Η απόλυτη παρακμή του Ιδρύματος Ωνάση με την προβολή του: “Η Καταρίνα και η ομορφιά να σκοτώνεις φασίστες”

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9478
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Η απόλυτη παρακμή του Ιδρύματος Ωνάση με την προβολή του: “Η Καταρίνα και η ομορφιά να σκοτώνεις φασίστες”

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 19 Νοέμ 2023, 22:23

Exodus έγραψε:
19 Νοέμ 2023, 13:07
ΓΑΛΗ έγραψε:
19 Νοέμ 2023, 13:00
Exodus έγραψε:
19 Νοέμ 2023, 12:49
Γαμώ τα φουαγιέ για πρεμιέρες είστε. Πάντα συζήτηση επί του έργου. Αν ερχόσασταν σε παράστασή μου θα σας πετούσα έξω με μπράβους.
Και κάπου εδώ μια ψιλοάσχετη ερώτηση. Ποιος είναι ο τύπος στο άβαταρ σου; Γιατί κάτι από young Rasputin μου θυμίζει.
Ο Ιωάννης της Κροστάνδης, Ρώσος Άγιος και λόγιος της Εκκλησίας.
Έλα ρε, δεν είναι ο Λέμι δηλαδή, ε; :lol:
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Άβαταρ μέλους
Exodus
Δημοσιεύσεις: 2100
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2022, 12:59

Re: Η απόλυτη παρακμή του Ιδρύματος Ωνάση με την προβολή του: “Η Καταρίνα και η ομορφιά να σκοτώνεις φασίστες”

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Exodus » 19 Νοέμ 2023, 22:30

Isildur έγραψε:
19 Νοέμ 2023, 22:23
Έλα ρε, δεν είναι ο Λέμι δηλαδή, ε;
Εννοείς τον γνωστό μακαρίτη;
ΕΙΔΟΝ ΕΓΩ ΤΑΣ ΠΑΓΙΔΑΣ ΤΟΥ ΔΙΑΒΟΛΟΥ HΠΛΩΜΕΝΑΣ ΕΠΙ ΠΑΣΑΝ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΑΙ ΗΡΩΤΗΘΗΝ : ΑΡΑ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΕΚΦΥΓΕΙΝ ΤΑΥΤΑΣ; ΚΑΙ ΗΚΟΥΣΑ ΦΩΝΗΝ ΛΕΓΟΥΣΑΝ ΜΟΙ : "Ο ΤΑΠΕΙΝΟΣ".

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9478
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Η απόλυτη παρακμή του Ιδρύματος Ωνάση με την προβολή του: “Η Καταρίνα και η ομορφιά να σκοτώνεις φασίστες”

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 19 Νοέμ 2023, 22:37

Exodus έγραψε:
19 Νοέμ 2023, 22:30
Isildur έγραψε:
19 Νοέμ 2023, 22:23
Έλα ρε, δεν είναι ο Λέμι δηλαδή, ε;
Εννοείς τον γνωστό μακαρίτη;
Ε, ναι.

Εικόνα
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Άβαταρ μέλους
Exodus
Δημοσιεύσεις: 2100
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2022, 12:59

Re: Η απόλυτη παρακμή του Ιδρύματος Ωνάση με την προβολή του: “Η Καταρίνα και η ομορφιά να σκοτώνεις φασίστες”

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Exodus » 19 Νοέμ 2023, 22:41

Isildur έγραψε:
19 Νοέμ 2023, 22:37
Exodus έγραψε:
19 Νοέμ 2023, 22:30
Isildur έγραψε:
19 Νοέμ 2023, 22:23
Έλα ρε, δεν είναι ο Λέμι δηλαδή, ε;
Εννοείς τον γνωστό μακαρίτη;
Ε, ναι.

Εικόνα
Αιωνία η μνήμη, αλλά όχι των γούστων μου.
ΕΙΔΟΝ ΕΓΩ ΤΑΣ ΠΑΓΙΔΑΣ ΤΟΥ ΔΙΑΒΟΛΟΥ HΠΛΩΜΕΝΑΣ ΕΠΙ ΠΑΣΑΝ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΑΙ ΗΡΩΤΗΘΗΝ : ΑΡΑ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΕΚΦΥΓΕΙΝ ΤΑΥΤΑΣ; ΚΑΙ ΗΚΟΥΣΑ ΦΩΝΗΝ ΛΕΓΟΥΣΑΝ ΜΟΙ : "Ο ΤΑΠΕΙΝΟΣ".

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24635
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Η απόλυτη παρακμή του Ιδρύματος Ωνάση με την προβολή του: “Η Καταρίνα και η ομορφιά να σκοτώνεις φασίστες”

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 19 Νοέμ 2023, 23:00

Ρε μαλάκες έλεος είναι ολόκληρο έργο με υπόθεση και στόρι, μήπως να κατέβει και το "Αγάπη μου συρρικνωσα τα παιδιά" επειδή είναι κακό να συρρικνώνεις παιδιά;

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 29586
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Η απόλυτη παρακμή του Ιδρύματος Ωνάση με την προβολή του: “Η Καταρίνα και η ομορφιά να σκοτώνεις φασίστες”

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 20 Νοέμ 2023, 00:32

foscilis έγραψε:
19 Νοέμ 2023, 23:00
Ρε μαλάκες έλεος είναι ολόκληρο έργο με υπόθεση και στόρι, μήπως να κατέβει και το "Αγάπη μου συρρικνωσα τα παιδιά" επειδή είναι κακό να συρρικνώνεις παιδιά;
Στο δεύτερο το σενάριο έγινε απο επιστημονικό λάθος. Στο "η ομορφιά να σκοτώνεις φασίστες" (πόσο διεστραμμένος τίτλος;) αφήνει να εννοηθεί ότι "κακώς" το μέλος της οικογένειας δεν τον σκότωσε γιατί οι φασίστες είναι αποκρουστικοί, άρα... (πάμε στον τίτλο).

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8450
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Η απόλυτη παρακμή του Ιδρύματος Ωνάση με την προβολή του: “Η Καταρίνα και η ομορφιά να σκοτώνεις φασίστες”

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 20 Νοέμ 2023, 10:58

Αρίστος έγραψε:
18 Νοέμ 2023, 15:16
Υπάρχει θέση για βία στον αγώνα για έναν καλύτερο κόσμο; Μπορούμε να παραβιάζουμε τους νόμους της δημοκρατίας στην προσπάθειά μας να την υπερασπιστούμε; Πόσο ηθικό είναι να σκοτώνεις κάποιον που δεν είναι ηθικός;
Μια χαρα φιλσοσοφικα ερωτηματα ειναι αυτα, το προβλημα που ειναι;


Άβαταρ μέλους
Γάταρος
Δημοσιεύσεις: 7947
Εγγραφή: 05 Σεπ 2018, 03:12
Phorum.gr user: Φορουμίτης ο Δίκαιος

Re: Η απόλυτη παρακμή του Ιδρύματος Ωνάση με την προβολή του: “Η Καταρίνα και η ομορφιά να σκοτώνεις φασίστες”

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γάταρος » 07 Δεκ 2023, 09:32

Scouser έγραψε:
18 Νοέμ 2023, 16:01
Dwarven Blacksmith έγραψε:
18 Νοέμ 2023, 15:27
Δεν καταλαβαίνω γιατί υπάρχει ακόμα απορία.
Μια χαρά δεν δούλεψε το σκότωμα των φασιστών στον Β' ΠΠ; Ή μήπως χάσανε κάποιο debate στο πολύχρωμο παζάρι των ιδεών και έτσι τελείωσε ο πόλεμος, αλλά μας το κρύβουν; :smt017
Αν ως ''φασίστες'' ορίζει μόνο τους ομοϊδεάτες αυτών που σκοτώνονταν στον Β΄ΠΠ, τότε πάει στο διάολο, αν και στο σημείο αυτό θα πρέπει να διευκρινίσεις φαντάζομαι αν επικροτείς το drive by με το οποίο δολοφονήθηκαν πριν μερικά χρόνια οι δύο πιτσιρικάδες χρυσαυγίτες. Αλλά κάτι μου λέει ότι με τον όρο ''φασίστες'' δεν εννοεί μόνο τους νοσταλγούς του Μουσολίνι και του Χίτλερ.
Έχει εξηγήσει πως όταν λέει "φασίστας" εννοεί ένα μεγάλο φάσμα ανθρώπων που περιλαμβάνει και τους πατριώτες, όμως χρησιμοποιεί τη λέξη 'φασίστας" διότι θεωρεί ότι είναι αρνητικά φορτισμένη.
«Χρησιμοποίησα τη λέξη "φασίστες" με έναν επιστημονικά εσφαλμένο τρόπο, επειδή κάποιες άλλες λέξεις που θα ταίριαζαν στα ακροδεξιά κινήματα, τα οποία εμπνέονται από τον φασισμό, έχουν πλέον κανονικοποιηθεί. Όπως όταν λες ακροδεξιός, ακραίος εθνικιστής, σοβινιστής, εθνικιστικός, όταν λες ακόμα και πατριωτικός, δυστυχώς. Όταν λες κάμποσες από αυτές τις λέξεις, ιδίως λαϊκιστής ή ακροδεξιός, στην πραγματικότητα αυτές έχουν γίνει μέρος του δημοκρατικού τόξου, όχι μόνο με τη λαϊκή ψήφο αλλά και με την κανονικοποίησή τους στον δημόσιο λόγο, στα ΜΜΕ, στην πολιτική, στα καφέ.

Η λέξη "φασίστες" εξακολουθεί να ενοχλεί όποιον αποκαλείται φασίστας. Οπότε, απαιτώ να έχω το δικαίωμα να λέω κάποιον φασίστα, διότι άλλες λέξεις που θα έπρεπε επίσης να πονάνε, όπως ακροδεξιός ή λαϊκιστής, δεν πονάνε πλέον. Νομίζω λοιπόν πως όταν σε μια διαδήλωση, για παράδειγμα στο Σάο Πάουλο ή στο Ρίο ντε Τζανέιρο, άκουσα να αποκαλούν τον Μπολσονάρο φασίστα, μπορώ να καταλάβω ότι ο ιστορικός ή ο πολιτικός επιστήμονας, η κοινωνιολογία θα έλεγαν ότι αυτό δεν είναι σωστό. Αλλά ως πολίτης, εγώ το θεωρώ πολύ σωστό.»

Τιάγκο Ροντρίγκες
https://www.onassis.org/el/whats-on/tia ... -beauty-of
Η αλήθεια είναι μίσος γι' αυτούς που μισούν την αλήθεια.

Άβαταρ μέλους
micmic
Δημοσιεύσεις: 2203
Εγγραφή: 08 Μάιος 2023, 09:29
Phorum.gr user: micmic

Re: Η απόλυτη παρακμή του Ιδρύματος Ωνάση με την προβολή του: “Η Καταρίνα και η ομορφιά να σκοτώνεις φασίστες”

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από micmic » 07 Δεκ 2023, 09:51

To Ίδρυμα Ωνάση δεν είναι που χορηγεί και αυτό το σούργελο την Λένα Κιτσοπούλου; Enough said.

Άβαταρ μέλους
Lugozzi
Δημοσιεύσεις: 16049
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:31
Τοποθεσία: Βόρεια Περιοχή του Πρώτου Μέρους

Re: Η απόλυτη παρακμή του Ιδρύματος Ωνάση με την προβολή του: “Η Καταρίνα και η ομορφιά να σκοτώνεις φασίστες”

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lugozzi » 07 Δεκ 2023, 09:57

Dwarven Blacksmith έγραψε:
18 Νοέμ 2023, 15:54
Εν τω μεταξύ το έργο δεν είναι καν υπέρ της καταφατικής απάντησης, αλλά ψιλά γράμματα αυτά για τους αλληλέγυους των φα.
Δε βλέπω κάποια ερώτηση στον τίτλο
“Don't let a win get to your head or a loss to your heart.”

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43527
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Η απόλυτη παρακμή του Ιδρύματος Ωνάση με την προβολή του: “Η Καταρίνα και η ομορφιά να σκοτώνεις φασίστες”

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 07 Δεκ 2023, 11:17

Lugozzi έγραψε:
07 Δεκ 2023, 09:57
Dwarven Blacksmith έγραψε:
18 Νοέμ 2023, 15:54
Εν τω μεταξύ το έργο δεν είναι καν υπέρ της καταφατικής απάντησης, αλλά ψιλά γράμματα αυτά για τους αλληλέγυους των φα.
Δε βλέπω κάποια ερώτηση στον τίτλο
Ούτε εγώ βλέπω να είπα κάτι για τίτλο. Δες το OP όμως.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Lugozzi
Δημοσιεύσεις: 16049
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:31
Τοποθεσία: Βόρεια Περιοχή του Πρώτου Μέρους

Re: Η απόλυτη παρακμή του Ιδρύματος Ωνάση με την προβολή του: “Η Καταρίνα και η ομορφιά να σκοτώνεις φασίστες”

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lugozzi » 07 Δεκ 2023, 16:28

Dwarven Blacksmith έγραψε:
07 Δεκ 2023, 11:17
Lugozzi έγραψε:
07 Δεκ 2023, 09:57
Dwarven Blacksmith έγραψε:
18 Νοέμ 2023, 15:54
Εν τω μεταξύ το έργο δεν είναι καν υπέρ της καταφατικής απάντησης, αλλά ψιλά γράμματα αυτά για τους αλληλέγυους των φα.
Δε βλέπω κάποια ερώτηση στον τίτλο
Ούτε εγώ βλέπω να είπα κάτι για τίτλο. Δες το OP όμως.
Α, νόμιζα ότι μιλούσες για το έργο, με τίτλο "... η ομορφιά να σκοτώνεις φασιστες".
“Don't let a win get to your head or a loss to your heart.”

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43527
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Η απόλυτη παρακμή του Ιδρύματος Ωνάση με την προβολή του: “Η Καταρίνα και η ομορφιά να σκοτώνεις φασίστες”

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 07 Δεκ 2023, 16:37

Lugozzi έγραψε:
07 Δεκ 2023, 16:28
Dwarven Blacksmith έγραψε:
07 Δεκ 2023, 11:17
Lugozzi έγραψε:
07 Δεκ 2023, 09:57


Δε βλέπω κάποια ερώτηση στον τίτλο
Ούτε εγώ βλέπω να είπα κάτι για τίτλο. Δες το OP όμως.
Α, νόμιζα ότι μιλούσες για το έργο, με τίτλο "... η ομορφιά να σκοτώνεις φασιστες".
Ναι, για αυτό το έργο μιλάω, με τίτλο "... η ομορφιά να σκοτώνεις φασιστες".
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Lugozzi
Δημοσιεύσεις: 16049
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:31
Τοποθεσία: Βόρεια Περιοχή του Πρώτου Μέρους

Re: Η απόλυτη παρακμή του Ιδρύματος Ωνάση με την προβολή του: “Η Καταρίνα και η ομορφιά να σκοτώνεις φασίστες”

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lugozzi » 07 Δεκ 2023, 16:49

Dwarven Blacksmith έγραψε:
07 Δεκ 2023, 16:37
Lugozzi έγραψε:
07 Δεκ 2023, 16:28
Dwarven Blacksmith έγραψε:
07 Δεκ 2023, 11:17

Ούτε εγώ βλέπω να είπα κάτι για τίτλο. Δες το OP όμως.
Α, νόμιζα ότι μιλούσες για το έργο, με τίτλο "... η ομορφιά να σκοτώνεις φασιστες".
Ναι, για αυτό το έργο μιλάω, με τίτλο "... η ομορφιά να σκοτώνεις φασιστες".
Όχι.
Εσύ μιλάς για το ΟP που ο Αρίστος νομίζει ότι τίθεται κάποιο ερώτημα στον τίτλο.
“Don't let a win get to your head or a loss to your heart.”

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών