Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Athos
Δημοσιεύσεις: 4044
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 17:30
Phorum.gr user: Athos

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athos » 23 Ιαν 2020, 19:23

ΓΑΛΗ έγραψε:
23 Ιαν 2020, 18:46
- Casper - έγραψε:
23 Ιαν 2020, 16:28

Για να το συνδέσω με το άδικο που είπα πριν. Ένας γονέας έχει μια κόρη και έναν γιο. Ποιόν θα πρήξουν στα πρόσεξε και στα απέφυγε όταν είναι να βγουν και οι 2 έξω; Και όχι δεν είναι καθόλου ίδιος ο κίνδυνος που αντιμετωπίζει μια γυναίκα μόνη σε ένα πάρκινγκ από έναν άντρα! Οι γονείς συνεχώς σου λένε να έχεις στην παρέα σου έναν άντρα και να σε συνοδεύει μέχρι το πάρκινγκ. Γιατί άραγε; Το ίδιο θα λένε και στους γιους τους; Δεν το έχω δει πουθενά αυτό. Και ναι εγώ τρέμω και μόνο στην ιδέα να ξέρω πως θα βγω έξω και θα αναγκαστώ να παρκάρω κάπου απομακρυσμένα και πάντα φροντίζω να μην είμαι μόνη. Ζω με τον φόβο κάθε φορά που βγαίνω έξω το βράδυ και δεν υπερβάλλω καθόλου. Οι άντρες φίλοι μου δεν έχουν αυτές τις έγνοιες. Που να ήξερα κιόλας πως αν δεν άκουγα τους κακόμοιρους γονείς μου που με θέλουν γερή και μου συνέβαινε κάτι επειδή δεν ντύθηκα όπως έπρεπε και δεν κυκλοφορούσα με "ασφαλή" μέρη θα άκουγα και κριτική από πάνω, ή έστω θα ήξερα πως το σκέφτονται από μέσα τους.

Θα σου πω περιστατικό. Μέρα μεσημέρι, γυμνάσιο, με ρούχα σχολείου με συγγενικό πρόσωπο στο σπίτι. Κλωτσιά για να γλυτώσω. Αυτός ο άνθρωπος (ο θεός να τον κάνει) έχει για γονέα έναν φασιστάκο μισογύνη και τον έχει κάνει ίδιο με αυτόν. Να μισεί τις γυναίκες και να νομίζει με το θράσος που έχει πως μπορεί να κάνει ό,τι θέλει χωρίς συνέπειες. Και όλοι θα ρωτήσουν αντανακλαστικά. ΕΣΥ τι έκανες; Δεν μίλησες; Μήπως να επικεντρωθούμε πάλι στην παράλογη ντροπή του θύματος; Οκ να το δούμε κι' αυτό και να το διορθώσουμε, αλλά με το περιβάλλον των θυτών τι θα κάνουμε; Ή νομίζουμε πως όλοι οι βιαστές είναι ψυχοπαθείς με γενετική προδιάθεση και οι κοινωνία δεν μπορεί να κάνει το παραμικρό; Μίλησα για περιβάλλον και εκπαίδευση, μίλησα για την τεράστια ευθύνη που έχουν οι γονείς όταν μεγαλώνουν παιδιά (κορίτσια ΚΑΙ αγόρια) αλλά ξαφνικά όλοι πάλι σηκώνουμε τα χέρια ψηλά και ειρωνευόμαστε όποιον τολμάει να μιλήσει για λύσεις σε ένα τόσο σοβαρό θέμα. Από τη στιγμή που θα γίνει το κακό δεν γίνονται πολλά και ούτε μας νοιάζει τι φορούσε το θύμα ή σε τι περιβάλλον μεγάλωσε ο θύτης. Το θέμα είναι να το προλάβουμε και εγώ απλά δεν επικεντρώνομαι στην αποφυγή του "προκλητικού" ντυσίματος ή κακόφημων περιοχών αλλά και στην ευθύνη που έχει ο κάθε γονέας να μεγαλώσει σε όσο γίνεται σωστό περιβάλλον τα παιδιά του για να μην καταλήγουν δολοφόνοι ή και βιαστές. Οκ κάποιοι θα ξεφύγουν. Κάποιοι θα γλυτώσουν. Έστω και ένας να γλυτώσει, κέρδος θα είναι. Ολόκληρη η επιστήμη της ψυχολογίας και την ψυχιατρικής δίνει έμφαση στο περιβάλλον των ατόμων με διαταραχές, αλλά το φόρουμ ξέρει καλύτερα και ειρωνεύεται. Ακόμα και για τους παιδόφιλους, το κατάλληλο περιβάλλον και θεραπεία θα τους αποτρέψει από το να γίνουν παιδεραστές. Ακόμα και άτομα με ψυχιατρικές διαταραχές δικαιούνται την θεραπεία τους στο ψυχιατρείο (και όχι στη φυλακή). Γιατί να μην προσπαθήσεις να προλάβεις το οτιδήποτε με την κατάλληλη εκπαίδευση ή θεραπεία όταν βλέπεις κάποια πράγματα που σου χτυπάνε καμπανάκι; Ανεύθυνη στάση λοιπόν (εξού και το "ντροπή") θεωρώ ότι έχουν όλοι όσοι υποστηρίζουν πως πρόληψη μπορεί να υπάρξει μόνο με την αποφυγή των θυμάτων από δυσάρεστες καταστάσεις. Ο καθένας να δει τις ευθύνες του ξεχωριστά. Ο γονέας να δώσει την σωστή ανατροφή και στην μονάκριβη του κόρη αλλά και στον γιο του ώστε να σέβεται τις γυναίκες και αν δει ανησυχητικά συμπτώματα να ενεργήσει ΑΜΕΣΑ. Και όταν βλέπει ο μονάκριβος γιος κοπέλες με ελαφριά ένδυση, να μην τις θεωρεί αυτόματα εύκολες και ότι δεν αξίζουν σεβασμό. Προσωπική ευθύνη για τις επιλογές μας έχουμε όλοι και εμείς την πληρώνουμε. Μην βγάζουμε όμως απ' το παιχνίδι το πραγματικό πρόβλημα!
Kαι πάλι θέτεις ως προτεραιότητα για την αντιμετώπιση του προβλήματος, την εκπαίδευση των ανδρών από τη νηπιακή ηλικία, αφήνοντας τελείως έξω ή τελευταία την αντίστοιχη εκπαίδευση των γυναικών σ' αυτό το θέμα. Και γενικώς θέλεις το πρόβλημα να το λύσει κάποιος από μηχανής θεός για να μην φοβάσαι να κυκλοφορείς και να φέρεσαι όπως θέλεις αλλά και να μην ενοχλείσαι από τις συστάσεις των άλλων για την επικινδυνότητα μιας κατάστασης που φοβάσαι κι εσύ. Θέλεις από τους άντρες να φέρονται ως ιππότες και να σε συνοδεύουν ως προστάτες σε απόμακρα μέρη ενώ συγχρόνως τους κατηγορείς για γενική κουλτούρα βιασμού. Κάπου δεν είναι συμβατά αυτά τα δύο γιατί στην τελική, το τελευταίο που μπορεί να απαιτεί από τους άντρες μια γυναίκα που υποστηρίζει έστω και συμβολικά ότι όλοι οι άντρες είναι βιαστές, είναι ασκήσεις ιπποτισμού.

Αρχικώς, δεν πιστεύω ότι υπάρχουν σήμερα οικογένειες που καλλιεργούν στα αγόρια τους κουλτούρα βιασμού (με την πραγματική και όχι την τραβηγμένη έννοια που επιχειρούν οι οργισμένες φεμινίστριες που προβάλλουν ως βιασμό το οτιδήποτε). Ξέρω απλώς ότι κάποιοι θα φροντίσουν να κρύψουν το πρόβλημα κάτω από το χαλί αν υπάρξει κρούσμα από συγγενικό ή πολύ οικείο πρόσωπο, όχι επειδή έχουν κουλτούρα βιασμού αλλά επειδή απλώς ντρέπονται να παραδεχθούν δημόσια ότι υπάρχει κάποιο προβληματικό πρόσωπο στον οικογενειακό τους ή στενό κύκλο. Με το ίδιο ακριβώς σκεπτικό που θα προσπαθήσουν να κρύψουν το οτιδήποτε, που θα χαλάσει την εικόνα τους στο κοινωνικό περιβάλλον. Είτε είναι ψυχική ασθένεια κάποιου μέλους, είτε οτιδήποτε θα θεωρηθεί από τους άλλους ως ντροπιαστικό. Και φυσικά, παίζει παντού και πάντα ο φόβος ή αμηχανία για καταγγελία, προς οποιοδήποτε πρόσωπο έχει μεγαλύτερη εξουσία από τους ίδιους. Είναι το ίδιο μοτίβο παντού και λειτουργεί τόσο στους άντρες όσο και στις γυναίκες στον ίδιο βαθμό.

Γιατί αν υπήρχε όντως κουλτούρα βιασμού, όπως την εννοείς, θα έπρεπε να θεωρήσουμε ότι όλα τα ενήλικα αλλά και ανήλικα κοριτσάκια που κυκλοφορούν με σέξυ ντύσιμο και βαρύ για την ηλικία τους βάψιμο στις βραδυνές τους εξόδους, ποστάρουν σέξυ φωτο στα σοσιαλμίντια κλπ είναι ορφανά. Ευτυχώς, δεν είναι. Και ξέρουμε όλοι πολύ καλά, ότι έχουν περάσει πολλά χρόνια από την εποχή που η αυταρχική οικογένεια καθόριζε τις κινήσεις των κοριτσιών. Οπότε, για ποια νοοτροπία μου μιλάς;

Από εκεί και πέρα, το να προδιαγράφεις τι ακριβώς λένε στο “μονάκριβο γιο” οι οικογένειες και τι όχι, είναι μάλλον άστοχο. Δεν μεγαλώνουν όλοι οι γονείς τις κόρες τους σαν μικρές πριγκιπισούλες ούτε σαν μικρούς πρίγκιπες τους γιούς. Και καλώς ή κακώς, τα παιδιά ελάχιστα επηρεάζονται πλέον από τη νοοτροπία των γονιών, μετά την εφηβεία. Το φιλικό τους περιβάλλον καθορίζει σε μεγαλύτερο βαθμό την άποψη και συμπεριφορά για το άλλο φύλο. Σ’ αυτό το περιβάλλον εκπαιδεύονται ερωτικά, στις δικές τους παρέες και όχι στα οικογενειακά τραπέζια. Και ναι, αν είναι αδύνατοι χαρακτήρες θα μιμηθούν και συμπεριφορές που πιθανόν να μην τα εκφράζουν, απλώς για να δείχνουν αποδεκτά.

Μήπως λοιπόν συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο και είναι πιο συνηθισμένο να καλλιεργείται πιο έντονα στα κοριτσάκια ο ρόλος της σεξιστικής συμπεριφοράς και εμφάνισης ως κύριο χαρακτηριστικό του φύλου τους; Και τι ακριβώς θέλουν στην τελική αυτά τα κοριτσάκια; Να παίζουν με τα αγοράκια, στο βολικό πλαίσιο που τονώνει την αυτοπεποίθηση τους αλλά να αρχίζουν να διαμαρτύρονται για την υποβάθμιση της προσωπικότητας τους όταν τα αγοράκια εστιάζουν σ' αυτό που προβάλλουν; Αυτό θεωρούν ισότητα και ελευθερία; Αν ναι, να τα χαίρονται αμφότερα αλλά πακέτο θα πάρουν και τις λύπες που μπορεί να προκύψουν από αυτόν τον αγώνα.

Θα επαναλάβω λοιπόν ότι προσωπικώς δεν πρόκειται με τίποτα να ισοπεδώσω τα κορίτσια αλλά και τις μεγαλύτερες γυναίκες που είναι θύματα βιασμού, με την κάθε γυναίκα που δεν μπορεί να ξεκαθαρίσει τι ακριβώς θέλει από τους άντρες. Και τι ακριβώς είναι αυτό που θα ντραπεί να πει ξεκάθαρα στην καταγγελία ενός βιασμού. Για ποιο λόγο θα ντραπεί αν όντως θεωρεί ότι αυτό που έκανε ο άλλος ήταν βιασμός;

Μήπως λοιπόν η όποια ενημέρωση τόσο από την οικογένεια όσο και από την πολιτεία, θα έπρεπε να εστιάσει κυρίως σ’ αυτό;

Να σταματήσουν να προβάλλουν όλοι ως διασυρμό της γυναίκας, την καταγγελία του βιασμού; Γιατί οι παρλαπίπες στις πλατείες και οι εξομολογήσεις στα σοσιαλμίντια, δεν είναι τίποτα άλλο παρά στρουθοκαμηλισμός, που περισσότερο παραπέμπει σε υστερικές φιγούρες παρά σε υπεύθυνα άτομα.
Ουδείς θα δώσει πραγματική σημασία σ’ αυτά, αν επαναλαμβάνεται μονίμως ότι για τις γυναίκες είναι διασυρμός, απλώς γιατί δίνει περισσότερο χώρο σ’ αυτούς που θα επιχειρήσουν κάτι περισσότερο από αυτό που η γυναίκα επιθυμεί.
Αυτό που πραγματικά θα αποθαρρύνει τους “περιφερειακούς” βιαστές, θα είναι η αύξηση των καταγγελιών από γυναίκες που ξέρουν να παίρνουν την ευθύνη των πράξεων τους και δεν ντρέπονται γι’ αυτό.

Γιατί το να δείχνει η κάθε κοπελιά με το δαχτυλάκι της, τον οποιοδήποτε περαστικό ως βιαστή, δεν είναι μαγκιά.
Μαγκιά είναι να μπορεί να δείξει με το δάχτυλο της τον πραγματικό βιαστή.
Με επώνυμη καταγγελία και όχι ανώνυμα τιτιβίσματα.
:goodpost::bravo:
θα το δουλεύετε σκληρά το εξηνταράκι σας

Άβαταρ μέλους
stargazer
Δημοσιεύσεις: 820
Εγγραφή: 24 Μάιος 2019, 11:55

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stargazer » 23 Ιαν 2020, 19:25

O I έγραψε:
23 Ιαν 2020, 19:14
Συνήθως οι γυναίκες μιμούνται κάτι που τις κάνει να νιώθουν αντεργράουντ χωρίς να γνωρίζουν τον κίνδυνο
stargazer έγραψε:
23 Ιαν 2020, 18:18
Μια μικρή παρατήρηση

Αν ένα αγόρι δει τον πάτερα να χτυπάει την μάνα, όπως αναφέρθηκε πριν, δεν θα υιοθετήσει αυτή την συμπεριφορά γιατί την βλέπει να υποφέρει και να κακοποιείται. Μεταξύ τους έχουν πολύ ισχυρό δεσμό, οπότε το αγόρι θα μισήσει τον πατέρα. Αντίθετα η παθολογία του βιαστή γεννιέται από προβληματική σχέση με την μητέρα όπως έλεγε και το λινκ που παρέθεσα πριν, αυτό που δεν διαβάσατε.

Δομικό χαρακτηριστικό της προσωπικότητας του βιαστή ωστόσο είναι το έντονο μίσος του προς τις γυναίκες. Πώς όμως γεννήθηκε το μίσος αυτό; Η πλειονότητα των βιαστών έχουν μεγαλώσει σε οικογένειες, στις οποίες η στάση της μητέρας ενθάρρυνε και τροφοδότησε την περιφρόνηση προς τις γυναίκες. Οι μητέρες των βιαστών περιγράφονται από τους ίδιους είτε ως σκληρές και κακοποιητικές, είτε ως «αμφιβόλου ηθικής». Έτσι σταδιακά το παιδί αρχίζει να αναπτύσσει μίσος προς την μητέρα η οποία αποτελεί το πρότυπο πάνω στο οποίο στηρίζονται όλες οι μετέπειτα σχέσεις.

http://dikepsy.gr/index.php?view=view_a ... 89&lang=el


Οπότε αν οι γυναίκες σταματήσουν να είναι κακοποιητικές προς τα αγόρια τους η να είναι αμφιβόλου ηθικής, τότε θα αλλάξει ο κόσμος

Problem solved
Μπαρούφες λέει το λινκ
Μεγάλωσα σε οικογένεια που ο πατέρας όντας αλκοολικός χτυπούσε τη μάνα μου που με συμπεριφερόταν με στοργή που εκπληρούσε και πατέρα και μητέραα.
Όταν μια γκόμενα που τα είχα μου την έβρισε "γαμώ τη μάνα σου", τής έβαλα το κεφάλι στη χέστρα μετά από κλωτσιά που της έσπασε το σαγόνι. Την πήγα στο ΚΑΤ και τής έβαλαν λάμα. Φυσικά τής συμπαραστάθηκα και έκανα τα δέοντα.
Ντρέπομαι αλλά έτσι έγινε πριν 27 χρόνια, κάτι που δεν θα ξανα-έκανα με την καμία και για καμένα λόγο αλλά δυστυχώς έτσι ήταν η ψυχολογία μου τότε και ντρέπομαι γι αυτό αλλά αυτό για κάποιους που βλέπουν τον άνθρωπο ως στιγμή τής ιστορίας του είναι ανεπανόρθωτο..

Μπαρούφες

Για την ιστορία
Με τη γυναίκα αυτή διατηρώ φιλική σχέση και με έχει συγχωρέσει για το σφάλμα τής κακοποίησης καταλαβαίνοντας το λάθος της να μου βρίσει έτσι αισχρώς και μάλιστα μπροστά της, σε μένα τη μάνα μου που σ' εκείνα τα δύσκολα χρόνια ήταν το στήριγμά μου.
Τα είπαμε και κατάλαβε
Παρόμοια και εγώ δεν έχω συγχωρέσει τον εαυτό μου γι' αυτή μου την αντίδραση αλλά ο χρόνος δε γυρνάει πίσω όμως όπως διαπίστωσα οι σχέσεις των ανθρώπων διορθώνονται και είναι λάθος αυτά που διαβάζω από διάφορες στατιστικές ή απόψεις όπως και την ανωτέρω

.,
Μάλλον φορτίστηκες συναισθηματικά και δεν είδες καλά

Αυτό που λες λέει το λινκ και το σκηνικό πατέρας χτυπάει μάνα το βίωσες όπως το είπα στην αρχή

Να σημειώσω ότι άρχισες να αλλάζεις άποψη μετά το "έγκλημα"

Ένας άλλος στην θέση σου μπορεί να είχε βιώσει την ίδια κατάσταση πιο τραυματικά και να την σκότωνε. Εσύ όχι. Για τον πρώτο μιλάμε.

Άβαταρ μέλους
stargazer
Δημοσιεύσεις: 820
Εγγραφή: 24 Μάιος 2019, 11:55

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stargazer » 23 Ιαν 2020, 19:28

Ασέβαστος έγραψε:
23 Ιαν 2020, 19:17

επειδη αυτο νομιζω δεν ειναι πολυ ευκολο, λογω διαφορετικης μυικης δυναμης, θα μαντευα οτι πιο συχνο ειναι να ειναι single moms.

και εδω ισως πρεπει να επανεξεταστει το οτι τυπικα η μανα παιρνει το παιδι σε εναν χωρισμο.
Εννοώ συναισθηματική κακοποίηση

Αυτό είναι ελεεινό και πρέπει να αλλάξει

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14920
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 23 Ιαν 2020, 19:32

O I έγραψε:
23 Ιαν 2020, 19:14
Μπαρούφες λέει το λινκ
Μεγάλωσα σε οικογένεια που ο πατέρας όντας αλκοολικός χτυπούσε τη μάνα μου που με συμπεριφερόταν με στοργή που εκπληρούσε και πατέρα και μητέραα.
Όταν μια γκόμενα που τα είχα μου την έβρισε "γαμώ τη μάνα σου", τής έβαλα το κεφάλι στη χέστρα μετά από κλωτσιά που της έσπασε το σαγόνι. Την πήγα στο ΚΑΤ και τής έβαλαν λάμα. Φυσικά τής συμπαραστάθηκα και έκανα τα δέοντα.
Ντρέπομαι αλλά έτσι έγινε πριν 27 χρόνια, κάτι που δεν θα ξανα-έκανα με την καμία και για καμένα λόγο αλλά δυστυχώς έτσι ήταν η ψυχολογία μου τότε και ντρέπομαι γι αυτό αλλά αυτό για κάποιους που βλέπουν τον άνθρωπο ως στιγμή τής ιστορίας του είναι ανεπανόρθωτο..

Μπαρούφες

Για την ιστορία
Με τη γυναίκα αυτή διατηρώ φιλική σχέση και με έχει συγχωρέσει για το σφάλμα τής κακοποίησης καταλαβαίνοντας το λάθος της να μου βρίσει έτσι αισχρώς και μάλιστα μπροστά της, σε μένα τη μάνα μου που σ' εκείνα τα δύσκολα χρόνια ήταν το στήριγμά μου.
Τα είπαμε και κατάλαβε
Παρόμοια και εγώ δεν έχω συγχωρέσει τον εαυτό μου γι' αυτή μου την αντίδραση αλλά ο χρόνος δε γυρνάει πίσω όμως όπως διαπίστωσα οι σχέσεις των ανθρώπων διορθώνονται και είναι λάθος αυτά που διαβάζω από διάφορες στατιστικές ή απόψεις όπως και την ανωτέρω

.,
ότι πιο εμετικό έχω διαβάσει εδώ μέσα.υποτίθεται ότι εξομολογήσαι κάτι που σε κάνει να ντρέπεσαι και κάνει μπαμ το ποζάρισμα και το σκληροκαριολίκι

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41085
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 23 Ιαν 2020, 19:37

- Casper - έγραψε:
23 Ιαν 2020, 17:20
Βεβαίως και βιάζονται, βεβαίως και υπάρχει κίνδυνος, αλλά μην συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα. Άλλη σωματική διάπλαση έχει ένας άντρας για να προστατευτεί, και άλλη η μέση γυναίκα. Επίσης είναι το ίδιο να κυκλοφορείς μόνη σου (ή έστω με φίλη) από το να κυκλοφορείς με τον φίλο σου;
Η σωματική διάπλαση μικρό ρόλο παίζει όταν κάποιος σού επιτίθεται κακόβουλα. Ούτε την ευκαιρία να αντιδράσεις θα σου δώσει ούτε θα παίξει επί ίσοις όροις. Και δεν είναι τόσο τρομακτική η διαφορά σωματικής διάπλασης για να παίξει ουσιώδη ρόλο σε μια αιφνίδια επίθεση, ειδικά απέναντι σε πάνω από ένα άτομο.
- Casper - έγραψε:
23 Ιαν 2020, 17:20
Επίσης γιατί νομίζεις πως άμα λες σε κάποιον ενώ είσαι ελεύθερη "δεν ενδιαφέρομαι" συνεχίζει να σε πρήζει ενώ αμα του λες πως έχει σχέση αμέσως σταματάει; Στην πρώτη περίπτωση δεν σε σέβεται, στην 2η απλά σέβεται το φύλο του γιατί θα μπορούσε να είναι ο ίδιος στη θέση του. Μπορεί να το βρίσκεις ακραίο σαν παράδειγμα και ότι δεν συνδέεται αλλά βλέπεις και εδώ πόσο σέβονται το φύλο σου και γενικά το "όχι".
Συγγνώμη, αλλά γενικά δεν ισχύουν αυτά. Ναι, θα υπάρξει αυτός που θα σε πρήξει, ναι, θα υπάρξει αυτός που άμα πεις ότι έχεις σχέση θα σε παρατήσει, αλλά κατά κύριο λόγο θα σε αφήσει ήσυχη και στις δυο περιπτώσεις και το ίδιο θα συμβεί και με αντεστραμμένους ρόλους. Δηλαδή θα υπάρξουν γυναίκες που θα επιμείνουν, μην πω ότι πιο πιθανό είναι να επιμείνει μια γυναίκα. Επίσης μπορεί να συνεχίσουν να σε πρήζουν αν πεις ότι έχεις σχέση. Και τα δυο φύλα.

Αλλά μην γενικεύουμε άσκοπα. Οι περισσότεροι άντρες, αν τους πεις «δεν ενδιαφέρομαι», θα τζάσουν. Τα συμπεράσματα που βγάζεις είναι λίγο προαποφασισμένα. Προσπαθείς να αιτιολογήσεις ένα φαινόμενο που δεν είναι γενικευμένο.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4318
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 23 Ιαν 2020, 19:39

stargazer έγραψε:
23 Ιαν 2020, 19:25
O I έγραψε:
23 Ιαν 2020, 19:14
Συνήθως οι γυναίκες μιμούνται κάτι που τις κάνει να νιώθουν αντεργράουντ χωρίς να γνωρίζουν τον κίνδυνο
stargazer έγραψε:
23 Ιαν 2020, 18:18
Μια μικρή παρατήρηση

Αν ένα αγόρι δει τον πάτερα να χτυπάει την μάνα, όπως αναφέρθηκε πριν, δεν θα υιοθετήσει αυτή την συμπεριφορά γιατί την βλέπει να υποφέρει και να κακοποιείται. Μεταξύ τους έχουν πολύ ισχυρό δεσμό, οπότε το αγόρι θα μισήσει τον πατέρα. Αντίθετα η παθολογία του βιαστή γεννιέται από προβληματική σχέση με την μητέρα όπως έλεγε και το λινκ που παρέθεσα πριν, αυτό που δεν διαβάσατε.

Δομικό χαρακτηριστικό της προσωπικότητας του βιαστή ωστόσο είναι το έντονο μίσος του προς τις γυναίκες. Πώς όμως γεννήθηκε το μίσος αυτό; Η πλειονότητα των βιαστών έχουν μεγαλώσει σε οικογένειες, στις οποίες η στάση της μητέρας ενθάρρυνε και τροφοδότησε την περιφρόνηση προς τις γυναίκες. Οι μητέρες των βιαστών περιγράφονται από τους ίδιους είτε ως σκληρές και κακοποιητικές, είτε ως «αμφιβόλου ηθικής». Έτσι σταδιακά το παιδί αρχίζει να αναπτύσσει μίσος προς την μητέρα η οποία αποτελεί το πρότυπο πάνω στο οποίο στηρίζονται όλες οι μετέπειτα σχέσεις.

http://dikepsy.gr/index.php?view=view_a ... 89&lang=el


Οπότε αν οι γυναίκες σταματήσουν να είναι κακοποιητικές προς τα αγόρια τους η να είναι αμφιβόλου ηθικής, τότε θα αλλάξει ο κόσμος

Problem solved
Μπαρούφες λέει το λινκ
Μεγάλωσα σε οικογένεια που ο πατέρας όντας αλκοολικός χτυπούσε τη μάνα μου που με συμπεριφερόταν με στοργή που εκπληρούσε και πατέρα και μητέραα.
Όταν μια γκόμενα που τα είχα μου την έβρισε "γαμώ τη μάνα σου", τής έβαλα το κεφάλι στη χέστρα μετά από κλωτσιά που της έσπασε το σαγόνι. Την πήγα στο ΚΑΤ και τής έβαλαν λάμα. Φυσικά τής συμπαραστάθηκα και έκανα τα δέοντα.
Ντρέπομαι αλλά έτσι έγινε πριν 27 χρόνια, κάτι που δεν θα ξανα-έκανα με την καμία και για καμένα λόγο αλλά δυστυχώς έτσι ήταν η ψυχολογία μου τότε και ντρέπομαι γι αυτό αλλά αυτό για κάποιους που βλέπουν τον άνθρωπο ως στιγμή τής ιστορίας του είναι ανεπανόρθωτο..

Μπαρούφες

Για την ιστορία
Με τη γυναίκα αυτή διατηρώ φιλική σχέση και με έχει συγχωρέσει για το σφάλμα τής κακοποίησης καταλαβαίνοντας το λάθος της να μου βρίσει έτσι αισχρώς και μάλιστα μπροστά της, σε μένα τη μάνα μου που σ' εκείνα τα δύσκολα χρόνια ήταν το στήριγμά μου.
Τα είπαμε και κατάλαβε
Παρόμοια και εγώ δεν έχω συγχωρέσει τον εαυτό μου γι' αυτή μου την αντίδραση αλλά ο χρόνος δε γυρνάει πίσω όμως όπως διαπίστωσα οι σχέσεις των ανθρώπων διορθώνονται και είναι λάθος αυτά που διαβάζω από διάφορες στατιστικές ή απόψεις όπως και την ανωτέρω

.,
Μάλλον φορτίστηκες συναισθηματικά και δεν είδες καλά

Αυτό που λες λέει το λινκ και το σκηνικό πατέρας χτυπάει μάνα το βίωσες όπως το είπα στην αρχή

Να σημειώσω ότι άρχισες να αλλάζεις άποψη μετά το "έγκλημα"

Ένας άλλος στην θέση σου μπορεί να είχε βιώσει την ίδια κατάσταση πιο τραυματικά και να την σκότωνε. Εσύ όχι. Για τον πρώτο μιλάμε.
Όλα παίζουν
Κακό είναι οι μονόπλευρες απόψεις που επικεντρώνουν στοχοποιώντας κάποιες καταστάσεις ως αιτία φαινομένων που όπως βλέπεις δεν είναι θέσφατα

.,
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4318
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 23 Ιαν 2020, 19:40

nowhere έγραψε:
23 Ιαν 2020, 19:32
O I έγραψε:
23 Ιαν 2020, 19:14
Μπαρούφες λέει το λινκ
Μεγάλωσα σε οικογένεια που ο πατέρας όντας αλκοολικός χτυπούσε τη μάνα μου που με συμπεριφερόταν με στοργή που εκπληρούσε και πατέρα και μητέραα.
Όταν μια γκόμενα που τα είχα μου την έβρισε "γαμώ τη μάνα σου", τής έβαλα το κεφάλι στη χέστρα μετά από κλωτσιά που της έσπασε το σαγόνι. Την πήγα στο ΚΑΤ και τής έβαλαν λάμα. Φυσικά τής συμπαραστάθηκα και έκανα τα δέοντα.
Ντρέπομαι αλλά έτσι έγινε πριν 27 χρόνια, κάτι που δεν θα ξανα-έκανα με την καμία και για καμένα λόγο αλλά δυστυχώς έτσι ήταν η ψυχολογία μου τότε και ντρέπομαι γι αυτό αλλά αυτό για κάποιους που βλέπουν τον άνθρωπο ως στιγμή τής ιστορίας του είναι ανεπανόρθωτο..

Μπαρούφες

Για την ιστορία
Με τη γυναίκα αυτή διατηρώ φιλική σχέση και με έχει συγχωρέσει για το σφάλμα τής κακοποίησης καταλαβαίνοντας το λάθος της να μου βρίσει έτσι αισχρώς και μάλιστα μπροστά της, σε μένα τη μάνα μου που σ' εκείνα τα δύσκολα χρόνια ήταν το στήριγμά μου.
Τα είπαμε και κατάλαβε
Παρόμοια και εγώ δεν έχω συγχωρέσει τον εαυτό μου γι' αυτή μου την αντίδραση αλλά ο χρόνος δε γυρνάει πίσω όμως όπως διαπίστωσα οι σχέσεις των ανθρώπων διορθώνονται και είναι λάθος αυτά που διαβάζω από διάφορες στατιστικές ή απόψεις όπως και την ανωτέρω

.,
ότι πιο εμετικό έχω διαβάσει εδώ μέσα.υποτίθεται ότι εξομολογήσαι κάτι που σε κάνει να ντρέπεσαι και κάνει μπαμ το ποζάρισμα και το σκληροκαριολίκι
Καλό εξημέρωμα

.,
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41085
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 23 Ιαν 2020, 19:45

- Casper - έγραψε:
23 Ιαν 2020, 18:26
Όταν ο άλλος θεωρεί πως αν κάποια κοπέλα είναι ντυμένη ξέκωλο σε μπαρ και τον ακολουθεί στο σπίτι του, του έχει ΗΔΗ δώσει συναίνεση και αυτό δεν ονομάζεται για εσάς κουλτούρα βιασμού και πραγματικό πρόβλημα ( ! ), τι άλλο να πούμε;
Δεν ξέρω. Ας πούμε, κάτι άσχετο.

Π.χ. είναι η άλλη ντυμένη σαν ξέκωλο, γνωρίζει έναν νταγλαρά στο μπαρ και μετά από 2 ποτά πηγαίνει σπίτι του. Τι πηγαίνει να κάνουν; Να πλέξουνε πουλόβερ;

Εννοείται πως μπορεί μετά να το μετανιώσει, αλλά φυσικά και αρχικά έχει δώσει συναίνεση. Τι βλακείες καθόμαστε και λέμε;

Εσύ δηλαδή το κάνεις συχνά να ντύνεσαι γυμνή και να πηγαίνεις στα σπίτια αγνώστων που γνώρισες στο μπαρ για να θαυμάσεις το γούστο τους στην διακόσμηση; Κάνεις κάποιο διδακτορικό στην ελληνική κουλτούρα διακόσμησης εργένηδων;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71039
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 23 Ιαν 2020, 19:50

O I έγραψε:
23 Ιαν 2020, 19:39
stargazer έγραψε:
23 Ιαν 2020, 19:25
O I έγραψε:
23 Ιαν 2020, 19:14
Συνήθως οι γυναίκες μιμούνται κάτι που τις κάνει να νιώθουν αντεργράουντ χωρίς να γνωρίζουν τον κίνδυνο


Μπαρούφες λέει το λινκ
Μεγάλωσα σε οικογένεια που ο πατέρας όντας αλκοολικός χτυπούσε τη μάνα μου που με συμπεριφερόταν με στοργή που εκπληρούσε και πατέρα και μητέραα.
Όταν μια γκόμενα που τα είχα μου την έβρισε "γαμώ τη μάνα σου", τής έβαλα το κεφάλι στη χέστρα μετά από κλωτσιά που της έσπασε το σαγόνι. Την πήγα στο ΚΑΤ και τής έβαλαν λάμα. Φυσικά τής συμπαραστάθηκα και έκανα τα δέοντα.
Ντρέπομαι αλλά έτσι έγινε πριν 27 χρόνια, κάτι που δεν θα ξανα-έκανα με την καμία και για καμένα λόγο αλλά δυστυχώς έτσι ήταν η ψυχολογία μου τότε και ντρέπομαι γι αυτό αλλά αυτό για κάποιους που βλέπουν τον άνθρωπο ως στιγμή τής ιστορίας του είναι ανεπανόρθωτο..

Μπαρούφες

Για την ιστορία
Με τη γυναίκα αυτή διατηρώ φιλική σχέση και με έχει συγχωρέσει για το σφάλμα τής κακοποίησης καταλαβαίνοντας το λάθος της να μου βρίσει έτσι αισχρώς και μάλιστα μπροστά της, σε μένα τη μάνα μου που σ' εκείνα τα δύσκολα χρόνια ήταν το στήριγμά μου.
Τα είπαμε και κατάλαβε
Παρόμοια και εγώ δεν έχω συγχωρέσει τον εαυτό μου γι' αυτή μου την αντίδραση αλλά ο χρόνος δε γυρνάει πίσω όμως όπως διαπίστωσα οι σχέσεις των ανθρώπων διορθώνονται και είναι λάθος αυτά που διαβάζω από διάφορες στατιστικές ή απόψεις όπως και την ανωτέρω

.,
Μάλλον φορτίστηκες συναισθηματικά και δεν είδες καλά

Αυτό που λες λέει το λινκ και το σκηνικό πατέρας χτυπάει μάνα το βίωσες όπως το είπα στην αρχή

Να σημειώσω ότι άρχισες να αλλάζεις άποψη μετά το "έγκλημα"

Ένας άλλος στην θέση σου μπορεί να είχε βιώσει την ίδια κατάσταση πιο τραυματικά και να την σκότωνε. Εσύ όχι. Για τον πρώτο μιλάμε.
Όλα παίζουν
Κακό είναι οι μονόπλευρες απόψεις που επικεντρώνουν στοχοποιώντας κάποιες καταστάσεις ως αιτία φαινομένων που όπως βλέπεις δεν είναι θέσφατα

.,
Νομίζω ότι στη δική σου περίπτωση έδρασες προστατευτικά και όχι εκδικητικά προς τη μητέρα σου.
Και σίγουρα ήταν εν βρασμώ γιατί ήταν ξέσπασμα συσσωρευμένης οργής.

Το λινκ όμως μιλάει για κακοποιητικές και όχι στοργικές μάνες όπως η δική σου.
Το δικό σου τραύμα έγινε από τον πατέρα όχι από τη μάνα, αυτή το επούλωνε ή τουλάχιστον προσπαθούσε.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14797
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 23 Ιαν 2020, 20:04

hellegennes έγραψε:
23 Ιαν 2020, 19:45
- Casper - έγραψε:
23 Ιαν 2020, 18:26
Όταν ο άλλος θεωρεί πως αν κάποια κοπέλα είναι ντυμένη ξέκωλο σε μπαρ και τον ακολουθεί στο σπίτι του, του έχει ΗΔΗ δώσει συναίνεση και αυτό δεν ονομάζεται για εσάς κουλτούρα βιασμού και πραγματικό πρόβλημα ( ! ), τι άλλο να πούμε;
Δεν ξέρω. Ας πούμε, κάτι άσχετο.

Π.χ. είναι η άλλη ντυμένη σαν ξέκωλο, γνωρίζει έναν νταγλαρά στο μπαρ και μετά από 2 ποτά πηγαίνει σπίτι του. Τι πηγαίνει να κάνουν; Να πλέξουνε πουλόβερ;

Εννοείται πως μπορεί μετά να το μετανιώσει, αλλά φυσικά και αρχικά έχει δώσει συναίνεση. Τι βλακείες καθόμαστε και λέμε;

Εσύ δηλαδή το κάνεις συχνά να ντύνεσαι γυμνή και να πηγαίνεις στα σπίτια αγνώστων που γνώρισες στο μπαρ για να θαυμάσεις το γούστο τους στην διακόσμηση; Κάνεις κάποιο διδακτορικό στην ελληνική κουλτούρα διακόσμησης εργένηδων;
Άσε που μπορείς να πέσεις όντως σε συλλέκτρια γραμματοσήμων, τύπε.


Υ.Γ.: Μην δίνεις ιδέες για διδακτορικά.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14920
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 23 Ιαν 2020, 20:21

O I έγραψε:
23 Ιαν 2020, 19:40
Καλό εξημέρωμα

.,
εξημερωμένος είμαι.δεν έχω σπάσει ποτέ το σαγόνι καμιάς γκόμενας και να της βάλω το κεφάλι στην τουαλέτα και σε περίπτωση που το έκανα θα άνοιγα μια τρύπα να μπω μέσα δεν θα καμάρωνα

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19427
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 23 Ιαν 2020, 20:41

hellegennes έγραψε:
23 Ιαν 2020, 19:45
- Casper - έγραψε:
23 Ιαν 2020, 18:26
Όταν ο άλλος θεωρεί πως αν κάποια κοπέλα είναι ντυμένη ξέκωλο σε μπαρ και τον ακολουθεί στο σπίτι του, του έχει ΗΔΗ δώσει συναίνεση και αυτό δεν ονομάζεται για εσάς κουλτούρα βιασμού και πραγματικό πρόβλημα ( ! ), τι άλλο να πούμε;
Δεν ξέρω. Ας πούμε, κάτι άσχετο.

Π.χ. είναι η άλλη ντυμένη σαν ξέκωλο, γνωρίζει έναν νταγλαρά στο μπαρ και μετά από 2 ποτά πηγαίνει σπίτι του. Τι πηγαίνει να κάνουν; Να πλέξουνε πουλόβερ;

Εννοείται πως μπορεί μετά να το μετανιώσει, αλλά φυσικά και αρχικά έχει δώσει συναίνεση. Τι βλακείες καθόμαστε και λέμε;

Εσύ δηλαδή το κάνεις συχνά να ντύνεσαι γυμνή και να πηγαίνεις στα σπίτια αγνώστων που γνώρισες στο μπαρ για να θαυμάσεις το γούστο τους στην διακόσμηση; Κάνεις κάποιο διδακτορικό στην ελληνική κουλτούρα διακόσμησης εργένηδων;
Πάντως σε δικαστήριο η γυναίκα αυτή θα είχε πρόβλημα σε περίπτωση βιασμού να αποδείξει ότι δεν έκανε σεξ με την συναίνεση της ..

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41085
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 23 Ιαν 2020, 20:44

Αν δεν είχε σωματικά σημάδια, θα ήταν βασικά αδύνατον.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19427
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 23 Ιαν 2020, 20:48

hellegennes έγραψε:
23 Ιαν 2020, 20:44
Αν δεν είχε σωματικά σημάδια, θα ήταν βασικά αδύνατον.
Μα .... το όλο ζήτημα με την συναίνεση είναι στην δικαστική της διερεύνηση !!
Το δικαστήριο δεν δικάζει το θύμα ούτε έχει νομική ευθύνη η γυναίκα θύμα για την συμπεριφορά της , ούτε η συμπεριφορά και εμφάνιση της γυναίκας θύματος δίνει ελαφριντικα στον βιαστή εάν το δικαστήριο κρίνει ότι είναι όντως βιαστής ,αλλά ..αυτή η συμπεριφορά της γυναίκας μετράει σαν κριτήριο στο δικαστήριο για το εάν ο δράστης είχε την συναίνεση η μη του θύματος ..

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4318
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 23 Ιαν 2020, 20:53

nowhere έγραψε:
23 Ιαν 2020, 20:21
O I έγραψε:
23 Ιαν 2020, 19:40
Καλό εξημέρωμα

.,
εξημερωμένος είμαι.δεν έχω σπάσει ποτέ το σαγόνι καμιάς γκόμενας και να της βάλω το κεφάλι στην τουαλέτα και σε περίπτωση που το έκανα θα άνοιγα μια τρύπα να μπω μέσα δεν θα καμάρωνα
Μα ούτε εγώ καμαρώνω
εκτός αν εσύ βλέπεις να το κάνω :102:

.,
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών