Είναι οι Κύπριοι αραβικής καταγωγής;

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Νταρνάκας
Δημοσιεύσεις: 3780
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 15:41
Phorum.gr user: Νταρνάκας
Τοποθεσία: Εμμανουήλ Παπάς Σερρών

Re: Είναι οι Κύπριοι αραβικής καταγωγής;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νταρνάκας » 17 Μάιος 2020, 16:19

Μηχανικός έγραψε:
17 Μάιος 2020, 14:57
Κόκκορας έγραψε:
17 Μάιος 2020, 14:53
καμια ερευνα για ισραηλιτες και παλαιστινιους υπαρχει;
εχω την αισθηση πως πρεπει να εχουν κοινη γενετικη βαση!
Ποια αίσθηση έχεις βρε; Θα το έχεις διαβάσει πολλές φορές.
Αυτό μπορεί να ίσχυε για τους Εβραίους της εποχής του Χριστού. Oι σημερινοί Ισραηλίτες όμως σε ποσοστό σχεδόν 90% κατάγονται από Εβραίους που ζούσαν μέχρι το 1945 σε διάφορες χώρες της Ευρώπης και εγκαταστάθηκαν στο Ισραήλ όταν αυτό ιδρύθηκε. Κι επειδή ζούσαν για πολλούς αιώνες σ' αυτές τις ευρωπαϊκές χώρες και σίγουρα ήρθαν σε μεγάλο βαθμό σε επιμιξία με τους τοπικούς πληθυσμούς, όπως φαίνεται εξάλλου κι απ' την μεγάλη ποικιλομορφία των ανθρωπολογικών χαρακτηριστικών που βλέπεις στους Ισραηλίτες, πιο πιθανό είναι να βρίσκονται γενετικά πολύ πιο κοντά σε τίποτα Πολωνούς, Ρώσους, Γερμανούς, Ισπανούς και άλλους ευρωπαϊκούς λαούς παρά στους Παλαιστίνιους.
Μοιρίδιοι κλωστῆρες, πανάφυκτον ἀνάγκῃ ζεῦγμ’ ἐπὶ δυστήνοις παισὶ βροτῶν θέμενοι, ἠγάγετο με ποτέ ἱμερτοῦ πρὸς φάος ἠελίου.

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 9056
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Είναι οι Κύπριοι αραβικής καταγωγής;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 17 Μάιος 2020, 16:28

Υδράργυρος έγραψε:
17 Μάιος 2020, 00:58
Οι κυπριοι καταγονται απο την παλαιστινη και τη συρια. Η κυπρος ηταν εγκατελλειμενη για 4 αιωνες. Δεν υπαρχει το παραμικρο αρχαιολογικο ευρημα για μια περιοδο απο το 600 ως το 1000. Μετα την επανακατακτηση της η κυπρος επικοιστηκε με χριστιανους απο τους αγιους τοπους, την παλαιστινη, και τη συρια, που ηδη δεχονταν διωξεις απο την επεκταση του ισλαμ
Επί Ιουστινανού Β΄( 685 ) η Κύπρος ανήκε στο Βυζάντιο, αλλά φορολογικά την είχαν μισή – μισή Βυζαντινοί και Άραβες. Σύμφωνα με αραβοβυζαντινή συνθήκη, οι Άραβες θα έδιναν στους Βυζαντινούς 365.000 χρυσά βυζαντινά νομίσματα τον χρόνο. Κάποια στιγμή όμως οι Άραβες έκοψαν δικά τους χρυσά νομίσματα και θέλησαν να πληρώσουν με αυτά τον φόρο και όχι με βυζαντινά νομίσματα , όπως έκαναν ως τότε. Ο Ιουστινιανός αρνήθηκε να δεχτεί το αραβικό νόμισμα, παρόλο που αυτό είχε την ίδια περιεκτικότητα σε χρυσό όπως και το βυζαντινό και άρα δεν υπήρχε ζημία για τους Βυζαντινούς, και θέλησε να μετακινήσει τους Κυπρίους στην Μικρά Ασία και τους Μαρδαϊτες του Λιβάνου στην Κύπρο. Θα το έκανε αυτό γιατί αδυνατούσε να προστατεύσει την Κύπρο από τις αραβικές επιδρομές και για να στερήσει τους Άραβες από τα κυπριακά εισοδήματα. Μετακίνησε λοιπόν τους περισσότερους Kυπρίους στην Μ.Ασία ( κυρίως στον Ελλήσποντο , Κύζικο και Βιθυνία ) ( 691 ). Έτσι η Κύπρος έμεινε σχεδόν έρημη ή με ελάχιστους κατοίκους το 691 – 698 . Το 698 , επί Τιβερίου Β΄, οι Κύπριοι από την Κύζικο επαναπατρίστηκαν ( 698 – 700 ). Κατ’ άλλη άποψη , η μετοικεσία των Κυρπίων στην Μικρά Ασία απέτυχε τελείως και δεν έγινε ποτέ λόγω τρικυμιών και επιδημίας. Γράφει ο Θεοφάνης : Ἰουστινιανὸς … τὴν Κυπρίων νῆσον ἀλόγως μετοικίσαι ἐσπούδασε … πλῆθος δὲ Κυπρίων περώντων κατεποντίσθη, καὶ ἀπὸ ἀρρωστίας ὤλοντο· καὶ οἱ λοιποὶ ἐστράφησαν εἰς Κύπρον.
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Άβαταρ μέλους
Σπύρος
Δημοσιεύσεις: 4479
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:50
Phorum.gr user: Σπυρος1
Τοποθεσία: έρημος
Επικοινωνία:

Re: Είναι οι Κύπριοι αραβικής καταγωγής;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπύρος » 17 Μάιος 2020, 16:30

Η Αραβική ανδρική απλοομάδα είναι η J1.

Από:

https://www.eupedia.com/europe/european ... oups.shtml

Οι Ελληνοκύπριοι έχουν 7,5%, οι Τουρκοκύπριοι 10%, ενώ οι Κρητικοί 5% και οι Νοτιοελλαδίτες 1%.

Δεν γνωρίζω αν η απλοομάδα αυτή κάνει του Κύπριους μελαχρινούς ή αν αυτό οφείλεται στις Αφρικανικές απλοομάδες E1b1b και T όπου έχουν ποσοστά 25% και 2% αντίστοιχα.
ΕΙΜΙ Η ΖΩΗ = ΙΗΣΟΥΣ = 888

- Casper -

Re: Είναι οι Κύπριοι αραβικής καταγωγής;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 17 Μάιος 2020, 16:31

sys3x έγραψε:
17 Μάιος 2020, 15:48
- Casper - έγραψε:
17 Μάιος 2020, 15:01
sys3x έγραψε:
17 Μάιος 2020, 13:47

Παίζει.
Δηλαδή κι εσύ έτσι μιλάς ε.
Ναι, μιλάω κι' εγώ την καθημερινή κυπριακή διάλεκτο ούσα κυπραία που ζει στην Κύπρο. :102::lol:
Ευχαριστούμε πολύ.
Θα σας ειδοποιήσουμε.
:D
Δεν έχω κάνει κάποια αίτηση για να φάω απόρριψη.

Πάντως υπόψην, και άλλοι έχουν το δικαίωμα να βρίσκουν "ντεγκαβλέ" άλλα πράγματα :wink:wave:






Καλώς και τον ελτσαβ. Πολύ άργησε ο γλυκούλης μου. :hebit::lol:

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Είναι οι Κύπριοι αραβικής καταγωγής;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 17 Μάιος 2020, 16:35

Οι Κύπριοι είναι Έλληνες, και η Κύπρος Ελλάδα.
Ordem e Progresso.

Paralimnitis
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 16:33

Re: Είναι οι Κύπριοι αραβικής καταγωγής;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Paralimnitis » 17 Μάιος 2020, 17:30

Κόκκορας έγραψε:
17 Μάιος 2020, 14:01
Paralimnitis έγραψε:
17 Μάιος 2020, 07:39
Kαι που να βλεπες και την φατσα μου.

Εδω μια γενετικη ερευνα για τους ελληνοκυπριους και τους τουρκοκυπριους,δειχνει το κοινο ποσοστο γονιδιων με διαφορους λαους.

Εικόνα
και εδω που ειμαι δωδεκανησα εχει αρκετους με πιο σκουρο δερμα(εγω θυμαμαι και αρκετους πελ/νησιους αλλα και φιλο του πατερα μου),λογικο ειναι,οπου εχει ηλιο να συμβαινει,καλο ειναι,προστατευεσαι κιολας περισσοτερο απο τους αλλους(οχι οτι ειναι πανακεια εδω που τα λεμε,παλι ζημια γινεται απο τον ηλιο)

εδώ παίρνει συνοπτικά πολλές έρευνες κ βγαζει τον χάρτη
χαρτης που δειχνει dna ελληνων μακεδονιας,θεσσαλιας,θράκης,μικρας ασιας, πελ/νησου,κυπρου,κρητης και αλλων

Εικόνα
αμα ειχε και ποντιων θα ηταν(οπως εδειχνε και σε αλλη ερευνα) μετα τους κρητικους διπλα στους κυπριους

αυτος ειναι και ο γενετικος χωρος των ελληνων μεσες ακρες.

συνεπως κοινη γενετικη βαση οντως εχουν ολοι οι ελληνες
Eγω και ο αδελφος μου ειμαστε πακιστανοφατσες η αδελφη μας ασπρη σαν το γαλα,και οι γονεις μας μεσογειακοι,πολλες κυπριακες οικογενειες ειναι ετσι,για αυτο γελω με τα περι αραβων :lol:

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38136
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Είναι οι Κύπριοι αραβικής καταγωγής;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 17 Μάιος 2020, 17:33

- Casper - έγραψε:
17 Μάιος 2020, 16:31
sys3x έγραψε:
17 Μάιος 2020, 15:48
- Casper - έγραψε:
17 Μάιος 2020, 15:01


Ναι, μιλάω κι' εγώ την καθημερινή κυπριακή διάλεκτο ούσα κυπραία που ζει στην Κύπρο. :102::lol:
Ευχαριστούμε πολύ.
Θα σας ειδοποιήσουμε.
:D
Δεν έχω κάνει κάποια αίτηση για να φάω απόρριψη.

Πάντως υπόψην, και άλλοι έχουν το δικαίωμα να βρίσκουν "ντεγκαβλέ" άλλα πράγματα :wink:wave:






Καλώς και τον ελτσαβ. Πολύ άργησε ο γλυκούλης μου. :hebit::lol:
Χαιρετίζω και γω ελτσάβι.
:wave:

Σαφώς, όλοι έχουμε αυτό το δικαίωμα, απλά υπάρχουν διαβαθμίσεις.
:D
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38136
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Είναι οι Κύπριοι αραβικής καταγωγής;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 17 Μάιος 2020, 17:34

Paralimnitis έγραψε:
17 Μάιος 2020, 17:30
Κόκκορας έγραψε:
17 Μάιος 2020, 14:01
Paralimnitis έγραψε:
17 Μάιος 2020, 07:39


Kαι που να βλεπες και την φατσα μου.

Εδω μια γενετικη ερευνα για τους ελληνοκυπριους και τους τουρκοκυπριους,δειχνει το κοινο ποσοστο γονιδιων με διαφορους λαους.

Εικόνα
και εδω που ειμαι δωδεκανησα εχει αρκετους με πιο σκουρο δερμα(εγω θυμαμαι και αρκετους πελ/νησιους αλλα και φιλο του πατερα μου),λογικο ειναι,οπου εχει ηλιο να συμβαινει,καλο ειναι,προστατευεσαι κιολας περισσοτερο απο τους αλλους(οχι οτι ειναι πανακεια εδω που τα λεμε,παλι ζημια γινεται απο τον ηλιο)

εδώ παίρνει συνοπτικά πολλές έρευνες κ βγαζει τον χάρτη
χαρτης που δειχνει dna ελληνων μακεδονιας,θεσσαλιας,θράκης,μικρας ασιας, πελ/νησου,κυπρου,κρητης και αλλων

Εικόνα
αμα ειχε και ποντιων θα ηταν(οπως εδειχνε και σε αλλη ερευνα) μετα τους κρητικους διπλα στους κυπριους

αυτος ειναι και ο γενετικος χωρος των ελληνων μεσες ακρες.

συνεπως κοινη γενετικη βαση οντως εχουν ολοι οι ελληνες
Eγω και ο αδελφος μου ειμαστε πακιστανοφατσες η αδελφη μας ασπρη σαν το γαλα,και οι γονεις μας μεσογειακοι,πολλες κυπριακες οικογενειες ειναι ετσι,για αυτο γελω με τα περι αραβων :lol:
Και στην μαμά Πατρίδα έτσι είναι τα πράματα κουμπάρε.
Απλά στο μεγάλο το νησί μάλλον είναι συχνότερο το φαινόμενο.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Paralimnitis
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 16:33

Re: Είναι οι Κύπριοι αραβικής καταγωγής;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Paralimnitis » 17 Μάιος 2020, 17:38

Σπύρος έγραψε:
17 Μάιος 2020, 16:30
Η Αραβική ανδρική απλοομάδα είναι η J1.

Από:

https://www.eupedia.com/europe/european ... oups.shtml

Οι Ελληνοκύπριοι έχουν 7,5%, οι Τουρκοκύπριοι 10%, ενώ οι Κρητικοί 5% και οι Νοτιοελλαδίτες 1%.

Δεν γνωρίζω αν η απλοομάδα αυτή κάνει του Κύπριους μελαχρινούς ή αν αυτό οφείλεται στις Αφρικανικές απλοομάδες E1b1b και T όπου έχουν ποσοστά 25% και 2% αντίστοιχα.
E1b1b και T ειναι και ΚΑΙ μεσανατολικοι τυποι συμφωνα με τον χαρτη οχι μονο αφρικανικοι.

Άβαταρ μέλους
elchav
Δημοσιεύσεις: 8659
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 16:27

Re: Είναι οι Κύπριοι αραβικής καταγωγής;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από elchav » 17 Μάιος 2020, 17:40

- Casper - έγραψε:
17 Μάιος 2020, 16:31
Καλώς και τον ελτσαβ. Πολύ άργησε ο γλυκούλης μου. :hebit::lol:
Ήρεμα τα είπα, Κάσπερ ε :hebit:
Άγνωστος Πατέρας Χελώνων

Άβαταρ μέλους
Σπύρος
Δημοσιεύσεις: 4479
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:50
Phorum.gr user: Σπυρος1
Τοποθεσία: έρημος
Επικοινωνία:

Re: Είναι οι Κύπριοι αραβικής καταγωγής;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπύρος » 17 Μάιος 2020, 17:44

Νταρνάκας έγραψε:
17 Μάιος 2020, 16:19
Αυτό μπορεί να ίσχυε για τους Εβραίους της εποχής του Χριστού. Oι σημερινοί Ισραηλίτες όμως σε ποσοστό σχεδόν 90% κατάγονται από Εβραίους που ζούσαν μέχρι το 1945 σε διάφορες χώρες της Ευρώπης και εγκαταστάθηκαν στο Ισραήλ όταν αυτό ιδρύθηκε. Κι επειδή ζούσαν για πολλούς αιώνες σ' αυτές τις ευρωπαϊκές χώρες και σίγουρα ήρθαν σε μεγάλο βαθμό σε επιμιξία με τους τοπικούς πληθυσμούς, όπως φαίνεται εξάλλου κι απ' την μεγάλη ποικιλομορφία των ανθρωπολογικών χαρακτηριστικών που βλέπεις στους Ισραηλίτες, πιο πιθανό είναι να βρίσκονται γενετικά πολύ πιο κοντά σε τίποτα Πολωνούς, Ρώσους, Γερμανούς, Ισπανούς και άλλους ευρωπαϊκούς λαούς παρά στους Παλαιστίνιους.
Δεν νομίζω να ισχύει αυτό. Ειδικά στους Βόρειο-Ευρωπαίους βρίσκουμε τις ανδρικές Υ απολοομάδες R1a, R1b, Ν, Ι1. Από eupedia.com το ποσοστό των Εβραίων με αυτές τις απλοομάδες είναι:

Ασκενάζι: R1a: 10%, R1b: 9%, Ν: 0%, Ι: 4%
Σεφαρδίτες: R1a: 5%, R1b: 13%, Ν: 0%, Ι: 1%

Για σύγκριση:
Πολωνία: R1a: 57,5%, R1b: 12,5%, Ν: 4%, Ι1: 8,5%
Ρωσία: R1a: 46%, R1b: 6%, Ν: 23%, Ι1: 5%
Γερμανία: R1a: 16%, R1b: 44,5%, Ν: 1,5%, Ι1: 16%
Ισπανία: R1a: 2%, R1b: 69%, Ν: 0%, Ι1: 1,5%

Ενώ οι Παλαιστίνιοι:

R1a: 1,5%, R1b: 8,5%, Ν: 0%, Ι: 0%

Μπορούμε όμως να πάρουμε ως πηγή την βικιπαιδία:

Παλαιστίνιοι δείγμα 143 ατόμων:

E1b1b: 20,3%, G: 7%, I: 6,3%, J: 55,2%, R1a: 1,4%, R1b: 8,4%, T: 1,4%

Ασκενάζι Εβραίοι δείγμα 737 ατόμων:

E1b1b: 15,8%, G: 9,8%, I: 3%, J1: 15%, J2: 21%, L: 1,2%, N: 0,2%, R1a: 4,2%, R1b: 11,5%, T: 2,7%
ΕΙΜΙ Η ΖΩΗ = ΙΗΣΟΥΣ = 888

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 19003
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: Είναι οι Κύπριοι αραβικής καταγωγής;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 17 Μάιος 2020, 17:47

Cavaliere έγραψε:
17 Μάιος 2020, 16:35
Οι Κύπριοι είναι Έλληνες, και η Κύπρος Ελλάδα.
ετσι!

Άβαταρ μέλους
Σπύρος
Δημοσιεύσεις: 4479
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:50
Phorum.gr user: Σπυρος1
Τοποθεσία: έρημος
Επικοινωνία:

Re: Είναι οι Κύπριοι αραβικής καταγωγής;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπύρος » 17 Μάιος 2020, 17:50

Paralimnitis έγραψε:
17 Μάιος 2020, 17:38
Σπύρος έγραψε:
17 Μάιος 2020, 16:30
Η Αραβική ανδρική απλοομάδα είναι η J1.

Από:

https://www.eupedia.com/europe/european ... oups.shtml

Οι Ελληνοκύπριοι έχουν 7,5%, οι Τουρκοκύπριοι 10%, ενώ οι Κρητικοί 5% και οι Νοτιοελλαδίτες 1%.

Δεν γνωρίζω αν η απλοομάδα αυτή κάνει του Κύπριους μελαχρινούς ή αν αυτό οφείλεται στις Αφρικανικές απλοομάδες E1b1b και T όπου έχουν ποσοστά 25% και 2% αντίστοιχα.
E1b1b και T ειναι και ΚΑΙ μεσανατολικοι τυποι συμφωνα με τον χαρτη οχι μονο αφρικανικοι.
Το E1b1b είναι και Ελληνικό, ειδικά η υποομάδα E-V13 άμα το πάρουμε έτσι. Όμως το Ε προήλθε αρχικά από την Αιθιοπία και το Τ από την Σομαλία. Αντίθετα το J1 φαίνεται να προήλθε από την Αραβική χερσόνησο και αυτός είναι ο λόγος που στην Υεμένη βρίσκουμε το μεγαλύτερο ποσοστό (eupedia.com: 72,5%).
ΕΙΜΙ Η ΖΩΗ = ΙΗΣΟΥΣ = 888

Άβαταρ μέλους
Obi Wan Iakobi
Δημοσιεύσεις: 15683
Εγγραφή: 19 Ιαν 2020, 22:20

Re: Είναι οι Κύπριοι αραβικής καταγωγής;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Obi Wan Iakobi » 17 Μάιος 2020, 17:54

NewModelArmy έγραψε:
16 Μάιος 2020, 23:48
Ετσι θα εμοιαζαν και οι περισσοτεροι Ελληνες αν δεν ηταν ο Σλαβικος επικοισμος.
Στα Σεπολια δεν ειχε σλαβους φαινεται.

Εικόνα
Η αλήθεια είναι μια μικροαστική εμμονή.

Βλαδίμηρος Ίλιτς Λένιν

Άβαταρ μέλους
Obi Wan Iakobi
Δημοσιεύσεις: 15683
Εγγραφή: 19 Ιαν 2020, 22:20

Re: Είναι οι Κύπριοι αραβικής καταγωγής;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Obi Wan Iakobi » 17 Μάιος 2020, 17:54

Σπύρος έγραψε:
17 Μάιος 2020, 17:50



Το E1b1b είναι και Ελληνικό, ειδικά η υποομάδα E-V13 άμα το πάρουμε έτσι. Όμως το Ε προήλθε αρχικά από την Αιθιοπία και το Τ από την Σομαλία. Αντίθετα το J1 φαίνεται να προήλθε από την Αραβική χερσόνησο και αυτός είναι ο λόγος που στην Υεμένη βρίσκουμε το μεγαλύτερο ποσοστό (eupedia.com: 72,5%).
Αποδειξε τα μας αριθμοσοφικα.
Η αλήθεια είναι μια μικροαστική εμμονή.

Βλαδίμηρος Ίλιτς Λένιν

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών