Ρέθυμνο: Μαθητής γυμνασίου χτύπησε έγκυο καθηγήτρια εν ώρα μαθήματος..

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24451
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Ρέθυμνο: Μαθητής γυμνασίου χτύπησε έγκυο καθηγήτρια εν ώρα μαθήματος..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 27 Ιαν 2024, 14:00

Feindflug έγραψε:
27 Ιαν 2024, 09:57
Το πρόβλημα για μένα, δικέ μου, με όλο το σωφρονιστικό και δικαστικό σύστημα ενηλίκων, ανηλίκων, ανθρώπων και ζώων, είναι η ατιμωρησία και η έλλειψη πραγματικών συνεπειών για τις πράξεις του θύτη.

Θεωρώ σωστό όταν πρόκειται για παιδί, να διερευνηθούν πιο ενδελεχώς τα αίτια της παραβατικότητος, να γίνουν οι απαραίτητες κινήσεις για την διόρθωση αυτών των αιτιών, αλλά παράλληλα να υπάρξει και μια είδους τιμωρία. Η κοινωνία δεν είναι ένα απέραντο ψυχολογικό συνέδριο στο οποίο θα αναλύσουμε αιτίες, συμπεριφορές και συμπλέγματα επ' αόριστον για να δικαιολογήσουμε εγκληματικές πράξεις. Καλή η θεωρητική ανάλυση, αλλά ζούμε σε μια πρακτική πραγματικότητα στην οποία υπάρχουν ένστικτα, αίσθηση δικαιοσύνης και προστασία των μελών της κοινωνίας από παραβατικά άτομα και ομάδες.

Δεν είμαι ψυχολόγος και δεν έχω καταλάβει γιατί υπάρχει αυτή η άρνηση της τιμωρίας στον σύγχρονο δυτικό κόσμο. Είναι τόσο μη ενδεδειγμένη; Τόσο χειρότερη γίνεται η κοινωνία και τα μέλη της με την τιμωρία; Και πού είναι τα δικαιώματα του θύματος; Τόση ώρα μιλάμε για τον θύτη και πώς, γιατί, αρχέγονα συμπλέγματα, οικογενειακές ιστορίες, τραύματα από την βρεφική ηλικία και ότι άλλο μπορούμε να βρούμε για να δικαιολογήσουμε μια εγκληματική πράξη. Άλλα πόσα άτομα και ώρες ερευνών χρειάζονται για να μελετηθεί η ψυχολογία του θύματος και η αποκατάσταση της βλάβης του;
Ούτε εγώ έχω καταλάβει αλλά δεν έχω γνώσεις σύγχρονης παιδοψυχολογίας, οπότε δεν μπορώ να ξέρω. Διαισθητικά με ξενίζουν κι εμένα αρκετά πράγματα, βλέποντας ωστόσο πόσο μαζικά και χωρίς αντίρρηση έχει ληφθεί αυτή η κατεύθυνση, θεωρώ πως θα υπάρχει κάποιο σοβαρό επιστημονικό υπόβαθρο.

Να κάνουμε κάποιες διευκρινήσεις. Δεν λέω πως δεν θα υπάρξει τιμωρία. Θα υπάρξει. Και αν το συγκεκριμένο περιστατικό δεν αποτελεί ένα ξέσπασμα για το παιδί αλλά έρχεται σε συνέχεια άλλων παρόμοιων περιστατικών θα υπάρξει πιθανά και απομάκρυνση. Απλώς δεν είναι αυτό που θα επιλέξει ως πρώτη λύση ένα σχολείο/διευθυντής/σύλλογος εκπαιδευτικών. Αυτό θα είναι η έσχατη λύση.

Και μεταξύ παιδιών και παραβατικών ενηλίκων υπάρχουν αρκετές διαφορές. Ένας ενήλικος που θα χτυπούσε έγκυο στο δρόμο, μια χαρά μπορεί να τεθεί σε κάποιου είδους περιορισμούς και να μην ξαναέρθει ποτέ σε επαφή με την έγκυο.
Ένα παιδί που θα αποβάλεις από την τάξη, θα ξαναγυρίσει σύντομα σε αυτή οπότε κύριο μέλημά σου δεν είναι το πως θα το απομακρύνεις προσωρινά αλλά το πως θα επιτύχεις σε σύντομο διάστημα να γίνει μέλος της ομάδας. Τουλάχιστον αυτά λένε συνέχεια. Πως να γίνει μέλος και πως να νιώθει αποδεκτό ώστε να μειώνονται οι λόγοι που προκαλούν επιθετική συμπεριφορά. Όταν λέμε να γίνει μέλος εννοούμε και να ακολουθεί τους κανόνες της ομάδας/τάξης.

Υπό αυτή την έννοια θα δικαιώματα του θύματος δεν είναι εύκολο να προασπιστούν. Κάθε τόσο ακούω για παιδιά που υφίστανται σκληρό bullying (όχι κάποια πειράγματα αλλά εκφοβισμό ή και ξύλο) και τελικά οι γονείς των θυμάτων αναγκάζονται να τους αλλάξουν σχολείο. Υπάρχει όντος ένα σοβαρό θέμα σε τέτοιες περιπτώσεις επειδή ξεκινούμε με την ελπίδα ότι θα διορθώσουμε την συμπεριφορά των προβληματικών παιδιών, πράγμα που κάποιες φορές δεν γίνεται.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24451
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Ρέθυμνο: Μαθητής γυμνασίου χτύπησε έγκυο καθηγήτρια εν ώρα μαθήματος..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 27 Ιαν 2024, 14:02

Ασέβαστος έγραψε:
27 Ιαν 2024, 11:27
σε γενικες γραμμες συμφωνω, να ορισουμε ομως τι θεωρουμε παιδι.

γιατι αν φτασουμε στα 16-17, εχει χαθει η μπαλα, ισως χωρις επιστροφη. μεχρι τα 10 μπορουν να γινουν παρα πολλα, απο κει και περα, ολο και λιγοτερα.

δυστυχως οι δασκαλοι που λες ειναι σπανια εξαιρεση.
Καταλαβαίνω τι λες. Εδώ λένε για μαθητή γυμνασίου οπότε αν δεν έχει χάσει χρονιές είμαστε ίσως κάπου στο ενδιάμεσο.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23575
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ρέθυμνο: Μαθητής γυμνασίου χτύπησε έγκυο καθηγήτρια εν ώρα μαθήματος..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 27 Ιαν 2024, 14:03

Μλκ μου κάθομαι και σκέφτομαι τι ποινή θα μου επέβαλαν οι δικοί μου γονείς σε περίπτωση που έκανα τέτοια μουνοπανια και τρέμω στην ιδέα.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24451
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Ρέθυμνο: Μαθητής γυμνασίου χτύπησε έγκυο καθηγήτρια εν ώρα μαθήματος..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 27 Ιαν 2024, 14:05

ΓΑΛΗ έγραψε:
27 Ιαν 2024, 11:45
Σε βάρος των δύο μαθητών ασκήθηκε ποινική δίωξη για διακίνηση πορνογραφικού υλικού ανηλίκων. Μετά την απολογία τους οι δύο 13χρονοι αφέθηκαν ελεύθεροι με τον περιοριστικό όρο να παρακολουθήσουν ειδικό συμβουλευτικό πρόγραμμα στο Ελληνικό Μεσογειακό Πανεπιστήμιο.

https://www.lifo.gr/now/greece/poiniki- ... otografies
Χωρίς σχόλια.
Νομίζω κι αυτό σας δείχνει ξεκάθαρα αυτό που έγραφα παραπάνω.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24451
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Ρέθυμνο: Μαθητής γυμνασίου χτύπησε έγκυο καθηγήτρια εν ώρα μαθήματος..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 27 Ιαν 2024, 14:07

Ερμής έγραψε:
27 Ιαν 2024, 14:03
Μλκ μου κάθομαι και σκέφτομαι τι ποινή θα μου επέβαλαν οι δικοί μου γονείς σε περίπτωση που έκανα τέτοια μουνοπανια και τρέμω στην ιδέα.
+1. Υπάρχει προφανώς έλλειμμα επίβλεψης στις οικογένειες των παιδιών που ξεφεύγουν με αυτό τον τρόπο. Αλλά και πολλά άλλα πιο σύνθετα προβλήματα. Μπορεί να απουσιάζει αυτό που λέμε οικογένεια γενικά.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70783
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ρέθυμνο: Μαθητής γυμνασίου χτύπησε έγκυο καθηγήτρια εν ώρα μαθήματος..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 27 Ιαν 2024, 14:15

ST48410 έγραψε:
27 Ιαν 2024, 14:05
ΓΑΛΗ έγραψε:
27 Ιαν 2024, 11:45
Σε βάρος των δύο μαθητών ασκήθηκε ποινική δίωξη για διακίνηση πορνογραφικού υλικού ανηλίκων. Μετά την απολογία τους οι δύο 13χρονοι αφέθηκαν ελεύθεροι με τον περιοριστικό όρο να παρακολουθήσουν ειδικό συμβουλευτικό πρόγραμμα στο Ελληνικό Μεσογειακό Πανεπιστήμιο.

https://www.lifo.gr/now/greece/poiniki- ... otografies
Χωρίς σχόλια.
Νομίζω κι αυτό σας δείχνει ξεκάθαρα αυτό που έγραφα παραπάνω.
Ομολογώ ότι δεν κατάλαβα ΤΙ ακριβώς μας δείχνει. :lol:

Το γράφω γιατί ήδη έριξα μια ματιά στη "συμβουλευτική" του Ελληνικού Μεσογειακού Πανεπιστήμιου, όταν διάβασα το συγκεκριμένο άρθρο.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70783
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ρέθυμνο: Μαθητής γυμνασίου χτύπησε έγκυο καθηγήτρια εν ώρα μαθήματος..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 27 Ιαν 2024, 14:19

ST48410 έγραψε:
27 Ιαν 2024, 14:07
Ερμής έγραψε:
27 Ιαν 2024, 14:03
Μλκ μου κάθομαι και σκέφτομαι τι ποινή θα μου επέβαλαν οι δικοί μου γονείς σε περίπτωση που έκανα τέτοια μουνοπανια και τρέμω στην ιδέα.
+1. Υπάρχει προφανώς έλλειμμα επίβλεψης στις οικογένειες των παιδιών που ξεφεύγουν με αυτό τον τρόπο. Αλλά και πολλά άλλα πιο σύνθετα προβλήματα. Μπορεί να απουσιάζει αυτό που λέμε οικογένεια γενικά.
Παίζουν και περιπτώσεις όπου η "οικογένεια" λειτουργεί απολύτως δυναμικά, στον εκφοβισμό καθηγητών και δασκάλων, αν θιγεί η αξιοπρέπεια του παραβατικού σπλάχνου τους.

Εκτός αν έχω χάσει επεισόδια και άλλαξε κάτι. Κάτι είχα γράψει σ' αυτό ή άλλο σχετικό θέμα για τη σημαντική συμβολή στα σημερινά δρώμενα των συλλόγων γονέων.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΓΑΛΗ την 27 Ιαν 2024, 14:20, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24451
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Ρέθυμνο: Μαθητής γυμνασίου χτύπησε έγκυο καθηγήτρια εν ώρα μαθήματος..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 27 Ιαν 2024, 14:19

ΓΑΛΗ έγραψε:
27 Ιαν 2024, 14:15
Ομολογώ ότι δεν κατάλαβα ΤΙ ακριβώς μας δείχνει. :lol:

Το γράφω γιατί ήδη έριξα μια ματιά στη "συμβουλευτική" του Ελληνικού Μεσογειακού Πανεπιστήμιου, όταν διάβασα το συγκεκριμένο άρθρο.
Ότι η προτεραιότητα δεν είναι η τιμωρία των μαθητών αλλά ο σωφρονισμός. Επαναλαμβάνω ότι δεν λέω πως κάτι τέτοιο είναι σωστό 'ή λάθος. Λέω ότι αυτό είναι τρέχουσα κατεύθυνση.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24451
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Ρέθυμνο: Μαθητής γυμνασίου χτύπησε έγκυο καθηγήτρια εν ώρα μαθήματος..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 27 Ιαν 2024, 14:20

ΓΑΛΗ έγραψε:
27 Ιαν 2024, 14:19
Παίζουν και περιπτώσεις όπου η "οικογένεια" λειτουργεί απολύτως δυναμικά, στον εκφοβισμό καθηγητών και δασκάλων.
Ναι.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70783
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ρέθυμνο: Μαθητής γυμνασίου χτύπησε έγκυο καθηγήτρια εν ώρα μαθήματος..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 27 Ιαν 2024, 14:25

ST48410 έγραψε:
27 Ιαν 2024, 14:19
ΓΑΛΗ έγραψε:
27 Ιαν 2024, 14:15
Ομολογώ ότι δεν κατάλαβα ΤΙ ακριβώς μας δείχνει. :lol:

Το γράφω γιατί ήδη έριξα μια ματιά στη "συμβουλευτική" του Ελληνικού Μεσογειακού Πανεπιστήμιου, όταν διάβασα το συγκεκριμένο άρθρο.
Ότι η προτεραιότητα δεν είναι η τιμωρία των μαθητών αλλά ο σωφρονισμός. Επαναλαμβάνω ότι δεν λέω πως κάτι τέτοιο είναι σωστό 'ή λάθος. Λέω ότι αυτό είναι τρέχουσα κατεύθυνση.
Στο θεωρητικό επίπεδο, μια χαρά ακούγεται. Στο πρακτικό έχεις παρόμοιες εμπειρίες;

Σε κάθε περίπτωση, ακόμη κι εσύ που είσαι ένας από τους μετριοπαθείς χρήστες, αφαιρείς τελείως από το πλαίσιο, τα παιδιά που υφίστανται μπούλινγκ.

Το "μάθημα" που θα πάρουν αυτά, ποιο ακριβώς είναι;

Το ότι ο δικός τους στιγματισμός είναι η απαραίτητη παράπλευρη και ουσιαστικώς ασήμαντη απώλεια στο πρότζεκτ κατανόησης και χαϊδέματος των υπολοίπων; :wink
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43563
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Ρέθυμνο: Μαθητής γυμνασίου χτύπησε έγκυο καθηγήτρια εν ώρα μαθήματος..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 27 Ιαν 2024, 14:28

Διαπαιδαγώγηση > σωφρονισμός/τιμωρία

Τι εννοώ, ότι το θέμα δεν είναι τι θα τον κάνεις αφού το έκανε. Τότε οι επιλογές σου είναι ήδη κακές. Μια καλή τιμωρία ίσως τον κάνει να ξανασκεφτεί κάποια πράγματα, αλλά το πιο πιθανό πως όχι. Μια υπερβολική τιμωρία μπορεί να τον ιδρυματοποιήσει.
Το θέμα είναι να καλλιεργήσεις ένα σεβασμό πριν καν σκεφτεί ότι υπάρχει η επιλογή να το κάνει. Αλλά αυτή είναι μια προσπάθεια ολόκληρης της κοινωνίας. Αν ξέρεις ότι οι συμμαθητές σου και οι γονείς σου θα σε κοιτάνε σα φρικιό αν το κάνεις, και δεν θα υπάρχει κλίκα να σε υποδεχτεί ως μάγκα, δεν θα το κάνεις εξαρχής. Μια μικρή αποδοχή αρκεί για να χαλάσει όλα.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70783
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ρέθυμνο: Μαθητής γυμνασίου χτύπησε έγκυο καθηγήτρια εν ώρα μαθήματος..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 27 Ιαν 2024, 14:33

Dwarven Blacksmith έγραψε:
27 Ιαν 2024, 14:28
Διαπαιδαγώγηση > σωφρονισμός/τιμωρία

Τι εννοώ, ότι το θέμα δεν είναι τι θα τον κάνεις αφού το έκανε. Τότε οι επιλογές σου είναι ήδη κακές. Μια καλή τιμωρία ίσως τον κάνει να ξανασκεφτεί κάποια πράγματα, αλλά το πιο πιθανό πως όχι. Μια υπερβολική τιμωρία μπορεί να τον ιδρυματοποιήσει.
Το θέμα είναι να καλλιεργήσεις ένα σεβασμό πριν καν σκεφτεί ότι υπάρχει η επιλογή να το κάνει. Αλλά αυτή είναι μια προσπάθεια ολόκληρης της κοινωνίας. Αν ξέρεις ότι οι συμμαθητές σου και οι γονείς σου θα σε κοιτάνε σα φρικιό αν το κάνεις, και δεν θα υπάρχει κλίκα να σε υποδεχτεί ως μάγκα, δεν θα το κάνεις εξαρχής. Μια μικρή αποδοχή αρκεί για να χαλάσει όλα.
Και προς το παρόν διανύουμε το στάδιο της ευρύτατης και όχι μικρής αποδοχής της μαγκιάς που αναφέρεις.

Αυτό δίνει απάντηση σε όλα.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24451
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Ρέθυμνο: Μαθητής γυμνασίου χτύπησε έγκυο καθηγήτρια εν ώρα μαθήματος..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 27 Ιαν 2024, 14:46

Dwarven Blacksmith έγραψε:
27 Ιαν 2024, 14:28
Διαπαιδαγώγηση > σωφρονισμός/τιμωρία

Τι εννοώ, ότι το θέμα δεν είναι τι θα τον κάνεις αφού το έκανε. Τότε οι επιλογές σου είναι ήδη κακές. Μια καλή τιμωρία ίσως τον κάνει να ξανασκεφτεί κάποια πράγματα, αλλά το πιο πιθανό πως όχι. Μια υπερβολική τιμωρία μπορεί να τον ιδρυματοποιήσει.
Το θέμα είναι να καλλιεργήσεις ένα σεβασμό πριν καν σκεφτεί ότι υπάρχει η επιλογή να το κάνει. Αλλά αυτή είναι μια προσπάθεια ολόκληρης της κοινωνίας.
Σωστό μεν, δύσκολο δε. Οι τάξεις σήμερα δεν έχουν τη σύνθεση που είχαν όταν πήγαινες σχολείο, πόσο μάλλον όταν πήγαινα εγώ ή οι μεγαλύτεροι ηλικιακά χρήστες εδώ.
Σήμερα ο δάσκαλος προετοιμάζεται να μπει σε μία τάξη που θα έχει κάποια παιδιά από την περιοχή και μερικά παιδιά από οικογένειες μεταναστών που μπορεί να μιλούν καν τη γλώσσα ή να είναι εκ' των πραγμάτων πιο σύνθετο να ενσωματωθούν. Και δεν υπάρχει μια κοινωνία της οποίας όλα αυτά τα παιδιά θεωρούν ότι είναι μέρος, αλλά μικρότερα υποσύνολα, πιθανόν με στεγανά μεταξύ τους. Στη χώρα μας μπορεί να μην έχουμε γκέτο, αλλά μια χαρά έχουμε κοινωνικές ομάδες που δεν αλληλεπιδρούν ιδιαίτερα μεταξύ τους. Πχ. παιδάκι που έχει χάσει το σπίτι του ή και δικούς του, έχει δει να πέφτουν βόμβες, έχει περάσει τα πάνδεινα να φτάσει εδώ, ζει σε οριακές συνθήκες, τρέχα γύρευε πόσο πολύ θα σκεφτεί αν η συμπεριφορά του κινείται μέσα στα όρια του νέου περιβάλλοντος που το φιλοξενεί.

Άβαταρ μέλους
waldorf
Δημοσιεύσεις: 3582
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:47

Re: Ρέθυμνο: Μαθητής γυμνασίου χτύπησε έγκυο καθηγήτρια εν ώρα μαθήματος..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από waldorf » 27 Ιαν 2024, 19:00

Ασέβαστος έγραψε:
26 Ιαν 2024, 18:20
...



οποτε ο πιτσιρικας θελει 10 χρονια στη στενη να στρωσει χαρακτηρα, ...
10 χρόνια στη στενή δεν θα στρώσει χαρακτήρα απλά θα φτιάξει νέο,χειρότερο και σκληρότερο.Πρέπει να το κάνει για να επιβιώσει εκεί`μέσα.
Δεν είναι λύση να χώνεις ανήλικα (ή οριακά ανήλικα) στη φυλακή,δεν υπάρχει η παραμικρή πιθανότητα να πάνε ένα βήμα μπροστά και να γίνουν ένα δράμι καλύτεροι άνθρωποι.
wooded glade έγραψε:
29 Μάιος 2021, 14:40
...
Εσύ τώρα τι θες ; Μας γράφεις ακατάληπτα.

Aitwlos
Δημοσιεύσεις: 3099
Εγγραφή: 13 Ιαν 2024, 12:01

Re: Ρέθυμνο: Μαθητής γυμνασίου χτύπησε έγκυο καθηγήτρια εν ώρα μαθήματος..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Aitwlos » 27 Ιαν 2024, 19:05

waldorf έγραψε:
27 Ιαν 2024, 19:00
Ασέβαστος έγραψε:
26 Ιαν 2024, 18:20
...



οποτε ο πιτσιρικας θελει 10 χρονια στη στενη να στρωσει χαρακτηρα, ...
10 χρόνια στη στενή δεν θα στρώσει χαρακτήρα απλά θα φτιάξει νέο,χειρότερο και σκληρότερο.Πρέπει να το κάνει για να επιβιώσει εκεί`μέσα.
Δεν είναι λύση να χώνεις ανήλικα (ή οριακά ανήλικα) στη φυλακή,δεν υπάρχει η παραμικρή πιθανότητα να πάνε ένα βήμα μπροστά και να γίνουν ένα δράμι καλύτεροι άνθρωποι.

Off topic αλλά λατρεύω την υπογραφή σου
Juno έγραψε:
15 Μάιος 2024, 23:50
Τελικά όλο δεξιούς πολιτικούς δολοφονούν παγκοσμίως. Έχουν δολοφονήσει κανέναν αριστερό;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών