Μακάρι Θεέ μου, μακάρι....

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Nøel
Δημοσιεύσεις: 263
Εγγραφή: 21 Ιαν 2019, 08:06
Phorum.gr user: Nøel

Μακάρι Θεέ μου, μακάρι....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nøel » 03 Αύγ 2023, 20:54

...να έχει επιτυχία
Ερευνητές ανέπτυξαν χημειοθεραπεία που σκοτώνει όλους τους συμπαγείς καρκινικούς όγκους


Στοχευμένη χημειοθεραπεία που εξοντώνει όλους τους συμπαγείς καρκινικούς όγκους ανέπτυξαν Αμερικάνοι ερευνητές. Σε εξέλιξη η κλνική δοκιμή φάσης 1 σε ανθρώπους.


Επιστήμονες του "City of Hope", ενός από τους μεγαλύτερους οργανισμούς έρευνας και θεραπείας του καρκίνου στις ΗΠΑ, ανέπτυξαν στοχευμένη χημειοθεραπεία ικανή να σκοτώσει όλους τους συμπαγείς καρκινικούς όγκους.

Οι ερευνητές στη δημοσίευσή τους στο περιοδικό "Cell Chemical Biology" εξηγούν πώς πήραν μια πρωτεΐνη, το πυρηνικό αντιγόνο πολλαπλασιαζόμενων κυττάρων (PCNA), που κάποτε θεωρούνταν πολύ δύσκολη για στοχευμένη θεραπεία, και ανέπτυξαν σε προκλινική έρευνα μια στοχευμένη χημειοθεραπεία που φαίνεται να εξοντώνει όλους τους συμπαγείς όγκους.


Το ερευνητικό μικρό μόριο που αναπτύχθηκε, προκάλεσε το θάνατο των καρκινικών κυττάρων, αλλά δεν διέκοψε τον αναπαραγωγικό κύκλο των υγιών βλαστικών κυττάρων.

Οι επιστήμονες συνεχίζουν να διερευνούν τους θεμελιώδεις μηχανισμούς οι οποίοι κάνουν αυτή τη θεραπεία που σταματά τον καρκίνο να λειτουργεί σε ζώα και σημειώνουν ότι βρίσκεται σε εξέλιξη κλινική δοκιμή φάσης 1 που δοκιμάζει τη θεραπεία σε ανθρώπους.
https://www.news247.gr/ygeia/ereynites- ... 33315.html

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25809
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Μακάρι Θεέ μου, μακάρι....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 03 Αύγ 2023, 20:56

Ας ελπίσουμε οι ΗΠΑ να καναν το θαυμα τους

Άβαταρ μέλους
Nøel
Δημοσιεύσεις: 263
Εγγραφή: 21 Ιαν 2019, 08:06
Phorum.gr user: Nøel

Re: Μακάρι Θεέ μου, μακάρι....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nøel » 03 Αύγ 2023, 21:19

talaipwros έγραψε:
03 Αύγ 2023, 20:56
Ας ελπίσουμε οι ΗΠΑ να καναν το θαυμα τους
Ναι γαμώτο. :blm:

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 17230
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Μακάρι Θεέ μου, μακάρι....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 03 Αύγ 2023, 21:22

Δυστυχως με την ελπιδα θα μεινουμε.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24478
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Μακάρι Θεέ μου, μακάρι....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 03 Αύγ 2023, 21:22

Οι επιστήμονες συνεχίζουν να διερευνούν τους θεμελιώδεις μηχανισμούς οι οποίοι κάνουν αυτή τη θεραπεία που σταματά τον καρκίνο να λειτουργεί σε ζώα και σημειώνουν ότι βρίσκεται σε εξέλιξη κλινική δοκιμή φάσης 1 που δοκιμάζει τη θεραπεία σε ανθρώπους.
Πρακτικά, πόσα χρόνια μπορεί να διαρκέσουν οι δοκιμές μέχρι να φτάσει στο εμπόριο;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών