Αντικυνηγετικές Τσουλάρες

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
κουλούρι Θεσσαλονίκης
Δημοσιεύσεις: 11626
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 16:39
Phorum.gr user: κουλούρι Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Αντικυνηγετικές Τσουλάρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από κουλούρι Θεσσαλονίκης » 05 Απρ 2018, 11:11

Chainis έγραψε:
05 Απρ 2018, 11:04


Αν κυνηγούσες θα ήξερες ότι αυτές οι τρύπες στις πινακίδες δεν είναι από κυνηγετικά σκάγια αλλά από μονόβολα όπλα, πιστόλια ή καλάσνικοφ που τέτοια έχει άφθονα στην Κρήτη και δεν τα έχουν για κυνήγι βέβαια.
(✿ ♥‿♥)
Je suis Αγις
Je suis Χαοτικός
Je suis Joost Klein

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Αντικυνηγετικές Τσουλάρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 05 Απρ 2018, 11:11

Μπορεί και κάποιος να έριξε και με κυνηγετικό.
Κυνηγετικά όπλα έχουν και πολλοί που δεν είναι κυνηγοί.
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12596
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: Αντικυνηγετικές Τσουλάρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 05 Απρ 2018, 11:15

Έχω πάει για κυνήγι.
Γενικά όταν μιλάω για κάποιο θέμα, σημαίνει οτι το έχω κάνει, αλλιώς πως ξέρω;

Απο τα χαράματα μες το δάσος, ουτε καφές ουτε τσιγάρο, μήπως και το θήραμα μυρίσει τα μαλμπορο.

Κρύο και να βρέχει.

Οι ηλίθιοι οι φίλοι μου έχουν πληρώσει έναν . που ξέρει τα περασματα. :hammer:

Ξαφνικά δίνει ενας το οκ, και γίνεται ΒΑΓΔΑΤΗ
Κάνεις δεν ξέρει που βαράει, ρίχνω και εγώ για τα λολς.

Στο τέλος βρίσκουμε ενα πτώμα, και μαλώνουν με άλλους κυνηγούς, δικό μου είναι, να αυτές είναι οι σφαίρες μου teh lols

Μετα στον γυρισμό βαράνε όποια πινακίδα βρουν.

Οχι ευχαριστώ.
The business man whose master plan controls the world each day,
Is blind to indications of his species slow decay.

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Αντικυνηγετικές Τσουλάρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 05 Απρ 2018, 11:29

Εγώ κυνηγούσα πάντα μόνος ή με έναν ακόμα που τον ήξερα καλά, είχαμε πάει πολλές φορές μαζί όταν συντονιζόμασταν.
Κατά κανόνα πέρδικες που σημαίνει πολλές ώρες περπάτημα σε δύσκολα εδάφη στα βουνά, αλλά και ορτύκια και μπεκάτσες και σπανιότερα λαγό.

Σε αντικείμενα έχω ρίξει μόνο σε γάμους (αφού ρίχναμε που ρίχναμε το κάναμε σε κονσερβοκούτια που πετάγαμε στον αέρα) και σε τσίγκους δικούς μου όταν ήθελα να τεστάρω φυσίγγια, αν είναι πράγματι στις προδιαγραφές που έλεγαν.

Τα τελευταία χρόνια το έχω κόψει γιατί δεν έκοψα έγκαιρα το τσιγάρο και τα πνευμόνια δεν βοηθάνε πλέον.
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25563
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Αντικυνηγετικές Τσουλάρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 05 Απρ 2018, 11:29

Chainis έγραψε:
05 Απρ 2018, 10:57
Last Veteran έγραψε:
05 Απρ 2018, 01:19
Εδώ στη Ζάκυνθο οι κυνηγοί είναι μάστιγα.
Γιατί; Πες μας πόσα κακά έχουν κάνει στην τοπική κοινωνία.
Last Veteran έγραψε: Οι κυνηγοί είναι φυσιολάτρες οικολόγοι.
Τα τριάντα γραμμάρια μολυβιού σε κάθε σμπάρο με την επαφή του στη γη μεταστοιχειωνονται σε χρυσο/τιτάνιο.
Κάθε μέταλλο που πέφτει στην γη οξυδόνεται μετατρέπεται σε οξύδια και καταστρέφεται, από την γη βγαίνει και στην γη επιστρέφει.
Και το μεταλλικό τμήμα του κάλυκα το ίδιο και το χαρτί του κάλυκα σαπίζει.
Δεν κάνουν καμία ζημιά στο περιβάλλον.
Last Veteran έγραψε: ΚΑΤΑΛΟΙΠΑ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΤΩΝ ΣΠΗΛΑΙΩΝ
αυτό είναι οι κυνηγοί. Κατάλοιπα των πρωτογονων κυνηγών είναι και οι σημερινοί. Πίθηκοι και ουγκ.
Και ο εικονικός πόλεμος στον υπολογιστή σου το ίδιο ακριβώς είναι.
Last Veteran έγραψε: Δεν έχω γνωρίσει ένα γαμημενο κυνηγό στη γαμημενη μου ζωή ο οποίος να έχει τις στοιχειώδεις γνώσεις να κουβέντιασει για κάτι άλλο πέρα από το κυνήγι. Τους μιλάς για gaming, ξυνιζουνε τα μούτρα τους, τους μιλάς για ταινίες το ίδιο. Τους μιλάς για διάστημα, τεχνολογία δυσφορούν. Ε αϊ στο διάολο κιόλας.
Ίσως να προσέξεις καλύτερα τις γαμημένες παρέες σου. :D
Όλα αυτά που λες είναι οτι να ναι.
Καταρχην 5-10 ατμα το χρόνο σκοτώνονται σε κυνηγτικα΄ατυχήματα
Τα μέταλα που απελευθερώνουν στο περιβάλλον είναι βαρέα μέταλα. Ο μόλυβδος από τα σκάγια για αιώνες θα οξειδώνεται σιγά σιγά και θα μολύνει τα νερά του δάσους

Άβαταρ μέλους
Namrail
Δημοσιεύσεις: 10609
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:29

Re: Αντικυνηγετικές Τσουλάρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Namrail » 05 Απρ 2018, 11:34

Στα τρένα.

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Αντικυνηγετικές Τσουλάρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 05 Απρ 2018, 11:40

Κατά μέσο όρο σκοτώνεται ένας κάθε πενταετία από κυνηγετικά ατυχήματα.

Τίποτα δεν μολύνει ο μόλυβδος από τα σκάγια στην γη γιατί αφενός οι ποσότητες είναι απειροελάχιστες αφετέρου από τα πρώτα χρόνια καλύπτεται επιφανειακά από οξείδωση όπως κάθε βαρύ μέταλλο, αντίθετα την γη την μολύνουν τα φυτοφάρμακα (που σκοτώνουν εξίσου πολλά θηράματα με τους κυνηγούς) και τα πάσης φύσεως απόβλητα.
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Άβαταρ μέλους
Namrail
Δημοσιεύσεις: 10609
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:29

Re: Αντικυνηγετικές Τσουλάρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Namrail » 05 Απρ 2018, 11:44

Παίρνει σκαλπ ο λαστ βέτεραν.

Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14960
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: Αντικυνηγετικές Τσουλάρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 05 Απρ 2018, 11:50

Ελπίζω ο Βέτεραν να συνθέσει και στίχους σχετικούς.

Έχω φίλο κυνηγό που πάει μόνο τις μισές φορές από όσες λέει, οι άλλες είναι ξενοπηδήματα, αλλά φορτώνει κανονικά σκύλους και όπλα ...
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33114
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Αντικυνηγετικές Τσουλάρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 05 Απρ 2018, 11:54

Last Veteran έγραψε:
05 Απρ 2018, 10:23


Κάνε μας τη χάρη "οικολογε" πρωί πρωί. Που ένα κυνηγετικό απόγευμα δύο φίλων είναι ΕΝΑ ΚΙΛΟ ΜΟΛΥΒΙ στο έδαφος. Που ότι πετάει (τρώγεται, δεν τρώγεται) το χτυπάνε. Μέχρι και νυχτερίδες.

Όσο για το φυτουλας σε ενημερωνω ότι όταν συναναστρεφομαι με Νεάντερ...... κυνηγούς, στα μάτια εξ. παρατηρητή μάντεψε ποιος δείχνει βλακας.
Φυτουλες είστε εσείς που η συντριπτική πλειοψηφία δεν γνωρίζει ούτε το νερό από τι αποτελείται.

Το (online) gaming είναι απείρως πιο κοινωνικό από το κυνήγι.

Μέχρι και ένα κυκνο (όχι τοματοπολτο) χτύπησαν πρόπερσι που είχε σκαλώσει στην περιοχή μας και πλησίαζε ανθρώπους που τον τάιζαν.

Όσο για την πολεμική σου περιγραφή και τα πολεμικά skills των κυνηγών τα είδα όταν παίζαμε κάποτε paintball. Ρίξε με σε ένα βουνό με ένα όπλο και ρίξε και 3 κυνηγούς να δεις ποιος θα ξεβρακωσει ποιον. Γιατί;
Γιατί ο Βετεράνος ξέρει από τοπογραφία, να προσανατολιζεται με αστερια, γνωρίζει ποια τα καλύτερα αμυντικά σημεία, έχει κυριολεκτικά λιώσει την Τέχνη του πολέμου, ξέρει να στήνει παγίδες για ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ και όχι για........ λαγούς, ξέρει να φτιάχνει εκρηκτικά με υλικά που αυτοί θα τα χρησιμοποιουσαν για να ασταρώσουν το μπαλκόνι τους (καλά, αυτό μάλλον δεν έπρεπε να το πω).

Και πως να τα γνωρίζουν όταν το μόνο πράγμα που κάνουν είναι να περιμένουν πουλιά βάρους 80–100 γραμμαρίων και να βάζουν (οικολογικές πάντα) φωτιές στο βουνό, να καεί ούτως ώστε μετά που θα βγάλει φρέσκο χορταράκι να πηγαίνουν για λαγούς.

Το δε Απρίλη με τα τρυγόνια που εξαφανιζονται στα πόστα για μέρες ολόκληρες, οι γυναίκες τους είναι η χαρά των απανταχού γαμιαδων.

Όλη τους ή ιστορία, ένα Σαββατοκύριακο μου με πυρετό.
καταρχην να σημειωσω οτι δεν σας κανω καμμια χαρη, δεν ειμαι "οικολογος", ουτε καν κυνηγος. εχω υπαρξει στο παρελθον κυνηγος, σημερα το μονο που κανω ειναι υποβρυχιο κυνηγι.

και με gaming εχω ασχοληθει, λιγο. επισης οταν μιλω για "εσενα" δεν σε ξερω προσωπικα, εννοω τον μεσο νερντογκειμερ

σε ριχνω σε ενα βουνο με ενα οπλο, και εναν λαγο/γουρουνο κυνηγο ξεβρακωτο. σε εχει. ουτε να περπατησεις στο βουνο δεν θα μπορεσεις, στα 10 βηματα θα εχεις σωριαστει. χωρια που το οπλο δε λειτουργει με κλικ του ποντικιου, θελέι χερια. και ειναι και βαρυ, για τα ασθενικα χερακια που μετρουν τη δυναμη με κλικ ανα δευτερολεπτο. να μην πω για ανακρουση.

κοινωνικο λεει, το gaming, :D
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12596
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: Αντικυνηγετικές Τσουλάρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 05 Απρ 2018, 12:01

ΜΕσω GPS Google tracking έχω βρει τα ιδανικά μονοπάτια και σε έχω.

Απο τις βολές στον στρατό, και απο το Sniper ELite σε έχω.

Και Αν κουραστω, κατεβάζω κονσόλα με το ~ και γράφω sv_cheats 1 (huehuehue)

Απο οταν έκοψα τα τσιγάρα, σπάω χαρμάνια, χωρίς διάλειμμα , τι να μας πει το βάρος απο το οπλακι.

:LOL:
The business man whose master plan controls the world each day,
Is blind to indications of his species slow decay.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33114
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Αντικυνηγετικές Τσουλάρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 05 Απρ 2018, 12:01

Μπίστης έγραψε:
05 Απρ 2018, 11:50
Ελπίζω ο Βέτεραν να συνθέσει και στίχους σχετικούς.

Έχω φίλο κυνηγό που πάει μόνο τις μισές φορές από όσες λέει, οι άλλες είναι ξενοπηδήματα, αλλά φορτώνει κανονικά σκύλους και όπλα ...
οχι, θα κατσει σπιτι, μπροστα στην οθονη.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33114
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Αντικυνηγετικές Τσουλάρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 05 Απρ 2018, 12:11

enterprise-psi έγραψε:
05 Απρ 2018, 12:01
ΜΕσω GPS Google tracking έχω βρει τα ιδανικά μονοπάτια και σε έχω.

Απο τις βολές στον στρατό, και απο το Sniper ELite σε έχω.

Και Αν κουραστω, κατεβάζω κονσόλα με το ~ και γράφω sv_cheats 1 (huehuehue)

Απο οταν έκοψα τα τσιγάρα, σπάω χαρμάνια, χωρίς διάλειμμα , τι να μας πει το βάρος απο το οπλακι.

:LOL:
αν δεν εχεις περπατησει σε αληθινο βουνο, και δεν εχεις πλησιασει λαγο/γουρουνι χωρις να σε καταλαβει, δε ξερεις τι λες. για να με βρεις πρεπει να χακαρεις το κινητο μου, και παλι οχι με καλη ακριβεια. εγω θα σε αντιλαμβανομαι απο χιλιομετρα.

bich please,τι στρατος και elite, το μεσο 12χρονο χωριατοπουλο ντουφεκαει καλυτερα απο τον καραβανα που σε διδαξε.

καλως με το καπνισμα και τα πνευμονια, αλλα κατ ελαχιστον κανε και ορειβασια, γιατι αμα εχεις περπατησει μονο σε τσιμεντο, και πας ξαφνικα να τρεξεις σε λασπωμενο μονοπατι, κροκαλα, χιονι, βρεγμενο γρασιδι κλπ, περιπου στα 3 βηματα θα εισαι ξαπλα.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Μαυροβασίλης
Δημοσιεύσεις: 7804
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:45

Re: Αντικυνηγετικές Τσουλάρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μαυροβασίλης » 05 Απρ 2018, 12:18

γιατί δε γίνεται στο Μουσείο αυτός ο διάλογος;
Χάρε, μην ψάχνεις να με βρεις στα πέρατα του κόσμου
μα σαν περάσω τα εκατό θαν έρθω αμοναχός μου

Άβαταρ μέλους
Last Veteran
Δημοσιεύσεις: 789
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 11:30

Re: Αντικυνηγετικές Τσουλάρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Last Veteran » 05 Απρ 2018, 12:24

Chainis έγραψε:
05 Απρ 2018, 11:04
enterprise-psi έγραψε:
05 Απρ 2018, 11:01
Chainis έγραψε:
05 Απρ 2018, 10:57
Γιατί; Πες μας πόσα κακά έχουν κάνει στην τοπική κοινωνία.
Εικόνα

Εικόνα
Αν κυνηγούσες θα ήξερες ότι αυτές οι τρύπες στις πινακίδες δεν είναι από κυνηγετικά σκάγια αλλά από μονόβολα όπλα, πιστόλια ή καλάσνικοφ που τέτοια έχει άφθονα στην Κρήτη και δεν τα έχουν για κυνήγι βέβαια.
Φαίνονται καθαρά τα σκάγια. Μη μας κοροϊδεύεις Χαινη.

Το πλαστικό σαπίζει; Ο συγκεντρωτήρας σαπίζει; Μιλάμε για χιλιάδες φουσέκια στο χώμα καθημερινώς.
Και όχι φίλτατε, τα σκάγια είναι τοξικά, δεν γουστάρω να πέφτουν στον κήπο μου (ναι, πολλές φορές μετά από κοντινά στο σπίτι μου σμπαρα ακουω δεκάδες τσικι τσικι από σκάγια που πέφτουν στη λοντζα μου).
Είναι βαρέα μέταλλα. Και όχι, η φύση γύρω μου ΔΕΝ διαθέτει τέτοια μέταλλα στο υπέδαφος της, αν διέθετε θα είχα μολυβδιαση και ένα απλο γράμμα α θα έμοιαζε με κινέζικο ιδεόγραμμα. Με τη λογική σου δεν τρέχει και τίποτα με τα πυρηνικά ατυχήματα. Μέταλλο το ουράνιο, από γη πάρθηκε, στη γη επιστρέφει.

Σου λέω για φωτιές και μου λες να σου παραθέσω τι κακά έχουν κάνει. Σου λέω ότι χτυπάνε κύκνους, νυχτερίδες "για σημάδι". Αν αντιληφθούν δε και κάνα δεντράκι που έχει βάλει κάποιος το ξεριζωνουν κιόλας.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών