Ελληνική ποιότητα ζωής

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
kongrosian
Δημοσιεύσεις: 4619
Εγγραφή: 30 Μάιος 2020, 13:26
Τοποθεσία: μόνος κι έρμος

Re: Ελληνική ποιότητα ζωής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kongrosian » 18 Ιαν 2024, 22:15

από τότε που απαγορεύτηκε το κάπνισμα σε χώρους εστίασης και ψυχαγωγίας, η ποιότητα ζωής στην ελλάδα έπεσε κατακόρυφα.
cease fire!

Άβαταρ μέλους
GoBzi
Δημοσιεύσεις: 5927
Εγγραφή: 10 Απρ 2022, 23:02

Re: Ελληνική ποιότητα ζωής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBzi » 18 Ιαν 2024, 22:23

Esperos έγραψε:
18 Ιαν 2024, 22:11
Νομίζω και οι τουρίστες που έρχονται, εκτός από τα ήλιος θάλασσα, έρχονται και να δουν
πόσο μ@λ@κες είμαστε, να καπνίσουν σε μπάρ και καφετέρις, να πιουν και να μεθύσουν, να τα σπάσουν
χωρίς επιπτώσεις, για μια εκτόνωση.
Ναι, αυτό ισχύει. Πέρσι που ήρθα οδικός, στην Εγνατία το πάτησα παραπάνω απ'ότι όταν περνούσα από Autobahn στην Γερμανία. Μετά από λίγες μέρες καθόμουν και αναρωτιόμουν γιατί έκανα τέτοια ανούσια μαλακία. Ε είναι αυτό που είπες, εκτονώνεσαι γνωρίζοντας ότι δεν υπάρχουν επιπτώσεις.
Πρώην εκμισθωτής του κυλικείου της Βουλής λάδωσε για παραμείνει ανοιχτός ενώ έπρεπε να έχει κλείσει απο το 2016, απο τότε που πηρε το κυλικείο δηλαδή.

Ψευτοανρθωπιστές όλων των χωρών, ενωθείτε! https://www.youtube.com/shorts/tyOHY83IBoc

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20420
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Ελληνική ποιότητα ζωής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 18 Ιαν 2024, 22:24

mao mao έγραψε:
18 Ιαν 2024, 21:46
Cecily Anne έγραψε:
18 Ιαν 2024, 21:11
Εν τω μεταξύ "ζω άνετα έξω" σημαίνει ζω σα φοιτητής με άλλους 3. Ούτε κατά διάνοια. Το έκανα στα 20+. Τώρα κοντεύω τα 40, θέλω να μπορώ να κλάσω και να χέσω, όποτε μου έρθει η όρεξη.
Γιατί στη Αθήνα μπορείς να μείνεις μόνος σου με ένα μέσο μισθό;
Ακόμα βρίσκεις, δύσκολα αλλά κάτι κάνεις..
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20420
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Ελληνική ποιότητα ζωής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 18 Ιαν 2024, 22:29

Τόση ώρα συγκρίνει την Ελλάδα με ΕΠΑΡΧΙΑ UK?
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24772
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Ελληνική ποιότητα ζωής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 18 Ιαν 2024, 22:30

Το μεγάλο λάθος των Ελλήνων είναι ότι βλέπουν τις δυτικές οργανωμένες κοινωνίες σαν πρότυπα. Π.χ. "α ρε να μην είμαστε σαν τους Ιάπωνες που δε μπαίνει κανένας στο βαγόνι αν δε βγουν οι προηγούμενοι" ή "α ρε να μην είμαστε σαν τους Άγγλους που περιμένουν υπομονετικά στην ουρά χωρίς να γκρινιάζουν", "α ρε να μην έχουμε καθαρούς δημόσιους χώρους όπως οι Σουηδοί"

Κανονικά έπρεπε να έχουν σαν πρότυπα τις ανατολικές κοινωνίες. "Α ρε να μην είμαστε σαν τους Ινδούς που κάνουν ντου στο τρένο κι όσοι δε χωρέσουν μέσα κάθονται στην οροφή ή κρέμονται στο πλάι" ή "α ρε να μην είμαστε σαν το Πακιστάν που δεν υπάρχει καθόλου ουρά, σπρώχνουν όλοι ρίχνουν ξύλο κι όποιος νικήσει", "α ρε να μη χέζουμε στην άκρη του δρόμου όπως οι Κινέζοι"

Άβαταρ μέλους
kongrosian
Δημοσιεύσεις: 4619
Εγγραφή: 30 Μάιος 2020, 13:26
Τοποθεσία: μόνος κι έρμος

Re: Ελληνική ποιότητα ζωής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kongrosian » 18 Ιαν 2024, 22:31

να πας στο Σάββα, να παίζει ρεμπέτικα, να πίνεις κρασί και να μην μπορείς να ανάψεις ένα τσιγάρο;

αυτό είναι ποιότητα ζωής; ε;
cease fire!

Άβαταρ μέλους
GoBzi
Δημοσιεύσεις: 5927
Εγγραφή: 10 Απρ 2022, 23:02

Re: Ελληνική ποιότητα ζωής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBzi » 18 Ιαν 2024, 22:31

Cecily Anne έγραψε:
18 Ιαν 2024, 22:29
Τόση ώρα συγκρίνει την Ελλάδα με ΕΠΑΡΧΙΑ UK?
Το όλο θέμα είναι τι προσφέρει η Ελλάδα, οχι το Μπαγκλαντές ή το ΗΒ. Στο ΗΒ έγινε αναφορά γιατί με ρώτησαν. :102:
Πρώην εκμισθωτής του κυλικείου της Βουλής λάδωσε για παραμείνει ανοιχτός ενώ έπρεπε να έχει κλείσει απο το 2016, απο τότε που πηρε το κυλικείο δηλαδή.

Ψευτοανρθωπιστές όλων των χωρών, ενωθείτε! https://www.youtube.com/shorts/tyOHY83IBoc

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20420
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Ελληνική ποιότητα ζωής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 18 Ιαν 2024, 22:32

GoBzi έγραψε:
18 Ιαν 2024, 22:31
Cecily Anne έγραψε:
18 Ιαν 2024, 22:29
Τόση ώρα συγκρίνει την Ελλάδα με ΕΠΑΡΧΙΑ UK?
Το όλο θέμα είναι τι προσφέρει η Ελλάδα, οχι το μπαγκλαντέζ ή το ΗΒ. Στο ΗΒ έγινε αναφορά γιατί με ρώτησαν. :102:
Δεν έχω θελήσει κάτι και δεν το έχω βρει.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24772
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Ελληνική ποιότητα ζωής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 18 Ιαν 2024, 22:33

Cecily Anne έγραψε:
18 Ιαν 2024, 21:11
Εν τω μεταξύ "ζω άνετα έξω" σημαίνει ζω σα φοιτητής με άλλους 3. Ούτε κατά διάνοια. Το έκανα στα 20+. Τώρα κοντεύω τα 40, θέλω να μπορώ να κλάσω και να χέσω, όποτε μου έρθει η όρεξη.
Δεν είναι μόνο αυτό, γενικά η "φοιτητική ζωή" είναι αλλιώς. Ναι στοιχίζει πολύ πιο φθηνά να πηγαίνες σε διαφορετική χώρα διακοπές κάθε τρεις μήνες ή να αράξεις για μπύρα στην παμπ, για δοκίμασε όμως να φτιάξεις τα δόντια σου ή να πληρώσεις παιδικό σταθμό να δεις τι ωραία που είναι.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20420
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Ελληνική ποιότητα ζωής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 18 Ιαν 2024, 22:36

foscilis έγραψε:
18 Ιαν 2024, 22:33
Cecily Anne έγραψε:
18 Ιαν 2024, 21:11
Εν τω μεταξύ "ζω άνετα έξω" σημαίνει ζω σα φοιτητής με άλλους 3. Ούτε κατά διάνοια. Το έκανα στα 20+. Τώρα κοντεύω τα 40, θέλω να μπορώ να κλάσω και να χέσω, όποτε μου έρθει η όρεξη.
Δεν είναι μόνο αυτό, γενικά η "φοιτητική ζωή" είναι αλλιώς. Ναι στοιχίζει πολύ πιο φθηνά να πηγαίνες σε διαφορετική χώρα διακοπές κάθε τρεις μήνες ή να αράξεις για μπύρα στην παμπ, για δοκίμασε όμως να φτιάξεις τα δόντια σου ή να πληρώσεις παιδικό σταθμό να δεις τι ωραία που είναι.
Εδώ έρχονται για τα δοντακια... Γι'αυτό βγαίνει η ζωή στο εξωτερικό. :smt005:
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24493
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Ελληνική ποιότητα ζωής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 18 Ιαν 2024, 22:38

foscilis έγραψε:
18 Ιαν 2024, 22:33
... για δοκίμασε όμως να φτιάξεις τα δόντια σου ...
στο νησί έφαγα τα μούτρα μου στο συγκεκριμένο ζήτημα και έβγαλα εισιτήριο για Ελλάδα και μου ήρθε πιο φτηνά.

Πρόσφατα συζητούσα με συγγενή που μένει στον Καναδά και έχουν κι εκεί τεράστιες δυσκολίες σε υπηρεσίες υγείας. Κι ας έχουν λεφτά. Πολλά.

Portia
Δημοσιεύσεις: 487
Εγγραφή: 12 Σεπ 2022, 16:46
Phorum.gr user: Portia

Re: Ελληνική ποιότητα ζωής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Portia » 18 Ιαν 2024, 23:14

Καθε φορα που ανοιγει ενα σοβαρο νημα, μπαινουν οι Νεοδεξιοι του 41τακατο και τη γ@μανε. Κριμα για το φορουμ, χαλαλι στην υπομονη των χρηστων που προσπαθουν να κανουν σοβαρο διαλογο με επιχειρηματα.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24772
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Ελληνική ποιότητα ζωής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 18 Ιαν 2024, 23:18

ST48410 έγραψε:
18 Ιαν 2024, 22:38
foscilis έγραψε:
18 Ιαν 2024, 22:33
... για δοκίμασε όμως να φτιάξεις τα δόντια σου ...
στο νησί έφαγα τα μούτρα μου στο συγκεκριμένο ζήτημα και έβγαλα εισιτήριο για Ελλάδα και μου ήρθε πιο φτηνά.

Πρόσφατα συζητούσα με συγγενή που μένει στον Καναδά και έχουν κι εκεί τεράστιες δυσκολίες σε υπηρεσίες υγείας. Κι ας έχουν λεφτά. Πολλά.
Γενικά οι υπηρεσίες είναι γελοιωδώς φθηνές στην Ελλάδα, πράγμα στο οποίο συνεισφέρει η παραοικονομία και το οποίο τελικά ΔΕΝ είναι καλό.

Γιατί όντως δουλεύει καλύτερα μια κοινωνία σαν την αγγλική (ή οποιαδήποτε μη τριτοκοσμική). Παίζει πολύ λιγότερο "έλα μωρέ" και από τις δύο πλευρές αν πληρώνεις 200 ευρώ για μια υπηρεσία (π.χ. δικαίωμα να παρκάρεις ένα αυτοκίνητο στο δρόμο έξω από το σπίτι σου) αντί για 0.

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 16218
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Ελληνική ποιότητα ζωής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 18 Ιαν 2024, 23:45

Esperos έγραψε:
18 Ιαν 2024, 22:11
GoBzi έγραψε:
18 Ιαν 2024, 16:35
Το νήμα ανοίγει βάσει των συζητήσεων που έγιναν εδώ Parrot @ Έλληνας νοσηλευτής στην Ιρλανδία: «Έχω μισθό 3.500€ τον μήνα»

Στο άλλο νήμα υπάρχει σύγκριση της Ελλάδας με άλλες χώρες, κυρίως της Δύσης. Όλος τυχαίος οι νεοδημοκτάτες του πφόρουμ δεν αλλάξουν την Ελλάδα με τίποτα, οπότε ας επικεντρωθούμε μόνο στην Ελλάδα, χωρίς να την συγκρίνουμε με την Σουηδία ή την Σομαλία.

Τι ακριβώς κάνει την Ελλάδα μια ωραία χώρα; Βασικά για να αποφύγουμε τα "ο καιρός, το φαί, υπάρχει σε άλλη γλώσσα η λέξη φιλότιμο;", μια καλύτερη ερώτηση είναι τι ακριβώς παρέχει το ελληνικό κράτος (σε ικανοποιητικό βαθμό) στον πολίτη ώστε να μπορεί να κάνει μια αξιοπρεπή ζωή;

Υγεία; Παιδεία; Ασφάλεια; Συγκοινωνίες; Δημόσιες υπηρεσίες; Ευέλικτη αγορά εργασίας; Αξιοκρατία; Ψυχαγωγία (πχ αθλητισμό, θέατρα, βιβλιοθήκες - όχι κωλόμπαρα);

Προσωπικά, βγάζοντας το οικονομικό από την μέση, η Ελλάδα δεν μου παρείχε τίποτα από τα παραπάνω σε βαθμό που μπορούσα να πάρω την απόφαση να ξεκινήσω οικογένεια. Οπότε το έχω απορία. Τι ακριβώς κάνει την ζωή στην Ελλάδα ποιοτική;
Οικογένεια ξακινάς και από ατύχημα αλλά είναι ωραία να έχεις ένα μωρό και μια σύζυγο.

Ας το δούμε από την εντελώς πρακτική πλευρά.

Υπάρχουν χιλιάδες έλληνες που έχουν φύγει τα τελευταία 10-15 χρόνια στο εξωτερικό,
εκατομμύρια που έχουν μεταναστεύσει ολόκληρο τον 20 αιώνα.
Ελάχιστοι και για πολύ συγκεκριμένους λόγους είναι οι ευρωπαίοι και αμερικανοί που παρατάνε
την χιονισμένη Νορβηγία ή την βροχερή Δανία ή την φλατ Ολλανδία για να έρθουν να ζήσουν
και να κυνηγήσουν καριέρα στην Ελλάδα. Να φύγει ας πούμε μια εγγλέζα νοσοκόμα και να έρθει
στην Ελλάδα να βρει εργασία σπίτι και να ζήσει.

Τώρα, και γω κάποτε πήγα Αίγυπτο, είδα τις πυραμίδες, την σφίγγα, την Αλεξάνδρια την έρημο,
πολύ μου άρεσε αλλά δεν θα πήγαινα ποτέ να ζήσω εκεί. Τους έλεγα "τι ωραία που περνάτε, τι ωραία ζωή"
αλλά κοίταγα και το ρολόι μη χάσω την πτήση.

Νομίζω και οι τουρίστες που έρχονται, εκτός από τα ήλιος θάλασσα, έρχονται και να δουν
πόσο μ@λ@κες είμαστε, να καπνίσουν σε μπάρ και καφετέρις, να πιουν και να μεθύσουν, να τα σπάσουν
χωρίς επιπτώσεις, για μια εκτόνωση.
Α οχι , εμεις εχομε ποιοτητα ζωης Ποσο βλακεια πια...
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38289
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Ελληνική ποιότητα ζωής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 18 Ιαν 2024, 23:49

Portia έγραψε:
18 Ιαν 2024, 23:14
Καθε φορα που ανοιγει ενα σοβαρο νημα, μπαινουν οι Νεοδεξιοι του 41τακατο και τη γ@μανε. Κριμα για το φορουμ, χαλαλι στην υπομονη των χρηστων που προσπαθουν να κανουν σοβαρο διαλογο με επιχειρηματα.
Τρου.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών