Να απαγορευτεί ΑΜΕΣΑ η καύση νεκρών!!!

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24685
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Να απαγορευτεί ΑΜΕΣΑ η καύση νεκρών!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 11 Ιουν 2019, 11:11

Ξέρουμε ότι παίρνει τα λεφτά η εκκλησία. Αλλά όπως είπα δεν είναι μόνο θέμα χρημάτων, είναι και θέμα εξουσίας.

Μπορεί πολιτικά να είναι εντελώς ηλίθιο που τάχθηκαν κατά της αποτέφρωσης αλλά τώρα αν υποχωρήσουν θα είναι ήττα τους και θα βγουν πιο αδύναμοι. Οπότε θα το πολεμήσουν όσο μπορούν.

Athos
Δημοσιεύσεις: 4044
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 17:30
Phorum.gr user: Athos

Re: Να απαγορευτεί ΑΜΕΣΑ η καύση νεκρών!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athos » 11 Ιουν 2019, 11:15

Υδράργυρος έγραψε:
11 Ιουν 2019, 09:29
Ακομα αυτα τα αποτεφρωτηρια; μου αρεσει που μιλανε για καινοτομια σε αυτη τη χωρα
νιώθεις ότι σου αποστερούν κάτι ;
θα το δουλεύετε σκληρά το εξηνταράκι σας

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8068
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: Να απαγορευτεί ΑΜΕΣΑ η καύση νεκρών!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 11 Ιουν 2019, 11:15

foscilis έγραψε:
11 Ιουν 2019, 11:04
άντε πάλι

https://www.iefimerida.gr/news/39083/%C ... E%B9%CE%BF
Διάβασες την εγκύκλιο του Μητροπολίτη;



Nero έγραψε:
11 Ιουν 2019, 11:06
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
11 Ιουν 2019, 11:03
Nero έγραψε:
11 Ιουν 2019, 10:40


Το παραπάνω ποστ θα είχε νόημα αν η εκκλησία επέτρεπε σε μη χριστιανούς την αποτέφρωση και δεν εμπόδιζε τη δημιουργία αποτεφρωτηρίων που τους επηρεάζει φυσικά όλους, χριστιανούς και μη....
Link;
δεν τρέπεσαι λίγο? Γιατί υποτιμάς τη νοημοσύνη μου και τη δική σου?
Θα μου φέρετε επίσημη θέση της Εκκλησία που να απαγορεύει την δημιουργία αποτεφρωτηρίων και να απαγορεύει την καύση των νεκρών σε αλλόθρησκους ή άθεους ή θα παίζουμε την κολοκυθιά;
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

Nero

Re: Να απαγορευτεί ΑΜΕΣΑ η καύση νεκρών!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 11 Ιουν 2019, 11:15

είπαμε είναι power play και τα αρχικά κίνητρα πίσω του είναι αμελητέα όποια και να είναι. Το ζήτημα είναι "απαγορεύω την αποτέφρωση γιατί έτσι γουστάρω". Τα διλήμματα που θέτουν οι οπαδοί του "έτσι θέλω" είναι φενάκη απλά γιατί ξέρουν ότι το "έτσι θέλω" δεν μπορεί να είναι επιχείρημα σε μια συζήτηση...όταν γίνεται θεωρητικά, στην πράξη προφανώς το έτι θέλω εφαρμόζεται κανονικα και πετυχαίνει

Athos
Δημοσιεύσεις: 4044
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 17:30
Phorum.gr user: Athos

Re: Να απαγορευτεί ΑΜΕΣΑ η καύση νεκρών!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athos » 11 Ιουν 2019, 11:18

foscilis έγραψε:
11 Ιουν 2019, 11:00
perseus έγραψε:
11 Ιουν 2019, 10:56
Οταν ειχα ρωτησει εγω ιδια λεφτα ηταν η κηδεια με καυση δτην βουλγαρια 2200
ναι αλλά αυτό περιλαμβάνει μεταφορά πτώματος σε άλλη χώρα, μετάφραση όλων των σχετικών δικαιολογητικών κλπ.

Η καθεαυτό αποτέφρωση είναι γύρω στα 600 ευρώ.
κι εδώ θα χρειάζονται αυτά.
Είναι αδύνατον η Ελλάδα να έχει λιγότερο κόστος από τη Βουλγαρία.
θα το δουλεύετε σκληρά το εξηνταράκι σας

Άβαταρ μέλους
shrike
Δημοσιεύσεις: 4282
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 08:39
Phorum.gr user: Isildur
Τοποθεσία: Παρά θῖν' ἁλὸς

Re: Να απαγορευτεί ΑΜΕΣΑ η καύση νεκρών!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από shrike » 11 Ιουν 2019, 11:19

foscilis έγραψε:
11 Ιουν 2019, 11:11
Ξέρουμε ότι παίρνει τα λεφτά η εκκλησία. Αλλά όπως είπα δεν είναι μόνο θέμα χρημάτων, είναι και θέμα εξουσίας.

Μπορεί πολιτικά να είναι εντελώς ηλίθιο που τάχθηκαν κατά της αποτέφρωσης αλλά τώρα αν υποχωρήσουν θα είναι ήττα τους και θα βγουν πιο αδύναμοι. Οπότε θα το πολεμήσουν όσο μπορούν.
Εγώ πάλι πιστεύω ότι σε κάποια στιγμή όχι μόνο θα το αποδεχτεί η Εκκλησία, αλλά θα προσαρμόσει και τα έθιμά της γύρω απ' την καύση.

Αντί να έχεις τον θαμμένο νεκρό με το μνήμα από πάνω, θα βρουν κάτι άλλο (πχ καμιά πλάκα μόνο όπως κάνουν οι Εβραίοι), για να συνεχίζουν να τελούνται να μυστήρια. Όταν μάλιστα καταλάβουν ότι θα έχουν μεγαλύτερο κέρδος μ' αυτόν τον τρόπο, και μόνο που δεν θα γίνεται εκταφή σε 3-4 χρόνια αλλά θα μπορούν να συνεχίζονται τρισάγια και τα ρέστα για πολύ καιρό, θα τρέξουν να το υλοποιήσουν κιόλας.

Εννοείται, καύση και πάλι καύση. Α, και φυσικά υπάρχουν και χειρότερα απ' το τυπικό των Ελληνορθόδοξων. Υπάρχουν και οι Καθολικοί που δεν κάνουν εκταφές και ή επεκτείνουν κάθε τρεις και λίγο τα νεκροταφεία τους (έχω δει με τα μάτια μου το νεκτροταφείο της Αβάνας και δεν το πίστευα πόσο είναι) ή τους θάβουν τον έναν πάνω απ' τον άλλον. Αυτό το τελευταίο το κάνουν και Ορθόδοξοι, στο εξωτερικό.


Άβαταρ μέλους
Pam
Δημοσιεύσεις: 1487
Εγγραφή: 04 Νοέμ 2018, 01:10

Re: Να απαγορευτεί ΑΜΕΣΑ η καύση νεκρών!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Pam » 11 Ιουν 2019, 11:20

Ίφιδα έγραψε:
11 Ιουν 2019, 10:59
Pam έγραψε:
11 Ιουν 2019, 10:52
Η καύση δεν είναι καθόλου δημοφιλης.Το αποτεφρωτήριο δεν έχει γίνει στην Ελλάδα γιατί αφενός έχει υψηλό κόστος και αφετέρου δεν υπάρχει επαρκή ζήτηση για αποτέφρωση.
Τί πάει να πει δεν υπάρχει επαρκής ζήτηση; Κανατε κανα γκάλοπ;

Η απόσβεση της επένδυσης, θα έχει γίνει σε δυο χρόνια, αφού ετησίως περίπου 1.000 Έλληνες μεταφέρονται στη Βουλγαρία, προκειμένου να αποτεφρωθούν, με κόστος σχεδόν 3.000 ευρώ.


Μιλάμε απο Αθήνα μόνο, και μόνο τα άτομα που ήταν διατεθειμένα να κάνουν ολόκληρο το ταξίδι που θα τους κόστιζε 3000 ευρώ. Όταν το φτιάξετε με το καλό, τότε θα δείτε την ζήτηση.
Εξήγησα ήδη ότι στην Ελλάδα αν κάποιος δεν προτιμά την θρησκευτική κηδεία υπάρχει και η πολιτική κηδεία. Συνήθως αυτοί που προτιμούν την αποτέφρωση είναι οι ινδουιστές (που η θρησκεία τους απαιτεί να καίνε το σώμα τους μετά θάνατον),οι Σιχ,οι παγανιστές(εννοώ παγανιστές σε οποίες χώρες του κόσμου υπάρχουν) και οι μη θρησκευόμενοι.Στην Ελλάδα καθότι δεν υπάρχουν σημαντικοί πληθυσμοί από Ινδουιστές και Σιχ ή από παγανιστές είμαι βέβαιος πως αυτοί που επιλέγουν αποτέφρωση είναι οι μη θρησκευόμενοι (ακόμα κι αν στην Ελλάδα με βάση τις έρευνες το ποσοστο των μη θρησκευόμενων αντιστοιχεί στο 6-10% μιλάμε για 600.000-1.000.000 άτομα σε συνολικό πληθυσμό 10,5 περίπου εκατομυρίων).Ωστόσο δεδομένης της τόσο χαμηλής δημοτικότητας της πολιτικής κηδείας(η όλοι παραμένει ελαγχιστο δημοφιλής ακόμα και σήμερα μετα από 37 χρόνια που θεσπίστηκε στην Ελλάδα από το 1982) δεν βλέπω πως η δημοτικότητα της αποτέφρωσης θα τα πάει καλύτερα (γιατί ας μη κοροιδευομαστε αυτοί που βασικά θέλουν να κάνουν αποτέφρωση είναι μη θρησκευόμενοι καθότι δεν νομίζω οι χριστιανοί να ψήνονται να κάνουν κάτι τέτοιο).Αποτεφρωτήριο θα γίνει μόλις βρεθούν τα χρήματα.
Τάδε έφη Αρίστος:
ΧΑ και ΚΚΕ θα παρουν μαζι 20%.

Συριζα και ΝΔ θα παρουν μαζι 65%.

Θα μεινουν εκτος Βουλης κομματα που πηραν ψηφους 15%.

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Να απαγορευτεί ΑΜΕΣΑ η καύση νεκρών!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 11 Ιουν 2019, 11:22

shrike έγραψε:
11 Ιουν 2019, 11:19
Εννοείται, καύση και πάλι καύση. Α, και φυσικά υπάρχουν και χειρότερα απ' το τυπικό των Ελληνορθόδοξων. Υπάρχουν και οι Καθολικοί που δεν κάνουν εκταφές και ή επεκτείνουν κάθε τρεις και λίγο τα νεκροταφεία τους (έχω δει με τα μάτια μου το νεκτροταφείο της Αβάνας και δεν το πίστευα πόσο είναι) ή τους θάβουν τον έναν πάνω απ' τον άλλον. Αυτό το τελευταίο το κάνουν και Ορθόδοξοι, στο εξωτερικό.
Μεγαλύτερα νεκροταφεία = νέες θέσεις για δημοτικούς υπαλλήλους
Έπρεπε να στηρίζουν οι αριστεροί.

Άβαταρ μέλους
Apergos8
Δημοσιεύσεις: 1721
Εγγραφή: 31 Οκτ 2018, 20:54

Re: Να απαγορευτεί ΑΜΕΣΑ η καύση νεκρών!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Apergos8 » 11 Ιουν 2019, 11:23

Pam έγραψε:
11 Ιουν 2019, 11:20
Ίφιδα έγραψε:
11 Ιουν 2019, 10:59
Pam έγραψε:
11 Ιουν 2019, 10:52
Η καύση δεν είναι καθόλου δημοφιλης.Το αποτεφρωτήριο δεν έχει γίνει στην Ελλάδα γιατί αφενός έχει υψηλό κόστος και αφετέρου δεν υπάρχει επαρκή ζήτηση για αποτέφρωση.
Τί πάει να πει δεν υπάρχει επαρκής ζήτηση; Κανατε κανα γκάλοπ;

Η απόσβεση της επένδυσης, θα έχει γίνει σε δυο χρόνια, αφού ετησίως περίπου 1.000 Έλληνες μεταφέρονται στη Βουλγαρία, προκειμένου να αποτεφρωθούν, με κόστος σχεδόν 3.000 ευρώ.


Μιλάμε απο Αθήνα μόνο, και μόνο τα άτομα που ήταν διατεθειμένα να κάνουν ολόκληρο το ταξίδι που θα τους κόστιζε 3000 ευρώ. Όταν το φτιάξετε με το καλό, τότε θα δείτε την ζήτηση.
Εξήγησα ήδη ότι στην Ελλάδα αν κάποιος δεν προτιμά την θρησκευτική κηδεία υπάρχει και η πολιτική κηδεία. Συνήθως αυτοί που προτιμούν την αποτέφρωση είναι οι ινδουιστές (που η θρησκεία τους απαιτεί να καίνε το σώμα τους μετά θάνατον),οι Σιχ,οι παγανιστές(εννοώ παγανιστές σε οποίες χώρες του κόσμου υπάρχουν) και οι μη θρησκευόμενοι.Στην Ελλάδα καθότι δεν υπάρχουν σημαντικοί πληθυσμοί από Ινδουιστές και Σιχ ή από παγανιστές είμαι βέβαιος πως αυτοί που επιλέγουν αποτέφρωση είναι οι μη θρησκευόμενοι (ακόμα κι αν στην Ελλάδα με βάση τις έρευνες το ποσοστο των μη θρησκευόμενων αντιστοιχεί στο 6-10% μιλάμε για 600.000-1.000.000 άτομα σε συνολικό πληθυσμό 10,5 περίπου εκατομυρίων).Ωστόσο δεδομένης της τόσο χαμηλής δημοτικότητας της πολιτικής κηδείας(η όλοι παραμένει ελαγχιστο δημοφιλής ακόμα και σήμερα μετα από 37 χρόνια που θεσπίστηκε στην Ελλάδα από το 1982) δεν βλέπω πως η δημοτικότητα της αποτέφρωσης θα τα πάει καλύτερα (γιατί ας μη κοροιδευομαστε αυτοί που βασικά θέλουν να κάνουν αποτέφρωση είναι μη θρησκευόμενοι καθότι δεν νομίζω οι χριστιανοί να ψήνονται να κάνουν κάτι τέτοιο).Αποτεφρωτήριο θα γίνει μόλις βρεθούν τα χρήματα.
Στα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα υπάρχουν σήμερα τέσσερα αποτεφρωτήρια(σε Ντουμπάι, Αμπου Ντάμπι κτλ): https://www.thenational.ae/uae/sharjah- ... y-1.634229 αποτεφρωτήρια υπάρχουν επίσης στο Κατάρ (στην Ντόχα): http://www.newindianexpress.com/thesund ... 47724.html και σε κάποια άλλα Αραβικά κράτη του Κόλπου. Οταν μέχρι και στα Αραβικά-Ισλαμικα κράτη του Κόλπου υπάρχουν αποτεφρωτήρια(πράγμα παράδοξο αν σκεφτείς ότι στο Ισλάμ απαγορεύεται η καύση και επιτρέπεται μόνο η ταφή) και δεν υπάρχει ούτε ένα στην Ελλάδα κάτι λέει για την ανικανότητα των δήμων.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Apergos8 την 11 Ιουν 2019, 11:24, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
"Το έθνος πρέπει να θεωρεί εθνικό αυτό που είναι αληθές"
Διονύσιος Σολομος

Άβαταρ μέλους
shrike
Δημοσιεύσεις: 4282
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 08:39
Phorum.gr user: Isildur
Τοποθεσία: Παρά θῖν' ἁλὸς

Re: Να απαγορευτεί ΑΜΕΣΑ η καύση νεκρών!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από shrike » 11 Ιουν 2019, 11:23

Pam έγραψε:
11 Ιουν 2019, 11:20
Ίφιδα έγραψε:
11 Ιουν 2019, 10:59
Pam έγραψε:
11 Ιουν 2019, 10:52
Η καύση δεν είναι καθόλου δημοφιλης.Το αποτεφρωτήριο δεν έχει γίνει στην Ελλάδα γιατί αφενός έχει υψηλό κόστος και αφετέρου δεν υπάρχει επαρκή ζήτηση για αποτέφρωση.
Τί πάει να πει δεν υπάρχει επαρκής ζήτηση; Κανατε κανα γκάλοπ;

Η απόσβεση της επένδυσης, θα έχει γίνει σε δυο χρόνια, αφού ετησίως περίπου 1.000 Έλληνες μεταφέρονται στη Βουλγαρία, προκειμένου να αποτεφρωθούν, με κόστος σχεδόν 3.000 ευρώ.


Μιλάμε απο Αθήνα μόνο, και μόνο τα άτομα που ήταν διατεθειμένα να κάνουν ολόκληρο το ταξίδι που θα τους κόστιζε 3000 ευρώ. Όταν το φτιάξετε με το καλό, τότε θα δείτε την ζήτηση.
Εξήγησα ήδη ότι στην Ελλάδα αν κάποιος δεν προτιμά την θρησκευτική κηδεία υπάρχει και η πολιτική κηδεία. Συνήθως αυτοί που προτιμούν την αποτέφρωση είναι οι ινδουιστές (που η θρησκεία τους απαιτεί να καίνε το σώμα τους μετά θάνατον),οι Σιχ,οι παγανιστές(εννοώ παγανιστές σε οποίες χώρες του κόσμου υπάρχουν) και οι μη θρησκευόμενοι.Στην Ελλάδα καθότι δεν υπάρχουν σημαντικοί πληθυσμοί από Ινδουιστές και Σιχ ή από παγανιστές είμαι βέβαιος πως αυτοί που επιλέγουν αποτέφρωση είναι οι μη θρησκευόμενοι (ακόμα κι αν στην Ελλάδα με βάση τις έρευνες το ποσοστο των μη θρησκευόμενων αντιστοιχεί στο 6-10% μιλάμε για 600.000-1.000.000 άτομα σε συνολικό πληθυσμό 10,5 περίπου εκατομυρίων).Ωστόσο δεδομένης της τόσο χαμηλής δημοτικότητας της πολιτικής κηδείας(η όλοι παραμένει ελαγχιστο δημοφιλής ακόμα και σήμερα μετα από 37 χρόνια που θεσπίστηκε στην Ελλάδα από το 1982) δεν βλέπω πως η δημοτικότητα της αποτέφρωσης θα τα πάει καλύτερα (γιατί ας μη κοροιδευομαστε αυτοί που βασικά θέλουν να κάνουν αποτέφρωση είναι μη θρησκευόμενοι καθότι δεν νομίζω οι χριστιανοί να ψήνονται να κάνουν κάτι τέτοιο).Αποτεφρωτήριο θα γίνει μόλις βρεθούν τα χρήματα.
Αγαπητέ, αυτό μόνο με ερώτηση στον κόσμο μπορεί να το διαπιστώσει κανείς.

Προσωπικά, ξέρω πάααααρα πολύ κόσμο στον περίγυρό μου που λένε ναι στην καύση. Κάποιοι απ' αυτούς είναι Χριστιανοί. Κανονικοί εννοώ, όχι να το λέει απλά η ταυτότητά τους (όπως η δική μου). Γιατί υπάρχει κι αυτή η λεπτομέρεια που δεν σκέφτηκες μάλλον, ότι οι πραγματικοί Χριστιανοί στη χώρα είναι πολύ-πολύ λιγότεροι απ' αυτούς που λένε οι επίσημοι αριθμοί.


Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24685
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Να απαγορευτεί ΑΜΕΣΑ η καύση νεκρών!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 11 Ιουν 2019, 11:24

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
11 Ιουν 2019, 11:15
foscilis έγραψε:
11 Ιουν 2019, 11:04
άντε πάλι

https://www.iefimerida.gr/news/39083/%C ... E%B9%CE%BF
Διάβασες την εγκύκλιο του Μητροπολίτη;
Ναι.

Θα μου φέρετε επίσημη θέση της Εκκλησία που να απαγορεύει την δημιουργία αποτεφρωτηρίων και να απαγορεύει την καύση των νεκρών σε αλλόθρησκους ή άθεους ή θα παίζουμε την κολοκυθιά;
συγνώμη τους έχεις για τίποτα πιτσιρίκια; Εννοείται ότι δε θα το πούνε ρητά. Θα πούνε όμως κάτι σαν "Πιστεύουμε ὅτι ἡ ἀπόφαση ἦταν μᾶλλον βιαστικὴ, μὲ κίνητρο τὴν ἐνδεχόμενη ἐπίλυση οἰκονομικῶν προβλημάτων τοῦ Δήμου. Μὲ κανέναν τρόπο δὲν μποροῦμε νὰ φαντασθοῦμε ὅτι τὸ Δημοτικὸ Συμβούλιο εἶχε διάθεση ἀντιπαράθεσης μὲ τὴν Ἐκκλησία ἢ πρόκλησης τοῦ αἰσθητηρίου τοῦ πιστοῦ λαοῦ, μέσα στὸν ὁποῖο αἰσθανόμαστε πὼς καὶ οἱ ἴδιοι ἀνήκουν. Γι’ αὐτὸ καὶ ἐλπίζουμε ὅτι μὲ ὡριμότερη σκέψη θὰ μποροῦσε τὸ ὅλο σκεπτικὸ νὰ ἀξιολογηθεῖ ὀρθότερα καὶ ἡ Ἀπόφαση τοῦ Δήμου νὰ ἀλλάξει κατεύθυνση." ή θα τους πιάσει ο πόνος για αυτόν που βαθιά μέσα του ήταν στην πραγματικότητα ελληνορθόδοξος και δεν ήθελε καύση αλλά ο νόμος παραβιάζει το δικαίωμά του επιτρέποντας στη χήρα με μια δήλωση να διαλέξει για αυτόν. Ή θα σημειώσουν ότι μολονότι τα έσοδα από τις ταφές αποδίδονται στους δήμους τα περισσότερα κοιμητήρια είναι ενοριακοί χώροι και άρα η λειτουργία κρεματορίων εντός ή πλησίων τους συνιστά προσβολή του χριστιανικού θρησκεύματος. Ή το περιβάλλον, ή, ή, ή...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος foscilis την 11 Ιουν 2019, 11:25, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8068
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: Να απαγορευτεί ΑΜΕΣΑ η καύση νεκρών!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 11 Ιουν 2019, 11:25

Nero έγραψε:
11 Ιουν 2019, 11:15
είπαμε είναι power play και τα αρχικά κίνητρα πίσω του είναι αμελητέα όποια και να είναι. Το ζήτημα είναι "απαγορεύω την αποτέφρωση γιατί έτσι γουστάρω". Τα διλήμματα που θέτουν οι οπαδοί του "έτσι θέλω" είναι φενάκη απλά γιατί ξέρουν ότι το "έτσι θέλω" δεν μπορεί να είναι επιχείρημα σε μια συζήτηση...όταν γίνεται θεωρητικά, στην πράξη προφανώς το έτι θέλω εφαρμόζεται κανονικα και πετυχαίνει
Ελλείψει αποδεικτικών στοιχείων επικαλούμαστε ένα γενικό και αόριστο power play.


Η επίσημη θέση της Εκκλησίας της Ελλάδος, όπως διατυπώθηκε με απόφαση της Συνόδου της Ιεραρχίας της είναι κάθετα αντίθετη με την πρακτική της καύσης του σώματος: «η Εκκλησία απορρίπτει την καύσιν των νεκρών ως θεσμόν απάδοντα προς την παράδοσιν Αυτής» (Εγκύκλιος υπ' αριθμ. 2734 του 2002). Μάλιστα η τελευταία απόφαση της Ιεραρχίας, στην Συνεδρία της 12ης Μαΐου 2010, λέγει: «Για τους Ορθοδόξους Χριστιανούς, η Εκκλησία γνωρίζει και συνιστά ως μοναδικό τρόπο αποσυνθέσεως του νεκρού σώματος την ταφή σύμφωνα με την αγία Διδασκαλία Της και την από αιώνων Παράδοσή Της».


Ενώ ο Μητροπολίτης Μεσογαίας στο άρθρο που μας παρέθεσε ο Φος, γράφει,

η τέλεση της εξοδίου ακολουθίας για όσους αποφασίζουν προηγουμένως να αποτεφρωθούν είναι προβληματική.

Η Ιερά Σύνοδος ασφαλώς δεν έχει λόγο για τους ετεροδόξους και ετεροθρήσκους και φυσικά δεν μπορεί να επιμείνει γι' αυτούς οι οποίοι είτε επιλέγουν την πολιτική κηδεία είτε δέχονται να φύγουν χωρίς εκκλησιαστική ιεροπραξία.

Αντιλαμβάνεται όμως κανείς το πρόβλημα που θα δημιουργηθεί στις περιπτώσεις που κάποιοι ζητούν από την Εκκλησία να παραβεί τις αρχές και την εκκλησιαστική πράξη της.

Ούτε τις ακολουθίες μπορούμε να αλλάξουμε ούτε φυσικά την παράδοση και την πίστη μας να αλλοιώσουμε.
Αν έχεις άλλες απορίες, πες μου.
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23903
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Να απαγορευτεί ΑΜΕΣΑ η καύση νεκρών!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 11 Ιουν 2019, 11:25

Μηχανικός έγραψε:
11 Ιουν 2019, 11:08
Nero έγραψε:
11 Ιουν 2019, 11:00
σε τύλιξε όμως ο αυτιστικός και πήγε η συζήτηση στο τι είναι οικονομικότερο, μετά θα αρχίσουν τα γνωστά, τι είναι καλύτερο για το περιβάλλον κλπ. Ενώ τίποτα απο αυτά δεν έχουν σημασία απο τη στιγμή που η επιλογή της καύσης απλά δεν υπάρχει και δεν υπάρχει γιατί την εμποδίζει πραξικοπηματικά η εκκλησία για δικούς της λόγους, είτε είναι οικονομικοί είτε είναι ιδεολογικοί, πάντως την εμποδίζει γιατί έτσι και την εμποδίζει σε όλους, είτε είναι χριστιανοί είτε όχι
Παπάρα ξεκινήσατε την συζήτηση ότι όλα γίνονται για τα λεφτά για να τα παίρνει η εκκλησία.
Αρχίζουμε και τις χριστιανικές βρισιές, όταν στριμωχνόμαστε? Πού πήγε αυτό? => :D

Άβαταρ μέλους
shrike
Δημοσιεύσεις: 4282
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 08:39
Phorum.gr user: Isildur
Τοποθεσία: Παρά θῖν' ἁλὸς

Re: Να απαγορευτεί ΑΜΕΣΑ η καύση νεκρών!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από shrike » 11 Ιουν 2019, 11:26

Μηχανικός έγραψε:
11 Ιουν 2019, 11:22
shrike έγραψε:
11 Ιουν 2019, 11:19
Εννοείται, καύση και πάλι καύση. Α, και φυσικά υπάρχουν και χειρότερα απ' το τυπικό των Ελληνορθόδοξων. Υπάρχουν και οι Καθολικοί που δεν κάνουν εκταφές και ή επεκτείνουν κάθε τρεις και λίγο τα νεκροταφεία τους (έχω δει με τα μάτια μου το νεκτροταφείο της Αβάνας και δεν το πίστευα πόσο είναι) ή τους θάβουν τον έναν πάνω απ' τον άλλον. Αυτό το τελευταίο το κάνουν και Ορθόδοξοι, στο εξωτερικό.
Μεγαλύτερα νεκροταφεία = νέες θέσεις για δημοτικούς υπαλλήλους
Έπρεπε να στηρίζουν οι αριστεροί.
Το θέμα είναι ότι στις χώρες που δεν κάνουν εκταφή, έχουν αρχίσει να έχουν σοβαρό πρόβλημα με τα νεκροταφεία.
Τον ξάδερφό μου που τον πέθανε πέρσι (Αυστραλία), τον θάψανε πάνω απ' τον γιο του. Και υπάρχει χώρος και για έναν ακόμα...

Και μιλάμε για Αυστραλία, ε; Εκεί κι αν υπάρχει περισσευούμενος χώρος...


Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25560
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Να απαγορευτεί ΑΜΕΣΑ η καύση νεκρών!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 11 Ιουν 2019, 11:26

Athos έγραψε:
11 Ιουν 2019, 11:15
Υδράργυρος έγραψε:
11 Ιουν 2019, 09:29
Ακομα αυτα τα αποτεφρωτηρια; μου αρεσει που μιλανε για καινοτομια σε αυτη τη χωρα
νιώθεις ότι σου αποστερούν κάτι ;
Φυσικα και μου αποστερουνε. Εχω τον πατερα μου στα αλιωτα

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών