Aλητεία για 20 ευρώ

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Someone
Δημοσιεύσεις: 461
Εγγραφή: 28 Μάιος 2022, 16:13

Re: Aλητεία για 20 ευρώ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Someone » 02 Νοέμ 2022, 23:57

Ο βενζινάς είναι Έλληνας; Μήπως είναι Πουτινάκι; ΛΟΑΤΚΙ δικαιωματιστής; Τραμπικός; Βίγκαν; Πως θα μάθουμε ρε παιδιά;

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25340
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Aλητεία για 20 ευρώ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 02 Νοέμ 2022, 23:59

Στύγιος έγραψε:
02 Νοέμ 2022, 23:52
hellegennes έγραψε:
02 Νοέμ 2022, 23:48
George_V έγραψε:
02 Νοέμ 2022, 23:42
Για να λεμε του στραβου το δικιο κατι αντιστοιχο ειχε παθει η μανα μου.

Οταν πηγαινε να ψωνισει σε μαγαζια η καρτα της δεν περναγε με κανενα τρόπο.

Αλλα σε ονλαιν μαγαζια περναγε (οπου δεν χρειαζοταν να περάσεις την καρτα απο καπου παρα μονο να βαλεις τα νουμερα).

Τι καφριλα ειχε φαει η καρτα δε μαθαμε ποτε. 1 μηνα μετα ανανεωθηκε η καρτα της και πηρε αλλη η οποια δουλευε κανονικα.
Θα είχε ραγίσει κάπου. Αν και μπορεί να περάσει και σπασμένη, είναι gamble. Αποφορτισμένη κάρτα πάντως που να μην περνάει με εισαγωγή δεν έχω συναντήσει σε 8 χρόνια συναλλαγών στο μαγαζί.
Σπασμένη και κολλημένη με ζελοτέιπ κάρτα μια χαρά περνούσε. Η θκη μου :g030:
Εικόνα
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Aλητεία για 20 ευρώ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 03 Νοέμ 2022, 00:01

Someone έγραψε:
02 Νοέμ 2022, 23:57
Ο βενζινάς είναι Έλληνας; Μήπως είναι Πουτινάκι; ΛΟΑΤΚΙ δικαιωματιστής; Τραμπικός; Βίγκαν; Πως θα μάθουμε ρε παιδιά;
Να πάρεις στις πληροφορίες του ΟΤΕ.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Aλητεία για 20 ευρώ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 03 Νοέμ 2022, 00:16

Πάντως δε μου έχει τύχει ποτε να αντιμετωπίσω πρόβλημα πληρωμής επειδή έπεσε το ίντερνετ ή το τραπεζικό σύστημα :smt017

Someone
Δημοσιεύσεις: 461
Εγγραφή: 28 Μάιος 2022, 16:13

Re: Aλητεία για 20 ευρώ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Someone » 03 Νοέμ 2022, 00:24

EKPLIKTIKOS έγραψε:
03 Νοέμ 2022, 00:16
Πάντως δε μου έχει τύχει ποτε να αντιμετωπίσω πρόβλημα πληρωμής επειδή έπεσε το ίντερνετ ή το τραπεζικό σύστημα :smt017


Ρέει το μετρητό.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40845
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Aλητεία για 20 ευρώ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 03 Νοέμ 2022, 04:36

EKPLIKTIKOS έγραψε:
03 Νοέμ 2022, 00:16
Πάντως δε μου έχει τύχει ποτε να αντιμετωπίσω πρόβλημα πληρωμής επειδή έπεσε το ίντερνετ ή το τραπεζικό σύστημα :smt017
Εγώ το αντιμετωπίζω συχνά-πυκνά, όταν υπάρχει μεγάλος φόρτος στο σύστημα, δηλαδή τελευταίες μέρες του μήνα με πρώτες μέρες του μήνα ή σε μεγάλες γιορτές. Το Ίντερνετ είναι πιο σπάνιο να διακοπεί, αλλά αν διακοπεί θα είναι σε μη εργάσιμη, οπότε τον πούλο.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Echelon
Δημοσιεύσεις: 3576
Εγγραφή: 15 Μάιος 2019, 11:42
Phorum.gr user: selinoid

Re: Aλητεία για 20 ευρώ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Echelon » 03 Νοέμ 2022, 06:19

talaipwros έγραψε:
02 Νοέμ 2022, 10:43
Σιγουρα αριστερος ο βενζινάς
Μπορούμε με ασφάλεια να υποθέσουμε πως δεν είναι νεοδημοκράτης αφού σε αυτή την περίπτωση θα ζητούσε τις υπηρεσίες ενός παιδιού για να πατσίσει το 20ρικο.

Άβαταρ μέλους
Πτολεμαίος
Δημοσιεύσεις: 4531
Εγγραφή: 08 Ιουν 2020, 01:07
Phorum.gr user: Last Veteran

Re: Aλητεία για 20 ευρώ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πτολεμαίος » 03 Νοέμ 2022, 07:41

foscilis έγραψε:
02 Νοέμ 2022, 12:22
Οι ανέπαφες καρτες δεν έχουν δικιά τους πηγή ενέργειας. Ενεργοποιούνται από τα ραδιοκύματα που εκπέμπει το POS. Μου έχει τύχει να χαλάσει η μαγνητική λωρίδα σε κάρτα (απομαγνητιστηκε) και συνέχισε να λειτουργεί κανονικά ως ανέπαφη. Άρα η ιστορία δε στέκει ως προς αυτό.

Εκεί δε που ο αστυνομικός λέει "σας παρακαλώ κύριε γι' αυτό είναι η αστυνομία, για να βοηθάει τον κόσμο" καταλαβαίνετε ότι είμαστε σε Χιονατη & 7 Νάνοι territory. Ακόμα κι αν όντως έδωσε 20 ευρώ από την τσέπη του (αρκετά απίθανο αλλά όχι αδύνατο αν λυπήθηκε π.χ. τα κοριτσάκια) αποκλείεται να μίλαγε σαν πρωταγωνιστής σε διδακτική ιστορία βιβλίου του κατηχητικού.
Συμφωνώ.
Επίσης η μητέρα προσφέρθηκε να παει πεζή να φέρει χρήματα. Άρα μένει κοντά άρα δεν γίνεται να μην είναι γνωστή έστω φυσιογνωμικα στο βενζίνα.
Τι φάση το ότι ο βενζινας επικοινωνουσε άφαντος με τηλέφωνο; Μου θύμισε εκείνον τον κακό από τον αστυνόμο σαινη.
Μάλλον μουφα η ιστορία.
Σε κάθε περίπτωση κάθε άνθρωπος που δουλευει μόνο με κάρτα θα πρέπει να έχει 2 κάρτες πάνω του.
Εγώ έχω 2 και αν τύχει να μην δουλευει η βασική (πληρώνω μέχρι και το νερακι με κάρτα και μου έχει τύχει 1-2 φορές να μου κανει κοξες η κάρτα ή να μην δουλεύει
το pos) βγάζω την αλλη.
Αξία αν είχαν τα σκατά, χαρά, που θα'χαν όλοι
Μα στων φτωχών τα σώματα, δεν θα υπήρχαν κώλοι

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3328
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Aλητεία για 20 ευρώ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 03 Νοέμ 2022, 09:26

vantono έγραψε:
02 Νοέμ 2022, 22:28
klg έγραψε:
02 Νοέμ 2022, 20:59
Οι απομαγητισμένες κάρτες δεν περνάνε στη σχισμή του POS, δεν ξέρω γιατί έχει γραφτεί αυτό εδώ μεσα.
Προσωπική μου εμπειρία εκφράζω. Δική μου και ενος γνωστου μου. Οι καρτες μας ειχαν απομαγνητιστεί και δεν περνούσαν πουθενά ανέπαφα, αλλα οταν περνούσαμε την καρτα μεσα στο πος και πατουσαμε πιν, μια χαρα γινοταν η όποια συναλλαγή. Και λεφτά απο ΑΤΜ τραβουσαμε κανονικά.
Και υποθέτω οτι απλώς ειχε ρετάρει η μαγνητική λωρίδα στο πισω μερος της κάρτας, αλλα το τσιπάκι στο μπροστινό μέρος λειτουργούσε κανονικά (?). Δεν ξερω.
Ο γνωστός μου εβγαλε καινουρια λιγες μερες μετά, και εμένα αυτό μου ετυχε περιπου 1,5 μηνα πριν τη ληξη της και αυτο-ανανέωσή της. Και αφου εκανα τη δουλεια μου μεχρι τότε και σε λιγο καιρο θα ειχα και εγω καινούρια, απλώς την κράτησα.
Το ανέπαφο function που έχουν αυτές οι κάρτες δεν δουλεύει με μαγνητισμό. To strip από πίσω είναι μαγνητικό και αν "απομαγνητιστεί" δεν νομίζω ότι θα μπορεί να λειτουργήσει σε ATM.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23483
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Aλητεία για 20 ευρώ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 03 Νοέμ 2022, 09:29

Δεν ειναι κακό κάποιος να μην έχει γνώση της αγοράς, ουτε αυτό τον καθιστά χαζό.
Ας πουμε ένας καθηγητής φιλοσοφίας ή ένας που γράφει κώδικες ή ένας τρίτος που είναι στο νοσηλευτικό προσωπικό δε μπορούν να έχουν τη δυνατότητα που έχεις ένας έμπορος.
Χαζό τον καθιστά να νομίζει πως έχει γνώση και να προσπαθεί να το παίξει μάγκας.
Τ ίδιο χαζός θα φαινόταν ένας έμπορος ή ένας οικονομολόγος αν προσπαθούσε να δείξει πως ξέρει προγραμματισμό, φιλοσοφία, περίθαλψη.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Aλητεία για 20 ευρώ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 03 Νοέμ 2022, 09:35

hellegennes έγραψε:
03 Νοέμ 2022, 04:36
EKPLIKTIKOS έγραψε:
03 Νοέμ 2022, 00:16
Πάντως δε μου έχει τύχει ποτε να αντιμετωπίσω πρόβλημα πληρωμής επειδή έπεσε το ίντερνετ ή το τραπεζικό σύστημα :smt017
Εγώ το αντιμετωπίζω συχνά-πυκνά, όταν υπάρχει μεγάλος φόρτος στο σύστημα, δηλαδή τελευταίες μέρες του μήνα με πρώτες μέρες του μήνα ή σε μεγάλες γιορτές. Το Ίντερνετ είναι πιο σπάνιο να διακοπεί, αλλά αν διακοπεί θα είναι σε μη εργάσιμη, οπότε τον πούλο.
Οπότε τι κάνεις σε αυτήν την περίπτωση; Δεν εξυπηρετείς χωρίς μετρητά;

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3328
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Aλητεία για 20 ευρώ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 03 Νοέμ 2022, 09:36

EKPLIKTIKOS έγραψε:
03 Νοέμ 2022, 00:16
Πάντως δε μου έχει τύχει ποτε να αντιμετωπίσω πρόβλημα πληρωμής επειδή έπεσε το ίντερνετ ή το τραπεζικό σύστημα :smt017
Έλα ρε μαλάκα, εγώ θυμάμαι κάθε Πέμπτη που έβγαινα μια περίοδο να κάνουμε προσευχή μην και μας πιάσει η scheduled πίπα που είχε η Πειραιώς για να ενημερώνει το λογιστικό σύστημα από τις συναλλαγές με κάρτες, όταν έτρεχε δεν δούλευε απολύτως τίποτα για κάμια ώρα. Και πρόσφατα που πήγα να κάνω κάτι αγορές online κάτα τις 11 το βράδυ αν θυμάμαι (μπορεί και στις 12), δεν έκανε authorize τον vendor το γελοίο MFA της Πειραιώς, και μετά από μια ώρα στο τηλέφωνο μου είπαν ότι έτρεχε το scheduled update του συστήματος.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32928
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Aλητεία για 20 ευρώ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 03 Νοέμ 2022, 09:36

sharp έγραψε:
02 Νοέμ 2022, 15:52
Στο Αμαζον μπορέις να το γυρίσεις μέσα σε ένα μήνα και τα παίρνεις αμέσως τα λεφτά σου, άσχετα από πού είναι το προϊόν. Είναι ο ψηφιακός "Ασέβαστος".

Και ερώτηση μπορείς να κάνεις και σού απαντάνε δεκάδες πελάτες που το χρησιμοποίησαν. Πολλοί "Ασέβαστοι".
ισχυει, τα eshop will be the death of us.

ακομη η υπηρεσια που παρεχουμε ομως εχει καποια αξια. δηλαδη αν αντι για μεντεσε πουμε μια βρυση, πρεπει να την παρεςι τωρα, δεν μπορεις να περιμενεις το ταχυδρομειο, και στο μεταξυ να εχει γινει το μπανιο σου πισινα. το ιδιο αν χρειαστει να την αλλαξεις.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Aλητεία για 20 ευρώ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 03 Νοέμ 2022, 09:42

klg έγραψε:
03 Νοέμ 2022, 09:36
EKPLIKTIKOS έγραψε:
03 Νοέμ 2022, 00:16
Πάντως δε μου έχει τύχει ποτε να αντιμετωπίσω πρόβλημα πληρωμής επειδή έπεσε το ίντερνετ ή το τραπεζικό σύστημα :smt017
Έλα ρε μαλάκα, εγώ θυμάμαι κάθε Πέμπτη που έβγαινα μια περίοδο να κάνουμε προσευχή μην και μας πιάσει η scheduled πίπα που είχε η Πειραιώς για να ενημερώνει το λογιστικό σύστημα από τις συναλλαγές με κάρτες, όταν έτρεχε δεν δούλευε απολύτως τίποτα για κάμια ώρα. Και πρόσφατα που πήγα να κάνω κάτι αγορές online κάτα τις 11 το βράδυ αν θυμάμαι (μπορεί και στις 12), δεν έκανε authorize τον vendor το γελοίο MFA της Πειραιώς, και μετά από μια ώρα στο τηλέφωνο μου είπαν ότι έτρεχε το scheduled update του συστήματος.
Το πιστεύω απλά ειλικρινά δε μου έχει τύχει. Το μόνο που μου έχει τύχει είναι να μην μπαίνει στο web/mobile banking με μήνυμα κάτι του στυλ "λόγω φόρτου δοκιμάστε αργότερα". Το οποίο να κρατάει κάνα τέταρτο μαξ

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23483
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Aλητεία για 20 ευρώ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 03 Νοέμ 2022, 09:43

EKPLIKTIKOS έγραψε:
03 Νοέμ 2022, 09:42
klg έγραψε:
03 Νοέμ 2022, 09:36
EKPLIKTIKOS έγραψε:
03 Νοέμ 2022, 00:16
Πάντως δε μου έχει τύχει ποτε να αντιμετωπίσω πρόβλημα πληρωμής επειδή έπεσε το ίντερνετ ή το τραπεζικό σύστημα :smt017
Έλα ρε μαλάκα, εγώ θυμάμαι κάθε Πέμπτη που έβγαινα μια περίοδο να κάνουμε προσευχή μην και μας πιάσει η scheduled πίπα που είχε η Πειραιώς για να ενημερώνει το λογιστικό σύστημα από τις συναλλαγές με κάρτες, όταν έτρεχε δεν δούλευε απολύτως τίποτα για κάμια ώρα. Και πρόσφατα που πήγα να κάνω κάτι αγορές online κάτα τις 11 το βράδυ αν θυμάμαι (μπορεί και στις 12), δεν έκανε authorize τον vendor το γελοίο MFA της Πειραιώς, και μετά από μια ώρα στο τηλέφωνο μου είπαν ότι έτρεχε το scheduled update του συστήματος.
Το πιστεύω απλά ειλικρινά δε μου έχει τύχει. Το μόνο που μου έχει τύχει είναι να μην μπαίνει στο web/mobile banking με μήνυμα κάτι του στυλ "λόγω φόρτου δοκιμάστε αργότερα". Το οποίο να κρατάει κάνα τέταρτο μαξ
Alpha;
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών