Μυκονος : 920 ευρω η Μπριζολα

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Daje
Δημοσιεύσεις: 14775
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:30

Re: Μυκονος : 920 ευρω η Μπριζολα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Daje » 26 Αύγ 2019, 23:50

hellegennes έγραψε:
26 Αύγ 2019, 23:07
Επίσης όλοι οι τιμοκατάλογοι έχουν τιμές. Πρόβλημα του καθενός αν δεν τις βλέπει, όχι του εστιατορίου.

Και καλά κάνουν οι Μυκονιάτες και χρεώνουν τόσο. Αφού υπάρχει κόσμος που γουστάρει να δώσει 40 ευρώ για έναν καφέ, γιατί να μην το εκμεταλλευτούν;
Εχει πιπα μαζι με τον καφε.
Μπριζολα = παρτουζα
Καλαμαρακια = στον βαζουν
https://i.imgur.com/p7krvsa.jpg
Πρόεδρος του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο
Ωραίο πρωτάθλημα ρε κατσικοειδή φυστικοβουτηρομένα λοβοτομημένα καγκουροειδή κατσίκια!

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 23333
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Μυκονος : 920 ευρω η Μπριζολα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 26 Αύγ 2019, 23:51

hellegennes έγραψε:
26 Αύγ 2019, 23:42
Juno έγραψε:
26 Αύγ 2019, 23:39
Εγώ παίρνω λάδι, αυγά και κρέας από το χωριό. Σιγά το κόμπε.
Δεν ξέρω τι κρέας έχει το χωριό σου, αλλά τι θα πει «σιγά το τάδε» όταν, όχι δεν έχεις δοκιμάσει, αλλά δεν ξέρεις καλά-καλά τι είναι το τάδε.
Κρέας είναι ρε μεγάλε, δε μιλάμε ούτε για αυτοκίνητα, ούτε για κάνα σκάφος. Γαμημενο κρέας είναι. Να μου πεις πως σνιφαρες καμία κόκα ποιότητος και άξιζε και να το καταλάβω, πάει στο διάβολο. Τώρα δηλαδή τι διαφορά μπορεί να έχει μια κωλο μπριζόλα και να αξίζει 910 ευρώ παραπάνω από μια καλή κανονική; τίποτα, απλά είναι μαλακιες για να πουλάνε μούρη οι πλούσιοι για το πόσο μαλακές είναι.

Άβαταρ μέλους
Daje
Δημοσιεύσεις: 14775
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:30

Re: Μυκονος : 920 ευρω η Μπριζολα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Daje » 26 Αύγ 2019, 23:53

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
26 Αύγ 2019, 23:51
hellegennes έγραψε:
26 Αύγ 2019, 23:42
Juno έγραψε:
26 Αύγ 2019, 23:39
Εγώ παίρνω λάδι, αυγά και κρέας από το χωριό. Σιγά το κόμπε.
Δεν ξέρω τι κρέας έχει το χωριό σου, αλλά τι θα πει «σιγά το τάδε» όταν, όχι δεν έχεις δοκιμάσει, αλλά δεν ξέρεις καλά-καλά τι είναι το τάδε.
Κρέας είναι ρε μεγάλε, δε μιλάμε ούτε για αυτοκίνητα, ούτε για κάνα σκάφος. Γαμημενο κρέας είναι. Να μου πεις πως σνιφαρες καμία κόκα ποιότητος και άξιζε και να το καταλάβω, πάει στο διάβολο. Τώρα δηλαδή τι διαφορά μπορεί να έχει μια κωλο μπριζόλα και να αξίζει 910 ευρώ παραπάνω από μια καλή κανονική; τίποτα, απλά είναι μαλακιες για να πουλάνε μούρη οι πλούσιοι για το πόσο μαλακές είναι.
Με την ιδια λογικη, ολα τα οπισθια ειναι ιδια.
Εμ δεν ειναι.
https://i.imgur.com/p7krvsa.jpg
Πρόεδρος του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο
Ωραίο πρωτάθλημα ρε κατσικοειδή φυστικοβουτηρομένα λοβοτομημένα καγκουροειδή κατσίκια!

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Μυκονος : 920 ευρω η Μπριζολα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 26 Αύγ 2019, 23:55

Daje έγραψε:
26 Αύγ 2019, 23:53
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
26 Αύγ 2019, 23:51
hellegennes έγραψε:
26 Αύγ 2019, 23:42


Δεν ξέρω τι κρέας έχει το χωριό σου, αλλά τι θα πει «σιγά το τάδε» όταν, όχι δεν έχεις δοκιμάσει, αλλά δεν ξέρεις καλά-καλά τι είναι το τάδε.
Κρέας είναι ρε μεγάλε, δε μιλάμε ούτε για αυτοκίνητα, ούτε για κάνα σκάφος. Γαμημενο κρέας είναι. Να μου πεις πως σνιφαρες καμία κόκα ποιότητος και άξιζε και να το καταλάβω, πάει στο διάβολο. Τώρα δηλαδή τι διαφορά μπορεί να έχει μια κωλο μπριζόλα και να αξίζει 910 ευρώ παραπάνω από μια καλή κανονική; τίποτα, απλά είναι μαλακιες για να πουλάνε μούρη οι πλούσιοι για το πόσο μαλακές είναι.
Με την ιδια λογικη, ολα τα οπισθια ειναι ιδια.
Εμ δεν ειναι.
Τα οπίσθια της τάδε ινφλουένσερ είναι πιο ακριβά γιατί είναι επώνυμα.
Φαντάζομαι ότι η λογική πίσω από την μπριζόλα είναι η ίδια.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38288
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Μυκονος : 920 ευρω η Μπριζολα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 26 Αύγ 2019, 23:56

Είσαι τεράστιος ρε μλκ, αλήθεια.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 23333
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Μυκονος : 920 ευρω η Μπριζολα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 26 Αύγ 2019, 23:58

Daje έγραψε:
26 Αύγ 2019, 23:53
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
26 Αύγ 2019, 23:51
hellegennes έγραψε:
26 Αύγ 2019, 23:42


Δεν ξέρω τι κρέας έχει το χωριό σου, αλλά τι θα πει «σιγά το τάδε» όταν, όχι δεν έχεις δοκιμάσει, αλλά δεν ξέρεις καλά-καλά τι είναι το τάδε.
Κρέας είναι ρε μεγάλε, δε μιλάμε ούτε για αυτοκίνητα, ούτε για κάνα σκάφος. Γαμημενο κρέας είναι. Να μου πεις πως σνιφαρες καμία κόκα ποιότητος και άξιζε και να το καταλάβω, πάει στο διάβολο. Τώρα δηλαδή τι διαφορά μπορεί να έχει μια κωλο μπριζόλα και να αξίζει 910 ευρώ παραπάνω από μια καλή κανονική; τίποτα, απλά είναι μαλακιες για να πουλάνε μούρη οι πλούσιοι για το πόσο μαλακές είναι.
Με την ιδια λογικη, ολα τα οπισθια ειναι ιδια.
Εμ δεν ειναι.
Είναι. Επειδή εσύ έσκασες κάνα χιλιάρικο σε σαμπάνιες και λουλούδια για να πηδηξεις καμία μοντέλα του χαμού, δεν σημαίνει πως η άλλη που πηδηξε κάποιος που γνώρισε στο κλαμπ, έχει χειρότερο κωλο. Πολλές φορές το αντίθετο ισχύει.

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Μυκονος : 920 ευρω η Μπριζολα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 26 Αύγ 2019, 23:59

Μπριζόλα Kobe δεν θέλω,μπάσκετ Κobe όμως...

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27413
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Μυκονος : 920 ευρω η Μπριζολα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 27 Αύγ 2019, 00:01

Ηράκλειτος έγραψε:
26 Αύγ 2019, 23:24
parafrwn έγραψε:
26 Αύγ 2019, 23:23
Μύκονο θέλανε, μύκονο φάγανε.

Δεν βλέπω πού είναι το περίεργο.
Έτσι.
Όποιου αντέχει το πορτοφόλι πάει και τα ακουμπάει.
Τώρα όλοι/ες αυτοί/ές που πάνε στο υπερτιμημένο νησί just to see and be seen, και δεν το αντέχουν οικονομικά, καλά να πάθουν! No mercy! :smt077:
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 12188
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Μυκονος : 920 ευρω η Μπριζολα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 27 Αύγ 2019, 00:03

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
26 Αύγ 2019, 23:51
hellegennes έγραψε:
26 Αύγ 2019, 23:42
Juno έγραψε:
26 Αύγ 2019, 23:39
Εγώ παίρνω λάδι, αυγά και κρέας από το χωριό. Σιγά το κόμπε.
Δεν ξέρω τι κρέας έχει το χωριό σου, αλλά τι θα πει «σιγά το τάδε» όταν, όχι δεν έχεις δοκιμάσει, αλλά δεν ξέρεις καλά-καλά τι είναι το τάδε.
Κρέας είναι ρε μεγάλε, δε μιλάμε ούτε για αυτοκίνητα, ούτε για κάνα σκάφος. Γαμημενο κρέας είναι. Να μου πεις πως σνιφαρες καμία κόκα ποιότητος και άξιζε και να το καταλάβω, πάει στο διάβολο. Τώρα δηλαδή τι διαφορά μπορεί να έχει μια κωλο μπριζόλα και να αξίζει 910 ευρώ παραπάνω από μια καλή κανονική; τίποτα, απλά είναι μαλακιες για να πουλάνε μούρη οι πλούσιοι για το πόσο μαλακές είναι.
Γευστικά έχει διαφορά. Και ανήκει στο σύμπαν απόλαυσης των αισθήσεων καθώς η γεύση είναι μια από αυτές. Δεν έχω δοκιμάσει μοσχάρι Κόμπε ή τύπου Κόμπε αλλά έχω δοκιμάσει αλλα μοσχάρια, των 100-200 ευρώ το κιλό και πραγματικά η γεύση ήταν κατά πολύ ανώτερη από τα συνήθη μοσχαρίσια κρέατα. Το ίδιο ισχύει και για τα ποτά αλλά πρέπει κάποιος να έχει εντρυφήσει σε αυτά για να καταλάβει πχ την αξεπέραστη διαφορά γεύσης που έχει ένα ουίσκι από ένα πολύ ακριβό malt. To αυτό και με την κόκα και τα πάντα, μια χαρά είναι το παράδειγμα με τα αυτοκίνητα, τι παραπάνω δλδ πέρα από τη ταχύτητα έχει μια φεραρι από ένα τύπου suv; Ουσιαστικά είναι πιο παράλογη η διαφορά στα αυτοκίνητα πλάκα πλάκα.
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Μυκονος : 920 ευρω η Μπριζολα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 27 Αύγ 2019, 00:05

Ηράκλειτος έγραψε:
26 Αύγ 2019, 23:06
hellegenne_id=822127 έγραψε:
26 Αύγ 2019, 23:05
Είναι κόμπε. Είναι πολύ ακριβό κρέας.
Ναι, https://www.clickatlife.gr/geusi/story/105837
Βομβάρδισε το,το γαμημένο.

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 23333
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Μυκονος : 920 ευρω η Μπριζολα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 27 Αύγ 2019, 00:12

Και στο αλκοόλ δηθενια είναι μετά από ένα σημείο. υπάρχει διαφορά μεταξύ 10 ευρώ ουίσκι και 100 σίγουρα , αλλά πιο πάνω, απλά μιλαμε για ποζεριες. Και το αλκοόλ έχει μια άλλη λογική, σου δημιουργεί μια άλλη κατάσταση,κατανοώ αν δώσεις κάποια παραπάνω χρήματα να το απολαύσεις και να την ακούσεις πιο στρωτά, πιο ευχάριστα. Το κρέας είναι κρέας, σαν τον μαλάκα που τρώει το λαβρακι 100 στη Μύκονο, ενώ το ίδιο το πληρώνεις 9 ευρώ σε ένα ταβερνάκι.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης την 27 Αύγ 2019, 00:23, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 12188
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Μυκονος : 920 ευρω η Μπριζολα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 27 Αύγ 2019, 00:18

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
27 Αύγ 2019, 00:12
Και στο αλκοόλ δηθενια είναι μετά από ένα σημείο. υπάρχει διαφορά μεταξύ 10 ευρώ ουίσκι και 100 σίγουρα , αλλά πιο πάνω, απλά μιλαμε για ποζεριες. Και το αλκοόλ έχει μια άλλη λογική, σου δημιουργεί μια άλλη κατάσταση,κατανοώ αν δώσεις κάποια παραπάνω χρήματα να το απολαύσεις και να την ακούσεις πιο στρωτά, πιο ευχάριστα. Το κρέας είναι κρέας, σαν τον μαλάκια που τρώει το λαβρακι 100 στη Μύκονο, ενώ το ίδιο το πληρώνεις 9 ευρώ σε ένα ταβερνάκι.
Μα και το ουίσκι στην ίδια κατηγορία ανήκει, στην απόλαυση της γεύσης. Το πιο ακριβό ουίσκι το πίνεις για την απόλαυση της γεύσης και όχι για να σε ζαλίσει το αλκοόλ. Αν θες να ψιλομεθυσεις απλά δεν υπάρχει λόγος για το πιο ακριβό ουίσκι. Μην υποτιμάτε την γεύση σαν αίσθηση ρε, είναι από μόνη της ένα ολόκληρο πλουσιοτατο και απέραντο σύμπαν. Και δεν έχει να κάνει πάντα με τη τιμή πχ προσωπικά μια από τις αγαπημένες μου γεύσεις είναι τα ραπανάκια όταν τύχει να τα βρω στην εντέλεια όπως με αρέσουν.
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41253
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μυκονος : 920 ευρω η Μπριζολα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 27 Αύγ 2019, 01:14

Ένας λόγος για την απότομη αλλαγή στην τιμή με μικρή φαινομενικά διαφορά στην ποιότητα είναι το αισχρά μεγαλύτερο κόστος και μικρότερη παραγωγή που έχουν όλα αυτά. Αν ένα ουίσκι έχει καθίσει στο βαρέλι 60 χρόνια, ναι ρε πούστη, θα έχει υπερβολική τιμή (που δεν έχει).
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 23333
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Μυκονος : 920 ευρω η Μπριζολα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 27 Αύγ 2019, 01:36

Sid Vicious έγραψε:
27 Αύγ 2019, 00:18
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
27 Αύγ 2019, 00:12
Και στο αλκοόλ δηθενια είναι μετά από ένα σημείο. υπάρχει διαφορά μεταξύ 10 ευρώ ουίσκι και 100 σίγουρα , αλλά πιο πάνω, απλά μιλαμε για ποζεριες. Και το αλκοόλ έχει μια άλλη λογική, σου δημιουργεί μια άλλη κατάσταση,κατανοώ αν δώσεις κάποια παραπάνω χρήματα να το απολαύσεις και να την ακούσεις πιο στρωτά, πιο ευχάριστα. Το κρέας είναι κρέας, σαν τον μαλάκια που τρώει το λαβρακι 100 στη Μύκονο, ενώ το ίδιο το πληρώνεις 9 ευρώ σε ένα ταβερνάκι.
Μα και το ουίσκι στην ίδια κατηγορία ανήκει, στην απόλαυση της γεύσης. Το πιο ακριβό ουίσκι το πίνεις για την απόλαυση της γεύσης και όχι για να σε ζαλίσει το αλκοόλ. Αν θες να ψιλομεθυσεις απλά δεν υπάρχει λόγος για το πιο ακριβό ουίσκι. Μην υποτιμάτε την γεύση σαν αίσθηση ρε, είναι από μόνη της ένα ολόκληρο πλουσιοτατο και απέραντο σύμπαν. Και δεν έχει να κάνει πάντα με τη τιμή πχ προσωπικά μια από τις αγαπημένες μου γεύσεις είναι τα ραπανάκια όταν τύχει να τα βρω στην εντέλεια όπως με αρέσουν.
Ουίσκι φτηνό δεν μπορείς να βρεις καλό. Όλα είναι σάπια. Μέχρι ένα σημείο εκεί το κατανοώ. Κρέατα μια χαρά βρίσκεις η ψάρια , δεν είναι το ίδιο. Οτιδήποτε πάνω από 20 ευρώ είναι παγίδα για μαλακές. Λέει ο άλλος είναι πλούσιος επειδη σκάει 70 ευρώ τον κάθε απατεώνα στην Μύκονο να φάει καλαμάρια.

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Μυκονος : 920 ευρω η Μπριζολα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 27 Αύγ 2019, 01:45

Σάπια η Μύκονος, ειλικρινά θέλω να την πάρουν οι Τούρκοι ,να δω τι θα την κάνουν.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών