Wokeism -- ο σύγχρονος φασισμός? Υπάρχει περιθώριο αντίδρασης?

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23990
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Wokeism -- ο σύγχρονος φασισμός? Υπάρχει περιθώριο αντίδρασης?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 11 Ιαν 2024, 20:01

ΓΑΛΗ έγραψε:
11 Ιαν 2024, 19:58
student έγραψε:
11 Ιαν 2024, 19:39
AlienWay έγραψε:
11 Ιαν 2024, 19:33


Ναι γιατί εσύ ας πούμε κάθεσαι να γράψεις εικοσασέλιδα σεντόνια για να εξηγείς το καθετί.
Την αδικείς νομίζω. Σεντόνι απ τη ΓΑΛΗ δεν έχω δει ούτε ένα το λίγο καιρό που είμαι δώ. 20 πόστ των δύο γραμμών να χωράνε ακόμα και σε μία σελίδα με 10 ποστ setting, αγοράζω :lol:

ΥΓ. Φιλικό χιούμορ κάνω γάτα, μη βγάλεις νύχια
Σεντόνι από μένα ούτε έπαιξε ούτε πρόκειται να παίξει.

Όπως δεν πρόκειται να παίξει και προχωκαγκούρικο κατεβατό τύπου "εγώ και οι ιδέες μου". :lol:

Μόνον αφελείς πχορουμοπαρμένοι ανεβάζουν τέτοια.
Τότε γιατί τη λες σε μας που αντί να γράφουμε σεντόνια, βάζουμε βίντεο;

Αει σαπέρα μαρή.
Ζούμε σε μία οικονομία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71662
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Wokeism -- ο σύγχρονος φασισμός? Υπάρχει περιθώριο αντίδρασης?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 11 Ιαν 2024, 20:04

AlienWay έγραψε:
11 Ιαν 2024, 20:01
ΓΑΛΗ έγραψε:
11 Ιαν 2024, 19:58
student έγραψε:
11 Ιαν 2024, 19:39


Την αδικείς νομίζω. Σεντόνι απ τη ΓΑΛΗ δεν έχω δει ούτε ένα το λίγο καιρό που είμαι δώ. 20 πόστ των δύο γραμμών να χωράνε ακόμα και σε μία σελίδα με 10 ποστ setting, αγοράζω :lol:

ΥΓ. Φιλικό χιούμορ κάνω γάτα, μη βγάλεις νύχια
Σεντόνι από μένα ούτε έπαιξε ούτε πρόκειται να παίξει.

Όπως δεν πρόκειται να παίξει και προχωκαγκούρικο κατεβατό τύπου "εγώ και οι ιδέες μου". :lol:

Μόνον αφελείς πχορουμοπαρμένοι ανεβάζουν τέτοια.
Τότε γιατί τη λες σε μας που αντί να γράφουμε σεντόνια, βάζουμε βίντεο;

Αει σαπέρα μαρή.
Εσένα σε πάω μαρή. :P

Καμμία σχέση δεν έχεις με τους πχορουμοπαρμένους.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23990
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Wokeism -- ο σύγχρονος φασισμός? Υπάρχει περιθώριο αντίδρασης?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 11 Ιαν 2024, 20:07

ΓΑΛΗ έγραψε:
11 Ιαν 2024, 20:04
AlienWay έγραψε:
11 Ιαν 2024, 20:01
ΓΑΛΗ έγραψε:
11 Ιαν 2024, 19:58


Σεντόνι από μένα ούτε έπαιξε ούτε πρόκειται να παίξει.

Όπως δεν πρόκειται να παίξει και προχωκαγκούρικο κατεβατό τύπου "εγώ και οι ιδέες μου". :lol:

Μόνον αφελείς πχορουμοπαρμένοι ανεβάζουν τέτοια.
Τότε γιατί τη λες σε μας που αντί να γράφουμε σεντόνια, βάζουμε βίντεο;

Αει σαπέρα μαρή.
Εσένα σε πάω μαρή. :P

Καμμία σχέση δεν έχεις με τους πχορουμοπαρμένους.
:P
Ζούμε σε μία οικονομία.

Άβαταρ μέλους
student
Δημοσιεύσεις: 3596
Εγγραφή: 22 Μαρ 2023, 13:04

Re: Wokeism -- ο σύγχρονος φασισμός? Υπάρχει περιθώριο αντίδρασης?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από student » 11 Ιαν 2024, 20:09

ΓΑΛΗ έγραψε:
11 Ιαν 2024, 19:58
SpoilerShow
student έγραψε:
11 Ιαν 2024, 19:39
AlienWay έγραψε:
11 Ιαν 2024, 19:33


Ναι γιατί εσύ ας πούμε κάθεσαι να γράψεις εικοσασέλιδα σεντόνια για να εξηγείς το καθετί.
Την αδικείς νομίζω. Σεντόνι απ τη ΓΑΛΗ δεν έχω δει ούτε ένα το λίγο καιρό που είμαι δώ. 20 πόστ των δύο γραμμών να χωράνε ακόμα και σε μία σελίδα με 10 ποστ setting, αγοράζω :lol:

ΥΓ. Φιλικό χιούμορ κάνω γάτα, μη βγάλεις νύχια
Σεντόνι από μένα ούτε έπαιξε ούτε πρόκειται να παίξει.
Όπως δεν πρόκειται να παίξει και προχωκαγκούρικο κατεβατό τύπου "εγώ και οι ιδέες μου". :lol:

Μόνον αφελείς πχορουμοπαρμένοι ανεβάζουν τέτοια.
Προτείνεις να το κόψω?
Perception is reality...

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23990
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Wokeism -- ο σύγχρονος φασισμός? Υπάρχει περιθώριο αντίδρασης?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 11 Ιαν 2024, 20:12

Δείτε λίγο

Ζούμε σε μία οικονομία.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 35478
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Wokeism -- ο σύγχρονος φασισμός? Υπάρχει περιθώριο αντίδρασης?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 11 Ιαν 2024, 20:14

Τρόποι αντίδρασης υπάρχουν πολλοί,αρκεί να υπάρχουν άνθρωποι που πιστεύουν σε αυτούς.
Ο Χριστόδουλος κατέβασε πολύ κόσμο στις λαοσυνάξεις.Στην Αμερική υπάρχει τεράστιο κίνημα κατά των αμβλώσεων.Μιλάμε για αντίδραση σε φυσιολογικά πράγματα και όχι στους εξτρεμισμούς των woke.Απλά όλα αυτά δεν απασχολούν τόσο τον κόσμο για να αντιδράσει.
Και μέσω των social media μπορείς να αντιδράσεις και με ομάδες ανθρώπων και με δικηγόρους και με ότι άλλο θέλεις.Αρκεί να έχεις τη διάθεση.Αν δεν έχεις αδιαφορείς.Και φυσικά υπάρχει και η ψήφος.

Άβαταρ μέλους
student
Δημοσιεύσεις: 3596
Εγγραφή: 22 Μαρ 2023, 13:04

Re: Wokeism -- ο σύγχρονος φασισμός? Υπάρχει περιθώριο αντίδρασης?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από student » 11 Ιαν 2024, 20:20

πατησιωτης έγραψε:
11 Ιαν 2024, 20:14
Τρόποι αντίδρασης υπάρχουν πολλοί,αρκεί να υπάρχουν άνθρωποι που πιστεύουν σε αυτούς.
Ο Χριστόδουλος κατέβασε πολύ κόσμο στις λαοσυνάξεις.Στην Αμερική υπάρχει τεράστιο κίνημα κατά των αμβλώσεων.Μιλάμε για αντίδραση σε φυσιολογικά πράγματα και όχι στους εξτρεμισμούς των woke.Απλά όλα αυτά δεν απασχολούν τόσο τον κόσμο για να αντιδράσει.
Και μέσω των social media μπορείς να αντιδράσεις και με ομάδες ανθρώπων και με δικηγόρους και με ότι άλλο θέλεις.Αρκεί να έχεις τη διάθεση.Αν δεν έχεις αδιαφορείς.Και φυσικά υπάρχει και η ψήφος.
Ας ξεκινήσουμε τουλάχιστον αλλάζοντας κανάλι στο του βου
Perception is reality...

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23990
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Wokeism -- ο σύγχρονος φασισμός? Υπάρχει περιθώριο αντίδρασης?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 11 Ιαν 2024, 20:21

Η αλήθεια είναι υπαρκτή. Και είναι ΑΣΧΗΜΗ. Θα πρέπει να βρούμε τρόπους βελτίωσής της και όχι να την αρνούμαστε ολοκληρωτικά θεωρώντας την ως κατασκεύασμα των καταπιεστών. Και αντικαθιστώντας την με ανωτάτη καρναβαλική.
Ζούμε σε μία οικονομία.

Άβαταρ μέλους
micmic
Δημοσιεύσεις: 2657
Εγγραφή: 08 Μάιος 2023, 09:29
Phorum.gr user: micmic

Re: Wokeism -- ο σύγχρονος φασισμός? Υπάρχει περιθώριο αντίδρασης?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από micmic » 11 Ιαν 2024, 20:23

student έγραψε:
11 Ιαν 2024, 19:27
micmic έγραψε:
11 Ιαν 2024, 18:49
Εμένα μου φαίνεται πολύ απλό το όλο ζήτημα: Πρώτα απ'όλα ξεκινάμε από το δεδομένο ότι όλοι οι άνθρωποι έχουν ίδια δικαιώματα. Δηλαδή μπορεί ο άλλος να δηλώνει ότι είναι εξωγήινος, γάτα ή τραπέζι. Δεν μας ενδιαφέρει,το κράτος θα του προσφέρει τις παροχές που προσφέρει και σε όλους τους άλλους. Αν ένα τραπέζι θέλει να παντρευτεί με μία γάτα, οκ, δεν ενδιαφέρει το κράτος. Θα το θεωρήσει ως κανονικό γάμο. Από κει και πέρα, η διείσδυση στην κοινωνία εξαρτάται από τους αριθμούς των εμπλεκομένων. Αν η συντριπτική πλειοψηφία θεωρεί ότι αυτά είναι μαλακίες, μαλακίες θα παραμείνουν για το σύνολο της κοινωνίας. Αν όμως κάνουν τηλεθεάσεις σειρές όπου τραπέζια κάνουν σεξ με γάτες και αν γενικώς ο κόσμος στηρίζει με τα λεφτά του τέτοιες ιδέες, τότε θα εδραιωθούν.
Φίλε μου καλά τα λες. Το θέμα είναι όμως ότι εν έτη 2024 (πότε φτάσαμε ρε γμτο) η Γνωσιακή Συμπεριφοριστική (Cognitive Behavioural) επιστήμη έχει φτάσει σε τέτοιο επίπεδο που οποιοσδήποτε υποβληθεί σε συστηματική, οργανωμένη, μελετημένη και απρόσκοπτη διαδικασία διαμόρφωσης της προσωπικότητας και συμπεριφοράς του, δεν έχει καμία ελπίδα να μην γίνει αυτό το οποίο η διαδικασία έχει προ-καθορίσει.
Εξακολουθώ να πιστεύω ότι γίνεται πολύς λόγος για το τίποτα. Είναι δυνατόν να αλλάξει η βιολογία; Εκτός αν ξεκινήσουν να κάνουν γενετικά πειράματα σε έμβρυα δηλαδή. Είναι δυνατόν έφηβοι που είναι τίγκα στις ορμόνες και δεν βλέπουν την ώρα να πηδηχτούν, να προτιμούν πχ να βλέπουν ταινίες με bisexuals και με 35 φύλα; Ok, μπορεί να είναι πιο δεκτικοί σε διαφορετικές σεξουαλικότητες, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι η τεράστια πλειοψηφία του κόσμου θα αλλάξει. Δηλαδή μπορεί η πλύση εγκεφάλου να κάνει έναν ετεροφυλόφυλο έφηβο να γουστάρει άτομα του ίδιου φύλου; Δεν γίνονται αυτά. Οκ, κάποια βλαμένα πιθανώς να προχωρήσουν σε καταστροφικές επιλογές όπως ορμονοθεραπείες αλλαγής φύλου κτλ. Αλλά πόσα θα είναι αυτά σε σχέση με τον γενικό πληθυσμό; Αμελητέες ποσότητες.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 41808
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Wokeism -- ο σύγχρονος φασισμός? Υπάρχει περιθώριο αντίδρασης?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 11 Ιαν 2024, 20:39

micmic έγραψε:
11 Ιαν 2024, 20:23


Εξακολουθώ να πιστεύω ότι γίνεται πολύς λόγος για το τίποτα. Είναι δυνατόν να αλλάξει η βιολογία;


Ναι, μεσω γενετικα τροποποιημενων τροφων, γενετικων φαρμακων, γενετικης μηχανικης και μεσω της διαθεσης των Ελιτ για μειωση του πληθυσμου μπορουμε να δουμε στο μελλον ξαφνικες σοβαρες μειωσεις γεννησεων και παραλληλα αυξησεις ομοφυλοφιλης προδιαθεσης.

Ξεχασα να πω πως στο αμεσο μελλον θα μπορουν οσοι θελουν να παραγελνουν μωρα με συγκεκριμενες γενετικες προδιαγραφες, αν πιχι ενα ομοφυλοφιλο ζευγαρι θελει ενα ομοφυλοφιλο παιδι σε πολυ λιγα χρονια δεν θα χρειαζεται παρενθετη μητερα, αλλα θα το παραγγελνει σε εργαστηριο οπου θα το παραγει μηχανικη μητρα και θα εχει οσα γενετικα χαρακτηριστικα θελουν οι γονεις του. Οι εταιρειες υπαρχουν ηδη, μας εχουν παρουσιασει και τη σχετικη τεχνολογια, το προβλημα τους ειναι οι νομοθεσιες των κρατων και οι αντιρρησεις μεγαλου μερους της επιστημονικης κοινοτητας οτι προκειται για ευγονικη.

.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 35478
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Wokeism -- ο σύγχρονος φασισμός? Υπάρχει περιθώριο αντίδρασης?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 11 Ιαν 2024, 20:45

student έγραψε:
11 Ιαν 2024, 20:20
πατησιωτης έγραψε:
11 Ιαν 2024, 20:14
Τρόποι αντίδρασης υπάρχουν πολλοί,αρκεί να υπάρχουν άνθρωποι που πιστεύουν σε αυτούς.
Ο Χριστόδουλος κατέβασε πολύ κόσμο στις λαοσυνάξεις.Στην Αμερική υπάρχει τεράστιο κίνημα κατά των αμβλώσεων.Μιλάμε για αντίδραση σε φυσιολογικά πράγματα και όχι στους εξτρεμισμούς των woke.Απλά όλα αυτά δεν απασχολούν τόσο τον κόσμο για να αντιδράσει.
Και μέσω των social media μπορείς να αντιδράσεις και με ομάδες ανθρώπων και με δικηγόρους και με ότι άλλο θέλεις.Αρκεί να έχεις τη διάθεση.Αν δεν έχεις αδιαφορείς.Και φυσικά υπάρχει και η ψήφος.
Ας ξεκινήσουμε τουλάχιστον αλλάζοντας κανάλι στο του βου
Ε,ναι,ότι θέλεις κάνεις.Εγώ πάντως δεν περίμενα τις σημερινές αμερικανικές μπούρδες για να ανοσοποιηθώ απέναντι στα φαινόμενα αυτά.Είχε προηγηθεί ο ΝΕΚ (Νέος Ελληνικός Κινηματογράφος) και άλλα παραπροιόντα της ελληνικής μεταπολίτευσης.Τους διαγράφεις όλους και δεν ασχολείσαι.

Άβαταρ μέλους
micmic
Δημοσιεύσεις: 2657
Εγγραφή: 08 Μάιος 2023, 09:29
Phorum.gr user: micmic

Re: Wokeism -- ο σύγχρονος φασισμός? Υπάρχει περιθώριο αντίδρασης?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από micmic » 11 Ιαν 2024, 21:03

Αρίστος έγραψε:
11 Ιαν 2024, 20:39
micmic έγραψε:
11 Ιαν 2024, 20:23


Εξακολουθώ να πιστεύω ότι γίνεται πολύς λόγος για το τίποτα. Είναι δυνατόν να αλλάξει η βιολογία;


Ναι, μεσω γενετικα τροποποιημενων τροφων, γενετικων φαρμακων, γενετικης μηχανικης και μεσω της διαθεσης των Ελιτ για μειωση του πληθυσμου μπορουμε να δουμε στο μελλον ξαφνικες σοβαρες μειωσεις γεννησεων και παραλληλα αυξησεις ομοφυλοφιλης προδιαθεσης.

Ξεχασα να πω πως στο αμεσο μελλον θα μπορουν οσοι θελουν να παραγελνουν μωρα με συγκεκριμενες γενετικες προδιαγραφες, αν πιχι ενα ομοφυλοφιλο ζευγαρι θελει ενα ομοφυλοφιλο παιδι σε πολυ λιγα χρονια δεν θα χρειαζεται παρενθετη μητερα, αλλα θα το παραγγελνει σε εργαστηριο οπου θα το παραγει μηχανικη μητρα και θα εχει οσα γενετικα χαρακτηριστικα θελουν οι γονεις του. Οι εταιρειες υπαρχουν ηδη, μας εχουν παρουσιασει και τη σχετικη τεχνολογια, το προβλημα τους ειναι οι νομοθεσιες των κρατων και οι αντιρρησεις μεγαλου μερους της επιστημονικης κοινοτητας οτι προκειται για ευγονικη.
θα περάσουν πάρα πολλά χρόνια πριν αποκτήσει η επιστήμη τέτοιες δυνατότητες. Εδώ υπάρχουν σοβαρότατες ασθένειες που είναι γνωστό ότι έχει πρόβλημα ΕΝΑ γονίδιο και λείπει μόνο ΕΝΑ ένζυμο, και παλεύουν με γονιδιακές θεραπείες εδώ και δεκαετίες και δεν έχουν καταφέρει τίποτα. Και στο κάτω-κάτω, όταν φτάσουμε να έχουμε τέτοιες δυνατότητες ευγονικής, τα φύλα και οι woke θα είναι σταγόνα στον ωκεανό των θεμάτων που θα ανακύψουν.

Imperium
Δημοσιεύσεις: 3593
Εγγραφή: 23 Απρ 2020, 12:47

Re: Wokeism -- ο σύγχρονος φασισμός? Υπάρχει περιθώριο αντίδρασης?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 11 Ιαν 2024, 23:44

Διάβασα λίγο background για το Poor Things, και φαίνεται κάπως ενδιαφέρον αν σου αρέσει η σύγχρονη Σκωτσέζικη λογοτεχνία.

Το δε έργο απ' ο,τι ακούγεται μοιάζει Tim Burton meets Pasolini on Island of Dr. Moreau. Ποιος ξέρει, μπορεί να έχει και πλάκα, αλλά αμφιβάλω, από προκατάληψη εναντίον του Λανθιμου.

Αν το έχει δει κανείς ας γράψει δύο σειρές...

===

Ουπς, σορρυ, στο νήμα του Λανθημου ήθελα να το βάλω.
Δεν πειράζει.
Αν το δει κάνας Μοντ, ας το μεταφέρει...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Imperium την 12 Ιαν 2024, 00:02, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι επιστήμονα που φοβάται να πετάξει με αεροπλάνο.

Imperium
Δημοσιεύσεις: 3593
Εγγραφή: 23 Απρ 2020, 12:47

Re: Wokeism -- ο σύγχρονος φασισμός? Υπάρχει περιθώριο αντίδρασης?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 11 Ιαν 2024, 23:59

AlienWay έγραψε:
11 Ιαν 2024, 20:21
Η αλήθεια είναι υπαρκτή. Και είναι ΑΣΧΗΜΗ. Θα πρέπει να βρούμε τρόπους βελτίωσής της και όχι να την αρνούμαστε ολοκληρωτικά θεωρώντας την ως κατασκεύασμα των καταπιεστών. Και αντικαθιστώντας την με ανωτάτη καρναβαλική.
Δεν νομίζω ότι είναι τόσο φριχτά τα πράγματα.
Μόνο μέσα από τα ΜΜΕ βλέπω τέτοιες αηδίες.
Στον αληθινό κόσμο, τουλάχιστον τον δικό μου, κάνεις μα κανείς δεν δίνει μια. Φίλοι, γείτονες, συνεργάτες και οι τύποι στην παμπ απλά τα βαριούνται και αναστενάζουν υπομονετικά περιμένοντας ποτέ θα τελειώσουν.

Αν αποφεύγεις τα σοσιαλ, η τουλάχιστον δεν νοιάζεσαι καθόλου για κανσελ, τότε δεν υπάρχει θέμα.
Αν εξαρτάται από αυτά, ΟΚ, αλλά μάλλον φταις ο ίδιος...
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι επιστήμονα που φοβάται να πετάξει με αεροπλάνο.

Άβαταρ μέλους
Saturn
Δημοσιεύσεις: 7271
Εγγραφή: 21 Ιουν 2023, 08:35
Phorum.gr user: Saturn

Re: Wokeism -- ο σύγχρονος φασισμός? Υπάρχει περιθώριο αντίδρασης?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saturn » 12 Ιαν 2024, 00:05

micmic έγραψε:
11 Ιαν 2024, 18:49
Εμένα μου φαίνεται πολύ απλό το όλο ζήτημα: Πρώτα απ'όλα ξεκινάμε από το δεδομένο ότι όλοι οι άνθρωποι έχουν ίδια δικαιώματα. Δηλαδή μπορεί ο άλλος να δηλώνει ότι είναι εξωγήινος, γάτα ή τραπέζι. Δεν μας ενδιαφέρει,το κράτος θα του προσφέρει τις παροχές που προσφέρει και σε όλους τους άλλους. Αν ένα τραπέζι θέλει να παντρευτεί με μία γάτα, οκ, δεν ενδιαφέρει το κράτος. Θα το θεωρήσει ως κανονικό γάμο. Από κει και πέρα, η διείσδυση στην κοινωνία εξαρτάται από τους αριθμούς των εμπλεκομένων. Αν η συντριπτική πλειοψηφία θεωρεί ότι αυτά είναι μαλακίες, μαλακίες θα παραμείνουν για το σύνολο της κοινωνίας. Αν όμως κάνουν τηλεθεάσεις σειρές όπου τραπέζια κάνουν σεξ με γάτες και αν γενικώς ο κόσμος στηρίζει με τα λεφτά του τέτοιες ιδέες, τότε θα εδραιωθούν.
Μόνο που η υπόθεση ΔΕΝ ξεκινά από τις μάζες αλλά από τα υψηλά
Οπότε, έχει επιλεχθεί ήδη το θέμα να παιχτεί στις οθόνες και εμείς το παρακολουθούμε καθήμενοι στους καναπέδες.
Η είκονα πρωτίστως κάνει όλη τη βρώμική δουλειά, μπαι δε γουέι


ΤΣΟ ΚΑΙ ΛΟ αλλιώς δεν σωζόμαστε
Frappezitis έγραψε:
09 Δεκ 2023, 08:03
Το ότι δεν φορέσαμε μαντήλα στην Σακελλαροπούλου, το λες και διπλωματική επιτυχία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών