Εστιατόριο στο Ναύπλιο έδιωξε γκει ζευγάρι επειδή υπηρχαν παιδιά και ηλικιωμένοι

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Εστιατόριο στο Ναύπλιο έδιωξε γκει ζευγάρι επειδή υπηρχαν παιδιά και ηλικιωμένοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 18 Ιαν 2023, 10:10

southern έγραψε:
18 Ιαν 2023, 10:03
stavmanr έγραψε:
18 Ιαν 2023, 09:59
ik_90 έγραψε:
18 Ιαν 2023, 09:52
(...)
3) Πάει η ταβέρνα...
Κι εγώ νομίζω ότι αν αποφασίσουν οι θιγμένοι να κινηθούν νομικά, τα πράγματα γίνονται δύσκολα.
αν υπάρχει βίντεο με γλωσσοφιλα.. υπάρχει συντηρητικό κοινό που θα στηρίξει τη ταβέρνα. από τη στιγμή που είσαι ο ιδιοκτήτης σύμφωνα με τις δικές σου αξίες θα πρέπει να κινηθεί ο πελάτης. όχι σε δημόσια γλωσσοφιλα και χουφτωματα
- Ήταν τεντιμπόιδ... ε :p2: ... ήταν τεντιγκέηδες :g030: , κε πρόεδρε.

Άβαταρ μέλους
southern
Δημοσιεύσεις: 14636
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 15:23
Phorum.gr user: southern

Re: Εστιατόριο στο Ναύπλιο έδιωξε γκει ζευγάρι επειδή υπηρχαν παιδιά και ηλικιωμένοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από southern » 18 Ιαν 2023, 10:10

Η ταβέρνα δέχτηκε σωρηδόν μοναστερες κριτικές στο Google από λοατκι ακτιβιστές. μετά ήρθε η μαζικη απάντηση από άλλους που ανέβασαν τη βαθμολογία της ταβέρνας
Δελτίο τύπου της Δράσης υπερ της στεγης ψευτομακεδονικου πολιτισμου το 2012, αναδημοσιευμενο στην επισημη σελίδα του Ουρανιου Τοξου http://www.florina.org/news/2012/october06_g.asp
Γενικός Γραμματέας υπουργείου προέρχεται από κόμμα που υποστηρίζει την ψευδομειονότητα στη Μακεδονία

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 24568
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Εστιατόριο στο Ναύπλιο έδιωξε γκει ζευγάρι επειδή υπηρχαν παιδιά και ηλικιωμένοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 18 Ιαν 2023, 10:13

southern έγραψε:
18 Ιαν 2023, 10:03
stavmanr έγραψε:
18 Ιαν 2023, 09:59
ik_90 έγραψε:
18 Ιαν 2023, 09:52
(...)
3) Πάει η ταβέρνα...
Κι εγώ νομίζω ότι αν αποφασίσουν οι θιγμένοι να κινηθούν νομικά, τα πράγματα γίνονται δύσκολα.
αν υπάρχει βίντεο με γλωσσοφιλα.. υπάρχει συντηρητικό κοινό που θα στηρίξει τη ταβέρνα. από τη στιγμή που είσαι ο ιδιοκτήτης σύμφωνα με τις δικές σου αξίες θα πρέπει να κινηθεί ο πελάτης. όχι σε δημόσια γλωσσοφιλα και χουφτωματα
Συμφωνα με τη νομοθεσία θα πρέπει να κινείται και ο πελάτης και ο ιδιοκτήτης, όχι σύμφωνα με τις αξιες του ιδιοκτητη. Τί πάει να πει αυτό? Δεν πηγανε σπιτι του ιδιοκτητη, στο μαγαζι του πηγανε. Αν ο ιδιοκτήτης ειναι μπλακμεταλάς και άθεος και παω να κατσω εγώ στο μαγαζί του φορώντας ενα σταυρουδάκι στο λαιμό, θα πρέπει να με διώξει? Ή αν πάει κανένας παπάς πχ?
Δεν πάει έτσι. Αν αυτά που εκαναν οι τύποι εμπίπτουν σε προσβολή δημοσίας αιδούς ή κατι τέτοιο, τότε ο ιδιοκτήτης εχει το δικιο με το μερος του. Αν όχι, και αν ηταν εριστικός μαζί τους χωρίς καν μια προειδοποίηση, ας τον τρέξουν νομικά όσο πάει.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Εστιατόριο στο Ναύπλιο έδιωξε γκει ζευγάρι επειδή υπηρχαν παιδιά και ηλικιωμένοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 18 Ιαν 2023, 10:14

southern έγραψε:
18 Ιαν 2023, 10:03
stavmanr έγραψε:
18 Ιαν 2023, 09:59
ik_90 έγραψε:
18 Ιαν 2023, 09:52
(...)
3) Πάει η ταβέρνα...
Κι εγώ νομίζω ότι αν αποφασίσουν οι θιγμένοι να κινηθούν νομικά, τα πράγματα γίνονται δύσκολα.
(...) από τη στιγμή που είσαι ο ιδιοκτήτης σύμφωνα με τις δικές σου αξίες θα πρέπει να κινηθεί ο πελάτης.(...)
Αυτή η μπαρούφα πώς και μου ξέφυγε;
Μου θυμίζει την άλλη μπαρούφα του Χελετζένες στα νήματα με τον Covid, ότι ο καταστηματάρχης καταστήματος δημοσίου ενδιαφέροντος μπορεί να βάζει ό,τι κανόνες του κατεβαίνουν στην κούτρα.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 24568
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Εστιατόριο στο Ναύπλιο έδιωξε γκει ζευγάρι επειδή υπηρχαν παιδιά και ηλικιωμένοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 18 Ιαν 2023, 10:18

stavmanr έγραψε:
18 Ιαν 2023, 10:14
southern έγραψε:
18 Ιαν 2023, 10:03
stavmanr έγραψε:
18 Ιαν 2023, 09:59


Κι εγώ νομίζω ότι αν αποφασίσουν οι θιγμένοι να κινηθούν νομικά, τα πράγματα γίνονται δύσκολα.
(...) από τη στιγμή που είσαι ο ιδιοκτήτης σύμφωνα με τις δικές σου αξίες θα πρέπει να κινηθεί ο πελάτης.(...)
Αυτή η μπαρούφα πώς και μου ξέφυγε;
Μου θυμίζει την άλλη μπαρούφα του Χελετζένες στα νήματα με τον Covid, ότι ο καταστηματάρχης καταστήματος δημοσίου ενδιαφέροντος μπορεί να βάζει ό,τι κανόνες του κατεβαίνουν στην κούτρα.
Ναι, λες και ειναι σπίτι του το μαγαζί/κατάστημα, να βάζει μεσα οποιον γουστάρει ο ίδιος και μόνο.

Και το λέω εγώ αυτό, που τη φράση ο πελατης εχει παντα δίκιο τη θεωρώ απο τις πιο ηλίθιες.

Άβαταρ μέλους
southern
Δημοσιεύσεις: 14636
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 15:23
Phorum.gr user: southern

Re: Εστιατόριο στο Ναύπλιο έδιωξε γκει ζευγάρι επειδή υπηρχαν παιδιά και ηλικιωμένοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από southern » 18 Ιαν 2023, 10:19

vantono έγραψε:
18 Ιαν 2023, 10:13
southern έγραψε:
18 Ιαν 2023, 10:03
stavmanr έγραψε:
18 Ιαν 2023, 09:59


Κι εγώ νομίζω ότι αν αποφασίσουν οι θιγμένοι να κινηθούν νομικά, τα πράγματα γίνονται δύσκολα.
αν υπάρχει βίντεο με γλωσσοφιλα.. υπάρχει συντηρητικό κοινό που θα στηρίξει τη ταβέρνα. από τη στιγμή που είσαι ο ιδιοκτήτης σύμφωνα με τις δικές σου αξίες θα πρέπει να κινηθεί ο πελάτης. όχι σε δημόσια γλωσσοφιλα και χουφτωματα
Συμφωνα με τη νομοθεσία θα πρέπει να κινείται και ο πελάτης και ο ιδιοκτήτης, όχι σύμφωνα με τις αξιες του ιδιοκτητη. Τί πάει να πει αυτό? Αν ο ιδιοκτήτης ειναι μπλακμεταλάς και άθεος και παω να κατσω εγώ στο μαγαζί του φορώντας ενα σταυρουδάκι στο λαιμό, θα πρέπει να με διώξει? Ή αν πάει κανένας παπάς πχ?
Δεν πάει έτσι. Αν αυτά που εκαναν οι τύποι εμπίπτουν σε προσβολή δημοσίας αιδούς ή κατι τέτοιο, τότε ο ιδιοκτήτης εχει το δικιο με το μερος του. Αν όχι, και αν ηταν εριστικός μαζί τους χωρίς καν μια προειδοποίηση, ας τον τρέξουν νομικά όσο πάει.
το αξιακο σύστημα των ιδιοκτητών προφανώς δεν ανέχεται δημόσια χούφτωματα και γλωσσοφιλα. εγώ πάντως αν πάω ποτέ Ναύπλιο από εκεί θα φάω
Δελτίο τύπου της Δράσης υπερ της στεγης ψευτομακεδονικου πολιτισμου το 2012, αναδημοσιευμενο στην επισημη σελίδα του Ουρανιου Τοξου http://www.florina.org/news/2012/october06_g.asp
Γενικός Γραμματέας υπουργείου προέρχεται από κόμμα που υποστηρίζει την ψευδομειονότητα στη Μακεδονία

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21802
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Εστιατόριο στο Ναύπλιο έδιωξε γκει ζευγάρι επειδή υπηρχαν παιδιά και ηλικιωμένοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 18 Ιαν 2023, 10:23

ik_90 έγραψε:
18 Ιαν 2023, 09:52

1) Όσοι λένε ότι ενοχλούνται από τη διαχυτικότητα και όχι από το γεγονός ότι ήταν ομοφυλόφιλοι ψεύδονται. Αν ήταν στρέιτ δεν θα ενοχλούνταν ή δεν θα ενοχλούνταν τόσο.
δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό
αν είναι οικογενειακή ταβέρνα και είχε παιδιά με τις οικογένειές τους εκεί, θα γίνονταν παράπονα και για ετερόφυλο ζευγάρι που θα μπαλαμουτιαζόταν μπροστά στα παιδάκια
τώρα αν μιλάμε απλά για κάποιο φιλί, τότε ναι έχεις δίκιο
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Εστιατόριο στο Ναύπλιο έδιωξε γκει ζευγάρι επειδή υπηρχαν παιδιά και ηλικιωμένοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 18 Ιαν 2023, 10:23

southern έγραψε:
18 Ιαν 2023, 10:19
vantono έγραψε:
18 Ιαν 2023, 10:13
southern έγραψε:
18 Ιαν 2023, 10:03

αν υπάρχει βίντεο με γλωσσοφιλα.. υπάρχει συντηρητικό κοινό που θα στηρίξει τη ταβέρνα. από τη στιγμή που είσαι ο ιδιοκτήτης σύμφωνα με τις δικές σου αξίες θα πρέπει να κινηθεί ο πελάτης. όχι σε δημόσια γλωσσοφιλα και χουφτωματα
Συμφωνα με τη νομοθεσία θα πρέπει να κινείται και ο πελάτης και ο ιδιοκτήτης, όχι σύμφωνα με τις αξιες του ιδιοκτητη. Τί πάει να πει αυτό? Αν ο ιδιοκτήτης ειναι μπλακμεταλάς και άθεος και παω να κατσω εγώ στο μαγαζί του φορώντας ενα σταυρουδάκι στο λαιμό, θα πρέπει να με διώξει? Ή αν πάει κανένας παπάς πχ?
Δεν πάει έτσι. Αν αυτά που εκαναν οι τύποι εμπίπτουν σε προσβολή δημοσίας αιδούς ή κατι τέτοιο, τότε ο ιδιοκτήτης εχει το δικιο με το μερος του. Αν όχι, και αν ηταν εριστικός μαζί τους χωρίς καν μια προειδοποίηση, ας τον τρέξουν νομικά όσο πάει.
το αξιακο σύστημα των ιδιοκτητών προφανώς δεν ανέχεται δημόσια χούφτωματα και γλωσσοφιλα.
Πάτε φιρί φιρί για να τον κάψετε τον εστιάτορα...
εγώ πάντως αν πάω ποτέ Ναύπλιο από εκεί θα φάω
Αν το βρεις ανοιχτό, με τέτοιες ανοησίες που διαδίδεις και θα κινηθεί ως και εισαγγελέας στο τέλος...

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 24568
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Εστιατόριο στο Ναύπλιο έδιωξε γκει ζευγάρι επειδή υπηρχαν παιδιά και ηλικιωμένοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 18 Ιαν 2023, 10:25

southern έγραψε:
18 Ιαν 2023, 10:19
vantono έγραψε:
18 Ιαν 2023, 10:13
southern έγραψε:
18 Ιαν 2023, 10:03

αν υπάρχει βίντεο με γλωσσοφιλα.. υπάρχει συντηρητικό κοινό που θα στηρίξει τη ταβέρνα. από τη στιγμή που είσαι ο ιδιοκτήτης σύμφωνα με τις δικές σου αξίες θα πρέπει να κινηθεί ο πελάτης. όχι σε δημόσια γλωσσοφιλα και χουφτωματα
Συμφωνα με τη νομοθεσία θα πρέπει να κινείται και ο πελάτης και ο ιδιοκτήτης, όχι σύμφωνα με τις αξιες του ιδιοκτητη. Τί πάει να πει αυτό? Αν ο ιδιοκτήτης ειναι μπλακμεταλάς και άθεος και παω να κατσω εγώ στο μαγαζί του φορώντας ενα σταυρουδάκι στο λαιμό, θα πρέπει να με διώξει? Ή αν πάει κανένας παπάς πχ?
Δεν πάει έτσι. Αν αυτά που εκαναν οι τύποι εμπίπτουν σε προσβολή δημοσίας αιδούς ή κατι τέτοιο, τότε ο ιδιοκτήτης εχει το δικιο με το μερος του. Αν όχι, και αν ηταν εριστικός μαζί τους χωρίς καν μια προειδοποίηση, ας τον τρέξουν νομικά όσο πάει.
το αξιακο σύστημα των ιδιοκτητών προφανώς δεν ανέχεται δημόσια χούφτωματα και γλωσσοφιλα. εγώ πάντως αν πάω ποτέ Ναύπλιο από εκεί θα φάω
Δεν το ρωτήσαμε τι ανέχεται και τι όχι, το αξιακόλολσύστημα των ιδιοχτητώνε. Να μην ανοίγουν καταστήματα τότε, να καθονται σπίτι τους και να βάζουν ο,τι κανονες και face control γουσταρουν για τους μουσαφιραίους τους.
Αν νομιζουν οτι το κατάστημά τους, που ειναι ανοιχτό για όλο τον κόσμο υποτιθεται, εξυπηρετώντας ανάγκες/παροχη υπηρεσιών, ειναι το τσιφλίκι του παππού τους, να είναι έτοιμοι να υποστούν και τις όποιες συνέπειες.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 24063
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Εστιατόριο στο Ναύπλιο έδιωξε γκει ζευγάρι επειδή υπηρχαν παιδιά και ηλικιωμένοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 18 Ιαν 2023, 10:25

Για να μη το έχουν σηκώσει στα ουράνια οι γνωστοί, μαλλον μιλάμε για κραχτες περιπτώσεις αδελφάτου που τις έκαναν για να προκαλέσουν και μόνο.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
southern
Δημοσιεύσεις: 14636
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 15:23
Phorum.gr user: southern

Re: Εστιατόριο στο Ναύπλιο έδιωξε γκει ζευγάρι επειδή υπηρχαν παιδιά και ηλικιωμένοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από southern » 18 Ιαν 2023, 10:27

από τον ορισμό του libertarianism στη εγκυκλοπαιδεια
Britannica
Libertarians are classical liberals who strongly emphasize the individual right to liberty. They contend that the scope and powers of government should be constrained so as to allow each individual as much freedom of action as is consistent with a like freedom for everyone else. Thus, they believe that individuals should be free to behave and to dispose of their property as they see fit, provided that their actions do not infringe on the equal freedom of others.
Δελτίο τύπου της Δράσης υπερ της στεγης ψευτομακεδονικου πολιτισμου το 2012, αναδημοσιευμενο στην επισημη σελίδα του Ουρανιου Τοξου http://www.florina.org/news/2012/october06_g.asp
Γενικός Γραμματέας υπουργείου προέρχεται από κόμμα που υποστηρίζει την ψευδομειονότητα στη Μακεδονία

Άβαταρ μέλους
southern
Δημοσιεύσεις: 14636
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 15:23
Phorum.gr user: southern

Re: Εστιατόριο στο Ναύπλιο έδιωξε γκει ζευγάρι επειδή υπηρχαν παιδιά και ηλικιωμένοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από southern » 18 Ιαν 2023, 10:31

υπενθυμίζω πως θα ήταν λάθος του μαγαζιού αν τους έδιωξε απλά λόγω σεξουαλικων προτιμήσεων.
Δελτίο τύπου της Δράσης υπερ της στεγης ψευτομακεδονικου πολιτισμου το 2012, αναδημοσιευμενο στην επισημη σελίδα του Ουρανιου Τοξου http://www.florina.org/news/2012/october06_g.asp
Γενικός Γραμματέας υπουργείου προέρχεται από κόμμα που υποστηρίζει την ψευδομειονότητα στη Μακεδονία

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 25254
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Εστιατόριο στο Ναύπλιο έδιωξε γκει ζευγάρι επειδή υπηρχαν παιδιά και ηλικιωμένοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 18 Ιαν 2023, 10:33

έξω πούστη από την Ταβέρνα

καλή φάση και ήμουν Ναύπλιο πριν.1 μήνα και δεν πήγα να φάω εκεί. Δεν πειράζει, την επόμενη φορά θα τους κάνω μια επίσκεψη

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 25254
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Εστιατόριο στο Ναύπλιο έδιωξε γκει ζευγάρι επειδή υπηρχαν παιδιά και ηλικιωμένοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 18 Ιαν 2023, 10:35

southern έγραψε:
18 Ιαν 2023, 10:10
Η ταβέρνα δέχτηκε σωρηδόν μοναστερες κριτικές στο Google από λοατκι ακτιβιστές. μετά ήρθε η μαζικη απάντηση από άλλους που ανέβασαν τη βαθμολογία της ταβέρνας
θα βαλω 5 αστεράκια και εγώ

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Εστιατόριο στο Ναύπλιο έδιωξε γκει ζευγάρι επειδή υπηρχαν παιδιά και ηλικιωμένοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 18 Ιαν 2023, 10:36

southern έγραψε:
18 Ιαν 2023, 10:27
από τον ορισμό του libertarianism στη εγκυκλοπαιδεια
Britannica
Libertarians are classical liberals who strongly emphasize the individual right to liberty. They contend that the scope and powers of government should be constrained so as to allow each individual as much freedom of action as is consistent with a like freedom for everyone else. Thus, they believe that individuals should be free to behave and to dispose of their property as they see fit, provided that their actions do not infringe on the equal freedom of others.
Στη νομοθεσία μας τα καταστήματα αυτά ονομάζονται καταστήματα δημοσίου ενδιαφέροντος και υπόκεινται σε συγκεκριμένες νομοθεσίες μεταξύ των άλλων και προστασίας των καταναλωτών.

* Μη συμβουλεύεσαι λεξικά πριν κάνεις κάποια ενέργεια. Δεν βοηθούν. Καλύτερα να γνωρίζεις τη νομοθεσία για να είσαι εντάξει.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών