Μιλώντας με μια Ρωσίδα.

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
masterridley
Δημοσιεύσεις: 892
Εγγραφή: 11 Οκτ 2020, 23:56
Phorum.gr user: masterridley

Re: Μιλώντας με μια Ρωσίδα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από masterridley » 29 Ιουν 2023, 18:09

Sid Vicious έγραψε:
29 Ιουν 2023, 18:01
Με λίγα λόγια κάποια στιγμη εχουμε εθνογεννεση των Ρως (παιδια των οποιων ειναι Ρωσοι, Ουκρανοι, Λευκορωσοι). Οι σκανδιναβοι Ρως ειναι η ηγετιδα ταξη που δινει το ονομα της σε ενα πολυπληθεστερο στρωμα κυριως Σλαβικων λαων (και λιγων Βαλτικων, Φιννικων και Ιρανικων στο μειγμα) με καταλυτη στην εθνογεννεση αυτη την επιρροη του Ελληνικου Κοσμου. Τελευταιος Ρως ηγετης, δηλαδη απευθειας γραμμη αιματος των Ρουρικιδων ειναι ο Ιβαν ο Τρομερος αν θυμαμαι καλα.
:smt023

Τα χουν πει και οι Τουρίσας εδώ


Άβαταρ μέλους
sharp
Δημοσιεύσεις: 21674
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Μιλώντας με μια Ρωσίδα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 29 Ιουν 2023, 18:14

Sid Vicious έγραψε:
29 Ιουν 2023, 13:05
Τα ονόματα των Ρως που υπέγραψαν την πρωτη Ρωσοβυζαντινη συνθηκη του 907

Karly (Karli), Inegeld (Ingjaldr), Farlof (Farulfr), Ver/lemud (Vermu(n)dr), Rulav (Rollabʀ), Stemid/Stemir (Steinviðr), Karn (Karn), Frelav (Friðláfr), Ruar (Hróarr), Truan (Þrándr), Gudy (Góði), Ruald (Hróaldr), Fost (Fastr).
Πωπω βαρβατίλα... μπρρρ... στο κρανίο σου έπιναν αυτοί
“Hard times create strong men, strong men create good times, good times create weak men, and weak men create hard times.”

AOC
Δημοσιεύσεις: 1567
Εγγραφή: 27 Μάιος 2019, 15:27
Phorum.gr user: AOC

Re: Μιλώντας με μια Ρωσίδα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AOC » 30 Ιουν 2023, 10:49

sharp έγραψε:
29 Ιουν 2023, 17:58
AOC έγραψε:
29 Ιουν 2023, 15:21
Εδώ είμαι ρε φιλαράκι στη Μόσχα..τι θέλεις να μάθεις εκ των έσω για τον πόλεμο ?
Θέλω να μάθω πώς πήγες, μέσω Τουρκίας;
Ελσίνκι και πούλμαν από κει.

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 12149
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Μιλώντας με μια Ρωσίδα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 30 Ιουν 2023, 16:38

Ψάξτε την συναρπαστική ζωή της Αγίας Όλγας/ Helga μητέρας του Σβιατοσλάβου και γιαγιάς του Βλαδίμηρου, από ευγενή γενιά Βαράγγων, πρώτη Ρως χριστιανή και πρώτη γυναίκα Ρως που ηγεμόνευσε στους Ρως του Κιέβου.
Υπάρχει και μια ερωτική ιστορία με τον αυτοκράτορα Κωνσταντίνο τον Πορφυρογέννητο, φανταστική ή αληθινή δεν ξέρω (μάλλον φανταστική) αλλά διασκεδαστική.
Με λίγο λόγια ο emperor Κωτσος την γουσταριζε και την κορταρε και της ελεγε να χωρισει την γυναικα του και να την παρει την Χελγκα να την καμνει βασιλισσα εκει ατην πολη.
- Μα γινονται Κωστακη αυτα τα πραγματα; Εσύ εισαι Χριστιανός εγω Παγάνι, τι θα πει ο κοσμος;
- Ελα ρε συ Ολγιτσα τωρα αφου παγάνι εισαι μονο στα χαρτια στον Χριστο πιστευεις κι εσυ, βαπτισου τοτε κοριτσι μου ομορφο να τελειωνουμε
- Να βαπτιστώ γλυκε μου Κωστακη κι εγω το θελω αλλα μην ξεχνας πως κι εγω βασιλισσα ειμαι, ποιος να με βαπτισει; Μην ξεχνας πως κατωτερος μου δεν μπορει να ειναι.
- Μην χολοσκας κοπελαρα μου εδω ειμαι εγω, εγω θα σε βαπτισω ο αυτοκρατορας ο ιδιος
- Αχ ναι μουρο μου πολυ θα το ηθελα
Πανευτυχης ο Κψνσταντινος σκεφτεται το εριξες τελικα το γκομενακι μεγαλε λεει και στη συζυγο του να Ελενη κανονισα να βαπτισουμε μια αμοιρη χηρα που μου το ζητησε, να κανουμε μια καλη πραξη. Και γινεται η βαπτιση και μετα τρεχει ο καψουρης να βρει την Χελγκα την Ολγκα την Ρως.
- Μαναρα μου ολα οκ πια, τωρα μπορουμε να κανουμε τα δυο μας φαση
- Τι ναι αυτα που λες Κωνσταντινε; Ντροπη. Και να προδωσω τη νουνα μου, ειναι σωστο; Και αντε πες την προδιδω. Ειναι ομως αμαρτια μεγαλη νονος και βαπτιστηρι να ερχονται σε γαμο, τι χριστιανος εισαι; Ντροπη Κωνσταντινε και Αμαρτια, δεν γινεται

Πως τον πετσοκοψε ετσι η πρωιμη Ρωσιδα.
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών