Εστίαση: Δεν άνοιξε το 25% των επιχειρήσεων

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
zteo
Δημοσιεύσεις: 10489
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:36

Re: Εστίαση: Δεν άνοιξε το 25% των επιχειρήσεων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από zteo » 05 Μάιος 2021, 17:12

CRWH έγραψε:
05 Μάιος 2021, 17:09
zteo έγραψε:
05 Μάιος 2021, 16:48
ΓΑΛΗ έγραψε:
05 Μάιος 2021, 16:44


Εννοείς ότι είναι πιο συμφέρον για τις επιχειρήσεις να μην κάνουν έλεγχο και να μπαίνουν όλοι οι εργαζόμενοι σε καραντίνα, κάθε φορά που εμφανίζεται κρούσμα σε έναν;
Να αναλαβει το κοστος το κρατος διοτι οι μικρες επιχειρησεις δεν θα αντεξουν το κοστος,επισης οι μεγαλες θα μετακυλισουν το κοστος στους εργαζομενους οπερ σημαινει μειωση μισθων.
Δεν χρειαζεται να επιδοτησει το κρατος τα τεστ, αρκει να βαλει πλαφον στην τιμη γιατι κατι που αγοραζεται κανα διευρο δεν μπορει σε τετοιες συνθηκες να πωλειται εξι μισο.
1000 ευρω κοστιζει το μηχάνημα και τα τεστ θα γινονται εβδομαδιαία.
Όποιος σπέρνει Τσιπρες και ραντίζει Ανδρουλακηδες θερίζει Μητσοτακιδες και μια γκέισα Παναγία.

CRWH
Δημοσιεύσεις: 1261
Εγγραφή: 19 Μαρ 2020, 23:58
Phorum.gr user: CRWH

Re: Εστίαση: Δεν άνοιξε το 25% των επιχειρήσεων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από CRWH » 05 Μάιος 2021, 17:13

zteo έγραψε:
05 Μάιος 2021, 17:12
CRWH έγραψε:
05 Μάιος 2021, 17:09
zteo έγραψε:
05 Μάιος 2021, 16:48

Να αναλαβει το κοστος το κρατος διοτι οι μικρες επιχειρησεις δεν θα αντεξουν το κοστος,επισης οι μεγαλες θα μετακυλισουν το κοστος στους εργαζομενους οπερ σημαινει μειωση μισθων.
Δεν χρειαζεται να επιδοτησει το κρατος τα τεστ, αρκει να βαλει πλαφον στην τιμη γιατι κατι που αγοραζεται κανα διευρο δεν μπορει σε τετοιες συνθηκες να πωλειται εξι μισο.
1000 ευρω κοστιζει το μηχάνημα και τα τεστ θα γινονται εβδομαδιαία.
Ποιο μηχανημα;

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21280
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Εστίαση: Δεν άνοιξε το 25% των επιχειρήσεων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 05 Μάιος 2021, 17:21

Jack Shephard έγραψε:
05 Μάιος 2021, 16:45
Εμπεδοκλής έγραψε:
05 Μάιος 2021, 16:35
[Δεν μπορεί όμως μονά ζυγά να είναι της φαρμακευτικής. Αν πας σε ένα κατάστημα και χεστείς μετά από πρόβλημα στο φαγητό δεν θα ζητήσεις τα ρέστα; Γιατί λοιπόν όχι και στο εμβόλιο;
Τι σχέση έχει το παραπάνω με αυτό που γράφω εγώ;

Στο παρόν θέμα θα περιοριστώ στο ότι επιστροφή στην κανονικότητα, στην εργασία, στην κοινωνική ζωή γίνεται μόνο μέσω του εμβολιασμού.

Τα εμβόλια είναι εγκεκριμένα από τους ειδικούς οργανισμούς και έχουν δείξει ότι δουλεύουν με τις όποιες παρενέργειες τους. Αν έχεις κάποιες ειδικές και καλοπροαίρετες ανησυχίες μίλα με το γιατρό σου, ο οποίος ξέρει το ιστορικό σου και θα σου πει αν πρέπει να το κάνεις ή όχι.

Όσο εσύ κι εγώ είμαστε ανεμβολίαστοι (εγώ λόγω αναμονής του ραντεβού, εσύ δε ξέρω γιατί) πρέπει να εφαρμόζουμε κάποιους περιορισμούς γιατί και μπορεί να κινδυνεύσουμε και μπορεί να βλάψουμε άλλους. Δε ξέρω πως σκέφτεσαι εσύ, εγώ είμαι ένας πολύ δυνατός οργανισμός. Υποθέτω βάσει της ζωής μου ότι τον κορωνοϊό μπορεί να μην τον καταλάβω κάν. Αλλά είναι απαράδεκτο στο μυαλό μου να κολλήσω και να μεταδώσω τον ιό σε κάποιον ακόμα και άγνωστο μου, που είναι άρρωστος, μεγάλης ηλικίας κλπ και μπορεί να κινδυνεύσει. Ακόμα κι αν αυτός από πλευράς του είναι ανεύθυνος.
Το εμβόλιο του H1N1 το έχεις κάνει ποτέ; Το ξέρεις ότι μπορεί να κόλλησες κάποιον στο παρελθόν και να μεταδόθηκε σκοτώνοντας κάποιον; Ή επειδή η τηλεόραση δεν μας πιπίλιζε τότε το μυαλό όλα είναι καλά;

zteo
Δημοσιεύσεις: 10489
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:36

Re: Εστίαση: Δεν άνοιξε το 25% των επιχειρήσεων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από zteo » 05 Μάιος 2021, 17:21

CRWH έγραψε:
05 Μάιος 2021, 17:13
zteo έγραψε:
05 Μάιος 2021, 17:12
CRWH έγραψε:
05 Μάιος 2021, 17:09


Δεν χρειαζεται να επιδοτησει το κρατος τα τεστ, αρκει να βαλει πλαφον στην τιμη γιατι κατι που αγοραζεται κανα διευρο δεν μπορει σε τετοιες συνθηκες να πωλειται εξι μισο.
1000 ευρω κοστιζει το μηχάνημα και τα τεστ θα γινονται εβδομαδιαία.
Ποιο μηχανημα;
Τα τεστ αυτα θα γινονται απο εταιρεια και θα γινονται με μηχανημα δεν μιλαω για τα self-test των φαρμακειων.
Όποιος σπέρνει Τσιπρες και ραντίζει Ανδρουλακηδες θερίζει Μητσοτακιδες και μια γκέισα Παναγία.

Άβαταρ μέλους
Jack Shephard
Δημοσιεύσεις: 1837
Εγγραφή: 24 Απρ 2018, 20:06
Phorum.gr user: Jack Shephard

Re: Εστίαση: Δεν άνοιξε το 25% των επιχειρήσεων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jack Shephard » 05 Μάιος 2021, 17:31

Εμπεδοκλής έγραψε:
05 Μάιος 2021, 17:21
Το εμβόλιο του H1N1 το έχεις κάνει ποτέ; Το ξέρεις ότι μπορεί να κόλλησες κάποιον στο παρελθόν και να μεταδόθηκε σκοτώνοντας κάποιον; Ή επειδή η τηλεόραση δεν μας πιπίλιζε τότε το μυαλό όλα είναι καλά;
Η απόφαση μου να εμβολιαστώ δεν ήταν επιρροή από την τηλεόραση. Είμαι 42, από τότε που έγινα 40 άρχισα να κάνω το εμβόλιο της γρίπης και ας μην είναι στο βασικό ηλικιακό target group. Ξέρω ότι είναι το σωστό να εμβολιαστώ, γι' αυτό το κάνω.

Του H1N1 δε το είχα κάνει, όχι. Να το δεχτώ ως σωστό επιχείρημα απέναντι σε όσα έγραψα, το ότι είχα κάνει αυτό το λάθος τότε δε σημαίνει ότι πρέπει να το επαναλάβω και με το εμβόλιο του κορωνοϊού.

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21280
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Εστίαση: Δεν άνοιξε το 25% των επιχειρήσεων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 05 Μάιος 2021, 17:39

Jack Shephard έγραψε:
05 Μάιος 2021, 17:31
Εμπεδοκλής έγραψε:
05 Μάιος 2021, 17:21
Το εμβόλιο του H1N1 το έχεις κάνει ποτέ; Το ξέρεις ότι μπορεί να κόλλησες κάποιον στο παρελθόν και να μεταδόθηκε σκοτώνοντας κάποιον; Ή επειδή η τηλεόραση δεν μας πιπίλιζε τότε το μυαλό όλα είναι καλά;
Η απόφαση μου να εμβολιαστώ δεν ήταν επιρροή από την τηλεόραση. Είμαι 42, από τότε που έγινα 40 άρχισα να κάνω το εμβόλιο της γρίπης και ας μην είναι στο βασικό ηλικιακό target group. Ξέρω ότι είναι το σωστό να εμβολιαστώ, γι' αυτό το κάνω.

Του H1N1 δε το είχα κάνει, όχι. Να το δεχτώ ως σωστό επιχείρημα απέναντι σε όσα έγραψα, το ότι είχα κάνει αυτό το λάθος τότε δε σημαίνει ότι πρέπει να το επαναλάβω και με το εμβόλιο του κορωνοϊού.
Απλά να πούμε ότι για τα εμβόλια του κορονοϊού στην πραγματικότητα συμβαίνει αυτό που κράζανε και το ρωσικό. Πήδηξαν κάποιες φάσεις δοκιμών, τις πήγαν στα γρήγορα και γενικά παίζει να πήρε γρηγορότερη έγκριση και από το ραουντάπ της Bayer που τελικώς βγήκε καρκινογόνο...

Ε, για αυτού του τύπου τα εμβόλια προφανώς και ο καθένας δικαιούται να έχει τις αντιρρήσεις του. Αλλά προφανώς τα κανάλια, διεθνώς, που πληρώνονται αδρά, ξέρουν να παίζουν το παιχνίδι χρόνια. Δεν σου παρουσιάζουν ανθρώπους με τέτοιου είδους προβληματισμούς αλλά κάτι αστείους τύπους που βλέπουν μέσα στα εμβόλια τσιπς, έιντς και αποβολές εγκύων. Όλα στον αγώνα για να γελοιοποιήσουν τον σοβαρό αντίλογο...

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 23057
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Εστίαση: Δεν άνοιξε το 25% των επιχειρήσεων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 05 Μάιος 2021, 17:47

Γιατί πως θα ανοίξουν τα μπαρ χωρίς μουσική και τους μικρούς χώρους που έχουνε συνήθως έξω, όπως και οι ταβέρνες που στηρίζονται πιο πολύ στη μουσική πάρα στο καλό φαΐ;
Επίσης όσοι κάνουν εμβόλιο, πρέπει να έχουν περισσότερες ελευθερίες, και το λέω εγώ που δεν με ενδιαφέρει να το κάνω.

CRWH
Δημοσιεύσεις: 1261
Εγγραφή: 19 Μαρ 2020, 23:58
Phorum.gr user: CRWH

Re: Εστίαση: Δεν άνοιξε το 25% των επιχειρήσεων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από CRWH » 05 Μάιος 2021, 17:50

zteo έγραψε:
05 Μάιος 2021, 17:21
CRWH έγραψε:
05 Μάιος 2021, 17:13
zteo έγραψε:
05 Μάιος 2021, 17:12

1000 ευρω κοστιζει το μηχάνημα και τα τεστ θα γινονται εβδομαδιαία.
Ποιο μηχανημα;
Τα τεστ αυτα θα γινονται απο εταιρεια και θα γινονται με μηχανημα δεν μιλαω για τα self-test των φαρμακειων.
Πρωτη φορα το ακουω αυτο μιας και δεν εχω σχεση με εστιαση.
Ε τους μαλακες.
Για δωσε λινκ.

zteo
Δημοσιεύσεις: 10489
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:36

Re: Εστίαση: Δεν άνοιξε το 25% των επιχειρήσεων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από zteo » 05 Μάιος 2021, 17:53

CRWH έγραψε:
05 Μάιος 2021, 17:50
zteo έγραψε:
05 Μάιος 2021, 17:21
CRWH έγραψε:
05 Μάιος 2021, 17:13


Ποιο μηχανημα;
Τα τεστ αυτα θα γινονται απο εταιρεια και θα γινονται με μηχανημα δεν μιλαω για τα self-test των φαρμακειων.
Πρωτη φορα το ακουω αυτο μιας και δεν εχω σχεση με εστιαση.
Ε τους μαλακες.
Για δωσε λινκ.
Δεν εχω λινκ απλα ξερω απο προσωπικες συζητησεις οτι ετοιμαζονται καποιοι να επενδυσουν χρηματα σε τετοιες εταιρειες.Θα ξεκινησουν τις συμφωνιες με ξενοδοχεια πρωτα.
Όποιος σπέρνει Τσιπρες και ραντίζει Ανδρουλακηδες θερίζει Μητσοτακιδες και μια γκέισα Παναγία.

Άβαταρ μέλους
Papa John
Δημοσιεύσεις: 7868
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08

Re: Εστίαση: Δεν άνοιξε το 25% των επιχειρήσεων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Papa John » 05 Μάιος 2021, 18:04

Εμπεδοκλής έγραψε:
05 Μάιος 2021, 17:39

Απλά να πούμε ότι για τα εμβόλια του κορονοϊού στην πραγματικότητα συμβαίνει αυτό που κράζανε και το ρωσικό. Πήδηξαν κάποιες φάσεις δοκιμών, τις πήγαν στα γρήγορα και γενικά παίζει να πήρε γρηγορότερη έγκριση και από το ραουντάπ της Bayer που τελικώς βγήκε καρκινογόνο...

Ε, για αυτού του τύπου τα εμβόλια προφανώς και ο καθένας δικαιούται να έχει τις αντιρρήσεις του. Αλλά προφανώς τα κανάλια, διεθνώς, που πληρώνονται αδρά, ξέρουν να παίζουν το παιχνίδι χρόνια. Δεν σου παρουσιάζουν ανθρώπους με τέτοιου είδους προβληματισμούς αλλά κάτι αστείους τύπους που βλέπουν μέσα στα εμβόλια τσιπς, έιντς και αποβολές εγκύων. Όλα στον αγώνα για να γελοιοποιήσουν τον σοβαρό αντίλογο...
:goodpost:

Άβαταρ μέλους
Jack Shephard
Δημοσιεύσεις: 1837
Εγγραφή: 24 Απρ 2018, 20:06
Phorum.gr user: Jack Shephard

Re: Εστίαση: Δεν άνοιξε το 25% των επιχειρήσεων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jack Shephard » 05 Μάιος 2021, 18:05

Εμπεδοκλής έγραψε:
05 Μάιος 2021, 17:39
Απλά να πούμε ότι για τα εμβόλια του κορονοϊού στην πραγματικότητα συμβαίνει αυτό που κράζανε και το ρωσικό. Πήδηξαν κάποιες φάσεις δοκιμών, τις πήγαν στα γρήγορα και γενικά παίζει να πήρε γρηγορότερη έγκριση και από το ραουντάπ της Bayer που τελικώς βγήκε καρκινογόνο...

Ε, για αυτού του τύπου τα εμβόλια προφανώς και ο καθένας δικαιούται να έχει τις αντιρρήσεις του. Αλλά προφανώς τα κανάλια, διεθνώς, που πληρώνονται αδρά, ξέρουν να παίζουν το παιχνίδι χρόνια. Δεν σου παρουσιάζουν ανθρώπους με τέτοιου είδους προβληματισμούς αλλά κάτι αστείους τύπους που βλέπουν μέσα στα εμβόλια τσιπς, έιντς και αποβολές εγκύων. Όλα στον αγώνα για να γελοιοποιήσουν τον σοβαρό αντίλογο...
Αν και ξεφεύγουμε από το θέμα: τα εμβόλια έχουν εγκριθεί από διεθνείς οργανισμούς, τους οποίους εγώ τουλάχιστον εμπιστεύομαι. Δε θεωρώ σε κάθε περίπτωση ότι θέλουν συνειδητά να βλάψουν τη δημόσια υγεία για να κερδίσουν οι εταιρείες παραγωγής των εμβολίων (ήδη έχουμε πολλά εμβόλια από πολλές χώρες και αναπτύσσονται κι άλλα. Μέχρι και η Κούβα φτιάχνει).

Τα εμβόλια αναπτύχθηκαν γρήγορα για να αντιμετωπίσουν μία πολύ έκτακτη κατάσταση αλλά αυτό είναι επίτευγμα, όχι λόγος κατηγορίας και δημιουργίας αμφιβολιών. Αν αφήναμε τον ιό ελεύθερο και πολύ περισσότερα θα ήταν τα θύματα και είναι αμφίβολο πόσα κράτη θα άντεχαν οικονομικά για να έχουμε ας πούμε ακόμα ένα χρόνο δοκιμών. Έχουν παρενέργειες, αναμενόμενο ήταν αλλά είναι σπάνιες. Και από την άλλη έχουν αποδείξει ότι δουλεύουν.

Και για να επανέλθουμε στο θέμα, πιστεύεις ή δε πιστεύεις σε αυτά είναι ο μόνος τρόπος επιστροφής στην κανονικότητα.

Άβαταρ μέλους
Papa John
Δημοσιεύσεις: 7868
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08

Re: Εστίαση: Δεν άνοιξε το 25% των επιχειρήσεων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Papa John » 05 Μάιος 2021, 18:05

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
05 Μάιος 2021, 17:47
Γιατί πως θα ανοίξουν τα μπαρ χωρίς μουσική και τους μικρούς χώρους που έχουνε συνήθως έξω, όπως και οι ταβέρνες που στηρίζονται πιο πολύ στη μουσική πάρα στο καλό φαΐ;
Αν είναι δυνατόν.
Εγώ πάντως για φαΐ πάω στην ταβέρνα,όχι για ν' ακούω κάποιον κλάψα λαϊκό να γκαρίζει.

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 23057
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Εστίαση: Δεν άνοιξε το 25% των επιχειρήσεων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 05 Μάιος 2021, 18:17

Papa John έγραψε:
05 Μάιος 2021, 18:05
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
05 Μάιος 2021, 17:47
Γιατί πως θα ανοίξουν τα μπαρ χωρίς μουσική και τους μικρούς χώρους που έχουνε συνήθως έξω, όπως και οι ταβέρνες που στηρίζονται πιο πολύ στη μουσική πάρα στο καλό φαΐ;
Αν είναι δυνατόν.
Εγώ πάντως για φαΐ πάω στην ταβέρνα,όχι για ν' ακούω κάποιον κλάψα λαϊκό να γκαρίζει.
Υπάρχουν ταβέρνες, μεζεδοπωλεία και τσίπουραδικά με ζωντανή μουσική που χωρίς αυτή, λίγοι θα πάνε. Και γενικά αν πας να πιεις, χωρίς μουσική δε γίνεται. Αν πας μόνο για το φαΐ, είναι και καλύτερα χωρίς.

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21280
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Εστίαση: Δεν άνοιξε το 25% των επιχειρήσεων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 05 Μάιος 2021, 18:19

Jack Shephard έγραψε:
05 Μάιος 2021, 18:05
Εμπεδοκλής έγραψε:
05 Μάιος 2021, 17:39
Απλά να πούμε ότι για τα εμβόλια του κορονοϊού στην πραγματικότητα συμβαίνει αυτό που κράζανε και το ρωσικό. Πήδηξαν κάποιες φάσεις δοκιμών, τις πήγαν στα γρήγορα και γενικά παίζει να πήρε γρηγορότερη έγκριση και από το ραουντάπ της Bayer που τελικώς βγήκε καρκινογόνο...

Ε, για αυτού του τύπου τα εμβόλια προφανώς και ο καθένας δικαιούται να έχει τις αντιρρήσεις του. Αλλά προφανώς τα κανάλια, διεθνώς, που πληρώνονται αδρά, ξέρουν να παίζουν το παιχνίδι χρόνια. Δεν σου παρουσιάζουν ανθρώπους με τέτοιου είδους προβληματισμούς αλλά κάτι αστείους τύπους που βλέπουν μέσα στα εμβόλια τσιπς, έιντς και αποβολές εγκύων. Όλα στον αγώνα για να γελοιοποιήσουν τον σοβαρό αντίλογο...
Αν και ξεφεύγουμε από το θέμα: τα εμβόλια έχουν εγκριθεί από διεθνείς οργανισμούς, τους οποίους εγώ τουλάχιστον εμπιστεύομαι. Δε θεωρώ σε κάθε περίπτωση ότι θέλουν συνειδητά να βλάψουν τη δημόσια υγεία για να κερδίσουν οι εταιρείες παραγωγής των εμβολίων (ήδη έχουμε πολλά εμβόλια από πολλές χώρες και αναπτύσσονται κι άλλα. Μέχρι και η Κούβα φτιάχνει).

Τα εμβόλια αναπτύχθηκαν γρήγορα για να αντιμετωπίσουν μία πολύ έκτακτη κατάσταση αλλά αυτό είναι επίτευγμα, όχι λόγος κατηγορίας και δημιουργίας αμφιβολιών. Αν αφήναμε τον ιό ελεύθερο και πολύ περισσότερα θα ήταν τα θύματα και είναι αμφίβολο πόσα κράτη θα άντεχαν οικονομικά για να έχουμε ας πούμε ακόμα ένα χρόνο δοκιμών. Έχουν παρενέργειες, αναμενόμενο ήταν αλλά είναι σπάνιες. Και από την άλλη έχουν αποδείξει ότι δουλεύουν.

Και για να επανέλθουμε στο θέμα, πιστεύεις ή δε πιστεύεις σε αυτά είναι ο μόνος τρόπος επιστροφής στην κανονικότητα.
Αυτό σου λέω. Ότι και το ρώσικο έχει πάρει έγκριση από διάφορους διεθνείς οργανισμούς. Είτε έλεγαν ψέματα όταν ν κάποιοι έλεγαν ότι πηδάει φάσεις, άρα υπάρχουν συμφέροντα πάνω από την υγεία του κόσμου, είτε δεν έλεγαν ψέματα, άρα το ενέκριναν λόγω συμφερόντων πάνω από την υγεία του κόσμου. Όπως και να έχει αποδεικνύεται ότι η όλη διαδικασία των εγκρίσεων είναι λίγο ξεβράκωτη. Όσο για τις παρενέργειες, θα πρέπει να είναι πολύ αλμπάνης κάποιος για να τις υπολογίζει λιγότερο από δύο με τρεις μήνες μετά την έγκριση του...

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14743
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Εστίαση: Δεν άνοιξε το 25% των επιχειρήσεων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 05 Μάιος 2021, 18:21

Jack Shephard έγραψε:
05 Μάιος 2021, 16:45
Εμπεδοκλής έγραψε:
05 Μάιος 2021, 16:35
[Δεν μπορεί όμως μονά ζυγά να είναι της φαρμακευτικής. Αν πας σε ένα κατάστημα και χεστείς μετά από πρόβλημα στο φαγητό δεν θα ζητήσεις τα ρέστα; Γιατί λοιπόν όχι και στο εμβόλιο;
Τι σχέση έχει το παραπάνω με αυτό που γράφω εγώ;

Στο παρόν θέμα θα περιοριστώ στο ότι επιστροφή στην κανονικότητα, στην εργασία, στην κοινωνική ζωή γίνεται μόνο μέσω του εμβολιασμού.

Τα εμβόλια είναι εγκεκριμένα από τους ειδικούς οργανισμούς και έχουν δείξει ότι δουλεύουν με τις όποιες παρενέργειες τους. Αν έχεις κάποιες ειδικές και καλοπροαίρετες ανησυχίες μίλα με το γιατρό σου, ο οποίος ξέρει το ιστορικό σου και θα σου πει αν πρέπει να το κάνεις ή όχι.

Όσο εσύ κι εγώ είμαστε ανεμβολίαστοι (εγώ λόγω αναμονής του ραντεβού, εσύ δε ξέρω γιατί) πρέπει να εφαρμόζουμε κάποιους περιορισμούς γιατί και μπορεί να κινδυνεύσουμε και μπορεί να βλάψουμε άλλους. Δε ξέρω πως σκέφτεσαι εσύ, εγώ είμαι ένας πολύ δυνατός οργανισμός. Υποθέτω βάσει της ζωής μου ότι τον κορωνοϊό μπορεί να μην τον καταλάβω κάν. Αλλά είναι απαράδεκτο στο μυαλό μου να κολλήσω και να μεταδώσω τον ιό σε κάποιον ακόμα και άγνωστο μου, που είναι άρρωστος, μεγάλης ηλικίας κλπ και μπορεί να κινδυνεύσει. Ακόμα κι αν αυτός από πλευράς του είναι ανεύθυνος.
Με τον κρυπτονίτη πώς τα πας, τύπε;
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών