Ρόδος: Βιντεοσκόπησαν 13χρονη σε προσωπικές στιγμές και μοίρασαν το βίντεο στο σχολείο

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15602
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Ρόδος: Βιντεοσκόπησαν 13χρονη σε προσωπικές στιγμές και μοίρασαν το βίντεο στο σχολείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 28 Μαρ 2023, 13:30

ΓΑΛΗ έγραψε:
28 Μαρ 2023, 11:38
Οργισμένος έγραψε:
27 Μαρ 2023, 19:34
ΓΑΛΗ έγραψε:
27 Μαρ 2023, 18:12


Ασ' το καημένε μου. Ο ορισμός του προχωκάγκουρα είσαι. :lol:
Εγω ή μηπως εσυ???
Εαύ, χαρακτήρισε με όπως γουστάρεις. Προχωκαγκουρίνα πάντως σίγουρα δεν είμαι.

Οπότε και να με χαρακτηρίσει απλή καγκουρίνα το κάθε προχωκαγκούρι, δεν μου λέει κάτι.
Ναι μας επεισες αμετακλητα
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Πτολεμαίος
Δημοσιεύσεις: 4531
Εγγραφή: 08 Ιουν 2020, 01:07
Phorum.gr user: Last Veteran

Re: Ρόδος: Βιντεοσκόπησαν 13χρονη σε προσωπικές στιγμές και μοίρασαν το βίντεο στο σχολείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πτολεμαίος » 28 Μαρ 2023, 13:30

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
27 Μαρ 2023, 12:29
ποινικές ευθύνες σε γονείς η μόνη λύση για να βάλουν χαλινάρια στα βλαστάρια τους
Αυτό.
Όσο μένουν οι καριοληδες στο απυρόβλητο, τόσο θα βγαίνουν μουνοσκυλα αντί για ανθρώποι στην κοινωνία.
Αξία αν είχαν τα σκατά, χαρά, που θα'χαν όλοι
Μα στων φτωχών τα σώματα, δεν θα υπήρχαν κώλοι

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70708
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ρόδος: Βιντεοσκόπησαν 13χρονη σε προσωπικές στιγμές και μοίρασαν το βίντεο στο σχολείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 28 Μαρ 2023, 13:59

Οργισμένος έγραψε:
28 Μαρ 2023, 13:30
ΓΑΛΗ έγραψε:
28 Μαρ 2023, 11:38
Οργισμένος έγραψε:
27 Μαρ 2023, 19:34

Εγω ή μηπως εσυ???
Εαύ, χαρακτήρισε με όπως γουστάρεις. Προχωκαγκουρίνα πάντως σίγουρα δεν είμαι.

Οπότε και να με χαρακτηρίσει απλή καγκουρίνα το κάθε προχωκαγκούρι, δεν μου λέει κάτι.
Ναι μας επεισες αμετακλητα
Αυτό είναι το τελευταίο πράγμα που μ' ενδιαφέρει. :lol:
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70708
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ρόδος: Βιντεοσκόπησαν 13χρονη σε προσωπικές στιγμές και μοίρασαν το βίντεο στο σχολείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 28 Μαρ 2023, 14:06

Σέλευκας έγραψε:
28 Μαρ 2023, 13:24
ΓΑΛΗ έγραψε:
27 Μαρ 2023, 19:04
Antares έγραψε:
27 Μαρ 2023, 18:58


Αυτό το 14χρονο, ζήτησε βιντεοσκόπηση από τον φίλο της και αγόρι της παθούσας και του πρότεινε αμοιβή 2000 ευρώ, προφανώς για να βγάλει περισσότερα. Τι να πει κανείς; Από που πήρε την ιδέα;
Αλλά αφού την συνέλαβαν και θα την ανακρίνουν μαζί με τους κηδεμόνες, ελπίζουμε η αστυνομία και η δικαιοσύνη να κάνουν την δουλειά τους.
Δεν μπορούν να κάνουν το παραμικρό. Και δεν θα διαμαρτυρηθεί κανένας, ακόμη και αν τη βγάλουν με μια απλή σύσταση. Γιατί; Γιατί έτσι είναι οι νόμοι. Τόσο απλά.
οπότε ένα παιδί προστατεύεται από το νόμο μόνο αν το πειράξει ενήλικος. Αν εγκληματούν συνομήλικοι του είναι παντελώς απροστάτευτο από το νόμο;
Σέλευκα, επιχειρείς μια μάλλον άτοπη σύγκριση για να καταλήξεις σε ένα τελείως άσχετο θέμα.

Ξεκόλλα.


Αν το πρόβλημα σου είναι γιατί δεν αντιμετωπίζεται ως ανήλικο ο κάθε ενήλικος που επιχειρεί παρόμοιες βιντεοσκοπήσεις, είναι τελείως διαφορετικό θέμα.

Ο μαλάκας είτε ενήλικος είτε ανήλικος είναι, παραμένει μαλάκας. Απλώς τα ανήλικα έχουν περισσότερα ελαφρυντικά.


Το ότι οι σημερινοί νόμοι αντιμετωπίζουν το κάθε ανήλικο ούγκανο ως "αθώο" είναι επίσης διαφορετικό θέμα. Και αυτό ακριβώς λειτουργεί ως πολλαπλασιασμός των ούγκανων.
Gavalas for President! :grfl:

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24891
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Ρόδος: Βιντεοσκόπησαν 13χρονη σε προσωπικές στιγμές και μοίρασαν το βίντεο στο σχολείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 29 Μαρ 2023, 11:37

Από οτι διάβασα η μισή έχει πάει με τους πάντες, έμεινε έγκυος και δεν ξέρει καν ποιος είναι ο πατέρας και η μάνα της με την αδελφή της έχουν σηκώσει τα χέρια. ΟΚ προφανώς αν ένα 13χρονο λειτοργεί έτσι κάπου έχει εμπλακεί η οικογένεια όμως όποιος θεωρεί φυσιολογικό τα 13χρονα να γαμιούνται δεν πάει καθόλου καλα

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24891
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Ρόδος: Βιντεοσκόπησαν 13χρονη σε προσωπικές στιγμές και μοίρασαν το βίντεο στο σχολείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 29 Μαρ 2023, 11:39

Α λάθος μου για άλλη 13χρονη στην Σπάρτη είναι το περιστατικό
https://www.iefimerida.gr/ellada/lakoni ... ti-prosehe

έχουν καεί από τις τσόντες τα 13χρονα


Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24891
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Ρόδος: Βιντεοσκόπησαν 13χρονη σε προσωπικές στιγμές και μοίρασαν το βίντεο στο σχολείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 29 Μαρ 2023, 12:06

ρε σεις εγώ είχα την τύχη και την ατυχία οταν ήμουν μικρός να αλλάζουμε συχνά πολη. Έχω ζήσει Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Κρήτη, Γιαννενα, Λαμία, Σπάρτη, Καβάλα. Στο γυμνάσιο ήμουν Κρήτη και Θεσσαλονίκη, στο Λύκειο ήμουν Σπάρτη και Καβάλα. Θυμάμαι ότι στο Λύκειο είχαμε τους πρώτους που πουλούσαν μαγκιά ότι γάμησαν σε κάποιο μπουρδέλο. Στο γυμνάσιο παίζαμε sega και playstation δεν έπαιζαν γκόμενες. Σήμερα πως γαμιούνται από τα 13; Επίσης 37 στα 38 είμαι. Οκ μεγάλωσα αλλά πως ξέφυγε έτσι το θέμα σε 25 χρόνια;

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 26006
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Ρόδος: Βιντεοσκόπησαν 13χρονη σε προσωπικές στιγμές και μοίρασαν το βίντεο στο σχολείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 29 Μαρ 2023, 12:14

ανεβαζα συνεντευξεις του Γιωσαφατ πριν χρονια - δεν σας αρεσαν οσα ελεγε - γενικα - κ για το συγκεκριμενο θεμα
αλλοι θελουν να πιστευουν πως ειναι μεμονωμενα περιστατικα - αλλες (Ναιδες ) πως οι πιτσιρικες κανουν αθωες αγκαλιτσες με το αγορι τους κ στο μεταξυ οι αμβλωσεις κατω των 16 χχτυπανε παγκοσμια πρωτια
τραβηξτε τωρα τον κρικο να ανοιξει το αλεξιπτωτο
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
ik_90
Δημοσιεύσεις: 1124
Εγγραφή: 20 Οκτ 2022, 18:45

Re: Ρόδος: Βιντεοσκόπησαν 13χρονη σε προσωπικές στιγμές και μοίρασαν το βίντεο στο σχολείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ik_90 » 29 Μαρ 2023, 12:19

Δημοκράτης έγραψε:
29 Μαρ 2023, 12:06
ρε σεις εγώ είχα την τύχη και την ατυχία οταν ήμουν μικρός να αλλάζουμε συχνά πολη. Έχω ζήσει Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Κρήτη, Γιαννενα, Λαμία, Σπάρτη, Καβάλα. Στο γυμνάσιο ήμουν Κρήτη και Θεσσαλονίκη, στο Λύκειο ήμουν Σπάρτη και Καβάλα. Θυμάμαι ότι στο Λύκειο είχαμε τους πρώτους που πουλούσαν μαγκιά ότι γάμησαν σε κάποιο μπουρδέλο. Στο γυμνάσιο παίζαμε sega και playstation δεν έπαιζαν γκόμενες. Σήμερα πως γαμιούνται από τα 13; Επίσης 37 στα 38 είμαι. Οκ μεγάλωσα αλλά πως ξέφυγε έτσι το θέμα σε 25 χρόνια;
Φυσική εξέλιξη των πραγμάτων είναι. Ζούμε παρατεταμένη παρακμή κοινωνικά και ηθικά και μοιάζουμε -όχι μόνο η Ελλάδα, όλος ο κόσμος και ιδιαίτερα ο δυτικός πολιτισμός- με εκφυλισμένη πολιτεία σε διήγημα του Λαβκραφτ πριν την μοιραία (αυτο)καταστροφή της.
«Το πεπρωμένο ενός ανθρώπου είναι ο χαρακτήρας του»
Ηράκλειτος

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 9167
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: Ρόδος: Βιντεοσκόπησαν 13χρονη σε προσωπικές στιγμές και μοίρασαν το βίντεο στο σχολείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 29 Μαρ 2023, 12:46

ΓΑΛΗ έγραψε:
28 Μαρ 2023, 14:06
Σέλευκας έγραψε:
28 Μαρ 2023, 13:24
ΓΑΛΗ έγραψε:
27 Μαρ 2023, 19:04


Δεν μπορούν να κάνουν το παραμικρό. Και δεν θα διαμαρτυρηθεί κανένας, ακόμη και αν τη βγάλουν με μια απλή σύσταση. Γιατί; Γιατί έτσι είναι οι νόμοι. Τόσο απλά.
οπότε ένα παιδί προστατεύεται από το νόμο μόνο αν το πειράξει ενήλικος. Αν εγκληματούν συνομήλικοι του είναι παντελώς απροστάτευτο από το νόμο;
Σέλευκα, επιχειρείς μια μάλλον άτοπη σύγκριση για να καταλήξεις σε ένα τελείως άσχετο θέμα.

Ξεκόλλα.


Αν το πρόβλημα σου είναι γιατί δεν αντιμετωπίζεται ως ανήλικο ο κάθε ενήλικος που επιχειρεί παρόμοιες βιντεοσκοπήσεις, είναι τελείως διαφορετικό θέμα.

Ο μαλάκας είτε ενήλικος είτε ανήλικος είναι, παραμένει μαλάκας. Απλώς τα ανήλικα έχουν περισσότερα ελαφρυντικά.


Το ότι οι σημερινοί νόμοι αντιμετωπίζουν το κάθε ανήλικο ούγκανο ως "αθώο" είναι επίσης διαφορετικό θέμα. Και αυτό ακριβώς λειτουργεί ως πολλαπλασιασμός των ούγκανων.
δεν εννοούσα αυτό. Θέλω να πω οτι η κοινωνία μας καλύπτει άθλιες συμπεριφορές με το μανδύα του θύματος.
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Κοινοβουλευτισμός είναι η εκπροσώπηση των φεουδαρχών απέναντι στον βασιλιά.
Azzurra Carnelos

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13640
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Ρόδος: Βιντεοσκόπησαν 13χρονη σε προσωπικές στιγμές και μοίρασαν το βίντεο στο σχολείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 29 Μαρ 2023, 12:49

Στην εποχή μας έχει ενοχοποιηθεί η κηδεμονία των παιδιών.
Ταυτόχρονα, οι γονείς αφιερώνουν όλο και λιγότερο χρόνο για να ενδιαφερθούν/κουβεντιάσουν/ελέγξουν τα παιδιά τους. Τον ρόλο του παιδαγωγού αναλαμβάνει η τηλεόραση. Ευκολάκια που αργότερα θα πληρωθούν με τόκο.
Οι δάσκαλοι και οι καθηγητές φοβούνται ακόμα και να νουθετήσουν έναν/μια απείθαρχο/η μαθητή/μαθήτρια μη τυχόν πέσουν στον μαλάκα γονιό και τούς ζητήσει τα ρέστα που κακοκάρδισαν το βλαστάρι του.
Για πάρα πολλά παιδιά δεν υπάρχει ένα σαφώς οριοθετημένο πλαίσιο συμπεριφοράς, δεν υπάρχει ούτε ένα στοιχειώδες σύστημα συνέπειας, ανταμοιβών και τιμωρίας μέσα στην οικογένεια, δεν φοβούνται κανέναν και δεν λογαριάζουν τίποτα. Αντιγράφουν άκριτα συμπεριφορές που βλέπουν στα ανεξέλεγκτα κοινωνικά δίκτυα, στις ταινίες και στα σήριαλ της τηλεόρασης, γιατί δεν υπάρχουν πρότυπα μέσα στην οικογένειά τους για να παραδειγματιστούν.
Σαν αποτέλεσμα, έχει χαθεί η μπάλα.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70708
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ρόδος: Βιντεοσκόπησαν 13χρονη σε προσωπικές στιγμές και μοίρασαν το βίντεο στο σχολείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 29 Μαρ 2023, 12:51

Σέλευκας έγραψε:
29 Μαρ 2023, 12:46
ΓΑΛΗ έγραψε:
28 Μαρ 2023, 14:06
Σέλευκας έγραψε:
28 Μαρ 2023, 13:24

οπότε ένα παιδί προστατεύεται από το νόμο μόνο αν το πειράξει ενήλικος. Αν εγκληματούν συνομήλικοι του είναι παντελώς απροστάτευτο από το νόμο;
Σέλευκα, επιχειρείς μια μάλλον άτοπη σύγκριση για να καταλήξεις σε ένα τελείως άσχετο θέμα.

Ξεκόλλα.

Αν το πρόβλημα σου είναι γιατί δεν αντιμετωπίζεται ως ανήλικο ο κάθε ενήλικος που επιχειρεί παρόμοιες βιντεοσκοπήσεις, είναι τελείως διαφορετικό θέμα.

Ο μαλάκας είτε ενήλικος είτε ανήλικος είναι, παραμένει μαλάκας. Απλώς τα ανήλικα έχουν περισσότερα ελαφρυντικά.

Το ότι οι σημερινοί νόμοι αντιμετωπίζουν το κάθε ανήλικο ούγκανο ως "αθώο" είναι επίσης διαφορετικό θέμα. Και αυτό ακριβώς λειτουργεί ως πολλαπλασιασμός των ούγκανων.
δεν εννοούσα αυτό. Θέλω να πω οτι η κοινωνία μας καλύπτει άθλιες συμπεριφορές με το μανδύα του θύματος.
Το πρόβλημα προκύπτει όταν καλύπτονται οι δράστες με το μανδύα του θύματος. Γιατί έτσι αναπαράγεται συνέχεια το πρόβλημα.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 9167
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: Ρόδος: Βιντεοσκόπησαν 13χρονη σε προσωπικές στιγμές και μοίρασαν το βίντεο στο σχολείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 29 Μαρ 2023, 13:01

ΓΑΛΗ έγραψε:
29 Μαρ 2023, 12:51
Σέλευκας έγραψε:
29 Μαρ 2023, 12:46
ΓΑΛΗ έγραψε:
28 Μαρ 2023, 14:06


Σέλευκα, επιχειρείς μια μάλλον άτοπη σύγκριση για να καταλήξεις σε ένα τελείως άσχετο θέμα.

Ξεκόλλα.

Αν το πρόβλημα σου είναι γιατί δεν αντιμετωπίζεται ως ανήλικο ο κάθε ενήλικος που επιχειρεί παρόμοιες βιντεοσκοπήσεις, είναι τελείως διαφορετικό θέμα.

Ο μαλάκας είτε ενήλικος είτε ανήλικος είναι, παραμένει μαλάκας. Απλώς τα ανήλικα έχουν περισσότερα ελαφρυντικά.

Το ότι οι σημερινοί νόμοι αντιμετωπίζουν το κάθε ανήλικο ούγκανο ως "αθώο" είναι επίσης διαφορετικό θέμα. Και αυτό ακριβώς λειτουργεί ως πολλαπλασιασμός των ούγκανων.
δεν εννοούσα αυτό. Θέλω να πω οτι η κοινωνία μας καλύπτει άθλιες συμπεριφορές με το μανδύα του θύματος.
Το πρόβλημα προκύπτει όταν καλύπτονται οι δράστες με το μανδύα του θύματος. Γιατί έτσι αναπαράγεται συνέχεια το πρόβλημα.
αυτό λέω και εγώ
ο δράστης γίνεται θύμα ανάλογα
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Κοινοβουλευτισμός είναι η εκπροσώπηση των φεουδαρχών απέναντι στον βασιλιά.
Azzurra Carnelos


Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών