Σκυλοεπίθεση νούμερο 3433

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 24013
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Σκυλοεπίθεση νούμερο 3433

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 25 Σεπ 2023, 09:57

Αγις έγραψε:
24 Σεπ 2023, 22:22
Ερμής έγραψε:
24 Σεπ 2023, 16:19
anastasiaM έγραψε:
23 Σεπ 2023, 20:37

Όχι. Θα πέθαινε. Τρισευτυχισμενος είναι.
Πρόσεχε γιατί μιλάς σε άνθρωπο που μεγαλώνει ο ίδιος σκυλια. Ήταν νιος και γέρασε
Πίστεψε με κάτι ξέρει περισσότερο από τους φιλόζωους των σοσιαλ.
Θα ήθελες εσύ να σε κλείσουν μέσα σε ένα διαμέρισμα για όλη σου τη ζωή με όλα τα αγαθά και να σε προαυλιζουν δύο φορές τη μέρα με λουρί;
Α και επίσης αν πετύχεις σε κανέναν που θα σε στειρωνε μη τον έλεγες διεστραμμένο, το καλό σου θα ήθελε.
Απο την Γουβα ειχε καταγωγη ο αειμνηστος Πατριαρχης της Ελληνικης Κυνοφιλιας ο Δρ Σταυρος Μπασουρακος απο τους κορυφαιους πανευρωπαικα Κυνολογους - Κτηνιατρους
Καποιοι συντοπιτες του ειμαστε πολυ τυχεροι για οσα μας διδαξε πρακτικα κ θεωρητικα - - γνωση απο πρωτο χερι

Σημερα το επιπεδο της οργανωμενης κυνοφιλιας ειναι για τα μπαζα - με ασχετους να την καθοδηγουν κ λαμογια να κανουν τους ειδικους
Ενας τέτοιου τύπου "ειδικός και πατριάρχης και προπάτορας και ταρχίδιαμου 'νιόνται" μου ειχε πει εμένα πριν λιγα χρόνια, οταν το σκυλι μου επαθε πυομήτρα* και εγχειρίστηκε, ότι επειδη ειναι μεγάλης ηλικιας δεν θα βγαλει την εγχείρηση. Τη βγαζει την εγχείρηση μια χαρά το σκυλι, και μετά μου λεει "κρίμα ομως γιατι τα σκυλιά όταν το παθαίνουν αυτο, ακομα και να παει καλά η εγχείρηση, μετρούν μήνες, δεν εχουν πολλα ψωμιά, ειναι λιγος ο καιρος τους".
Και το σκυλί μου έζησε 5 χρόνια επιπλέον. :lol:
'Εκτοτε του ζητάω αν εχει κανενα στανταράκι για το στοιχημα, και ο,τι μου δινει, παίζω ακριβώς το αντιθετο.

*κατι το οποίο δεν θα συνέβαινε αν το είχα στειρωμένο, φυσικά.

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 17182
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Σκυλοεπίθεση νούμερο 3433

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 25 Σεπ 2023, 10:02

Βγηκαν απο τις τρυπες τους οι βαρεμενοι "φιλοζωοι" σκυλολατρες και λενε παλι παπαριες;

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 26156
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Σκυλοεπίθεση νούμερο 3433

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 25 Σεπ 2023, 10:03

vantono έγραψε:
25 Σεπ 2023, 09:57
Αγις έγραψε:
24 Σεπ 2023, 22:22
Ερμής έγραψε:
24 Σεπ 2023, 16:19

Πρόσεχε γιατί μιλάς σε άνθρωπο που μεγαλώνει ο ίδιος σκυλια. Ήταν νιος και γέρασε
Πίστεψε με κάτι ξέρει περισσότερο από τους φιλόζωους των σοσιαλ.
Θα ήθελες εσύ να σε κλείσουν μέσα σε ένα διαμέρισμα για όλη σου τη ζωή με όλα τα αγαθά και να σε προαυλιζουν δύο φορές τη μέρα με λουρί;
Α και επίσης αν πετύχεις σε κανέναν που θα σε στειρωνε μη τον έλεγες διεστραμμένο, το καλό σου θα ήθελε.
Απο την Γουβα ειχε καταγωγη ο αειμνηστος Πατριαρχης της Ελληνικης Κυνοφιλιας ο Δρ Σταυρος Μπασουρακος απο τους κορυφαιους πανευρωπαικα Κυνολογους - Κτηνιατρους
Καποιοι συντοπιτες του ειμαστε πολυ τυχεροι για οσα μας διδαξε πρακτικα κ θεωρητικα - - γνωση απο πρωτο χερι

Σημερα το επιπεδο της οργανωμενης κυνοφιλιας ειναι για τα μπαζα - με ασχετους να την καθοδηγουν κ λαμογια να κανουν τους ειδικους
Ενας τέτοιου τύπου "ειδικός και πατριάρχης και προπάτορας και ταρχίδιαμου 'νιόνται" μου ειχε πει εμένα πριν λιγα χρόνια, οταν το σκυλι μου επαθε πυομήτρα* και εγχειρίστηκε, ότι επειδη ειναι μεγάλης ηλικιας δεν θα βγαλει την εγχείρηση. Τη βγαζει την εγχείρηση μια χαρά το σκυλι, και μετά μου λεει "κρίμα ομως γιατι τα σκυλιά όταν το παθαίνουν αυτο, ακομα και να παει καλά η εγχείρηση, μετρούν μήνες, δεν εχουν πολλα ψωμιά, ειναι λιγος ο καιρος τους".
Και το σκυλί μου έζησε 5 χρόνια επιπλέον. :lol:
'Εκτοτε του ζητάω αν εχει κανενα στανταράκι για το στοιχημα, και ο,τι μου δινει, παίζω ακριβώς το αντιθετο.

*κατι το οποίο δεν θα συνέβαινε αν το είχα στειρωμένο, φυσικά.
Οπως εγραψα
''Σημερα το επιπεδο της οργανωμενης κυνοφιλιας ειναι για τα μπαζα - με ασχετους να την καθοδηγουν κ λαμογια να κανουν τους ειδικους''

κ φυσικα υπαρχουν ξερολικα κοροιδα -ιδανικα θυματα τα οποια παθαινουν αλλεργια με τις πραγματικες αξιες
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

anastasiaM
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: 20 Αύγ 2022, 16:05

Re: Σκυλοεπίθεση νούμερο 3433

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από anastasiaM » 25 Σεπ 2023, 10:08

vantono έγραψε:
25 Σεπ 2023, 09:16
Ερμής έγραψε:
24 Σεπ 2023, 21:11
anastasiaM έγραψε:
24 Σεπ 2023, 17:37

Ενα παιδί ως 5 ετών κυκλοφορεί μονο του έξω;
Ωπα συγκρίνουμε παιδιά με σκυλιά τώρα;
Αφού εσύ σύγκρινες σκύλο με άνθρωπο, πρώτος. Στο ποστ για εγκλεισμους και προαυλισμους με λουρί και στειρώσεις. Σε εμάς λετε να μη συγκρίνουμε σκύλο με άνθρωπο, και το κάνετε εσείς.
Δεν συγκρίνονται άνθρωπος με σκύλο. Όπως εσείς δεν θέλετε να τους συγκρίνετε με τον άνθρωπο από άποψη προτεραιοτήτων, έτσι δεν συγκρίνονται και από άποψη συμπεριφοράς.
Σωστό!!Εμένα δεν μου λέει τίποτα το οτι καποιος μεγαλώνει σκύλους. Συνήθως αυτοί που το εχουν ως επάγγελμα δεν αγαπάνε τα ζώα

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 24013
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Σκυλοεπίθεση νούμερο 3433

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 25 Σεπ 2023, 10:08

Gherschaagk έγραψε:
23 Σεπ 2023, 11:13
Καλό το love story αλλά ο ελληνικός ποιμενικός θέλει αυλή τουλάχιστον. Δεν γίνεται να το έχεις το ζωντανό σε 80 τετραγωνικά και να λες πως όλα είναι καλά. Πες πως είναι καλούτσικα.
Δεν πάει πάντα ανάλογα το μέγεθος, πάει ανάλογα με το χαρακτήρα του σκυλου (και τον δικο σου).
Πάρε τζακ ράσελ ή πίντσερ, που φαινομενικά ειναι καναπεδάτα, και πες μου αν μπορείς άνετα να τα έχεις καναπέ, ή αν τους αρκούν μονο 2-3 φορες τη μερα καποιες ψευτο-βολτίτσες των 10 λεπτών.

Ανάλογα με τους ρυθμούς σου σαν ανθρωπος, αποφασίζεις και τι ειδους σκυλί μπορείς να σηκώσεις.
Αν εισαι κανενας αργόσχολος, κανένας γόνος ξερω 'γω που δουλεύει απο χόμπι ή κανενας που δουλεύει 100% τηλεργασία, και εισαι και σχετικα αθλητικός που του αρέσει το έξω και οχι κανενας σπιτογατομπουχέσας, και μπορείς να βγαζεις τον ποιμενικό βόλτα 15 ώρες τη μέρα, μια χαρά μπορει και στα 60 τμ ο ποιμενικός.

Εγώ επί λοκντάουν πχ, που επαιρνα λάπτοπ και πήγαινα Τρίτση με τα ποδια μετ'επιστροφής και καθόμουν και δουλευα και εκει μεσα στο παρκο, και τρεις ποιμενικούς μπορουσα να σηκώσω εκεινη την περιοδο.
Αν εισαι κανενας πλεμπαίος καψερός μεροκαματιάρης βέβαια, ή οικογενειαρχης με μικρά παιδια και εγνοιες, ή μπουχέσας του σπιτιου και του νετφλιξ, χέσ'τον σκύλο, πάρε γάτα καλύτερα. Ούτε καναπεδάτος σου κάνει.

anastasiaM
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: 20 Αύγ 2022, 16:05

Re: Σκυλοεπίθεση νούμερο 3433

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από anastasiaM » 25 Σεπ 2023, 10:15

vantono έγραψε:
25 Σεπ 2023, 10:08
Gherschaagk έγραψε:
23 Σεπ 2023, 11:13
Καλό το love story αλλά ο ελληνικός ποιμενικός θέλει αυλή τουλάχιστον. Δεν γίνεται να το έχεις το ζωντανό σε 80 τετραγωνικά και να λες πως όλα είναι καλά. Πες πως είναι καλούτσικα.
Δεν πάει πάντα ανάλογα το μέγεθος, πάει ανάλογα με το χαρακτήρα του σκυλου (και τον δικο σου).
Πάρε τζακ ράσελ ή πίντσερ, που φαινομενικά ειναι καναπεδάτα, και πες μου αν μπορείς άνετα να τα έχεις καναπέ, ή αν τους αρκούν μονο 2-3 φορες τη μερα καποιες ψευτο-βολτίτσες των 10 λεπτών.

Ανάλογα με τους ρυθμούς σου σαν ανθρωπος, αποφασίζεις και τι ειδους σκυλί μπορείς να σηκώσεις.
Αν εισαι κανενας αργόσχολος, κανένας γόνος ξερω 'γω που δουλεύει απο χόμπι ή κανενας που δουλεύει 100% τηλεργασία, και εισαι και σχετικα αθλητικός που του αρέσει το έξω και οχι κανενας σπιτογατομπουχέσας, και μπορείς να βγαζεις τον ποιμενικό βόλτα 15 ώρες τη μέρα, μια χαρά μπορει και στα 60 τμ ο ποιμενικός.

Εγώ επί λοκντάουν πχ, που επαιρνα λάπτοπ και πήγαινα Τρίτση με τα ποδια μετ'επιστροφής και καθόμουν και δουλευα και εκει μεσα στο παρκο, και τρεις ποιμενικούς μπορουσα να σηκώσω εκεινη την περιοδο.
Αν εισαι κανενας πλεμπαίος καψερός μεροκαματιάρης βέβαια, ή οικογενειαρχης με μικρά παιδια και εγνοιες, ή μπουχέσας του σπιτιου και του νετφλιξ, χέσ'τον σκύλο, πάρε γάτα καλύτερα. Ούτε καναπεδάτος σου κάνει.
Εμένα πάντως του αρέσει η ξάπλα. Ακόμη και στην εξοχή κοιμάται στο γκαζόν
Εχουμε μικρό παιδί και δεν αμελούμε να βγάλουμε το σκύλο. Τον βγάζω πριν την ξυπνήσω για μεγάλη βόλτα ή μολις την αφήσω σχολείο΄. Το μεσημερι μια μικρή γύρω γύρω το τετράγωνο. Το απόγευμα πάλι μεγάλη. Καμμια φορά και στο πήγαινε έλα το παιδί τον παω..Τρεις βόλτες το λιγότερο πάει
Στο σπιτι καθεται δίπλα μας όταν βλέπουμε τηλεόραση, τρώει μαζί μας. Στο σπιτι φυσικά κυκλοφορεί ελεύθερος. Οταν θέλει να βγει μπαλκονι καθεται μπροστα στην πόρτα..αν είναι κλειστή όπως το χειμώνα την ανοίγω και βγαίνει..και να την κλείσω που του αρεσει να χαζεύει για να μην παγώσει το σπίτι χτυπάει με το πόδι και ανοίγω.
Ολο στην αγκαλιά είναι και τα χάδια. Ξαπλωνει ανάσκελα και μας δείχνει και με το ποδι να χαιδεψουμε κοιλιά. Ενίοτε μου αγκαλιάζει το χέρι. Ε πείτε μου οτι αυτά δεν είναι συναισθήματα..Οχι δεν ζηταει ολη την ώρα φαί!

giotis2005
Δημοσιεύσεις: 714
Εγγραφή: 24 Ιαν 2023, 12:48
Phorum.gr user: Giotis2023

Re: Σκυλοεπίθεση νούμερο 3433

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από giotis2005 » 25 Σεπ 2023, 10:20

Εμένα πάντως τους αρέσει να αγριεύουν σε Σκατανθρώπους Ελληναράδες!
Που νομίζουν ότι επειδή παρκάρουν σε διπλολωρίδα δεν τρέχει τίποτα και ανθρώπους που θεωρούν τους μπολιασμένους και τύπου κασσελάκηδες ως κατώτερους και ανθλέλληνες!

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29765
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Σκυλοεπίθεση νούμερο 3433

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 25 Σεπ 2023, 10:28

vantono έγραψε:
25 Σεπ 2023, 09:16
Ερμής έγραψε:
24 Σεπ 2023, 21:11
anastasiaM έγραψε:
24 Σεπ 2023, 17:37

Ενα παιδί ως 5 ετών κυκλοφορεί μονο του έξω;
Ωπα συγκρίνουμε παιδιά με σκυλιά τώρα;
Αφού εσύ σύγκρινες σκύλο με άνθρωπο, πρώτος. Στο ποστ για εγκλεισμους και προαυλισμους με λουρί και στειρώσεις. Σε εμάς λετε να μη συγκρίνουμε σκύλο με άνθρωπο, και το κάνετε εσείς.
Δεν συγκρίνονται άνθρωπος με σκύλο. Όπως εσείς δεν θέλετε να τους συγκρίνετε με τον άνθρωπο από άποψη προτεραιοτήτων, έτσι δεν συγκρίνονται και από άποψη συμπεριφοράς.
Το συγκεκριμένο σκυλί είναι μεγαλόσωμο. Όσο ευτυχισμένο κι αν φαίνεται στο διαμέρισμα, γουστάρει τρελά εκτάσεις. Είχαμε ημίαιμο σαν το δικό της, η καλύτερή του ήταν η βόλτα με το αγροτικό. Είχε γυρίσει όλη την περιοχή και μέσα και γύρω από το χωριό. Με το που σταματούσε το αυτοκίνητο ο μπαμπάς μου και του έλεγε πήδα (από την καρότσα) έδινε σάλτο και πατούσε κατοστάρι. Τον έχανε από τα μάτια του, ανά 5 λεπτά περίπου γυρνούσε να τσεκάρει κι εξαφανιζόταν πάλι. Του σφύριζε ο πατέρας μου και γυρνούσε για να φύγουν. Αν δεν άκουγε στο σφύριγμα, άκουγε στην κόρνα. Μια φορά είδε ένα ίδιο αυτοκίνητο να φεύγει κι άρχισε να τρέχει κλαίγοντας πίσω του και του φώναξε ο πατέρας μου, εδώ είμαι κι έτσι ηρέμησε.

Και κάτι άλλο, οι ελληνικοί ποιμενικοί γουστάρουν να κυνηγάνε και να τρώνε χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν θέλουν να τους ταΐσεις. Δεν λένε ποτέ όχι στα τυχερά και ειδικά στις τροφαντές κότες.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23721
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Σκυλοεπίθεση νούμερο 3433

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 25 Σεπ 2023, 10:35

vantono έγραψε:
25 Σεπ 2023, 09:16
Ερμής έγραψε:
24 Σεπ 2023, 21:11
anastasiaM έγραψε:
24 Σεπ 2023, 17:37

Ενα παιδί ως 5 ετών κυκλοφορεί μονο του έξω;
Ωπα συγκρίνουμε παιδιά με σκυλιά τώρα;
Αφού εσύ σύγκρινες σκύλο με άνθρωπο, πρώτος. Στο ποστ για εγκλεισμους και προαυλισμους με λουρί και στειρώσεις. Σε εμάς λετε να μη συγκρίνουμε σκύλο με άνθρωπο, και το κάνετε εσείς.
Δεν συγκρίνονται άνθρωπος με σκύλο. Όπως εσείς δεν θέλετε να τους συγκρίνετε με τον άνθρωπο από άποψη προτεραιοτήτων, έτσι δεν συγκρίνονται και από άποψη συμπεριφοράς.
Συνέκρινα αναλογικά, δε τα έβαλα στο ίδιο τσουβάλι. Δε μου κάνει εντυπωση βέβαια το οτι δε το καταλαβαίνεις.
Ουτε απο άποψη συμπεριφοράς συγκρίνονται ούτε και απο άποψη προτεραιότητας δε θα έπρεπε να συγκρίνονται αλλά τι περιμένεις απο κόσμο που βλέπει να χέζει το σκυλί της κασέλας και το παρακολουθούν live στις εκπομπές που αρέσκονται.
Σκυλί έχω, στο πατρικό. Έχω σκυλί όμως, όχι αντικείμενο να μου καλύπτει τα υπαρξιακά και φυσικά όχι στο σπίτι μου, αλλά στο δικό του.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29765
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Σκυλοεπίθεση νούμερο 3433

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 25 Σεπ 2023, 10:39

vantono έγραψε:
25 Σεπ 2023, 10:08
Gherschaagk έγραψε:
23 Σεπ 2023, 11:13
Καλό το love story αλλά ο ελληνικός ποιμενικός θέλει αυλή τουλάχιστον. Δεν γίνεται να το έχεις το ζωντανό σε 80 τετραγωνικά και να λες πως όλα είναι καλά. Πες πως είναι καλούτσικα.
Δεν πάει πάντα ανάλογα το μέγεθος, πάει ανάλογα με το χαρακτήρα του σκυλου (και τον δικο σου).
Πάρε τζακ ράσελ ή πίντσερ, που φαινομενικά ειναι καναπεδάτα, και πες μου αν μπορείς άνετα να τα έχεις καναπέ, ή αν τους αρκούν μονο 2-3 φορες τη μερα καποιες ψευτο-βολτίτσες των 10 λεπτών.

Ανάλογα με τους ρυθμούς σου σαν ανθρωπος, αποφασίζεις και τι ειδους σκυλί μπορείς να σηκώσεις.
Αν εισαι κανενας αργόσχολος, κανένας γόνος ξερω 'γω που δουλεύει απο χόμπι ή κανενας που δουλεύει 100% τηλεργασία, και εισαι και σχετικα αθλητικός που του αρέσει το έξω και οχι κανενας σπιτογατομπουχέσας, και μπορείς να βγαζεις τον ποιμενικό βόλτα 15 ώρες τη μέρα, μια χαρά μπορει και στα 60 τμ ο ποιμενικός.

Εγώ επί λοκντάουν πχ, που επαιρνα λάπτοπ και πήγαινα Τρίτση με τα ποδια μετ'επιστροφής και καθόμουν και δουλευα και εκει μεσα στο παρκο, και τρεις ποιμενικούς μπορουσα να σηκώσω εκεινη την περιοδο.
Αν εισαι κανενας πλεμπαίος καψερός μεροκαματιάρης βέβαια, ή οικογενειαρχης με μικρά παιδια και εγνοιες, ή μπουχέσας του σπιτιου και του νετφλιξ, χέσ'τον σκύλο, πάρε γάτα καλύτερα. Ούτε καναπεδάτος σου κάνει.
Γιατί μου μπερδεύεις τους σκύλους συντροφιάς με τους σκύλους εργασίας;

Εδώ ο θείος μου κόλεϊ είχε μεγαλωμένο στα σαλόνια κι όταν το έφερνε στο χωριό το έχαναν γιατί πήγαινε κι έκανε εθελοντική εργασία σ' έναν τσομπάνο. Χέστηκε το σκυλί για τα μάρμαρα και τα χειροποίητο χαλιά της αφεντικίνας του. Στανίλα γούσταρε.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.



Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Σκυλοεπίθεση νούμερο 3433

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 25 Σεπ 2023, 15:15

Εντάξει ρε παιδιά, μην κάνετε έτσι...
Ένα αδέσποτο βρήκε και το πήρε κοντά της για να το βγάλει από την απίστευτα σκληρή ζωή του δρόμου...
Ώρες είναι να πείτε πως η ζωή για τα αδέσποτα είναι όλο γλύκα και χαρά.

Ναι, πολλοί το ξέρουμε πως ένα μεγαλόσωμο σκυλί, και δη τσοπανόσκυλο (ακόμα και ημίαιαμο), δεν είναι να ζει σε ένα διαμέρισμα.
Χρειάζεται και χώρο να κινηθεί και εργασία να κάνει.
Αλλά, οι συνθήκες έχουν αλλάξει. Ο άνθρωπος έχει αλλάξει το περιβάλλον. Και το αστικό και το της υπαίθρου.
Η Αθήνα και ο Πειραιάς, δεν είναι πλέον στην εποχή 1930-1940, όπου κυριαρχούσαν οι μονοκατοικίες με αυλή, κάμποσα "δίπατα" και σπανίως τρίπατα. Με μικρούς δρόμους, οι περισσότεροι χωμάτινοι, με πολλές αλάνες και άχτιστα οικόπεδα.
Όπου σκύλοι και γάτες ζούσαν "αρμονικά" (τρόπος του λέγειν) με τους ανθρώπους και στους δρόμους και στις αυλές, καθώς ο καθένας γνώριζε τα "όριά" του...
Ούτε η ύπαιθρος είναι η ίδια και, φυσικά, δεν γίνεται να επιστρέψουν στις εστίες τους 3-4 εκατομμύρια άνθρωποι, που τις εγκατέλειψαν για χάριν της αστυφιλίας, ώστε να "επανιδρύσουν" τα χωριά μας.

Προσαρμόστηκαν οι άνθρωποι στις νέες συνθήκες, αλλά προσαρμόστηκαν και τα ζώα.
Τους πήρε περισσότερο χρόνο, αλλά προσαρμόστηκαν.
Γι' αυτό και ένα τσοπανόσκυλο έχει συμβιβαστεί με μια δυο καθημερινές βόλτες και εξάσκηση αντί να ζει στους δρόμους (αφού ΔΕΝ έχει προοπτική για στάνη). Αν την έχει, σαφέστατα και είναι καλύτερο να του προσφερθεί αυτή η ζωή. Αλλά έχετε δοκιμάσει να χαρίσετε τσοπανόσκυλο (πάνω από 7-8 μηνών) σε τσοπάνη; Ακόμα και αν το έχει ανάγκη, δεν θα το δεχτεί αφού δεν το έχει μεγαλώσει ο ίδιος...

Τα βέλη (σας και μας), πρέπει να στρέφονται κατά των ηλιθίων διπόδων που κακοποιούν, παντί τρόπω, τα δύστυχα τα ζώα.
Μην κουνάμε το δάχτυλο σε κάποιον που μάζεψε από συμπόνοια ένα αδέσποτο. Να το κουνάμε σε αυτόν που το πέταξε/εγκατέλειψε στον δρόμο.
Σε αυτόν που αφήνει ελεύθερο (ανάμεσα σε ανθρώπους και χωρίς φίμωτρο) ένα μεγαλόσωμο και δυνητικά επικίνδυνο σκυλί.
Στις αρχές, που δεν τιμωρούν ανάλογα έναν τέτοιον "ιδιοκτήτη".

Η αναδημοσίευση ειδήσεων που αφορούν επιθέσεις σκύλων, τι ακριβώς αποδεικνύει; Πως ένας σκύλος είναι επικίνδυνος;
Δηλαδή δεν γνωρίζουμε πως ένας σκύλος (ακόμα και μικρόσωμος) μπορεί να αποδειχθεί επικίνδυνος;
Χρειάζεται αναδημοσίευση για να το μάθουμε;
Και φταίει το τεράποδο για αυτό ή το δίποδο που παριστάνει τον μαγκίτη ελληνάρα;

Και αν η επίθεση έγινε από αδέσποτα (που έχουν σχηματίσει αγέλη) και δεν υπάρχει "ιδιοκτήτης", τι γίνεται; Σε ποιον θα στρέψουμε τα βέλη;
Μα στον ιδιοκτήτη φυσικά...τα αδέσποτα αποτελούν "ιδιοκτησία" του Δήμου, όσο και αν οι δήμοι κάνουν την κορόιδα και δεν αναλαμβάνουν τις, εκ του νόμου, υποχρεώσεις τους...
...και κάνουν την κορόιδα διότι στην Ελλάδα ζούμε!

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10567
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Σκυλοεπίθεση νούμερο 3433

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 25 Σεπ 2023, 15:25

Αγις έγραψε:
25 Σεπ 2023, 10:03
vantono έγραψε:
25 Σεπ 2023, 09:57
Αγις έγραψε:
24 Σεπ 2023, 22:22


Απο την Γουβα ειχε καταγωγη ο αειμνηστος Πατριαρχης της Ελληνικης Κυνοφιλιας ο Δρ Σταυρος Μπασουρακος απο τους κορυφαιους πανευρωπαικα Κυνολογους - Κτηνιατρους
Καποιοι συντοπιτες του ειμαστε πολυ τυχεροι για οσα μας διδαξε πρακτικα κ θεωρητικα - - γνωση απο πρωτο χερι

Σημερα το επιπεδο της οργανωμενης κυνοφιλιας ειναι για τα μπαζα - με ασχετους να την καθοδηγουν κ λαμογια να κανουν τους ειδικους
Ενας τέτοιου τύπου "ειδικός και πατριάρχης και προπάτορας και ταρχίδιαμου 'νιόνται" μου ειχε πει εμένα πριν λιγα χρόνια, οταν το σκυλι μου επαθε πυομήτρα* και εγχειρίστηκε, ότι επειδη ειναι μεγάλης ηλικιας δεν θα βγαλει την εγχείρηση. Τη βγαζει την εγχείρηση μια χαρά το σκυλι, και μετά μου λεει "κρίμα ομως γιατι τα σκυλιά όταν το παθαίνουν αυτο, ακομα και να παει καλά η εγχείρηση, μετρούν μήνες, δεν εχουν πολλα ψωμιά, ειναι λιγος ο καιρος τους".
Και το σκυλί μου έζησε 5 χρόνια επιπλέον. :lol:
'Εκτοτε του ζητάω αν εχει κανενα στανταράκι για το στοιχημα, και ο,τι μου δινει, παίζω ακριβώς το αντιθετο.

*κατι το οποίο δεν θα συνέβαινε αν το είχα στειρωμένο, φυσικά.
Οπως εγραψα
''Σημερα το επιπεδο της οργανωμενης κυνοφιλιας ειναι για τα μπαζα - με ασχετους να την καθοδηγουν κ λαμογια να κανουν τους ειδικους''

κ φυσικα υπαρχουν ξερολικα κοροιδα -ιδανικα θυματα τα οποια παθαινουν αλλεργια με τις πραγματικες αξιες
Ποιες πραγματικές αξίες;
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
Αρχέλαος
Δημοσιεύσεις: 6711
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:01

Re: Σκυλοεπίθεση νούμερο 3433

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρχέλαος » 25 Σεπ 2023, 15:25

Λοξίας έγραψε:
25 Σεπ 2023, 15:15
Εντάξει ρε παιδιά, μην κάνετε έτσι...
Ένα αδέσποτο βρήκε και το πήρε κοντά της για να το βγάλει από την απίστευτα σκληρή ζωή του δρόμου...
Ώρες είναι να πείτε πως η ζωή για τα αδέσποτα είναι όλο γλύκα και χαρά.

Ναι, πολλοί το ξέρουμε πως ένα μεγαλόσωμο σκυλί, και δη τσοπανόσκυλο (ακόμα και ημίαιαμο), δεν είναι να ζει σε ένα διαμέρισμα.
Χρειάζεται και χώρο να κινηθεί και εργασία να κάνει.
Αλλά, οι συνθήκες έχουν αλλάξει. Ο άνθρωπος έχει αλλάξει το περιβάλλον. Και το αστικό και το της υπαίθρου.
Η Αθήνα και ο Πειραιάς, δεν είναι πλέον στην εποχή 1930-1940, όπου κυριαρχούσαν οι μονοκατοικίες με αυλή, κάμποσα "δίπατα" και σπανίως τρίπατα. Με μικρούς δρόμους, οι περισσότεροι χωμάτινοι, με πολλές αλάνες και άχτιστα οικόπεδα.
Όπου σκύλοι και γάτες ζούσαν "αρμονικά" (τρόπος του λέγειν) με τους ανθρώπους και στους δρόμους και στις αυλές, καθώς ο καθένας γνώριζε τα "όριά" του...
Ούτε η ύπαιθρος είναι η ίδια και, φυσικά, δεν γίνεται να επιστρέψουν στις εστίες τους 3-4 εκατομμύρια άνθρωποι, που τις εγκατέλειψαν για χάριν της αστυφιλίας, ώστε να "επανιδρύσουν" τα χωριά μας.

Προσαρμόστηκαν οι άνθρωποι στις νέες συνθήκες, αλλά προσαρμόστηκαν και τα ζώα.
Τους πήρε περισσότερο χρόνο, αλλά προσαρμόστηκαν.
Γι' αυτό και ένα τσοπανόσκυλο έχει συμβιβαστεί με μια δυο καθημερινές βόλτες και εξάσκηση αντί να ζει στους δρόμους (αφού ΔΕΝ έχει προοπτική για στάνη). Αν την έχει, σαφέστατα και είναι καλύτερο να του προσφερθεί αυτή η ζωή. Αλλά έχετε δοκιμάσει να χαρίσετε τσοπανόσκυλο (πάνω από 7-8 μηνών) σε τσοπάνη; Ακόμα και αν το έχει ανάγκη, δεν θα το δεχτεί αφού δεν το έχει μεγαλώσει ο ίδιος...

Τα βέλη (σας και μας), πρέπει να στρέφονται κατά των ηλιθίων διπόδων που κακοποιούν, παντί τρόπω, τα δύστυχα τα ζώα.
Μην κουνάμε το δάχτυλο σε κάποιον που μάζεψε από συμπόνοια ένα αδέσποτο. Να το κουνάμε σε αυτόν που το πέταξε/εγκατέλειψε στον δρόμο.
Σε αυτόν που αφήνει ελεύθερο (ανάμεσα σε ανθρώπους και χωρίς φίμωτρο) ένα μεγαλόσωμο και δυνητικά επικίνδυνο σκυλί.
Στις αρχές, που δεν τιμωρούν ανάλογα έναν τέτοιον "ιδιοκτήτη".

Η αναδημοσίευση ειδήσεων που αφορούν επιθέσεις σκύλων, τι ακριβώς αποδεικνύει; Πως ένας σκύλος είναι επικίνδυνος;
Δηλαδή δεν γνωρίζουμε πως ένας σκύλος (ακόμα και μικρόσωμος) μπορεί να αποδειχθεί επικίνδυνος;
Χρειάζεται αναδημοσίευση για να το μάθουμε;
Και φταίει το τεράποδο για αυτό ή το δίποδο που παριστάνει τον μαγκίτη ελληνάρα;

Και αν η επίθεση έγινε από αδέσποτα (που έχουν σχηματίσει αγέλη) και δεν υπάρχει "ιδιοκτήτης", τι γίνεται; Σε ποιον θα στρέψουμε τα βέλη;
Μα στον ιδιοκτήτη φυσικά...τα αδέσποτα αποτελούν "ιδιοκτησία" του Δήμου, όσο και αν οι δήμοι κάνουν την κορόιδα και δεν αναλαμβάνουν τις, εκ του νόμου, υποχρεώσεις τους...
...και κάνουν την κορόιδα διότι στην Ελλάδα ζούμε!
:goodpost:
"Πως μπορεί να είμαστε 20 χρόνια πίσω από την Αμερική, χωρίς αυτή να είναι 20 χρόνια μπροστά από εμάς;"

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών