Λαϊκή ιδιωτικοποίηση παραλίας

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13916
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Λαϊκή ιδιωτικοποίηση παραλίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 02 Αύγ 2023, 13:27

nowhere έγραψε:
02 Αύγ 2023, 13:24
Ναύτης έγραψε:
02 Αύγ 2023, 13:11
"Έρχονται οι Αθηνέζοι και πιάνουν τ' αρμυρίκια μας"
Εγώ στηρίζω ντόπιους πάντως.
Γνώμη μου.
δλδ σαν ντόπιος αθηναίος αν τσιμεντώσω μια ομπρέλα δίπλα στο συντριβάνι στο σύνταγμα θα έχω την στήριξη σου
Και τη δική μου και του ψυχίατρου στο εφημερεύον εκείνη την ημέρα ευαγές ίδρυμα, θέλω να πιστεύω.

nowhere
Δημοσιεύσεις: 15216
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Λαϊκή ιδιωτικοποίηση παραλίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 02 Αύγ 2023, 13:37

Ναύτης έγραψε:
02 Αύγ 2023, 13:27
Και τη δική μου και του ψυχίατρου στο εφημερεύον εκείνη την ημέρα ευαγές ίδρυμα, θέλω να πιστεύω.
τι εννοείς?πως αν κάποιος που έχει την εντύπωση ότι του ανήκει δημόσιος χώρος είναι αθηναίος χρειάζεται ψυχίατρο?απίστευτο.τι έχει αυτή η πόλη?

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13916
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Λαϊκή ιδιωτικοποίηση παραλίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 02 Αύγ 2023, 13:40

nowhere έγραψε:
02 Αύγ 2023, 13:37
Ναύτης έγραψε:
02 Αύγ 2023, 13:27
Και τη δική μου και του ψυχίατρου στο εφημερεύον εκείνη την ημέρα ευαγές ίδρυμα, θέλω να πιστεύω.
τι εννοείς?πως αν κάποιος που έχει την εντύπωση ότι του ανήκει δημόσιος χώρος είναι αθηναίος χρειάζεται ψυχίατρο?απίστευτο.τι έχει αυτή η πόλη?
Εννοώ ότι αν πας αύριο κι αρχίζεις να τσιμεντώνεις μια θαλάσσια ομπρέλα στην πλ. Συντάγματος, ενδέχεται κάποιοι κακοπροαίρετοι να θεωρήσουν ότι μπορεί και να μην στέκεις στα καλά σου.
Τονίζω το: "ενδέχεται".
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ναύτης την 02 Αύγ 2023, 13:45, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43982
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Λαϊκή ιδιωτικοποίηση παραλίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 02 Αύγ 2023, 13:44

ΓΑΛΗ έγραψε:
02 Αύγ 2023, 13:02
Dwarven Blacksmith έγραψε:
01 Αύγ 2023, 23:57
Θα μου πείτε τι είναι η λαϊκή ιδιωτικοποίηση. Δεν είμαι σίγουρος για το θεωρητικό υπόβαθρο, ίσως έχει ρίζες στη Γιουγκοσλαβία του Τίτο, ίσως στη βαθιά κλεφτοκοτάδικη παράδοση.

Πάντως η πράξη μοιάζει κάπως έτσι:

Εικόνα

Οι κάτοικοι των κοντινών σπιτιών δηλαδή παρκάρουν την ομπρέλα τους στην παραλία μόνιμα διεκδικώντας τη δική τους θέση στον ήλιο. Μπορεί επίσης να πάρει και τη μορφή καρεκλοξαπλώστρας αλυσοδεμένης σε δέντρο.
Απ' ό,τι βλέπω πάντως, η φωτο είναι τραβηγμένη σούρουπο (που οι περισσότεροι ή όλοι οι λουόμενοι, έχουν φύγει). Και ειλικρινά δεν καταλαβαίνω ποια ακριβώς θα ήταν η διαφορά αν οι ιδιοκτήτες των κοντινών σπιτιών, έστηναν τα ίδια ομπρελοκαθίσματα το πρωί και τα μάζευαν το βράδυ. Το λέω αυτό επειδή οι "καταπατημένοι" χώροι αφήνουν μεγάλα κενά, ώστε να μην εμποδίζουν τον οποιονδήποτε άλλο να στήσει τη δική του κινητή ομπρέλα και τις δικές του ξαπλώστρες, όποια ώρα γουστάρει. Και οι συγκεκριμένες ομπρέλες δεν έχουν δεσμεύσει κάποιον προνομιακό χώρο της παραλίας (πχ κάτω από δέντρο ή κάτι σχετικό).

Είναι θέμα αισθητικής ή παίζει απλώς το σύνηθες κόνσεπτ "της κατσίκας ομπρέλας του γείτονα;
Δεν ξέρω γιατί χρειάζεται να το εξηγήσω. Δημόσια παραλία σημαίνει δημόσια. Ούτε του μπιτς μπαρ ούτε του κυρ-Μητσου.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11663
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: Λαϊκή ιδιωτικοποίηση παραλίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 02 Αύγ 2023, 13:46

vantono έγραψε:
02 Αύγ 2023, 13:16
ΓΑΛΗ έγραψε:
02 Αύγ 2023, 13:05
vantono έγραψε:
02 Αύγ 2023, 12:55

Βαζεις μεταλλικη ξαπλωστρα και την κλειδωνεις με λουκέτο και αλυσιδα γυρω απο το δεντρο. :102:
Αυτά είναι όντως γυφτιές.
Μεταλλική επειδη το πλαστικό και το ξύλο κόβονται/σπάνε ευκολα. Ενώ στο μεταλλικό, ο άλλος που θα ειναι αποφασισμένος να στην ξηλώσει, θα χρειαστεί τροχό.
Και αν χρησιμοποιήσει τροχο σε ανοιχτό χώρο τέτοιον καιρό και διπλα σε δέντρα, μπορείς να τον καταγγείλεις για απόπειρα εμπρησμού.
Εικόνα
Υπάρχουν καλλιτερες λύσεις.

Σηκώνεσαι πρωί πρωί και πας κατευθείαν παραλία.

Ξαλαφρώνεις πάνω στην καβατζοξαπλωστρα και ρίχνεις μια βουτιά.
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71569
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Λαϊκή ιδιωτικοποίηση παραλίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 02 Αύγ 2023, 13:51

Dwarven Blacksmith έγραψε:
02 Αύγ 2023, 13:44
ΓΑΛΗ έγραψε:
02 Αύγ 2023, 13:02
Dwarven Blacksmith έγραψε:
01 Αύγ 2023, 23:57
Θα μου πείτε τι είναι η λαϊκή ιδιωτικοποίηση. Δεν είμαι σίγουρος για το θεωρητικό υπόβαθρο, ίσως έχει ρίζες στη Γιουγκοσλαβία του Τίτο, ίσως στη βαθιά κλεφτοκοτάδικη παράδοση.

Πάντως η πράξη μοιάζει κάπως έτσι:

Εικόνα

Οι κάτοικοι των κοντινών σπιτιών δηλαδή παρκάρουν την ομπρέλα τους στην παραλία μόνιμα διεκδικώντας τη δική τους θέση στον ήλιο. Μπορεί επίσης να πάρει και τη μορφή καρεκλοξαπλώστρας αλυσοδεμένης σε δέντρο.
Απ' ό,τι βλέπω πάντως, η φωτο είναι τραβηγμένη σούρουπο (που οι περισσότεροι ή όλοι οι λουόμενοι, έχουν φύγει). Και ειλικρινά δεν καταλαβαίνω ποια ακριβώς θα ήταν η διαφορά αν οι ιδιοκτήτες των κοντινών σπιτιών, έστηναν τα ίδια ομπρελοκαθίσματα το πρωί και τα μάζευαν το βράδυ. Το λέω αυτό επειδή οι "καταπατημένοι" χώροι αφήνουν μεγάλα κενά, ώστε να μην εμποδίζουν τον οποιονδήποτε άλλο να στήσει τη δική του κινητή ομπρέλα και τις δικές του ξαπλώστρες, όποια ώρα γουστάρει. Και οι συγκεκριμένες ομπρέλες δεν έχουν δεσμεύσει κάποιον προνομιακό χώρο της παραλίας (πχ κάτω από δέντρο ή κάτι σχετικό).

Είναι θέμα αισθητικής ή παίζει απλώς το σύνηθες κόνσεπτ "της κατσίκας ομπρέλας του γείτονα;
Δεν ξέρω γιατί χρειάζεται να το εξηγήσω. Δημόσια παραλία σημαίνει δημόσια. Ούτε του μπιτς μπαρ ούτε του κυρ-Μητσου.
Και αν ο κυρ Μήτσος γουστάρει μπιτς μπαρ είτε ως ιδιοκτήτης είτε ως πελάτης, τί γίνεται;

Αναβαθμίζεται ή υποβαθμίζεται η δημόσια παραλία;



Ενιγουέι, προτείνω συμβιβαστική λύση. Όποιος τσιμεντώνει την ομπρέλα του να πληρώνει το κατιτίς στο δήμο. Ομπρέλα τόσο, ξαπλώστρα τόσο, σπαστό καρεκλάκι τόσο κλπ
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 24300
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Λαϊκή ιδιωτικοποίηση παραλίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 02 Αύγ 2023, 13:55

ΓΑΛΗ έγραψε:
02 Αύγ 2023, 13:51
Dwarven Blacksmith έγραψε:
02 Αύγ 2023, 13:44
ΓΑΛΗ έγραψε:
02 Αύγ 2023, 13:02


Απ' ό,τι βλέπω πάντως, η φωτο είναι τραβηγμένη σούρουπο (που οι περισσότεροι ή όλοι οι λουόμενοι, έχουν φύγει). Και ειλικρινά δεν καταλαβαίνω ποια ακριβώς θα ήταν η διαφορά αν οι ιδιοκτήτες των κοντινών σπιτιών, έστηναν τα ίδια ομπρελοκαθίσματα το πρωί και τα μάζευαν το βράδυ. Το λέω αυτό επειδή οι "καταπατημένοι" χώροι αφήνουν μεγάλα κενά, ώστε να μην εμποδίζουν τον οποιονδήποτε άλλο να στήσει τη δική του κινητή ομπρέλα και τις δικές του ξαπλώστρες, όποια ώρα γουστάρει. Και οι συγκεκριμένες ομπρέλες δεν έχουν δεσμεύσει κάποιον προνομιακό χώρο της παραλίας (πχ κάτω από δέντρο ή κάτι σχετικό).

Είναι θέμα αισθητικής ή παίζει απλώς το σύνηθες κόνσεπτ "της κατσίκας ομπρέλας του γείτονα;
Δεν ξέρω γιατί χρειάζεται να το εξηγήσω. Δημόσια παραλία σημαίνει δημόσια. Ούτε του μπιτς μπαρ ούτε του κυρ-Μητσου.
Και αν ο κυρ Μήτσος γουστάρει μπιτς μπαρ είτε ως ιδιοκτήτης είτε ως πελάτης, τί γίνεται;

Αναβαθμίζεται ή υποβαθμίζεται η δημόσια παραλία;



Ενιγουέι, προτείνω συμβιβαστική λύση. Όποιος τσιμεντώνει την ομπρέλα του να πληρώνει το κατιτίς στο δήμο. Ομπρέλα τόσο, ξαπλώστρα τόσο, σπαστό καρεκλάκι τόσο κλπ
Έτσι!
Και να τα νοικιάζει κι ως μπιενμπάδικα, οταν αυτος δεν τα χρησιμοποιεί.

Ελεφθερη αγορά θα λετε και θα κλαίτε. :102:

nowhere
Δημοσιεύσεις: 15216
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Λαϊκή ιδιωτικοποίηση παραλίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 02 Αύγ 2023, 13:56

Ναύτης έγραψε:
02 Αύγ 2023, 13:40
Εννοώ ότι αν πας αύριο κι αρχίζεις να τσιμεντώνεις μια θαλάσσια ομπρέλα στην πλ. Συντάγματος, ενδέχεται κάποιοι κακοπροαίρετοι να θεωρήσουν ότι μπορεί και να μην στέκεις στα καλά σου.
Τονίζω το: "ενδέχεται".
τι πάει να πει "θαλάσσια" άνθρωπε μου?μια ομπρέλα είναι για σκιά,γιατί είμαι παλαβός αν την στήσω στο γρασίδι μιας πλατείας στην αθήνα και είμαι ντόπιος μάγκας ναούμ αν την στήσω σε μια παραλία?

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 24300
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Λαϊκή ιδιωτικοποίηση παραλίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 02 Αύγ 2023, 13:57

Θελω να βρω πατέντα όπου μαζί με την τσιμεντωμένη ομπρέλα και ξαπλώστρα, να καβατζώνω καπως και τις ρακέτες με τα μπαλάκια.
Να μην εχω να τα κουβαλάω κι αυτά.

Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11663
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: Λαϊκή ιδιωτικοποίηση παραλίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 02 Αύγ 2023, 13:58

vantono έγραψε:
02 Αύγ 2023, 13:57
Θελω να βρω πατέντα όπου μαζί με την τσιμεντωμένη ομπρέλα και ξαπλώστρα, να καβατζώνω καπως και τις ρακέτες με τα μπαλάκια.
Να μην εχω να τα κουβαλάω κι αυτά.
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

lagavulis
Δημοσιεύσεις: 286
Εγγραφή: 23 Απρ 2018, 19:04
Phorum.gr user: lagavulis

Re: Λαϊκή ιδιωτικοποίηση παραλίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lagavulis » 02 Αύγ 2023, 13:59

ΓΑΛΗ έγραψε:
02 Αύγ 2023, 13:02

Είναι θέμα αισθητικής ή παίζει απλώς το σύνηθες κόνσεπτ "της κατσίκας ομπρέλας του γείτονα;
Είναι πρωτίστως θέμα γυφτιάς.
Αυτό που περιγράφηκε με καβατζωμενη σκιά που περιμένει τον ξενύχτη "κάτοχο" να παει να απολάφσει τη μπανάρα του περασμένες δώδεκα, ειναι σιχαμερό.

Από την άλλη, το έχω δει να συμβαίνει σε κάτι ξεχασμένες από το θεό εσχατιές, όπου ολο το καλοκαίρι δεν ασχολείται κανείς με το φαινόμενο και ξαφνικά για ένα 3ημερο-5ημερο το δεκαπενταυγουστο έρχονται οι βάρβαροι εκδρομείς (συχνά με
διάθεση για μανούρα) και τους πηδάνε την ηρεμία.
Εκει κατανοώ λίγο τους καράμπαμπες μόνιμους παραθεριστές και σιχαίνομαι τους εισβολείς, παρόλο που δε διαθέτω εξοχικό.

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13916
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Λαϊκή ιδιωτικοποίηση παραλίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 02 Αύγ 2023, 14:01

nowhere έγραψε:
02 Αύγ 2023, 13:56
Ναύτης έγραψε:
02 Αύγ 2023, 13:40
Εννοώ ότι αν πας αύριο κι αρχίζεις να τσιμεντώνεις μια θαλάσσια ομπρέλα στην πλ. Συντάγματος, ενδέχεται κάποιοι κακοπροαίρετοι να θεωρήσουν ότι μπορεί και να μην στέκεις στα καλά σου.
Τονίζω το: "ενδέχεται".
τι πάει να πει "θαλάσσια" άνθρωπε μου?μια ομπρέλα είναι για σκιά,γιατί είμαι παλαβός αν την στήσω στο γρασίδι μιας πλατείας στην αθήνα και είμαι ντόπιος μάγκας ναούμ αν την στήσω σε μια παραλία?
Μα αφού σού είπα ήδη πως σε στηρίζω, δεν καταλαβαίνω τον εκνευρισμό σου.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 24300
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Λαϊκή ιδιωτικοποίηση παραλίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 02 Αύγ 2023, 14:03

Εν τω μεταξύ, ποιό το νόημα του να πας παραλία και να θες να καβατζώνεις σκιά, δεν το καταλαβαίνω.
Κάποιος να πει στους κυρίους αυτους οτι παραλία παμε για τον ήλιο και τη δροσιά της θαλασσας. Σκιά μπορώ να εχω και στο μπαλκόνι μου.

Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11663
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: Λαϊκή ιδιωτικοποίηση παραλίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 02 Αύγ 2023, 14:03

lagavulis έγραψε:
02 Αύγ 2023, 13:59
ΓΑΛΗ έγραψε:
02 Αύγ 2023, 13:02

Είναι θέμα αισθητικής ή παίζει απλώς το σύνηθες κόνσεπτ "της κατσίκας ομπρέλας του γείτονα;
Είναι πρωτίστως θέμα γυφτιάς.
Αυτό που περιγράφηκε με καβατζωμενη σκιά που περιμένει τον ξενύχτη "κάτοχο" να παει να απολάφσει τη μπανάρα του περασμένες δώδεκα, ειναι σιχαμερό.

Από την άλλη, το έχω δει να συμβαίνει σε κάτι ξεχασμένες από το θεό εσχατιές, όπου ολο το καλοκαίρι δεν ασχολείται κανείς με το φαινόμενο και ξαφνικά για ένα 3ημερο-5ημερο το δεκαπενταυγουστο έρχονται οι βάρβαροι εκδρομείς (συχνά με
διάθεση για μανούρα) και τους πηδάνε την ηρεμία.
Εκει κατανοώ λίγο τους καράμπαμπες μόνιμους παραθεριστές και σιχαίνομαι τους εισβολείς, παρόλο που δε διαθέτω εξοχικό.
Τι θα πει τους πηδάνε την ηρεμία;
Η παραλία δεν ανήκει σε κανέναν. Είναι για όλους.

Υπάρχει και η χειρότερη εκδοχή γυφτιας το κακώς εννοούμενο "ελεύθερο" κάμπινγκ.
Η Χαλκιδική είναι ένα αισχρό παράδειγμα σε κάποιες παραλίες.
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

nowhere
Δημοσιεύσεις: 15216
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Λαϊκή ιδιωτικοποίηση παραλίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 02 Αύγ 2023, 14:05

Ναύτης έγραψε:
02 Αύγ 2023, 14:01
Μα αφού σού είπα ήδη πως σε στηρίζω, δεν καταλαβαίνω τον εκνευρισμό σου.
δεν εκνευρίστηκα,τώρα εκνευρίστηκα

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών