Οι άθρησκοι ζούνε σε καθεστώς καταπίεσης και υποκρισίας στην ελληνική κοινωνία.

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
nowhere
Δημοσιεύσεις: 14773
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Οι άθρησκοι ζούνε σε καθεστώς καταπίεσης και υποκρισίας στην ελληνική κοινωνία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 08 Μάιος 2024, 15:20

Aitwlos έγραψε:
07 Μάιος 2024, 15:39
έργο_μακέτο έγραψε:
07 Μάιος 2024, 14:56
Σενέκας έγραψε:
07 Μάιος 2024, 14:46
αν θεωρεί κάποιος ότι είναι καταπίεση το να ακολουθεί μια απλή κοινωνική σύμβαση όπως το να λέει χριστός ανέστη, τι να πω, ας βρει ένα απομονωμένο νησί να πάει να ζήσει και να μιλάει στις καρύδες γιατί μάλλον είναι πολύ ελεύθερο πνεύμα και δεν του πάει η κοινωνική ζωή :102:
Το Χριστός Ανέστη δεν είναι απλά μια φράση όπως το Χρόνια Πολλά. Όταν στο λέει κάποιος και απαντάς Αληθώς Ανέστη είναι σαν να ομολογείς ότι ένας θεάνθρωπος εν ονόματι Χριστός όντως αναστήθηκε.
Και γιατί να πεις αληθώς;
σωστό κι αυτό.μπορείς να λες σε κάθε τσούγκρισμα "καλά,σοβαρολογείς τώρα?είναι έναντια στους φυσικούς νόμους και την λογική,δεν είναι δυνατόν να συμβεί κάτι τέτοιο"

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38102
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Οι άθρησκοι ζούνε σε καθεστώς καταπίεσης και υποκρισίας στην ελληνική κοινωνία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 08 Μάιος 2024, 16:10

foscilis έγραψε:
08 Μάιος 2024, 14:59
sys3x έγραψε:
07 Μάιος 2024, 15:13
έργο_μακέτο έγραψε:
07 Μάιος 2024, 15:09

Το γεγονός ότι θεωρείται κοινωνική/οικογενειακή υποχρέωση. Αν δεν πας εκκλησία την ανάσταση σε κάνει να φαίνεσαι παρίας.
Και τι στο πούτσο σου;
:102:
Αυτά πρέπει να σου πω είναι 100% μαλακίες που λένε και ασχολούνται οι γυναίκες, οι οποίες ευθύνονται σε ΓΙΓΑΝΤΙΑΙΟ βαθμό για όλο αυτό.*

Εμείς όταν λέγαμε στον κόσμο ότι δε θα βαφτίσουμε τη μικρή (όχι ότι με ενδιέφερε να το πω, αυτοί ρωτάγανε πότε με το καλό), γενικά δεν υπήρχε ιδιαίτερη αντίδραση εκτός από μια φίλη της γυναίκας μου η οποία έλεγε θα την οδηγήσετε στην περιθωριοποίηση αργότερα στο σχολείο γιατί τα άλλα παιδιά θα δείχνουν το βίντεο από τη βάφτισή τους κι αυτή δε θα έχει να δείξει τίποτα. Δηλαδή ρε μαλάκα πραγματικά η άλλη φανταζόταν όχι μόνο ότι τα παιδάκια του δημοτικού δεν έχουν άλλη δουλειά παρά να βγάζουν τα βίντεο με τις βαφτίσεις και να κοιτάνε ποιο την έχει μεγαλύτερη αλλά και ότι ο αποκλεισμός από αυτό ισοδυναμεί, πές μου πώς να σεβαστείς και πώς να δεις σαν ίσο σου ένα φύλο που οι ορμόνες του το οδηγούν να σκέφτεται τόσο χοντρές μαλακίες; ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ δεν το σέβεσαι. Το ξεφτιλίζεις και το εκμεταλλεύεσαι: παίρνεις τις παντόφλες του στρατού, τους βάζεις πάνω μια φούντα τσολιά και τιμούλα 480€, βάζεις κανα πουτανί να τις φορέσει στο Ινσταγκραμ, αυτό ήταν, δε χρειάζεται να κάνεις κάτι άλλο, θα πείσουν η μία την άλλη ότι όποια δεν κυκλοφοράει με παντόφλες του στρατού είναι το απόλυτο τίιποτα κι εσύ απλά θα μετράς πεντακοσάρικα μαζί με τον γκόμενό** σου.
*
https://en.m.wikipedia.org/wiki/The_Manipulated_Man
Τρου, τρου.

Όσον αφορά τώρα στα υπόλοιπα που λες, ναι, εδώ εμένα με περνούσανε για μισογύνη στο λύκειο επειδής διάβαζα Καρυωτάκη, πούτσα μου βέβαια και πάλι διότι ακριβώς γι' αυτόν τον λόγο (και επειδής διάβαζα και Γώγου εκτός των άλλων) έβγαλα γκόμενά (ένα χρόνο και κάτι μεγαλύτερη από εμένα τότες) την πιο ψαγμένη μουνάρα στο σχολείο που όλοι οι κάγκουρες (ανεξαιρέτως) ήθελαν να γαμήσουν χωρίς να κάνω απολύτως τίποτα παραπάνω (αυτή μου την έπεσε :102:). Ήτανε πραγματικά σπαρταριστό μουνάκι τότες (την είδα πρόσφατα, έχει σαυρέψει άσχημα σε σχέση με αυτό που ήτανε) αλλά γουάναμπη κομθούνθι :102:, δεν έβγαζες άκρη :102:, το μόνο που μετάνιωσα ήτανε που δεν κάθισα στην (λίγο) μεγαλύτερη αδερφή της τότες (πουστόφλωρος γαρ) που μου την έπεφτε ψιλοαγρίως. Οπότε ναι, αυτά που γράφεις φαίνονται λίγο σκληρά αλλά δεν είναι, θα μπορούσες να γράψεις και περισσότερα δλδ, απλή αντικειμενική ανάλυσή κάνεις και το ξέρουνε όλοι αυτό, αυτές ακόμη καλλίτερα μη σε πω, απλά... ξες...

**
:roll:, εδώ λίγο το χαλάσαμε :-?
SpoilerShow
καταραμένε klg
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3333
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Οι άθρησκοι ζούνε σε καθεστώς καταπίεσης και υποκρισίας στην ελληνική κοινωνία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 08 Μάιος 2024, 16:18

sys3x βλέπω σε έχω αφυπνίσει, παρατηρείς τα πάντα.

Επίσης τώρα δυστηχώς λόγω του παιδιού, έχω την ατυχία καμιά φορά να συναναστρέφομαι Γονέα Α' ή/και Γονέα Β' και ομολογώ ότι κοντεύω να γίνω ναζί. Μάλλον ήμουν πολύ bubbled από τον κύκλο μου, αλλά ,oh boy, αναρωτιέμαι πώς αναπνέει το 99% των ανθρώπων που γνωρίζω.

Περιμένω να ακούσω κανα ωραίο σχόλιο που δεν εχουμε "βαπτίσει το παιδί" για να απασφαλίσω phorum-style.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος klg την 08 Μάιος 2024, 16:20, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38102
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Οι άθρησκοι ζούνε σε καθεστώς καταπίεσης και υποκρισίας στην ελληνική κοινωνία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 08 Μάιος 2024, 16:19

:011::011::011:
Καλλίτερα στα σκοτάδια.
:011::011::011:
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24641
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Οι άθρησκοι ζούνε σε καθεστώς καταπίεσης και υποκρισίας στην ελληνική κοινωνία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 08 Μάιος 2024, 16:44

Επίσης στην Ανάσταση έχω να πάω από το 2002. Κι αυτό δεν ήταν στο Χαρβάτι αλλά στην Καλλιτεχνούπολη που μου είχε πει ένας φίλος ότι είναι ωραία (και όντως ήταν). Δηλαδή θέλω να πω και που πήγα, σε ό,τι αφορά την άμεση κοινωνία μου πάλι ήταν σα να μην είχα πάει. Όπως και πολλοί άλλοι που πάνε στα χωριά τους ή σε φίλους τους. Πραγματικά δε νομίζω ότι ασχολήθηκε κανένας.

Μερικές φορές σκέφτομαι πώς το βλέπεις αν έχεις μουνί. Ότι όπου πας πέφτουν πάνω σου 15 προβολείς και μετά είναι το θέμα της πόλης ότι εμφανίστηκες και φορούσες ξερωγω στραβά το φουλάρι σου. Ή αν δεν πας πέφτουν οι προβολείς στο κενό, βαράνε τα τύμπανα, δε γίνεται τίποτα και μετά πάλι είναι το θέμα της πόλης ότι τυς έκλασες. Μιλάμε για θλιβερά άτομα.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 10297
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Οι άθρησκοι ζούνε σε καθεστώς καταπίεσης και υποκρισίας στην ελληνική κοινωνία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 08 Μάιος 2024, 17:10

Φίλε μου κοίταξε να δεις, όπως λέει και το Ισλάμ:
"Το μάτι (όταν είναι ανοιχτό) είναι το κορδόνι της κωλοτρυπίδας, και όταν είναι κλειστά και τα δύο μάτια το κορδόνι λύνεται (και αφήνεις αέρια). Και γι'αυτό όταν ξυπνάς πρέπει να κάνεις μπιντέ"
Bulugh al-Maram 80 In-book reference : Book 1, Hadith 97


Κατάλαβες;
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 13049
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: Οι άθρησκοι ζούνε σε καθεστώς καταπίεσης και υποκρισίας στην ελληνική κοινωνία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 08 Μάιος 2024, 17:13

foscilis έγραψε:
08 Μάιος 2024, 16:44
Επίσης στην Ανάσταση έχω να πάω από το 2002. Κι αυτό δεν ήταν στο Χαρβάτι αλλά στην Καλλιτεχνούπολη που μου είχε πει ένας φίλος ότι είναι ωραία (και όντως ήταν). Δηλαδή θέλω να πω και που πήγα, σε ό,τι αφορά την άμεση κοινωνία μου πάλι ήταν σα να μην είχα πάει. Όπως και πολλοί άλλοι που πάνε στα χωριά τους ή σε φίλους τους. Πραγματικά δε νομίζω ότι ασχολήθηκε κανένας.

Μερικές φορές σκέφτομαι πώς το βλέπεις αν έχεις μουνί. Ότι όπου πας πέφτουν πάνω σου 15 προβολείς και μετά είναι το θέμα της πόλης ότι εμφανίστηκες και φορούσες ξερωγω στραβά το φουλάρι σου. Ή αν δεν πας πέφτουν οι προβολείς στο κενό, βαράνε τα τύμπανα, δε γίνεται τίποτα και μετά πάλι είναι το θέμα της πόλης ότι τυς έκλασες. Μιλάμε για θλιβερά άτομα.
Δε φταίει το ότι έχουν μουνί.
Η ισλαμική νοοτροπία και η μουνοδουλίαση των αρσενικών είναι που φταίει.
Δεν είναι τυχαίο ότι αν πας π.χ. στην Ολλανδία δεν βρίσκεις κομμωτήρια και νυχούδες ή τα λίγα που βρίσκεις είναι για να πάνε οι αράβισσες μέχρι το πολύ 2ης γενιάς.
Δεν είναι τυχαίο επίσης, που οι Ολλανδοί πρν την έλευση των Μαροκινών και Τουρκων δεν ξέραν τι είναι aftermarket εξάτμιση και ζάντες.
Όλα αυτά μαζί συνθέτουν την ισλαμική νοοτροπία την οποία φυσικά έχουν και οι γυναίκες και οι άντρες. Στη συγκεκριμένη περίπτωση, οι εμφανίσεις και τα looks, έρχονται από το "να είσαι ωραία για να βρεις έναν να παντρευτείς", "πως θα βρεις έναν με λεφτά;", "όλες πήγαν και εσύ δεν πήγες, πως θα σε κοιτάξει κανείς;" κ.τ.λ.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23812
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Οι άθρησκοι ζούνε σε καθεστώς καταπίεσης και υποκρισίας στην ελληνική κοινωνία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 09 Μάιος 2024, 09:47

foscilis έγραψε:
08 Μάιος 2024, 14:59
sys3x έγραψε:
07 Μάιος 2024, 15:13
έργο_μακέτο έγραψε:
07 Μάιος 2024, 15:09

Το γεγονός ότι θεωρείται κοινωνική/οικογενειακή υποχρέωση. Αν δεν πας εκκλησία την ανάσταση σε κάνει να φαίνεσαι παρίας.
Και τι στο πούτσο σου;
:102:
Αυτά πρέπει να σου πω είναι 100% μαλακίες που λένε και ασχολούνται οι γυναίκες, οι οποίες ευθύνονται σε ΓΙΓΑΝΤΙΑΙΟ βαθμό για όλο αυτό.

Εμείς όταν λέγαμε στον κόσμο ότι δε θα βαφτίσουμε τη μικρή (όχι ότι με ενδιέφερε να το πω, αυτοί ρωτάγανε πότε με το καλό), γενικά δεν υπήρχε ιδιαίτερη αντίδραση εκτός από μια φίλη της γυναίκας μου η οποία έλεγε θα την οδηγήσετε στην περιθωριοποίηση αργότερα στο σχολείο γιατί τα άλλα παιδιά θα δείχνουν το βίντεο από τη βάφτισή τους κι αυτή δε θα έχει να δείξει τίποτα. Δηλαδή ρε μαλάκα πραγματικά η άλλη φανταζόταν όχι μόνο ότι τα παιδάκια του δημοτικού δεν έχουν άλλη δουλειά παρά να βγάζουν τα βίντεο με τις βαφτίσεις και να κοιτάνε ποιο την έχει μεγαλύτερη αλλά και ότι ο αποκλεισμός από αυτό ισοδυναμεί, πές μου πώς να σεβαστείς και πώς να δεις σαν ίσο σου ένα φύλο που οι ορμόνες του το οδηγούν να σκέφτεται τόσο χοντρές μαλακίες; ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ δεν το σέβεσαι. Το ξεφτιλίζεις και το εκμεταλλεύεσαι: παίρνεις τις παντόφλες του στρατού, τους βάζεις πάνω μια φούντα τσολιά και τιμούλα 480€, βάζεις κανα πουτανί να τις φορέσει στο Ινσταγκραμ, αυτό ήταν, δε χρειάζεται να κάνεις κάτι άλλο, θα πείσουν η μία την άλλη ότι όποια δεν κυκλοφοράει με παντόφλες του στρατού είναι το απόλυτο τίιποτα κι εσύ απλά θα μετράς πεντακοσάρικα μαζί με τον γκόμενό σου.
Καλά, ψιλοδύσκολο να μην υπήρχε ιδιαίτερη αντίδραση για κατι τετοιο. Σαφώς αυτα που λεει ο άλλος για "αστυνομία του χριστιανισμού" που σε κατασκοπεύει και περιμενει στη γωνία να δει αν πήγες ανάσταση ή όχι, ή αν έκατσες να ακουσεις και τα 12 ευαγγέλια την Πέμπτη ή εφυγες στο 7ο, είναι γελοιότητες, αλλά στο θεμα με τη βάφτιση ειμαστε παρα πολυ πισω ακομα. Να μου πεις για το γάμο ναι, οκ, πολλοί δεν ασχολούνται πλεον.

Αλλα στη βάφτιση εχω γνωστούς φανατικούς αθεους που ακομα κι αυτοί δεν αντεξαν και υπέκυψαν στις πιέσεις του κοινωνικού τους περίγυρου (ή πιέσεις των οικογενειών τους, δεν ξερω).

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70745
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Οι άθρησκοι ζούνε σε καθεστώς καταπίεσης και υποκρισίας στην ελληνική κοινωνία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 09 Μάιος 2024, 10:04

vantono έγραψε:
09 Μάιος 2024, 09:47
foscilis έγραψε:
08 Μάιος 2024, 14:59
sys3x έγραψε:
07 Μάιος 2024, 15:13

Και τι στο πούτσο σου;
:102:
Αυτά πρέπει να σου πω είναι 100% μαλακίες που λένε και ασχολούνται οι γυναίκες, οι οποίες ευθύνονται σε ΓΙΓΑΝΤΙΑΙΟ βαθμό για όλο αυτό.

Εμείς όταν λέγαμε στον κόσμο ότι δε θα βαφτίσουμε τη μικρή (όχι ότι με ενδιέφερε να το πω, αυτοί ρωτάγανε πότε με το καλό), γενικά δεν υπήρχε ιδιαίτερη αντίδραση εκτός από μια φίλη της γυναίκας μου η οποία έλεγε θα την οδηγήσετε στην περιθωριοποίηση αργότερα στο σχολείο γιατί τα άλλα παιδιά θα δείχνουν το βίντεο από τη βάφτισή τους κι αυτή δε θα έχει να δείξει τίποτα. Δηλαδή ρε μαλάκα πραγματικά η άλλη φανταζόταν όχι μόνο ότι τα παιδάκια του δημοτικού δεν έχουν άλλη δουλειά παρά να βγάζουν τα βίντεο με τις βαφτίσεις και να κοιτάνε ποιο την έχει μεγαλύτερη αλλά και ότι ο αποκλεισμός από αυτό ισοδυναμεί, πές μου πώς να σεβαστείς και πώς να δεις σαν ίσο σου ένα φύλο που οι ορμόνες του το οδηγούν να σκέφτεται τόσο χοντρές μαλακίες; ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ δεν το σέβεσαι. Το ξεφτιλίζεις και το εκμεταλλεύεσαι: παίρνεις τις παντόφλες του στρατού, τους βάζεις πάνω μια φούντα τσολιά και τιμούλα 480€, βάζεις κανα πουτανί να τις φορέσει στο Ινσταγκραμ, αυτό ήταν, δε χρειάζεται να κάνεις κάτι άλλο, θα πείσουν η μία την άλλη ότι όποια δεν κυκλοφοράει με παντόφλες του στρατού είναι το απόλυτο τίιποτα κι εσύ απλά θα μετράς πεντακοσάρικα μαζί με τον γκόμενό σου.
Καλά, ψιλοδύσκολο να μην υπήρχε ιδιαίτερη αντίδραση για κατι τετοιο. Σαφώς αυτα που λεει ο άλλος για "αστυνομία του χριστιανισμού" που σε κατασκοπεύει και περιμενει στη γωνία να δει αν πήγες ανάσταση ή όχι, ή αν έκατσες να ακουσεις και τα 12 ευαγγέλια την Πέμπτη ή εφυγες στο 7ο, είναι γελοιότητες, αλλά στο θεμα με τη βάφτιση ειμαστε παρα πολυ πισω ακομα. Να μου πεις για το γάμο ναι, οκ, πολλοί δεν ασχολούνται πλεον.

Αλλα στη βάφτιση εχω γνωστούς φανατικούς αθεους που ακομα κι αυτοί δεν αντεξαν και υπέκυψαν στις πιέσεις του κοινωνικού τους περίγυρου (ή πιέσεις των οικογενειών τους, δεν ξερω).
Οι περισσότεροι "φανατικοί άθεοι" στη συντριπτική πλειοψηφία τους έχουν μεγαλώσει σε όντως καταπιεστικό χριστιανικό περιβάλλον, οπότε είναι απολύτως φυσιολογικό να μη διαρρυγνύουν τους δεσμούς με τον περίγυρο και τις οικογένειες τους.

Και ακριβώς γι' αυτό, βλέπεις ειδικώς την περίοδο του πάσχα, όσοι πηγαίνουν στα χωριά να ακολουθούν "σεβαστικά" :P τις συνήθειες των άλλων γιατί στην Ελλάδα παίζει ακόμη πολύ δυνατά το "τί θα πει ο α, ο β και γ συχωριανός ή συγγενής", ενώ στους ανώνυμους χώρους των πόλεων κινούνται πολύ πιο άνετα.

Εκτός αν ξέρετε πολλούς, που δεν νηστεύουν και θα πουν στο σόι τους "ρίξτε κανένα λουκάνικο ή παϊδάκι στη θράκα, γιου μπλάντυ αρνησίζωοι χωριάτες" τη μεγάλη Παρασκευή.

Εγώ δεν ξέρω ούτε έναν. :lol:


Οπότε, ναι. Ισχύει αυτό που λέει ο φόσι.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23812
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Οι άθρησκοι ζούνε σε καθεστώς καταπίεσης και υποκρισίας στην ελληνική κοινωνία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 09 Μάιος 2024, 10:10

Εγώ πάντως στον έως τώρα άθεο περίγυρό μου, δεν εχω πετυχει ουτε εναν που να εχει τα κότσια να το παίξει μαγκας σχετικα με τη (μη) βάφτιση του παιδιου του.
Και σε συζητήσεις ακομα, αν πεις οτι δεν βαφτίζεις το παιδι σου, αποκλειεται να μη σε κοιτουν σαν να εισαι απόγονος του εωσφόρου του ίδιου. Και δεν μιλάω μονο για φανατικους πιστούς, αλλα και για ημίπιστους.
Εδω υπαρχουν πολλοί που ακομα δεν ξερουν οτι αρκεί η διαδικασία ονοματοδοσίας στο ληξιαρχείο, και οτι αν δεν το βαφτίσεις το παιδι "δεν εχει ονομα" (λολ).

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70745
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Οι άθρησκοι ζούνε σε καθεστώς καταπίεσης και υποκρισίας στην ελληνική κοινωνία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 09 Μάιος 2024, 10:12

Κατά τα άλλα, το ότι οι γυναίκες ενδιαφέρονται περισσότερο για το κόνσεπτ "πασαρέλα" σε γάμους, βαφτίσεις, Ανάσταση κλπ και ακριβώς γι' αυτό το στηρίζουν. Δεν είναι θέμα θρησκευτικής συνείδησης.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70745
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Οι άθρησκοι ζούνε σε καθεστώς καταπίεσης και υποκρισίας στην ελληνική κοινωνία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 09 Μάιος 2024, 10:16

vantono έγραψε:
09 Μάιος 2024, 10:10
Εγώ πάντως στον έως τώρα άθεο περίγυρό μου, δεν εχω πετυχει ουτε εναν που να εχει τα κότσια να το παίξει μαγκας σχετικα με τη (μη) βάφτιση του παιδιου του.
Και σε συζητήσεις ακομα, αν πεις οτι δεν βαφτίζεις το παιδι σου, αποκλειεται να μη σε κοιτουν σαν να εισαι απόγονος του εωσφόρου του ίδιου. Και δεν μιλάω μονο για φανατικους πιστούς, αλλα και για ημίπιστους.
Εδω υπαρχουν πολλοί που ακομα δεν ξερουν οτι αρκεί η διαδικασία ονοματοδοσίας στο ληξιαρχείο, και οτι αν δεν το βαφτίσεις το παιδι "δεν εχει ονομα" (λολ).
Να αλλάξεις περίγυρο. Τα αναφορικά με τα απαραίτητα "κότσια" είναι πλέον αστικός μύθος.

Σιγά τον άθλο.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24641
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Οι άθρησκοι ζούνε σε καθεστώς καταπίεσης και υποκρισίας στην ελληνική κοινωνία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 09 Μάιος 2024, 10:27

vantono έγραψε:
09 Μάιος 2024, 09:47

Καλά, ψιλοδύσκολο να μην υπήρχε ιδιαίτερη αντίδραση για κατι τετοιο. Σαφώς αυτα που λεει ο άλλος για "αστυνομία του χριστιανισμού" που σε κατασκοπεύει και περιμενει στη γωνία να δει αν πήγες ανάσταση ή όχι, ή αν έκατσες να ακουσεις και τα 12 ευαγγέλια την Πέμπτη ή εφυγες στο 7ο, είναι γελοιότητες, αλλά στο θεμα με τη βάφτιση ειμαστε παρα πολυ πισω ακομα. Να μου πεις για το γάμο ναι, οκ, πολλοί δεν ασχολούνται πλεον.
επειδή το έχω μελετήσει η αντίδραση είναι 95% μουνιά (άντρες μόνο αν είναι της βαριάς εκκλησίας) και ο λόγος δεν είναι καθόλου ο χριστιανισμός, είναι ότι
1) τη βάφτιση τη βλέπουν όπως τον γάμο με κτήμα και πυροτεχνήματα και νυφικό και κόρνες κι όλες αυτές τις αρχιδομαλακίες, ως ένα κομβικό κοσμικό event στη ζωή του ανθρώπου (τον οποίον ταυτίζουν με το ηλίθιο μουνί τους) που αν το χάσεις είσαι ανολοκλήρωτη
2) το να γίνουν νονές είναι κομμάτι της ολοκλήρωσής τους και συγκεκριμένα τις επικυρώνει ως κολλητές των κολλητών τους.
3 και κυριότερο) όλα τα υπόλοιπα μουνιά πιέζουν λόγω (1) και (2) και το μουνί είναι επιρρεπές στην κοινωνική πίεση και τον μιμητισμό των άλλων μουνιών.

edit τώρα είδα ότι έγραψε τα ίδια πάνω κάτω και η Γαλή

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24641
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Οι άθρησκοι ζούνε σε καθεστώς καταπίεσης και υποκρισίας στην ελληνική κοινωνία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 09 Μάιος 2024, 10:29

Γενικά άμα εμφανιστεί μια ηλίθια να σου βαφτίσει το παιδί και συμφωνεί η δικιά σου, να γνωρίζεις τα εξής:
1) παίζει να το έχουν συνενοηθεί από 11 χρονών
2) αυτή η ηλίθια ξέρει ΑΚΡΙΒΩΣ πώς γαμάς και συγκεκριμένα γιατί δε γαμάς το ίδιο καλά με τον τύπο που γάμαγε τη δικιά σου στα 17 και είναι ο αληθινός της έρωτας.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70745
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Οι άθρησκοι ζούνε σε καθεστώς καταπίεσης και υποκρισίας στην ελληνική κοινωνία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 09 Μάιος 2024, 10:34

foscilis έγραψε:
09 Μάιος 2024, 10:29
Γενικά άμα εμφανιστεί μια ηλίθια να σου βαφτίσει το παιδί και συμφωνεί η δικιά σου, να γνωρίζεις τα εξής:
1) παίζει να το έχουν συνενοηθεί από 11 χρονών
2) αυτή η ηλίθια ξέρει ΑΚΡΙΒΩΣ πώς γαμάς και συγκεκριμένα γιατί δε γαμάς το ίδιο καλά με τον τύπο που γάμαγε τη δικιά σου στα 17 και είναι ο αληθινός της έρωτας.
Το δραματοποιείς περισσότερο απ' ό,τι χρειάζεται. Σε βαθμό υπερβολής.
Gavalas for President! :grfl:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών