To "ελληνικό hypercar"

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Uppercut

Re: To "ελληνικό hypercar"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Uppercut » 18 Οκτ 2020, 13:24

Όχι, αυτά που ανέφερα είναι θέμα γκουγκλίσματος ή Δημοτικού. Τα πιο τεχνικά που λέει δεν τα έχω αναφέρει κι ας τα έχουν καταρρίψει κάποιοι από κάτω στα σχόλια.

Άβαταρ μέλους
Δημοκρατικός
Δημοσιεύσεις: 9194
Εγγραφή: 20 Μάιος 2020, 20:49

Re: To "ελληνικό hypercar"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκρατικός » 18 Οκτ 2020, 13:26

Σε ποια θέματα αναφέρεται ακριβώς ο πανόπουλος που είναι μυστική γνώση; Έλεος. Απο το στήσιμο μέχρι αυτά που λέει, όλα είναι απλά για να ψαρώσουν αγράμματους και ημιμαθείς. ΟΚ, το πετυχαίνει όπως βλέπουμε αρκετά καλά.
Ο χρήστης που κονιορτοποίησε τον τραμπισμό, προασπίζει την υγειονομική ευμάρεια της Ελλάδος, αποκαθιστά την ιστορική αλήθεια και διώκει τις πολεοδομικές αυθαιρεσίες.

https://twitter.com/JoeBiden
https://twitter.com/KamalaHarris

Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12232
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: To "ελληνικό hypercar"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 18 Οκτ 2020, 13:34

Uppercut έγραψε:
18 Οκτ 2020, 13:19
Thor έγραψε:
18 Οκτ 2020, 13:14
Uppercut έγραψε:
18 Οκτ 2020, 13:11


Χρειάζεται να είσαι ειδικός για να κρίνεις τη μεταβαλλόμενη μάζα;

Επίσης δεν υπάρχει έκθεση Γενεύης, έχει ακυρωθεί. Θα το πήγαινε σε μία άλλη όμως τον Σεπτέμβιο του 20 με το μόνο θέμα ότι αυτή είναι τον Δεκέμβριο και φυσικά ούτε εκεί θα είναι.
Η ημιμαθεια ειναι χειροτερη της αμαθειας.
Προφανως θελει να πει κατι αλλο.
Προφανώς θέλει να πει κάτι άλλο αλλά αυτό είναι κάτι που ένας γνώστης δεν θα έλεγε και δεν θα μπέρδευε τη μάζα με την επιφάνεια, ούτε θα νόμιζε ότι το 2,5 είναι 10 φορές μικρότερο απ' το 12, ούτε ότι η έκθεση στην οποία είναι καλεσμένος τον Σεπτέμβρη είναι τον Δεκέμβρη όπου πάλι δεν είναι καλεσμένος, ούτε ότι μπορεί να κάνει αυτό το πρότζεκτ με 9 άτομα επειδή ένας Έλλην ισούται με 100 ξένους, ούτε θα έλεγε ότι δείχνει φωτό απ' το αμάξι ενώ δείχνει από προσομοίωση υπολογιστή, ούτε ότι αλλάζει τη μοριακή δομή.

Δηλαδή ρε παιδιά, λίγη κριτική σκέψη δε βλάπτει και δεν έχει να κάνει με εξειδίκευση. Κι εγώ δεν έχω καμία εξειδίκευση στην ιατρική αλλά δεν θα αγόραζα σκευάσματα του Μουρούτη. Ούτε στα χρηματοοικονμικά έχω αλλά δεν πίστεψα στα ομόλογα Σώρρα.
:003: μα,δεν τον δικαιολογω.
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40866
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: To "ελληνικό hypercar"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 18 Οκτ 2020, 13:34

Uppercut έγραψε:
18 Οκτ 2020, 13:19
ύτε ότι μπορεί να κάνει αυτό το πρότζεκτ με 9 άτομα επειδή ένας Έλλην ισούται με 100 ξένους
Αυτό είναι φλαφ και κομπασμός. Μπορεί να είναι ολίγον τι καραμπαμπιά, αλλά δεν μπορείς να το φέρεις σαν αντίρρηση.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Uppercut

Re: To "ελληνικό hypercar"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Uppercut » 18 Οκτ 2020, 13:37

hellegennes έγραψε:
18 Οκτ 2020, 13:34
Uppercut έγραψε:
18 Οκτ 2020, 13:19
ύτε ότι μπορεί να κάνει αυτό το πρότζεκτ με 9 άτομα επειδή ένας Έλλην ισούται με 100 ξένους
Αυτό είναι φλαφ και κομπασμός. Μπορεί να είναι ολίγον τι καραμπαμπιά, αλλά δεν μπορείς να το φέρεις σαν αντίρρηση.
Δεν είναι προφανώς κάποιος απτός και κυριολεκτικός ισχυρισμός για να διαψευστεί όπως άλλοι που κάνει, όμως το βάζω - και θεωρώ ευλόγως - ως bullshit alert.

Άβαταρ μέλους
Δημοκρατικός
Δημοσιεύσεις: 9194
Εγγραφή: 20 Μάιος 2020, 20:49

Re: To "ελληνικό hypercar"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκρατικός » 18 Οκτ 2020, 13:40

hellegennes έγραψε:
18 Οκτ 2020, 13:34
Uppercut έγραψε:
18 Οκτ 2020, 13:19
ύτε ότι μπορεί να κάνει αυτό το πρότζεκτ με 9 άτομα επειδή ένας Έλλην ισούται με 100 ξένους
Αυτό είναι φλαφ και κομπασμός. Μπορεί να είναι ολίγον τι καραμπαμπιά, αλλά δεν μπορείς να το φέρεις σαν αντίρρηση.
Μια χαρά μπορείς. Άνθρωπος που ισχυρίζεται ότι μπορείς να αντικαταστάσεις 90 μηχανικούς και τεχνικούς με 9, είναι απλά ένας που δεν έχει διαχειριστεί ποτέ τίποτε παραπάνω απο τον Τάκη και τον Σάκη που φτιάχνουν αυτοκίνητα σε γκαράζ της Αττικής.
Ο χρήστης που κονιορτοποίησε τον τραμπισμό, προασπίζει την υγειονομική ευμάρεια της Ελλάδος, αποκαθιστά την ιστορική αλήθεια και διώκει τις πολεοδομικές αυθαιρεσίες.

https://twitter.com/JoeBiden
https://twitter.com/KamalaHarris

Uppercut

Re: To "ελληνικό hypercar"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Uppercut » 18 Οκτ 2020, 13:48

Εκεί είναι το θέμα. όταν σε ρωτάει ο άλλος πώς κάνεις δουλειά 100 ατόμων με 10, η απάντηση του πρωτοπόρου επιχειρηματία - μηχανικού πρέπει να είναι κάτι για τη λειτουργία της επιχείρησης, κάτι να σε πείσει, όχι οι δικοί μου είναι Έλληνες. Ως επενδυτής θα δεχόταν κανείς τέτοια εξήγηση για να βάλει τα λεφτά του;

Άρα, όπως λέω, bullshit alert.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40866
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: To "ελληνικό hypercar"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 18 Οκτ 2020, 13:49

Uppercut έγραψε:
18 Οκτ 2020, 13:37
hellegennes έγραψε:
18 Οκτ 2020, 13:34
Uppercut έγραψε:
18 Οκτ 2020, 13:19
ύτε ότι μπορεί να κάνει αυτό το πρότζεκτ με 9 άτομα επειδή ένας Έλλην ισούται με 100 ξένους
Αυτό είναι φλαφ και κομπασμός. Μπορεί να είναι ολίγον τι καραμπαμπιά, αλλά δεν μπορείς να το φέρεις σαν αντίρρηση.
Δεν είναι προφανώς κάποιος απτός και κυριολεκτικός ισχυρισμός για να διαψευστεί όπως άλλοι που κάνει, όμως το βάζω - και θεωρώ ευλόγως - ως bullshit alert.
Είναι πολύ μεγάλο θέμα αυτό, αλλά γενικότερα πιστεύω ότι είναι ευκολότερο να συστήσεις μια ομάδα υψηλών προδιαγραφών στην Ελλάδα με πολύ μικρότερο μπάτζετ, το οποίο συχνά είναι εμπόδιο για μικρά ως μεγάλα πράγματα. Ένας λόγος είναι ότι υπάρχει μεγάλη αναντιστοιχία μεταξύ μισθολογικών αποδοχών των top performers και του γνωσιολογικού/διανοητικού επιπέδου τους. Δηλαδή, ένας μέσος Έλληνας με μέσες εκπαιδευτικές προδιαγραφές δεν θα έχει 10 φορές μικρότερες αποδοχές από έναν μέσο πολίτη άλλης δυτικής χώρας, αλλά το τοπ 10% των Ελλήνων θα έχει 10 ως 100 φορές μικρότερες αποδοχές από τους αντίστοιχους στο εξωτερικό. Αυτό συνεπάγεται ότι στο μέσο πρότζεκτ είναι πιο πιθανό ο μέσος όρος του δυναμικού να είναι καλύτερος στην Ελλάδα από ό,τι π.χ. στην Βρετανία, πολλές φορές όμως τα αποτελέσματα είναι κατώτερα των περιστάσεων λόγω κακής κουλτούρας (δεν το έχουμε με την συνεργασία, είμαστε βαριόληδες, δεν έχουμε καλή οργάνωση).

Αλλά ας μην την συνεχίσουμε σ' αυτό το νήμα αυτήν την συζήτηση.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40866
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: To "ελληνικό hypercar"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 18 Οκτ 2020, 13:50

Uppercut έγραψε:
18 Οκτ 2020, 13:48
Εκεί είναι το θέμα. όταν σε ρωτάει ο άλλος πώς κάνεις δουλειά 100 ατόμων με 10, η απάντηση του πρωτοπόρου επιχειρηματία - μηχανικού πρέπει να είναι κάτι για τη λειτουργία της επιχείρησης, κάτι να σε πείσει, όχι οι δικοί μου είναι Έλληνες. Ως επενδυτής θα δεχόταν κανείς τέτοια εξήγηση για να βάλει τα λεφτά του;

Άρα, όπως λέω, bullshit alert.
Όχι, σε έναν επενδυτή θα μιλούσε διαφορετικά. Γι' αυτό το ονόμασα φλαφ. Είναι ένα πράγμα που κάνεις στην διαφήμιση. Λες πράγματα που ακούγονται εντυπωσιακά, εύπεπτα και ωραία, όχι τεχνικές λεπτομέρειες.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Uppercut

Re: To "ελληνικό hypercar"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Uppercut » 18 Οκτ 2020, 13:52

Δεν ήταν απαραίτητο να μπει σε λεπτομέρειες μιλάω για τη φύση της απάντησης που μου έδωσε αυτήν την εικόνα. Αν εσένα δεν σου χτυπάει bullshit alert, εμένα μου χτυπάει. Αλλά ας μείνουμε στα πιο απτά και συγκεκριμένα γιατί αν αυτά ήταν εντάξει, θα το παραβλέπαμε ως ακίνδυνο και λίγο cringe fluff.

Άβαταρ μέλους
Δημοκρατικός
Δημοσιεύσεις: 9194
Εγγραφή: 20 Μάιος 2020, 20:49

Re: To "ελληνικό hypercar"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκρατικός » 18 Οκτ 2020, 13:54

Καλά όλα αυτά, αλλά την δουλειά που βγάζουν 90 μηχανικοί/τεχνικοι σε οποιαδήποτε ακόμη και μικρή αυτοκινητιοβιομηχανία (εγγυημένο ένα άνω του μετρίου επίπεδο γνώσης και επαγγελματικότητας) δεν μπορούν να την βγάλουν 9, ότι και να ναι αυτοί. Άνθρωπος που λεέι τέτοιο πράγμα ακούγεται απλά σαν κάγκουρας γκαραζιέρης.
Ο χρήστης που κονιορτοποίησε τον τραμπισμό, προασπίζει την υγειονομική ευμάρεια της Ελλάδος, αποκαθιστά την ιστορική αλήθεια και διώκει τις πολεοδομικές αυθαιρεσίες.

https://twitter.com/JoeBiden
https://twitter.com/KamalaHarris

Georg Von Balkanen
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: 04 Σεπ 2019, 11:33

Re: To "ελληνικό hypercar"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Georg Von Balkanen » 18 Οκτ 2020, 14:00

hellegennes έγραψε:
18 Οκτ 2020, 13:50
Uppercut έγραψε:
18 Οκτ 2020, 13:48
Εκεί είναι το θέμα. όταν σε ρωτάει ο άλλος πώς κάνεις δουλειά 100 ατόμων με 10, η απάντηση του πρωτοπόρου επιχειρηματία - μηχανικού πρέπει να είναι κάτι για τη λειτουργία της επιχείρησης, κάτι να σε πείσει, όχι οι δικοί μου είναι Έλληνες. Ως επενδυτής θα δεχόταν κανείς τέτοια εξήγηση για να βάλει τα λεφτά του;

Άρα, όπως λέω, bullshit alert.
Όχι, σε έναν επενδυτή θα μιλούσε διαφορετικά. Γι' αυτό το ονόμασα φλαφ. Είναι ένα πράγμα που κάνεις στην διαφήμιση. Λες πράγματα που ακούγονται εντυπωσιακά, εύπεπτα και ωραία, όχι τεχνικές λεπτομέρειες.
Αυτές οι μαλακιες πιάνουν μόνο στο Ελλαδισταν. ΜΌΝΟ. Αντε και σε κάτι ακόμη τριτοκοσμικά χώρες της μέσης ανατολης.

Δηλαδη, σκέψου τι σανο τρώει ο μέσος Ελ. Ο οποίος πιστεύει τις αρχιμαλακιες που του πασάρουν αρκεί το περιεχόμενο να είναι ελληνοψυχο.

Ακούς εκεί, φλαφ.

Σερβιτοριλικι και πολύ σας είναι.

Άβαταρ μέλους
Δημοκρατικός
Δημοσιεύσεις: 9194
Εγγραφή: 20 Μάιος 2020, 20:49

Re: To "ελληνικό hypercar"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκρατικός » 18 Οκτ 2020, 14:04

Georg Von Balkanen έγραψε:
18 Οκτ 2020, 14:00
hellegennes έγραψε:
18 Οκτ 2020, 13:50
Uppercut έγραψε:
18 Οκτ 2020, 13:48
Εκεί είναι το θέμα. όταν σε ρωτάει ο άλλος πώς κάνεις δουλειά 100 ατόμων με 10, η απάντηση του πρωτοπόρου επιχειρηματία - μηχανικού πρέπει να είναι κάτι για τη λειτουργία της επιχείρησης, κάτι να σε πείσει, όχι οι δικοί μου είναι Έλληνες. Ως επενδυτής θα δεχόταν κανείς τέτοια εξήγηση για να βάλει τα λεφτά του;

Άρα, όπως λέω, bullshit alert.
Όχι, σε έναν επενδυτή θα μιλούσε διαφορετικά. Γι' αυτό το ονόμασα φλαφ. Είναι ένα πράγμα που κάνεις στην διαφήμιση. Λες πράγματα που ακούγονται εντυπωσιακά, εύπεπτα και ωραία, όχι τεχνικές λεπτομέρειες.
Αυτές οι μαλακιες πιάνουν μόνο στο Ελλαδισταν. ΜΌΝΟ. Αντε και σε κάτι ακόμη τριτοκοσμικά χώρες της μέσης ανατολης.

Δηλαδη, σκέψου τι σανο τρώει ο μέσος Ελ. Ο οποίος πιστεύει τις αρχιμαλακιες που του πασάρουν αρκεί το περιεχόμενο να είναι ελληνοψυχο.

Ακούς εκεί, φλαφ.

Σερβιτοριλικι και πολύ σας είναι.
:goodpost:
Ο χρήστης που κονιορτοποίησε τον τραμπισμό, προασπίζει την υγειονομική ευμάρεια της Ελλάδος, αποκαθιστά την ιστορική αλήθεια και διώκει τις πολεοδομικές αυθαιρεσίες.

https://twitter.com/JoeBiden
https://twitter.com/KamalaHarris

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23557
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: To "ελληνικό hypercar"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 18 Οκτ 2020, 14:08

hellegennes έγραψε:
18 Οκτ 2020, 13:50
Uppercut έγραψε:
18 Οκτ 2020, 13:48
Εκεί είναι το θέμα. όταν σε ρωτάει ο άλλος πώς κάνεις δουλειά 100 ατόμων με 10, η απάντηση του πρωτοπόρου επιχειρηματία - μηχανικού πρέπει να είναι κάτι για τη λειτουργία της επιχείρησης, κάτι να σε πείσει, όχι οι δικοί μου είναι Έλληνες. Ως επενδυτής θα δεχόταν κανείς τέτοια εξήγηση για να βάλει τα λεφτά του;

Άρα, όπως λέω, bullshit alert.
Όχι, σε έναν επενδυτή θα μιλούσε διαφορετικά. Γι' αυτό το ονόμασα φλαφ. Είναι ένα πράγμα που κάνεις στην διαφήμιση. Λες πράγματα που ακούγονται εντυπωσιακά, εύπεπτα και ωραία, όχι τεχνικές λεπτομέρειες.
Αυτό. Εντάξει προμοσιον είναι και μάλιστα σε μια εκπομπή με νεανικό κοινό που ο πιτσιρικάς θα καβλωσει. Μπουλσιτ αλερτ Ναι, μπουλσιτ Όχι.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
dna replication
Δημοσιεύσεις: 31004
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 21:29
Phorum.gr user: dna

Re: To "ελληνικό hypercar"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dna replication » 18 Οκτ 2020, 14:10

επειδή όλα τα άλλα είναι λόγια και μπλα μπλα και rendering
το μόνο απτό της όλης ιστορίας είναι οι 3 εκτυπωμένες μπιέλες στην προθήκη
η 1η από "ανθρακόνημα" που όμως εδώ δε μοιάζει με carbon αλλά με κοινό μαύρο ABS που δε μας εξηγεί πως θα αντέχει σε υψηλες θερμοκρασίες
η 2η απο "τιτάνιο" που όμως δεν έχει το χρώμα και την υφή του τιτανίου αλλά μοιάζει με γυαλιστερό ζαμακ
και η 3η από "πρωτοποριακό κεραμικό υλικό" που μοιάζει ύποπτα με εκτυπωμένο ABS

επίσης τις κρατάνε με πολύ μεγάλη προσοχή μην τυχόν πέσουν κάτω και σπάσουν


από εδώ, για μένα χτυπάει απατεωνία alert
Наше дело правое - победа будет за нами!

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών