Μπράβο στον Μητροπολίτη Ιγνάτιο

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 13404
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: Μπράβο στον Μητροπολίτη Ιγνάτιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 05 Νοέμ 2019, 15:29

Οθωμανέλλην έγραψε:
05 Νοέμ 2019, 15:27
Ζενίθεδρος έγραψε:
04 Νοέμ 2019, 16:24
Γιατί δεν πρόκειται ποτέ να ενσωματωθούν στην ελληνική κοινωνία και συνεχως θα αυξάνονται.
Τι σε κάνει να το λες με τόση σιγουριά;
Γιατί σε όποιες χώρες γίναν πολλοί έγινε σκοτωμος. Δες Γιουγκοσλαβία, Κύπρο, Λίβανο κτλ άπειρα παράδειγμα. Kαι στην τελική δεν είμαστε υποχρεωμένοι να δεχτούμε κανέναν με δικά μας έξοδα.

Άβαταρ μέλους
stargazer
Δημοσιεύσεις: 820
Εγγραφή: 24 Μάιος 2019, 11:55

Re: Μπράβο στον Μητροπολίτη Ιγνάτιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stargazer » 05 Νοέμ 2019, 15:33

Οθωμανέλλην έγραψε:
05 Νοέμ 2019, 15:27
Ζενίθεδρος έγραψε:
04 Νοέμ 2019, 16:24
Γιατί δεν πρόκειται ποτέ να ενσωματωθούν στην ελληνική κοινωνία και συνεχως θα αυξάνονται.
Τι σε κάνει να το λες με τόση σιγουριά;
Και εγω το ιδιο πιστευω

Γιατι δεν υπαρχει σχεδιο ενσωματωσης και ουτε προκειται να γινει.

Η βαθια μου πεποιθηση ειναι οτι οι πολιτικοι εχουν χεσμενους τους μεταναστες απο ανθρωπιστικης πλευρας και οτι το ολο κολπο εξυπηρετει πιο πονηρους σκοπους

Οπως πχ σε 5-10 χρονια να κρεμονται μεταναστες και αλλεγγυοι απο κολωνες της δεη και ετσι να ανοιξει ο δρομος για πιο φασιστικες μεθοδους διακυβερνησης.

Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 13404
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: Μπράβο στον Μητροπολίτη Ιγνάτιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 05 Νοέμ 2019, 15:36

stargazer έγραψε:
05 Νοέμ 2019, 15:33

Η βαθια μου πεποιθηση ειναι οτι οι πολιτικοι εχουν χεσμενους τους μεταναστες απο ανθρωπιστικης πλευρας και οτι το ολο κολπο εξυπηρετει πιο πονηρους σκοπους

:+1:

Άβαταρ μέλους
stargazer
Δημοσιεύσεις: 820
Εγγραφή: 24 Μάιος 2019, 11:55

Re: Μπράβο στον Μητροπολίτη Ιγνάτιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stargazer » 05 Νοέμ 2019, 15:41

nyxtovios έγραψε:
05 Νοέμ 2019, 15:36

:+1:
Θα το παω ενα βημα παραπερα

ΟΛΟΙ εχουν χεσμενους τους μεταναστες, απλα καποιοι ασχολουνται περισσοτερο για δικη τους αυτοπροβολη και επιδειξη της υποτιθεμενης ηθικης τους υπεροχης απεναντι στην "μαζα"

Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 13404
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: Μπράβο στον Μητροπολίτη Ιγνάτιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 05 Νοέμ 2019, 15:42

stargazer έγραψε:
05 Νοέμ 2019, 15:41
nyxtovios έγραψε:
05 Νοέμ 2019, 15:36

:+1:
Θα το παω ενα βημα παραπερα

ΟΛΟΙ εχουν χεσμενους τους μεταναστες, απλα καποιοι ασχολουνται περισσοτερο για δικη τους αυτοπροβολη και επιδειξη της υποτιθεμενης ηθικης τους υπεροχης απεναντι στην "μαζα"
:goodpost:
Άμα δεν τους είχαν θα δίναν και από τα δικά τους. έχεις δει αλληλέγγυο να το κάνει ποτέ αυτό;

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 29930
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Μπράβο στον Μητροπολίτη Ιγνάτιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 05 Νοέμ 2019, 15:44

taliban έγραψε:
05 Νοέμ 2019, 14:40
Νέοι πελάτες για την εκκλησία.
:smt005::smt005::smt005::smt005:

Άλλοι είναι οι λόγοι.

Άβαταρ μέλους
stargazer
Δημοσιεύσεις: 820
Εγγραφή: 24 Μάιος 2019, 11:55

Re: Μπράβο στον Μητροπολίτη Ιγνάτιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stargazer » 05 Νοέμ 2019, 15:46

nyxtovios έγραψε:
05 Νοέμ 2019, 15:42
stargazer έγραψε:
05 Νοέμ 2019, 15:41
nyxtovios έγραψε:
05 Νοέμ 2019, 15:36

:+1:
Θα το παω ενα βημα παραπερα

ΟΛΟΙ εχουν χεσμενους τους μεταναστες, απλα καποιοι ασχολουνται περισσοτερο για δικη τους αυτοπροβολη και επιδειξη της υποτιθεμενης ηθικης τους υπεροχης απεναντι στην "μαζα"
:goodpost:
Άμα δεν τους είχαν θα δίναν και από τα δικά τους. έχεις δει αλληλέγγυο να το κάνει ποτέ αυτό;
Οχι ποτε

Για την ακριβεια εχω δει να το κανουν σχεδον ολοι οι αλλοι, εκτος απο αλληλεγγυους

Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 13404
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: Μπράβο στον Μητροπολίτη Ιγνάτιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 05 Νοέμ 2019, 15:47

stargazer έγραψε:
05 Νοέμ 2019, 15:46
nyxtovios έγραψε:
05 Νοέμ 2019, 15:42
stargazer έγραψε:
05 Νοέμ 2019, 15:41


Θα το παω ενα βημα παραπερα

ΟΛΟΙ εχουν χεσμενους τους μεταναστες, απλα καποιοι ασχολουνται περισσοτερο για δικη τους αυτοπροβολη και επιδειξη της υποτιθεμενης ηθικης τους υπεροχης απεναντι στην "μαζα"
:goodpost:
Άμα δεν τους είχαν θα δίναν και από τα δικά τους. έχεις δει αλληλέγγυο να το κάνει ποτέ αυτό;
Οχι ποτε

Για την ακριβεια εχω δει να το κανουν σχεδον ολοι οι αλλοι, εκτος απο αλληλεγγυους
:+1::goodpost::bravo:

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8068
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: Μπράβο στον Μητροπολίτη Ιγνάτιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 05 Νοέμ 2019, 16:00

taliban έγραψε:
05 Νοέμ 2019, 14:40
Νέοι πελάτες για την εκκλησία.
Πώς Να μην τους καλοδεχτουν.
Χρήσιμο εργαλείο η θρησκεία.
Οι ακροδεξιοί την χρησιμοποιούν για τον δικό τους σκοπό.
Οι αριστεριστές φιλάνθρωποι για παρόμοιο.
Ευτυχώς ο Ιησούς δεν άφησε γραπτά.-
Ήξερε τι θα κάνουν οι φαρισαίοι.Τους βλέπουμε τι κάνουν και τώρα αναλόγως την ιδεολογική απόχρωση και τις...εντολές.
Με αυτή την λογική και όσοι δεν θέλουν τους πρόσφυγες ψαρεύουν πελατεία.

Και φυσικά ο Ιησούς ξέρει τι κάνουν οι Φαρισαίοι, αλλά τα λόγια Του είναι σαφή. "Επεινασα γαρ και εδώκατε μοι φαγείν, εδίψασα και εποτίσατε με, ξένος ημήν και συνηγάγετε με, γυμνός και περιεβάλετε με, ησθένησα και επεσκέψασθε με, εν φυλακή ήμην και ήλθατε προς με. Τότε αποκριθήσονται αυτώ οι δίκαιοι λέγοντες, Κύριε, πότε σε είδομεν πεινώντα και εθρέψαμεν ή διψώντα και εποτίσαμεν; Πότε σε είδομεν Κέβιν και συνηγάγομεν ή γυμνό και περιεβάλομεν; Πότε σε είδομεν ασθενούν τα ή εν φυλακή και ήλθομεν προς σε; Και αποκριθείς ερεί αυτοίς Αμήν λέγω υμίν εφόσον εποιήσατε ενί τούτων των αδελφών μου των ελαχίστων, εμοί ποιήσατε!"
stargazer έγραψε:
05 Νοέμ 2019, 15:25
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
05 Νοέμ 2019, 14:26


Τρίτον, ο Ιησούς ήταν εσωτερικός πρόσφυγας. Το ότι μετακινήθηκε σε άλλη περιοχή εντός της ίδιας επικράτειας, είναι μάλλον αδιάφορο.
Κατα τη δικη μου οπτικη δεν ηταν προσφυγας, γιατι δεν ειχε πατριδα εξ αρχης ( "ο υιος του ανθρωπου δεν εχει που την κεφαλην κλιναι", "το βασιλειο μου ειναι στους ουρανους" ειχε πει μεταξυ αλλων)

Νομιζω οτι το συμπερασμα που βγαινει απ την ζωη του ειναι οτι η πατριδα ειναι μεσα μας και την κουβαλαμε μαζι μας οπουδηποτε.

Ναι, γενικά δεν διαφωνώ. Όμως, κάθε επεισόδιο από την ζωή Του είναι για εμάς ένα παράδειγμα. Δεν τονίζουμε το θέμα της προσφυγιάς του Ιησού για να εξετάσουμε αν είχε ή όχι πατρίδα, αλλά για να διδαχτούμε.
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

Άβαταρ μέλους
stargazer
Δημοσιεύσεις: 820
Εγγραφή: 24 Μάιος 2019, 11:55

Re: Μπράβο στον Μητροπολίτη Ιγνάτιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stargazer » 05 Νοέμ 2019, 16:09

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
05 Νοέμ 2019, 16:00

Ναι, γενικά δεν διαφωνώ. Όμως, κάθε επεισόδιο από την ζωή Του είναι για εμάς ένα παράδειγμα. Δεν τονίζουμε το θέμα της προσφυγιάς του Ιησού για να εξετάσουμε αν είχε ή όχι πατρίδα, αλλά για να διδαχτούμε.
"Επειδή, πείνασα, και δεν μου δώσατε να φάω. δίψασα και δεν μου δώσατε να πιω. ξένος ήμουν, και δεν με φιλοξενήσατε. γυμνός, και δεν με ντύσατε. ασθενής και σε φυλακή, και δεν με επισκεφθήκατε. Τότε, θα του απαντήσουν κι αυτοί, λέγοντας: Κύριε, πότε σε είδαμε να πεινάς ή να διψάς ή ξένον ή γυμνό ή ασθενή ή σε φυλακή, και δεν σε υπηρετήσαμε; Τότε, θα τους απαντήσει, λέγοντας: Σας διαβεβαιώνω, καθόσον δεν το κάνατε αυτό σε έναν από τούτους τούς ελάχιστους, δεν το κάνατε ούτε σε μένα."

Προσωπικα το απο πανω με καλυπτει για το πως πρεπει να ειναι τα πραγματα

Εντιτ Τωρα ειδα οτι εκανες και συ την ιδια παραθεση :smt023
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stargazer την 05 Νοέμ 2019, 16:15, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8068
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: Μπράβο στον Μητροπολίτη Ιγνάτιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 05 Νοέμ 2019, 16:14

stargazer έγραψε:
05 Νοέμ 2019, 16:09
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
05 Νοέμ 2019, 16:00

Ναι, γενικά δεν διαφωνώ. Όμως, κάθε επεισόδιο από την ζωή Του είναι για εμάς ένα παράδειγμα. Δεν τονίζουμε το θέμα της προσφυγιάς του Ιησού για να εξετάσουμε αν είχε ή όχι πατρίδα, αλλά για να διδαχτούμε.
"Επειδή, πείνασα, και δεν μου δώσατε να φάω. δίψασα και δεν μου δώσατε να πιω. ξένος ήμουν, και δεν με φιλοξενήσατε. γυμνός, και δεν με ντύσατε. ασθενής και σε φυλακή, και δεν με επισκεφθήκατε. Τότε, θα του απαντήσουν κι αυτοί, λέγοντας: Κύριε, πότε σε είδαμε να πεινάς ή να διψάς ή ξένον ή γυμνό ή ασθενή ή σε φυλακή, και δεν σε υπηρετήσαμε; Τότε, θα τους απαντήσει, λέγοντας: Σας διαβεβαιώνω, καθόσον δεν το κάνατε αυτό σε έναν από τούτους τούς ελάχιστους, δεν το κάνατε ούτε σε μένα."

Προσωπικα το απο πανω με καλυπτει για το πως πρεπει να ειναι τα πραγματα
Ναι. Το παράθεσα προηγουμένως.
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

run
Δημοσιεύσεις: 9314
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:02
Phorum.gr user: ran
Τοποθεσία: sterea ellada

Re: Μπράβο στον Μητροπολίτη Ιγνάτιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από run » 05 Νοέμ 2019, 16:14

Noor1 έγραψε:
04 Νοέμ 2019, 15:53
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
04 Νοέμ 2019, 15:50
Μπράβο, ρε φίλε.

Αυτό ακριβώς ήθελα να βάλω μόλις τώρα.

Οι μισάνθρωποι δεν έχουν θέση στην Εκκλησία Του!
Διάβασε και αυτό:

θεος να τη φυλαει
αθάνατος καραίσκος" ρωτηκσα τον μπουτζον μου πασά και μουπε να μη σε προσκυνησω"

Άβαταρ μέλους
stargazer
Δημοσιεύσεις: 820
Εγγραφή: 24 Μάιος 2019, 11:55

Re: Μπράβο στον Μητροπολίτη Ιγνάτιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stargazer » 05 Νοέμ 2019, 16:15

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
05 Νοέμ 2019, 16:14

Ναι. Το παράθεσα προηγουμένως.
Εκανα εντιτ

Άβαταρ μέλους
Pam
Δημοσιεύσεις: 1487
Εγγραφή: 04 Νοέμ 2018, 01:10

Re: Μπράβο στον Μητροπολίτη Ιγνάτιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Pam » 05 Νοέμ 2019, 16:21

Εξαρτάται από το τι ενοουμε προσφορά. Αν εννοούμε βοήθεια προς πρόσφυγες ως ένα βαθμό κανένα πρόβλημα. Αν όμως εννοούμε να μείνουν μόνιμα τότε αλλάζει πολύ τον πράγμα. Πρόσφυγες μπορούν να θεωρηθούν μόνο οι Κουρδοι από την Συρία και οι Σύριοι. Οι άλλοι δεν είναι πρόσφυγες και είτε πρόκειται για μουσουλμάνους (Πακιστανους,Μπαγκλαντεσιανους,Αφγανούς κτλ) είτε για χριστιανούς (Υποσαχάριους Αφρικανούς,Φιλλιπινεζους κτλ) είτε για Ινδουιστές (Ινδοί,Σριλανκανεζοι κτλ) θα πρέπει να σταλούν πίσω στις χώρες καταγωγής τους.
Τάδε έφη Αρίστος:
ΧΑ και ΚΚΕ θα παρουν μαζι 20%.

Συριζα και ΝΔ θα παρουν μαζι 65%.

Θα μεινουν εκτος Βουλης κομματα που πηραν ψηφους 15%.

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 12233
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Μπράβο στον Μητροπολίτη Ιγνάτιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 05 Νοέμ 2019, 17:20

Golden Age έγραψε:
05 Νοέμ 2019, 15:44
taliban έγραψε:
05 Νοέμ 2019, 14:40
Νέοι πελάτες για την εκκλησία.
:smt005::smt005::smt005::smt005:

Άλλοι είναι οι λόγοι.
Τι; Ενσωμάτωση ; :smt005:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών