Διακοπές των εργαζομένων στις σοσιαλιστικές χώρες

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13858
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Διακοπές των εργαζομένων στις σοσιαλιστικές χώρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 01 Αύγ 2023, 09:34

Sol έγραψε:
01 Αύγ 2023, 09:32
Ναύτης έγραψε:
01 Αύγ 2023, 09:29
Sol έγραψε:
01 Αύγ 2023, 09:24

Το θέμα μας είναι οι διακοπές των εργαζομένων στις χώρες που οικοδομούσαν τον σοσιαλισμό, αν στην "αλβανία του χοτζα" δεν ίσχυε μπορώ να ακούσω τις ενστάσεις.
Φληναφήματα. Και στην χιτλερική Γερμανία μια χαρά φίνες διακοπές κάνανε οι εργαζόμενοι, βάλε κι από κει μερικές φωτό αν το θέμα σου είναι οι διακοπές των εργαζομένων.
ξαναδες τον τιτλο του νήματος
Τον είδα και σού απάντησα. Σε πρόλαβα κιόλας, έβαλα εγώ σχετικές φωτό από τη Βόρειο Κορέα.

Άβαταρ μέλους
Sol
Δημοσιεύσεις: 6400
Εγγραφή: 24 Αύγ 2022, 21:16

Re: Διακοπές των εργαζομένων στις σοσιαλιστικές χώρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sol » 01 Αύγ 2023, 09:37

ωραια
Λαέ μη σφίξεις άλλο το ζωνάρι

Τέμπη: Το πένθος είναι ταξικό και του λαού μαράζι

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25487
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Διακοπές των εργαζομένων στις σοσιαλιστικές χώρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 01 Αύγ 2023, 09:40

Στη ΛΔΓ υπήρχε και κίνημα γυμνιστών. Και έντυπο που διαφήμιζε τα μέρη για γυμνές διακοπές


Εικόνα

Εικόνα
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13858
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Διακοπές των εργαζομένων στις σοσιαλιστικές χώρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 01 Αύγ 2023, 09:42

Beria έγραψε:
01 Αύγ 2023, 09:40
Στη ΛΔΓ υπήρχε και κίνημα γυμνιστών. Και έντυπο που διαφήμιζε τα μέρη για γυμνές διακοπές


Εικόνα

Εικόνα
Αυτόν με το μπλε μαγιό, τον κόβω για ρεβενσιονιστή.

Άβαταρ μέλους
plouf
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6746
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 01:15
Τοποθεσία: Μακρια απο κνιτες

Re: Διακοπές των εργαζομένων στις σοσιαλιστικές χώρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από plouf » 01 Αύγ 2023, 10:29

Chilloutbuddy έγραψε:
01 Αύγ 2023, 07:38
plouf έγραψε:
01 Αύγ 2023, 07:28
Αφου ολα ηταν τοσο καλα οσο μας λενε τα κνιτομποτ τοτε γιατι ουτε ενας εργατης δεν υπερασπιστηκε το ιδεωδες του σοσιαλισμου και τελικα το σοσιαλιστικο μπλοκ γκρεμιστηκε εν ριπη οφθαλμου μεσα σε δυο χρονια απο 89 ως το 91;
κάτσε ρε δεν έχουν ξυπνήσει ακόμα
A ναι στην μουμια του Λενιν αναφερεστε αγαπητε;
Ναι σιγουρα δεν θα ξυπνησει ποτε ξανα αλλωστε οπως λεει κι ενα παλιο ασμα του Καζαντιδη Δεν ζωντανευουν οι νεκροι οσο κι αν κλαις δεν
ωφελει ειναι τοσο απλο. :102:

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25565
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Διακοπές των εργαζομένων στις σοσιαλιστικές χώρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 01 Αύγ 2023, 10:30

Chilloutbuddy έγραψε:
31 Ιούλ 2023, 17:40
Κοζάκες :romance-hearteyes:
Άλλο Κοζάκοι, που είναι ένα σλαβικό έθνος που έχει αφομοιωθεί από τους Ουκρανούς και τους Νότιους Ρώσους, και άλλο Καζάχοι που είναι ένα κεντροασιατικό έθνος με ασιατικά χαρακτηριστικά και τουρκογενή γλώσσα

Άβαταρ μέλους
plouf
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6746
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 01:15
Τοποθεσία: Μακρια απο κνιτες

Re: Διακοπές των εργαζομένων στις σοσιαλιστικές χώρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από plouf » 01 Αύγ 2023, 10:39

Beria έγραψε:
01 Αύγ 2023, 09:40
Στη ΛΔΓ υπήρχε και κίνημα γυμνιστών. Και έντυπο που διαφήμιζε τα μέρη για γυμνές διακοπές


Εικόνα

Εικόνα
Αχ καλεεεεεεεεε τι ωραιααααα!!!

Για πειτε μας κατι και για το κινημα των γυμνιστων στην Ρουμανια του Τσαουσεσκου ετσι για να δω κατι. :giggle:
Πολλοι ιστορικοι ισχυριζονται οτι εκεινη την εποχη το καθεστως επεβαλλε φορολογια σε οσους παρεμεναν ανυπαντροι
σε μεγαλη ηληκια.

Επιπλεον οι εκτρωσεις ηταν παρανομες και αρκετοι εχουν να λενε οτι πολλα παιδια που ηταν ανεπιθυμητα μεγαλωναν σε ορφανοτροφεια
ενω οσα απ' αυτα δεν μπορουσαν να προσαρμοστουν στην ζωη των ορφανοτροφειων κατεληξαν να ζουν στους δρομους οπου σνιφαριζαν
τζινα εκει το ελεγαν ορολακ.

Τις καλημερες μου. :wave:

Άβαταρ μέλους
Sol
Δημοσιεύσεις: 6400
Εγγραφή: 24 Αύγ 2022, 21:16

Re: Διακοπές των εργαζομένων στις σοσιαλιστικές χώρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sol » 01 Αύγ 2023, 10:44

Για το Τσερνόμπιλ θα πούμε κάτι;
Λαέ μη σφίξεις άλλο το ζωνάρι

Τέμπη: Το πένθος είναι ταξικό και του λαού μαράζι

nemo
Δημοσιεύσεις: 7523
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: Διακοπές των εργαζομένων στις σοσιαλιστικές χώρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 01 Αύγ 2023, 10:45

δεν θυμαμαι να ανοιξε θεμα με το σεξ τον κομμουνισμο -θα ειναι στα προσεχως μαλλον

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43858
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Διακοπές των εργαζομένων στις σοσιαλιστικές χώρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 01 Αύγ 2023, 10:46

Ναύτης έγραψε:
01 Αύγ 2023, 09:27
Isildur έγραψε:
01 Αύγ 2023, 09:08
Ναύτης έγραψε:
01 Αύγ 2023, 08:43

Αλήθεια τώρα;
Θα προπαγανδίσεις μέχρι και την Αλβανία του Χότζα;
Μως απλά θέλει να πει ότι τελικά δεν τους απαγορεύανε να κάνουν μπάνιο στη θάλασσα; :102:
Δεν ξέρω τι να πω πια.
Στην πρ. ΕΣΣΔ, υποστηρίζουν κάποιοι, πέρα από την ανελευθερία, τον αυταρχισμό και τη διαφθορά της κομματικής γραφειοκρατίας ("κομμουνιστικό κράτος" το λένε οι σύντροφοι), οι άνθρωποι απολάμβαναν έναν τρόπο ζωής που τους εξασφάλιζε την εργασία, την στέγαση, την υγεία, την παιδεία, την κοινωνική προστασία και ασφάλιση, έναν τρόπο ζωής, τέλος πάντων, καλύτερο από τον νεοφιλελεύθερο φεουδαλισμό.
Το ακούω και το κουβεντιάζω.
Αλλά και την Αλβανία του Χότζα, ρε φίλε;
Όταν είχα περάσει εγώ για ένα τέρμινο -ας όψεται ο έρως- από τη μαθητιώσα νεολαία του κόμματος (ένα είν' το κόμμα), το καθεστώς του Χότζα ήταν φτου-κακά.
Θα μου πεις τότε ήταν φτου-κακά κι ο Ζαχαριάδης.
Πλέον φαίνεται ότι, μετά τον Ζαχαριάδη, αποκαθίσταται κι ο Χότζα, δεν ξέρω, μυστήριαι αι βουλαί.
Πάντως, γιατί να μένουμε στο παρελθόν;
Ωραιότατες διακοπούλες κάμουν και τώρα οι σύντροφοι κι οι συντρόφισσες στη ΛΔΒΚ.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Και πήζουν αυτοί που "ξέρουν" πόσο κακή είναι η ΛΔΒΚ, γιατί ο Κιμ Γιονγκ Ουν έφαγε το θείο του μαζί με τα σκυλιά αλλά παραφαγε και τώρα είναι σε κόμμα.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13858
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Διακοπές των εργαζομένων στις σοσιαλιστικές χώρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 01 Αύγ 2023, 10:47

Dwarven Blacksmith έγραψε:
01 Αύγ 2023, 10:46
Ναύτης έγραψε:
01 Αύγ 2023, 09:27
Isildur έγραψε:
01 Αύγ 2023, 09:08

Μως απλά θέλει να πει ότι τελικά δεν τους απαγορεύανε να κάνουν μπάνιο στη θάλασσα; :102:
Δεν ξέρω τι να πω πια.
Στην πρ. ΕΣΣΔ, υποστηρίζουν κάποιοι, πέρα από την ανελευθερία, τον αυταρχισμό και τη διαφθορά της κομματικής γραφειοκρατίας ("κομμουνιστικό κράτος" το λένε οι σύντροφοι), οι άνθρωποι απολάμβαναν έναν τρόπο ζωής που τους εξασφάλιζε την εργασία, την στέγαση, την υγεία, την παιδεία, την κοινωνική προστασία και ασφάλιση, έναν τρόπο ζωής, τέλος πάντων, καλύτερο από τον νεοφιλελεύθερο φεουδαλισμό.
Το ακούω και το κουβεντιάζω.
Αλλά και την Αλβανία του Χότζα, ρε φίλε;
Όταν είχα περάσει εγώ για ένα τέρμινο -ας όψεται ο έρως- από τη μαθητιώσα νεολαία του κόμματος (ένα είν' το κόμμα), το καθεστώς του Χότζα ήταν φτου-κακά.
Θα μου πεις τότε ήταν φτου-κακά κι ο Ζαχαριάδης.
Πλέον φαίνεται ότι, μετά τον Ζαχαριάδη, αποκαθίσταται κι ο Χότζα, δεν ξέρω, μυστήριαι αι βουλαί.
Πάντως, γιατί να μένουμε στο παρελθόν;
Ωραιότατες διακοπούλες κάμουν και τώρα οι σύντροφοι κι οι συντρόφισσες στη ΛΔΒΚ.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Και πήζουν αυτοί που "ξέρουν" πόσο κακή είναι η ΛΔΒΚ, γιατί για αυτούς η προπαγάνδα είναι σα να το είδαν με τα μάτια τους.
Για πες, σοσιαλιστικός παράδεισος η ΛΔΒΚ; Ετοιμάζεις τα χαρτιά σου;

Άβαταρ μέλους
plouf
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6746
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 01:15
Τοποθεσία: Μακρια απο κνιτες

Re: Διακοπές των εργαζομένων στις σοσιαλιστικές χώρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από plouf » 01 Αύγ 2023, 10:50

Sol έγραψε:
01 Αύγ 2023, 10:44
Για το Τσερνόμπιλ θα πούμε κάτι;
Ολοι λενε για το Τσερνομπιλ αλλα κανεις δεν προκειται να διαμαρτυρηθει για την καταστροφη που προκαλεσαν οι βομβες απεμπλουτισμενου
ουρανιου στο Ιρακ και την Σερβια ουτε το Νετφλιξ προκειται ποτε να ασχοληθει.

Μπορει τωρα πια να ειμαι αντικομμουνιστης αλλα ποτε δεν ημουν και δεν θα γινω κλακαδορος των αμερικλανων ειμαι
φιλορωσος απο κουνια.

Άβαταρ μέλους
plouf
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6746
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 01:15
Τοποθεσία: Μακρια απο κνιτες

Re: Διακοπές των εργαζομένων στις σοσιαλιστικές χώρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από plouf » 01 Αύγ 2023, 10:54

nemo έγραψε:
01 Αύγ 2023, 10:45
δεν θυμαμαι να ανοιξε θεμα με το σεξ τον κομμουνισμο -θα ειναι στα προσεχως μαλλον
Με μια Κολινος βγαζεις γκομενα.
Γιατι δεν δοκιμαζεις να πας διακοπες στην Κουβα;
Στις αποσκευες σου μπορεις να παρεις μερικες Κολινος,μερικα καλτσον και τσιγαρα Μαλμπορο
panos291 will do ellaboration for you ειναι πολυ εμπΥρος σε τετιοια θεματα. :smt047

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43858
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Διακοπές των εργαζομένων στις σοσιαλιστικές χώρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 01 Αύγ 2023, 10:55

Ναύτης έγραψε:
01 Αύγ 2023, 10:47
Dwarven Blacksmith έγραψε:
01 Αύγ 2023, 10:46
Ναύτης έγραψε:
01 Αύγ 2023, 09:27

Δεν ξέρω τι να πω πια.
Στην πρ. ΕΣΣΔ, υποστηρίζουν κάποιοι, πέρα από την ανελευθερία, τον αυταρχισμό και τη διαφθορά της κομματικής γραφειοκρατίας ("κομμουνιστικό κράτος" το λένε οι σύντροφοι), οι άνθρωποι απολάμβαναν έναν τρόπο ζωής που τους εξασφάλιζε την εργασία, την στέγαση, την υγεία, την παιδεία, την κοινωνική προστασία και ασφάλιση, έναν τρόπο ζωής, τέλος πάντων, καλύτερο από τον νεοφιλελεύθερο φεουδαλισμό.
Το ακούω και το κουβεντιάζω.
Αλλά και την Αλβανία του Χότζα, ρε φίλε;
Όταν είχα περάσει εγώ για ένα τέρμινο -ας όψεται ο έρως- από τη μαθητιώσα νεολαία του κόμματος (ένα είν' το κόμμα), το καθεστώς του Χότζα ήταν φτου-κακά.
Θα μου πεις τότε ήταν φτου-κακά κι ο Ζαχαριάδης.
Πλέον φαίνεται ότι, μετά τον Ζαχαριάδη, αποκαθίσταται κι ο Χότζα, δεν ξέρω, μυστήριαι αι βουλαί.
Πάντως, γιατί να μένουμε στο παρελθόν;
Ωραιότατες διακοπούλες κάμουν και τώρα οι σύντροφοι κι οι συντρόφισσες στη ΛΔΒΚ.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Και πήζουν αυτοί που "ξέρουν" πόσο κακή είναι η ΛΔΒΚ, γιατί για αυτούς η προπαγάνδα είναι σα να το είδαν με τα μάτια τους.
Για πες, σοσιαλιστικός παράδεισος η ΛΔΒΚ; Ετοιμάζεις τα χαρτιά σου;
Τη σημερινή εποχή το να είσαι διασυνδεδεμένος με τις παγκόσμιες αλυσίδες εφοδιασμού είναι μεγάλο πλεονέκτημα και η ΒΚ δεν είναι. Αυτό φυσικά δεν σημαίνει ότι όποιος πάει στην παραλία είναι ηθοποιός.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 23199
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Διακοπές των εργαζομένων στις σοσιαλιστικές χώρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 01 Αύγ 2023, 11:02

plouf έγραψε:
01 Αύγ 2023, 10:39
Beria έγραψε:
01 Αύγ 2023, 09:40
Στη ΛΔΓ υπήρχε και κίνημα γυμνιστών. Και έντυπο που διαφήμιζε τα μέρη για γυμνές διακοπές


Εικόνα

Εικόνα
Αχ καλεεεεεεεεε τι ωραιααααα!!!

Για πειτε μας κατι και για το κινημα των γυμνιστων στην Ρουμανια του Τσαουσεσκου ετσι για να δω κατι. :giggle:
Πολλοι ιστορικοι ισχυριζονται οτι εκεινη την εποχη το καθεστως επεβαλλε φορολογια σε οσους παρεμεναν ανυπαντροι
σε μεγαλη ηληκια.

Επιπλεον οι εκτρωσεις ηταν παρανομες και αρκετοι εχουν να λενε οτι πολλα παιδια που ηταν ανεπιθυμητα μεγαλωναν σε ορφανοτροφεια
ενω οσα απ' αυτα δεν μπορουσαν να προσαρμοστουν στην ζωη των ορφανοτροφειων κατεληξαν να ζουν στους δρομους οπου σνιφαριζαν
τζινα εκει το ελεγαν ορολακ.

Τις καλημερες μου. :wave:
Η Ρουμανία του Τσαουσέσκου ήταν η αγαπημένη χώρα των ΗΠΑ, δεν πιάνεται. Είχε συντηρητικές ρηγκανικες επιδράσεις.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών