 Αύγ 2021, 14:45

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
19 Αύγ 2021, 14:26

όπως ακριβώς ένας ρατσιστής σκοτώνει αλλοδαπούς χωρίς να τους γνωρίζει προσωπικά, τους σκοτώνει επειδή είναι ξένοι
Αλλοδαποκτόνος.
Αν ο αλλοδαπός ήταν πακιστανός, πακιστανοκτόνος και αν ήταν αφγανός, αφγανοκτόνος.
Αν ο πακιστανός ήταν άνω του 1.80, τότε λέγεται ψηλοπακιστανοκτόνος, ενώ αν είναι κάτω από 1.80, κοντοπακιστανοκτόνος.
Όπως καταλαβαίνεις, δεν υπάρχει πάτος. :011:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος vagabondo την 19 Αύγ 2021, 14:46, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Μία γυναικοκτονία που πέρασε στα ψιλά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 19 Αύγ 2021, 14:45

Πασιφάη έγραψε:
19 Αύγ 2021, 14:29
Naida έγραψε:
19 Αύγ 2021, 14:22
Πασιφάη έγραψε:
19 Αύγ 2021, 14:15


Προφανώς ρε κορίτσι μου δεν κατανοείς πως χρησιμοποιείς έναν διαχωρισμό περί δικαιώματος στη ζήση, έστω και ασυνείδητα. Σου εξηγώ πως η ανθρώπινη ζωή λογιέται το ίδιο κι εσύ επιμένεις να απομονώνεις περιπτώσεις για να αιτιολογήσεις δολοφονίες γυναικών. Μπαίνεις στην παγίδα να αποφασίσεις εσύ, να δώσεις χαρακτηρισμό, εσύ, να προσδιορίσεις εσύ, κάτι που δεν κατέχεις, με τα εντατικά μαθήματα φεμινισμού, 6 μηνών.
Οπότε ξαναρωτώ:
Πες μου τα κριτήρια που χρησιμοποιούνται το λοιπόν γι'αυτόν τον ρατσιστικό διαχωρισμό.
Πάμε λοιπόν κοριτσαρα μου. Η συζυγοκτονία γιατί ονομάζεται συζυγοκτονία και όχι ανθρωποκτονια; είναι λιγότερης σημασίας η ζωή του ανθρώπου οταν είναι ανυπανδρος από όταν είναι παντρεμένος; γιατί αυτός ο διαχωρισμός; η πατροκτονια; η μητροκτονια; η αδελφοντονια; η παιδοκτονια; οι δολοφονίες με χαρακτηριστικά ομοφοβιας; οι δολοφονίες με χαρακτηριστικά ρατσισμού; γιατί αυτοί οι ρατσιστικοι διαχωρισμοί;
Έχω την εντύπωση πως σου εξήγησα παραπάνω περί ανθρώπινης ζωής και πως προσωπικά δεν κάνω διαχωρισμούς.
Όμως, εξακολουθείς να μην απαντάς στο ερώτημα:

Πες μου τα κριτήρια που χρησιμοποιούνται το λοιπόν γι'αυτόν τον ρατσιστικό διαχωρισμό.


Εσύ διαχωρίζεις, εσύ θα απαντήσεις.Εγώ δεν έχω τέτοια κολλήματα.
Κάτσε ρε κορίτσι, τι προσωπικά δεν κάνεις διαχωρισμούς; δεν αποδέχεσαι τον όρο συζυγοκτονια;
Για το μπολνταρισμενο. Σου τα έχω πει ξανά και ξανά. Και τα έχω ξαναγράψει. Και όχι μόνο εγώ. Δεν τα κατάλαβες. Δεν νομίζω να υπάρχει άλλος τρόπος να στα πω. Να στα εξηγήσω, να στα μεταφέρω. Ίσως να σου κάνω και σένα 6 μήνες εντατικά μαθήματα φεμινισμού να τα καταλάβεις. Αν δεν θες κράτα αυτό που έχεις εσύ στο μυαλό σου εγώ αυτό που έχω στο δικό μου και όλα καλα
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Μία γυναικοκτονία που πέρασε στα ψιλά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 19 Αύγ 2021, 14:47

Μπαντάς έγραψε:
19 Αύγ 2021, 14:37
Naida έγραψε:
19 Αύγ 2021, 14:34
Μπαντάς έγραψε:
19 Αύγ 2021, 14:23


Νομίζω πως αδίκως ασχολείσαι. Ζεί τόσα χρόνια μέσα εδώ που καλωδιωθηκε. Μετατράπηκε σε μποτ.

Για αυτόν τον λόγο ομιλώ για σύνταξη και φλιπαρει :lol:
Φίλε, ήσουν σίγουρος ότι είμαι ένας ηλικιωμένος καθηγητής που ζω κάπου εκτός Αττικής με κάποια επίσης ηλικιωμένη γυναίκα. Και ότι γνωριζόμαστε κιόλας. Τωρα το γυρνάς τσάμικο. Πάρε τα χάπια σου.

Κουλαρε ντάνα μου
Εγω κουλ είμαι, εσένα σε βλέπω σε λίγο σε παροξυσμό. Το απεύχομαι.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Μία γυναικοκτονία που πέρασε στα ψιλά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 19 Αύγ 2021, 14:50

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
19 Αύγ 2021, 14:26
Naida έγραψε:
19 Αύγ 2021, 14:19
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
19 Αύγ 2021, 14:15


αυτό δεν είναι ο ορισμός της γυναικοκτονίας, ναι ή όχι;
Σωστά. Τι σημαίνει όμως εξαιτίας του φύλου τους; για πες μου λίγο.
σημαίνει αυτό που λέει "εξαιτίας του φύλου της"
πχ, ο Παπαχρόνης σκότωνε γυναίκες επειδή ήταν γυναίκες, πολύ απλά
δεν είχε προηγούμενα μαζί τους, δεν τις ήξερε προσωπικά, τις σκότωνε επειδή μισούσε το φύλο τους, μισούσε τις γυναίκες και τις σκότωνε
όπως ακριβώς ένας ρατσιστής σκοτώνει αλλοδαπούς χωρίς να τους γνωρίζει προσωπικά, τους σκοτώνει επειδή είναι ξένοι

ο σύντροφος που θα σκοτώσει τη σύντροφό του, δεν το κάνει επειδή είναι γυναίκα, δεν είναι ένα τυφλό χτύπημα λόγω μίσους γενικού προς τις γυναίκες
το κάνει για συγκεκριμένους λόγους που προκύπτουν από την μεταξύ τους σχέση
μπορεί να είναι ζήλια, μπορεί να είναι κληρονομικά, μπορεί να είναι χίλια δυο
η γυναίκα όμως δεν δολοφονείται απλά και αόριστα επειδή είναι γυναίκα, δολοφονείται για πολύ πιο συγκεκριμένο προσωπικό λόγο

καταλαβαίνεις τη διαφορά λοιπόν;

θα ήθελα και την άποψη του EKPLIKTIKOS
Έχεις λάθος στο σημείο που θεωρείς ότι η δολοφονία που γίνεται είναι πχ επειδή τσακωθήκαν ενώ στην ουσία είναι τη σκότωσε γιατί πχ δεν μπορούσε να δεχτεί ότι τον παράτησε η γυναίκα του.
Να στο πω λίγο στα δικά σου δεδομένα μη9ως καταλάβεις τι εννοώ; αλλά θα πάμε βήμα βήμα, εντάξει;
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21672
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Μία γυναικοκτονία που πέρασε στα ψιλά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 19 Αύγ 2021, 14:59

Naida έγραψε:
19 Αύγ 2021, 14:50
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
19 Αύγ 2021, 14:26
Naida έγραψε:
19 Αύγ 2021, 14:19

Σωστά. Τι σημαίνει όμως εξαιτίας του φύλου τους; για πες μου λίγο.
σημαίνει αυτό που λέει "εξαιτίας του φύλου της"
πχ, ο Παπαχρόνης σκότωνε γυναίκες επειδή ήταν γυναίκες, πολύ απλά
δεν είχε προηγούμενα μαζί τους, δεν τις ήξερε προσωπικά, τις σκότωνε επειδή μισούσε το φύλο τους, μισούσε τις γυναίκες και τις σκότωνε
όπως ακριβώς ένας ρατσιστής σκοτώνει αλλοδαπούς χωρίς να τους γνωρίζει προσωπικά, τους σκοτώνει επειδή είναι ξένοι

ο σύντροφος που θα σκοτώσει τη σύντροφό του, δεν το κάνει επειδή είναι γυναίκα, δεν είναι ένα τυφλό χτύπημα λόγω μίσους γενικού προς τις γυναίκες
το κάνει για συγκεκριμένους λόγους που προκύπτουν από την μεταξύ τους σχέση
μπορεί να είναι ζήλια, μπορεί να είναι κληρονομικά, μπορεί να είναι χίλια δυο
η γυναίκα όμως δεν δολοφονείται απλά και αόριστα επειδή είναι γυναίκα, δολοφονείται για πολύ πιο συγκεκριμένο προσωπικό λόγο

καταλαβαίνεις τη διαφορά λοιπόν;

θα ήθελα και την άποψη του EKPLIKTIKOS
Έχεις λάθος στο σημείο που θεωρείς ότι η δολοφονία που γίνεται είναι πχ επειδή τσακωθήκαν ενώ στην ουσία είναι τη σκότωσε γιατί πχ δεν μπορούσε να δεχτεί ότι τον παράτησε η γυναίκα του.
Να στο πω λίγο στα δικά σου δεδομένα μη9ως καταλάβεις τι εννοώ; αλλά θα πάμε βήμα βήμα, εντάξει;
αυτό που γράφεις είναι ζήτημα εγωισμού
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Μία γυναικοκτονία που πέρασε στα ψιλά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 19 Αύγ 2021, 15:02

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
19 Αύγ 2021, 14:59

αυτό που γράφεις είναι ζήτημα εγωισμού
Φυσικά. Είναι εγωισμός ο οποίος πηγάζει από την πεποίθηση ότι η γυναίκα είναι κάτι υπό. Έτσι αόριστα. Ξέρω δεν πρόκειται να δεχτείς κάτι από αυτά που θα πω, αλλά ίσως τα σκεφτείς.
Ο ταλιμπαν πότε θα σκοτώσει μια γυναίκα;
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71013
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Μία γυναικοκτονία που πέρασε στα ψιλά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 19 Αύγ 2021, 15:40

Naida έγραψε:
19 Αύγ 2021, 13:41
ΓΑΛΗ έγραψε:
19 Αύγ 2021, 13:34
Naida έγραψε:
19 Αύγ 2021, 13:20


Καθόλου.
Οκ, μπορείς να ζητήσεις από οποιονδήποτε αμφισβητία των φύλων, να σου προσδιορίσει βάσει ποιων στοιχείων καθορίζεται κάποιος/κάποια/κάποιο ως γυναίκα, ώστε να χαρακτηριστεί αντίστοιχα και η δολοφονία του/της.

Και καλή τύχη.
Ααα το άγχος σας είναι τι θα πούμε στους non binary για τις γυναικοκτονίες για αυτό ανατριχιαζετε στον όρο.

Μλκ μου δεν υπάρχετε :smt005:
Εδώ που τα λέμε, δεν έχω και φοβερό άγχος για τις απόψεις σου/σας Nάιδα.

Τις ίδιες είχα και πριν προκύψουν οι νεολογισμοί του κάθε αλλοπαρμένου.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71013
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Μία γυναικοκτονία που πέρασε στα ψιλά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 19 Αύγ 2021, 15:43

Naida έγραψε:
19 Αύγ 2021, 15:02
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
19 Αύγ 2021, 14:59

αυτό που γράφεις είναι ζήτημα εγωισμού
Φυσικά. Είναι εγωισμός ο οποίος πηγάζει από την πεποίθηση ότι η γυναίκα είναι κάτι υπό. Έτσι αόριστα. Ξέρω δεν πρόκειται να δεχτείς κάτι από αυτά που θα πω, αλλά ίσως τα σκεφτείς.
Ο ταλιμπαν πότε θα σκοτώσει μια γυναίκα;
Ο ταλιμπάν μπορεί να σκοτώσει όποτε θέλει μια γυναίκα, επειδή υπάρχει όντως κάλυψη γι' αυτό, από τους θρησκευτικούς νόμους. Στα χαλιφάτα, ο θρησκευτικός νόμος είναι Ο νόμος.

Και ναι, σ' αυτές τις περιπτώσεις, σαφώς και είναι γυναικοκτονία.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71013
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Μία γυναικοκτονία που πέρασε στα ψιλά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 19 Αύγ 2021, 15:44

Αυτή η ισοπέδωση είναι που δεν αντιλαμβάνεστε.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21672
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Μία γυναικοκτονία που πέρασε στα ψιλά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 19 Αύγ 2021, 15:49

ΓΑΛΗ έγραψε:
19 Αύγ 2021, 15:43
Naida έγραψε:
19 Αύγ 2021, 15:02
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
19 Αύγ 2021, 14:59

αυτό που γράφεις είναι ζήτημα εγωισμού
Φυσικά. Είναι εγωισμός ο οποίος πηγάζει από την πεποίθηση ότι η γυναίκα είναι κάτι υπό. Έτσι αόριστα. Ξέρω δεν πρόκειται να δεχτείς κάτι από αυτά που θα πω, αλλά ίσως τα σκεφτείς.
Ο ταλιμπαν πότε θα σκοτώσει μια γυναίκα;
Ο ταλιμπάν μπορεί να σκοτώσει όποτε θέλει μια γυναίκα, επειδή υπάρχει όντως κάλυψη γι' αυτό, από τους θρησκευτικούς νόμους. Στα χαλιφάτα, ο θρησκευτικός νόμος είναι Ο νόμος.

Και ναι, σ' αυτές τις περιπτώσεις, σαφώς και είναι γυναικοκτονία.
:+1:
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
Μπαντάς
Δημοσιεύσεις: 1163
Εγγραφή: 11 Δεκ 2020, 10:34

Re: Μία γυναικοκτονία που πέρασε στα ψιλά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπαντάς » 19 Αύγ 2021, 15:52

ΓΑΛΗ έγραψε:
19 Αύγ 2021, 15:44
Αυτή η ισοπέδωση είναι που δεν αντιλαμβάνεστε.

Μπα. Μιά χαρά την αντιλαμβάνονται. Στο πετσί, όταν έρχεται το ραβασάκι κάθε μήνα.

Γίνεσαι μετά νταής, ή δεν γίνεσαι, για να σε κατευθύνω πάλι πίσω στην πηγή του προβλήματος
μακρυά απο κουκυά

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7776
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Μία γυναικοκτονία που πέρασε στα ψιλά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 19 Αύγ 2021, 15:59

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
19 Αύγ 2021, 13:46
Naida έγραψε:
19 Αύγ 2021, 12:19
EKPLIKTIKOS έγραψε:
19 Αύγ 2021, 12:16
Γυναικοκτονια = ο φόνος μιας γυναίκας λόγω της ιδιότητάς της αυτής. Όχι ο φόνος μιας γυναίκας υπό οποιεσδηποτε συνθήκες
Έχει εξηγηθεί άπειρες φορές. Το ξέρουν καλέ. Απλά δεν θέλουν να το δεχτούν και τα ανακατεύουν όλα δήθεν τάχα μου κάτι βρήκαν να πουν.
αυτές οι περιπτώσεις είναι σπάνιες, να δολοφονηθεί δηλαδή μια γυναίκα ακριβώς και μόνο επειδή είναι γυναίκα
ο Παπαχρόνης μου έρχεται στο μυαλό μόνο και μία περίπτωση ενός incel στην Αμερική που ήθελε να σκοτώσει γυναίκες (δεν θυμάμαι αν τα κατάφερε πριν αυτοκτονήσει). είμαι σίγουρος ότι προφανώς θα υπάρχουν και άλλοι psycho που διέπραξαν γυναικοκτονίες αλλά είναι ελάχιστοι σχετικά με το σύνολο των εγκλημάτων

οι υπόλοιπες περιπτώσεις, δεν εμπίπτουν στα κριτήρια που θέτετε
δηλαδή αν ο σύντροφος/σύζυγος σκοτώσει την γυναίκα του, δεν τη σκοτώνει "επειδή είναι γυναίκα" αλλά επειδή τη ζηλεύει, επειδή τσακωθήκαν για κάποιο λόγο, επειδή θέλει να τη κληρονομήσει και για χίλιους δυο λόγους. όχι όμως επειδή γεννήθηκε γυναίκα
Ναι αλλά όταν τα περιστατικά αντρών που δολοφονούν γυναίκες για τέτοιους λόγους είναι, ξερωγω, δεκαπλάσια απο τα περιστατικά γυναικών που δολοφονούν άνδρες για τέτοιους λόγους, πρέπει να υπάρξει μια λέξη που να περιγράφει το φαινόμενο.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών