το "Εγω αδερφη μου σε πιστευω" εγινε νομος στην Ισπανια

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40825
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: το "Εγω αδερφη μου σε πιστευω" εγινε νομος στην Ισπανια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 28 Μάιος 2022, 14:09

Naida έγραψε:
28 Μάιος 2022, 08:16
έργο_μακέτο έγραψε:
28 Μάιος 2022, 00:59
Naida έγραψε:
27 Μάιος 2022, 23:32


Τίποτα από τα δυο. Στην ουσία αυτό που θέλουν είναι να περνάει η μη συναίνεση ως βιασμος. Πράγμα αυτονόητο.
Λογικό μου φαίνεται.

Το ερώτημα όμως είναι, θα εξακολουθεί το θύμα να έχει το βάρος της απόδειξης για την οποιαδήποτε βία εις βάρος του; Ή θα αρκεί απλά ο ισχυρισμός για να καταδικασθεί ο θύτης;
Όπως καταλαβαίνεις θα πρέπει να υπάρχει τρόπος να αποδειχθεί. Δεν στέκεται αλλιώς τέτοιος νόμος πουθενά. Μου μοιάζει λίγο παράξενο που να μην κατανοούνται τα προφανή.
Νομίζω πως εξήγησα το καταφανές. Ο νόμος είναι ανεφάρμοστος αν λέει αυτό που λέει το άρθρο και ταυτόχρονα ισχύει το τεκμήριο της αθωότητας. Για να είναι εφαρμόσιμος ο νόμος θα πρέπει να καταργεί ταυτόχρονα το τεκμήριο της αθωότητας και ο λόγος του θύματος να μετράει ως ντεφάκτο αλήθεια.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70539
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: το "Εγω αδερφη μου σε πιστευω" εγινε νομος στην Ισπανια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 28 Μάιος 2022, 14:12

panos291 έγραψε:
28 Μάιος 2022, 12:34
Η εξαπατηση τι εκριβως ειναι? :smt017
Xωρίς να είμαι απολύτως σίγουρη, νομίζω ότι αφορά σε περιπτώσεις που το κακό συνέβη, επειδή ο κατηγορούμενος έδωσε ψευδή στοιχεία, όπως υπόσχεση γάμου κλπ ανεξαρτήτως ηλικίας της παθούσης και αφορά σε κατάλοιπα της εποχής που η παρθενία ή συμφωνία σε επαφή έπρεπε να έχουν κάποιο αντίτιμο, για να ενδώσει η παθούσα.

Η αποπλάνηση ανηλίκων είναι άλλο πράγμα.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία ή θυμηδία.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32897
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: το "Εγω αδερφη μου σε πιστευω" εγινε νομος στην Ισπανια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 28 Μάιος 2022, 14:13

Chainis έγραψε:
28 Μάιος 2022, 14:08
Ασέβαστος έγραψε:
28 Μάιος 2022, 13:59
Chainis έγραψε:
28 Μάιος 2022, 13:09

Εδώ μιλάμε για ένα νόμο που στηρίζεται στον λόγο των γυναικών, εκτός αν έχω καταλάβει κάτι λάθος.
εχεις καταλαβει λαθος. δεν μπορει να υπαρξει τετοιος νομος, σε κανενα νομικο συστημα πολιτισμενου κρατους.
Άρα είναι μια μπούρδα η όλη ιστορία.
ναι. ονειρωξη των αγαμητων ειναι, και οι δημοσιογραφοι παιζουν λιγο με τις λεξεις για να τις κοροιδευουν.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70539
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: το "Εγω αδερφη μου σε πιστευω" εγινε νομος στην Ισπανια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 28 Μάιος 2022, 14:18

Ασέβαστος έγραψε:
28 Μάιος 2022, 13:59
Chainis έγραψε:
28 Μάιος 2022, 13:09

Εδώ μιλάμε για ένα νόμο που στηρίζεται στον λόγο των γυναικών, εκτός αν έχω καταλάβει κάτι λάθος.
εχεις καταλαβει λαθος. δεν μπορει να υπαρξει τετοιος νομος, σε κανενα νομικο συστημα πολιτισμενου κρατους.
Εσύ κάνεις λάθος. Θα επαναλάβω ότι υπάρχουν αρκετά δεδικασμένα καταδίκης σε "πολιτισμένα" κράτη, που φαίνονται παράλογα αλλά ισχύουν.

Το πως ακριβώς θα εξελιχθεί η κατάσταση στην Ισπανία και αν τελικώς ψηφισθεί, είναι άλλο θέμα. Σε Σουηδία, Γερμανία και ΗΠΑ (απ' ό,τι θυμάμαι) έχουν βγει τραγελαφικές αποφάσεις ακόμη και μετά την πρωτόδικη απόφαση.

Με λίγα λόγια, έχει προστεθεί ο όρος "βιασμός από αμέλεια" :D για τις περιπτώσεις όπου αν και το "θύμα" δείχνει συναινετικό κατά τη διάρκεια της πράξης, αν δεν ξεκαθαρίσει ρητά ότι συμφωνεί γι' αυτό που γίνεται, όποιος απομακρυνθεί από το ταμείο μπορεί να θεωρηθεί βιαστής.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία ή θυμηδία.

Άβαταρ μέλους
Airman68
Δημοσιεύσεις: 9265
Εγγραφή: 09 Ιαν 2019, 20:22
Phorum.gr user: Airman68
Τοποθεσία: UK

Re: το "Εγω αδερφη μου σε πιστευω" εγινε νομος στην Ισπανια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Airman68 » 28 Μάιος 2022, 14:35

Και πώς αποδεικνύεται η μη συναίνεση όταν δεν υπάρχει ίχνος βίας ή απειλής βίας ή εκφοβισμού;
Yippie Kay Yay

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19345
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: το "Εγω αδερφη μου σε πιστευω" εγινε νομος στην Ισπανια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 28 Μάιος 2022, 14:38

Airman68 έγραψε:
28 Μάιος 2022, 14:35
Και πώς αποδεικνύεται η μη συναίνεση όταν δεν υπάρχει ίχνος βίας ή απειλής βίας ή εκφοβισμού;
BELIEVE ALL WOMEN
:roll:

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25968
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: το "Εγω αδερφη μου σε πιστευω" εγινε νομος στην Ισπανια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 28 Μάιος 2022, 14:51

ΓΑΛΗ έγραψε:
28 Μάιος 2022, 14:12
panos291 έγραψε:
28 Μάιος 2022, 12:34
Η εξαπατηση τι εκριβως ειναι? :smt017
Xωρίς να είμαι απολύτως σίγουρη, νομίζω ότι αφορά σε περιπτώσεις που το κακό συνέβη, επειδή ο κατηγορούμενος έδωσε ψευδή στοιχεία, όπως υπόσχεση γάμου κλπ ανεξαρτήτως ηλικίας της παθούσης και αφορά σε κατάλοιπα της εποχής που η παρθενία ή συμφωνία σε επαφή έπρεπε να έχουν κάποιο αντίτιμο, για να ενδώσει η παθούσα.

Η αποπλάνηση ανηλίκων είναι άλλο πράγμα.
παλιο καλο δικαννο σε νεα επαναστατικη βελτιωμενη μορφη :smt005:
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70539
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: το "Εγω αδερφη μου σε πιστευω" εγινε νομος στην Ισπανια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 28 Μάιος 2022, 14:53

Airman68 έγραψε:
28 Μάιος 2022, 14:35
Και πώς αποδεικνύεται η μη συναίνεση όταν δεν υπάρχει ίχνος βίας ή απειλής βίας ή εκφοβισμού;
Αν αναφέρεσαι στο βιασμό από αμέλεια, που ανέφερα, σαφώς και δεν χρειάζεται να "αποδειχθεί" κάτι. Αρκεί η μαρτυρία της παθούσης ότι από τη στιγμή που δεν συναίνεσε ρητά, ο κατηγορούμενος προχώρησε στην πράξη χωρίς τη συναίνεση της.

Μπορεί να σας φαίνεται ή να είναι παράλογο αλλά ως νομολογία, ισχύει.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία ή θυμηδία.

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19345
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: το "Εγω αδερφη μου σε πιστευω" εγινε νομος στην Ισπανια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 28 Μάιος 2022, 15:17

ΓΑΛΗ έγραψε:
28 Μάιος 2022, 14:53
Airman68 έγραψε:
28 Μάιος 2022, 14:35
Και πώς αποδεικνύεται η μη συναίνεση όταν δεν υπάρχει ίχνος βίας ή απειλής βίας ή εκφοβισμού;
Αν αναφέρεσαι στο βιασμό από αμέλεια, που ανέφερα, σαφώς και δεν χρειάζεται να "αποδειχθεί" κάτι. Αρκεί η μαρτυρία της παθούσης ότι από τη στιγμή που δεν συναίνεσε ρητά, ο κατηγορούμενος προχώρησε στην πράξη χωρίς τη συναίνεση της.

Μπορεί να σας φαίνεται ή να είναι παράλογο αλλά ως νομολογία, ισχύει.
Κάποτε μία γυναίκα στο κρεβάτι, μου είχε ζητήσει να μην την ρωτώ το τι θα κάνω , απλά σαν άνδρας να ...μαντευω τις διαθέσεις της και να παίρνω πρωτοβουλία ..

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25968
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: το "Εγω αδερφη μου σε πιστευω" εγινε νομος στην Ισπανια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 28 Μάιος 2022, 17:24

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
28 Μάιος 2022, 15:17
ΓΑΛΗ έγραψε:
28 Μάιος 2022, 14:53
Airman68 έγραψε:
28 Μάιος 2022, 14:35
Και πώς αποδεικνύεται η μη συναίνεση όταν δεν υπάρχει ίχνος βίας ή απειλής βίας ή εκφοβισμού;
Αν αναφέρεσαι στο βιασμό από αμέλεια, που ανέφερα, σαφώς και δεν χρειάζεται να "αποδειχθεί" κάτι. Αρκεί η μαρτυρία της παθούσης ότι από τη στιγμή που δεν συναίνεσε ρητά, ο κατηγορούμενος προχώρησε στην πράξη χωρίς τη συναίνεση της.

Μπορεί να σας φαίνεται ή να είναι παράλογο αλλά ως νομολογία, ισχύει.
Κάποτε μία γυναίκα στο κρεβάτι, μου είχε ζητήσει να μην την ρωτώ το τι θα κάνω , απλά σαν άνδρας να ...μαντευω τις διαθέσεις της και να παίρνω πρωτοβουλία ..
το συνηθιζουν - κλασσικη μεθοδος - οποτε ριχνεις 5-6 κουνηματα κ τελος - μετα στρωνουν κ τα λενε ολα :003:
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
έργο_μακέτο
Δημοσιεύσεις: 4378
Εγγραφή: 22 Σεπ 2021, 23:19
Phorum.gr user: έργο μακέτο

Re: το "Εγω αδερφη μου σε πιστευω" εγινε νομος στην Ισπανια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από έργο_μακέτο » 28 Μάιος 2022, 17:35

Θετικό είναι το ότι η "μη συναίνεση" διευρύνεται και περιλαμβάνει κι άλλες μορφές βίας πέραν της φυσικής.

Το θέμα είναι να υπάρχει κι ο κατάλληλος μηχανισμός που θα εξετάζει κατά πόσο είναι βάσιμοι οι ισχυρισμοί πέρι της άσκησης ψυχολογικής βίας ας πούμε. Όχι το είπες και είναι αλήθεια διότι "εμείς αδελφή μου σε πιστεύουμε".
- Have you been to Samos ?
- Yes, I was one of the first.
- No, you have not been to Samos!
- Yes I have!
- Look, you are not here today to insult me.

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19345
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: το "Εγω αδερφη μου σε πιστευω" εγινε νομος στην Ισπανια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 28 Μάιος 2022, 17:49

έργο_μακέτο έγραψε:
28 Μάιος 2022, 17:35
Θετικό είναι το ότι η "μη συνέναιση" διευρύνεται και περιλαμβάνει κι άλλες μορφές βίας πέραν της φυσικής.

Το θέμα είναι να υπάρχει κι ο κατάλληλος μηχανισμός που θα εξετάζει κατά πόσο είναι βάσιμοι οι ισχυρισμοί πέρι της άσκησης ψυχολογικής βίας ας πούμε. Όχι το είπες και είναι αλήθεια διότι "εμείς αδελφή μου σε πιστεύουμε".
Αν ασκώντας ψυχολογική βία , εκβιάσω μία γυναίκα ότι , εάν δεν μου κάτσει δεν θα την κερασω μπουκάλι ουίσκι στα μπουζούκια , αυτό είναι βιασμός; :smt017:003:

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70539
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: το "Εγω αδερφη μου σε πιστευω" εγινε νομος στην Ισπανια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 28 Μάιος 2022, 18:28

έργο_μακέτο έγραψε:
28 Μάιος 2022, 17:35
Θετικό είναι το ότι η "μη συναίνεση" διευρύνεται και περιλαμβάνει κι άλλες μορφές βίας πέραν της φυσικής.

Το θέμα είναι να υπάρχει κι ο κατάλληλος μηχανισμός που θα εξετάζει κατά πόσο είναι βάσιμοι οι ισχυρισμοί πέρι της άσκησης ψυχολογικής βίας ας πούμε. Όχι το είπες και είναι αλήθεια διότι "εμείς αδελφή μου σε πιστεύουμε".
Μα η "διεύρυνση" που αναφέρεις υπάρχει ήδη στα άρθρα της ελληνικής νομολογίας. Σαφώς και η άσκηση ψυχολογικής -και όχι μόνον σωματικής- βίας είναι ποινικά κολάσιμη. Αρκεί να υπάρχει μια στοιχειώδης τεκμηρίωση.

Το πρότζεκτ "εμείς αδελφή μου σε πιστεύουμε" απλώς θεωρεί απολύτως αδιάφορο/άχρηστο το στοιχείο της τεκμηρίωσης. Και αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα. Η τεκμηρίωση θεωρείται μισογυνισμός. :lol:

Ουσιαστικώς, επιχειρείται πλήρης ανατροπή του τεκμήριου αθωότητας.

Ε, όποιος/α θεωρεί ότι αυτό θα παραμείνει μόνον στο πλαίσιο της πιασάρικης για το κοινό ερωτικής θεματολογίας, αλλού πατάει κι αλλού βρίσκεται. :lol:

Γελάω γιατί μόνον όταν βλέπεις το κωμικό στοιχείο, αντέχεται μια κατάσταση. Αν προσπαθήσεις να το δεις σοβαρά, δεν αντέχεται.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία ή θυμηδία.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 20185
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: το "Εγω αδερφη μου σε πιστευω" εγινε νομος στην Ισπανια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 28 Μάιος 2022, 18:46

Naida έγραψε:
28 Μάιος 2022, 07:57
Green Dragon έγραψε:
28 Μάιος 2022, 00:19
Naida έγραψε:
27 Μάιος 2022, 19:50
Μπα δεν παίζει το σενάριο που φαντάζεσαι.
Παίζει ήδη σε πιο ανεπτυγμένες χώρες. Δε νομίζω ότι θα ξεφύγει η Ελλάδα, στο τέλος όλα έρχονται και εδώ.
Ποιο παίζει; να σας την πέφτουν οι γυναίκες και να τις απορρίπτετε;
Ναι, την πέφτουν, όχι όσο οι άνδρες αλλά συμβαίνει στον ευρωπαϊκό βορρά.

Τι εννοείς 'να τις απορρίπτουμε'; Αυτές που δεν θέλουμε; Όλες;

Άβαταρ μέλους
έργο_μακέτο
Δημοσιεύσεις: 4378
Εγγραφή: 22 Σεπ 2021, 23:19
Phorum.gr user: έργο μακέτο

Re: το "Εγω αδερφη μου σε πιστευω" εγινε νομος στην Ισπανια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από έργο_μακέτο » 28 Μάιος 2022, 19:05

ΓΑΛΗ έγραψε:
28 Μάιος 2022, 18:28
έργο_μακέτο έγραψε:
28 Μάιος 2022, 17:35
Θετικό είναι το ότι η "μη συναίνεση" διευρύνεται και περιλαμβάνει κι άλλες μορφές βίας πέραν της φυσικής.

Το θέμα είναι να υπάρχει κι ο κατάλληλος μηχανισμός που θα εξετάζει κατά πόσο είναι βάσιμοι οι ισχυρισμοί πέρι της άσκησης ψυχολογικής βίας ας πούμε. Όχι το είπες και είναι αλήθεια διότι "εμείς αδελφή μου σε πιστεύουμε".
Μα η "διεύρυνση" που αναφέρεις υπάρχει ήδη στα άρθρα της ελληνικής νομολογίας. Σαφώς και η άσκηση ψυχολογικής -και όχι μόνον σωματικής- βίας είναι ποινικά κολάσιμη. Αρκεί να υπάρχει μια στοιχειώδης τεκμηρίωση.

Το πρότζεκτ "εμείς αδελφή μου σε πιστεύουμε" απλώς θεωρεί απολύτως αδιάφορο/άχρηστο το στοιχείο της τεκμηρίωσης. Και αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα. Η τεκμηρίωση θεωρείται μισογυνισμός. :lol:

Ουσιαστικώς, επιχειρείται πλήρης ανατροπή του τεκμήριου αθωότητας.

Ε, όποιος/α θεωρεί ότι αυτό θα παραμείνει μόνον στο πλαίσιο της πιασάρικης για το κοινό ερωτικής θεματολογίας, αλλού πατάει κι αλλού βρίσκεται. :lol:

Γελάω γιατί μόνον όταν βλέπεις το κωμικό στοιχείο, αντέχεται μια κατάσταση. Αν προσπαθήσεις να το δεις σοβαρά, δεν αντέχεται.
Θα επεκταθεί και σε άλλα εγκλήματα λες;
- Have you been to Samos ?
- Yes, I was one of the first.
- No, you have not been to Samos!
- Yes I have!
- Look, you are not here today to insult me.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών