"ο κορονοϊός δεν μεταδίδεται από τη Θεία Μετάληψη"

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Ανδρέας

Re: "ο κορονοϊός δεν μεταδίδεται από τη Θεία Μετάληψη"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ανδρέας » 10 Μαρ 2020, 11:39

Σουβλίτσα έγραψε:
10 Μαρ 2020, 11:35


Όταν λες "εμείς", ποιούς ακριβώς εννοείς?

Τέσπα, εγώ ξέρω οτι ο Ρουμάνος ιερέας το πήρε πίσω αυτό με το κουταλάκι, πάει μέρες που θίχτηκε το θέμα εκεί
Εννοώ τους εν Ελλάδι ορθοδόξους.
Πάντως είναι επίσημο από την Ρουμάνικη Εκκλησία, όχι με πλαστικά αλλά ο κάθε πιστός με το δικό του κουταλάκι.
https://www.thetoc.gr/diethni/article/o ... metalipsi/

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: "ο κορονοϊός δεν μεταδίδεται από τη Θεία Μετάληψη"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 10 Μαρ 2020, 11:42

Ανδρέας έγραψε:
10 Μαρ 2020, 11:39
Σουβλίτσα έγραψε:
10 Μαρ 2020, 11:35


Όταν λες "εμείς", ποιούς ακριβώς εννοείς?

Τέσπα, εγώ ξέρω οτι ο Ρουμάνος ιερέας το πήρε πίσω αυτό με το κουταλάκι, πάει μέρες που θίχτηκε το θέμα εκεί
Εννοώ τους εν Ελλάδι ορθοδόξους.
Πάντως είναι επίσημο από την Ρουμάνικη Εκκλησία, όχι με πλαστικά αλλά ο κάθε πιστός με το δικό του κουταλάκι.
https://www.thetoc.gr/diethni/article/o ... metalipsi/
Τότε εμείς οι εν Ελλάδι Ορθόδοξοι λέμε οτι εαν μπούμε στην διαδικασία να πηγαίνουμε για Μετάληψη με δικό μας κουταλάκι, καλύτερα να μην πηγαίνουμε καθόλου, δεν είναι μόνο οτι είναι δώρον άδωρο, είναι οτι βρισκόμαστε ντε φακτο εκτός Εκκλησίας+ οτι χρεωνόμαστε κάτι σαν (ή όχι ίσως σαν αλλά ακριβώς) ύβρη κατά του Αγίου Πνεύματος.
Είναι απολύτως σαφές και απλό το θέμα.-
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Ανδρέας

Re: "ο κορονοϊός δεν μεταδίδεται από τη Θεία Μετάληψη"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ανδρέας » 10 Μαρ 2020, 11:44

Σουβλίτσα έγραψε:
10 Μαρ 2020, 11:42
Ανδρέας έγραψε:
10 Μαρ 2020, 11:39
Σουβλίτσα έγραψε:
10 Μαρ 2020, 11:35


Όταν λες "εμείς", ποιούς ακριβώς εννοείς?

Τέσπα, εγώ ξέρω οτι ο Ρουμάνος ιερέας το πήρε πίσω αυτό με το κουταλάκι, πάει μέρες που θίχτηκε το θέμα εκεί
Εννοώ τους εν Ελλάδι ορθοδόξους.
Πάντως είναι επίσημο από την Ρουμάνικη Εκκλησία, όχι με πλαστικά αλλά ο κάθε πιστός με το δικό του κουταλάκι.
https://www.thetoc.gr/diethni/article/o ... metalipsi/
Τότε εμείς οι εν Ελλάδι Ορθόδοξοι λέμε οτι εαν μπούμε στην διαδικασία να πηγαίνουμε για Μετάληψη με δικό μας κουταλάκι, καλύτερα να μην πηγαίνουμε καθόλου, δεν είναι μόνο οτι είναι δώρον άδωρο, είναι οτι βρισκόμαστε ντε φακτο εκτός Εκκλησίας+ οτι χρεωνόμαστε κάτι σαν (ή όχι ίσως σαν αλλά ακριβώς) ύβρη κατά του Αγίου Πνεύματος.
Είναι απολύτως σαφές και απλό το θέμα.-
Δεκτόν!
Σε μεταφυσικές συζητήσεις δεν μπαίνω.

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: "ο κορονοϊός δεν μεταδίδεται από τη Θεία Μετάληψη"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 10 Μαρ 2020, 11:47

Επειδή το θέμα αφορά ουσιαστικά το Μεταφυσικό, θα μπω εγω όμως
Ενημερωθείτε μαζί με τον κύριο Βελισσάριο :) οτι με τα αυτά που γράφετε, εντάσσεστε αυτομάτως στον σκοταδισμό του Πάπα της Ρώμης και κάνετε ντεμέκ αντάρτικο μέσα από βίντεο γουόλ στην πλατεία του Αγίου Πέτρου :D:P
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Ανδρέας

Re: "ο κορονοϊός δεν μεταδίδεται από τη Θεία Μετάληψη"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ανδρέας » 10 Μαρ 2020, 11:56

Σουβλίτσα έγραψε:
10 Μαρ 2020, 11:47
Επειδή το θέμα αφορά ουσιαστικά το Μεταφυσικό, θα μπω εγω όμως
Ενημερωθείτε μαζί με τον κύριο Βελισσάριο :) οτι με τα αυτά που γράφετε, εντάσσεστε αυτομάτως στον σκοταδισμό του Πάπα της Ρώμης και κάνετε ντεμέκ αντάρτικο μέσα από βίντεο γουόλ στην πλατεία του Αγίου Πέτρου :D:P
Εγώ μπήκα σε συζήτηση σε νήμα που βρίσκεται στα "Κοινωνικά Θέματα", αν ήταν στην "Μεταφυσική" ή στην "Θρησκειολογία" δεν θα έμπαινα!

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: "ο κορονοϊός δεν μεταδίδεται από τη Θεία Μετάληψη"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 10 Μαρ 2020, 11:59

Ναι βρε παιδί μου, να σου πω την αλήθεια δεν κοίταξα οτι το θέμα ειναι στα κοινωνικά αλλά αυτό δεν έχει σημασία πολλή, ο τίτλος έχει δώσει την ταυτότητα στο νήμα (δεν το έχω διαβάσει και όλο το νήμα βέβαια)
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29747
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: "ο κορονοϊός δεν μεταδίδεται από τη Θεία Μετάληψη"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 10 Μαρ 2020, 17:10

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
09 Μαρ 2020, 15:17
Namrail έγραψε:
09 Μαρ 2020, 13:35
Οι εκκλησίες πρέπει να κλείσουν και η φωνή των πιστων να φιμωθεί σε ότι αφορά αυτό το θέμα. Απλά και όμορφα.
στις εκκλησίες δεν επιβιώνει ο κορονοϊός
Εικόνα
Εικόνα


Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27217
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: "ο κορονοϊός δεν μεταδίδεται από τη Θεία Μετάληψη"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 10 Μαρ 2020, 17:19

under έγραψε:
08 Μαρ 2020, 23:51
Beria έγραψε:
08 Μαρ 2020, 22:04
under έγραψε:
08 Μαρ 2020, 20:36


βλεπω οτι το ενδιαφερον σου μειωθηκε οταν σου ζητησα μια εκτιμηση.
Καλέ μου χουλιγκάνε, μπορεί ο ιερεύς να κολλήσει από το καφενείο, ή το σουπερ μάρκετ. Μπορεί να κολλήσει από μια κοινωνική συναναστροφή
Μπορεί να μην κολλήσει ποτέ.

Αποδεικνύει κάτι σχετικό με την ανάγκη προφύλαξης;
Είναι λογική συζήτηση αυτή που άνοιξες;
Αν κολλαει απο τη Θεια Κοινωνια,σε 14 ημερες απο τωρα (και σχεδον τρεις εβδομαδες απο την μεγαλη ανοδο των κρουσματων στη χωρα μας) θα πρεπει να εχουμε δεκαδες - για να μην πω εκατονταδες -ιερεις αρρωστους.
Τα δεδομενα ειναι οτι οι ασυμπτωματικοι φορεις ειναι πολλοι περισσοτεροι απο τα καταγεγραμμενα κρουσματα,οτι εδω και δυο εβδομαδες δεκαδες χιλιαδες ανθρωποι εχουν ηδη κοινωνησει και οτι χιλιαδες ιερεις κανουν καταλυση.

Και οχι μονο.
Αν κολλαει απο τη Θεια Κοινωνια σε 14 ημερες απο τωρα θα πρεπει να εχουμε καποιες δεκαδες χιλιαδες κρουσματα συνολικα.
search.php?keywords=%CF%87%CE%B9%CE%BB% ... F%83%CE%B7
Η αναζήτηση βρήκε 15 εγγραφές: χιλιαδες

Μας τα έχεις κάνει Ζέπελιν με αυτό το γμνο μαγνητόφωνο!
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Japetus
Δημοσιεύσεις: 2059
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:33
Τοποθεσία: KN21QC

Re: "ο κορονοϊός δεν μεταδίδεται από τη Θεία Μετάληψη"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Japetus » 10 Μαρ 2020, 17:27

Αυτό που με ανησυχεί περισσότερο, γίνει δε γίνει κάτι με επίσημη απαγόρεψη της μετάληψης, είναι τα παπουδάκια στο άγιο όρος που μεταλαμβάνουν σχεδόν σε καθημερινή βάση.. Εκεί αν μπει ο ιός, που θα μπει με τόσους επισκέπτες, θα γίνει πραγματικά χαμός....

Άβαταρ μέλους
geospun
Δημοσιεύσεις: 319
Εγγραφή: 27 Ιουν 2018, 00:26
Phorum.gr user: geospun

Re: "ο κορονοϊός δεν μεταδίδεται από τη Θεία Μετάληψη"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από geospun » 10 Μαρ 2020, 17:33

Japetus έγραψε:
10 Μαρ 2020, 17:27
Αυτό που με ανησυχεί περισσότερο, γίνει δε γίνει κάτι με επίσημη απαγόρεψη της μετάληψης, είναι τα παπουδάκια στο άγιο όρος που μεταλαμβάνουν σχεδόν σε καθημερινή βάση.. Εκεί αν μπει ο ιός, που θα μπει με τόσους επισκέπτες, θα γίνει πραγματικά χαμός....
Ναι, όπως με την Πανώλη το 1300, όλο το Άγιο Όρος ξεκληρίστηκε! :fp:
Επιβεβαιωμένο, το λέει και ο mitsaras43 στο forum.

Άβαταρ μέλους
NKVD_SMERSH
Δημοσιεύσεις: 667
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2019, 17:16
Τοποθεσία: Kyrandia

Re: "ο κορονοϊός δεν μεταδίδεται από τη Θεία Μετάληψη"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από NKVD_SMERSH » 10 Μαρ 2020, 17:37

https://m.lifo.gr/now/greece/273135/kat ... -synainesi

Κρέμασμα από την Αρχιεπισκοπή!
“He who controls the spice controls the universe.”

Who is The 4th man
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 4465
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 17:44

Re: "ο κορονοϊός δεν μεταδίδεται από τη Θεία Μετάληψη"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Who is The 4th man » 11 Μαρ 2020, 05:33

μιά στιγμή τό θέμα πρέπει νά τό δούμε μέσα από 3 ή 4 πλευρές
1-νομική
2-κανονιστική
3-θεολογική καί
3*-ασκητική-αγιογραφική παράδοση
καί νά γίνει ένας διαχωρισμός μεταξύ τής "Εκκλησίας" καί τού "Ιερατείου" γιατί ή
εμπλοκή( ή διαπλοκή) αυτή τού Ιερατείου μέ τήν κρατική εξουσία,λόγω τών κοινωνικών-
-πολιτικών προνόμιων πού έχει,φέρνει στό προσκήνιο αυτούς τούς προβληματισμούς καί
τίς εντάσεις.
είναι μεγάλο τό θέμα,θέλω νά είμαι σύντομος.....2 παραδείγματα
Α-παρακολούθησα ένα βράδυ μιά λειτουργία στή Ρωσική εκκλησία λογω παραμονής εορτής τού
Αγ.Λουκά τού Ιατρού πού έζησε στήν πρώην ΕΣΣΔ καί πρόσεξα δύο κοπελιές πού μπήκαν μέσα
πρός τό τέλος,ίσως γιατί τούς άρεσε ή όλη μυσταγωγική ατμόσφαιρα καί θέλοντας νά πάρουν
φωτό τούς έγινε μέ διακριτικό τρόπο παρατήρηση,θέλησαν νά μεταλάβουν επίσης τή θεία κοινωνία
αλλά ό ιερέας ρώτησε τίς κοπέλες άν έχουν ετοιμαστεί γι'αυτό μέσα από μιά διαδικασία
εξομολόγησης-νηστείας-εσωτερικής αυτοεξέτασης...κ.λ.π καί φυσικά δέν έδωσε τή θ.κοινωνία
καθ'όσον αυτές δήλωσαν άγνοια αλλά απλά ήθελαν νά μεταλάβουν έτσι γιά τό έθιμο είτε γιά
τήν ομορφιά τού όλου πράγματος όπως όταν συμμετέχεις σέ μιά γαμήλια τελετή καί παίρνεις
στό τέλος τό γλυκό ή τή μπομπονιέρα πού προσφέρουν.....καί θυμήθηκα τότες τά λόγια ένός
πνευματικού πού είχα γνωρίσει στό Αθως,πού εκτός από θεολογικές σπουδές είχε μιά μετεκπαίδευση
ψυχολογίας στή Γαλλία καί ένα μεταπτυχιακό στό ΑΠΘ στήν ποιμαντική ψυχολογία,όπου μού είχε πεί
πάνω κάτω..."μπορεί κάποιος νά εκκλησιάζεται συχνά,νά φιλάει τίς εικόνες,νά εξομολογείται,νά
μεταλαμβάνει,όλα αυτά νά τά κάνει τυπολατρικά.....δέν έχει κάνει τίποτε,δεν είναι τίποτε αυτό,
μού είπε....πρέπει κάποιος βιωματικά καί μέ συντριβή νά εξομολογηθή,νά ζητήσει συγνώμη απ'τόν
συνάνθρωπό του(ή συγχώρηση) καί νά ζητήσει νά αγαπήσει τόν συνάνθρωπό του μέσα από τήν αγάπη
τού Θεού,όπως καί νά κάνει συχνά μιά εσωτ.αυτοεξέταση-ενδοσκόπηση διαφορετικά όλα τά άλλα έχουν
μιά αξία τυπολατρική ή είναι σαν ένας παγανισμός απ'τόν οποίο περιμένει κανείς νά ευνοηθεί από
ένα είδος μαγικής ενέργειας"(εδώ νά πώ ότι θά δώσω κάποια στιγμή ομιλίες-συζητήσεις αυτού τού
πνευματικού γέροντα πού πέθανε τό 2015)

Β-κάποια μέρα τού 1998 2 ημέρες πρίν τό θάνατο τής μητέρας μου καί ενώ ευρίσκετο σέ κατάσταση
βυθιότητος μή έχοντας συνείδηση τού περιβάλοντος καί τών γύρω προσώπων όντας εγώ σε κατάσταση
συναισθηματικής φόρτισης έτρεξα νά φέρω έναν ιερωμένο γιά νά τήν κοινωνήσει,ό άνθρωπος ήρθε αλλά
μόλις είδε τήν όλη εικόνα της μού είπε ότι δεν μπορώ νά τό κάνω αυτό γιατί είναι σέ μιά βυθιότητα
πού δέν συμετέχει καθόλου....καί αργότερα μού εξήγησε ότι αυτό άλλωστε τό απαγορεύουν καί οί
ιεροί κανόνες ότι δηλ.πρέπει κάποιος όχι μόνο νά έχει συνείδηση τής συμμετοχής στή θ.κοινωνία αλλά
καί νά έχει ακολουθήσει κατά κάποιο τρόπο αυτά πού είπαμε στό Α.

μπορεί μιά εταίρα βιώνοντας μέχρι τά κατάβαθα τού είναι της τό χάος νά ζητήσει τό έλεος τής Θεότητας καί
συμμετέχοντας-εγκολπόνοντας τό πάθος τού πάσχοντος Θεού νά βρεθεί ένα σκαλοπατι πρίν τήν Αγιότητα
(π.χ.Οσία Μαρία Αιγυπτία) όπως καί ένας ληστής ή ένας αλήτης καί αυτοί νά συμετέχουν στό
"Μυστικό Σώμα τού Χριστού" καί αυτά τά πρότυπα νά είναι ανώτεροι από 100000 επισκόπους χωμένους μεσα
στά χρυσά άμφια καί με χρυσες ποιμαντορικές ράβδους,μερσεντάρες...κ.λ.π.
αυτά τά λέω γιατί πρέπει νά τραβήξουμε μιά διαχωριστική γραμμή μεταξύ τού θεσμού "Ιερατείο" καί τής
"Εκκλησίας" πού είναι ένα μυστικό βίωμα ριζικά εσωτερικό τέτοιο ώστε ή σύγκρουση μεταξύ Θ.έρωτα καί
τού κοσμικού καθήκοντος θά μπορούσε νά σέ διαλύσει.τώρα δίπλα σ'αυτή τή θεώρηση άν βάλουμε τά οφίκια καί τά
προνόμια ενός Ιερατείου πού βρίσκεται κάθε φορά σέ έναν εναγκαλισμό μέ τή κρατική εξουσία καί πού
λέει απλά ότι αντιπροσωπεύει τήν εθνικοθρησκευτική ενότητα θά καταλάβουμε γιατί πολλοί Ναοί έχουν
μετατραπεί σέ αίθουσες τελέσεως γάμων-βαφτισιών όπου οί βιντεοκάμερες στημένες καί μέσα στό ιερό
μάς δίνουν κάθε φορά αριστουργήματα γκλαμουροκιτσαρίας.... καί βέβαια αθρόα συμμετοχή στό μυστήριο
τής Θ.Κοινωνίας γιά τό έθιμο σάν νά είναι μιά παραδοσιακή τελετουργία.
προσωπικά πιστεύω ότι πρέπει νά αφαιρεθούν τά προνόμια καί νά επιστρέψουμε σέ μιά εκκλησία τών πρώτων
χριστιανικών αιώνων,όσο γιά τό συγκεκριμένο θέμα τού θρέντ πήρε τεράστιες διαστάσεις λές καί οί
μεγαλύτερες πιθανότητες απορρέουν από εκεί.....δεν λέω ότι δεν υπάρχουν πιθανότητες,θά μπορούσε
ή Ι.Σύνοδος νά εφαρμόσει τό εξής απλό.....
μετά βέβαια καί από ενημέρωση νά έδινε στόν κάθε ένα ένα ποτηράκι μικρό όπου εκεί θά έβαζε τήν Θ.Κοινωνία

1-"Ή Θεολογία τής Ορθοδόξου Ανατολικής Εκκλησίας-Βλαδίμηρου Λόσκυ"
2-"Ή Πάλη μέ τόν Θεό-Πάυλου Ευδοκίμωφ"
Αυτομπαναρισμενος επ αόριστον



Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: "ο κορονοϊός δεν μεταδίδεται από τη Θεία Μετάληψη"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 15 Απρ 2020, 00:59

Ανδρέας έγραψε:
10 Μαρ 2020, 11:39
Σουβλίτσα έγραψε:
10 Μαρ 2020, 11:35


Όταν λες "εμείς", ποιούς ακριβώς εννοείς?

Τέσπα, εγώ ξέρω οτι ο Ρουμάνος ιερέας το πήρε πίσω αυτό με το κουταλάκι, πάει μέρες που θίχτηκε το θέμα εκεί
Εννοώ τους εν Ελλάδι ορθοδόξους.
Πάντως είναι επίσημο από την Ρουμάνικη Εκκλησία, όχι με πλαστικά αλλά ο κάθε πιστός με το δικό του κουταλάκι.
https://www.thetoc.gr/diethni/article/o ... metalipsi/
Ανόητο, τι εμπιστοσύνη μπορείς να έχεις στο πόσο καλά το έπλυνε κάποιος και που μπορεί να το είχε χώσει πρώτα; Εκτός αν τους τα δίνουν εκεί.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών