Ελληνική ποιότητα ζωής

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
GoBzi
Δημοσιεύσεις: 5927
Εγγραφή: 10 Απρ 2022, 23:02

Re: Ελληνική ποιότητα ζωής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBzi » 18 Ιαν 2024, 19:04

Dwarven Blacksmith έγραψε:
18 Ιαν 2024, 18:27
GoBzi έγραψε:
18 Ιαν 2024, 16:35
Το νήμα ανοίγει βάσει των συζητήσεων που έγιναν εδώ Parrot @ Έλληνας νοσηλευτής στην Ιρλανδία: «Έχω μισθό 3.500€ τον μήνα»

Στο άλλο νήμα υπάρχει σύγκριση της Ελλάδας με άλλες χώρες, κυρίως της Δύσης. Όλος τυχαίος οι νεοδημοκτάτες του πφόρουμ δεν αλλάξουν την Ελλάδα με τίποτα, οπότε ας επικεντρωθούμε μόνο στην Ελλάδα, χωρίς να την συγκρίνουμε με την Σουηδία ή την Σομαλία.

Τι ακριβώς κάνει την Ελλάδα μια ωραία χώρα; Βασικά για να αποφύγουμε τα "ο καιρός, το φαί, υπάρχει σε άλλη γλώσσα η λέξη φιλότιμο;", μια καλύτερη ερώτηση είναι τι ακριβώς παρέχει το ελληνικό κράτος (σε ικανοποιητικό βαθμό) στον πολίτη ώστε να μπορεί να κάνει μια αξιοπρεπή ζωή;

Υγεία; Παιδεία; Ασφάλεια; Συγκοινωνίες; Δημόσιες υπηρεσίες; Ευέλικτη αγορά εργασίας; Αξιοκρατία; Ψυχαγωγία (πχ αθλητισμό, θέατρα, βιβλιοθήκες - όχι κωλόμπαρα);

Προσωπικά, βγάζοντας το οικονομικό από την μέση, η Ελλάδα δεν μου παρείχε τίποτα από τα παραπάνω σε βαθμό που μπορούσα να πάρω την απόφαση να ξεκινήσω οικογένεια. Οπότε το έχω απορία. Τι ακριβώς κάνει την ζωή στην Ελλάδα ποιοτική;
Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες ότι όταν αναφέρεσαι σε ποιότητα ζωής δεν μπορείς να παραλείψεις τίποτα, και εννοούμε τίποτα.
Όλα μετράνε.

Θα μπορούσες να συγκρίνεις τι παρέχει το κράτος και οι δήμοι all other things being equal, αλλά στο τέλος της ημέρας δεν είναι equal.
Τον ίδιο καιρό τον βρίσκεις και σε άλλες χώρες, εάν μαγειρεύεις σπίτι το φαί είναι πάνω κάτω ίδιο εκτός και εάν μιλάμε για fast food.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GoBzi την 18 Ιαν 2024, 19:25, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Πρώην εκμισθωτής του κυλικείου της Βουλής λάδωσε για παραμείνει ανοιχτός ενώ έπρεπε να έχει κλείσει απο το 2016, απο τότε που πηρε το κυλικείο δηλαδή.

Ψευτοανρθωπιστές όλων των χωρών, ενωθείτε! https://www.youtube.com/shorts/tyOHY83IBoc

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33272
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Ελληνική ποιότητα ζωής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 18 Ιαν 2024, 19:13

έργο_μακέτο έγραψε:
18 Ιαν 2024, 18:19
Ασέβαστος έγραψε:
18 Ιαν 2024, 17:37
GoBzi έγραψε:
18 Ιαν 2024, 16:35
Το νήμα ανοίγει βάσει των συζητήσεων που έγιναν εδώ Parrot @ Έλληνας νοσηλευτής στην Ιρλανδία: «Έχω μισθό 3.500€ τον μήνα»

Στο άλλο νήμα υπάρχει σύγκριση της Ελλάδας με άλλες χώρες, κυρίως της Δύσης. Όλος τυχαίος οι νεοδημοκτάτες του πφόρουμ δεν αλλάξουν την Ελλάδα με τίποτα, οπότε ας επικεντρωθούμε μόνο στην Ελλάδα, χωρίς να την συγκρίνουμε με την Σουηδία ή την Σομαλία.

Τι ακριβώς κάνει την Ελλάδα μια ωραία χώρα; Βασικά για να αποφύγουμε τα "ο καιρός, το φαί, υπάρχει σε άλλη γλώσσα η λέξη φιλότιμο;", μια καλύτερη ερώτηση είναι τι ακριβώς παρέχει το ελληνικό κράτος (σε ικανοποιητικό βαθμό) στον πολίτη ώστε να μπορεί να κάνει μια αξιοπρεπή ζωή;

Υγεία; Παιδεία; Ασφάλεια; Συγκοινωνίες; Δημόσιες υπηρεσίες; Ευέλικτη αγορά εργασίας; Αξιοκρατία; Ψυχαγωγία (πχ αθλητισμό, θέατρα, βιβλιοθήκες - όχι κωλόμπαρα);

Προσωπικά, βγάζοντας το οικονομικό από την μέση, η Ελλάδα δεν μου παρείχε τίποτα από τα παραπάνω σε βαθμό που μπορούσα να πάρω την απόφαση να ξεκινήσω οικογένεια. Οπότε το έχω απορία. Τι ακριβώς κάνει την ζωή στην Ελλάδα ποιοτική;
ο καιρος, το φαι.... :102:

ε, τι, αυτα αφου. το κρατος ειναι πραγματι μπουρδελο, αλλα προτιμοτερα να εισαι σε μπουρδελο με ουζακι στη λικαδα και θεα θαλασσα, παρα σε οργανωμενη κοινωνια μεσα στο σπιτι να βλεπεις τηλεοραση.
Ναι γιατί ο μόνος λόγος να βγεις είναι να πας για ουζάκι.

Όχι εκδρομή, όχι επίσκεψη σε μουσείο, όχι φεστιβάλ μουσικής, όχι βόλτα στην πόλη.
οπως τη βρισκει καθενας, και οπως εμαθε.

γω θελω να βλεπω θαλασσα, να παω για ουζο, και για ψαρεμα.

αμα ειχα γεννηθει ελβετια, θα πηγαινα για σκι ξερογω. :102:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 30648
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Ελληνική ποιότητα ζωής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 18 Ιαν 2024, 19:27

GoBzi έγραψε:
18 Ιαν 2024, 19:04
Dwarven Blacksmith έγραψε:
18 Ιαν 2024, 18:27
GoBzi έγραψε:
18 Ιαν 2024, 16:35
Το νήμα ανοίγει βάσει των συζητήσεων που έγιναν εδώ Parrot @ Έλληνας νοσηλευτής στην Ιρλανδία: «Έχω μισθό 3.500€ τον μήνα»

Στο άλλο νήμα υπάρχει σύγκριση της Ελλάδας με άλλες χώρες, κυρίως της Δύσης. Όλος τυχαίος οι νεοδημοκτάτες του πφόρουμ δεν αλλάξουν την Ελλάδα με τίποτα, οπότε ας επικεντρωθούμε μόνο στην Ελλάδα, χωρίς να την συγκρίνουμε με την Σουηδία ή την Σομαλία.

Τι ακριβώς κάνει την Ελλάδα μια ωραία χώρα; Βασικά για να αποφύγουμε τα "ο καιρός, το φαί, υπάρχει σε άλλη γλώσσα η λέξη φιλότιμο;", μια καλύτερη ερώτηση είναι τι ακριβώς παρέχει το ελληνικό κράτος (σε ικανοποιητικό βαθμό) στον πολίτη ώστε να μπορεί να κάνει μια αξιοπρεπή ζωή;

Υγεία; Παιδεία; Ασφάλεια; Συγκοινωνίες; Δημόσιες υπηρεσίες; Ευέλικτη αγορά εργασίας; Αξιοκρατία; Ψυχαγωγία (πχ αθλητισμό, θέατρα, βιβλιοθήκες - όχι κωλόμπαρα);

Προσωπικά, βγάζοντας το οικονομικό από την μέση, η Ελλάδα δεν μου παρείχε τίποτα από τα παραπάνω σε βαθμό που μπορούσα να πάρω την απόφαση να ξεκινήσω οικογένεια. Οπότε το έχω απορία. Τι ακριβώς κάνει την ζωή στην Ελλάδα ποιοτική;
Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες ότι όταν αναφέρεσαι σε ποιότητα ζωής δεν μπορείς να παραλείψεις τίποτα, και εννοούμε τίποτα.
Όλα μετράνε.

Θα μπορούσες να συγκρίνεις τι παρέχει το κράτος και οι δήμοι all other things being equal, αλλά στο τέλος της ημέρας δεν είναι equal.
Τον ίδιο καιρό τον βρίσκεις και σε άλλες χώρες, εάν μαγειρεύεις σπίτι το φαί είναι πάνω κάτω ίδιο εκτός και εάν μιλάμε για fast food.
νέγρε μου έχεις μείνει πουθενά εκτός Ελλάδας;


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
έργο_μακέτο
Δημοσιεύσεις: 4431
Εγγραφή: 22 Σεπ 2021, 23:19
Phorum.gr user: έργο μακέτο

Re: Ελληνική ποιότητα ζωής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από έργο_μακέτο » 18 Ιαν 2024, 19:27

Ασέβαστος έγραψε:
18 Ιαν 2024, 19:13
έργο_μακέτο έγραψε:
18 Ιαν 2024, 18:19
Ασέβαστος έγραψε:
18 Ιαν 2024, 17:37


ο καιρος, το φαι.... :102:

ε, τι, αυτα αφου. το κρατος ειναι πραγματι μπουρδελο, αλλα προτιμοτερα να εισαι σε μπουρδελο με ουζακι στη λικαδα και θεα θαλασσα, παρα σε οργανωμενη κοινωνια μεσα στο σπιτι να βλεπεις τηλεοραση.
Ναι γιατί ο μόνος λόγος να βγεις είναι να πας για ουζάκι.

Όχι εκδρομή, όχι επίσκεψη σε μουσείο, όχι φεστιβάλ μουσικής, όχι βόλτα στην πόλη.
οπως τη βρισκει καθενας, και οπως εμαθε.

γω θελω να βλεπω θαλασσα, να παω για ουζο, και για ψαρεμα.

αμα ειχα γεννηθει ελβετια, θα πηγαινα για σκι ξερογω. :102:
Δεκτό.
- Have you been to Samos ?
- Yes, I was one of the first.
- No, you have not been to Samos!
- Yes I have!
- Look, you are not here today to insult me.

Άβαταρ μέλους
micmic
Δημοσιεύσεις: 2652
Εγγραφή: 08 Μάιος 2023, 09:29
Phorum.gr user: micmic

Re: Ελληνική ποιότητα ζωής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από micmic » 18 Ιαν 2024, 19:29

Καμμία άλλη χώρα στον κόσμο όμως δεν έχει αυτό:

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
GoBzi
Δημοσιεύσεις: 5927
Εγγραφή: 10 Απρ 2022, 23:02

Re: Ελληνική ποιότητα ζωής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBzi » 18 Ιαν 2024, 19:31

Ασέβαστος έγραψε:
18 Ιαν 2024, 19:13
έργο_μακέτο έγραψε:
18 Ιαν 2024, 18:19
Ασέβαστος έγραψε:
18 Ιαν 2024, 17:37


ο καιρος, το φαι.... :102:

ε, τι, αυτα αφου. το κρατος ειναι πραγματι μπουρδελο, αλλα προτιμοτερα να εισαι σε μπουρδελο με ουζακι στη λικαδα και θεα θαλασσα, παρα σε οργανωμενη κοινωνια μεσα στο σπιτι να βλεπεις τηλεοραση.
Ναι γιατί ο μόνος λόγος να βγεις είναι να πας για ουζάκι.

Όχι εκδρομή, όχι επίσκεψη σε μουσείο, όχι φεστιβάλ μουσικής, όχι βόλτα στην πόλη.
οπως τη βρισκει καθενας, και οπως εμαθε.

γω θελω να βλεπω θαλασσα, να παω για ουζο, και για ψαρεμα.

αμα ειχα γεννηθει ελβετια, θα πηγαινα για σκι ξερογω. :102:
Και εμένα μου αρέσει να αράζω με την παρέα μου για καφέ στα στέκια μας, κάτι που δεν μπορείς να το κάνεις στο εξωτερικό αλλά δεν είναι εκεί το θέμα.

Είσαι 25+ και έχεις μια γκόμενα. Πως την βλέπετε την φάση; Παντρεύεστε, κάνετε παιδιά και YOLO; Κάπου, κάποτε θα σου τύχει κάτι. Νιώθεις ότι στην Ελλάδα το κράτος έχει μεριμνήσει για εσένα οπότε είσαι σε θέση να κάνεις 1-2-5 παιδιά; Ξανά, δεν μιλάω για το οικονομικό. Θα πάθεις ένα ατύχημα, υπάρχει ασθενοφόρο; Γιατροί; Μπαίνεις στο λεωφορείο για να πας δουλειά. Είναι ασφαλή; υπάρχει περίπτωση να σε κλέψουν; Είσαι στήν Εγνατία και πιάνει χιόνι, θα κάτσεις 2-3 μέρες στο αυτοκίνητο ή θα έρθουν πάνω στην ώρα να σε απεγκλωβίσουν;
Πρώην εκμισθωτής του κυλικείου της Βουλής λάδωσε για παραμείνει ανοιχτός ενώ έπρεπε να έχει κλείσει απο το 2016, απο τότε που πηρε το κυλικείο δηλαδή.

Ψευτοανρθωπιστές όλων των χωρών, ενωθείτε! https://www.youtube.com/shorts/tyOHY83IBoc

Άβαταρ μέλους
GoBzi
Δημοσιεύσεις: 5927
Εγγραφή: 10 Απρ 2022, 23:02

Re: Ελληνική ποιότητα ζωής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBzi » 18 Ιαν 2024, 19:37

Otto Weininger έγραψε:
18 Ιαν 2024, 19:27
GoBzi έγραψε:
18 Ιαν 2024, 19:04
Dwarven Blacksmith έγραψε:
18 Ιαν 2024, 18:27

Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες ότι όταν αναφέρεσαι σε ποιότητα ζωής δεν μπορείς να παραλείψεις τίποτα, και εννοούμε τίποτα.
Όλα μετράνε.

Θα μπορούσες να συγκρίνεις τι παρέχει το κράτος και οι δήμοι all other things being equal, αλλά στο τέλος της ημέρας δεν είναι equal.
Τον ίδιο καιρό τον βρίσκεις και σε άλλες χώρες, εάν μαγειρεύεις σπίτι το φαί είναι πάνω κάτω ίδιο εκτός και εάν μιλάμε για fast food.
νέγρε μου έχεις μείνει πουθενά εκτός Ελλάδας;
Εχω πάει τριήμερο στο Μπάνσκο για σκι.
SpoilerShow
Εάν εξαιρέσεις αυτό έχω κάνει σύνολο καμία 11αρια χρόνια Αγγλία. Είχα έρθει για σπουδές, γύρισα για στρατό και από το 2015 είμαι ξανά εδώ.
Πρώην εκμισθωτής του κυλικείου της Βουλής λάδωσε για παραμείνει ανοιχτός ενώ έπρεπε να έχει κλείσει απο το 2016, απο τότε που πηρε το κυλικείο δηλαδή.

Ψευτοανρθωπιστές όλων των χωρών, ενωθείτε! https://www.youtube.com/shorts/tyOHY83IBoc

runner
Δημοσιεύσεις: 2909
Εγγραφή: 08 Ιουν 2020, 21:11

Re: Ελληνική ποιότητα ζωής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από runner » 18 Ιαν 2024, 19:40

Ο καιρός στη νότια Ελλάδα κυρίως, τα τελευταία χρόνια έχει γίνει ένα αισχος.
Ασυνήθιστα υψηλές για την εποχή θερμοκρασίες με ατελείωτη ηλιοφάνεια και εμφανή μείωση βροχών και χιονοπτώσεων σε σχέση με τις προηγούμενες τρείς δεκαετίες.
Τα καλοκαίρια δε, απλά ανυπόφορα, με ατελείωτες ζεστές και καύσωνες.
Αυτή η καιρική αηδία που επικρατεί τα τελευταία 4 χρόνια, με εξαίρεση το 2022-2022, αποτελεί λόγω μετανάστευσης σε πιο βόρειο μέρος.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71608
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ελληνική ποιότητα ζωής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 18 Ιαν 2024, 19:42

runner έγραψε:
18 Ιαν 2024, 19:40
Ο καιρός στη νότια Ελλάδα κυρίως, τα τελευταία χρόνια έχει γίνει ένα αισχος.
Ασυνήθιστα υψηλές για την εποχή θερμοκρασίες με ατελείωτη ηλιοφάνεια και εμφανή μείωση βροχών και χιονοπτώσεων σε σχέση με τις προηγούμενες τρείς δεκαετίες.
Τα καλοκαίρια δε, απλά ανυπόφορα, με ατελείωτες ζεστές και καύσωνες.
Αυτή η καιρική αηδία που επικρατεί τα τελευταία 4 χρόνια, με εξαίρεση το 2022-2022, αποτελεί λόγω μετανάστευσης σε πιο βόρειο μέρος.
Οι καιρικές αλλαγές δεν είναι μόνον ελληνικό φαινόμενο.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33272
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Ελληνική ποιότητα ζωής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 18 Ιαν 2024, 19:42

GoBzi έγραψε:
18 Ιαν 2024, 19:31
Ασέβαστος έγραψε:
18 Ιαν 2024, 19:13
έργο_μακέτο έγραψε:
18 Ιαν 2024, 18:19

Ναι γιατί ο μόνος λόγος να βγεις είναι να πας για ουζάκι.

Όχι εκδρομή, όχι επίσκεψη σε μουσείο, όχι φεστιβάλ μουσικής, όχι βόλτα στην πόλη.
οπως τη βρισκει καθενας, και οπως εμαθε.

γω θελω να βλεπω θαλασσα, να παω για ουζο, και για ψαρεμα.

αμα ειχα γεννηθει ελβετια, θα πηγαινα για σκι ξερογω. :102:
Και εμένα μου αρέσει να αράζω με την παρέα μου για καφέ στα στέκια μας, κάτι που δεν μπορείς να το κάνεις στο εξωτερικό αλλά δεν είναι εκεί το θέμα.

Είσαι 25+ και έχεις μια γκόμενα. Πως την βλέπετε την φάση; Παντρεύεστε, κάνετε παιδιά και YOLO; Κάπου, κάποτε θα σου τύχει κάτι. Νιώθεις ότι στην Ελλάδα το κράτος έχει μεριμνήσει για εσένα οπότε είσαι σε θέση να κάνεις 1-2-5 παιδιά; Ξανά, δεν μιλάω για το οικονομικό. Θα πάθεις ένα ατύχημα, υπάρχει ασθενοφόρο; Γιατροί; Μπαίνεις στο λεωφορείο για να πας δουλειά. Είναι ασφαλή; υπάρχει περίπτωση να σε κλέψουν; Είσαι στήν Εγνατία και πιάνει χιόνι, θα κάτσεις 2-3 μέρες στο αυτοκίνητο ή θα έρθουν πάνω στην ώρα να σε απεγκλωβίσουν;
βασικα ναι. και νοσοκομειο υπαρχει , και ασθενοφορο, και λεωφιρειο, ολα σε οχι ιδιεταιρα χειροτερη κατασταση απο αλλου. μπορει να γκρινιαζουμε, αλλα τριτος κοσμος δεν ειμαστε. ε, κι αν μια φορα στα 10 χρονια κλεισει κι ενας δρομος απο το χιονι, δεν ειναι η συντελεια του κοσμου. καλο θα ηταν να μη γινεται, αλλα προτιμω να κλειστω απο χιονι μια φορα στη δεκαετια για μια ωρα, παρα να βλεπω ηλιο μια φορα το τριμηνο. γουστα ειναι αυτα.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

runner
Δημοσιεύσεις: 2909
Εγγραφή: 08 Ιουν 2020, 21:11

Re: Ελληνική ποιότητα ζωής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από runner » 18 Ιαν 2024, 19:49

ΓΑΛΗ έγραψε:
18 Ιαν 2024, 19:42
Οι καιρικές αλλαγές δεν είναι μόνον ελληνικό φαινόμενο.
Σωστά, η ΝΑ Μεσόγειος όμως έχει επηρεαστεί πολύ περισσότερο από την υπερθέρμανση σε σχέση με την υπόλοιπη Ευρώπη.
Βέβαια, περίεργες ζεστές μέσα στον χειμώνα έχουν και άλλες χώρες τελευταία, ακόμα και βόρειοευρωπαϊκές.

Άβαταρ μέλους
micmic
Δημοσιεύσεις: 2652
Εγγραφή: 08 Μάιος 2023, 09:29
Phorum.gr user: micmic

Re: Ελληνική ποιότητα ζωής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από micmic » 18 Ιαν 2024, 19:51

Μιλάτε για κράτος και υποδομές και καιρό και έχετε αφήσει εκτός τον σπουδαιότερο λόγο για τον οποίο η Ελλάδα είναι χειρότερη από τις περισσότερες πολιτισμένες χώρες (και από πολλές απολίτιστες): Τους Έλληνες. Ίσως ο αγενέστερος λαός του κόσμου, αν σε βλέπουν να καίγεσαι ούτε που θα σε κατουρήσουν για να σε σώσουν (τελευταίες θέσεις παγκοσμίως στο World Helping Index), αλλαζόνες, παντογνώστες, πολλοί θρησκόληπτοι, δεισιδαίμονες, άβυσσος από κατανόηση βασικών επιστημονικών εννοιών (τα έχουμε πει κι αλλού αυτά), πολιτιστικό επίπεδο για τα μπάζα κτλ κτλ κτλ

Όχι ότι αυτά δεν υπάρχουν παντού, αλλά εδώ είναι στον υπερθετικό βαθμό. Ειδικά η αγένεια σκοτώνει. Και αυτό επηρεάζει την ποιότητα ζωής κάποιου ασχέτως με το πόσα λεφτά έχει.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 30648
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Ελληνική ποιότητα ζωής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 18 Ιαν 2024, 20:09

GoBzi έγραψε:
18 Ιαν 2024, 19:37
Otto Weininger έγραψε:
18 Ιαν 2024, 19:27
GoBzi έγραψε:
18 Ιαν 2024, 19:04


Τον ίδιο καιρό τον βρίσκεις και σε άλλες χώρες, εάν μαγειρεύεις σπίτι το φαί είναι πάνω κάτω ίδιο εκτός και εάν μιλάμε για fast food.
νέγρε μου έχεις μείνει πουθενά εκτός Ελλάδας;
Εχω πάει τριήμερο στο Μπάνσκο για σκι.
SpoilerShow
Εάν εξαιρέσεις αυτό έχω κάνει σύνολο καμία 11αρια χρόνια Αγγλία. Είχα έρθει για σπουδές, γύρισα για στρατό και από το 2015 είμαι ξανά εδώ.
Υποθέτοντας ότι δεν μένεις ΤσέλσΙ, Μπελγκράβια κλπ, ούτε σε κάποια έπαυλη σε ελίτ περιοχή της εποαρχίας, ούτε καν σε πανέμορφο γραφικό χωριό και συνυπολογίζοντας το NHS αλλά και το κόστος ζωής, γιατί την προτιμάς από την πανέμορφη Ελλάδα;


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
GoBzi
Δημοσιεύσεις: 5927
Εγγραφή: 10 Απρ 2022, 23:02

Re: Ελληνική ποιότητα ζωής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBzi » 18 Ιαν 2024, 20:59

Otto Weininger έγραψε:
18 Ιαν 2024, 20:09
GoBzi έγραψε:
18 Ιαν 2024, 19:37
Otto Weininger έγραψε:
18 Ιαν 2024, 19:27


νέγρε μου έχεις μείνει πουθενά εκτός Ελλάδας;
Εχω πάει τριήμερο στο Μπάνσκο για σκι.
SpoilerShow
Εάν εξαιρέσεις αυτό έχω κάνει σύνολο καμία 11αρια χρόνια Αγγλία. Είχα έρθει για σπουδές, γύρισα για στρατό και από το 2015 είμαι ξανά εδώ.
Υποθέτοντας ότι δεν μένεις ΤσέλσΙ, Μπελγκράβια κλπ, ούτε σε κάποια έπαυλη σε ελίτ περιοχή της εποαρχίας, ούτε καν σε πανέμορφο γραφικό χωριό και συνυπολογίζοντας το NHS αλλά και το κόστος ζωής, γιατί την προτιμάς από την πανέμορφη Ελλάδα;
Με τον NHS δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Η γυναίκα μου είχε επιπλοκές και στις δύο εγκυμοσύνες και η εξυπηρέτηση ήταν πολύ καλύτερη από ιδιωτικό στην Ελλάδα. Από μόνοι τους μας κλείνανε ραντεβού σχεδόν κάθε εβδομάδα, την βλέπανε δύο διαφορετικοί γιατροί, εξετάσεις σε κάθε ραντεβού. Ο μικρός είναι 19 μηνών τώρα και τον προηγούμενο μήνα η γυναίκα μου είχε ραντεβού με την γιατρό που είχε τα τελευταία 5 χρόνια για να δει τσεκάρει εάν όλα είναι κομπλέ (18 μήνες μετά την γέννα).

Μένουμε σε μια κωμόπολη, καμιά ώρα από το Λονδίνο. Το κόστος διαβίωσης δεν είναι και τόσο τραγικό. Σίγουρα εάν θα ήμασταν Ελλάδα θα είχαμε λιγότερα έξοδα (ενώ θα είχα ίδιο εισόδημα) αλλά δεν μας τραβάει να γυρίσουμε.

Δεν ξέρω πιο το νόημα να συγκριθεί η Ελλάδα με την Αγγλία ή την Αίγυπτο, για αυτό είπα ας επικεντρωθούμε στην Ελλάδα. :D

Γιατί δεν μου αρέσει η Ελλάδα βάσει της λίστας που έβαλα στην αρχή. Τα παρακάτω είναι προσωπικές εμπειρίες, φυσικά δεν είναι όλα τόσο χάλια. :P

Υγεία - Ο πεθερός μου πέθανε σε εγχείρηση ρουτίνας γιατί ο αναισθησιολόγος ήθελε να πάει για καφέ και ξέχασε να του δώσει το οξυγόνο που χρειαζόταν.

Παιδεία: είχα τελειώσει ΤΕΕ, οι μισοί στο σχολείο την πίνανε και οι άλλοι μισοί σκάγανε μύτη με παπί στο προαύλιο.

Ασφάλεια: μια φορά την μήνα είχαμε έναν πρεζάκια που προσπαθούσε να μπει στην πολυκατοικία (είχε μπει μερικές φορές). Η αστυνομία τον έπιανε και τον άφηνε.

Συγκοινωνίες: Δεν έχω γνωστό που δεν τον έχουν κλέψει μέσα σε λεωφορείο του ΟΑΣΘ. Το μέτρο ακόμη γίνεται.

Δημόσιες υπηρεσίες: Δεν ξέρω εάν έχουν κάτι τα μουτρα μου αλλά 7/10 ο υπάλληλος με κοιτούσε λες και του γάμησα την μάνα ή μου έκανε χάρη που με εξυπηρετεί.

Ευέλικτη αγορά εργασίας: Για το Πλαίσιο είχα πολλά πτυχία, για εταιρείες πάνω στον κλάδο μου δεν είχα εμπειρία.

Αξιοκρατία: Είχα βρει έναν συμμαθητή μου από το λύκειο το 15, μιλάμε, τον ρωτάω τι κάνει και μου λέει κάθεται σπίτι με τους δημόσιους υπαλλήλους γονείς του και περίμενε να βγει η ΝΔ για να τον βάλουν κάπου. Δεν ξέρω εάν μπήκε κάπου, αλλά ο θείος του ήταν δικηγόρος/συνεργάτης ενός βουλευτή της ΝΔ. Σίγουρα δεν χάθηκε.

Ψυχαγωγία: Η Θεσσαλονίκη είναι μια χαβούζα, δεν έχει και πολλά να κάνεις. Ο ΟΑΕΔ είχε κάποια ωραία προγράμματα για μαθήματα φωτογραφίας, βίντεο, ζωγραφικής (η γυναίκα μου τα έκανε αυτά) και το ΚΘΒΕ που είχε κάποιες καλές παραστάσεις. Ο αθλητισμός στην Ελλάδα είναι τραγικός. Άντε στην καλύτερη να πας με παρέα για 5χ5.
Πρώην εκμισθωτής του κυλικείου της Βουλής λάδωσε για παραμείνει ανοιχτός ενώ έπρεπε να έχει κλείσει απο το 2016, απο τότε που πηρε το κυλικείο δηλαδή.

Ψευτοανρθωπιστές όλων των χωρών, ενωθείτε! https://www.youtube.com/shorts/tyOHY83IBoc

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23970
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ελληνική ποιότητα ζωής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 18 Ιαν 2024, 21:03

Καλά αυτά που λες gobzi. Είπαμε όμως σε περίπτωση που έχεις τη δυνατότητα να ζεις άνετα και εδώ και έξω, θα προτιμούσες το έξω;
Από την άλλη συμφωνώ σε αυτό που είπε ο Ασέβαστος, πως αν έχεις μεγαλώσει στην Ελβετία πχ, το βλέπεις αλλιώς.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών