Αστυνομικος vs καγκουρα γκραφιτα

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71013
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Αστυνομικος vs καγκουρα γκραφιτα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 11 Αύγ 2019, 11:37

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
11 Αύγ 2019, 10:13
stavmanr έγραψε:
11 Αύγ 2019, 10:05
OANNHSEA έγραψε:
10 Αύγ 2019, 19:51


Εφόσον τα καθίκια της βουλής εδώ και 40 χρόνια έχουν διαλύσει τα πάντα στην Ελλάδα από άποψη νόμων και δικαιοσύνης,
Τότε είναι νομιμότατο να πιάσεις τον αλήτη που κάνει το γκράφιτη σε ξένη περιουσία και να τον σπάσεις στο ξύλο ή καλύτερα να του κόψεις τα χέρια!!!
Έτσι άλλα σκατά σαν αυτό θα ξέρουν ότι δεν μπορούν να κάνουν γκράφιτι, παρά μόνο στο σπίτι τους και στον τάφο της μάνας τους!!!
Μπερδεύεις πολλά πράγματα και δυστυχώς τα κάνεις σαλάτα.
Οι βουλευτές ψηφίζονται και ξαναψηφίζονται. Έτσι λειτουργεί το πολίτευμα. Εν τέλει, ακόμα και σε αυτή την περίπτωση, όπως και σε κάθε περίπτωση:

- είναι νόμιμο μία παράνομη ενέργεια (πχ. γκράφιτι) να αντιμετωπίζεται με παράνομη ενέργεια (πχ. ξυλοδαρμό) ;
Είναι νόμιμο μια παράνομη ενέργεια πχ το
..χουφτωμα ενός γυναικείου κώλου στον δρόμο
Να αντιμετωπίζεται με μια παράνομη ενέργεια
πχ ..να φάω ξύλο ; :smt005::003:
Ναι, σ' αυτήν την περίπτωση είναι νόμιμο να φας ξύλο.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14960
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: Αστυνομικος vs καγκουρα γκραφιτα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 11 Αύγ 2019, 11:41

Τσαντιά γιά αρχή.
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71013
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Αστυνομικος vs καγκουρα γκραφιτα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 11 Αύγ 2019, 11:45

Μπίστης έγραψε:
11 Αύγ 2019, 11:41
Τσαντιά γιά αρχή.
Πέρα από την οποιαδήποτε ενέργεια της παθούσας είναι νόμιμη και η βίαιη ενέργεια προς τον χουφτάκια από κάποιον παρατηρητή του συμβάντος.

Εμπίπτει στην αντίδραση από δικαιολογημένη αγανάκτηση.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14960
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: Αστυνομικος vs καγκουρα γκραφιτα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 11 Αύγ 2019, 11:51

ΓΑΛΗ έγραψε:
11 Αύγ 2019, 11:45

Εμπίπτει στην αντίδραση από δικαιολογημένη αγανάκτηση.
Είναι μεγάλο το νήμα γιά να παρακολουθήσω, ελπίζω να υποστηρίζεται και η αυτοδικία εναντίον γκραφιτάδων ...
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71013
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Αστυνομικος vs καγκουρα γκραφιτα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 11 Αύγ 2019, 12:05

Μπίστης έγραψε:
11 Αύγ 2019, 11:51
ΓΑΛΗ έγραψε:
11 Αύγ 2019, 11:45

Εμπίπτει στην αντίδραση από δικαιολογημένη αγανάκτηση.
Είναι μεγάλο το νήμα γιά να παρακολουθήσω, ελπίζω να υποστηρίζεται και η αυτοδικία εναντίον γκραφιτάδων ...
Στη συγκεκριμένη περίπτωση, πρόκειται για απλή σωματική βλάβη. Να συμπληρώσω εδώ ότι ως απλή σωματική βλάβη θεωρείται αυτή που δεν έχει κάποια σημαντική συνέπεια για την υγεία του παθόντος. Οπότε, πολλές φορές μια επιθετική ενέργεια (όπως ένα χαστούκι, μια βίαια εξώθηση κλπ) έχουν μεγαλύτερη δυναμική ως προσβολή της αξιοπρέπειας (έργω εξύβριση). Πρόσφατο παράδειγμα η υστερική συμπεριφορά του Βαρουφάκη στο αεροδρόμιο. Ήταν σαφώς στοχευμένη ενέργεια.

Γενικώς πάντως, αν δεν γίνει μήνυση από τον παθόντα, το αδίκημα δεν υφίσταται. Αν όμως η ενέργεια γίνεται από αστυνομικό, υπάρχει αυτεπάγγελτη διώξη ακόμη και αν δεν γίνει μήνυση. Αυτό ακριβώς συνέβη και στην συγκεκριμένη περίπτωση.
Gavalas for President! :grfl:

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19427
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Αστυνομικος vs καγκουρα γκραφιτα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 11 Αύγ 2019, 13:54

ΓΑΛΗ έγραψε:
11 Αύγ 2019, 11:37
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
11 Αύγ 2019, 10:13
stavmanr έγραψε:
11 Αύγ 2019, 10:05


Μπερδεύεις πολλά πράγματα και δυστυχώς τα κάνεις σαλάτα.
Οι βουλευτές ψηφίζονται και ξαναψηφίζονται. Έτσι λειτουργεί το πολίτευμα. Εν τέλει, ακόμα και σε αυτή την περίπτωση, όπως και σε κάθε περίπτωση:

- είναι νόμιμο μία παράνομη ενέργεια (πχ. γκράφιτι) να αντιμετωπίζεται με παράνομη ενέργεια (πχ. ξυλοδαρμό) ;
Είναι νόμιμο μια παράνομη ενέργεια πχ το
..χουφτωμα ενός γυναικείου κώλου στον δρόμο
Να αντιμετωπίζεται με μια παράνομη ενέργεια
πχ ..να φάω ξύλο ; :smt005::003:
Ναι, σ' αυτήν την περίπτωση είναι νόμιμο να φας ξύλο.
Λέγει σε κάποιο άρθρο η ελληνική νομοθεσία κάτι τέτοιο;
Η απλά η παθουσα θα πρέπει να φωνάξει την αστυνομία και να κατέθεσει μήνυση ότι
" Κύριε Αστυφύλακα ..μου πιάσαν τον κωλο " :smt005: και εγώ ως νομοταγής πολίτης δεν τον χτύπησα αλλά του κάνω μήνυση ..

Η αν με χτυπήσει
Εγώ θα της κάνω μήνυση γιατί με χτύπησε
Αυτή θα μου κάνει μήνυση γιατί την χουφτωσα
Οι δικηγόροι μας θα τα βρουν ..στο να αποσύρουμε τις μηνύσεις

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19427
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Αστυνομικος vs καγκουρα γκραφιτα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 11 Αύγ 2019, 13:56

ΓΑΛΗ έγραψε:
11 Αύγ 2019, 11:45
Μπίστης έγραψε:
11 Αύγ 2019, 11:41
Τσαντιά γιά αρχή.
Πέρα από την οποιαδήποτε ενέργεια της παθούσας είναι νόμιμη και η βίαιη ενέργεια προς τον χουφτάκια από κάποιον παρατηρητή του συμβάντος.

Εμπίπτει στην αντίδραση από δικαιολογημένη αγανάκτηση.
Θα ισχυρίζομαι ότι την χουφτωσα ..κατά λάθος και θα ζητήσω αποζημιώσεις και την παράδειγματικη τιμωρία όσων αδικως βιαιοπραγησαν εναντίον μου στα πλαίσια της αυτοδικειας ..

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71013
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Αστυνομικος vs καγκουρα γκραφιτα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 11 Αύγ 2019, 14:11

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
11 Αύγ 2019, 13:54
ΓΑΛΗ έγραψε:
11 Αύγ 2019, 11:37
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
11 Αύγ 2019, 10:13


Είναι νόμιμο μια παράνομη ενέργεια πχ το
..χουφτωμα ενός γυναικείου κώλου στον δρόμο
Να αντιμετωπίζεται με μια παράνομη ενέργεια
πχ ..να φάω ξύλο ; :smt005::003:
Ναι, σ' αυτήν την περίπτωση είναι νόμιμο να φας ξύλο.
Λέγει σε κάποιο άρθρο η ελληνική νομοθεσία κάτι τέτοιο;
Ναι.

Η απλά η παθουσα θα πρέπει να φωνάξει την αστυνομία και να κατέθεσει μήνυση ότι
" Κύριε Αστυφύλακα ..μου πιάσαν τον κωλο " :smt005: και εγώ ως νομοταγής πολίτης δεν τον χτύπησα αλλά του κάνω μήνυση ..

Η αν με χτυπήσει
Εγώ θα της κάνω μήνυση γιατί με χτύπησε
Αυτή θα μου κάνει μήνυση γιατί την χουφτωσα
Οι δικηγόροι μας θα τα βρουν ..στο να αποσύρουμε τις μηνύσεις
Αυτή μπορεί να κάνει μήνυση είτε χειροδικήσει είτε όχι, εσύ δεν δικαιούσαι να κάνεις γιατί διενήργησες απρόκλητη επίθεση και η απλή σωματική βλάβη ήταν συνέπεια της δικής σου ενέργειας. Αν η βλάβη που θα υποστείς από την ίδια ή το συνοδό της είναι βαριά, τότε μόνον δικαιούσαι να καταθέσεις μήνυση χωρίς και πάλι να είναι σίγουρη η καταδίκη της/του γιατί αυτό θα εξαρτηθεί από τη λεπτομερή ανάλυση όλων των επιμέρους στοιχείων.

Το αν θα αποσύρετε τις μηνύσεις ή όχι, το αν θα πληρώσεις για να μη γίνει μήνυση κλπ είναι άσχετα διαδικαστικά που δεν έχουν σχέση με τη στοιχειοθέτηση ή μη του αδικήματος.

Σε κάθε περίπτωση, είναι άλλο οι γενικολογίες που επιχειρείς :D και άλλο η νομική διευκρίνηση του κάθε αδικήματος.
Gavalas for President! :grfl:

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19427
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Αστυνομικος vs καγκουρα γκραφιτα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 11 Αύγ 2019, 15:19

Το όλο μου παράδειγμα φίλη Γαλή :P έχει σχέση με το παρακάτω ερώτημα
stavmanr έγραψε:
11 Αύγ 2019, 10:05
- είναι νόμιμο μία παράνομη ενέργεια (πχ. γκράφιτι) να αντιμετωπίζεται με παράνομη ενέργεια (πχ. ξυλοδαρμό) ;
Άρα , άμα χουφτωσω μια γυναίκα στον δρόμο έχει το νομιμο δικαίωμα να με δειρει ;
Προσοχή
Δεν μιλώ για βιασμό , όπου μπορεί να θεωρηθεί ως αυτοάμυνα
Μιλώ για χουφτωμα που η οποιαδήποτε μετά αντίδραση θα είναι μόνο αυτοδικια

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 15496
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: Αστυνομικος vs καγκουρα γκραφιτα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 11 Αύγ 2019, 15:22

έφαγε 2 δικαιολογημένες μπούφλες ένας προκλητικός άπλυτος που εκ των υστέρων παραδέχτηκε και προς τιμήν του κιόλας το λάθος του. end of story.
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

Άβαταρ μέλους
geospun
Δημοσιεύσεις: 319
Εγγραφή: 27 Ιουν 2018, 00:26
Phorum.gr user: geospun

Re: Αστυνομικος vs καγκουρα γκραφιτα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από geospun » 11 Αύγ 2019, 15:55

hellegennes έγραψε:
07 Αύγ 2019, 23:02

Η δουλειά του είναι να τηρεί τον νόμο, γι' αυτό για ό,τι παράνομο κάνει είναι υπόλογος και γι' αυτό διατάσσονται ΕΔΕ. Εμένα είναι υποχρέωσή μου να τηρώ τον νόμο, όπως κάθε πολίτης, αλλά δεν προκύπτει θέμα με την δουλειά μου.
Έχεις μπερδέψει μάλλον τις δουλειές. Τον νόμο, είσαι υποχρεωμένος να τον τηρήσεις είτε είσαι αστυνομικός είτε πολίτης. Δουλειά του αστυνομικού είναι να συλλαμβάνει όσους δεν τηρούν το νόμο.
ΕΔΕ διατάσσονται και στο υπόλοιπο δημόσιο και μια μορφή τους υπάρχει και σε τράπεζες ακόμα. Το αν είναι ηθικό η όχι να τιμωρείται κάποιος για κάτι άσχετο με την δουλειά του, είναι άλλη συζήτηση. Για μένα δεν είναι ηθικό πάντως.
Για να σου δώσω παράδειγμα, γνωστός μου υπάλληλος τραπέζης τιμωρήθηκε με πειθαρχική δίωξη επειδή δεν παρουσιάστηκε για ένορκος σε μικτό εφετείο. Λάθος κατ' εμέ, η τράπεζα δεν πρέπει να χει κανένα λόγο πάνω σε αυτό.

xaris86
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 23 Μάιος 2018, 01:59

Re: Αστυνομικος vs καγκουρα γκραφιτα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xaris86 » 11 Αύγ 2019, 16:20

Διορθώστε τον τίτλο του νήματος σε:
"Γουρούνι vs κάγκουρα που τουλάχιστον έχει ένα 'τι' υψηλότερο αισθητικό κριτήριο από το μηδενικής στάθμης του πρώτου."

Όχι τίποτ άλλο... να προσεγγίζουμε τα πράγματα με πιο ρεαλιστικό τρόπο...

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71013
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Αστυνομικος vs καγκουρα γκραφιτα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 11 Αύγ 2019, 20:07

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
11 Αύγ 2019, 15:19
Το όλο μου παράδειγμα φίλη Γαλή :P έχει σχέση με το παρακάτω ερώτημα
stavmanr έγραψε:
11 Αύγ 2019, 10:05
- είναι νόμιμο μία παράνομη ενέργεια (πχ. γκράφιτι) να αντιμετωπίζεται με παράνομη ενέργεια (πχ. ξυλοδαρμό) ;
Άρα , άμα χουφτωσω μια γυναίκα στον δρόμο έχει το νομιμο δικαίωμα να με δειρει ;
Προσοχή
Δεν μιλώ για βιασμό , όπου μπορεί να θεωρηθεί ως αυτοάμυνα
Μιλώ για χουφτωμα που η οποιαδήποτε μετά αντίδραση θα είναι μόνο αυτοδικια
Kι εγώ για χούφτωμα γράφω και το έχω διευκρινήσει. Κάνεις το λάθος να θεωρείς την οποιαδήποτε αυτοδικία ως αδίκημα που επιφέρει ποινική τιμωρία. Υπάρχει και η δικαιολογημένη αυτοδικία, πράγμα που έχει ως συνέπεια από την πολύ ελαφριά ποινή μέχρι την πλήρη αθώωση του αυτοδικούντος.

Ελπίζω να έγινα περισσότερο σαφής.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41077
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Αστυνομικος vs καγκουρα γκραφιτα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 11 Αύγ 2019, 23:07

geospun έγραψε:
11 Αύγ 2019, 15:55
hellegennes έγραψε:
07 Αύγ 2019, 23:02

Η δουλειά του είναι να τηρεί τον νόμο, γι' αυτό για ό,τι παράνομο κάνει είναι υπόλογος και γι' αυτό διατάσσονται ΕΔΕ. Εμένα είναι υποχρέωσή μου να τηρώ τον νόμο, όπως κάθε πολίτης, αλλά δεν προκύπτει θέμα με την δουλειά μου.
Έχεις μπερδέψει μάλλον τις δουλειές. Τον νόμο, είσαι υποχρεωμένος να τον τηρήσεις είτε είσαι αστυνομικός είτε πολίτης. Δουλειά του αστυνομικού είναι να συλλαμβάνει όσους δεν τηρούν το νόμο.
ΕΔΕ διατάσσονται και στο υπόλοιπο δημόσιο και μια μορφή τους υπάρχει και σε τράπεζες ακόμα. Το αν είναι ηθικό η όχι να τιμωρείται κάποιος για κάτι άσχετο με την δουλειά του, είναι άλλη συζήτηση. Για μένα δεν είναι ηθικό πάντως.
Για να σου δώσω παράδειγμα, γνωστός μου υπάλληλος τραπέζης τιμωρήθηκε με πειθαρχική δίωξη επειδή δεν παρουσιάστηκε για ένορκος σε μικτό εφετείο. Λάθος κατ' εμέ, η τράπεζα δεν πρέπει να χει κανένα λόγο πάνω σε αυτό.
Όχι, η δουλειά του ίδιου του αστυνομικού είναι ο νόμος, δεν είναι απλά υποχρέωσή του και δεν είναι άσχετο πράγμα με την δουλειά του η τήρηση του νόμου.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών