Παιδι θυμα bulling θελει ν αυτοκτονησει

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
alexandros 21
Δημοσιεύσεις: 186
Εγγραφή: 10 Φεβ 2019, 04:28

Re: Παιδι θυμα bulling θελει ν αυτοκτονησει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alexandros 21 » 22 Φεβ 2020, 11:10

Alien666 έγραψε:
22 Φεβ 2020, 11:03
alexandros 21 έγραψε:
22 Φεβ 2020, 10:31
Alien666 έγραψε:
22 Φεβ 2020, 10:24
Το είδα στις ειδήσεις καθώς έτρωγα και σπάραξε η ψυχή μου.

Αμέσως μετά το ρεπορτάζ πρόβαλε το "λάδι στη φωτιά", που συνηθίζουμε να βλέπουμε σε τέτοιες περιπτώσεις και που είναι διάφοροι επώνυμοι του χόλυγουντ να στέλνουν βίντεο στο παιδί που λένε "είμαι μαζί σου, είμαι φίλος σου" για να αυτοπροβληθούνε.

Και λέω ότι αυτά τα βίντεο είναι λάδι στη φωτιά γιατί δεν λύνουν το συγκεκριμένο πρόβλημα, το οποίο απαιτεί λύσεις ΧΘΕΣ. Πρέπει να ενημερωθούμε αν το συγκεκριμένο σχολείο πήρε μέτρα. Πρέπει να ενημερωθούμε αν έχει γίνει οποιαδήποτε ενέργεια προς επίλυση του προβλήματος. (Τα χρήματα βοηθάνε αρκετά, αλλά χωρίς μέτρα, δεν γίνεται δουλειά).

Τώρα αν στο ίνσταγκραμ το παιδάκι εμφανίζεται με thug life, αυτό σημαίνει ότι έχει και ξέγνοιαστες στιγμές στη ζωή του (δεν απαγορεύεται και καλά κάνει) ή ότι εμφανίζεται με μια περσόνα, προκειμένου να εισπράξει αισιοδοξία για την αντιμετώπιση των προβλημάτων του.

Το ένα δεν αναιρεί το άλλο και ποτέ δεν πρέπει να λαμβάνουμε υπόψη την περσόνα που παρουσιάζουν διάφορα... προφιλ.

Εγώ θα ήθελα να μάθω αν έχουν ληφθεί μέτρα από το σχολείο για τη συγκεκριμένη περίπτωση. Ολα τα άλλα περισσεύουν.

Και πολύ περισσότερο περισσεύουν οι αηδίες τύπου "είμαστε μαζί σου" από τους χολυγουντιανούς.
Το "ειμαστε μαζι σου" που του ειπε η ομαδα ραγκμπυ και το καλεσε να μπει μαζι της στο γηπεδο το σκ δηλαδη τι διαφορα εχει?γιατι ειναι καλο το ενα και κακο το αλλο ή γιατι ειναι κακα και τα δυο?Με τα social media τωρα τα παντα βγαινουν στην δημοσιοτητα
Εγώ δεν είδα αυτό με το ράγκμπι. Εγώ είδα βιντεάκια συμπαράστασης που ανάρτησαν κάποιοι επώνυμοι αστέρες. Τα θεωρώ υποκρισία, διότι δεν λύνουν το πρόβλημα του παιδιού.

Και τα θεωρώ "κακά" γιατί ακριβώς, δεν λύνουν το πρόβλημα. Σκέψου ας πούμε να εισπράττεις εσύ απάνθρωπο μπούλιγκ και αντί να γίνει κάτι ώστε να λυθεί το πρόβλημά σου, να σου λένε οι άλλοι "είμαστε μαζί σου".
Μα μονο αυτο θελει το παιδι,δεν θελει κατι αλλο.Τι νομιζεις οτι θελει?Να δει τον υπουργο να ψηφιζει νομοσχεδιο και να βγαζει λογο ?Αυτη η συμπαρασταση που δεχθηκε ειναι ολη η δουλεια.Για μπες στην θεση των κοριτσιων που το κοροιδευαν και βλεπουν ολο το χολυγουντ και ολο τον κοσμο να του συμπαραστεκεται.Αυτες θα πρεπει να ντρεπονται να βγουν εξω απο το σπιτι τους εστω κι αν δεν εχουν γινει γνωστες ακομαΑυτο με κανενα νομοσχεδιο δεν θα μπορουσε να γινει

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Παιδι θυμα bulling θελει ν αυτοκτονησει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 22 Φεβ 2020, 11:18

Prepon έγραψε:
22 Φεβ 2020, 10:40
Naida έγραψε:
22 Φεβ 2020, 10:36
Prepon έγραψε:
22 Φεβ 2020, 10:29
Είχε ξαναπέσει θύμα μπουλινγκ όταν ήταν 4 ετών.
Είχε πάρει η μάνα του τοτε παλι σβαρνα τα κανάλια να πει τον ανείπωτο πόνο τους.


Μπουλινγκ σε τετράχρονο......

Πάλι καλά ρε μάγκες που στη γενιά μας δεν είχαμε χοντρούς, στραβούς, κουτσους, καμένους.
Είχαμε. Και είχαμε και μαλάκες που τους κορόιδευαν. Και;
Και πόσοι αυτοκτόνησαν;
Πόσοι αυτοκτόνησαν μικροί; πόσοι απέκτησαν ψυχολογικά και αυτοκτόνησαν μεγάλοι; πόσοι γενικά απέκτησαν ψυχολογικά; γενικότερα τι;
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23877
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Παιδι θυμα bulling θελει ν αυτοκτονησει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 22 Φεβ 2020, 11:18

alexandros 21 έγραψε:
22 Φεβ 2020, 11:10
Alien666 έγραψε:
22 Φεβ 2020, 11:03
alexandros 21 έγραψε:
22 Φεβ 2020, 10:31

Το "ειμαστε μαζι σου" που του ειπε η ομαδα ραγκμπυ και το καλεσε να μπει μαζι της στο γηπεδο το σκ δηλαδη τι διαφορα εχει?γιατι ειναι καλο το ενα και κακο το αλλο ή γιατι ειναι κακα και τα δυο?Με τα social media τωρα τα παντα βγαινουν στην δημοσιοτητα
Εγώ δεν είδα αυτό με το ράγκμπι. Εγώ είδα βιντεάκια συμπαράστασης που ανάρτησαν κάποιοι επώνυμοι αστέρες. Τα θεωρώ υποκρισία, διότι δεν λύνουν το πρόβλημα του παιδιού.

Και τα θεωρώ "κακά" γιατί ακριβώς, δεν λύνουν το πρόβλημα. Σκέψου ας πούμε να εισπράττεις εσύ απάνθρωπο μπούλιγκ και αντί να γίνει κάτι ώστε να λυθεί το πρόβλημά σου, να σου λένε οι άλλοι "είμαστε μαζί σου".
Μα μονο αυτο θελει το παιδι,δεν θελει κατι αλλο.Τι νομιζεις οτι θελει?Να δει τον υπουργο να ψηφιζει νομοσχεδιο και να βγαζει λογο ?Αυτη η συμπαρασταση που δεχθηκε ειναι ολη η δουλεια.Για μπες στην θεση των κοριτσιων που το κοροιδευαν και βλεπουν ολο το χολυγουντ και ολο τον κοσμο να του συμπαραστεκεται.Αυτες θα πρεπει να ντρεπονται να βγουν εξω απο το σπιτι τους εστω κι αν δεν εχουν γινει γνωστες ακομαΑυτο με κανενα νομοσχεδιο δεν θα μπορουσε να γινει
Πρώτα απ' όλα, δεν τον κορόιδεψαν κορίτσια. Το ξέσπασμά του είχε γίνει γιατί δέχτηκε επίθεση από συμμαθητή (και συμφωνα με τα λεγόμενά του, δεν ήταν η πρώτη φορά). Αυτό δεν λύνεται με την ψήφιση κανενός νομοσχεδίου, αλλά με τη λήψη μέτρων από το συγκεκριμένο σχολείο. Ο διευθυντής οφείλει να εντοπίσει ποιοι είναι αυτοί οι μαθητές που ενεργούν έτσι και να τους αποβάλλει, προκειμένου να συμμορφωθούν.

Και αυτό είναι κάτι πολύ απλό. Δεν απαιτεί ψήφιση από κάποιο κοινοβούλιο. Αντί λοιπόν οι επώνυμοι να λένε τις πίπες τους για αυτοπροβολή, όφειλαν να απευθυνθούν (έστω, μέσω βίντεο) στον διευθυντή και να πούνε "εσύ τι κάνεις γι αυτό το συμβάν".

Και όχι, κάποιος που βιώνει ένα καθημερινό μαρτύριο, δεν έχει ανάγκη από "λόγια συμπαράστασης", πίστεψέ με. Εχει ανάγκη από πράξεις που θα τον απαλλάξουν, ή έστω θα τον ανακουφίσουν, από το μαρτύριο που βιώνει.
Ζούμε σε μία οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Prepon
Δημοσιεύσεις: 4969
Εγγραφή: 28 Ιαν 2020, 01:50

Re: Παιδι θυμα bulling θελει ν αυτοκτονησει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Prepon » 22 Φεβ 2020, 11:20

Naida έγραψε:
22 Φεβ 2020, 11:18
Prepon έγραψε:
22 Φεβ 2020, 10:40
Naida έγραψε:
22 Φεβ 2020, 10:36


Είχαμε. Και είχαμε και μαλάκες που τους κορόιδευαν. Και;
Και πόσοι αυτοκτόνησαν;
Πόσοι αυτοκτόνησαν μικροί; πόσοι απέκτησαν ψυχολογικά και αυτοκτόνησαν μεγάλοι; πόσοι γενικά απέκτησαν ψυχολογικά; γενικότερα τι;
Όχι, πόσοι αυτοκτόνησαν από τύψεις που έκαναν μπουλινγκ σε άλλα παιδάκια
Aριστοτελης έγραψε:
21 Μαρ 2020, 02:32
Δεν υπάρχει τίποτε πιο άνισο απ την ίση μεταχείριση των ανίσων
Ζενίθεδρος έγραψε:
21 Μαρ 2020, 02:32
Όλα ναι κύκλος.Είναι τόσο γκαντεμης π αγγίζει τη κωλοφαρδία.

Άβαταρ μέλους
Philip Mortimer
Δημοσιεύσεις: 8978
Εγγραφή: 07 Δεκ 2018, 16:22

Re: Παιδι θυμα bulling θελει ν αυτοκτονησει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Philip Mortimer » 22 Φεβ 2020, 11:23

Prepon έγραψε:
22 Φεβ 2020, 11:05
Philip Mortimer έγραψε:
22 Φεβ 2020, 10:54
Prepon έγραψε:
22 Φεβ 2020, 10:53


Χα , τι νόμιζες;
Πως το παιδάκι πρώτη φορά δέχεται μπουλινγκ;

Από τα 4 το κακοποιούν συναισθηματικά τα αλητάκια ,οι συμμαθητές του.

Και πριν 5 χρόνια είχε βγει στα κανάλια η μαμά του να πει τον πόνο της.
Γιατί σου φαίνεται δύσκολο να έχει δεχθεί συναισθηματική κακοποίηση στα 4 του απο συμμαθητες του;
Γιατί έχω δύο παιδιά και ξέρω ότι στα τέσσερα δεν έχουν πλήρη επίγνωση. Ούτε του περιβάλλοντος , τι λέγεται και τι παίζει, ούτε του εαυτού τους. Ποσό μάλλον να το πάρουν τοις μετρητοίς , να το πουν στους γονείς τους, να βγουν στα κανάλια.
Νομίζω ότι στα 4 μια χαρά μπορούν να στεμαχωρηθουν από κοροϊδίες συνομηλίκων τους. Δεν είναι και τελείως μωρά.

Εγώ θυμάμαι ότι όταν ο γιος μου πήγαινε προνήπιο υπήρχε ένα υιοθετημένο κοριτσάκι από την Αφρική που δεχόταν ένα είδος μπουλινγκ από αλλά παιδάκια που δεν είχαν ξαναδεί μαυρακι και υπήρχε θέμα.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Παιδι θυμα bulling θελει ν αυτοκτονησει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 22 Φεβ 2020, 11:23

Prepon έγραψε:
22 Φεβ 2020, 11:20
Naida έγραψε:
22 Φεβ 2020, 11:18
Prepon έγραψε:
22 Φεβ 2020, 10:40


Και πόσοι αυτοκτόνησαν;
Πόσοι αυτοκτόνησαν μικροί; πόσοι απέκτησαν ψυχολογικά και αυτοκτόνησαν μεγάλοι; πόσοι γενικά απέκτησαν ψυχολογικά; γενικότερα τι;
Όχι, πόσοι αυτοκτόνησαν από τύψεις που έκαναν μπουλινγκ σε άλλα παιδάκια
Δεν το ξέρω. Αλλά εντάξει αν δεν συμβεί κάτι συνταρακτικό στον μαλάκα να αλλάξει ρότα, μαλάκας παραμένει.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Παιδι θυμα bulling θελει ν αυτοκτονησει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 22 Φεβ 2020, 11:24

Philip Mortimer έγραψε:
22 Φεβ 2020, 11:23
Prepon έγραψε:
22 Φεβ 2020, 11:05
Philip Mortimer έγραψε:
22 Φεβ 2020, 10:54


Γιατί σου φαίνεται δύσκολο να έχει δεχθεί συναισθηματική κακοποίηση στα 4 του απο συμμαθητες του;
Γιατί έχω δύο παιδιά και ξέρω ότι στα τέσσερα δεν έχουν πλήρη επίγνωση. Ούτε του περιβάλλοντος , τι λέγεται και τι παίζει, ούτε του εαυτού τους. Ποσό μάλλον να το πάρουν τοις μετρητοίς , να το πουν στους γονείς τους, να βγουν στα κανάλια.
Νομίζω ότι στα 4 μια χαρά μπορούν να στεμαχωρηθουν από κοροϊδίες συνομηλίκων τους. Δεν είναι και τελείως μωρά.

Εγώ θυμάμαι ότι όταν ο γιος μου πήγαινε προνήπιο υπήρχε ένα υιοθετημένο κοριτσάκι από την Αφρική που δεχόταν ένα είδος μπουλινγκ από αλλά παιδάκια που δεν είχαν ξαναδεί μαυρακι και υπήρχε θέμα.
Εννοείται και μπορούν στα 4 να αντιληφθούν ότι κάποιος τα κοροϊδεύει.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Nero

Re: Παιδι θυμα bulling θελει ν αυτοκτονησει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 22 Φεβ 2020, 11:30

Prepon έγραψε:
22 Φεβ 2020, 11:05

Γιατί έχω δύο παιδιά και ξέρω ότι στα τέσσερα δεν έχουν πλήρη επίγνωση. Ούτε του περιβάλλοντος , τι λέγεται και τι παίζει, ούτε του εαυτού τους. Ποσό μάλλον να το πάρουν τοις μετρητοίς , να το πουν στους γονείς τους, να βγουν στα κανάλια.
Ε δεν είναι όλα τα παιδιά τα ίδια ρε συ. Μπορεί τα δικά σου να ήταν λίγο χαζά, γι'αυτό δεν είχαν πλήρη επίγνωση στα 4

alexandros 21
Δημοσιεύσεις: 186
Εγγραφή: 10 Φεβ 2019, 04:28

Re: Παιδι θυμα bulling θελει ν αυτοκτονησει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alexandros 21 » 22 Φεβ 2020, 12:02

Alien666 έγραψε:
22 Φεβ 2020, 11:18
alexandros 21 έγραψε:
22 Φεβ 2020, 11:10
Alien666 έγραψε:
22 Φεβ 2020, 11:03


Εγώ δεν είδα αυτό με το ράγκμπι. Εγώ είδα βιντεάκια συμπαράστασης που ανάρτησαν κάποιοι επώνυμοι αστέρες. Τα θεωρώ υποκρισία, διότι δεν λύνουν το πρόβλημα του παιδιού.

Και τα θεωρώ "κακά" γιατί ακριβώς, δεν λύνουν το πρόβλημα. Σκέψου ας πούμε να εισπράττεις εσύ απάνθρωπο μπούλιγκ και αντί να γίνει κάτι ώστε να λυθεί το πρόβλημά σου, να σου λένε οι άλλοι "είμαστε μαζί σου".
Μα μονο αυτο θελει το παιδι,δεν θελει κατι αλλο.Τι νομιζεις οτι θελει?Να δει τον υπουργο να ψηφιζει νομοσχεδιο και να βγαζει λογο ?Αυτη η συμπαρασταση που δεχθηκε ειναι ολη η δουλεια.Για μπες στην θεση των κοριτσιων που το κοροιδευαν και βλεπουν ολο το χολυγουντ και ολο τον κοσμο να του συμπαραστεκεται.Αυτες θα πρεπει να ντρεπονται να βγουν εξω απο το σπιτι τους εστω κι αν δεν εχουν γινει γνωστες ακομαΑυτο με κανενα νομοσχεδιο δεν θα μπορουσε να γινει
Πρώτα απ' όλα, δεν τον κορόιδεψαν κορίτσια. Το ξέσπασμά του είχε γίνει γιατί δέχτηκε επίθεση από συμμαθητή (και συμφωνα με τα λεγόμενά του, δεν ήταν η πρώτη φορά). Αυτό δεν λύνεται με την ψήφιση κανενός νομοσχεδίου, αλλά με τη λήψη μέτρων από το συγκεκριμένο σχολείο. Ο διευθυντής οφείλει να εντοπίσει ποιοι είναι αυτοί οι μαθητές που ενεργούν έτσι και να τους αποβάλλει, προκειμένου να συμμορφωθούν.

Και αυτό είναι κάτι πολύ απλό. Δεν απαιτεί ψήφιση από κάποιο κοινοβούλιο. Αντί λοιπόν οι επώνυμοι να λένε τις πίπες τους για αυτοπροβολή, όφειλαν να απευθυνθούν (έστω, μέσω βίντεο) στον διευθυντή και να πούνε "εσύ τι κάνεις γι αυτό το συμβάν".

Και όχι, κάποιος που βιώνει ένα καθημερινό μαρτύριο, δεν έχει ανάγκη από "λόγια συμπαράστασης", πίστεψέ με. Εχει ανάγκη από πράξεις που θα τον απαλλάξουν, ή έστω θα τον ανακουφίσουν, από το μαρτύριο που βιώνει.
Κοριτσακια ητανε λεμε https://scoop.upworthy.com/heartbreakin ... sm-bullied "she was patting at his head like a puppy". Επισης που ξερεις δεν εχουν απευθυνθει στον διευθυντη του σχολειου?Απλα αν τις αποβαλει τωρα θα τις στοχοποιησει και θα βγουνε οι φατσες τους φορα παρτιδα σε ολα δυκτια.Πραγμα επισης ασχημο.Οι πραξεις αυτες που λες οτι εχει αναγκη ειναι για μακροπροθεσμα Για τωρα μονο αυτο χρειαζεται που ειπα πριν

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33189
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Παιδι θυμα bulling θελει ν αυτοκτονησει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 22 Φεβ 2020, 12:05

Prepon έγραψε:
22 Φεβ 2020, 10:42
Πάντως , πέρα από την πλάκα,δεν πρέπει να ειναι πολύ ευφυής κάποιος που πιστεύει ότι υφίσταται μπουλινγκ σε παιδικούς σταθμούς ή προ-νηπια ξέρω γω....
δεν εχεις παιδια ε;
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33189
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Παιδι θυμα bulling θελει ν αυτοκτονησει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 22 Φεβ 2020, 12:15

Nero έγραψε:
22 Φεβ 2020, 11:30
Prepon έγραψε:
22 Φεβ 2020, 11:05

Γιατί έχω δύο παιδιά και ξέρω ότι στα τέσσερα δεν έχουν πλήρη επίγνωση. Ούτε του περιβάλλοντος , τι λέγεται και τι παίζει, ούτε του εαυτού τους. Ποσό μάλλον να το πάρουν τοις μετρητοίς , να το πουν στους γονείς τους, να βγουν στα κανάλια.
Ε δεν είναι όλα τα παιδιά τα ίδια ρε συ. Μπορεί τα δικά σου να ήταν λίγο χαζά, γι'αυτό δεν είχαν πλήρη επίγνωση στα 4
μωρ τι επιγνωση. γω θυμαμαι ενα που ειχε καποιο προβλημα το ερμο, δεν μιλουσε καν, και για να παιρνει προσοχη απο τα αλλα τα κοπανουσε με οτι εβρισκε. νομιζω ολα ειχαν επιγνωση του οτι προσγειωνόταν παιχνιδια στα κεφαλια τους.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23877
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Παιδι θυμα bulling θελει ν αυτοκτονησει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 22 Φεβ 2020, 12:22

alexandros 21 έγραψε:
22 Φεβ 2020, 12:02
Alien666 έγραψε:
22 Φεβ 2020, 11:18
alexandros 21 έγραψε:
22 Φεβ 2020, 11:10


Μα μονο αυτο θελει το παιδι,δεν θελει κατι αλλο.Τι νομιζεις οτι θελει?Να δει τον υπουργο να ψηφιζει νομοσχεδιο και να βγαζει λογο ?Αυτη η συμπαρασταση που δεχθηκε ειναι ολη η δουλεια.Για μπες στην θεση των κοριτσιων που το κοροιδευαν και βλεπουν ολο το χολυγουντ και ολο τον κοσμο να του συμπαραστεκεται.Αυτες θα πρεπει να ντρεπονται να βγουν εξω απο το σπιτι τους εστω κι αν δεν εχουν γινει γνωστες ακομαΑυτο με κανενα νομοσχεδιο δεν θα μπορουσε να γινει
Πρώτα απ' όλα, δεν τον κορόιδεψαν κορίτσια. Το ξέσπασμά του είχε γίνει γιατί δέχτηκε επίθεση από συμμαθητή (και συμφωνα με τα λεγόμενά του, δεν ήταν η πρώτη φορά). Αυτό δεν λύνεται με την ψήφιση κανενός νομοσχεδίου, αλλά με τη λήψη μέτρων από το συγκεκριμένο σχολείο. Ο διευθυντής οφείλει να εντοπίσει ποιοι είναι αυτοί οι μαθητές που ενεργούν έτσι και να τους αποβάλλει, προκειμένου να συμμορφωθούν.

Και αυτό είναι κάτι πολύ απλό. Δεν απαιτεί ψήφιση από κάποιο κοινοβούλιο. Αντί λοιπόν οι επώνυμοι να λένε τις πίπες τους για αυτοπροβολή, όφειλαν να απευθυνθούν (έστω, μέσω βίντεο) στον διευθυντή και να πούνε "εσύ τι κάνεις γι αυτό το συμβάν".

Και όχι, κάποιος που βιώνει ένα καθημερινό μαρτύριο, δεν έχει ανάγκη από "λόγια συμπαράστασης", πίστεψέ με. Εχει ανάγκη από πράξεις που θα τον απαλλάξουν, ή έστω θα τον ανακουφίσουν, από το μαρτύριο που βιώνει.
Κοριτσακια ητανε λεμε https://scoop.upworthy.com/heartbreakin ... sm-bullied "she was patting at his head like a puppy". Επισης που ξερεις δεν εχουν απευθυνθει στον διευθυντη του σχολειου?Απλα αν τις αποβαλει τωρα θα τις στοχοποιησει και θα βγουνε οι φατσες τους φορα παρτιδα σε ολα δυκτια.Πραγμα επισης ασχημο.Οι πραξεις αυτες που λες οτι εχει αναγκη ειναι για μακροπροθεσμα Για τωρα μονο αυτο χρειαζεται που ειπα πριν
Εστω, κοριτσάκια (γεγονός που καθιστά την αποβολή τους, ακόμη πιο δύσκολη καθώς, έχουν συνήθως ειδική μεταχείρηση).

Και ναι, να αποβληθούν άμεσα. Και ναι, να στοχοποιηθούνε, για να μάθουν να φέρονται καλύτερα.

Σε κάθε περίπτωση πρέπει να γίνουν ΠΡΑΞΕΙΣ.
Ζούμε σε μία οικονομία.

alexandros 21
Δημοσιεύσεις: 186
Εγγραφή: 10 Φεβ 2019, 04:28

Re: Παιδι θυμα bulling θελει ν αυτοκτονησει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alexandros 21 » 22 Φεβ 2020, 12:25

Alien666 έγραψε:
22 Φεβ 2020, 12:22
alexandros 21 έγραψε:
22 Φεβ 2020, 12:02
Alien666 έγραψε:
22 Φεβ 2020, 11:18


Πρώτα απ' όλα, δεν τον κορόιδεψαν κορίτσια. Το ξέσπασμά του είχε γίνει γιατί δέχτηκε επίθεση από συμμαθητή (και συμφωνα με τα λεγόμενά του, δεν ήταν η πρώτη φορά). Αυτό δεν λύνεται με την ψήφιση κανενός νομοσχεδίου, αλλά με τη λήψη μέτρων από το συγκεκριμένο σχολείο. Ο διευθυντής οφείλει να εντοπίσει ποιοι είναι αυτοί οι μαθητές που ενεργούν έτσι και να τους αποβάλλει, προκειμένου να συμμορφωθούν.

Και αυτό είναι κάτι πολύ απλό. Δεν απαιτεί ψήφιση από κάποιο κοινοβούλιο. Αντί λοιπόν οι επώνυμοι να λένε τις πίπες τους για αυτοπροβολή, όφειλαν να απευθυνθούν (έστω, μέσω βίντεο) στον διευθυντή και να πούνε "εσύ τι κάνεις γι αυτό το συμβάν".

Και όχι, κάποιος που βιώνει ένα καθημερινό μαρτύριο, δεν έχει ανάγκη από "λόγια συμπαράστασης", πίστεψέ με. Εχει ανάγκη από πράξεις που θα τον απαλλάξουν, ή έστω θα τον ανακουφίσουν, από το μαρτύριο που βιώνει.
Κοριτσακια ητανε λεμε https://scoop.upworthy.com/heartbreakin ... sm-bullied "she was patting at his head like a puppy". Επισης που ξερεις δεν εχουν απευθυνθει στον διευθυντη του σχολειου?Απλα αν τις αποβαλει τωρα θα τις στοχοποιησει και θα βγουνε οι φατσες τους φορα παρτιδα σε ολα δυκτια.Πραγμα επισης ασχημο.Οι πραξεις αυτες που λες οτι εχει αναγκη ειναι για μακροπροθεσμα Για τωρα μονο αυτο χρειαζεται που ειπα πριν
Εστω, κοριτσάκια (γεγονός που καθιστά την αποβολή τους, ακόμη πιο δύσκολη καθώς, έχουν συνήθως ειδική μεταχείρηση).

Και ναι, να αποβληθούν άμεσα. Και ναι, να στοχοποιηθούνε, για να μάθουν να φέρονται καλύτερα.

Σε κάθε περίπτωση πρέπει να γίνουν ΠΡΑΞΕΙΣ.
Τι λες μωρε?Να βγαλεις παγκοσμια τις φατσες κοριτσιων 9 χρονων?Ο,τι και να εκαναν δεν δικαιολογειται κατι τετοιο.Ηρεμηστε.Εδω απαγορευεται να βγαλεις φατσες απο εγκληματιες δημοσια και θα στοχοποιησεις μικρα παιδια ?

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23877
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Παιδι θυμα bulling θελει ν αυτοκτονησει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 22 Φεβ 2020, 12:27

alexandros 21 έγραψε:
22 Φεβ 2020, 12:25
Alien666 έγραψε:
22 Φεβ 2020, 12:22
alexandros 21 έγραψε:
22 Φεβ 2020, 12:02


Κοριτσακια ητανε λεμε https://scoop.upworthy.com/heartbreakin ... sm-bullied "she was patting at his head like a puppy". Επισης που ξερεις δεν εχουν απευθυνθει στον διευθυντη του σχολειου?Απλα αν τις αποβαλει τωρα θα τις στοχοποιησει και θα βγουνε οι φατσες τους φορα παρτιδα σε ολα δυκτια.Πραγμα επισης ασχημο.Οι πραξεις αυτες που λες οτι εχει αναγκη ειναι για μακροπροθεσμα Για τωρα μονο αυτο χρειαζεται που ειπα πριν
Εστω, κοριτσάκια (γεγονός που καθιστά την αποβολή τους, ακόμη πιο δύσκολη καθώς, έχουν συνήθως ειδική μεταχείρηση).

Και ναι, να αποβληθούν άμεσα. Και ναι, να στοχοποιηθούνε, για να μάθουν να φέρονται καλύτερα.

Σε κάθε περίπτωση πρέπει να γίνουν ΠΡΑΞΕΙΣ.
Τι λες μωρε?Να βγαλεις παγκοσμια τις φατσες κοριτσιων 9 χρονων?Ο,τι και να εκαναν δεν δικαιολογειται κατι τετοιο.Ηρεμηστε.Εδω απαγορευεται να βγαλεις φατσες απο εγκληματιες δημοσια και θα στοχοποιησεις μικρα παιδια ?
Κάνεις λογικά άλματα. Λες ότι αν αποβληθούν, θα στοχοποιηθούν.

Γιατί αυτό να γίνει αν αποβληθούν; Από ποιους; Πώς; Είναι αναρτημένα κάπου τα ονόματά τους;

Δεν είναι εφικτό να στοχοποιηθούν και χωρίς να αποβληθούν; Δεν γίνονται αυτά που λες.
Ζούμε σε μία οικονομία.

alexandros 21
Δημοσιεύσεις: 186
Εγγραφή: 10 Φεβ 2019, 04:28

Re: Παιδι θυμα bulling θελει ν αυτοκτονησει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alexandros 21 » 22 Φεβ 2020, 12:35

Alien666 έγραψε:
22 Φεβ 2020, 12:27
alexandros 21 έγραψε:
22 Φεβ 2020, 12:25
Alien666 έγραψε:
22 Φεβ 2020, 12:22


Εστω, κοριτσάκια (γεγονός που καθιστά την αποβολή τους, ακόμη πιο δύσκολη καθώς, έχουν συνήθως ειδική μεταχείρηση).

Και ναι, να αποβληθούν άμεσα. Και ναι, να στοχοποιηθούνε, για να μάθουν να φέρονται καλύτερα.

Σε κάθε περίπτωση πρέπει να γίνουν ΠΡΑΞΕΙΣ.
Τι λες μωρε?Να βγαλεις παγκοσμια τις φατσες κοριτσιων 9 χρονων?Ο,τι και να εκαναν δεν δικαιολογειται κατι τετοιο.Ηρεμηστε.Εδω απαγορευεται να βγαλεις φατσες απο εγκληματιες δημοσια και θα στοχοποιησεις μικρα παιδια ?
Κάνεις λογικά άλματα. Λες ότι αν αποβληθούν, θα στοχοποιηθούν.

Γιατί αυτό να γίνει αν αποβληθούν; Από ποιους; Πώς; Είναι αναρτημένα κάπου τα ονόματά τους;

Δεν είναι εφικτό να στοχοποιηθούν και χωρίς να αποβληθούν; Δεν γίνονται αυτά που λες.
Ειπες ναι,να στοχοποιηθουν.Ενα αυτο.Συμφωνεις οτι ειναι ασχημο να συμβει σε κοριτσακια 9 ετων?Δευτερον αν αποβληθουν τωρα ναι τα ονοματα τους θα γινουν γνωστα αφου ακομα κι αν δεν αναρτηθουν καπου τα ονοματα τους θ απουσιαζουν απο το απουσιολογιο.Δια της ατοπου απαγωγης θα μπορει να σφυριξει καποιος στα μιντια τα ονοματα.Τωρα μονο φημες μπορουν ν ακουστουν ανεπιβεβαιωτες.Και η μανα προς τιμην της απ ο,τι φαινεται ως τωρα δεν εχει επιχειρησει κατι τετοιο.Να στοχοποιηθουν χωρις ν αποβληθουν γινεται κυριως απο την μανα που ηταν και αυτοπτης μαρτυρας με την οικογενεια της αλλα οπως ειπα δεν φαινεται να θελει ως τωρα κατι τετοιο.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών