Ανούσια Αναβάθμιση του Αξιόχρεου τής Ελλάδος από την Fitch

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40864
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ανούσια Αναβάθμιση του Αξιόχρεου τής Ελλάδος από την Fitch

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 04 Δεκ 2023, 11:49

Υδράργυρος έγραψε:
04 Δεκ 2023, 11:24
Ευπρόσδεκτη είναι η αναβάθμιση, αλλά στην πράξη είναι κουραφέξαλα. Ο καθημερινός πολίτης δεν πρόκειται να δει διαφορά. Αφού δε μπορείς να αυξήσεις το δημόσιο χρέος σου, είναι ένα τεχνικό ζήτημα που θα φέρει κάποια χαμηλότερα επιτόκια που σε βάθος χρόνου θα έχουν κάποιες ευεργετικές επιδράσεις.

Επενδυτική βαθμίδα με τόσο χρέος είναι δώρο άδωρο
Δεν είναι μόνο αυτό. Ακόμα και με μικρά spreads, τα επιτόκια αυτήν την στιγμή είναι απαγορευτικά για νέο δανεισμό. Για ποιον λόγο να δανειστούμε εκ νέου με υψηλά επιτόκια όταν ακόμη και με τα χαμηλά επιτόκια του παλιού δανεισμού το χρέος δεν μειώνεται;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25469
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Ανούσια Αναβάθμιση του Αξιόχρεου τής Ελλάδος από την Fitch

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 04 Δεκ 2023, 11:51

Υδράργυρος έγραψε:
04 Δεκ 2023, 11:24
Ευπρόσδεκτη είναι η αναβάθμιση, αλλά στην πράξη είναι κουραφέξαλα. Ο καθημερινός πολίτης δεν πρόκειται να δει διαφορά.
Ε ναι, τι να λεει αν το κοστος δανεισμού και το επιτοκιο των στεγαστικων πεσει, σιγα.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40864
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ανούσια Αναβάθμιση του Αξιόχρεου τής Ελλάδος από την Fitch

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 04 Δεκ 2023, 11:52

Isildur έγραψε:
04 Δεκ 2023, 11:43
Το τι αλλάζει και τι βελτιώνει στην εικόνα, θα φανεί από πιθανές μελλοντικές (άμεσες ή και λίγο πιο μακρινές) επενδύσεις. Εμείς μπορεί να λέμε εδώ το κοντό μας και το μακρύ μας για την αξιοπιστία κάποιων οίκων, αλλά το ζουμί είναι τι λένε αυτοί που τους χρησιμοποιούν ως μπούσουλα για τις επενδύσεις τους. Και το να πέσουν κάποια στιγμή έξω σε κάποιες προβλέψεις, δεν τους καθιστά ολικά άκυρους, έτσι δεν είναι; Το δε παράδειγμά σου με τα κιλά το παραβλέπω, γιατί είναι απλά υπερβολικό (ως προς τα νούμερα) και δεν αντικατοπτρίζει την πραγματικότητα.
Α, δεν αντικατοπτρίζει την πραγματικότητα.

Ωραία, για πες μου λοιπόν πόσο αυξήθηκε η δυνατότητα επιχειρήσεων και ιδιωτών για τραπεζικό δανεισμό, που έχω βαρεθεί να το ακούω από την πλευρά σας. Από το 2019 ως το 2023, την περίοδο του μαλάκα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9478
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Ανούσια Αναβάθμιση του Αξιόχρεου τής Ελλάδος από την Fitch

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 04 Δεκ 2023, 12:04

hellegennes έγραψε:
04 Δεκ 2023, 11:52
Isildur έγραψε:
04 Δεκ 2023, 11:43
Το τι αλλάζει και τι βελτιώνει στην εικόνα, θα φανεί από πιθανές μελλοντικές (άμεσες ή και λίγο πιο μακρινές) επενδύσεις. Εμείς μπορεί να λέμε εδώ το κοντό μας και το μακρύ μας για την αξιοπιστία κάποιων οίκων, αλλά το ζουμί είναι τι λένε αυτοί που τους χρησιμοποιούν ως μπούσουλα για τις επενδύσεις τους. Και το να πέσουν κάποια στιγμή έξω σε κάποιες προβλέψεις, δεν τους καθιστά ολικά άκυρους, έτσι δεν είναι; Το δε παράδειγμά σου με τα κιλά το παραβλέπω, γιατί είναι απλά υπερβολικό (ως προς τα νούμερα) και δεν αντικατοπτρίζει την πραγματικότητα.
Α, δεν αντικατοπτρίζει την πραγματικότητα.

Ωραία, για πες μου λοιπόν πόσο αυξήθηκε η δυνατότητα επιχειρήσεων και ιδιωτών για τραπεζικό δανεισμό, που έχω βαρεθεί να το ακούω από την πλευρά σας. Από το 2019 ως το 2023, την περίοδο του μαλάκα.
Πόσο; Για πες. Δεν με απασχόλησε καθόλου το θέμα εδώ και χρόνια, από την τελευταία φορά δηλαδή που το χρειάστηκα εγώ, οπότε δεν το έχω παρακολουθήσει καθόλου. Αλλά, όσο και να είναι, είχα την εντύπωση ότι μιλούσαμε για επενδύσεις εξωτερικού και το πόσο μπορεί να επηρεαστούν θετικά αυτές από την ώρα που έγινε η αναβάθμιση και μετά. Οπότε, πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί μας αφορά η προηγούμενη περίοδος. Το παράδειγμά σου δε, το θεώρησα όπως σου είπα υπερβολικό, λόγω αριθμών.
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14137
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Ανούσια Αναβάθμιση του Αξιόχρεου τής Ελλάδος από την Fitch

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 04 Δεκ 2023, 12:27

hellegennes έγραψε:
04 Δεκ 2023, 11:49
Υδράργυρος έγραψε:
04 Δεκ 2023, 11:24
Ευπρόσδεκτη είναι η αναβάθμιση, αλλά στην πράξη είναι κουραφέξαλα. Ο καθημερινός πολίτης δεν πρόκειται να δει διαφορά. Αφού δε μπορείς να αυξήσεις το δημόσιο χρέος σου, είναι ένα τεχνικό ζήτημα που θα φέρει κάποια χαμηλότερα επιτόκια που σε βάθος χρόνου θα έχουν κάποιες ευεργετικές επιδράσεις.

Επενδυτική βαθμίδα με τόσο χρέος είναι δώρο άδωρο
Δεν είναι μόνο αυτό. Ακόμα και με μικρά spreads, τα επιτόκια αυτήν την στιγμή είναι απαγορευτικά για νέο δανεισμό. Για ποιον λόγο να δανειστούμε εκ νέου με υψηλά επιτόκια όταν ακόμη και με τα χαμηλά επιτόκια του παλιού δανεισμού το χρέος δεν μειώνεται;
Επειδή, ξεφτέρι, ακόμη και αν αγνοήσουμε τα συνεχιζόμενα ελλείμματα, υπάρχουν δανειακές υποχρεώσεις που λήγουν και πρέπει να αναπληρωθούν με νέο δανεισμό:
Εικόνα
Ναι, δεν μας ενδιαφέρει αν πέσει το κόστος δανεισμού αφού και να πέσει λίγο, θα είναι πάλι υψηλό :blm:
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14137
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Ανούσια Αναβάθμιση του Αξιόχρεου τής Ελλάδος από την Fitch

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 09 Φεβ 2024, 22:49

Το πρωΐ το spread έναντι του ισπανικού δεκαετούς ομολόγου έφθασε σε χαμηλό ρεκόρ μόλις 3 μονάδων:
Εικόνα
Το spread έναντι των ιταλικών παραμένει αρνητικό.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14137
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Ανούσια Αναβάθμιση του Αξιόχρεου τής Ελλάδος από την Fitch

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 09 Φεβ 2024, 23:36

mao mao έγραψε:
02 Δεκ 2023, 01:20
Leporello έγραψε:
02 Δεκ 2023, 01:15
mao mao έγραψε:
02 Δεκ 2023, 01:10
άρα όπως έκανε τότε λάθος εκτίμηση η Fitch, μπορεί να κάνει και τώρα.
Τώρα είναι σαφές ότι δεν επεμβαίνουν οι ευρωπαϊκοί μηχανισμοί.
Οσο γιά τα πιθανά λάθη, ο καθένας μπορεί να κάνει λάθος. Πιό πιθανό είναι όμως να το κάνει εκείνος που απλώς μυρίζει τα νύχια του, παρά όποιος έχει ολόκληρο μηχανισμό αναλυτών.

Και ακόμη καλύτερη η εκτίμηση του συνόλου τής αγοράς που έχει ήδη εδώ και μήνες τιμολογήσει τα ελληνικά επιτόκια φθηνότερα από τα ιταλικά. Γιατί εκεί, μιλάνε τα λεφτά και όχι η γλώσσα.
μήπως επειδή το ελ. χρεός που είναι στις αγορές είναι μόνο 50 δις ενώ το Ιταλικό 2.9 τρις; :D
Πριν από την αναβάθμιση τα ελληνικά ομόλογα δεν μετείχαν σε κανέναν δείκτη. Αρα κανείς δεν είχε υποχρέωση να αγοράσει ελληνικά ομόλογα. Τώρα, μετέχει σε δείκτες, αλλά η στάθμιση που έχει είναι ανάλογη με το ποσόν που κυκλοφορεί. Δεν τίθεται λοιπόν θέμα αύξησης τής τιμής λόγω μικρής προσφοράς.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών