"Ενσωματωμένοι" οι δυο ανήλικοι δράστες ληστείας

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Περί εγκληματικότητας αλλοδαπών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 27 Ιαν 2021, 23:37

Obi Wan Iakobi έγραψε:
27 Ιαν 2021, 22:17
stavmanr έγραψε:
27 Ιαν 2021, 21:57
Obi Wan Iakobi έγραψε:
27 Ιαν 2021, 21:51
Μα διαστρεβλωνεις αυτα που λεω.
Προσπάθησε να αλλάξεις τροπάρι. Πάλιωσε αυτό από την κατάχρηση.
Επισης οταν καποιος μπαινει παρανομα στη χωρα ειναι λαθρο.
Δεν ξέρω τέτοια λέξη.
Η λυση που σιγουρα θες εσυ να νομιμοποιηθουν ολοι απλα θα αυξησει την εγκληματικοτητα γιατι δεν θα αποτρεψει τους εν δυναμει εγκληματιες απο το να δρασουν.Ειπαμε ο τουρισμος ειναι ενα πολυ μικρο ποσοστο της αλλοδαπης εγκληματικοτητας και δεν εχω προβλημα να το συζητησω.ΑΦΟΥ ομως αντιμετωπιστει το κυριως προβλημα.
Δεν πρότεινα ποτέ μου κάποια λύση στις συζητήσεις. Αναλύσεις κάνω επί όσων γράφονται.
Άρα διαστρεβλώνεις όσα γράφω.
Εφόσον διαβάζω το επιχείρημα "δεν θέλω εισαγόμενη εγκληματικότητα" αυτομάτως ρωτώ γιατί να δέχεσαι τον έναν αλλοδαπό και να μην δέχεσαι τον άλλο αφού καί οι δύο εμφανίζουν εγκληματικότητα. Δεν βγάζει νόημα.
Αν θέλεις το εξηγείς.
Και ελληνας να με σφαξει το ιδιο θα νιωσω.
Είμαι βέβαιος.
Το θεμα δεν ειναι αυτο εγκληματικοτητα παντα θα υπαρχει εστω κι αν δεν μεινει οτι ενας ξενος στη χωρα.Πως θα αποτρεψουμε την αλλοδαπη εγκληματικοτητα συζηταμε γιατι την εγχωρια μονο να την καταστειλουμε εκ των υστερων μπορουμε.Στο ειπε ο αλλος συνπχωρουμιτης πριν αν χαλασει ενα δοντι να αφησουμε να χαλασουν αλλα πεντε?
Μα δεν συζητάς αυτό. Από την αλλοδαπή εγκληματικότητα διαλέγεις όποια βολεύει την ιδεολογία σου και την υπόλοιπη την προσπερνάς σα να μην υπάρχει.
Απεναντίας, σου ζήτησα συνέπεια. Αν μιλάς για αποκλεισμό των αλλοδαπών προκειμένου να έχεις μόνο έλληνες φονιάδες στον τόπο, πρέπει να μιλάς για αποκλεισμό των αλλοδαπών.
Εγώ ουδέποτε μίλησα για αποκλεισμούς και τέτοιες λογικές.
Εσυ προσπαθησε να μην διαστρεβλωνεις.

Απλο ειναι λαθρο-μεταναστης,οπως λεμε λαθρο-κυνηγος,λαθρ-αναγνωστης κτλ
Δεν κατανοώ την αργκό σου και δεν υιοθετώ τις λέξεις της.
Αν δεν προτεινεις λυσεις κακως συζηταμε.
Αχά! Ενδιαφέρον.
Η λύση που προτείνω μόνιμα είναι όταν υποστηρίζεις κάτι, αυτό να έχει συνέχεια και συνέπεια.
Οι άλλες λύσεις είναι πλασματικές.
Το να διαπιστωνουμε οτι υπαρχει εγκληματικοτητα και σε αλλοδαπους και σε γηγενεις δεν λεει κατι το θεμα ειναι τι λυσεις προτεινουμε.
Φυσικά και λέει πολλά. Καταρχήν ότι το έγκλημα δεν έχει εθνικότητα και κατ' επέκταση ότι όλοι είμαστε άνθρωποι με ελαττώματα και προτερήματα.
Ξεκινώντας από αυτό το πλαίσιο αρχίζουμε να καταλαβαίνουμε γιατί υπάρχουν τα ανθρώπινα δικαιώματα που κάποιοι αντιμάχεστε σε κάθε νήμα.
Εσυ δεν παιρνεις επισημα θεση(αν και ειναι φανερη η θεση σου υπερ ανοιχτων συνορων αλλιως δεν θα υπερασπιζοσουν τους λαθρο) εγω παιρνω σαφεστατη θεση κλεισιμο των συνορων και απελαση ολων των λαθρο.Γιατι πρωτα των λαθρο?μα αυτοι εχουν την μεριδα του λεοντος στα εγκληματα των αλλοδαπων.
Δεν γνωρίζω τη λέξη "λάθρο".
Γνωρίζω ότι τα εγκληματολογικά στοιχεία που δόθηκαν σε άλλο νήμα από την ομαδούλα σας χωρίζονται σε "αλλοδαποί" και "εντόπιοι".
Αυτο δεν εχει να κανει με ιδεολογια δεν λεω να απελαθουν καποιοι συγκεκριμενοι αλλα ολοι οι λαθρο αδιαφορα σε ποια εθνικοτητα ανηκουν.
Δεν υπάρχουν "λάθρο". Υπάρχουν μετανάστες και πρόσφυγες.
Πας να παιξεις το χαρτι της ξενοφοβιας και δεν σου βγαινει τι το προσπαθεις?
Το αντίθετο. Μόνο η ξενοφοβία βγαίνει σε αυτά τα νήματα.
Εσυ θες να παμε κατευθειαν στους τουριστες ενω ειναι μια πολυ μικροτερη εστια εγκληματικοτητας.
Εγώ δεν θέλω να πάω ούτε εδώ ούτε εκεί.
Εσύ είσαι εκείνος που γράφεις ότι δεν θέλεις καθόλου εισαγόμενα εγκλήματα και είσαι εκείνος που πρέπει να αιτιολογήσει γιατί διαχωρίζει τα εγκλήματα των μεν αλλοδαπών από των δε.
Εγώ απλά γράφω ότι τα "εισαγόμενα εγκλήματα" είναι όπως τα "εντόπια": δυστυχώς μέρος της ζωής.
Συνεπεστατος ειμαι εσυ παιζεις κρυφτουλι μια με τους τουριστες μια με την Νεα Υορκη.Και δεν προτεινεις και τιποτα στη τελικη.
Ασυνεπέστατες είναι οι απόψεις σου, αφού αν σε ένοιαζαν τα εισαγόμενα εγκλήματα θα ζητούσες απλά να μην μπει κανείς αλλοδαπός στη χώρα, όποια ιδιότητα κι αν τον συνοδεύει. Διότι εισαγόμενα εγκλήματα έχουμε από κάθε τύπου και ιδιότητας αλλοδαπό.
Αυτό δείχνει ότι δεν σε ενδιαφέρει πραγματικά η "εισαγόμενη εγκληματικότητα" αλλά η ιδεολογική σου προσκόλληση στην αντιμεταναστευτικότητα.

Ένα από τα προβλήματα που συναντάμε συνήθως είναι ότι ως αλλοδαπούς τουρίστες κι επιχειρηματίες φανταζόμαστε χαρούμενους ανθρώπους που έρχονται με καλό σκοπό. Δεν είναι έτσι. Μεγάλο κομμάτι των αλλοδαπών που έρχονται στην Ελλάδα κι καταγράφονται ως τουρίστες ή επιχειρηματίες είναι μαφιόζοι, πληρωμένοι δολοφόνοι, ναρκομανείς, χούλιγκανς, νταβατζήδες που μεταφέρουν θύματα trafficking κλπ. Απλά, στην αιτιολογία της εισόδου στη χώρα γράφου "τουρισμός" ή "επαγγελματικό ταξίδι".
Και τους γηγενεις κακως τους αναφερεις.Δεν εχει νοημα.Μπορεις να αποτρεψεις την εγκληματικοτητα τους?οχι.Των λαθρο μπορεις?ναι.Τοσο απλα.
Άντε πάλι με αυτή την έννοια που δεν έχει κανένα νόημα.
Γιατί δεν γράφεις γενικά "αλλοδαποί"; Τι σε έχει πιάσει;
Το αντίθετο του γηγενή είναι ο αλλοδαπός. Χρειάζεσαι ιδιαίτερο μάθημα;
Πάμε λοιπόν για τους αλλοδαπούς: θέλεις να τους αποκλείσουμε την πρόσβαση στην Ελλάδα ώστε να μην έχουμε καθόλου εισαγόμενη εγκληματικότητα και να διατηρήσουμε τη δική μας; Αυτό θέλεις;

Άβαταρ μέλους
Obi Wan Iakobi
Δημοσιεύσεις: 15683
Εγγραφή: 19 Ιαν 2020, 22:20

Re: Περί εγκληματικότητας αλλοδαπών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Obi Wan Iakobi » 27 Ιαν 2021, 23:49

stavmanr έγραψε:
27 Ιαν 2021, 23:37
Obi Wan Iakobi έγραψε:
27 Ιαν 2021, 22:17
stavmanr έγραψε:
27 Ιαν 2021, 21:57

Προσπάθησε να αλλάξεις τροπάρι. Πάλιωσε αυτό από την κατάχρηση.


Δεν ξέρω τέτοια λέξη.


Δεν πρότεινα ποτέ μου κάποια λύση στις συζητήσεις. Αναλύσεις κάνω επί όσων γράφονται.
Άρα διαστρεβλώνεις όσα γράφω.
Εφόσον διαβάζω το επιχείρημα "δεν θέλω εισαγόμενη εγκληματικότητα" αυτομάτως ρωτώ γιατί να δέχεσαι τον έναν αλλοδαπό και να μην δέχεσαι τον άλλο αφού καί οι δύο εμφανίζουν εγκληματικότητα. Δεν βγάζει νόημα.
Αν θέλεις το εξηγείς.


Είμαι βέβαιος.


Μα δεν συζητάς αυτό. Από την αλλοδαπή εγκληματικότητα διαλέγεις όποια βολεύει την ιδεολογία σου και την υπόλοιπη την προσπερνάς σα να μην υπάρχει.
Απεναντίας, σου ζήτησα συνέπεια. Αν μιλάς για αποκλεισμό των αλλοδαπών προκειμένου να έχεις μόνο έλληνες φονιάδες στον τόπο, πρέπει να μιλάς για αποκλεισμό των αλλοδαπών.
Εγώ ουδέποτε μίλησα για αποκλεισμούς και τέτοιες λογικές.
Εσυ προσπαθησε να μην διαστρεβλωνεις.

Απλο ειναι λαθρο-μεταναστης,οπως λεμε λαθρο-κυνηγος,λαθρ-αναγνωστης κτλ
Δεν κατανοώ την αργκό σου και δεν υιοθετώ τις λέξεις της.
Αν δεν προτεινεις λυσεις κακως συζηταμε.
Αχά! Ενδιαφέρον.
Η λύση που προτείνω μόνιμα είναι όταν υποστηρίζεις κάτι, αυτό να έχει συνέχεια και συνέπεια.
Οι άλλες λύσεις είναι πλασματικές.
Το να διαπιστωνουμε οτι υπαρχει εγκληματικοτητα και σε αλλοδαπους και σε γηγενεις δεν λεει κατι το θεμα ειναι τι λυσεις προτεινουμε.
Φυσικά και λέει πολλά. Καταρχήν ότι το έγκλημα δεν έχει εθνικότητα και κατ' επέκταση ότι όλοι είμαστε άνθρωποι με ελαττώματα και προτερήματα.
Ξεκινώντας από αυτό το πλαίσιο αρχίζουμε να καταλαβαίνουμε γιατί υπάρχουν τα ανθρώπινα δικαιώματα που κάποιοι αντιμάχεστε σε κάθε νήμα.
Εσυ δεν παιρνεις επισημα θεση(αν και ειναι φανερη η θεση σου υπερ ανοιχτων συνορων αλλιως δεν θα υπερασπιζοσουν τους λαθρο) εγω παιρνω σαφεστατη θεση κλεισιμο των συνορων και απελαση ολων των λαθρο.Γιατι πρωτα των λαθρο?μα αυτοι εχουν την μεριδα του λεοντος στα εγκληματα των αλλοδαπων.
Δεν γνωρίζω τη λέξη "λάθρο".
Γνωρίζω ότι τα εγκληματολογικά στοιχεία που δόθηκαν σε άλλο νήμα από την ομαδούλα σας χωρίζονται σε "αλλοδαποί" και "εντόπιοι".
Αυτο δεν εχει να κανει με ιδεολογια δεν λεω να απελαθουν καποιοι συγκεκριμενοι αλλα ολοι οι λαθρο αδιαφορα σε ποια εθνικοτητα ανηκουν.
Δεν υπάρχουν "λάθρο". Υπάρχουν μετανάστες και πρόσφυγες.
Πας να παιξεις το χαρτι της ξενοφοβιας και δεν σου βγαινει τι το προσπαθεις?
Το αντίθετο. Μόνο η ξενοφοβία βγαίνει σε αυτά τα νήματα.
Εσυ θες να παμε κατευθειαν στους τουριστες ενω ειναι μια πολυ μικροτερη εστια εγκληματικοτητας.
Εγώ δεν θέλω να πάω ούτε εδώ ούτε εκεί.
Εσύ είσαι εκείνος που γράφεις ότι δεν θέλεις καθόλου εισαγόμενα εγκλήματα και είσαι εκείνος που πρέπει να αιτιολογήσει γιατί διαχωρίζει τα εγκλήματα των μεν αλλοδαπών από των δε.
Εγώ απλά γράφω ότι τα "εισαγόμενα εγκλήματα" είναι όπως τα "εντόπια": δυστυχώς μέρος της ζωής.
Συνεπεστατος ειμαι εσυ παιζεις κρυφτουλι μια με τους τουριστες μια με την Νεα Υορκη.Και δεν προτεινεις και τιποτα στη τελικη.
Ασυνεπέστατες είναι οι απόψεις σου, αφού αν σε ένοιαζαν τα εισαγόμενα εγκλήματα θα ζητούσες απλά να μην μπει κανείς αλλοδαπός στη χώρα, όποια ιδιότητα κι αν τον συνοδεύει. Διότι εισαγόμενα εγκλήματα έχουμε από κάθε τύπου και ιδιότητας αλλοδαπό.
Αυτό δείχνει ότι δεν σε ενδιαφέρει πραγματικά η "εισαγόμενη εγκληματικότητα" αλλά η ιδεολογική σου προσκόλληση στην αντιμεταναστευτικότητα.
Και τους γηγενεις κακως τους αναφερεις.Δεν εχει νοημα.Μπορεις να αποτρεψεις την εγκληματικοτητα τους?οχι.Των λαθρο μπορεις?ναι.Τοσο απλα.
Άντε πάλι με αυτή την έννοια που δεν έχει κανένα νόημα.
Γιατί δεν γράφεις γενικά "αλλοδαποί"; Τι σε έχει πιάσει;
Το αντίθετο του γηγενή είναι ο αλλοδαπός. Χρειάζεσαι ιδιαίτερο μάθημα;
Πάμε λοιπόν για τους αλλοδαπούς: θέλεις να τους αποκλείσουμε την πρόσβαση στην Ελλάδα ώστε να μην έχουμε καθόλου εισαγόμενη εγκληματικότητα και να διατηρήσουμε τη δική μας; Αυτό θέλεις;
Το λαθρο-κυνηγος και λαθρ-αναγνωστης ειναι αργκο?εισαι σιγουρα ελληνας?

Αυτο δεν ειναι λυση του προβληματος να κρινεις τι λεει ο αλλος.Εσυ πες μας τι προτεινεις.Μεχρι τωρα το μονο που ειπες ειναι να κλεισουμε τα συνορα στους τουριστες αν ειναι να τα κλεισουμε για τους λαθρο.Σε ολους τους αλλοδαπους δηλαδη.Μετα λες εμενα ξενοφοβο.Και μιλας για συνεπεια.

Δεν εχω προβλημα με τη μεταναστευση γενικως.Εχω προβλημα με την λαθραια και ανεξελεγκτη.Εσυ παλι εισαι του δογματος ας μπουν ολοι κι ας κανουμε το σταυρο μας.Εχουμε και αλλοθι αλλωστε εγκληματουν κι οι γηγενεις.

Υπαρχουν αλλοδαποι νομιμοι και αλλοδαποι λαθρο.Φυσικα και εχει νοημα περιγραφει διαφορετικα πραγματα.Εσυ χρειαζεσαι μαθημα ελληνικης γλωσσας.

Εγω ειπα εκατο φορες τι θελω και τι δεν θελω.Περιμενω να ακουσω τι θες εσυ.Οχι μεσω λαμιας ομως,ξεκαθαρα.
Η αλήθεια είναι μια μικροαστική εμμονή.

Βλαδίμηρος Ίλιτς Λένιν

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Περί εγκληματικότητας αλλοδαπών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 27 Ιαν 2021, 23:58

Obi Wan Iakobi έγραψε:
27 Ιαν 2021, 23:49
stavmanr έγραψε:
27 Ιαν 2021, 23:37
Obi Wan Iakobi έγραψε:
27 Ιαν 2021, 22:17


Εσυ προσπαθησε να μην διαστρεβλωνεις.

Απλο ειναι λαθρο-μεταναστης,οπως λεμε λαθρο-κυνηγος,λαθρ-αναγνωστης κτλ
Δεν κατανοώ την αργκό σου και δεν υιοθετώ τις λέξεις της.
Αν δεν προτεινεις λυσεις κακως συζηταμε.
Αχά! Ενδιαφέρον.
Η λύση που προτείνω μόνιμα είναι όταν υποστηρίζεις κάτι, αυτό να έχει συνέχεια και συνέπεια.
Οι άλλες λύσεις είναι πλασματικές.
Το να διαπιστωνουμε οτι υπαρχει εγκληματικοτητα και σε αλλοδαπους και σε γηγενεις δεν λεει κατι το θεμα ειναι τι λυσεις προτεινουμε.
Φυσικά και λέει πολλά. Καταρχήν ότι το έγκλημα δεν έχει εθνικότητα και κατ' επέκταση ότι όλοι είμαστε άνθρωποι με ελαττώματα και προτερήματα.
Ξεκινώντας από αυτό το πλαίσιο αρχίζουμε να καταλαβαίνουμε γιατί υπάρχουν τα ανθρώπινα δικαιώματα που κάποιοι αντιμάχεστε σε κάθε νήμα.
Εσυ δεν παιρνεις επισημα θεση(αν και ειναι φανερη η θεση σου υπερ ανοιχτων συνορων αλλιως δεν θα υπερασπιζοσουν τους λαθρο) εγω παιρνω σαφεστατη θεση κλεισιμο των συνορων και απελαση ολων των λαθρο.Γιατι πρωτα των λαθρο?μα αυτοι εχουν την μεριδα του λεοντος στα εγκληματα των αλλοδαπων.
Δεν γνωρίζω τη λέξη "λάθρο".
Γνωρίζω ότι τα εγκληματολογικά στοιχεία που δόθηκαν σε άλλο νήμα από την ομαδούλα σας χωρίζονται σε "αλλοδαποί" και "εντόπιοι".
Αυτο δεν εχει να κανει με ιδεολογια δεν λεω να απελαθουν καποιοι συγκεκριμενοι αλλα ολοι οι λαθρο αδιαφορα σε ποια εθνικοτητα ανηκουν.
Δεν υπάρχουν "λάθρο". Υπάρχουν μετανάστες και πρόσφυγες.
Πας να παιξεις το χαρτι της ξενοφοβιας και δεν σου βγαινει τι το προσπαθεις?
Το αντίθετο. Μόνο η ξενοφοβία βγαίνει σε αυτά τα νήματα.
Εσυ θες να παμε κατευθειαν στους τουριστες ενω ειναι μια πολυ μικροτερη εστια εγκληματικοτητας.
Εγώ δεν θέλω να πάω ούτε εδώ ούτε εκεί.
Εσύ είσαι εκείνος που γράφεις ότι δεν θέλεις καθόλου εισαγόμενα εγκλήματα και είσαι εκείνος που πρέπει να αιτιολογήσει γιατί διαχωρίζει τα εγκλήματα των μεν αλλοδαπών από των δε.
Εγώ απλά γράφω ότι τα "εισαγόμενα εγκλήματα" είναι όπως τα "εντόπια": δυστυχώς μέρος της ζωής.
Συνεπεστατος ειμαι εσυ παιζεις κρυφτουλι μια με τους τουριστες μια με την Νεα Υορκη.Και δεν προτεινεις και τιποτα στη τελικη.
Ασυνεπέστατες είναι οι απόψεις σου, αφού αν σε ένοιαζαν τα εισαγόμενα εγκλήματα θα ζητούσες απλά να μην μπει κανείς αλλοδαπός στη χώρα, όποια ιδιότητα κι αν τον συνοδεύει. Διότι εισαγόμενα εγκλήματα έχουμε από κάθε τύπου και ιδιότητας αλλοδαπό.
Αυτό δείχνει ότι δεν σε ενδιαφέρει πραγματικά η "εισαγόμενη εγκληματικότητα" αλλά η ιδεολογική σου προσκόλληση στην αντιμεταναστευτικότητα.
Και τους γηγενεις κακως τους αναφερεις.Δεν εχει νοημα.Μπορεις να αποτρεψεις την εγκληματικοτητα τους?οχι.Των λαθρο μπορεις?ναι.Τοσο απλα.
Άντε πάλι με αυτή την έννοια που δεν έχει κανένα νόημα.
Γιατί δεν γράφεις γενικά "αλλοδαποί"; Τι σε έχει πιάσει;
Το αντίθετο του γηγενή είναι ο αλλοδαπός. Χρειάζεσαι ιδιαίτερο μάθημα;
Πάμε λοιπόν για τους αλλοδαπούς: θέλεις να τους αποκλείσουμε την πρόσβαση στην Ελλάδα ώστε να μην έχουμε καθόλου εισαγόμενη εγκληματικότητα και να διατηρήσουμε τη δική μας; Αυτό θέλεις;
Το λαθρο-κυνηγος και λαθρ-αναγνωστης ειναι αργκο?εισαι σιγουρα ελληνας?
Αυτές τις λέξεις τις αναγνωρίζω.
Αυτο δεν ειναι λυση του προβληματος να κρινεις τι λεει ο αλλος.
Φυσικά και είναι. Όταν κάποιος γράφει ασυνεπή πράγματα του δείχνεις ότι πριν προτείνει λύσεις πρέπει να μελετήσει και να αναλύσει.
Εσυ πες μας τι προτεινεις.Μεχρι τωρα το μονο που ειπες ειναι να κλεισουμε τα συνορα στους τουριστες αν ειναι να τα κλεισουμε για τους λαθρο.Σε ολους τους αλλοδαπους δηλαδη.Μετα λες εμενα ξενοφοβο.Και μιλας για συνεπεια.
Το μόνο που έχω γράψει ως τώρα είναι ότι έχει ασυνέπεια ο λόγος σου. "Αλλοδαποί" είναι όλοι όσοι εισέρχονται στη χώρα μας και "εισαγόμενο έγκλημα" είναι κάθε έγκλημα που παράγεται από αλλοδαπό. Όταν αποφασίσεις να χρησιμοποιείς αυτές τις γνωστές λέξεις σωστά, τότε θα ξεπεράσεις και τη λατρεία σου σε λέξεις αργκό, μαγκιάς και κενολογίας.
Δεν εχω προβλημα με τη μεταναστευση γενικως.Εχω προβλημα με την λαθραια και ανεξελεγκτη.
Επομένως το πρόβλημά σου δεν είναι το "εισαγόμενο έγκλημα". Το χρησιμοποιείς παραπειστικά και προσχηματικά για να βγάλεις άλλα απωθημένα ή προβλήματα με υπερβολικό τρόπο.
Άνοιξε νήμα για την μετανάστευση, μακριά από "εισαγόμενα εγκλήματα" και παρόμοιες παραδοξολογίες, για να συζητήσουμε όμορφα κι ωραία επάνω στο πρόβλημα που έχουμε από κοινού εμείς και οι μετανάστες.
Υπαρχουν αλλοδαποι νομιμοι και αλλοδαποι λαθρο.Φυσικα και εχει νοημα περιγραφει διαφορετικα πραγματα.Εσυ χρειαζεσαι μαθημα ελληνικης γλωσσας.
Δεν υπάρχει νόμιμος και παράνομος άνθρωπος. Υπάρχουν άνθρωποι που παρανομούν σε διαφορετικά αδικήματα. Πχ. αν περάσεις ένα κόκκινο φανάρι παρανομείς. Δεν είσαι λάθρο, λαθροδηγός, λαθροπολίτης, λαθροφαναράκιας ή λαθροτιμονάκιας.
Εγω ειπα εκατο φορες τι θελω και τι δεν θελω.
Δεν με απασχολεί τι θέλεις. Δεν είμαι το λυχνάρι του Αλαντίν.
Συζήτηση κάνουμε.

Άβαταρ μέλους
Obi Wan Iakobi
Δημοσιεύσεις: 15683
Εγγραφή: 19 Ιαν 2020, 22:20

Re: Περί εγκληματικότητας αλλοδαπών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Obi Wan Iakobi » 28 Ιαν 2021, 00:27

stavmanr έγραψε:
27 Ιαν 2021, 23:58
Obi Wan Iakobi έγραψε:
27 Ιαν 2021, 23:49
stavmanr έγραψε:
27 Ιαν 2021, 23:37

Δεν κατανοώ την αργκό σου και δεν υιοθετώ τις λέξεις της.


Αχά! Ενδιαφέρον.
Η λύση που προτείνω μόνιμα είναι όταν υποστηρίζεις κάτι, αυτό να έχει συνέχεια και συνέπεια.
Οι άλλες λύσεις είναι πλασματικές.


Φυσικά και λέει πολλά. Καταρχήν ότι το έγκλημα δεν έχει εθνικότητα και κατ' επέκταση ότι όλοι είμαστε άνθρωποι με ελαττώματα και προτερήματα.
Ξεκινώντας από αυτό το πλαίσιο αρχίζουμε να καταλαβαίνουμε γιατί υπάρχουν τα ανθρώπινα δικαιώματα που κάποιοι αντιμάχεστε σε κάθε νήμα.


Δεν γνωρίζω τη λέξη "λάθρο".
Γνωρίζω ότι τα εγκληματολογικά στοιχεία που δόθηκαν σε άλλο νήμα από την ομαδούλα σας χωρίζονται σε "αλλοδαποί" και "εντόπιοι".


Δεν υπάρχουν "λάθρο". Υπάρχουν μετανάστες και πρόσφυγες.


Το αντίθετο. Μόνο η ξενοφοβία βγαίνει σε αυτά τα νήματα.


Εγώ δεν θέλω να πάω ούτε εδώ ούτε εκεί.
Εσύ είσαι εκείνος που γράφεις ότι δεν θέλεις καθόλου εισαγόμενα εγκλήματα και είσαι εκείνος που πρέπει να αιτιολογήσει γιατί διαχωρίζει τα εγκλήματα των μεν αλλοδαπών από των δε.
Εγώ απλά γράφω ότι τα "εισαγόμενα εγκλήματα" είναι όπως τα "εντόπια": δυστυχώς μέρος της ζωής.


Ασυνεπέστατες είναι οι απόψεις σου, αφού αν σε ένοιαζαν τα εισαγόμενα εγκλήματα θα ζητούσες απλά να μην μπει κανείς αλλοδαπός στη χώρα, όποια ιδιότητα κι αν τον συνοδεύει. Διότι εισαγόμενα εγκλήματα έχουμε από κάθε τύπου και ιδιότητας αλλοδαπό.
Αυτό δείχνει ότι δεν σε ενδιαφέρει πραγματικά η "εισαγόμενη εγκληματικότητα" αλλά η ιδεολογική σου προσκόλληση στην αντιμεταναστευτικότητα.


Άντε πάλι με αυτή την έννοια που δεν έχει κανένα νόημα.
Γιατί δεν γράφεις γενικά "αλλοδαποί"; Τι σε έχει πιάσει;
Το αντίθετο του γηγενή είναι ο αλλοδαπός. Χρειάζεσαι ιδιαίτερο μάθημα;
Πάμε λοιπόν για τους αλλοδαπούς: θέλεις να τους αποκλείσουμε την πρόσβαση στην Ελλάδα ώστε να μην έχουμε καθόλου εισαγόμενη εγκληματικότητα και να διατηρήσουμε τη δική μας; Αυτό θέλεις;
Το λαθρο-κυνηγος και λαθρ-αναγνωστης ειναι αργκο?εισαι σιγουρα ελληνας?
Αυτές τις λέξεις τις αναγνωρίζω.
Αυτο δεν ειναι λυση του προβληματος να κρινεις τι λεει ο αλλος.
Φυσικά και είναι. Όταν κάποιος γράφει ασυνεπή πράγματα του δείχνεις ότι πριν προτείνει λύσεις πρέπει να μελετήσει και να αναλύσει.
Εσυ πες μας τι προτεινεις.Μεχρι τωρα το μονο που ειπες ειναι να κλεισουμε τα συνορα στους τουριστες αν ειναι να τα κλεισουμε για τους λαθρο.Σε ολους τους αλλοδαπους δηλαδη.Μετα λες εμενα ξενοφοβο.Και μιλας για συνεπεια.
Το μόνο που έχω γράψει ως τώρα είναι ότι έχει ασυνέπεια ο λόγος σου. "Αλλοδαποί" είναι όλοι όσοι εισέρχονται στη χώρα μας και "εισαγόμενο έγκλημα" είναι κάθε έγκλημα που παράγεται από αλλοδαπό. Όταν αποφασίσεις να χρησιμοποιείς αυτές τις γνωστές λέξεις σωστά, τότε θα ξεπεράσεις και τη λατρεία σου σε λέξεις αργκό, μαγκιάς και κενολογίας.
Δεν εχω προβλημα με τη μεταναστευση γενικως.Εχω προβλημα με την λαθραια και ανεξελεγκτη.
Επομένως το πρόβλημά σου δεν είναι το "εισαγόμενο έγκλημα". Το χρησιμοποιείς παραπειστικά και προσχηματικά για να βγάλεις άλλα απωθημένα ή προβλήματα με υπερβολικό τρόπο.
Άνοιξε νήμα για την μετανάστευση, μακριά από "εισαγόμενα εγκλήματα" και παρόμοιες παραδοξολογίες, για να συζητήσουμε όμορφα κι ωραία επάνω στο πρόβλημα που έχουμε από κοινού εμείς και οι μετανάστες.
Υπαρχουν αλλοδαποι νομιμοι και αλλοδαποι λαθρο.Φυσικα και εχει νοημα περιγραφει διαφορετικα πραγματα.Εσυ χρειαζεσαι μαθημα ελληνικης γλωσσας.
Δεν υπάρχει νόμιμος και παράνομος άνθρωπος. Υπάρχουν άνθρωποι που παρανομούν σε διαφορετικά αδικήματα. Πχ. αν περάσεις ένα κόκκινο φανάι παρανομείς. Δεν είσαι λαθροδηγός, λαθροπολίτης, λαθροφαναράκιας ή λαθροτιμονάκιας.
Εγω ειπα εκατο φορες τι θελω και τι δεν θελω.
Δεν με απασχολεί τι θέλεις. Δεν είμαι το λυχνάρι του Αλαντίν.
Συζήτηση κάνουμε.
Αφου αναγνωριζεις τις λεξεις λαθρο-κυνηγος και λαθρ-αναγνωστης αναγκαστικα αναγνωριζεις και τη λαθρο-μεταναστης.Το λαθρο εχει κοινη σημασια για ολες.

Πετας λεξεις χωρις να γνωριζεις τη σημασια τους.Ασυνεπης ειναι αυτος που υποστηριζει αλλα τη μια φορα αλλα την αλλη.Εγω απο την αρχη υποστηριζω τα ιδια.Επισης ξενοφοβος ειναι αυτος που δεν θελει τους ξενους γενικα η ειναι εναντιον μιας συγκεκριμενης φυλης.Εγω ουτε εναντιον ολων των ξενων ειμαι ουτε εναντιον μιας συγκεκριμενης φυλης.Αρα λες ανακριβειες.

Το ξαναειπαμε οι αλλοδαποι δεν ειναι ολοι το ιδιο.Αλλο ο λαθρο αλλο ο νομιμος αλλο ο τουριστας.Και αυτο φαινεται και στην εγκληματικοτητα.Καλως η κακως τη μεριδα του λεοντος την εχουν οι λαθρο.Αρα απο κει ξεκιναμε.

Εγω δεν θελω κανενα εγκλημα.Αλλο ομως τι θελω κι αλλο τι γινεται και πως πρεπει να αντιμετωπιστει.Και φυσικα οι λαθρο εγκληματουν οχι μονο κατα γηγενων αλλα και κατα νομιμων μεταναστων οπως και κατα τουριστων.Γεγονος που ενισχυει τη θεση μου για αμεση απελαση.

Φυσικα και εισαι και λαθροκυνηγος και λαθρεμπορας και λαθρεπιβατης και εκατο αλλα πραγματα αν παρανομεις.Οταν μπαινεις παρανομα σε μια χωρα εισαι λαθρομεταναστης.Ελληνικα λεγονται και ειναι απλα.

Εγω τιποτα δεν βγαζω ουτε απωθημενα εχω.Ουτε και κανενα λυχναρι.Προτεινω μια απολυτα λογικη λυση.Το να συζηταμε φιλολογικα αν ο λαθρο μπορει να μην ειναι λαθρο αλλα αστροναυτης η να διωξουμε τους τουριστες χωρις να διωξουμε πρωτα τους λαθρο καταντα γραφικο.Απλα μου κανει εντυπωση γιατι φοβασαι να πεις ευθαρσως τη γνωμη σου.
Η αλήθεια είναι μια μικροαστική εμμονή.

Βλαδίμηρος Ίλιτς Λένιν

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Περί εγκληματικότητας αλλοδαπών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 28 Ιαν 2021, 00:41

Obi Wan Iakobi έγραψε:
28 Ιαν 2021, 00:27
stavmanr έγραψε:
27 Ιαν 2021, 23:58
Obi Wan Iakobi έγραψε:
27 Ιαν 2021, 23:49


Το λαθρο-κυνηγος και λαθρ-αναγνωστης ειναι αργκο?εισαι σιγουρα ελληνας?
Αυτές τις λέξεις τις αναγνωρίζω.
Αυτο δεν ειναι λυση του προβληματος να κρινεις τι λεει ο αλλος.
Φυσικά και είναι. Όταν κάποιος γράφει ασυνεπή πράγματα του δείχνεις ότι πριν προτείνει λύσεις πρέπει να μελετήσει και να αναλύσει.
Εσυ πες μας τι προτεινεις.Μεχρι τωρα το μονο που ειπες ειναι να κλεισουμε τα συνορα στους τουριστες αν ειναι να τα κλεισουμε για τους λαθρο.Σε ολους τους αλλοδαπους δηλαδη.Μετα λες εμενα ξενοφοβο.Και μιλας για συνεπεια.
Το μόνο που έχω γράψει ως τώρα είναι ότι έχει ασυνέπεια ο λόγος σου. "Αλλοδαποί" είναι όλοι όσοι εισέρχονται στη χώρα μας και "εισαγόμενο έγκλημα" είναι κάθε έγκλημα που παράγεται από αλλοδαπό. Όταν αποφασίσεις να χρησιμοποιείς αυτές τις γνωστές λέξεις σωστά, τότε θα ξεπεράσεις και τη λατρεία σου σε λέξεις αργκό, μαγκιάς και κενολογίας.
Δεν εχω προβλημα με τη μεταναστευση γενικως.Εχω προβλημα με την λαθραια και ανεξελεγκτη.
Επομένως το πρόβλημά σου δεν είναι το "εισαγόμενο έγκλημα". Το χρησιμοποιείς παραπειστικά και προσχηματικά για να βγάλεις άλλα απωθημένα ή προβλήματα με υπερβολικό τρόπο.
Άνοιξε νήμα για την μετανάστευση, μακριά από "εισαγόμενα εγκλήματα" και παρόμοιες παραδοξολογίες, για να συζητήσουμε όμορφα κι ωραία επάνω στο πρόβλημα που έχουμε από κοινού εμείς και οι μετανάστες.
Υπαρχουν αλλοδαποι νομιμοι και αλλοδαποι λαθρο.Φυσικα και εχει νοημα περιγραφει διαφορετικα πραγματα.Εσυ χρειαζεσαι μαθημα ελληνικης γλωσσας.
Δεν υπάρχει νόμιμος και παράνομος άνθρωπος. Υπάρχουν άνθρωποι που παρανομούν σε διαφορετικά αδικήματα. Πχ. αν περάσεις ένα κόκκινο φανάι παρανομείς. Δεν είσαι λαθροδηγός, λαθροπολίτης, λαθροφαναράκιας ή λαθροτιμονάκιας.
Εγω ειπα εκατο φορες τι θελω και τι δεν θελω.
Δεν με απασχολεί τι θέλεις. Δεν είμαι το λυχνάρι του Αλαντίν.
Συζήτηση κάνουμε.
Αφου αναγνωριζεις τις λεξεις λαθρο-κυνηγος και λαθρ-αναγνωστης αναγκαστικα αναγνωριζεις και τη λαθρο-μεταναστης.Το λαθρο εχει κοινη σημασια για ολες.
Δεν αναγνωρίζω τη λέξη αυτή. Όπως δεν αναγνωρίζω τη λέξη "λαθροφαναράκιας" για όποιον πέρασε με κόκκινο.
Πετας λεξεις χωρις να γνωριζεις τη σημασια τους.Ασυνεπης ειναι αυτος που υποστηριζει αλλα τη μια φορα αλλα την αλλη.Εγω απο την αρχη υποστηριζω τα ιδια.Επισης ξενοφοβος ειναι αυτος που δεν θελει τους ξενους γενικα η ειναι εναντιον μιας συγκεκριμενης φυλης.Εγω ουτε εναντιον ολων των ξενων ειμαι ουτε εναντιον μιας συγκεκριμενης φυλης.Αρα λες ανακριβειες.
Ασυνεπής είναι ο λόγος που χρησιμοποιεί ένα επιχείρημα χωρίς συνέπεια.
Πχ. όταν αναφέρεσαι σε αλλοδαπούς και στην επόμενη πρόταση το αλλοδαποί το κάνεις μετανάστες, ο λόγος σου είναι ασυνεπής.
Το ξαναειπαμε οι αλλοδαποι δεν ειναι ολοι το ιδιο.Αλλο ο λαθρο αλλο ο νομιμος αλλο ο τουριστας.Και αυτο φαινεται και στην εγκληματικοτητα.Καλως η κακως τη μεριδα του λεοντος την εχουν οι λαθρο.Αρα απο κει ξεκιναμε.
Δεν υπάρχει νόμιμος και παράνομος άνθρωπος. Υπάρχουν νόμιμες και παράνομες δραστηριότητες.
Δεν ξέρω τι γράφεις ως "λάθρο" και δεν με απασχολούν οι αλλά ράπερ μάγκικες εκφράσεις στα διάφορα γκέτος.
Εγω δεν θελω κανενα εγκλημα.
Δεν με πείθεις.
Φυσικα και εισαι και λαθροκυνηγος και λαθρεμπορας και λαθρεπιβατης και εκατο αλλα πραγματα αν παρανομεις.
Οταν μπαινεις παρανομα σε μια χωρα εισαι λαθρομεταναστης.Ελληνικα λεγονται και ειναι απλα.
Όταν περνάς με κόκκινο φανάρι τί είσαι: "λαθροδηγός"; Όταν βρίζεις είσαι "λαθρόγλωσσος";
Βγάζεις όρους από τον κόκκυγα. Δεν σε παρακολουθώ σε αυτή την κατρακύλα.
Εγω τιποτα δεν βγαζω ουτε απωθημενα εχω.Ουτε και κανενα λυχναρι.Προτεινω μια απολυτα λογικη λυση.
Δεν έχεις δείξει καμία λογική σε όσα γράφεις. Πηδάς από τη μία έννοια στην επόμενη, παράγεις λέξεις, αντικαθιστάς μία λέξη με μία διαφορετικού νοήματος στην ίδια πρόταση χωρίς καμία συνέπεια.
Επομένως, μη χρησιμοποιείς τον όρο "λογική" στις προτάσεις σου.
Το να συζηταμε φιλολογικα αν ο λαθρο μπορει να μην ειναι λαθρο αλλα αστροναυτης η να διωξουμε τους τουριστες χωρις να διωξουμε πρωτα τους λαθρο καταντα γραφικο.Απλα μου κανει εντυπωση γιατι φοβασαι να πεις ευθαρσως τη γνωμη σου.
Μίλα ελληνικά για να συνεννοηθούμε.

Από την άλλη σου ξαναγράφω:
"Ένα από τα προβλήματα που συναντάμε συνήθως είναι ότι ως αλλοδαπούς τουρίστες κι επιχειρηματίες φανταζόμαστε χαρούμενους ανθρώπους που έρχονται με καλό σκοπό. Δεν είναι έτσι. Μεγάλο κομμάτι των αλλοδαπών που έρχονται στην Ελλάδα κι καταγράφονται ως τουρίστες ή επιχειρηματίες είναι κατά δραστηριότητα μαφιόζοι, πληρωμένοι δολοφόνοι, ναρκομανείς, χούλιγκανς, νταβατζήδες που μεταφέρουν θύματα trafficking κλπ. Απλά, στην αιτιολογία της εισόδου στη χώρα γράφουν "τουρισμός" ή "επαγγελματικό ταξίδι"."

Αν αρχίσεις να αντιλαμβάνεσαι λοιπόν ότι "τουρίστας" ή "επαγγελματίας" είναι απλά μία φιλολογική αιτιολογία εισόδου στη χώρα χωρίς να ανταποκρίνεται απαραίτητα στην δραστηριότητα του ατόμου στη χώρα, τότε έχεις κάνει το πρώτο βήμα να κατανοήσεις ότι αυτό που ονομάζεις "τουρίστας" στην επιχειρηματολογία μου είναι ο αλλοδαπός που καταγράφεται με αυτή τη γενική αιτιολογία χωρίς άλλο έλεγχο.
Γι' αυτό και η αστυνομία δεν κρατά εγκληματολογικά στοιχεία "τουριστών" ή "επιχειρηματιών" δεδομένου ότι δεν αποτελούν ιδιότητες των δραστών. Είναι δικαιολογίες για την είσοδο. Είναι απλές τυπικές δηλώσεις στα πλαίσια της μετακίνησης.
Αρχίζεις να καταλαβαίνεις γιατί δεν υπάρχει διαχωρισμός κατηγοριών στον τομέα "εγκλήματα αλλοδαπών" ή χρειάζεται να τα ξαναγράψω από την αρχή;

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27308
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Περί εγκληματικότητας αλλοδαπών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 28 Ιαν 2021, 13:43

Obi Wan Iakobi έγραψε:
28 Ιαν 2021, 00:27
stavmanr έγραψε:
27 Ιαν 2021, 23:58
. . .
Συζήτηση κάνουμε.
SpoilerShow
Αφου αναγνωριζεις τις λεξεις λαθρο-κυνηγος και λαθρ-αναγνωστης αναγκαστικα αναγνωριζεις και τη λαθρο-μεταναστης.Το λαθρο εχει κοινη σημασια για ολες.

Πετας λεξεις χωρις να γνωριζεις τη σημασια τους.Ασυνεπης ειναι αυτος που υποστηριζει αλλα τη μια φορα αλλα την αλλη.Εγω απο την αρχη υποστηριζω τα ιδια.Επισης ξενοφοβος ειναι αυτος που δεν θελει τους ξενους γενικα η ειναι εναντιον μιας συγκεκριμενης φυλης.Εγω ουτε εναντιον ολων των ξενων ειμαι ουτε εναντιον μιας συγκεκριμενης φυλης.Αρα λες ανακριβειες.

Το ξαναειπαμε οι αλλοδαποι δεν ειναι ολοι το ιδιο.Αλλο ο λαθρο αλλο ο νομιμος αλλο ο τουριστας.Και αυτο φαινεται και στην εγκληματικοτητα.Καλως η κακως τη μεριδα του λεοντος την εχουν οι λαθρο.Αρα απο κει ξεκιναμε.

Εγω δεν θελω κανενα εγκλημα.Αλλο ομως τι θελω κι αλλο τι γινεται και πως πρεπει να αντιμετωπιστει.Και φυσικα οι λαθρο εγκληματουν οχι μονο κατα γηγενων αλλα και κατα νομιμων μεταναστων οπως και κατα τουριστων.Γεγονος που ενισχυει τη θεση μου για αμεση απελαση.

Φυσικα και εισαι και λαθροκυνηγος και λαθρεμπορας και λαθρεπιβατης και εκατο αλλα πραγματα αν παρανομεις.Οταν μπαινεις παρανομα σε μια χωρα εισαι λαθρομεταναστης.Ελληνικα λεγονται και ειναι απλα.

Εγω τιποτα δεν βγαζω ουτε απωθημενα εχω.Ουτε και κανενα λυχναρι.Προτεινω μια απολυτα λογικη λυση.Το να συζηταμε φιλολογικα αν ο λαθρο μπορει να μην ειναι λαθρο αλλα αστροναυτης η να διωξουμε τους τουριστες χωρις να διωξουμε πρωτα τους λαθρο καταντα γραφικο.Απλα μου κανει εντυπωση γιατι φοβασαι να πεις ευθαρσως τη γνωμη σου.
Οι άλλοι το πήραν είδηση. Εσύ πότε θα καταλάβεις ότι ο Στραβομανούρας ο Διαστρεβλωτής γουστάρει να παρασέρνει τους άλλους σε ατέρμονες και άσκοπες συζητήσεις μια διάφορα κόλπα;
.

Άβαταρ μέλους
Obi Wan Iakobi
Δημοσιεύσεις: 15683
Εγγραφή: 19 Ιαν 2020, 22:20

Re: Περί εγκληματικότητας αλλοδαπών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Obi Wan Iakobi » 28 Ιαν 2021, 14:48

stavmanr έγραψε:
28 Ιαν 2021, 00:41
Δεν μπορει να μην αναγνωριζεις το λαθρομεταναστης και να αναγνωριζεις το λαθρο-κυνηγος και το λαθρ-αναγνωστης.Αφου η σημασια του λαθρο ειναι η ιδια.

Ο αλλοδαπος μπορει να ειναι μεταναστης,νομιμος,τουριστας αναλογα.Την ασυνεπεια που τη βλεπεις μιλαμε για καθε περιπτωση ξεχωριστα.Εσυ θες να τα κανεις ολα ενα γιατι σε συμφερει.

Δεν λεμε παρανομος ανθρωπος γενικα(οπως θες εσυ να νομιζεις) λεμε λαθρομεταναστης.Παρανομει δηλαδη στο συγκεκριμενο θεμα.Αν παρανομει και σε αλλα οπως πχ λαθρεμποριο ειναι και λαθρεμπορος.Το ενα δεν αναιρει το αλλο.
Ελληνικα μιλαμε πως πηγες στους ραπερ και στα γκετο ειναι αποριας αξιο.Που κι εκει τα εχετε κανει σαλατα οι μαυροι λεει ο ενας τον αλλο nigga κι αν το πει λευκος το θεωρειτε ρατσιστικο.Αλα καρτ δηλαδη οπως μας βολευει.

Τα ιδια θα λεμε? λαθρο-κυνηγος=παρανομος κυνηγος,λαθρεμπορος=παρανομος εμπορος κτλ.Αυτα τα λαθροδηγος τι ειναι καινουργια ευφυολογηματα? Τη λογικη εσυ τι λες κατρακυλα?

Εγω πηδαω απο την μια εννοια στην αλλη η μηπως εσυ τα εχεις κανει ολα αχταρμα λαθρο,μεταναστες,τουριστες,γηγενεις και τα πλασαρεις σαν ενα πραγμα ωστε να μας πεις στο τελος οτι αφου εγκληματουν ολοι ε ας ανοιξουμε τα συνορα να τους βοηθησουμε?

Το λαθρο ειναι ελληνικοτατο.Ξαναφρεσκαρισε τα ελληνικα σου.

Σιγουρα και τουριστες εγκληματουν οπως και γηγενεις.Επισης τα εγκληματα των τουριστων καταγραφονται οπως ολων.Το θεμα ειναι ποσοι τουριστες και επιχειρηματιες εγκληματουν και ποσοι λαθρο? Ετσι δινεις και την απαντηση ποιος πρεπει να αντιμετωπιστει πρωτα.
Η αλήθεια είναι μια μικροαστική εμμονή.

Βλαδίμηρος Ίλιτς Λένιν

Άβαταρ μέλους
Obi Wan Iakobi
Δημοσιεύσεις: 15683
Εγγραφή: 19 Ιαν 2020, 22:20

Re: Περί εγκληματικότητας αλλοδαπών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Obi Wan Iakobi » 28 Ιαν 2021, 14:50

Nandros έγραψε:
28 Ιαν 2021, 13:43
Obi Wan Iakobi έγραψε:
28 Ιαν 2021, 00:27
stavmanr έγραψε:
27 Ιαν 2021, 23:58
. . .
Συζήτηση κάνουμε.
SpoilerShow
Αφου αναγνωριζεις τις λεξεις λαθρο-κυνηγος και λαθρ-αναγνωστης αναγκαστικα αναγνωριζεις και τη λαθρο-μεταναστης.Το λαθρο εχει κοινη σημασια για ολες.

Πετας λεξεις χωρις να γνωριζεις τη σημασια τους.Ασυνεπης ειναι αυτος που υποστηριζει αλλα τη μια φορα αλλα την αλλη.Εγω απο την αρχη υποστηριζω τα ιδια.Επισης ξενοφοβος ειναι αυτος που δεν θελει τους ξενους γενικα η ειναι εναντιον μιας συγκεκριμενης φυλης.Εγω ουτε εναντιον ολων των ξενων ειμαι ουτε εναντιον μιας συγκεκριμενης φυλης.Αρα λες ανακριβειες.

Το ξαναειπαμε οι αλλοδαποι δεν ειναι ολοι το ιδιο.Αλλο ο λαθρο αλλο ο νομιμος αλλο ο τουριστας.Και αυτο φαινεται και στην εγκληματικοτητα.Καλως η κακως τη μεριδα του λεοντος την εχουν οι λαθρο.Αρα απο κει ξεκιναμε.

Εγω δεν θελω κανενα εγκλημα.Αλλο ομως τι θελω κι αλλο τι γινεται και πως πρεπει να αντιμετωπιστει.Και φυσικα οι λαθρο εγκληματουν οχι μονο κατα γηγενων αλλα και κατα νομιμων μεταναστων οπως και κατα τουριστων.Γεγονος που ενισχυει τη θεση μου για αμεση απελαση.

Φυσικα και εισαι και λαθροκυνηγος και λαθρεμπορας και λαθρεπιβατης και εκατο αλλα πραγματα αν παρανομεις.Οταν μπαινεις παρανομα σε μια χωρα εισαι λαθρομεταναστης.Ελληνικα λεγονται και ειναι απλα.

Εγω τιποτα δεν βγαζω ουτε απωθημενα εχω.Ουτε και κανενα λυχναρι.Προτεινω μια απολυτα λογικη λυση.Το να συζηταμε φιλολογικα αν ο λαθρο μπορει να μην ειναι λαθρο αλλα αστροναυτης η να διωξουμε τους τουριστες χωρις να διωξουμε πρωτα τους λαθρο καταντα γραφικο.Απλα μου κανει εντυπωση γιατι φοβασαι να πεις ευθαρσως τη γνωμη σου.
Οι άλλοι το πήραν είδηση. Εσύ πότε θα καταλάβεις ότι ο Στραβομανούρας ο Διαστρεβλωτής γουστάρει να παρασέρνει τους άλλους σε ατέρμονες και άσκοπες συζητήσεις μια διάφορα κόλπα;
.
Λες να μην εχω καταλαβει?απλα διασκεδαζω με το τροπο που προσπαθει να δικαιολογησει τις ιδεοληψιες του χωρις βεβαια να προτεινει τιποτα :lol:
Η αλήθεια είναι μια μικροαστική εμμονή.

Βλαδίμηρος Ίλιτς Λένιν

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Περί εγκληματικότητας αλλοδαπών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 28 Ιαν 2021, 14:58

Obi Wan Iakobi έγραψε:
28 Ιαν 2021, 14:48
stavmanr έγραψε:
28 Ιαν 2021, 00:41
Δεν μπορει να μην αναγνωριζεις το λαθρομεταναστης και να αναγνωριζεις το λαθρο-κυνηγος και το λαθρ-αναγνωστης.Αφου η σημασια του λαθρο ειναι η ιδια.
Δεν αναγνωρίζω τέτοια λέξη. Ούτε λαθροφαναράκιας για όποιον περνά με κόκκινο, ούτε λαθροβολτάκιας για όποιον βγαίνει βόλτα στην απαγόρευση.

Μιλώ με δόκιμες κατά βάση λέξεις της ελληνικής γλώσσας που έχουν νόημα.
Ο αλλοδαπος μπορει να ειναι μεταναστης,νομιμος,τουριστας αναλογα.Την ασυνεπεια που τη βλεπεις μιλαμε για καθε περιπτωση ξεχωριστα.Εσυ θες να τα κανεις ολα ενα γιατι σε συμφερει.
Η ασυνέπεια βρίσκεται στο γεγονός ότι παίρνεις αναφορές για αλλοδαπούς και τις μεταφέρεις στους μετανάστες καθαυτές. Σου έχει εξηγηθεί πολλές φορές.
Δεν λεμε παρανομος ανθρωπος γενικα(οπως θες εσυ να νομιζεις) λεμε λαθρομεταναστης.Παρανομει δηλαδη στο συγκεκριμενο θεμα.Αν παρανομει και σε αλλα οπως πχ λαθρεμποριο ειναι και λαθρεμπορος.Το ενα δεν αναιρει το αλλο.
Τα ιδια θα λεμε? λαθρο-κυνηγος=παρανομος κυνηγος,λαθρεμπορος=παρανομος εμπορος κτλ.Αυτα τα λαθροδηγος τι ειναι καινουργια ευφυολογηματα? Τη λογικη εσυ τι λες κατρακυλα?
Αν παρανομεί στον ερυθρό σηματοδότη πως τον λες; Λαθροφαναράκια; Αν παραβιάζει τα μέτρα του Covid λαθροκοβιντάκια;
Δεν δέχομαι τέτοιες αργκό, επειδή δεν βγάζουν νόημα.
Και η ένωση εισαγγελέων αρνείται να χρησιμοποιήσει τέτοιες αργκό. Τις άφησε για τους φορουμίτες, να ξεδίνουν τα θυμικά τους.
Το λαθρο ειναι ελληνικοτατο.Ξαναφρεσκαρισε τα ελληνικα σου.
Δεν διαφώνησα ποτέ στο πρόθεμα σαν πρόθεμα.
Διαφώνησα στο πως χρησιμοποιείται για να βγάζει νόημα. Καταρχήν μόνο του είναι παντελώς άχρηστο, ως πρόθεμα, αλλιώς δεν θα λέγονταν πρόθεμα. Και κατ' επέκταση δεν είναι γενικής χρήσης για να το κολλά καθένας όπου του καρφώνεται. Σου έδωσα και παραδείγματα για να αρχίσεις να προβληματίζεσαι, αν και αμφιβάλλω ότι θα συμβεί κάτι τέτοιο.
Σιγουρα και τουριστες εγκληματουν οπως και γηγενεις.Επισης τα εγκληματα των τουριστων καταγραφονται οπως ολων.Το θεμα ειναι ποσοι τουριστες και επιχειρηματιες εγκληματουν και ποσοι λαθρο? Ετσι δινεις και την απαντηση ποιος πρεπει να αντιμετωπιστει πρωτα.
Πρώτοι στην εγκληματικότητα είναι οι γηγενείς. Με διαφορά. Πρέπει να τους αντιμετωπίσουμε πρώτους από όλους αδειάζοντας τον τόπο; Αυτό εννοείς;

Άβαταρ μέλους
Obi Wan Iakobi
Δημοσιεύσεις: 15683
Εγγραφή: 19 Ιαν 2020, 22:20

Re: "Ενσωματωμένοι" οι δυο ανήλικοι δράστες ληστείας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Obi Wan Iakobi » 28 Ιαν 2021, 15:16

stavmanr έγραψε:
28 Ιαν 2021, 14:58
Μην αναγνωριζεις εσυ αναγνωριζουν ολοι οι αλλοι.

Σου εχει εξηγηθει πολλες φορες οτι το αλλοδαπος ειναι γενικοτερη εννοια εγω μιλαω για αντειμετωπιση λαθρο.

Λαθροκυνηγος,λαθραναγνωστης λαθρεμπορος κτλ. μην τα ξαναλεμε.

Φυσικα και το λαθρο ειναι προθεμα και οταν το λεμε εννοουμε τους λαθρο-μεταναστες στο θεμα που συζηταμε.Φυσικα και βγαζει νοημα οπως και στις παραπανω λεξεις που ανεφερα.

Τους γηγενεις δεν μπορεις να τους αντιμετωπισεις εκ των προτερων λεμε.Γιατι δεν υπαρχει τροπος να τους απαγορευσεις την εισοδο η να τους απελασεις.Τους λαθρο μπορεις.Δεν γινεται πιο απλα.
Η αλήθεια είναι μια μικροαστική εμμονή.

Βλαδίμηρος Ίλιτς Λένιν

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27308
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Περί εγκληματικότητας αλλοδαπών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 28 Ιαν 2021, 15:30

stavmanr έγραψε:
28 Ιαν 2021, 14:58
Πρώτοι στην εγκληματικότητα είναι οι γηγενείς. Με διαφορά. Πρέπει να τους αντιμετωπίσουμε πρώτους από όλους αδειάζοντας τον τόπο; Αυτό εννοείς;
Εικόνα

Οι εισαγόμενοι είναι ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΟΙ αναλογικά με τους Έλληνες.
Και δεν ξέρουμε πόσοι ελληνοποιημένοι και γιούφτοι συμπεριλαμβάνονται στους δεύτερους!

Πάλι στον κουβά μπήκες ρε διαστρεβλωτή και ψεύτη; :smt005:
.

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 49357
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: "Ενσωματωμένοι" οι δυο ανήλικοι δράστες ληστείας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 28 Ιαν 2021, 15:42

Δεν αναγνωρίζω τη λέξη αυτή. Όπως δεν αναγνωρίζω τη λέξη "λαθροφαναράκιας" για όποιον πέρασε με κόκκινο.
To λαθροκυνηγός, ορίζει κάποιον που κάνει μέν μια νόμιμη δραστηριότητα (το κυνήγι), αλλά με τρόπο που δεν επιτρέπεται (κυνηγά σε χώρο που δεν επιτρέπεται, ή κυνηγά σε περίοδο που δεν επιτρέπεται).
Το λαθραναγνώστης, ομοίως ορίζει κάποιον που κάνει μια νόμιμη δραστηριότητα (την ανάγνωση μιας εφημερίδας ή άλλου εντύπου), αλλά με τρόπο που δεν επιτρέπεται.
Το λαθρομετανάστης, ομοίως, ορίζει κάποιον που κάνει μια νόμιμη δραστηριότητα (μετανάστευση), αλλά με τρόπο που δεν επιτρέπεται (δεν μπαίνει στη χώρα από τη νόμιμη οδό, δεν έχει τ' απαραίτητα έγγραφα μαζί του, κλπ).

Το λαθροφαναράκιας σαφώς δεν το αναγνωρίζεις, γιατί το να περνάς το φανάρι με κόκκινο, είναι ούτως εί άλλως παράνομη δραστηριότητα από μόνη της, οπότε το "λαθρο" από μπροστά, είναι πλεονασμός.

Επομένως το "λαθρομετανάστης" κακώς δεν το αναγνωρίζεις, και δεν το αναγνωρίζεις γιατί φοράς "πολυπολιτιΖμικά" γιαλιά.
Αν σ' ενοχλεί, βέβαια το "λαθρο", μπορούμε απλά να τους αποκαλούμε "εισβολείς", γιατί το να μπείς σε μια χώρα χωρίς να ζητήσεις άδεια από τις αρχές της χώρας, αποτελεί εισβολή.
Αλιόσα έγραψε:
14 Μάιος 2024, 14:52
Μια φορά ριξαμε για πλάκα και αβολιδωτο, τοσο αρχιδια ειχαμε.

Άβαταρ μέλους
Obi Wan Iakobi
Δημοσιεύσεις: 15683
Εγγραφή: 19 Ιαν 2020, 22:20

Re: "Ενσωματωμένοι" οι δυο ανήλικοι δράστες ληστείας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Obi Wan Iakobi » 28 Ιαν 2021, 15:47

Kauldron έγραψε:
28 Ιαν 2021, 15:42

Αν σ' ενοχλεί, βέβαια το "λαθρο", μπορούμε απλά να τους αποκαλούμε "εισβολείς", γιατί το να μπείς σε μια χώρα χωρίς να ζητήσεις άδεια από τις αρχές της χώρας, αποτελεί εισβολή.
Εισβολοφοβικος detected :lol:
Η αλήθεια είναι μια μικροαστική εμμονή.

Βλαδίμηρος Ίλιτς Λένιν

Άβαταρ μέλους
Winston Smith
Δημοσιεύσεις: 999
Εγγραφή: 23 Μαρ 2020, 18:19

Re: "Ενσωματωμένοι" οι δυο ανήλικοι δράστες ληστείας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Winston Smith » 28 Ιαν 2021, 15:59

Kauldron έγραψε:
28 Ιαν 2021, 15:42
Δεν αναγνωρίζω τη λέξη αυτή. Όπως δεν αναγνωρίζω τη λέξη "λαθροφαναράκιας" για όποιον πέρασε με κόκκινο.
To λαθροκυνηγός, ορίζει κάποιον που κάνει μέν μια νόμιμη δραστηριότητα (το κυνήγι), αλλά με τρόπο που δεν επιτρέπεται (κυνηγά σε χώρο που δεν επιτρέπεται, ή κυνηγά σε περίοδο που δεν επιτρέπεται).
Το λαθραναγνώστης, ομοίως ορίζει κάποιον που κάνει μια νόμιμη δραστηριότητα (την ανάγνωση μιας εφημερίδας ή άλλου εντύπου), αλλά με τρόπο που δεν επιτρέπεται.
Το λαθρομετανάστης, ομοίως, ορίζει κάποιον που κάνει μια νόμιμη δραστηριότητα (μετανάστευση), αλλά με τρόπο που δεν επιτρέπεται (δεν μπαίνει στη χώρα από τη νόμιμη οδό, δεν έχει τ' απαραίτητα έγγραφα μαζί του, κλπ).

Το λαθροφαναράκιας σαφώς δεν το αναγνωρίζεις, γιατί το να περνάς το φανάρι με κόκκινο, είναι ούτως εί άλλως παράνομη δραστηριότητα από μόνη της, οπότε το "λαθρο" από μπροστά, είναι πλεονασμός.

Επομένως το "λαθρομετανάστης" κακώς δεν το αναγνωρίζεις, και δεν το αναγνωρίζεις γιατί φοράς "πολυπολιτιΖμικά" γιαλιά.
Αν σ' ενοχλεί, βέβαια το "λαθρο", μπορούμε απλά να τους αποκαλούμε "εισβολείς", γιατί το να μπείς σε μια χώρα χωρίς να ζητήσεις άδεια από τις αρχές της χώρας, αποτελεί εισβολή.
Το λαθραίος εμπερίεχει την έννοια του κρυφού, δεν είναι ταυτόσημο με το παράνομος, είναι υποσύνολό του. Δηλαδή κάνεις μεν κάτι που είναι παράνομο, αλλά στη πλειοψηφία των περιπτώσεων προσπαθείς να το κάνεις στα κρυφά, πχ λαθρεπιβάτης.

Άβαταρ μέλους
Gordian Knot
Δημοσιεύσεις: 4055
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 16:00
Phorum.gr user: Gordian Knot

Re: "Ενσωματωμένοι" οι δυο ανήλικοι δράστες ληστείας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gordian Knot » 28 Ιαν 2021, 17:34

Εικόνα
© Αντιτουρκική μούργα, γνωστός και ως «Βλαχάραπας της θαλάσσης» - Ανάθεμά με κι αν καταλαβαίνω τι πάει να πεί αυτό...
Σας μερσώ μαντάμ, ορέν ντουβάρ :lol:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών