Πέθανε ο Στέλιος Σκλαβενίτης

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Πέθανε ο Στέλιος Σκλαβενίτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 07 Απρ 2018, 13:03

Otto Weininger έγραψε:
01 Απρ 2018, 20:25
Από επιπλοκές της γρίπης πέθανε. Μόλις το είπαν στις ειδήσεις. Αυτό να το ακούν όλοι οι ηλίθιοι που είναι κατά των εμβολίων και νομίζουν ότι με τσάι θα περάσει.
Ο Θεός να τον αναπαύσει.
Το αποκορύφωμα είναι να μάθουμε αν είχε κάνει το εμβόλιο ή όχι. Σκέψου να το είχε κάνει!
the end

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41193
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Πέθανε ο Στέλιος Σκλαβενίτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 07 Απρ 2018, 23:07

Αμφίβολο, αφού δεν ανήκε σε ομάδα υψηλού κινδύνου. Η δε περίπτωσή του έχει κριθεί σπάνια. Οι αρρώστιες δεν κάνουν ταξικές διακρίσεις.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Papa John
Δημοσιεύσεις: 7868
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08

Re: Πέθανε ο Στέλιος Σκλαβενίτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Papa John » 07 Απρ 2018, 23:12

Εμπεδοκλής έγραψε:
07 Απρ 2018, 12:46
Τέσσερα παιδιά ο μακαρίτης. Μπράβο του. Να τα βλέπετε αυτοί που με το ζόρι κάνετε ένα...
Ναι ΟΚ αλλά είχε και 44 (που λέει ο λόγος) σούπερ μάρκετ.

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Πέθανε ο Στέλιος Σκλαβενίτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 07 Απρ 2018, 23:20

hellegennes έγραψε:
07 Απρ 2018, 23:07
Αμφίβολο, αφού δεν ανήκε σε ομάδα υψηλού κινδύνου. Η δε περίπτωσή του έχει κριθεί σπάνια. Οι αρρώστιες δεν κάνουν ταξικές διακρίσεις.
Αμφίβολο, όχι δεδομένο, γιαυτό απάντησα έτσι.

Δεν κάνουν ταξικές διακρίσεις αλλά μερικές φορές τα χρήματα σώζουν ζωές, πρέπει να το παραδεχτούμε... άλλο κάποιος που τρώει ακτινοβολία γ με μάσκα σε δημόσιο νοσοκομείο και άλλο αυτός που κάνει ακτινοχειρουργική γ-knife στο Υγεία.

Ας'τα να πάνε!
the end

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21385
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Πέθανε ο Στέλιος Σκλαβενίτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 08 Απρ 2018, 20:08

Papa John έγραψε:
07 Απρ 2018, 23:12
Εμπεδοκλής έγραψε:
07 Απρ 2018, 12:46
Τέσσερα παιδιά ο μακαρίτης. Μπράβο του. Να τα βλέπετε αυτοί που με το ζόρι κάνετε ένα...
Ναι ΟΚ αλλά είχε και 44 (που λέει ο λόγος) σούπερ μάρκετ.
Βέβαια, είναι και άλλοι που έχουν 444 πλοία και δεν κάνουν παιδί...

Άβαταρ μέλους
Papa John
Δημοσιεύσεις: 7868
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08

Re: Πέθανε ο Στέλιος Σκλαβενίτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Papa John » 09 Απρ 2018, 01:30

Σπάνια αυτό.Αν κάνεις μία έρευνα,θα δεις ότι οι υπερβολικά πλούσιοι άνθρωποι,συνήθως είναι πολύτεκνοι (κι ας μην πιάσουμε τα εξώγαμα).
Αυτό δεν είναι κάτι περίεργο,αντίθετα βρίσκω πως έχει και μία λογική εξήγηση.Οι άνθρωποι αυτοί θέλουν πάση θυσία να διαιωνίσουν το γονίδιό τους,είναι κάτι σαν φυσικό ένστικτο που αναπτύσσουν λόγω του πολύ μεγάλου υλικού πλούτου που κατέχουν.
Θέλουν οπωσδήποτε να έχουν κληρονόμους.

Από την άλλη πλευρά παρατηρείται το φαινόμενο υπερβολικά φτωχοί άνθρωποι να κάνουν το ίδιο πράγμα,να γεννάνε δηλαδή πολλά παιδιά.Για το φαινόμενο αυτό,ομολογώ πως δεν έχω λογική εξήγηση.

Συριζαίος

Re: Πέθανε ο Στέλιος Σκλαβενίτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Συριζαίος » 09 Απρ 2018, 02:00

Papa John έγραψε:
09 Απρ 2018, 01:30
Σπάνια αυτό.Αν κάνεις μία έρευνα,θα δεις ότι οι υπερβολικά πλούσιοι άνθρωποι,συνήθως είναι πολύτεκνοι (κι ας μην πιάσουμε τα εξώγαμα).
Αυτό δεν είναι κάτι περίεργο,αντίθετα βρίσκω πως έχει και μία λογική εξήγηση.Οι άνθρωποι αυτοί θέλουν πάση θυσία να διαιωνίσουν το γονίδιό τους,είναι κάτι σαν φυσικό ένστικτο που αναπτύσσουν λόγω του πολύ μεγάλου υλικού πλούτου που κατέχουν.
Θέλουν οπωσδήποτε να έχουν κληρονόμους.

Από την άλλη πλευρά παρατηρείται το φαινόμενο υπερβολικά φτωχοί άνθρωποι να κάνουν το ίδιο πράγμα,να γεννάνε δηλαδή πολλά παιδιά.Για το φαινόμενο αυτό,ομολογώ πως δεν έχω λογική εξήγηση.
Δε γνωρίζουν από προφυλαξη

Άβαταρ μέλους
Papa John
Δημοσιεύσεις: 7868
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08

Re: Πέθανε ο Στέλιος Σκλαβενίτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Papa John » 09 Απρ 2018, 02:09

Ναι αλλά παρατηρώντας τα αποτελέσματα γύρω τους θα μπορούσαν να μάθουν και να λάβουν τα μέτρα τους.Δεν φταίει αυτό πιστεύω,η έλλειψη προφύλαξης.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41193
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Πέθανε ο Στέλιος Σκλαβενίτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 09 Απρ 2018, 02:49

Papa John έγραψε:
09 Απρ 2018, 02:09
Ναι αλλά παρατηρώντας τα αποτελέσματα γύρω τους θα μπορούσαν να μάθουν και να λάβουν τα μέτρα τους.Δεν φταίει αυτό πιστεύω,η έλλειψη προφύλαξης.
Είναι δυο διαφορετικά φαινόμενα. Οι μεν πλούσιοι έτσι κι αλλιώς δεν τα μεγαλώνουν οι ίδιοι, οι δε φτωχοί δεν πολυσκοτίζονται για το πώς θα μεγαλώσουν τα παιδιά τους. Αυτοί που δεν κάνουν πολλά παιδιά είναι οι ενδιάμεσοι, που μεγάλωσαν σε μια σχετική πολυτέλεια ή την απέκτησαν σε σχετικά νεαρή ηλικία και δεν μπορούν να διατηρήσουν αυτό το επίπεδο, αν κάνουν πολλά παιδιά, με το εισόδημα που έχουν.

Στην περιοχή που μένω έχει πολλούς Τούρκους και Ρουμανόβλαχους. Αμφότεροι κάνουν πολλά παιδιά. Λίγοι έχουν σταθερό εισόδημα και μη περιστασιακή δουλειά κι αυτοί γενικά κάνουν λιγότερα παιδιά.

Θυμάμαι κι απ' το σχολείο που ήμουν εξαίρεση. Όλοι στο δημοτικό ανήκαμε σε οικογένειες μέσης τάξης. Δεν θυμάμαι άτομα από οικογένειες χαμηλού εισοδήματος στην δική μου τάξη. Ήμουν πάντα ο μόνος που ανήκε σε πολύτεκνη οικογένεια (έχω δύο αδερφούς και μια αδερφή), η συντριπτική πλειονότητα των συμμαθητών μου ανήκε σε κλασική τετραμελή οικογένεια. Ήταν το κλασικό μοντέλο οικογένειας των 80's. Οι περισσότεροι θυμάμαι ότι το αντιμετώπιζαν σαν αξιοπερίεργο. Στο γυμνάσιο συνάντησα πρώτη φορά άλλο παιδί από πολύτεκνη οικογένεια. Τότε νομίζω ήταν 5 αδέρφια, μέχρι να τελειώσουμε το λύκειο έγιναν 7. Αργότερα διάβασα σε έναν έντυπο που μας έστελνε η ΑΣΠΕ ότι έγιναν 9). Πιστεύω ότι αν ήταν σήμερα θα τους έβγαζαν στις ειδήσεις.

Σε παλιότερες εποχές τα πράγματα ήταν διαφορετικά. Τα έξοδα ήταν σημαντικά λιγότερα. Ηλεκτρικό, ρουχισμός, μετακίνηση, φαγητό, όλα ήταν αλλιώς. Η σύγκριση με εποχές προ μεταπολίτευσης δεν είναι εφικτή.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 14237
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Πέθανε ο Στέλιος Σκλαβενίτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 09 Απρ 2018, 21:15

Πηγε κανεις συριζαιος βουλευτης στην κηδεια του, ή μονο σε κηδείες περιθωριακων σαν τον Φυσσα πανε?

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών