Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Βινόσαυρος
Δημοσιεύσεις: 6335
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 05:38

Re: Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βινόσαυρος » 18 Απρ 2019, 08:49

Ίφιδα έγραψε:
18 Απρ 2019, 02:33
Βινόσαυρος έγραψε:
17 Απρ 2019, 23:50
Ίφιδα, στα 5 να αρχίσεις την αθεϊστική προπαγάνδα στα
παιδιά, κάτι ξέρουν οι χριστιανοί για την νηπιακή ηλικία.
Δεν έχω σκοπό να κάνω καμία προπαγάνδα
Το ξέρω ότι φοβίζει ο όρος αλλά ας είμαστε κυνικοί,
αν πεις στο παιδί σου ότι ήρθε ο χριστούλης να μας
σώσει και αν το πεις ότι είτε δεν υπήρξε χριστός
είτε ότι ήταν απλα ανθρωπος προπαγάνδα είναι.
Και να το αφήσεις ακόμα χωρίς διανοητικά εργαλεία
είναι μετα ευεπίφορο και απροστάτευτο στο περιρρέον
κλίμα. Παράδειγμα έδωσε μόνη σου.

Εμείς οι μαχητικοί άθεοι δεν πρέπει να αφήνουμε τα παιδιά μας
βορα στην χριστιανική ακόρεστη όρεξη για νέο αίμα. Αυτό το
απόστημα πρέπει να διαλυθεί και με το ναμην κάνουμε τίποτα,
να περιμένουμε σαν ώριμο φρούτο να πέσει, απλα διαιωνίζουμε
την κατάσταση.
Αλληλεγγύη στην κα. Σταυράκη-Πατούλη.
Αλληλεγγύη στην αδελφότητα Κυρίλλου και Μεθοδίου.
Αλληλεγγύη στον κ. Καιρίδη.
Αλληλεγγύη στην κα. Συγγενιώτου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33276
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 18 Απρ 2019, 08:51

Ίφιδα έγραψε:
17 Απρ 2019, 22:48
Πότε και πώς μιλήσατε στα παιδιά σας για την αθεΐα-αγνωστικισμό-αθρησκεία ή πως φαντάζεστε ότι θα το κάνετε για όσους δεν εχουν ακόμα παιδιά ή δεν ήρθαν ακόμα αντιμέτωποι με το θεμα;
Τους τα είπατε απ την πρώτη μέρα που ήρθαν να σας μιλήσουν για τον "Χριστούλη που γεννήθηκε ή αναστήθηκε" όπως έμαθαν στον βρεφονηπιακό σταθμό ή για τον Άι Βασίλη των παραμυθιών ή τους αφήσατε για κάποια χρόνια να ζουν το παραμύθι μέχρι να φτάσουν σε ηλικία να καταλαβαίνουν περισσότερα;
Πιστεύετε ότι ειναι καλό να περάσουν μια παιδική εποχή αθωότητας και πίστης σε υπερδυνάμεις ή ειναι καλύτερο να τους πείτε την αλήθεια εξ αρχής;
απο την αρχη, κανενα παραμυθι. καθαρος διαχωρισμος για το τι ειναι φανταστικο και τι αληθινο.

εχω ομως προβλημα, οτι η γυναικα μου ειναι τυπικα χριστιανη, δηλαδη παει 5 φορες το χρονο εκκλησια, και η μανα και η πεθερα μου, που εχουν αρκετη επαφη με το μικρο, ειναι καπως παραπανω πιστες, αν και οχι σε επιπεδο φανατισμου.

οποτε ολες αυτες του λενε διαφορα, αντιθετα με οσα λεω εγω, και δεν ξερει τι να πιστεψει. κατανοει βεβαια, οτι αφου ο μπαμπας εχει παντα δικιο σε ολα τα θεματα, και τα ξερει ολα (ναι, φυσικα ειμαι ο υπερηρωας του) θα εχει δικιο και σε αυτο. υποχωρει ομως σε πιεσεις, και κανει π.χ. το σταυρο του οταν περνα απο εκκλησια και ειναι μπροστα η γιαγια.

μικρος ειναι ακομη, θα μορφωθει, και φυσιολογικα θα ξεκοψει εντελως απο τετοιες βλακειες.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33276
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 18 Απρ 2019, 08:56

Nero έγραψε:
17 Απρ 2019, 23:29
Αυτή η αντίληψη ότι η θρησκεία, που είναι ολόκληρος μηχανισμός με τεράστιες κοινωνικές και ψυχολογικές προεκτάσεις που μελετάει τόσος κόσμος, επι τόσους αιώνες χωρίς γενικό συμπέρασμα είναι κάτι τόσο ρηχό που μπορεί να ταυτιστεί με την πίστη στον Άι Βασίλη και τη νεράιδα των δοντιών είναι ειρωνικά τόσο ρηχή που καταντάει γελοία
τι εννοεις χωρις γενικο συμπερασμα; το συμπερασμα ειναι οτι ολα ειναι παραμυθια, οπως ο αηβασιλης.

και την αστρολογια μελετανε επι τοσα χρονια, και ορισμενοι την πιστευουν στ αληθεια, δε σημαινει οτι εχει την παραμικρη σοβαροτητα ομως. και ολες τις νεκρες πλεον θρησκειες, εξισου φανατικα τις πιστευαν και τις μελετουσαν.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

parafrwn
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 2590
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 07:52

Re: Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από parafrwn » 18 Απρ 2019, 09:06

Βινόσαυρος έγραψε: Εμείς οι μαχητικοί άθεοι δεν πρέπει να αφήνουμε τα παιδιά μας
βορα στην χριστιανική ακόρεστη όρεξη για νέο αίμα. Αυτό το
απόστημα πρέπει να διαλυθεί και με το ναμην κάνουμε τίποτα,
να περιμένουμε σαν ώριμο φρούτο να πέσει, απλα διαιωνίζουμε
την κατάσταση.
Συμφωνώ εν μέρει. Γιατί μπορεί από αντίδραση το παιδί να γίνει θρήσκο/θρησκόληπτο.
Ασέβαστος έγραψε:
18 Απρ 2019, 08:51
μικρος ειναι ακομη, θα μορφωθει, και φυσιολογικα θα ξεκοψει εντελως απο τετοιες βλακειες.
Η μόρφωση δεν σχετίζεται απαραίτητα με την αθεΐα. Ξέρω αρκετούς μορφωμένους (ένας πχ με ΜΔΕ στα μαθηματικά είναι παλαιοημερολογήτης), που είναι θρήσκοι ή το παίζουν ότι είναι θρήσκοι. Μαθηματικοί οι περισσότεροι.

Συγνώμη για την παρέμβαση.

Συνεχίστε.
Σας σιχάθηκε η ψυχή μου.

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 18 Απρ 2019, 09:07

Ίφιδα έγραψε:
17 Απρ 2019, 22:48
Πότε και πώς μιλήσατε στα παιδιά σας για την αθεΐα-αγνωστικισμό-αθρησκεία ή πως φαντάζεστε ότι θα το κάνετε για όσους δεν εχουν ακόμα παιδιά ή δεν ήρθαν ακόμα αντιμέτωποι με το θεμα;
Τους τα είπατε απ την πρώτη μέρα που ήρθαν να σας μιλήσουν για τον "Χριστούλη που γεννήθηκε ή αναστήθηκε" όπως έμαθαν στον βρεφονηπιακό σταθμό ή για τον Άι Βασίλη των παραμυθιών ή τους αφήσατε για κάποια χρόνια να ζουν το παραμύθι μέχρι να φτάσουν σε ηλικία να καταλαβαίνουν περισσότερα;
Πιστεύετε ότι ειναι καλό να περάσουν μια παιδική εποχή αθωότητας και πίστης σε υπερδυνάμεις ή ειναι καλύτερο να τους πείτε την αλήθεια εξ αρχής;
Με τον άντρα μου δεν έχουμε κοινή γραμμή σε αυτό. Από εκεί ξεκινάνε πολλά. Ωστόσο, σε μικρή ηλικία είχα περάσει ότι δεν υπάρχει Αγιος Βασίλης, αλλά δεν υπήρχε και λόγος να πάνε να χαλάσουν το παραμύθι στα άλλα παιδάκια και βέβαια το ένα το ζουζούνι το δικό μου το θεώρησε υποχρέωσή του να τους ανοίξει τα μάτια. Ακολούθησε κουβέντα στον παιδικό όπου οι δασκάλες είχαν μια ενδιάμεση θεωρία ότι υπάρχει στις καρδιές μας, κάτι τέτοιο, αλλά μου έγινε μάθημα να μην βάλω το παιδί μου σε θέση να τραβήξει την προσοχή στον παιδικό ή στο δημοτικό με αυτό τον τρόπο. Τελικά έμαθαν να πιστεύουν, γιατί έτυχαν και θρησκευόμενους εκπαιδευτικούς, αλλά τους έβαλα την αμφιβολια εκ των υστέρων. Δεν χαλιέμαι, διότι και εγώ με τα θρησκευτικά μου μεγάλωσα και; Δεν το παίρνω προσωπικά το θέμα πολύ. Ούτε πιστεύω ότι είναι καλό να γκρεμιστεί ο Χριστιανισμός όσο δεν γκρεμίζεται κάτι άλλο.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33276
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 18 Απρ 2019, 09:14

Nero έγραψε:
18 Απρ 2019, 00:54

Εμείς οι τρόμπες των ανθρωπιστικών επιστημών τουλάχιστον δε βγαίνουμε απο γραμμή παραγωγής
αληθες.

εσεις φυτρωνετε στους αγρους. :smt023
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Βινόσαυρος
Δημοσιεύσεις: 6335
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 05:38

Re: Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βινόσαυρος » 18 Απρ 2019, 09:14

Athina__P έγραψε:
18 Απρ 2019, 09:07
το ένα το ζουζούνι το δικό μου το θεώρησε υποχρέωσή του να τους ανοίξει τα μάτια.
να καμαρώνεις είναι, ευγε του

αλλά τους έβαλα την αμφιβολια εκ των υστέρων.
ευγε και σε εσένα
Αλληλεγγύη στην κα. Σταυράκη-Πατούλη.
Αλληλεγγύη στην αδελφότητα Κυρίλλου και Μεθοδίου.
Αλληλεγγύη στον κ. Καιρίδη.
Αλληλεγγύη στην κα. Συγγενιώτου.

Άβαταρ μέλους
Βινόσαυρος
Δημοσιεύσεις: 6335
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 05:38

Re: Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βινόσαυρος » 18 Απρ 2019, 09:17

parafrwn έγραψε:
18 Απρ 2019, 09:06
Βινόσαυρος έγραψε: Εμείς οι μαχητικοί άθεοι δεν πρέπει να αφήνουμε τα παιδιά μας
βορα στην χριστιανική ακόρεστη όρεξη για νέο αίμα. Αυτό το
απόστημα πρέπει να διαλυθεί και με το ναμην κάνουμε τίποτα,
να περιμένουμε σαν ώριμο φρούτο να πέσει, απλα διαιωνίζουμε
την κατάσταση.
Συμφωνώ εν μέρει. Γιατί μπορεί από αντίδραση το παιδί να γίνει θρήσκο/θρησκόληπτο.
Γιαυτό έχει σημασία η μέθοδος της αθεϊστικής κατήχησης
δεν πρέπει να είναι στείρα
Αλληλεγγύη στην κα. Σταυράκη-Πατούλη.
Αλληλεγγύη στην αδελφότητα Κυρίλλου και Μεθοδίου.
Αλληλεγγύη στον κ. Καιρίδη.
Αλληλεγγύη στην κα. Συγγενιώτου.

parafrwn
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 2590
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 07:52

Re: Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από parafrwn » 18 Απρ 2019, 09:20

Βινόσαυρος έγραψε:
18 Απρ 2019, 09:17
parafrwn έγραψε:
18 Απρ 2019, 09:06
Βινόσαυρος έγραψε: Εμείς οι μαχητικοί άθεοι δεν πρέπει να αφήνουμε τα παιδιά μας
βορα στην χριστιανική ακόρεστη όρεξη για νέο αίμα. Αυτό το
απόστημα πρέπει να διαλυθεί και με το ναμην κάνουμε τίποτα,
να περιμένουμε σαν ώριμο φρούτο να πέσει, απλα διαιωνίζουμε
την κατάσταση.
Συμφωνώ εν μέρει. Γιατί μπορεί από αντίδραση το παιδί να γίνει θρήσκο/θρησκόληπτο.
Γιαυτό έχει σημασία η μέθοδος της αθεϊστικής κατήχησης
δεν πρέπει να είναι στείρα
Δώστους να διαβάσουν Bukowski :P
Σας σιχάθηκε η ψυχή μου.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24772
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 18 Απρ 2019, 09:30

parafrwn έγραψε:
18 Απρ 2019, 09:06
Βινόσαυρος έγραψε: Εμείς οι μαχητικοί άθεοι δεν πρέπει να αφήνουμε τα παιδιά μας
βορα στην χριστιανική ακόρεστη όρεξη για νέο αίμα. Αυτό το
απόστημα πρέπει να διαλυθεί και με το ναμην κάνουμε τίποτα,
να περιμένουμε σαν ώριμο φρούτο να πέσει, απλα διαιωνίζουμε
την κατάσταση.
Συμφωνώ εν μέρει. Γιατί μπορεί από αντίδραση το παιδί να γίνει θρήσκο/θρησκόληπτο.
Ασέβαστος έγραψε:
18 Απρ 2019, 08:51
μικρος ειναι ακομη, θα μορφωθει, και φυσιολογικα θα ξεκοψει εντελως απο τετοιες βλακειες.
Η μόρφωση δεν σχετίζεται απαραίτητα με την αθεΐα. Ξέρω αρκετούς μορφωμένους (ένας πχ με ΜΔΕ στα μαθηματικά είναι παλαιοημερολογήτης), που είναι θρήσκοι ή το παίζουν ότι είναι θρήσκοι. Μαθηματικοί οι περισσότεροι.
Η φιλοσοφική αγραμματοσύνη σχετίζεται παρα πολύ.

Από εκεί και πέρα η θρησκεία πατάει κυρίως σε ψυχολογικούς μηχανισμούς όπως η ανάγκη να ανήκεις κάπου ή ο φόβος του θανάτου ή (σε τεράστιο βαθμό) ο γενετικός προγραμματισμός των νηπίων να σχηματίζουν ακλόνητες θεμελιώδεις πεποιθήσεις από το παράδειγμα των γονέων τους. Αυτά δεν είναι θέμα μορφωσης, τουλάχιστον όχι μόρφωσης ενός μαθηματικού που let's face it μπορείς να τον υλοποιήσεις και σαν πρόγραμμα και μάλιστα λιγότερο πολύπλοκο από ένα καλό παιχνίδι.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24772
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 18 Απρ 2019, 09:33

Η σωστή μόρφωση όμως βοηθά. Δηλαδή τι να κάνουμε ο κόσμος δεν είναι 6000 χρόνων πχ.

Cloud87
Δημοσιεύσεις: 3607
Εγγραφή: 26 Μάιος 2018, 11:58
Phorum.gr user: Cloud87

Re: Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cloud87 » 18 Απρ 2019, 09:38

Οταν μιλάς σε ένα παιδάκι πρέπει να είσαι προσέκτικος. Γιατί δεν είναι familiar με όλα τα concepts των ώριμων ενηλίκων. Και μπορεί να κακοκαρδιστεί.
Ένα το Χελιδόνι κι η Ανοιξη ακριβή
Warn your gods about our wrath. None may stand against space marines.

parafrwn
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 2590
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 07:52

Re: Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από parafrwn » 18 Απρ 2019, 09:45

foscilis έγραψε:
18 Απρ 2019, 09:30
parafrwn έγραψε:
18 Απρ 2019, 09:06
Βινόσαυρος έγραψε: Εμείς οι μαχητικοί άθεοι δεν πρέπει να αφήνουμε τα παιδιά μας
βορα στην χριστιανική ακόρεστη όρεξη για νέο αίμα. Αυτό το
απόστημα πρέπει να διαλυθεί και με το ναμην κάνουμε τίποτα,
να περιμένουμε σαν ώριμο φρούτο να πέσει, απλα διαιωνίζουμε
την κατάσταση.
Συμφωνώ εν μέρει. Γιατί μπορεί από αντίδραση το παιδί να γίνει θρήσκο/θρησκόληπτο.
Ασέβαστος έγραψε:
18 Απρ 2019, 08:51
μικρος ειναι ακομη, θα μορφωθει, και φυσιολογικα θα ξεκοψει εντελως απο τετοιες βλακειες.
Η μόρφωση δεν σχετίζεται απαραίτητα με την αθεΐα. Ξέρω αρκετούς μορφωμένους (ένας πχ με ΜΔΕ στα μαθηματικά είναι παλαιοημερολογήτης), που είναι θρήσκοι ή το παίζουν ότι είναι θρήσκοι. Μαθηματικοί οι περισσότεροι.
Η φιλοσοφική αγραμματοσύνη σχετίζεται παρα πολύ.
Πολύ σωστά.

Και ένα παράδειγμα. Φίλος και συμφοιτητής μου από φανατικός θρήσκος έγινε φανατικά άθεος. Τι μεσολάβησε; Σπουδές στην φιλοσοφία της επιστήμης, και σεξ. Δεν ξέρω ποιο από τα δύο έπαιξε καθοριστικότερο λόγο. Μάλλον και τα δύο.
Σας σιχάθηκε η ψυχή μου.

Άβαταρ μέλους
urbilum
Δημοσιεύσεις: 288
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 11:22

Re: Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από urbilum » 18 Απρ 2019, 10:01

foscilis έγραψε:
18 Απρ 2019, 09:33
Η σωστή μόρφωση όμως βοηθά. Δηλαδή τι να κάνουμε ο κόσμος δεν είναι 6000 χρόνων πχ.
βοηθούσε να γίνεις άθεος πριν από 200 χρόνια, που όταν έλεγες «μόρφωση» άντε να έφτανες στην απόλυτα ντετερμινιστική νευτώνεια μηχανική
ολόκληρος ο υλισμός στήθηκε και εσείς είστε τα παιδιά του, έχετε διαφορά φάσης 2 αιώνων
δεν εξαρτάται η «μόρφωση» από το αν θα πιστεύεις, αν στηρίζεσαι εκεί κακό του κεφαλιού σου
και δεν είναι ένας που έκανε διδακτορικό και ξεστράτισε, μάλιστα όσο πιο ψηλά πάμε στην «ποιότητα έρευνας» σαν επιστήμονες τόσο υπάρχει η πίστη ή τουλάχιστον ο αγνωστικισμός και όχι η αθεΐα

Άβαταρ μέλους
shrike
Δημοσιεύσεις: 4282
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 08:39
Phorum.gr user: Isildur
Τοποθεσία: Παρά θῖν' ἁλὸς

Re: Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από shrike » 18 Απρ 2019, 10:27

Ίφιδα έγραψε:
17 Απρ 2019, 22:48
Πότε και πώς μιλήσατε στα παιδιά σας για την αθεΐα-αγνωστικισμό-αθρησκεία ή πως φαντάζεστε ότι θα το κάνετε για όσους δεν εχουν ακόμα παιδιά ή δεν ήρθαν ακόμα αντιμέτωποι με το θεμα;
Τους τα είπατε απ την πρώτη μέρα που ήρθαν να σας μιλήσουν για τον "Χριστούλη που γεννήθηκε ή αναστήθηκε" όπως έμαθαν στον βρεφονηπιακό σταθμό ή για τον Άι Βασίλη των παραμυθιών ή τους αφήσατε για κάποια χρόνια να ζουν το παραμύθι μέχρι να φτάσουν σε ηλικία να καταλαβαίνουν περισσότερα;
Πιστεύετε ότι ειναι καλό να περάσουν μια παιδική εποχή αθωότητας και πίστης σε υπερδυνάμεις ή ειναι καλύτερο να τους πείτε την αλήθεια εξ αρχής;
Επειδή μου την δίνει ο προσηλυτισμός προς οποιαδήποτε κατεύθυνση, ποτέ δεν προσπάθησα να περάσω ιδέες στα παιδιά μου με το ζόρι.
Έχουν πάει αρκετές φορές στην εκκλησία, κυρίως με το σχολείο τους αλλά όχι μόνο, έχουν κάνει θρησκευτικά στο σχολείο για πολλά χρόνια οπότε έχουν πάρει μια ιδέα περί θρησκείας κι έχουν ακούσει αρκετά πράγματα από θρήσκους της φαμίλιας. Από εμένα, το μόνο που άκουσαν ήταν ξώφαλτσα κάποιες συζητήσεις/διαφωνίες που είχα κυρίως με τη μάνα τους (αλλά και με την δική μου μάνα) περί θρησκευτικών θεμάτων και φυσικά κάποιες απόψεις μου επί του θέματος όταν (και μόνο όταν) με ρωτούσαν τα ίδια. Δυστυχώς ή ευτυχώς, από τις συζητήσεις που ακούγανε κατέληξαν περισσότερο στην δική μου θέση παρά στης συζύγου, αφού σαν παιδιά που ήταν είχαν απορίες και περιμένανε λογικές απαντήσεις και όχι του τύπου "γιατί έτσι είπε ο τάδε παππούλης, τέλος".

Σήμερα είναι αρκετά μεγάλα τα παιδιά μου (λίγο πάνω και λίγο κάτω από τα 20) και δεν πιστεύουν καθόλου. Δεν ξέρω αν πρέπει να χαίρομαι ή όχι γι' αυτό, σίγουρα όμως χαίρομαι που έχουν αποκτήσει τη δική μου νοοτροπία στο θέμα του προσηλυτισμού και ότι ενώ μπορούν να κάτσουν και να κάνουν μια χαρά συζητήσεις περί θρησκείας όταν τύχει, δεν προσπαθούν να πείσουν κανέναν για τις απόψεις τους έτσι απλά και μόνο επειδή ο άλλος πιστεύει σε κάτι.


Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών