Καθε Πάσχα τα ιδια... Η Ένωση Άθεων διοργανώνει «Φανερό Δείπνο» κρεατοφαγίας την Μεγάλη Παρασκευή

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
under
Δημοσιεύσεις: 18499
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:02

Re: Καθε Πάσχα τα ιδια... Η Ένωση Άθεων διοργανώνει «Φανερό Δείπνο» κρεατοφαγίας την Μεγάλη Παρασκευή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από under » 21 Απρ 2022, 13:43

Εχουμε δει τις φατσες τους.Αρκει αυτο για να καταλαβει κανεις για τι ναυαγια μιλαμε.
Δεν αποθνήσκουν οι θεοί. Η πίστις αποθνήσκει του αχαρίστου όχλου των θνητών.

Άβαταρ μέλους
Highlander
Δημοσιεύσεις: 17451
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2018, 16:43

Re: Καθε Πάσχα τα ιδια... Η Ένωση Άθεων διοργανώνει «Φανερό Δείπνο» κρεατοφαγίας την Μεγάλη Παρασκευή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Highlander » 21 Απρ 2022, 13:44

Arisvilla έγραψε:
21 Απρ 2022, 13:39
Δεν μπορώ να ξέρω τον πραγματικό λόγο για τον οποίο συμμετέχει κάποιος σε αυτό το event της Ενωσης Αθεων. Αυτό που ξέρω είναι οτι η χώρα μας είναι μια βαθιά θρησκόληπτη χώρα που έχει "επικρατούσα" θρησκεία σε αντίθεση με όλες τις πολιτισμένες χώρες της Ευρώπης, είναι μια χώρα που η επίσημη εκκλησία έχει ρόλο στα πολιτικά πράγματα της χώρας, είναι μια χώρα που δεν υπάρχει διαχωρισμός Εκκλησίας Κράτους, μια χώρα που υπάρχει πάντα προκατάληψη απέναντι στους άθεους άθρησκους. Θα ήθελα πράγματι η Ενωση των Αθεων αντί να αναλώνεται σε τέτοια event να αναλάβει δράσεις για τα παραπάνω. Από την άλλη όμως από τη δική μου οπτική γωνία το νόημα του event δεν είναι όπως θέλουν να περάσουν οι χριστιανοταλιμπαν να την πουν κάποιοι στους χριστιανούς. Είναι να στηλιτεύσουν την υποκρισία και τα κακώς κείμενα της βαθύτατα συντηρητικής και θρησκόληπτης νεοελληνικής κοινωνίας. Με λάθος τρόπο ίσως.
Δεν "αναλώνεται", κάνοντας μια συνεύρεση για φαγητό κάθε χρόνο. Ένα σωρό αιτήματα έχει κάνει για τον διαχωρισμό κράτους εκκλησίας, μη αναγραφή του θρησκεύματος, δημιουργία αποτεφρωτηριων, αντικατάσταση του μαθήματος των θρησκευτικών κλπ. Το ότι γίνεται τόση φασαρία για τον δείπνο, δείχνει ακριβώς ότι έχει πολύ καλό λόγο για να γίνεται.

dotcom
Δημοσιεύσεις: 2354
Εγγραφή: 26 Ιουν 2019, 15:45
Phorum.gr user: dotcom

Re: Καθε Πάσχα τα ιδια... Η Ένωση Άθεων διοργανώνει «Φανερό Δείπνο» κρεατοφαγίας την Μεγάλη Παρασκευή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dotcom » 21 Απρ 2022, 13:45

Highlander έγραψε:
21 Απρ 2022, 13:44
Arisvilla έγραψε:
21 Απρ 2022, 13:39
Δεν μπορώ να ξέρω τον πραγματικό λόγο για τον οποίο συμμετέχει κάποιος σε αυτό το event της Ενωσης Αθεων. Αυτό που ξέρω είναι οτι η χώρα μας είναι μια βαθιά θρησκόληπτη χώρα που έχει "επικρατούσα" θρησκεία σε αντίθεση με όλες τις πολιτισμένες χώρες της Ευρώπης, είναι μια χώρα που η επίσημη εκκλησία έχει ρόλο στα πολιτικά πράγματα της χώρας, είναι μια χώρα που δεν υπάρχει διαχωρισμός Εκκλησίας Κράτους, μια χώρα που υπάρχει πάντα προκατάληψη απέναντι στους άθεους άθρησκους. Θα ήθελα πράγματι η Ενωση των Αθεων αντί να αναλώνεται σε τέτοια event να αναλάβει δράσεις για τα παραπάνω. Από την άλλη όμως από τη δική μου οπτική γωνία το νόημα του event δεν είναι όπως θέλουν να περάσουν οι χριστιανοταλιμπαν να την πουν κάποιοι στους χριστιανούς. Είναι να στηλιτεύσουν την υποκρισία και τα κακώς κείμενα της βαθύτατα συντηρητικής και θρησκόληπτης νεοελληνικής κοινωνίας. Με λάθος τρόπο ίσως.
Δεν "αναλώνεται", κάνοντας μια συνεύρεση για φαγητό κάθε χρόνο. Ένα σωρό αιτήματα έχει κάνει για τον διαχωρισμό κράτους εκκλησίας, μη αναγραφή του θρησκεύματος, δημιουργία αποτεφρωτηριων, αντικατάσταση του μαθήματος των θρησκευτικών κλπ. Το ότι γίνεται τόση φασαρία για τον δείπνο, δείχνει ακριβώς ότι έχει πολύ καλό λόγο για να γίνεται.
Σε μερικά χρόνια θα τρώνε μολότωφ από τους βίγκαν :lol:

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71040
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Καθε Πάσχα τα ιδια... Η Ένωση Άθεων διοργανώνει «Φανερό Δείπνο» κρεατοφαγίας την Μεγάλη Παρασκευή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 21 Απρ 2022, 13:47

Arisvilla έγραψε:
21 Απρ 2022, 13:39
Δεν μπορώ να ξέρω τον πραγματικό λόγο για τον οποίο συμμετέχει κάποιος σε αυτό το event της Ενωσης Αθεων. Αυτό που ξέρω είναι οτι η χώρα μας είναι μια βαθιά θρησκόληπτη χώρα που έχει "επικρατούσα" θρησκεία σε αντίθεση με όλες τις πολιτισμένες χώρες της Ευρώπης, είναι μια χώρα που η επίσημη εκκλησία έχει ρόλο στα πολιτικά πράγματα της χώρας, είναι μια χώρα που δεν υπάρχει διαχωρισμός Εκκλησίας Κράτους, μια χώρα που υπάρχει πάντα προκατάληψη απέναντι στους άθεους άθρησκους. Θα ήθελα πράγματι η Ενωση των Αθεων αντί να αναλώνεται σε τέτοια event να αναλάβει δράσεις για τα παραπάνω. Από την άλλη όμως από τη δική μου οπτική γωνία το νόημα του event δεν είναι όπως θέλουν να περάσουν οι χριστιανοταλιμπαν να την πουν κάποιοι στους χριστιανούς. Είναι να στηλιτεύσουν την υποκρισία και τα κακώς κείμενα της βαθύτατα συντηρητικής και θρησκόληπτης νεοελληνικής κοινωνίας. Με λάθος τρόπο ίσως.
Α ναι; Αναφορικά με τα μπολντ, έχει άλλη γνώμη ο οξυδερκής (τί άλλο; :) ) Γιαννούλης.

Με λίγα λόγια, τα μέτρα και σταθμά σας ούτε για ανακύκλωση κάνουν.



https://www.in.gr/2019/11/05/politics/v ... prosfygon/
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Arisvilla
Δημοσιεύσεις: 9523
Εγγραφή: 13 Μάιος 2019, 16:40

Re: Καθε Πάσχα τα ιδια... Η Ένωση Άθεων διοργανώνει «Φανερό Δείπνο» κρεατοφαγίας την Μεγάλη Παρασκευή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Arisvilla » 21 Απρ 2022, 13:49

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
21 Απρ 2022, 13:41
Arisvilla έγραψε:
21 Απρ 2022, 13:39
Δεν μπορώ να ξέρω τον πραγματικό λόγο για τον οποίο συμμετέχει κάποιος σε αυτό το event της Ενωσης Αθεων. Αυτό που ξέρω είναι οτι η χώρα μας είναι μια βαθιά θρησκόληπτη χώρα που έχει "επικρατούσα" θρησκεία σε αντίθεση με όλες τις πολιτισμένες χώρες της Ευρώπης, είναι μια χώρα που η επίσημη εκκλησία έχει ρόλο στα πολιτικά πράγματα της χώρας, είναι μια χώρα που δεν υπάρχει διαχωρισμός Εκκλησίας Κράτους, μια χώρα που υπάρχει πάντα προκατάληψη απέναντι στους άθεους άθρησκους. Θα ήθελα πράγματι η Ενωση των Αθεων αντί να αναλώνεται σε τέτοια event να αναλάβει δράσεις για τα παραπάνω. Από την άλλη όμως από τη δική μου οπτική γωνία το νόημα του event δεν είναι όπως θέλουν να περάσουν οι χριστιανοταλιμπαν να την πουν κάποιοι στους χριστιανούς. Είναι να στηλιτεύσουν την υποκρισία και τα κακώς κείμενα της βαθύτατα συντηρητικής και θρησκόληπτης νεοελληνικής κοινωνίας. Με λάθος τρόπο ίσως.
Αν τρώμε χοιρινες μπριζόλες απέναντι σε καταυλισμούς μουσουλμάνων παράτυπων μεταναστών η απέναντι σε τζαμι το ραμαζάνι είμαστε ρατσιστές;
Κοίτα γιατί έχει κουράσει το θέμα. Εσεις οι χριστιανοταλιμπάνηδες θεωρείτε εχθρους τους μουσουλμάνους, τους ινδουιστές, τους βουδιστές κτλ κτλ. Θεωρείτε νορμάλ να σουβλίζετε το αρνί αλλά λάθος το ραμαζάνι και να τρώνε αρνί μόνο τότε και όχι χοιρινό. Εμείς οι Αθεοι θεωρούμε λάθος όλες αυτές τις νόρμες. Αλλά εγώ πάλι δεν θέλω να φτάνω σε ακρότητες και να προκαλώ τα αισθήματα κανενός για αυτό και θεωρώ λάθος όλους αυτούς τους φανερούς δείπνους κτλ αν και καταλαβαίνω οτι το νόημα τους είναι να στηλιτεύσουν την υποκρισία της νεοελληνικής κοινωνίας. Γιατί παραπέμπουν σε ένα φανατισμό και σχεδόν "θρησκευτικό" μίσος. Εγώ έγραψα οτι οσο δεν με ενοχλούν δεν τους ενοχλώ και εγώ.

Άβαταρ μέλους
argouen
Δημοσιεύσεις: 4518
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 19:53

Re: Καθε Πάσχα τα ιδια... Η Ένωση Άθεων διοργανώνει «Φανερό Δείπνο» κρεατοφαγίας την Μεγάλη Παρασκευή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από argouen » 21 Απρ 2022, 13:50

Arisvilla έγραψε:
21 Απρ 2022, 12:59
Απλά με κοιτούσαν περίεργα κάτι παράξενοι .
Καταπίεση όχι αστεία :lol:
Νήφε και μέμνησο απιστείν

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23802
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Καθε Πάσχα τα ιδια... Η Ένωση Άθεων διοργανώνει «Φανερό Δείπνο» κρεατοφαγίας την Μεγάλη Παρασκευή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 21 Απρ 2022, 13:52

Οι Βίγκαν στηρίζουν την κρεατοφαγία των άθεων, τη Μ. Παρασκευή! :003:
Ζούμε σε μία οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Λεγεών
Δημοσιεύσεις: 11788
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:23

Re: Καθε Πάσχα τα ιδια... Η Ένωση Άθεων διοργανώνει «Φανερό Δείπνο» κρεατοφαγίας την Μεγάλη Παρασκευή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λεγεών » 21 Απρ 2022, 13:53

ΓΑΛΗ έγραψε:
21 Απρ 2022, 13:05
Εγώ μέχρι και σήμερα, αιρετική γαρ, παραβαίνω ασυστόλως το έθιμο κάθε χρόνο.
Πως την τρως την μπριζόλα; Μίντιουμ είναι καλά;
Ο χρήστης που γκρέμισε τον ηλονμασκισμό.

Χαῖρε, τὸ τῶν Δαιμόνων πολυθρύλητον θαῦμα·
χαῖρε, τὸ τῶν αγγέλων πολυθρήνητον τραῦμα.


FUCK DONALD TRUMP

Άβαταρ μέλους
Highlander
Δημοσιεύσεις: 17451
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2018, 16:43

Re: Καθε Πάσχα τα ιδια... Η Ένωση Άθεων διοργανώνει «Φανερό Δείπνο» κρεατοφαγίας την Μεγάλη Παρασκευή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Highlander » 21 Απρ 2022, 13:54

AlienWay έγραψε:
21 Απρ 2022, 13:52
Οι Βίγκαν στηρίζουν την κρεατοφαγία των άθεων, τη Μ. Παρασκευή! :003:
Πώς βγάζεις το συμπέρασμα αυτό; :smt017
Δε νομίζω ότι είναι βιγκαν οι διοργανωτές του δείπνου.
Οι βιγκαν άθεοι μπορεί να έχουν κάποια άλλη ιδέα για την αντίδραση στις θρησκευτικές επιβολες.

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7782
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Καθε Πάσχα τα ιδια... Η Ένωση Άθεων διοργανώνει «Φανερό Δείπνο» κρεατοφαγίας την Μεγάλη Παρασκευή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 21 Απρ 2022, 13:54

Arisvilla έγραψε:
21 Απρ 2022, 12:52
Δεν κάνουν τα ίδια με τους μουσουλμάνους γιατί ζούνε πολύ απλά σε χριστιανοταλιμπανική χώρα. Αν ζούσαν σε μουσουλμανική (και τους άφηναν βέβαια) θα έκαναν τα ίδια. Οι άθεοι είναι εναντίον όλων των θρησκειών. Τώρα αν είναι σωστό αυτό που κάνουν θέλει συζήτηση. Εγώ ως άθεος από τη μια είμαι ενάντια στις θρησκοληψίες και σε όλα αυτά τα τραγελαφικά κατά τη γνώμη μου με τη "νηστεία" και μετά το βάρβαρο έθιμο του σουβλίσματος αλλά δεν θα ήθελα και να προκαλώ με αυτόν τον τρόπο γιατί ο φανατισμός δεν κάνει καλό. Ας με σέβονται οι χριστιανοί, ας με αφήνουν να τρώω οτι θέλω και όποια μέρα θέλω. Αυτό προφανώς είναι και το νόημα του φανερού δείπνου. Απλά ο τρόπος που γίνεται δεν με αρέσει γιατί θυμίζει χριστιανοταλιμπανικο φανατισμό.
Δηλαδή αν σε δουν να τρως σουβλάκι την Μ. Εβδομάδα σε συλλαμβάνει η θρησκευτική αστυνομία;

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71040
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Καθε Πάσχα τα ιδια... Η Ένωση Άθεων διοργανώνει «Φανερό Δείπνο» κρεατοφαγίας την Μεγάλη Παρασκευή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 21 Απρ 2022, 13:55

Λεγεών έγραψε:
21 Απρ 2022, 13:53
ΓΑΛΗ έγραψε:
21 Απρ 2022, 13:05
Εγώ μέχρι και σήμερα, αιρετική γαρ, παραβαίνω ασυστόλως το έθιμο κάθε χρόνο.
Πως την τρως την μπριζόλα; Μίντιουμ είναι καλά;
Όχι, είμαι αντιγκουρμέ. Την θέλω ψημένη.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Highlander
Δημοσιεύσεις: 17451
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2018, 16:43

Re: Καθε Πάσχα τα ιδια... Η Ένωση Άθεων διοργανώνει «Φανερό Δείπνο» κρεατοφαγίας την Μεγάλη Παρασκευή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Highlander » 21 Απρ 2022, 13:55

gassim έγραψε:
21 Απρ 2022, 13:54
Arisvilla έγραψε:
21 Απρ 2022, 12:52
Δεν κάνουν τα ίδια με τους μουσουλμάνους γιατί ζούνε πολύ απλά σε χριστιανοταλιμπανική χώρα. Αν ζούσαν σε μουσουλμανική (και τους άφηναν βέβαια) θα έκαναν τα ίδια. Οι άθεοι είναι εναντίον όλων των θρησκειών. Τώρα αν είναι σωστό αυτό που κάνουν θέλει συζήτηση. Εγώ ως άθεος από τη μια είμαι ενάντια στις θρησκοληψίες και σε όλα αυτά τα τραγελαφικά κατά τη γνώμη μου με τη "νηστεία" και μετά το βάρβαρο έθιμο του σουβλίσματος αλλά δεν θα ήθελα και να προκαλώ με αυτόν τον τρόπο γιατί ο φανατισμός δεν κάνει καλό. Ας με σέβονται οι χριστιανοί, ας με αφήνουν να τρώω οτι θέλω και όποια μέρα θέλω. Αυτό προφανώς είναι και το νόημα του φανερού δείπνου. Απλά ο τρόπος που γίνεται δεν με αρέσει γιατί θυμίζει χριστιανοταλιμπανικο φανατισμό.
Δηλαδή αν σε δουν να τρως σουβλάκι την Μ. Εβδομάδα σε συλλαμβάνει η θρησκευτική αστυνομία;
Για να κάνεις ακτιβισμό, θα πρέπει ντε και καλά να κινδυνευεις με σύλληψη;

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23802
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Καθε Πάσχα τα ιδια... Η Ένωση Άθεων διοργανώνει «Φανερό Δείπνο» κρεατοφαγίας την Μεγάλη Παρασκευή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 21 Απρ 2022, 13:55

Highlander έγραψε:
21 Απρ 2022, 13:54
AlienWay έγραψε:
21 Απρ 2022, 13:52
Οι Βίγκαν στηρίζουν την κρεατοφαγία των άθεων, τη Μ. Παρασκευή! :003:
Πώς βγάζεις το συμπέρασμα αυτό; :smt017
Δε νομίζω ότι είναι βιγκαν οι διοργανωτές του δείπνου.
Οι βιγκαν άθεοι μπορεί να έχουν κάποια άλλη ιδέα για την αντίδραση στις θρησκευτικές επιβολες.
Και οι δύο ομάδες έχουν ως τακτική εκδηλώσεις που κάνουν τα αντίθετα από όσα προβλέπουν τα έθιμα, καθώς επίσης, την αποδόμηση του θρησκευτικού συναισθήματος.

Και ψηφίζουν ΣΥΡΙΖΑ.
Ζούμε σε μία οικονομία.

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7782
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Καθε Πάσχα τα ιδια... Η Ένωση Άθεων διοργανώνει «Φανερό Δείπνο» κρεατοφαγίας την Μεγάλη Παρασκευή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 21 Απρ 2022, 13:56

AlienWay έγραψε:
21 Απρ 2022, 13:52
Οι Βίγκαν στηρίζουν την κρεατοφαγία των άθεων, τη Μ. Παρασκευή! :003:
πως σου ήρθε πάλι αυτό;

Άβαταρ μέλους
Highlander
Δημοσιεύσεις: 17451
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2018, 16:43

Re: Καθε Πάσχα τα ιδια... Η Ένωση Άθεων διοργανώνει «Φανερό Δείπνο» κρεατοφαγίας την Μεγάλη Παρασκευή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Highlander » 21 Απρ 2022, 13:56

AlienWay έγραψε:
21 Απρ 2022, 13:55
Highlander έγραψε:
21 Απρ 2022, 13:54
AlienWay έγραψε:
21 Απρ 2022, 13:52
Οι Βίγκαν στηρίζουν την κρεατοφαγία των άθεων, τη Μ. Παρασκευή! :003:
Πώς βγάζεις το συμπέρασμα αυτό; :smt017
Δε νομίζω ότι είναι βιγκαν οι διοργανωτές του δείπνου.
Οι βιγκαν άθεοι μπορεί να έχουν κάποια άλλη ιδέα για την αντίδραση στις θρησκευτικές επιβολες.
Και οι δύο ομάδες έχουν ως τακτική εκδηλώσεις που κάνουν τα αντίθετα από όσα προβλέπουν τα έθιμα, καθώς επίσης, την αποδόμηση του θρησκευτικού συναισθήματος.

Και ψηφίζουν ΣΥΡΙΖΑ.
Και τι σχέση έχει αυτό; :lol:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών