Βασίλης Τερλέγκας: «Δεν είμαι ρατσιστής με τους ομοφυλόφιλους. Απλά δεν θέλω τα παιδιά μου να γίνουν»

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
John Brown Gun Club
Δημοσιεύσεις: 9178
Εγγραφή: 28 Ιουν 2020, 15:15

Re: Βασίλης Τερλέγκας: «Δεν είμαι ρατσιστής με τους ομοφυλόφιλους. Απλά δεν θέλω τα παιδιά μου να γίνουν»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Brown Gun Club » 17 Αύγ 2020, 23:38

Yochanan έγραψε:
17 Αύγ 2020, 23:29
John Brown Gun Club έγραψε:
17 Αύγ 2020, 23:21
Εμπεδοκλής έγραψε:
17 Αύγ 2020, 23:16


Και γιατί μαγαρίζεις του προγόνους ωρέ; Τι πήγε στραβά στην ανατροφή ώστε αντί για έναν άξιο Έλληνα να έχουμε ένα ανάποδο γαμώτο;
Τιμαω την οικογενειακη παραδοση ρε: αντισυμβατικοι, ανυποτακτοι και επαναστατες.
Και ντουζ κάθε πρώτη
Ουτε καν ρε φλωρε, χριστουγενα και πασχα μονο στις πηγες του Αλφειου, οπως ο προγονος.
wooded glade έγραψε: Είπαμε ότι είμαστε υπέρ του πολυφυλετικού καθεστώτος - εσύ μας έβαλες και επί Ντάτσουν να πουλάμε καρπούζια.

Άβαταρ μέλους
John Brown Gun Club
Δημοσιεύσεις: 9178
Εγγραφή: 28 Ιουν 2020, 15:15

Re: Βασίλης Τερλέγκας: «Δεν είμαι ρατσιστής με τους ομοφυλόφιλους. Απλά δεν θέλω τα παιδιά μου να γίνουν»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Brown Gun Club » 17 Αύγ 2020, 23:41

Χαοτικός έγραψε:
17 Αύγ 2020, 23:37
John Brown Gun Club έγραψε:
17 Αύγ 2020, 23:13
Εμπεδοκλής έγραψε:
17 Αύγ 2020, 23:05


Το 1821 με ποιους ήταν; Με τους αλβανοτουρκους που κρατούσαν την Ακρόπολη ή με τις ελληνικές δυνάμεις των επαναστατών;
Ειχαμε εναν οπλαρχηγο στην πατρικη Αρκαδικη πλευρα της οικογενειας, ονομαστηκε και τοπωνυμιο στην περιοχη απο το επωνυμο μας, οπου πολεμησε. Πολεμησε και στα Δερβενακια, οπως μαρτυρειται απο επιστολη του Πλαπουτα.
Βουτσαράς;
Οχι, το επωνυμο εχει ιταλικη ριζα. Οποιος καταλαβε, καταλαβε. Ειναι ομως ιδιας καταγωγης με αυτο που εγραψες.
wooded glade έγραψε: Είπαμε ότι είμαστε υπέρ του πολυφυλετικού καθεστώτος - εσύ μας έβαλες και επί Ντάτσουν να πουλάμε καρπούζια.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Βασίλης Τερλέγκας: «Δεν είμαι ρατσιστής με τους ομοφυλόφιλους. Απλά δεν θέλω τα παιδιά μου να γίνουν»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 17 Αύγ 2020, 23:56

John Brown Gun Club έγραψε:
17 Αύγ 2020, 23:41
Χαοτικός έγραψε:
17 Αύγ 2020, 23:37
John Brown Gun Club έγραψε:
17 Αύγ 2020, 23:13


Ειχαμε εναν οπλαρχηγο στην πατρικη Αρκαδικη πλευρα της οικογενειας, ονομαστηκε και τοπωνυμιο στην περιοχη απο το επωνυμο μας, οπου πολεμησε. Πολεμησε και στα Δερβενακια, οπως μαρτυρειται απο επιστολη του Πλαπουτα.
Βουτσαράς;
Οχι, το επωνυμο εχει ιταλικη ριζα. Οποιος καταλαβε, καταλαβε. Ειναι ομως ιδιας καταγωγης με αυτο που εγραψες.
Κατάλαβα. Έχει και το σταθμό εκεί.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
John Brown Gun Club
Δημοσιεύσεις: 9178
Εγγραφή: 28 Ιουν 2020, 15:15

Re: Βασίλης Τερλέγκας: «Δεν είμαι ρατσιστής με τους ομοφυλόφιλους. Απλά δεν θέλω τα παιδιά μου να γίνουν»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Brown Gun Club » 18 Αύγ 2020, 00:01

Χαοτικός έγραψε:
17 Αύγ 2020, 23:56
John Brown Gun Club έγραψε:
17 Αύγ 2020, 23:41
Χαοτικός έγραψε:
17 Αύγ 2020, 23:37


Βουτσαράς;
Οχι, το επωνυμο εχει ιταλικη ριζα. Οποιος καταλαβε, καταλαβε. Ειναι ομως ιδιας καταγωγης με αυτο που εγραψες.
Κατάλαβα. Έχει και το σταθμό εκεί.
εχω να παω στο χωριο απο 7 χρονων, στο υψωμα δεν εχω παει οτε.
wooded glade έγραψε: Είπαμε ότι είμαστε υπέρ του πολυφυλετικού καθεστώτος - εσύ μας έβαλες και επί Ντάτσουν να πουλάμε καρπούζια.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Βασίλης Τερλέγκας: «Δεν είμαι ρατσιστής με τους ομοφυλόφιλους. Απλά δεν θέλω τα παιδιά μου να γίνουν»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 18 Αύγ 2020, 00:07

Εγώ πηγαίνω. Άφησε σπίτι ο πεθερός.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16492
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Βασίλης Τερλέγκας: «Δεν είμαι ρατσιστής με τους ομοφυλόφιλους. Απλά δεν θέλω τα παιδιά μου να γίνουν»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 18 Αύγ 2020, 00:46

John Brown Gun Club έγραψε:
17 Αύγ 2020, 23:38
Yochanan έγραψε:
17 Αύγ 2020, 23:29
John Brown Gun Club έγραψε:
17 Αύγ 2020, 23:21


Τιμαω την οικογενειακη παραδοση ρε: αντισυμβατικοι, ανυποτακτοι και επαναστατες.
Και ντουζ κάθε πρώτη
Ουτε καν ρε φλωρε, χριστουγενα και πασχα μονο στις πηγες του Αλφειου, οπως ο προγονος.
Το κεφάλι ψηλά το κορμί τεντωμένο
η πατρίδα σε καλεί σε ζήτα αφοσιωμένο
να ‘χεις κότσια γερά να τιμάς με ανδρεία
όπως κάναν οι πρόγονοι πολεμώντας στην Τροία.


Στις πηγές του Αλφειού ναι αλλα στα Μεγάλα Παναθήναια μόνο - τα πασχατα ειναι για τους εβραιοχριστιανους νεοταξιτες
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
John Brown Gun Club
Δημοσιεύσεις: 9178
Εγγραφή: 28 Ιουν 2020, 15:15

Re: Βασίλης Τερλέγκας: «Δεν είμαι ρατσιστής με τους ομοφυλόφιλους. Απλά δεν θέλω τα παιδιά μου να γίνουν»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Brown Gun Club » 18 Αύγ 2020, 01:03

Yochanan έγραψε:
18 Αύγ 2020, 00:46
John Brown Gun Club έγραψε:
17 Αύγ 2020, 23:38
Yochanan έγραψε:
17 Αύγ 2020, 23:29


Και ντουζ κάθε πρώτη
Ουτε καν ρε φλωρε, χριστουγενα και πασχα μονο στις πηγες του Αλφειου, οπως ο προγονος.
Το κεφάλι ψηλά το κορμί τεντωμένο
η πατρίδα σε καλεί σε ζήτα αφοσιωμένο
να ‘χεις κότσια γερά να τιμάς με ανδρεία
όπως κάναν οι πρόγονοι πολεμώντας στην Τροία.


Στις πηγές του Αλφειού ναι αλλα στα Μεγάλα Παναθήναια μόνο - τα πασχατα ειναι για τους εβραιοχριστιανους νεοταξιτες
Παναθηναια στην Αρκαδια ρε ρωποπερπερηθρα; Αλεαια θες να πεις.
wooded glade έγραψε: Είπαμε ότι είμαστε υπέρ του πολυφυλετικού καθεστώτος - εσύ μας έβαλες και επί Ντάτσουν να πουλάμε καρπούζια.

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16492
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Βασίλης Τερλέγκας: «Δεν είμαι ρατσιστής με τους ομοφυλόφιλους. Απλά δεν θέλω τα παιδιά μου να γίνουν»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 18 Αύγ 2020, 01:06

John Brown Gun Club έγραψε:
18 Αύγ 2020, 01:03
Παναθηναια στην Αρκαδια ρε ρωποπερπερηθρα; Αλεαια θες να πεις.
:P:D
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
John Brown Gun Club
Δημοσιεύσεις: 9178
Εγγραφή: 28 Ιουν 2020, 15:15

Re: Βασίλης Τερλέγκας: «Δεν είμαι ρατσιστής με τους ομοφυλόφιλους. Απλά δεν θέλω τα παιδιά μου να γίνουν»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Brown Gun Club » 18 Αύγ 2020, 01:29

Παντως, για να επιστρεψουμε στο αρχικο πνευμα της συζητησης, οποτε ακουω τις λεξεις ¨δεν ειμαι ρατσιστης¨ ΠΑΝΤΑ τις ακολουθει μια χονδροειδεσταστη μαλακια, παντα πολυ ρατσιστικη. Τι πα να πει δεν εισαι ρατσιστης ρε παπαρα; Και τι θες, κανα παρασημο; Η εισαι αντιρατσιστης η εισαι ρατσιστης, τι πα να πει "εγω δεν ειμαι ρατσιστης";

Ειναι σαν να ειπε ο Τερλεγκας, δεν ειμαι ρατσιστης με τους χ,ψ, απλα τους θελω μακρια μου, που ειναι στο τοπ των ρατσιστικων δηλωσεων. Αν δεν εισαι ρατσιστης με τους ομοφυλοφιλους ή με τους
τσιγγανους ή με οποιουσδηποτε, αυτο θα φανει οταν τους εχεις κοντα σου, οταν μπορεις να ζεις αρμονικα μαζι τους, οχι οταν κανεις την παπια σε αποσταση ασφαλειας και τους Αλλους σε κατασταση αποκλεισμου.
wooded glade έγραψε: Είπαμε ότι είμαστε υπέρ του πολυφυλετικού καθεστώτος - εσύ μας έβαλες και επί Ντάτσουν να πουλάμε καρπούζια.

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8245
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Βασίλης Τερλέγκας: «Δεν είμαι ρατσιστής με τους ομοφυλόφιλους. Απλά δεν θέλω τα παιδιά μου να γίνουν»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 18 Αύγ 2020, 01:38

EKPLIKTIKOS έγραψε:
17 Αύγ 2020, 22:48
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
17 Αύγ 2020, 17:09

.

Ας κάνουμε τότε μιά υποθεση εργασίας.....

Αν είναι σε γονίδιο.....θα το βρούμε αυριο μεθαύριο..... :102:

Τό ερώτημα πού γενιέται σ αυτή την προοπτική ειναι.....η κοινωνία ..... ή Εσύ.....

θα επέλεγες να εβγαζες απ το DNA του γυιού σου τό γκέυ γονίδιο η όχι ;;;

.
Κατά πάσα πιθανότητα είναι συνδυασμός παραγόντων, γενετικής προδιαθεσης, επιγενετικης, περιβαλλοντος. Δε φαινεται να υπάρχει πάντως ενα συγκεκριμένο "γκει γονίδιο". Παρ ολα αυτα το ερώτημα σου σηκώνει πολλή κουβέντα γιατι ξεπερνάει το ζήτημα της υγείας (οκ οποιοσδήποτε θα επέλεγε το παιδί του να μην έχει μια ασθένεια).

Προσωπικά είμαι πολύ σκεπτικός σε αυτό κ δε θα μου άρεσε να συμβαίνει περα απο λόγους υγείας. Οπότε, αν και θα ήθελα ο γιος μου να είναι straight, δε θα ήθελα να μπορώ να διαλέξω κάτι τέτοιο με τέτοιον τρόπο.

.

Εγώ νομίζω οτι είναι θέμα Ευθύνης.....

Αν νομίζεις ότι έχεις ευθύνη......γιά τό ότι η συμπεριφορά σου

επηρρεάζει τά παιδιά σου.....τότε προσέχεις τή σχέση μέ τα παιδιά σου.....

Αν νομίζεις ότι το παιδί γεννιέται τοιούτος ή μαζοχιστής ή παιδόφιλος

τότε δέν έχεις καμμία Ευθύνη..... καί δέν θά δώσεις προσοχή.....

Καί από το Μυθικό παράδειγμα τού μήλου με τον Αδάμ καί την Εύα εχουμε δεί

ότι οι άνθρωποι προσπαθούν νά ρίξουν σέ "άλλους" τήν όποια Ευθύνη.....

.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
Ομελέτιος Δανιμαρκίας
Δημοσιεύσεις: 214
Εγγραφή: 18 Ιούλ 2020, 17:04

Re: Βασίλης Τερλέγκας: «Δεν είμαι ρατσιστής με τους ομοφυλόφιλους. Απλά δεν θέλω τα παιδιά μου να γίνουν»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ομελέτιος Δανιμαρκίας » 18 Αύγ 2020, 02:30

John Brown Gun Club έγραψε:
18 Αύγ 2020, 01:29
Παντως, για να επιστρεψουμε στο αρχικο πνευμα της συζητησης, οποτε ακουω τις λεξεις ¨δεν ειμαι ρατσιστης¨ ΠΑΝΤΑ τις ακολουθει μια χονδροειδεσταστη μαλακια, παντα πολυ ρατσιστικη. Τι πα να πει δεν εισαι ρατσιστης ρε παπαρα; Και τι θες, κανα παρασημο; Η εισαι αντιρατσιστης η εισαι ρατσιστης, τι πα να πει "εγω δεν ειμαι ρατσιστης";
Καλά, ναι, εξυπακούεται ότι όταν ανακοινώνεται ex ante πλήρης απάρνηση συμπεριφοράς η οποία ακολουθείται από ένα "αλλά" , μαλακία θα ειπωθεί, στανταράκι. Αφού δεν στέκει και λογικά. Άλλωστε γιατί να μπεις στον κόπο να πεις εγώ ΔΕΝ είμαι έτσι, όταν στη συνέχεια δίνεις και συγκεκριμένο παράδειγμα για το αντίθετο :P . Απλά πες τη μαλακία και άσε τον άλλον να κρίνει μόνος σου τι είσαι, χωρίς να του κάνεις πρόλογο :003: .
Εμένα πάλι μου ακούγεται τελείως άκυρο όταν κάποιος χρησιμοποιεί το "ρατσιστής" με τα πάντα όλα
(π.χ. ρατσιστής με τους χοντρούς, τις πίτσες με ανανά, όσους οδηγούν BMW, κ.ο.κ.), ενώ κανονικά έχει να κάνει με φυλές.
( :003: Αλλά οκ, μπορεί να είμαι εγώ σπαζ, αφού όλοι έτσι το χρησιμοποιούν!)
Though this be madness, yet there is method in 't

Jolly Roger
Δημοσιεύσεις: 8524
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2018, 00:21
Phorum.gr user: Jolly Roger

Re: Βασίλης Τερλέγκας: «Δεν είμαι ρατσιστής με τους ομοφυλόφιλους. Απλά δεν θέλω τα παιδιά μου να γίνουν»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jolly Roger » 18 Αύγ 2020, 02:41

John Brown Gun Club έγραψε:
18 Αύγ 2020, 01:29
Παντως, για να επιστρεψουμε στο αρχικο πνευμα της συζητησης, οποτε ακουω τις λεξεις ¨δεν ειμαι ρατσιστης¨ ΠΑΝΤΑ τις ακολουθει μια χονδροειδεσταστη μαλακια, παντα πολυ ρατσιστικη. Τι πα να πει δεν εισαι ρατσιστης ρε παπαρα; Και τι θες, κανα παρασημο; Η εισαι αντιρατσιστης η εισαι ρατσιστης, τι πα να πει "εγω δεν ειμαι ρατσιστης";
τα 'χει πει ο Maddox (τιτάνας) απ' το '97:

http://www.thebestpageintheuniverse.net/c.cgi?u=racist

Άβαταρ μέλους
John Brown Gun Club
Δημοσιεύσεις: 9178
Εγγραφή: 28 Ιουν 2020, 15:15

Re: Βασίλης Τερλέγκας: «Δεν είμαι ρατσιστής με τους ομοφυλόφιλους. Απλά δεν θέλω τα παιδιά μου να γίνουν»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Brown Gun Club » 18 Αύγ 2020, 02:57

Ομελέτιος Δανιμαρκίας έγραψε:
18 Αύγ 2020, 02:30
John Brown Gun Club έγραψε:
18 Αύγ 2020, 01:29
Παντως, για να επιστρεψουμε στο αρχικο πνευμα της συζητησης, οποτε ακουω τις λεξεις ¨δεν ειμαι ρατσιστης¨ ΠΑΝΤΑ τις ακολουθει μια χονδροειδεσταστη μαλακια, παντα πολυ ρατσιστικη. Τι πα να πει δεν εισαι ρατσιστης ρε παπαρα; Και τι θες, κανα παρασημο; Η εισαι αντιρατσιστης η εισαι ρατσιστης, τι πα να πει "εγω δεν ειμαι ρατσιστης";
Καλά, ναι, εξυπακούεται ότι όταν ανακοινώνεται ex ante πλήρης απάρνηση συμπεριφοράς η οποία ακολουθείται από ένα "αλλά" , μαλακία θα ειπωθεί, στανταράκι. Αφού δεν στέκει και λογικά. Άλλωστε γιατί να μπεις στον κόπο να πεις εγώ ΔΕΝ είμαι έτσι, όταν στη συνέχεια δίνεις και συγκεκριμένο παράδειγμα για το αντίθετο :P . Απλά πες τη μαλακία και άσε τον άλλον να κρίνει μόνος σου τι είσαι, χωρίς να του κάνεις πρόλογο :003: .
Εμένα πάλι μου ακούγεται τελείως άκυρο όταν κάποιος χρησιμοποιεί το "ρατσιστής" με τα πάντα όλα
(π.χ. ρατσιστής με τους χοντρούς, τις πίτσες με ανανά, όσους οδηγούν BMW, κ.ο.κ.), ενώ κανονικά έχει να κάνει με φυλές.
( :003: Αλλά οκ, μπορεί να είμαι εγώ σπαζ, αφού όλοι έτσι το χρησιμοποιούν!)
get real, ο Τερλεγκας μιλαει, τι θελεις να πει, ομοφοβικος; Σιγα μην ξερει καν τη λεξη. Απο την αλλη ο ρατσισμος ως εννοια ξεφευγει απο το αυστηρο πλαισιο εθνοτικης καταγωγης/φαινοτυπου, εστω και στην καθομιλουμενη. Δεν γνωριζω εαν εχουμια μια λεξη οπως το bigot στα ελληνικα. Το λεξικο λεει μισαλλοδοξος, προκατειλημενος, αλλα δε μου πολυπαει.
wooded glade έγραψε: Είπαμε ότι είμαστε υπέρ του πολυφυλετικού καθεστώτος - εσύ μας έβαλες και επί Ντάτσουν να πουλάμε καρπούζια.

Άβαταρ μέλους
John Brown Gun Club
Δημοσιεύσεις: 9178
Εγγραφή: 28 Ιουν 2020, 15:15

Re: Βασίλης Τερλέγκας: «Δεν είμαι ρατσιστής με τους ομοφυλόφιλους. Απλά δεν θέλω τα παιδιά μου να γίνουν»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Brown Gun Club » 18 Αύγ 2020, 03:01

Jolly Roger έγραψε:
18 Αύγ 2020, 02:41
John Brown Gun Club έγραψε:
18 Αύγ 2020, 01:29
Παντως, για να επιστρεψουμε στο αρχικο πνευμα της συζητησης, οποτε ακουω τις λεξεις ¨δεν ειμαι ρατσιστης¨ ΠΑΝΤΑ τις ακολουθει μια χονδροειδεσταστη μαλακια, παντα πολυ ρατσιστικη. Τι πα να πει δεν εισαι ρατσιστης ρε παπαρα; Και τι θες, κανα παρασημο; Η εισαι αντιρατσιστης η εισαι ρατσιστης, τι πα να πει "εγω δεν ειμαι ρατσιστης";
τα 'χει πει ο Maddox (τιτάνας) απ' το '97:

http://www.thebestpageintheuniverse.net/c.cgi?u=racist
εγω λεω πως δεν χρειαζεται καν να φτασει στο αλλα. Η δηλωση δεν ειμαι ρατσιστης εστω και σκετη μου ακουγεται οπως "ο ρατσισμος δεν με αφορα" "δεν με απασχολει". Δηλωνει δηλαδη μια υποπτη ουδετεροτητα.
wooded glade έγραψε: Είπαμε ότι είμαστε υπέρ του πολυφυλετικού καθεστώτος - εσύ μας έβαλες και επί Ντάτσουν να πουλάμε καρπούζια.

Άβαταρ μέλους
Ομελέτιος Δανιμαρκίας
Δημοσιεύσεις: 214
Εγγραφή: 18 Ιούλ 2020, 17:04

Re: Βασίλης Τερλέγκας: «Δεν είμαι ρατσιστής με τους ομοφυλόφιλους. Απλά δεν θέλω τα παιδιά μου να γίνουν»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ομελέτιος Δανιμαρκίας » 18 Αύγ 2020, 03:07

John Brown Gun Club έγραψε:
18 Αύγ 2020, 02:57
Ομελέτιος Δανιμαρκίας έγραψε:
18 Αύγ 2020, 02:30
John Brown Gun Club έγραψε:
18 Αύγ 2020, 01:29
Παντως, για να επιστρεψουμε στο αρχικο πνευμα της συζητησης, οποτε ακουω τις λεξεις ¨δεν ειμαι ρατσιστης¨ ΠΑΝΤΑ τις ακολουθει μια χονδροειδεσταστη μαλακια, παντα πολυ ρατσιστικη. Τι πα να πει δεν εισαι ρατσιστης ρε παπαρα; Και τι θες, κανα παρασημο; Η εισαι αντιρατσιστης η εισαι ρατσιστης, τι πα να πει "εγω δεν ειμαι ρατσιστης";
Καλά, ναι, εξυπακούεται ότι όταν ανακοινώνεται ex ante πλήρης απάρνηση συμπεριφοράς η οποία ακολουθείται από ένα "αλλά" , μαλακία θα ειπωθεί, στανταράκι. Αφού δεν στέκει και λογικά. Άλλωστε γιατί να μπεις στον κόπο να πεις εγώ ΔΕΝ είμαι έτσι, όταν στη συνέχεια δίνεις και συγκεκριμένο παράδειγμα για το αντίθετο :P . Απλά πες τη μαλακία και άσε τον άλλον να κρίνει μόνος σου τι είσαι, χωρίς να του κάνεις πρόλογο :003: .
Εμένα πάλι μου ακούγεται τελείως άκυρο όταν κάποιος χρησιμοποιεί το "ρατσιστής" με τα πάντα όλα
(π.χ. ρατσιστής με τους χοντρούς, τις πίτσες με ανανά, όσους οδηγούν BMW, κ.ο.κ.), ενώ κανονικά έχει να κάνει με φυλές.
( :003: Αλλά οκ, μπορεί να είμαι εγώ σπαζ, αφού όλοι έτσι το χρησιμοποιούν!)
get real, ο Τερλεγκας μιλαει, τι θελεις να πει, ομοφοβικος; Σιγα μην ξερει καν τη λεξη. Απο την αλλη ο ρατσισμος ως εννοια ξεφευγει απο το αυστηρο πλαισιο εθνοτικης καταγωγης/φαινοτυπου, εστω και στην καθομιλουμενη. Δεν γνωριζω εαν εχουμια μια λεξη οπως το bigot στα ελληνικα. Το λεξικο λεει μισαλλοδοξος, προκατειλημενος, αλλα δε μου πολυπαει.
Μωρέ ναι, αλλά όταν καταλήγουμε να είμαστε ρατσιστές με μπάμιες, κουνούπια και ρακετάδες στις παραλίες, κάπου χάνει τη βαρύτητα του ένας ιστορικά πολύ αιματοβαμμένος όρος.
Though this be madness, yet there is method in 't

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών